Wu-Chan Coronavirus - zpět na článek

komentářů 167

Přidat komentář
 1. K těm počtům podle http://health.people.com.cn/n1/2020/0210/c14739-31580087.html

  K 9.2. to v Číně bylo:
  40,171 potvrzených případů
  6,484 ve vážném stavu
  3,281 vyléčeno
  23,589 podezření nákazy
  187,518 pod lékařským dohledem
  399,487 sledováno (blízký kontakt s nemocným)

  10.2. změna
  3,062 nově potvrzené případy
  296 nové vážné stavy
  97 úmrtí
  4,008 nové podezření
  632 propuštěno
  29,307 vyřazeno ze sledování

  1. Jj, vynásobte ta čísla koef. tak 13,0 a možná budou mírně reálná …

   1. Ta cisla realna jsou, problem Ciny je, ze nestihaji testovat. Takze realita je, ze vime prd, protoze jestli jeden nositel nakazi 4-8 lidi a nakazenych je ted 40k… tak si spocitej, kolik vzorku by museli otestovat, ze jo.

    1. Zahlídnul jsem, že dnes plánují otestovat 16 000 lidí. To je pokrok, před 3 týdny zvládali jen tisíc a ohlašovali stavbu 2 nových laboratoří.

 2. Děkuji konečně za článek na toto téma od člověka z oboru, který je velmi vyčerpávající a konstatuje fakta bez emocí.

  Odborníci přes motory, silniční právo a dopravní policii zde evidentně zhusta tomu rozumí více, když to tak krásně rozporují.

  Já věřím především jednomu – fakt se nebudu opírat o jakákoliv čísla z novin, převzatá z čínských zdrojů. Už jsem si pár pičovin na aliexpressu koupil, a ty krámy nikdy nevypadaly ani nefungovaly ani zdaleka tak (řádově), jak výrobce udával, a to se do toho ani vláda srát nemusela :) Je to říše největších lhářů a ojebávačů planety. Naštěstí nejsem riziková skupina a jelikož sedím furt na řiti a žádné číňany nepotkávám, měl bych být v klidu, což taky jsem.

  Ale zlehčování, že jde jen o rýmičku, bych si asi radši nechal.

  1. Pospec 1++
   Zejména prostřední odstavec bych napsal tučně, kdybych to uměl :D

  2. Aj tento obrázok je na tému:“Nebojte sa ma, ja sedím doma…“
   https://www.zomri.online/2020/02/01/meanwhile-cinsky-obchod-vo-filakove/

  3. Vůbec to tam nevypadá dobře. Po chvíli šmejdění na BBC a CNN bych řekl, že i evropské a americké firmy mají hodně velké bobky, neboť toho u rejžáků hodně stojí. Už zavírají i města mezi 150-300k obyvatel, nikdo nic pořádně nedělá, protože nikam nesmí a přidává se už nedostatek základního jídla. Nevím tedy, co mají rejžáci jako základní jídlo, ale podle CNN už i relativně skromní lidi začínají remcat.
   Provalilo se, že se to tamní vládě dařilo až 21 dní tutlat a prý zavřeli nějakého oftalmologa, který na to upozorňoval přímo ve Wu-chanu už v půli prosince!

 3. Větší problém, než samotný coronavirus, může být kolaps logistiky.

  Pár lidí z logistiky psalo na Reddit, že kvůli JIT-zásobování měli všichni malé rezervy na pokrytí výpadku čínské výroby přes jejich oslavy nového roku. Poté se Číňani měli vrátit makat. Tyto rezervy dojdou na konci února.

  Pokud zároveň ještě začnou státy řešit desinkfekci, „vyhnití“ v karanténě, nebo dokonce odříznutí nekritických dodávek zboží z Číny, retail postavený na čínském importu zkolabuje.

  Což se sice netýká jidla, ovšem v okamžiku, kdy retail zkolabuje, prostý lid zpanikaří a udělá run na jídlo.

  Je to samozřejmě worst-case scenario a nikdo si to nepřeje, nejméně ze všeho korporát a státy. Americké CDC tak doposud tvrdí, že coronavirus na zásilkách chcípne do 3 dnů. Ale pokud se situace změní…

  1. Což o to, ten virus opravdu během pár dnů chcípne.
   Problém v logistice nastane, až někoho napadne držet lodě kvůli posádce v karanténě 14-21 dnů než je pustí do přístavu vyložit ..

   1. Právě že to není pár dní. Původní SARS se dokázal udržet i na nerezové oceli (!) přes 15 dní, pokud byla teplota pod 5° – říkala americká univerzitní studie. To je v totálním rozporu s „lidovou moudrostí“, že na nerezu přece všechny breberky chcípnou do pár minut.

    Tahle nová bestie vydrží nejméně 10 dní – a nikdo ovšem neříká, za jakých teplot. Takže zavést karanténu, kde bude všechno zboží v hale vyhřáté na 25°C 10 dní, dává z WMD hlediska velmi dobrý smysl. Akorát náklady by byly extrémní a proto to věřím nikdo nezavede, pokud nebude šílený průšvih.

    1. Teda počul som o nerezovej oceli rôzne „ľudové múdrosti“ ale to stými breberkami teda ešte nie. Zas dačo do zbierky.

    2. Tak o tom nerezu jsem to také neslyšel, to je nějaká blbost do základu (proč jinak všechny ty sterilizace chirurgických nástrojů, že?).

     Jinak vzhledem k době, kterou jsou ty věci na lodích (velmi zkusmo jsem si spočítal z jihu Číny Suezem do Itálie asi 15 dnů při 20 uzlech) a ve vlacích bych to také viděl na řadu dní, to není tak hrozné.

     Informaci „vydrží alespoň deset, ale nevíme při jaké teplotě“ bych zastrčil do přihrády neověřených a čekal, až někdo vyhodí něco konkrétního.

     1. obyčejné lodě jedou na spotřebu, ekonomická rychlost bulkerů je zhruba 12 uzlů, to znamená půlku rovníku (z číny do evropského přístavu) za necelých 40 dní (uzel je námořní míle za hodinu a námořní míle je úhlová minuta na rovníku 60*180/24/12=37,5). no dobrá, skrz suez rychleji, okolo afriky pomaleji, a kontejnerové lodě možná jezdí o fous rychleji než bulkery. k tomu nějaká ta first a last míle a nějaké to kočkování na překladištích, a máme z toho půldruhého měsíce.

      o tom nerezu se to tvrdívá proto, že to prostě nerezne, a brebery se namají za co zachytit a co tam žrát. samotný „nerez“ je nehostinný a inertní, nikoli však jedovatý.

      1. Stými loďami máš zhruba pravdu. Ak si dobre pamätám tak transport našej mašiny z Hamburgu do Kuala Lumpur trval zhruba 5 týždňov. Jednoduchšie napísane: jedná námorná míľa je 1,852 km/h.
       K tej nerezovej oceli:
       Nerezová oceľ neznamená absolútna odolnosť voči hrdzaveniu, je to zvýšená odolnosť voči hrdzaveniu. Nieje problém aby nerezová oceľ „rezla“. A nieje ani 100% inertná. A navyše je už dlhšie „podozrivá“ z toho, že spôsobuje rakovinu dýchacích ciest – za to podozrenie je zodpovedný Ni (nikel) hlavne vo forme prachu či aerosolu, ktorý sa pridáva ako legovanie (prísada) do nerezovej ocele na zlepšenie vlastností (tvárnosť, teplotná odolnosť, zvárateľnosť či „nemagnetickosť“). Kvôli tomu podozreniu na Ni musia ľudia čo pracujú denno-denne s nerezovou oceľou chodiť raz za dva roky (na západe) na kompletné vyšetrenie dýchacích ciest. A aj preto prišla na sveta varianta nerezovej ocele (1.4521) bez obsahu Ni – používa sa v inštaláciach pitnej vody, kde spoje nie sú zvárané ale lisované (tesnenie je v mieste zlisu realizované pomocou O-krúžku).
       A hlavne v lodnej námornej doprave nemá nerezová oceľ veľký zmysel. Pretože práve soľný roztok (slaná voda) je schopná rýchlo „zhrdzavieť“ aj nerezovú oceľ. A navyše nerezová oceľ nedosahuje pevnostné parametre ako klasická oceľ (kvôli legovanie Cr, Ni….). A navyše je drahšia ako klasická oceľ.
       Takže ak Ping-Pong v Shen-Zene dobre nakašle do oceľového kontajnera tak to ten vírus môže prežiť na povrchu namaľovanej oceľovej konštrukcie.

       1. ale jasně s tou nerezovou ocelí. spíš mi šlo o to stručně uvést na pravou míru tu laickou představu, že jako na nerezu všechno hned chcípne (jako kdyby to snad bylo aktivní stříbro či co).
        nerez se nehodí na moře (snad kromě zábradlí na milionářských jachtách) a nehodí se ani na železnici. obrus z brzd železničních vozidel jsou vlastně malé hladové částečky uhlíkové ocele, které žerou z nerezi chrom, a tak třeba na zhlavích železničních stanic je nerezový plech všelijakých lišt a okapniček schopný proreznout naskrz za několik málo let.

        1. Možná ta pověra vychází z toho, že se nerez používá v potravinářství (a asi i jinde), mj. i pro rozvaděčové skříně, které se všude jinde používají obyčejné ocelové lakované. Jenže důvod nebude zabíjení bakterií nerezem, ale že se to líp meje. (A při tom mytí to dýl vydrží.)

         1. Potravinárstvo, farmácia, chirurgia, piercingové šperky, chemický priemysel, priemyslené kuchyne, pivovarníctvo, vinárstvo, stavebný priemysel, lodiarstvo (sladké vody), auto-moto priemysel (hlavne tuzing či tuning veci)….

          1. Potravinářství, tam spadaj i ty pivovary apod., v angličtině je to „food and beverage“, prostě kde se vyrábí jídlo a pití. Všechno je z nerezu, takže to jednoduše každej den ostříkaj hadicí. Pokud by to bylo z lakovaný oceli, začne jim to reznout.

           Jasně, z nerezu se dá vyrobit i tunning výfuk, ale tam vlastně nikomu nevadí, když na tom budou bakterie nebo plíseň. Tím chci říct, že tady ta pověra nevznikla.

    3. No, jenže ono krom toho na čem a jak dlouho se udrží virus je zde ještě problém v tom co psal kiv61 – ještě je tu ta posádka.

 4. děkuji za hezkou stať, jen prosím, mohl bych mít dotaz zdroj týkající se gp120 ……. v tom lancet článku jsem to nenašel (možná že jsem jen špatně hledal) a „domain structure“ analýza Wu-han viru, kterou jsem ze zvědavosti udělal, mi nic takového nehodila, děkuji

 5. Díky za vyčerpávající článek.
  Sleduji dění okolo viru asi tři týdny a vývoj se mi vůbec nelíbí. Mám docela strach, že obětí bude spousta a hospodářství se z toho bude dostávat dlouhou dobu.
  Ohledně informací mi přijde nejsmutnější fakt, že nejvíce informací je možné najít na stránkách čínské vlády. Dají se tam dohledat každý den přesné počty nakažených, vyléčených, podezřelých, mrtvých, dohledaných blízkých kontaktů a další „zajímavá“ čísla a fakta. Popisují tam i průběh nemoci a doporučený postup léčení.
  Tak podrobný informace jsem nikde jinde nenašel. Už někdy před týdnem tam psali, že se virus nepřenáší jen kapénkovou infekcí, ale i aerosolem ve vzduchu a zřejmě (zatím ale neví jak přesně) i přes kanalizaci.
  Nebo taky to, že inkubační doba může být i více než 14 dnů. O tom, že je nakažený infekční i v inkubační době také psali asi týden před ostatníma.
  Fakt, že koronaviry obecně dokážou přežít i 9 dnů mimo tělo hostitele také není pozitivní.

  Nepříjemným zjištěním z našich končin je to, že od nás z firmy bylo několik lidí v domácí karanténě (kontakt s Webastem v Bavorsku), akorát ostatním to nikdo neřekl a dotyční o tom měli(mají) zakázáno mluvit!
  To je jen důkaz, že myšlenka: „Čína si data vymýšlí, musíme počkat až se to rozjede v nějaký demokratický zemi a pak budeme vědět přesná data“je mylná. Běžní občané se celou pravdu o tomhle průseru asi nikdy nedozví.

  1. Rejžoví ale dostávají zahulit. Evakuace nefungujou, nad Wuchanem se přehnaly bouřky a ty nové, desetidenní špitály-kriminály mají pod vodou. Uvažuje se i o zastavení námořního provozu tam a ven, funkcionáři padají jeden za druhým a lezou si po zádech..
   Jestli tohle nebude mít vliv na jejich i globální ekonomiku, tak to už dám spíš na modlení.

   1. Ježiš to sou vole starosti s vlivem. Jasně že dyž mají fabriky zavřeno už měsíc, tak budou v piči. Mě spíš zajímá, esli se do těch fabrik vůbec bude mít kdo vrátit :D

    1. U nas v praci uz je to docela prooser. Mame skluz v dodavkach komponent a vypada to, ze Cinan hned tak do prace nepujde. Pry jim to primo zakazala vlada a urednici budou teprve resit, ktere podniky a kdy otevrou. Jsem moc zvedav, co vyresi ta jejich strana, ktera nic resit neumi.

     V jinych podnicich je zase problem, ze diky zablokovane doprave se lidi nedostanou do prace. Takze jedou jen nektere casti podniku.

     Zlaty uhelny prazdniny, tam aspon clovek vedel, ze max za dva tydny je pokoj. Tady se to ale teprve rozjizdi.

     Tak ja jen, aby se nekomu treba nevysral PC… nebo router… nebo…

     1. No a není to ve finále dobře? Třeba po tom všem aspoň nebudeme tak strašně závislí na číně….

      1. No tak jistě, každá katarze zpravidla zplodí něco dalšího, většinou na nějaký čas lepšího než to zase zdegenuruje ..
       Otázka jak hlubokou krízi to však předtím způsobí .. A kríze mají občas tu vlastnost, že zpřehází od základů nejen státy ale i celé Říše.
       Jen nevím, jestli rozmazlená blahobytná Evropa je schopna bez potoků krve podobný „comming out“ vůbec absolvovat ..

       1. Blahobytnosti bych se nebál, rozmazlenosti víc a nejvíc toho socialismu, na kterej si na západ od nás už pevně zvykli. Pak je otázka, jestli vůbec bude nějakej zájem tady zase rozjet něco, co normálně funguje nebo ne.
        Já sem celoživotní optimista. Takže to třeba tak nebude, naopak se jen ještě víc utáhne, je to možné, ale já budu optimistou.

  2. Mam v Cine dobre osobni kontakty a bylo mi opatrne receno, ze ta cisla na vladnim webu nesedi. Ale beru to s rezervou, nevim, jak funguje cinska JPP. Nase oficialni zdroje miri podle mne vsechny do jednoho bodu. Overit to nezavisle tudiz nelze.

   1. https://www.worldometers.info/coronavirus/
    Coronavirus Cases:
    71,451
    view by country
    Deaths:
    1,776
    Recovered:
    11,430

    Pokud je aktuálně počet vyléčených k mrtvým 7:1, tak se rozhodně už není čeho obávat, tohle se samozřejmě bude pořád zlepšovat. Čísla v reálu URČITĚ BUDOU HORŠÍ, o tom samozřejmě vůbec nepochybuji a v Číně můžou být ve finále mrtvých i miliony. Ale že by byl scénář kolapsu čínských dodávek pro svět jenom katastrofa… já v tom vidím i možnost navrátit výrobu určitých důležitých věcí zpět sem.

    1. Kontrolní otázka:
     A kdo a hlavně s kým bude tu navrátivší se výrobu realizovat když už teď tu na trhu práce chybí asi tak půl milionu lidí??

     1. Bude to určitě dlouhý a bolestný proces, ale v případě nouze si myslím, že se určitě dá brát tak 20 – 40% nynějších zaměstnanců jako volných. Když je válka, taky jdou lidi dělat to, co je třeba.

      1. To ovšem záleží jestli se do čela dostane nějaký ten „válečný“ Churchill a sežene si svého Beaverbrooka či ne ..

       1. Jasně, ale to nejsme ve sporu.

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!