Wu-Chan Coronavirus - zpět na článek

komentářů 215

Přidat komentář
 1. No zas niektori jednodnotlivci sa vyseru aj na tie zakladne opatrenia len aby podporovali svoje hystericke laviciarstvo. Viacero ludi, ktori pozadovali aby detiska co sa prave vratili z Ciny do Kanady zostali 2 tyzdne doma nez sa vratia do skoly, boli mediami promptne oznaceni za rasistov.
  Takisto aj v nasom meste uz boli ohlasene prve pripady. Necudo, UWO je plna sikmakov a mnohi boli cez vianoce doma.

  1. No vidis a v Australii ten pozadavek vzesel ze skol(dle 2 streameru z toho kontinentu).

 2. Jinak hezky zpracovaná a průběžně aktualizovaná oficiální čísla jsou třeba tady:
  https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

  1. Tento zdroj je asi nejznamejsi, nicmene dovolil bych si doplnit par „skeptickych“ nazoru, na ktere jsem narazil.

   1) kdyz vezmete oficialni cisla, chvili vychazelo ze mortalita je 3,1%, pak se to skokove snizilo na 2,1%. Skoro to vypada, ze nekdo rozhodl o procentech a tomu se vse prizpusobuje.

   2) spousta mrtvych ma pry jako pricinu umrti treba pneuomnii, nikdo je nediagnostikoval a ze statistik vypadnou

   2b) na nejakem serveru byla chvili „podivna“ cisla mrtvych, tusim 34 000 (a 154 000 nakazenych), konspiratori tvrdi, ze leakly realne hodnoty

   3) jsou pripady nakazenych, kteri nefiguruji ve statistikach, ale jsou pritom drzeni v karantene, resp. nedobrovolnem „domacim vezeni“, apod.

   4) krematoria ve Wuhanu maji specialni rezim, kdy pali mrtve 24 hodin denne, jsou zakazany obrady (zvysuje to kapacitu). Prostym odhadem ze Wuhan ma 11 resp. 54 mil lidi se da dojit k tomu kolik prumerne umre lidi denne a nejakych par stovek mrtvol navic i v kratke dobe by takova opatreni vubec nevyzadovala.

   5) Mrknete na videa z toho jaka opatreni v CN nyni bezi, opravdu to odpovida tem cislum? Je normalni mit v „nemocnicich“ jednosmerne boxy na jidlo a dvere oteviratlne jen z venku?

   S ohledem na projevy nemoci bych si tipnul, ze nyni alespon v zapadnim svete vime o nakaze D-14 dni

   1. Bylo to asi 25k mrtvejch a přes 150k nakaženejch.

   2. Ad 2b – to je čistě jen otazka víry, na internet muze kazdej napsat co chce a je jen na vkusu kazdeho soudruha cemu se rozhodne verit.
    Ad 1 – to neni nic podezrelyho, plyne to z toho, jak roste pocet nakazenych a zlepsuji se diagnosticke moznosti tak se meni pomer mrtvych vs nakazenych. Nicmene furt jde jen o hruby nastrel a presna cisla bude mozne zjistit (nikoliv nutne zverejnit) az po odezneni epidemie.
    Nezapomen ze zejmena na počátku epidemie bylo sice pomerne snadne zjistit kdo na co umrel, ale je problematicke zjistit, kdo je nakazeny, zvlast u nemoci která nema zadne výrazně specifické priznaky.
    Ad 2 – u podobnych nemoci je pomerne bezne ze zabiji az sekundarni infekce a koronavirus je jen prerekvizita. Pak je pomerne slozite urcit co konkrétně za smrt muze, protoze pacient by každou z tech infekcí samu o sobe prezil.

    1. To, že asi něco nehraje naznačuje fakt, že na lodi v Jokohamě o 3700 lidech mají po deseti dnech 61 nakažených.

     To by pro 55 milionovou oblast Wuhanu znamenalo infikovaných milion což o řád krát tři převyšuje oficiálně udávaná data z pevninské Číny.

     Ano, loď je specifické prostředí na druhou stranu tato je mimo kontrolu čínské cenzury i jejich „zdravotnictví“ …

    2. Tak tak. Ty lodě jsou už myslím dvě. Tam odtud budou řádově sedící informace, pokud ovšem nemají na palubě čínské agenty, kteří už si to pohlídají, aby nežádoucí informace neunikaly.
     Tohle komunistický svinstvo, všecko tutlat a zatloukat jak Plzákovy děti, už mě pěkně sere. Ti naši bolševici to taky zdědili po těch minulých..

     1. No, nedelam si iluse, ze tady u nas by se to tutlalo o neco mene. Takovy Skripal by mohl vypravet, jak se povidaji pohadky.

      Samozrejme, ze komari lzou. Jak v Cine, tak u nas, tak kdekoli jinde. Ono jak jde z tlustejch do tenkejch, lzou vsichni, protoze „jen delaji svoji praci“ a shora dostanou befehl, o cem se smi psat a o cem ne.

     2. Na to, že jsme o pár dní dál, tak ta čísla na ofiko stránce WHO nějak podezřele stojí a celkově je nějaký divný ticho.
      Z té lodi u Japonska ještě nikoho nepustili, z toho Hongkongu snad už ano. Ale čísla nikde.

   3. Ad 1) (bavíme se zřejmě o informacích z https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3871594 – zřejmě i zdroj bodu 2b)
    Ten „skokový rozdíl“ ovšem zahrnuje pětidenní mezeru v datech (3,1 % z 24.1. a následně 2,1 % z 30.1.) a zřejmě i různé zdroje dat.
    (První sada čísel z 22.-24.1. je stejná jako na anglické Wikipedii, která odkazuje na oficiální statistiky, ale druhá sada od 30.1. se liší.)

    Mně ten vývoj úmrtnosti podle oficiálních čísel od 23.1. vyšel:
    3,0% – 3,2% – 2,8% – 2,9% – 2,4% – 2,2% – 2,2% – 2,2% – 2,1% – 2,1% – 2,1%

    Přičemž ten největší pokles 27.1. je způsobený relativně velkým nárůstem počtu nakažených ten den.

    Ad 5) „Mrknete na videa z toho jaka opatreni v CN nyni bezi, opravdu to odpovida tem cislum?“

    To asi odpovídají.
    Nejde až tak o absolutní čísla, ale o to, že exponenciálně rostou.
    Takže i pokud jsou oficiální statistiky pravdivé, statisíce nemocných je situace, která reálně hrozí během pár týdnů.

  2. Zrovna data z té černé stránky gisantdata se mi dvakrát nepozdávají..

 3. Jeste to tu nikdo nenakousnul, tak se zeptam sam: nektere konspiracni weby psaly, ze 2019-nCov je pry mnohem nakazlivejsi pro asiaty nez pro ostatni rasy. Je to pravda? Pripadne je to vubec mozne? Souvisi to nejak s tim, ze asiati maji trochu jinou biochemii, takze i nektere leky na pusobi silneji ci slabeji?

  1. Na to je jeste brzo. V radiu jsem vcera poslouchal Bavoraky, ze snad tem rodinam z Webasto uz je lepe. Takze uvidime casem.

  2. Nejde podle mě o to, že by byl nakažlivější, ale o to, že má u nich horší průběh. Možná to je dáno genetickými predispozicemi, podobně jako u SARS: http://www.osel.cz/413-proc-zasahl-sars-predevsim-asiaty.html

  3. Prasečí chřipka byla zase smrtelná pro latinos a mnohem méně škodlivá pro ostatní etnika.

   Obecně se zdá, že kde vznikne „chřipka ze sajrajtu“, je nejhorší pro své „původní“ etnikum, mezi kterým se rozšířilo – darwinisticky vzato kmeny „optimalizované“ pro jinou rasu nenašly hostitele a chcíply.

   Jó kdyby nákaza a úvodní mutace vypukly v epicentru multi-kulti tavícího kotlíku, to by byla jiná.

 4. Kde je příčina vzniku a rozšíření toho koronaviru, je podstatně více komplikované. Já jsem dnes narazil na jeden zajímavý článek na alternativním USA webu s krásným názvem The Last American Vagabond. V tom článku, mimochodem velmi kvalitně ozdrojovaném, autor kromě jiného poukazuje na činnost „Agentury pro obranný výzkum Pentagonu“ (DARPA), a jejího propojení např. s Duke University (světoznámá soukromá univerzita v Durhamu v americkém státě Severní Karolína), kdy tato univerzita je klíčovým partnerem programu DARPA Pandemic Prevention Platform (P3), který se oficiálně zaměřuje na „dramatické urychlení objevování, integraci, předklinické testování a výrobu lékařských protiopatření proti infekčním onemocněním. “První krok programu Duke / DARPA zahrnuje objev potenciálně ohrožujících virů a vývoj metod pro podporu šíření virů, aby mohl být virus použit pro navazující studie.

  Duke University je ale také společným partnerem čínské univerzity Wu-han, což mělo za následek otevření univerzity Duke Kunshan v Číně v roce 2018. Zejména čínská univerzita Wu-han – kromě svého partnerství s Dukem – zahrnuje také multilaboratorní Ústav lékařské virologie, který, podle jejich webových stránek, od 80. let úzce spolupracuje s Lékařským výzkumným ústavem pro infekční choroby americké armády.

  Tím dochází k celé řadě vzájemné spolupráce. Například jedna studie provedená v jižní Číně v roce 2018 vyústila v objevení 89 „nových netopýřích koronavírusových“ kmenů, které používají stejný receptor jako koronavírus známý jako Middle East Respiratory Syndrome (MERS). Tato studie byla společně financována ministerstvem pro vědu a technologii čínské vlády, USAID – organizací, která byla údajně považována za krytí pro americké zpravodajské služby a americkým národním institutem zdraví – který spolupracoval s CIA i Pentagonem na infekčních chorobách a výzkumu biologických zbraní. Takže jednoznačně říct, zavinili to „amíci v rámci obchodní války“, nebo Číňané svým bordelem, není až tak jednoduché. Kdo má zájem, podrobnosti na http://desitka.org/netopyri-upravy-genu-biologicke-zbrane-nedavne-experimenty-darpou-zvysuji-obavy-uprostred-ohniska-koronaviru/

 5. Hlavně neudělejte tu hloupost a neprozrazujte se. Jinak vás zavřou na Bulovku do karantény z které se už nedostanete. Normálně chodit do práce, na nákupy, do MHD. Prostě mezi lidi, být společensky aktivní a dělat, že nic. Dvakrát onemocnět nemůžete. Nemoc je nová, nezkušená a je slabší než chřipka. Vlastně nikdo nic nepozná a doktor už vůbec ne. Potřebují vzorek a ten můžete zaměnit! Naše ekonomika není připravená stagnovat. Pracovat se musí a přiznat, že tu má někdo Wuchanskou chřipku jen rozšíří paniku. Už vědí, že virus létá i z extrementů (to nikde nešiřte) https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-01/coronavirus-lurking-in-feces-may-reveal-hidden-risk-of-spread

 6. Díky za výborný článek. Jen bych chtěl podotknout, že coronaviry se sice řadí mezi +ssRNA viry, nicméně rozhodně nekódují reverzní transkriptázu a jejich genom není v podobě DNA integrován do hostitelského genomu. Jejich replikace probíhá pouze na úrovni RNA.

  1. re: m88

   Díky za informaci, o tom jsem neměl tušení. Protože vypadá, že tomu rozumíte, chtěl bych se zeptat, jestli nevíte, jak jsou na tom současné možnosti editace RNA (kvůli teoriím o umělém původu vlastností viru) a dále, zda existuje nějaká reálná možnost přenosu skevence z HIV do corona viru?

   1. V dnešní době není zas tak složité pozměnit genetickou informaci určitého viru, ale samozřejmě záleží na komplexnosti virového genomu a co přesně chcete pozměnit; zjednodušeně můžeme říct, že čím jednodušší virus, tím lehčí jsou možné genetické zásahy. Je běžnou praxí generovat např. viry s inkorporovaným fluorescentním proteinem pro jednodušší detekci anebo použití adenovirů pro vnesení určitého genu do savčích tkáňových kultur.

    Co se týče Vaší druhé otázky, tak laboratorně by to teoreticky mělo jít. Jak jsem psal již výše, vnesení určitého genu není nic složitého. Je ale otázkou, jak složité by to ve skutečnosti bylo, protože genom corovanirů patří v rámci RNA virů k těm složitějším. V průběhu přirozené infekce je možnost získání sekvence z HIV podle mě vysoce nepravděpodobná. V případě HIV a nCoV-2019 se jedná o naprosto nepříbuzné druhy, které mají odlišný tropismus a nenapadá mě situace, jak by mohlo dojít k výměně genetické informace. Musela by to být souhra opravdu velkého počtu náhod. Oba viry navíc nemají segmentovaný genom (jako například chřipka), takže šance, že by kus genetické informace HIV „zabloudil“ do nově tvořené částice coronaviru a byl poté nějakým způsobem funkční, je v podstatě nulová.

    1. Díky za odpověď (ty virové vektory mě napadly, ale nevěděl jsem, zda to jde i s RNA viry). Bývaly doby, kdy se tu střídaly články třeba o fyzice či radioteleskopech, neměl byste trochu času a chutě a nenapsal sem něco jako „Virologie pro defensáky?“ (Svůj poslední článek s právně – psychologickou tématikou píši asi tak čtyři roky, takže pokud ne, budu mít pochopení).

     1. +1 taky bych si přečetl a nahlédnul…

     2. Upřímně řečeno jsem nad tím už přemýslel :-) Uvidím, jak bude čas, ale snad se něco povede sepsat.

 7. Ta vojenská nemocnice se jmenuje Těchonín. Měl jsem tu čest tam být na kontrole- zajímavé místo. Kdo se tam dostane, jen tak ven nevyleze.

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!