Wu-Chan Coronavirus - zpět na článek

komentářů 215

 1. Sakra chlape nestrašte je tolik, šak je to jen rýmečka.
  Já třeba zavírám okna když vane vítr z východu, bo 4km vzdušnou čarou už mají podezření…
  https://wiadomosci.ox.pl/koronawirus-pacjent-po-powrocie-z-chin-trafil-do-cieszynskiego-szpitala,62129

  1. A co bys čekal od člověka, kterej dělá doktora v německu a težce nesnáší čechy(a všeobecně lidi, jak už to tak u některých „doktorů“ bývá)? Článek plný optimismu? Kolik asi lidí ročně zhebne v číně na normální chřipku? 30x víc, než úmře do konce roku na coronavirus?
   https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/v-britanii-vyvinuli-vakcinu-proti-koronaviru-40312564

   https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/na-koronavir-zabral-lek-vyvinuty-cechem-40312254

   Hlavně si hejlové běžte rychle koupit roušky….

   1. Obávám se, že zaměňujete Challengera (který nějakou dobu dělal na Maltě a teď je v ČR) s jiným gastarbeiterem ;-) a to s áčkem, který dělá v Überales a prošel násilnou sebegermanizací.

    1. Jo aha. Tak to se Challengerovi omlouvám, nicméně na nenávistné výjevy všeobecně a hlavně vůči čechům si u něj fakt pamatuji. Samozřejmě to nedohledám, když jsou diskuze smazané.

     1. LWG: A nespletl se i Challenger v osobě autora předchozího článku na toto téma, na který reaguje hned v první větě? Možná je PAKO taky kantor, ale já mám jako učitele zafixovaného toho, co na konci svých článků vždy uváděl motto „(Levicový) intelektuál do domu, hůl do ruky!“, akorát si teď nevybavím jeho přezdívku…

      1. Katoda. Ale to motto uz nepoužívá od doby, co jeho dcera vystudovala nejakou humanitni srandavejsku a stala se z ni levicova intelektualka

       1. Jo Katoda, pravda. Díky, Shane.

      2. Katoda, ale asi už to někdo psal… celkem se tu provařil jako pěknej pokrytec a alibista.

       1. Katoda?
        Jo vzpomínám, to byl ten levicový intelektuál co chtěl byty v Praze pro mladý za dotovanou cenu a tlačil tu do nás HLP, jak jeho dcera chuděrka se na celý život zadlužila, aby mohla mít více dětí a Husákova novomanželská půjčka nikde a stavební spoření málo dotované?

        1. Motto bylo: „Levicový intelektuál, hůl do ruky“, to snad ani nejde zapomenout. Škoda, že kázal vodu a pil víno…

         1. Vy olové, proč myslíte, že za pomoci HLPéčka sháněl Katoda byteček pro mladé za dotovanou cenu, co?
          Aby soudružka dceruška bydlela v bytečku a jemu nepáchla do domu. Už ho z věčného zvedání hole totiž bolela ruka. Jak prosté, milý Watsone.
          ;-)

    2. Díky doktore.

     Tak.
     Máme tady myslím hodně fundovaný, odborný článek, jehož autorem je lékař. Jen studiem dostupných fakt musel strávit nemálo času.
     Moc se těším na rozvinuvší se diskusi.
     Diskuse bude totiž takový jednoduchý, detekční mechanismus „co je kdo zač“.
     Tak do toho, koblížci.

     1. Strach z coronaviru v čr je stejně tak reálný, jako strach s muslimských imigrantů v ČR.

      1. S Z no fuj pardon.

      2. Tak to jste trefil zcela přesně. Vtip je totiž v tom, že spousta lidí v ČR chápe, že vůbec nejde o to jaký je momentální stav, ale jaký je trend a kam ten trend nutně vede.

       Tento způsob uvažování je vlastní těm, jejichž předci pochopili, že když si přes léto neudělají zásoby na zimu, tak přes zimu chcípnou. Vy perfektně reprezentujete způsob uvažování, který je typický pro kultury, které se vyvinuly v teple a stačilo jim lehnout si pod palmu a čekat, až jim do úst něco spadne.

       1. Jaký je trend imigrantů z muslimských zemí do čr? Jako stoupající? Oni sem fakt chtějí? Pominu výšku dávek, ale my jsme historicky neměli žádné kolonie a s tímto světem nemáme nic společného. Je to pro naší zemi nereálná hrozba, stejně jako ta čínská sračka.
        Nicméně to ode mě byla tak trošku provokace a čekal jsem, kterej blb se na to chytne. Tak to jste s prominutím vyhrál. Rudej hadr na bejka zase zabral a mozek zase zůstal někde v dálce.

        1. Zato švédsko, kde řádí gangy složené převážně z potomků neintegrovaných migrantů (2. a 3. generace), je bývalá koloniální velmoc, nebo co ? Těch 100 výbuchů granátů a bomb, které tam za rok 2019 měli, to je celkem solidní výkon.

         Pro naši zemi nereálná hrozba? Vy jste si nevšiml, že EU, které jsme podřízeni, všemožně hledá cesty jak je sem dostat?

         Čínská hrozba je pro naši zemi nereálná? Na základě jakých argumentů jste ještě mnohem víc v pohodě, než naše oficiální místa? Ta totiž uvádí:

         – existuje střední až vysoké riziko importu dalších případů do zemí EU / EHP;
         – riziko, že dojde k interhumánnímu šíření nákazy nCoV v zemích EU / EHP se odhaduje jako velmi nízké až nízké v případě, že jsou nemocní včas diagnostikováni a zejména ve zdravotnických zařízeních jsou dodržována všechna pravidla prevence a kontroly infekčních nemocí;

         Tedy riziko se odhaduje jako nízké za podmínek, které z logiky věci splněny být nemohou – nemocní nemohou být včas diagnostikováni, když nemají příznaky. Jak jsou na tom zdravotnická zařízení vám celkem jasně napsal Challenger. Takže riziko není ani velmi nízké, ani nízké, ale minimálně střední.

         Mimochodem, taky se tam píše:
         Hlášená smrtnost kolísá od 4 % do 14 %, v současnosti je potřeba tato data interpretovat velmi opatrně.
         http://www.szu.cz/tema/prevence/epidemie-akutniho-respiracniho-syndromu-vyvolana-novym-2

         Ve výsledku: Pokud mě zrovna vy označíte za blba, tak je to vlastně celkem pochvala.

         1. Já jsem rád, že věříte naším oficiálním místům. Jen mi přijde zvláštní, že chodíte zrovna sem. Dneska to už samozřejmě neschytáte jako dřív, ale i tak je to svým způsobem sebemrskačství.

          1. Nevím jak jste přišel na to, že věřím našim oficiálním místům. A hlavně jste ani náznakem neodpověděl na otázku na základě jakých informací jste si jistý, že hrozba je pro ČR nereálná.

          2. Na základě jakých argumentů jste ještě mnohem víc v pohodě, než naše oficiální místa? Ta totiž uvádí:

           – existuje střední až vysoké riziko importu dalších případů do zemí EU / EHP;
           – riziko, že dojde k interhumánnímu šíření nákazy nCoV v zemích EU / EHP se odhaduje jako velmi nízké až nízké v případě, že jsou nemocní včas diagnostikováni a zejména ve zdravotnických zařízeních jsou dodržována všechna pravidla prevence a kontroly infekčních nemocí;

           Tak jsem na to přišel, vy ne?

          3. A vůbec nikoho nenapadá, že je možný z EU na vetřelce získat dotace ???
           Reálný čísla nikde nejsou, protože se tomu nikdo systematicky nevěnuje. Není to tak dlouho, co někde u Břeclavi naháněli fízlové čtyři Afghánce, kteří se jich ptali, kde vlastně jsou, jestli ještě v Německu, nebo už u nás..
           Kolik jich tady vyklopili kamioňáci a zůstali v jakési té detenci, nebo co to je? V těch sběrných táborech? Kam je mají vracet, když to nemá papíry a lže v každým druhým slovu o věku a původu?
           Až to začne být „zajímavý“ tak už bude kurva pozdě. Už je dost dobře nepůjde nasypat do letadla a vyklopit někde v Sýrii, nebo Libyi.
           Nevěřím ani vládě, ani nikomu ze státní správy ani slovo. Viz Šojdrová. Ta píča bude prudit tak dlouho, než sem ty vetřelce sama dostane!

          4. Já si vždycky říkám, když taková nadržená feministická samice za zenitem, o kterou tu soudný chlap ani pohledem nezavadí, touží po snědých čurácích, proč si nezaletí nějak na jih se nechat opíchat od afričanů nebo arabů, jak to dělají její vrstevnice. A místo toho nám sem chce miliony těch kobylek zavléct.

         2. Čísla jsou přibližně 1,5 k uzdravených / 700 tuhých. Mně to tedy vychází na 33% a to je strašlivé.

          1. U nového a neznámého viru. V Číně. Potom, co ti lidé jedli polosyrové hady a netopýry, to nějakej zablešenej Alík je proti tomu snad antivirus.

           Ale to je v pořádku. Kupte si roušku a přemýšlejte, jak vám pomůže stát, nebo snad ještě někdo další.

          2. Ono řadu známých virů těžko léčit po desetiletích, takže bych ty vstupní údaje moc nepodceňoval (kdyby ta čísla byla reálná, což minimálně z důvodů problematického monitoringu zřejmě nebudou). Ne každý virus evolučně významě zkrotne po pár měsících, nehledě na náklady s tím spojené.

          3. Ono se to hlavne nedá počítat dokud epidemie neodezni, zvlast epidemie nemoci ktera nema vylozene specificky symptomy a musi se to slozite laboratorne testovat aby se zjistilo jestli je to vono a ne treba rymicka. Predpokladam ze u ťuhýků je jasny na co zesnuli v panu, ale pocet uzdravenejch se bere jen z tech diagnostikovanejch. Taky je samozrejme otazka za jak dlouho se na nemoc v prumeru zakuka a za jak dlouho se nemocný povazuje za vyleceneho. Tady muze bejt rozdil klidne tejdny, zvlast u dosud neznamyho kmenu kde je potreba vyloucit ze se nemoc po zdanlivym vyleceni zase obratem nevrati.

          4. problem je, zew ani u tuhyku to jasny neni, jak bylo receno jinde, cina stiha diagnostikovat kolem 2400 pripadu denne a to nestaci ani u zivych (zdroj se mi ted nechce hledat). Takze spousta lidi, kteri zemreli uz nejsou dodatecne diagnostikovani, aby se prislo na to, jestli to byla chripka, plicni nedostatecnost nebo treba koronavirus. Takze muze byt, ze i ta mortalita je nasobne vyssi. Tohle se da jedine rict az budounejake vysledky ve vetsim mnozstvi z nejake civilizovane zeme.

          5. To je nejspíš z velké části tím, že uzdravit se trvá déle než na to umřít.

           Pokud vezmete všechny nové případy z nějakého dne, první dny až týdny z nich bude rostoucí počet mrtvých a 0 uzdravených.

           Tím spíš, že se virus exponenciálně šíří, takže nových případů je relativně hodně vzhledem k těm starým.

           Čili pro smysluplné číslo by se musely počítat jen starší případy.
           (Navíc i pak bude skutečná úmrtnost nejspíš nižší, protože část lidí se vyléčila sama aniž by je někdo diagnostikoval.)

        2. Ortodoxnější slimáci mají programově v plánu kolonizovat a ovládnout celou planetu. Naposled co sem se díval, tak místní banánistán byl na té planetě taky…

         Je to jak komunismus, světová revoluce a todlencto.

         1. Jo aha, dík, teď jsi mi otevřel oči, já vůl sem si myslel, že maj rádi celej svět, křesťany a vše kolem. Já tvl vim, že je to banda zkurvenejch čůráků a jen doufám, že jim konečně mocní zatnou tipec. Ale s čr to fakt nesouvisí ani smykem.

        3. „Je to pro naší zemi nereálná hrozba, stejně jako ta čínská sračka.“

         S tím bych až tak nesouhlasil.
         Taková ta klasická představa Okamurovců o nájezdech migrantů nám asi nehrozí, ale následující je podle mě velmi reálné:
         Podívejte se na populační strom v Německu.
         Jádro etnických Němců je v generaci 50-70 let, kde zároveň je minimální podíl imigrantů.
         Směrem k mladším poměr osob s migračním pozadím postupně roste až na ~40 % u kojenců.

         Čili Německo bude do budoucna mnohem víc etnicky a nábožensky různorodé než dnes.
         Taková změna obvykle přináší velké problémy a pro Německo to nejspíš bude dost výzva.

         A potíže v Německu znamenají potíže u nás.

         1. S tou náboženskou různorodostí bych si to moc nemaloval. Zásadní rozkol je v tom, že zatím co pro člověka vyrostlého v křesťanském zázemí je agresor „hloupý“, a moudrý/vzdělaný/civilizovaný/věřící v demokratické hodnoty člověk je neagresivní a ustoupí, muslim tohle „ustupování“ považuje za zbabělost a fakt že může zatlačit bere jako svoji výhru a důkaz převahy. Takže zatím co evropané budou ustupovat a mít pocit morální převahy, muslimové budou tlačit dál – a zcela po právu mít identický pocit. Zbabělci zase ustoupili… jenže ono nejde ustupovat donekonečna, v určitý okamžik začne být příliš zjevné, že tohle k „naše“ morální vítězství vede k jasnému výsledku.

          Což je de fakto irelevantní: dávno předtím už totiž bude muslimů takové množství, že si prostě založí zcela demokratickou stranu pro zavedení šaríi (proti čemuž nelze protestovat, protože by to bylo xenofobní), a časem prostě demokraticky vyhrají volby. No, a pak Němci znovu ochutnají, co tam měli před 80ti lety. Tentokrát ovšem ještě brutálněji, řekl bych. V podstatě lze v historii ty analogie nalézt také. Zrovna my jako Češi si nemáme moc jak vyskakovat. Zatím co Němec věřící v boha je sice pro muslima jinověrec a tedy spíš zvířátko, my jako ateisté jsme spíš něco na úrovni hmyzu. V zásadě nejlíp jsou na tom státy typu Řecko kde je křesťanství prostě zakotveno jako státní náboženství, ovšem… v určitém okamžiku už jim to moc nepomůže. Zatím se jen pošťuchují desítky let s Tureckem čemuž Němci notně napomáhali, aby mohli dodávat zbraně (většinou nevalné kvality) jak Turkům tak Řekům. Ovšem až už Německo nebude ten gigant co vede Evropu ale podá si s Tureckem ruce, možná i těch pár set ostrovů bude stát za to.

          1. Ne, opravdu nechci mít jakékoliv náboženství mít zakotveno jako státní, ba právě naopak, chtěl bych vypráskat bičem každého, koho něco takového napadne. A chtěl bych, aby věřící provozovali svou víru v soukromí, nebo ve společných prostorách svých soukromých motliteben, A NEOBTĚŽOVALI S NÍ NA VEŘEJNOSTI KOHOKOLIV JINÉHO. Ať už se jedná o Islám, křesťanství, komunismus, ekologismus či jakoukoliv jinou ideologickou snůšku nesmyslů sloužící k ovládání davů nesebevědomých nesamostatných jedinců. :-P

          2. Karkulka: musím Vás opravit. Křesťanství je to stejné, co islám pokud jde o demenci zvanou „agresivita ve jménu boha“. My jsme nevyrostli „v křesťanském zázemí“, my jsme vyrostli v zázemí, kde náboženství hrálo druhé housle, protože se podařilo provést odluku církve od státu. KDYBY se to nepovedlo, nebude to tady jiné – budou se tvrdě vymáhat náboženské bludy a dogmata, která už dnes (hodně) lidem připadají hloupá. Stejně jako když měla církev zásadní vliv na politické dění. A islám si ho udržel dodnes, takže tam vzdělání nemá šanci proti dogmatickým věřícím blbům.

      3. @shifty
       Tak doufejme, že kvóty na dovoz nakažených budou pouze dobrovolné.

      4. Jo, tímhle se švédští nebo francouzští shiftyové ukájeli před pětadvaceti lety taky.

       1. Ve Francii se ničím neukájí, jen tam maj multikulturní společnost asi 120 let. Ono Alžír – Marseille není tak daleko. Historicky to tak prostě maj, tak si teď potrpěj víc, ale to holt tak nejbližší evropská koloniální velmoc má a mít bude. Jo švédsko, to je jinej level, tam se vybudoval ten tady tak chtějnej a vymodlenej socialismus s lidskou tváří a na základě toho se tam moc rádi ty obyčejný lidi, kterejm ten socilaismus tak pomohl, jako vždy, natáhli půl mega zkurvenejch nemakačenek. Jedovatě jim to snad i přeju. A teď mi Ko-zo bl-bie vysvětli, jak to souvisí s čr.

        1. shifty: kolikrát jste ve FR byl, kde a kdy naposled? Byl jsem tam v devadesátkách několikrát, mimo Paříž to vypadalo, že tam nic než bílé nemají, v Paříži pod Eiffelkou nebo u Centre Pompidou vždycky někdo dealoval hodinky nebo fet a nikdy nebyl bílej. Pak jsem nějakou dobu vynechal a pak tam byl párkrát kolem roku 2010, naposled 2012. Už tehdy nebylo možné si nevšimnout, že kromě turistických center, kde to vypadá stále velmi podobně (směska bílých a asijských turistů s nabízeči hovadin tmavé barvy) se v Paříží zatraceně brzy stmívá. Tvrdit, že „to tam maj 120 let“ a „teď si potrpěj víc“ je buď známka naprosté neznalosti nebo neschopnosti ty rozdíly vidět. Nedělám si iluze, jak to tam vypadá dnes, po té, co je tam o nějaký ten statisíc imigrantů víc.

       2. Kecáš. Před 36 lety sice šlo potkat v Paříži čmouda, ale nebyly jich tam mračna a plný ghetta, jako teď. Já tam byl naposled před těmi 36 lety, dcerka na třítýdenní jazykovce v roce 2008.
        Vrátili se z Paříže s očima navrch hlavy. Byly tam samý holky, bydlely v nějakém lacinějším turistickém hotýlku asi 800m od centra, v boční uličce. Už druhý den zjistily, že je vysloveně nebezpečné lézt i ve dvou, po soumraku ven. Okamžitě je 10m od recepce toho hotelu obstoupilo několik skupin čmoudů, vnucovali drogy, kočičí zlato a všelijaký letáčky, přičemž druhá sorta čmoudů je šacovala.
        Dvě dcerčiny kamarádky bohužel přišly o všecku hotovost, naštěstí se odhozené šrajtofle našly kousek od hotelu v koši, tak nepřišly o doklady. Přivolaná gendarmerie jenom krčila rameny, že co s nima jako mají dělat…
        Všecko do jednoho jeden druh čmoudů, údajně Maročani a Alžířani, co ani nezvládali místní jazyk.
        Londýn už prý vypadá hodně podobně, tam zase Pákistán, Libye a to nejhorší ze Sýrie.
        Ale pohodoví polští instalatéři s evropskou kulturou jim prý vadí mnohem víc, než tahle feťácká, příživnická a nemocema prolezlá sběř.

   2. Jak pise LWG, tohle psal Challenger, ne ja. A neni pravda, ze bych nesnasel lidi. Ja si jenom o vetsine zde diskutujicich myslim, ze jsou to idioti. Vcetne zde vazenych osobnosti jako je Katoda. Predstavy mistniho osazenstva o svobode konci vetsinou u verbalnich proklamaci, ze mi stat natoz EU nema co kecat do toho cim doma svitim, ale kdyz jde o skutecne svobody (homosexualove, otevrene hranice apod.) nebo skutecnou nezavislost na statu (viz Katoda a chudak dcera) tak by se vsechno melo zakazat a vsichni zavrit nebo povesit na kandelabr a stat by se mel postarat aby tu byl poradek a lidi meli praci a moznost se zapsat do poradniku na byt. A ano, nesnasim idioty.

 2. A nebo takto… „Tencent may have accidentally leaked real data on Wuhan virus deaths“

  https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3871594

  1. Pokud by realita byla blízko tomu co tam uniklo, tak ta čísla vypadají dost hrozivě (na každého jednoho uzdraveného cca 90 mrtvých, to už není jen nějaká rýmička).

   Obávám se ale že jak moc je ta nákaza smrtelná se dozvíme až nějakou dobu po výskytu mimo čínu její brutální cenzuru.

 3. Celá ta věc je způsobená tím, že lidi si zvykli imrvére někam courat, místo aby seděli doma na prdeli. Co má co kurva českej Honza dělat v Číně? Ten má jet v létě k rybníku a v zimě na Šumavu.
  Německej Adolf má jet na Októbrfest nebo na Rujánu.
  Černý patří do Afriky, žlutý do Asie a bílý do Evropy. Co nikde nechtěli, patří do Ameriky. Všechno ostatní je chaos, bordel a způsobuje leda rozbroje a choroby.

 4. Samozřejmě, že lžou jako když tiskne.

  V 56 mil. aglomeraci standardní denní úmrtnost bude kolem 1800-2000 lidí a tedy nějakých ofi přiznaných 50-60 úmrtí „navíc“ denně je v rámci statistické chyby kdy není jediný důvod aby „krematoria nestíhala“. Ten průser musí být proto o řád(-y)větší …

  1. Ty vole za 3 měsíce na to zheblo 213 lidí. to je teda v číně fakt humanitární katastrofa. I kdyby to bylo 10 000 lidí, tak v rámci číny je to naprostý nic. Tam denně úmřou statísíce a statisíce se naroděj. Kolik lidí tam asi ročně z tej miliardy úmře na běžnou chřipku? 100000? Jděte už s tím panikařením laskavě doprdele.

   1. Tak buď je pravdivá infomace „krematoria nestíhají“ nebo „umřelo za 3 měsíce 213 lidí“ (pochopitelně pokud tu není nějaký jiný důvod pro zvýšení úmrtnosti).

    Čísla nebudou přesná – ne každý zemřelý, ani ne každý, komu bylo špatně a vyblízal se z toho, byl testován. To je logické a nemusí to znamenat nic podstatného. Pokud ovšem skutečně nestíhají krematoria, potom nadcházejí zajímavé časy.

    1. Já sem nějak ty krematoria nezaznamenal, byl by nějaký odkaz? Nejlépe zahraniční, protože co se týká Číny, jsou seznam zprávy pro mě hodně nedůvěryhodné medium. Oni tam mají reportéry? Asi ne co?

    2. Kdybych chtěl bejt jízlivej, napsal bych, že krematoria v číně nestíhaj tak nějak pořád :-)

     1. A přitom znám zemi, která má know how už skoro 80 let a jistě by to šlo lehce zkopírovat v duchu čínských tradic, kdyby se styděli to prodat.

      1. Já bych si na to konto dovolil jeden vtip, než tu všichni tragicky zemřeme na coronavirus a to sice –

       Víte jak poznáte židovského basketbalistu? Že mu čouhají nohy z pece.

       1. Pro případ, že bychom oba přežili jsem připraven nabídnout obhajobu za rozumných finančních podmínek (a pokud by to nevyhovovalo, tak Mrcasík ví, kde to dělají z lásky.*)

        *Šla jsi s ním z lásky, nebo za prachy? Hele holka, asi z lásky, pětikilo dneska nejsou žádný prachy.

        1. :-D děkuji, ale snad to nebude potřeba

        2. Pro pořádek, Mrcasík pouze ví, kde dělají prefabrikované smlouvy.

         Prefabrikované obhajoby na „šestistovkové“ TrČ jsou ovšem hypotetickou hudbou dystopické budoucnosti, kdy by si mizerné strojové učení „advokátního automatu“ vyměňovalo absurdní interpretace paragrafů s „OČTŘ automatem“.

         Pro pořádek dodávám, že ze srdce doufám, že taková technologická dystopie nikdy nenastane. To raději věnovat třetinu úspor právníkovi.

    3. Tak oni maji v Cine dost omezene detekcni moznosti, takze si umim predstavit, ze testuji prevazne komplikovane zive pripady, aby vedeli, co kurva leci a jestli nahodou zrovna ten lek neleci coronu. Takze bych predpokladal, ze z mrtvol odeberou vzorek a poslou je do spalovny a vzorek stoji ve fronte.

     To je teda muj osobni nazor, otazkou je, co se tam doopravdy deje, to nevim. Ale aktualne existuje logicke a mozne vysvetleni toho, proc je mrtvych tak malo a proc to tak hezky vychazi(proste testuji s tim pomerem)

   2. „Ty vole za 3 měsíce na to zheblo 213 lidí. to je teda v číně fakt humanitární katastrofa.“

    Ty vole to fakt existují lidi, kteří si nevšimli, že:
    a) informace a čísla z číny nedávají smysl, takže se člověku vnucuje otázka, zda má k oficiálním číslům za leden přidávat jednu nebo dvě nuly,
    b) i v té číně je epidemie teprve na začátku,
    c) když se v číslech začnete jenom trochu vrtat, tak zjistíte, že i Challengerovy odhady jsou poměrně konzervativní.

    Challengere, díky za asi nejlepší text k tématu, na který jsem dosud narazil!

   3. Opravdu mne fascinuje, kolik lidí najednou tak neoblomě věří oficiální statistice, která jde z Číny ven, i když všichni dobře vědí, že se na to nedá absolutně spolehnout. Tohle vřískání a šermování s oficiálními čísly začíná být hysteričtější, než ty obavy na opačné straně. Že by si ti, co doteď razili mýtus, že jde jen o horší chřipku, začali uvědomovat, že tady skutečně něco nesedí (nápověda – čísla nakažených, uzdravených a mrtvých)? A poptávání se po zahraničních zdrojích je na úrovni komediálního představení – v zemi, kde jsou zóny vstupu jen s doprovodem, kde jsou návštěvníci i obyvatelé fízlováni, kde jede nejtvrdší cenzura hned po KLDR, tak tam někdo očekává nějaké objektivní zpravodajství, vpuštění zahraničních novinářů? Nikdo pořádně neví, co se v místech uzavřených do karantény děje a tím méně ty „nejlépe zahraniční zdroje a odkazy“. Kromě leaknutých videí a příspěvků blogerů se ven nedostane nic, co by propaganda nepustila. A je tam hodně zle, protože evidentně nejde jen o epidemii ale i o stabilitu režimu, nemluvě o ekonomice. To, co se děje teď v Číně a v dalších státech (podle kvality tajných služeb někde dřív, jinde později) není reakce na nějakou rýmu, co se statisticky ve skoro 1,5 miliardové zemi neprojeví. To, co se tam děje je opravdová krize. S postupujícím časem to bude vidět víc a víc. Zapomeňte na oficiální čísla, tohle je úplně někde jinde, oni mají skutečný strach, což by doteď někdo u takové velmoci nečekal.

    1. Vřískání a hysterii vidím jen u hejlů, co si nakoupili roušky, paraleny a teď serou strachy a hledají další takový kriply kolem sebe, aby si ten svůj iracionální strach mohli někde potrdit. Že se takovejch lidí najde hodně i tady je smutný, ale holt realita. I kdyby na to v Číně zemřelo 100 000 obyvatel, tak mi jich sice bude líto, ale rozhodně to nevypovídá o nějakém zabijáckem viru, co zničí svět.
     Nicméně scénář bude jasnej a klasickej. Vyvine se očkování, hejlové do sebe napíchaj sračky ve víře, že si tím zachrání a prodlouží život(jak ironické, že? :) ), pak se nic nestane a pojede se dál. Jako u ptačí chřipky, SARS, atd…Peníze se z hloupých kapes přestěhují do těch chytřejších, takže to vlastně bude v pořádku.

     Dřív sem chodili chytřejší lidi.

     1. Vy jste si nestihnul koupit respirátor, že? Nebo proč tady tak hysterčíte a komentujete zoufalé každý příspěvek jako by to snad mělo nějaký smysl a mohlo to nějak změnit co se děje :)

      1. Komentuji, protože mě to baví a dlouho sem to tu nedělal..Právě proto, že nikdo, ani stát, ani Babiš, ani EU, ani Jourová, ani ježíšek nemůže změnit to, co se děje, se tomu směju a smát budu i dál.

       PS: roušku? Vy nemáte doma plynovou masku a protiatomovej bunkr? I vy naivko :D

       1. Rouška je náhodou velmi dobrá a smysluplná věc — omezí do značné míry funkčnost šmírovacích kamer s rozpoznáváním obličeje (obzvlášť v kombinaci s kloboukem se širší krempou).

        1. Hehe, pred tyzdnom som videl v MIA chlapka ktory to dotiahol do dokonalosti. Sisku mal omotanu takou tou satkou ktoru nosia arabaci v pusti, nad tym sirak a na ociach mal velke tmave okuliare v style Mucha Puk. Neviem kolko toho musel zobrat dolu pre TSA, ale ako bol vystrojeny by ho nespoznala ani vlastna mater. Jeho spolucestujuci mali len bezne ruska.

        2. Jako malej sem si hrál na vojáky. Koukám, že se to bude ještě hodit :)

     2. „I kdyby na to v Číně zemřelo 100 000 obyvatel, tak mi jich sice bude líto, ale rozhodně to nevypovídá o nějakém zabijáckem viru, co zničí svět.“

      No to právě vypovídá. Respektive je při tom počtu důležité, za jakou dobu by těch 100 000 obyvatel zemřelo, pokud rychle, tak by to ukazovalo na hodně nebezpečný trend a právě na ten „zabíjácký virus, co zníčí svět“.

      Útěchou nám zatím může být to, že to zřejmě, podobně jako SARS, má více fatální následky pro osoby s určitou genovou výbavou, typickou pro danou oblast (http://www.osel.cz/413-proc-zasahl-sars-predevsim-asiaty.html). Pokud se nepletu, tak mrtví mimo Čínu byli zatím vždy cestující Číňani.

      Chytřejší lidi – jak moc musí být člověk chytrý, aby si uvědomil, že při nějaké takové jako chřipce se neprovádějí kroky typu zapečetíme vám byt, zabarikádujeme vám dům, ulice budeme stříkat desinfekcí, odstřihneme od zbytku světa desítky milionů lidí, pro jistotu bagrem odřízneme příjezdové cesty, vybudujeme nové „nemocnice“ (kdo viděl to video zevniř, tak mi dá za pravdu, že takhle nevypadá zařízení, kam se má člověk přijít vyléčit), haly a obchodní centra přeměníme v polní karanténní centra…videa toho všeho zatím dohledatelná.

      1. A ten blogger, co se zpočátku úspěšně pokoušel to všechno točit, je momentálně nezvěstný. Má smazané účty jak na čínské síti, tak na všech ostatních kanálech. Někdo z vlády ho natvrdo nabonzoval nejprv Twitteru, tam ho smázli první, pak na FB a smazali všechna jeho videa /i klamně označená/ z Youtube.
       Kdyby šlo o „chřipečku“ a nescípali jim tam lidi doslova na ulici či na chodbách, angažovala by se vláda skoro 1,5MLD země ohledně jednoho bloggera, kterých je tam jinak jako much na mucholapce hospody ??
       Viděl jsem jedno video té desetidenní „nemocnice“. Komplet všecko zamřížovaný, dvojitý a trojitý skla, filtroventilační jednotky s nanofiltry, veškerá lékařská technika ale nikde – a vzadu dvě řady na sobě, unifikovaných skříňových mrazáků, co už najížděly a svítící digitální teploměry ukazovaly -13.
       To bude nemocnica a diagnostické středisko jak řemen.

 5. Len cisto technicka k tym maskam. Chirurgicka maska (a.k.a. taka ta jednorazova latkova vyzerajuca vec) viac menej chrani len voci kvapockovemu prenosu, kedze ma barieru proti vlhkosti.

  Coronavirae maju velkost asi 0.125 um pokial viem. Relativne bezny stavebny respirator FFP2/N95 ma ucinnost 95 % v okoli 0.1 um. O kusok drahsi stavebny respirator N100/FFP3 ma ucinnost 99.97 %. Nevyhoda tychto respiratorov je, ze te polopapierova konstrukcia s plieskom na nose a dvoma gumickami okolo hlavy za vela nestoji.

  Kto sa boji, nech si kupi poriadnu komfortnu dobre sediacu half-face masku, povedzme od 3M a k tomu filtre 5935/6035. Kto sa boji este viac, nech su kupi full-face masku. Vyborny pomocnik do dielne, garaze, do bojovych podmienok, indickych restauracii (ak si kupite ABEK filtre co filtruju organicke smrady).

  1. Ty vole zajdeš do armyshopu a koupíš vyřazený masky. Běžný masky s univerzálníma filtrama (textilní+uhlíkový) odfiltrují i molekuly bojovejch chemickejch zbraní, nějakej vir nemá šanci a neprojde ani jeden.

   1. Tak preju hodně zabavy v celodennim nošení. Zvlast pokud prijdou mrazy.

    1. Proč celodenním? Snad mi to baráku někdo fouká infekční kapénky hadicí nebo jak?

   2. Musím uznat, že by fakt byla legrace vlézt do šaliny s celoobličejovou maskou a metrovou vrapovou hadicí zakončenou dvoukilovou plechovkou filtru :-)))
    Možná by se ta tramvaj na příští zastávce rychle vyprázdnila.
    No každopádně v ranní špičce, kdy je tramvaj plná pochrchlávajících pracujících kteří by měli ležet v posteli a ne chvátat do kolbenky, by to byla celkem praktická věc.

    Lidi naštěstí netuší, že se viry mohou do těla dostat nejen přes dýchací sliznici, ale i přes oční sliznici. To by teprve byla panika.

    1. Na to, jak si vole hraješ na všeználka a všudybyla, bych předpokládám, že existence masek typu M10(M), případně M17 (americká varianta) s lícnicovejma filtrama je ti známa. Většina ostatních má dneska plechovky malý taky po stranách, nějaký hadice sou záležitost 1. světové, ale že seš blbej a zamrzlej v pravěku už víme.

     1. I vy zlý zlý ošklivý, vůbec nemáte soucit s chudinkama malejma dceruškama náčelníků útvarů, které nemohou v noci spát a chtějí vidět sloníky.

      1. Jo, ten je náčelník útvaru – letadel, v léčebně v Černovicích :o)

 6. Chlastejte a nějaký wtfvirus vám může být u prdele. A kdo to neustojí a je slabej, tak nazdar. V životě jsem neměl ani zvýšenou teplotu, tak nevím, co to s tím genofondem furt je.

  1. Je to banda měkkejch a posranejch čůráků, co viděj problémy svoje jen ve světě kolem sebe, v ženskejch, na který nemaj a svojí spásu vidí ve zkurvenym socialismu. Asi jsem teď napsal píčovinu, ale přesně tak to na mě působí. Vzít na sebe vodpovědnost, postavit se problémům, to dřív dělali chlapi, nebo ne?
   Že to píšu zrovna já tvl…

   1. To už je to asi hodně špatný, co? :o)

    No jak už někdo psal, pokud to má přijít, tak to příde. Nejhorší smrt je z leknutí.

    1. Mi tak došlo, asi proto sou lekaři celí špatní dyž jim to člověk řekne…

     Teď se budu muset chvílu motat kolem toho mýho obvoďáka, hm, ta jeho posledlost napícháním kdejakejch sajrajtů je vobčas fakt trochu chorobná. Tudle mi vykládal vo chřipce, to sou asi ty vakcíny, který statisticky tak v polovině případů ani nevyjdou, protože ani jeden z těch tří vytipovanejch kmenů co do toho ten rok dají zrovna nebude ten, co příde. A vykládá to mě, co mám virózu jednou-dvakrát ročně na 3 dny, chřipku sem neměl přes dekádu, tak asi abych si mrvil imunitní systém nějakejma dryákama a až kolem mě za pár desetiletí nějaká hnusná chřipka fakt projde, aby mě to skolilo, pže budu mít tou dobou imunitní systém na sračku…dafuk?

   2. Ahoj Honzo. Dlouho jsi tu nebyl. Jak jezdí ZZR?

    1. dobře dědo, to by si čuměl :)

 7. Tak to je problém drtivé většiny pisálků na tomhle webu, ta objektivita a faktomluva, protože on si pořídí auto, pistolku a v tu chvíli nabude dojmu že sežral Šalamounovo hovno. Pak z toho lezou namistrované nesmysly podobné tomu od PAKO, jejichž jediným účelem je jebat do „systému“. Jestli obsah je pravda, není pravda, jestli je vůbec k věci a jestli má smyl brát vážně medicínské téma kterému se v článku horlivě věnuje nějaký cesťák, automechanik nebo referent podniku Šlendrián a synové, to už musí čtenář vyfiltrovat sám … Chválabohu za lidi jako je Challenger, který sem tam pozdvihne úroveň webu kde se apriori kafrá hlavně do toho, o čem nemá pisatel ani páru, ale hlavně že se hejtuje ….

 8. To je jasná věc, že je virus laboratorně geneticky upravený. Vždyť to je vlhký sen těch nejvyšších elit, že vynaleznou virus, který planetu zbaví 90% přebytečné populace, a všechny zdroje Země na tisíce let zůstanou v rukou elity. A nějakých 100 milionů otroků si ponechají.
  viz:
  https://www.youtube.com/watch?v=H4OXkoT81Jw

  Jediný důvod, proč smrtící virus dávno nepoužili, je nevyzpytatelná mutabilita virů, takže by přitom mohli zařvat i oni.
  Teď vypustili virus který selektivně likviduje oslabené jedince, staré nebo naopak mladé. A vypustili ho jen lokálně za určitým politickým účelem a k otestování v malém měřítku.
  Podobně jako Bůrská válka byla takový malý pokus kde pilovali k dokonalosti koncentráky a teror obyvatelstva, což bylo později použito ve velkém použitý jejich agentem Hitlerem.

  1. At uz cokoli pripustim, tak rozhodne verim v nehodu.

   1. To je odvěká taktika na vohnouty, přesvědčit je, že je to svinstvo jen náhoda a nikoliv promyšlený ďábelský plán.
    Třeba s Hitlerem: jé to ja ale náhoda, že se z ekonomicky zkrachovalého Německa za pár let stala supervelmoc s obrovským přebytkem zdrojů a nepřekonatelnou vojenskou mašinerií. Na což reálně byly potřeba celé vagóny zlata a masivní mezinárodní pomoc, včetně té diplomatické.
    Třeba u ruské socialistické revoluce se ty vagóny zlata putující do ruska ututlat nepodařilo a všeobecně se o tom ví.

    A biologické zbraně se používaly už ve starověku. Stačilo otrávit těch pár studen ve městě a celé město lehlo na epidemii. V případě pouště byla výhoda že se infekce nešířila dál přes ten rozpálený písek a zůstala izolovaná. Což byla velká výhoda.

    1. Pisu nEhodu, ne nAhodu. Prijde mi, ze kuci neco klohnili a nejak se jim to dostalo ven. Ona jedna vec jsou teorie o bezpecnosti prace a jina vec je realita. Bilologicke zbrane jsou zajimave a pokud na ne jsou i protilatky, pak rozhodne zajimavejsi, nez atom. Pritom kontrola vyvoje biologickych zbrani je podstatne horsi, nez kontrola vyvoje zbrani jadernych.

      1. Neco mi rika, ze bych pak dva dny nespal. Je tak?

       1. To záleží na nátuře. Spíš straší to tušené do budoucna,protože on utekl před 30 roky.Co vymysleli od té doby…

        1. Vsak prave. Ja jsem pred 1/4 stoletim delal (vsak uz jsem to tady psal) na grantovanem programu identifikace obrazu ze satelitniho snimku pomoci neuronovych siti. Tehdy jsme cetli SPZ polozenou na zemi v ruznych uhlech. Uspesne. Copa asi umeji dneska…?

        2. Podle mě to bylo v troskách, ostatně jako všechno Pohlídali si aspoň atomovky, ale co se Biopreparatu týče, tak psal, že se jistou dobu v devadesátkách dal anthrax koupit za pár dolarů na dobírku…

         A myslim že esli se další výzkum zase rozjel, tak až nedávno, páčto ruský ozbrojený síly měly co dělat aby zmenežovaly ty rozpadající se flotily, zakonzervovaný tankový divize apod., natož aby proti moderním metodám špionáže utajovali výrobu biologickejch zbraní, který jsou mimochodem dlouho zakázaný, Svaz konvenci ratifikoval v roce 1972 (ne že by jim to, očividně, bránilo ve výzkumu a výrobě :D).

        3. Jde spíš o to, že na takové rozloze schováš cokoliv, co nechceš, aby druzí viděli i z družic.
         Na Urale, na Sibiři, v Kazachstánu..tam je takových schovek, kam nevkročí civilní noha, co nejede nějakým všudychodem. Nevíme a je to možná dobře.
         Tento kapitální čínský průser má kulminovat na přelomu února a března. Toto už dávno nebude pravda, ta stránka je celá nějaká divná. Nejprv bylo obrovský červený kolo ve Wuhanu, teď se zmenšuje a zvětšují se okolní, přesně dle zbožných přání čínských soudruhů. Někteří už „dávají své funkce k dispozici“. Odkud já tuhle formulaci jenom znám..:D
         https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

         1. Chce to klid. Kolecko dneska zase hezky poskocilo, protoze se ukazalo, ze dosavadni diagnosticka metoda byla spatna. Zatim jsme ofiko na 60k nakazenych, coz na cca dvoumesicni distribuci viru neni spatny vysledek.

         2. Oficiální předpověď o konci epidemie, která se stále rozjíždí je maximálně součástí Čínského wischlistu nebo vymezením doby, do kdy to potřebují skončit, aby to definitivně nepřekročilo jejich možnosti. Z ničeho reálného to zřejmě vycházet nemůže.

         3. Jo, proto byly velký pracovistě dycky ve velkejch městech, maskovaný jako nějaký civilní univerzity a fabriky, šak Smolenskej incident, že. Určitě si nikdo nevšimne obrovskýho pohybu osob někde uprostřed ničeho.

    2. Supervelmoc? Přebytek zdrojů? Zjistěte si něco o reálném stavu nacistické ekonomiky. Ve druhé polovině třicátých let tam bylo na příděl a pod státním dozorem v podstatě všechno. Hospodaření s devizami a zlatem bylo přísně kontrolováno. Jen si přečtěte Reimannovu knihu „The Vampire Economy“. Má to docela pěkně doložené zdroji.

     Mašinerie byla nepřekonatelná jen dokud bylo kde krást a dokud ji SSSR zásoboval vším potřebným.

     1. pest
      I ta mašinérie je jen síla jejich propagandy. Byl to solidní bordel, kde pravá ruka nevěděla co dělá levá. Když potřeboval Stalin vyčistit pohraničí od Poláků nebo Krym od Němců, trvalo to s tužkou, papírem a revolverem zlomek toho, kolik spotřebovali Němci i se všema hi-tech IBM mašinama na identifikaci židů.
      Stačí vidět Shindlerův seznam. Celá ta mašinérie nakonec ani nevěděla jestli maj bejt židi ve fabrice nebo v peci a jednotlivé struktury se o ně průběžně přetahovaly.

   2. Tak za prvé není jisté, že virus je upravený, tam prostě jistotu nikdo nezíská, pokud se autor úpravy nepřizná a nedoloží jí, což pokládám za nepravděpodobné. Zrovna u retrovirů jejich mechanismus dává dost možností popadnout DNA něčeho úplně jiného (nebo třeba člověku nacpat do DNA nějakou skevenci z něčeho jiného – s velkou pravděpodobností tam bude nefunknčí, ale prý s sebou taháme kde co).

    Na druhou stranu však je taková úprava zřejmě technicky možná. Navíc jakkoliv jsou biologické zbraně těžko kontrolovatelné co do účinku a nevyzpytatelné co do šíření a účinnosti obrany proti nim (včetně zbraní vlastních a známých), jsou jistě zajímavou alternativou zbraně posledního soudu, takže vývoj podobných a horších pokládám víceméně za jistý.

    Ovšem v takovém případě souhlasím s tím, že by šlo o nehodu, nebo maximálně nějakou partizánštinu volakého magora. Pokud by mělo jí o organizovaný útok, tak není problém, aby jeden člověk během několika málo dnů rozsesel celosvětově řadu ohnisek a učinil situaci fakticky nezvládnutelnou. Pokud by šlo o útok na Čínu, tak by bylo možno to provést obdobně a vytvořit takovou síť ohnisek v Číně.

    1. Nemyslim si, ze to byl ucel. Presne, jak pises – to by asi vypadalo jinak. Zapad tezko bude mit zajem na tom, aby se Cina slozila, kdyz dnes uz v kdejake kravovine jsou klicove komponenty z Ciny. A na nejakou teroristickou akci zase mi to prijde byt nedosazitelny material.

     Bud chtel nekdo neco vynest a proste to zmastil a nebo nehoda.

     Ano, je mozna i nahoda a kontakt s pro cloveka zcela novym virem, ale… na to proste nejak nemuzu uverit prave pro skladbu toho viru.

     1. HIV je retrovirus, přepisuje se v buňkách do DNA. 2019-nCoV je to samé. Je tu někdo s takovou znalostí těchto procesů, aby řekl, zda když se potkají v jedné buňce, může výsledkem být taková kombinace zápisu, že vznikne obohacený Coranavirus?

      Je ta zajímavá sekvence jen v HIV, nebo je i někde jinde? Pokud ano, kde? (ona může být a může tam dělat něco – možná i úplně – jiného. Ví to někdo?

     2. Taky se přikládním k tomu, že zkrátka někdo z té výzkumné laboratoře něco posral.

      1. Mluvil jsem dneska s clovekem, ktery hodne vidi do distribuce farmak. Jeho reakce byla „konecne se rozhejbe stagnujici trh“. Zeby to prece jen nekomu nahralo do karet?

       1. Každý neštěstí se někomu hodí jako kšeft. To musím vědět, ne?

 9. Vcera jsem resil problem, ze nasi cinsti dodavatele zacinaji hlasit zpozdeni dodavek. Podotykam, ze ten, kdo to ma do centra epidemie nejbliz, je 1200 km daleko vzdusnou carou. Pochopitelne neni mozne z nich vypacit nic fundovaneho, protoze Velky Cinsky Bratr hlida nahodile korespondenci. Osobne si myslim, ze pristi tyden mi budou z Ciny chodit jen same blbe zpravy.

  Vzhledem k tomu, jak daleko to od epicentra je a co se deje, tak si o tom myslim sve.

  1. V Cine se kolem jejich noveho roku bezne cestuje vlakem tisice km. Takze realne Cina nemuze vedet kdo a kde a jak je nakazeny, obzvlast kdyz sis prave precetl, ze az 14 dni je nositel bezpriznakovy ;) Nejakych 1 200 km vzdalenosti nehraje roli.

   1. Ja jsem po Cine lital na vnitrostatnich linkach a je to podobne, jako v Rusku. Bere se to jako autobus, jen na delsi vzdalenosti. Takze babky s kosikem letici za vnoucaty normalni vec.

    Takze vim, ze 1200 km neni pro Cinana nic, co by hrave neprekonal. Ale jestlize nasevase odborna media rikaji, ze mortalita je mensi, nez u chripky a pritom ale Cinane delaji opatreni tisice kilaku daleko, tak je asi nekde chyba, ne? A nebo snad nekdo z vas dela nejaka zasadni opatreni, pokud ma soused vedle chripku?

    Podle mne u nas v Evrope bud to nekdo podcenuje, nebo keca.

    Samozrejme, podle predpokladu, tenhle tyden stoji za hovno. Vzal jsem si dovcu a teprve v pondeli to zacnu resit, pokud to resit pujde. Jestli se cinska fabrika zavrela preventivne a nebo jako dusledek nemocneho personalu, je mi tak nejak fuk, pokud Cinan nebude schopen rict, kdy zase bude makat.

    1. No keď má sused chrípku tak sa sním nestýkam – či je to zásadne opatrenie tak to teda neviem.

  2. Někteří jsou sdílnější. Mnohé firmy v Číně zavírají provozy a dávají zaměstnancům celozávodní volno. Z čistě preventivních důvodů.

   1. Jasne. Ale na jak dlouho?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!