Vzestup byrokracie a pád svobodného světa - zpět na článek

Počet komentářů: 259

  1. Než to dočtu, děkuji vopřed za myšlenky ktere trapi stejne mně a citim stejne pocity jako autor.
    Odbočim, mluvil jsem s tetou z DE,par postřehu, je ze situaci u nich posl.leta šokovana, společ.se měni radikalně, kritizovat opatřeni a lockdown je nepřipustne,jak byli otevřene ješte restaurace museli jste vyplnit sve udaje při navštevě,ted do stredisek nemůžete jit ani sankovat s detma,nevim jak to je volne na horách a podobně.A to je osoba ktera sršela optimizmem na rozhrani 80-90 let ze situace tam (jako uroven,vztahy, spol.řad atak).vice pozdeji.

    1. Ona se tam nemeni spolecnost, lidi nadavaj a uvazuji furt stejne. Meni se chovani verchusky.

  2. Mě v naší situaci uklidňuje to, že nikdy žádný plán nevyjde na sto procent a co je hlavní: technologický rozvoj a pokrok zdaleka není na takové úrovni, aby umožnil takový život ve městě, jak popisují ty úryvky. Vždyť nemáme ani 5G, žádná 4. Průmyslová revoluce se nekoná, akorát se o ní kecá. to že se hovnovid pokusí přetvořit v bránu do jiného uspořádání světa je mi jasné, a spousty lidí si otevření brány vyprosí a do toho systému rádi napochodují. Neříkám že je mi jedno, co bude se mnou, nebo s dětmi, ale však on život půjde dál. Vždycky se nadávalo a vždycky bylo či zlepšovat, tak to bude i teď. Hlavní je se z toho neposrat.

    1. Ta vize je dost optimistická.

      Pokud UI a roboti budou zvládat čím dál tím více práce (takže pracovat bude jen 5% lidí – specialistů, co umí něco co zatím UI neumí, nebo to neumí dobře či efektivně), tak nenastane „utopie“, ale ti co nebudou mezi těmi 5 procenty a budou na nějakém základním nepodmíněném příjmu, tak si z něj budou moci dovolit jen dost osekaný základ – nájemní bydlení v malých klecích jako chudina v hongkongu, hnusné žrádlo z nějakého vypěstovaného gelu, jednoduché hadry, nějaký primitivní základní mobil tak jednou do roka a levnou zábavu (netflix nebo digitální hry). Na víc mít nebudou.

      1. UI ma zatim problem ridit i blby auto. Takze ono to jeste nejakej patek do toho technologickyho komunismu potrva, nastesti.

        1. Něco mi říká, že o to to může být horší. Znáte to, třeba nějakej ten rezervační systém. 5 % se tváří jako že je to hotový, zbytek populace stojí kilometrový fronty. V případě UI v autě vám tam nainstalují nějakou nedotaženou jebku, přinutí vás ji používat a právní odpovědnost půjde za vámi. Jak jednoduché.

          1. O tom ani nedejcham, ze se toho chyti urady a budou zcela bezne vymluvy ‚no ono to tak funguje samo, za to my nemuzeme‘. Cili prusery ovcana odsere ovcan, prusery Systemu odsere ovcan. Alespon to bude jednoduchy. Urady budou rikat, ze ‚takhle to prislo shora‘ (zajimave, kolik je tam vericich), vlada bdue rikat ‚my jsme to museli standardizovat se Smernicemi EU‘ a Brusel se nebude pro jistotu bavit s nikym.

            Blby je, ze lidi, co maji koule do te Brusele si zajet a nakopat tam nekomu prdel bude cim dal tim min.

            1. Tak to bude ovsem zasadni zmena oproti stavajicimu stavu!
              A ted si predstav, co se s tema vsema lidma stane, kdyz nebudou celej den hakovat ve vodnanskych kuratech u pasu a zacnou se nudit. Ze vsech se stanou odbornici na genderstudies (protoze s tema svejma vyzobanejma kedlubnama na nic jinyho nemaj) a stanou se z nich odbornici na kurveni zivota. To bude ficak…

              1. Porad cekam, kdy nastane saturace Systemu temahle genderovejma odbornikama, ale zda se, ze ten System je v tomto smeru bezednej. Kdyz jsem videl, jak sedi doma na „HO“ ourada za 100% plat s tim, ze makat nemuze, protoze PC ma v praci na stole, tak mi doslo, ze to bude jen horsi.

          2. Tak to prestan poslouchat. Kdo by z takoveho narizeni mel uzitek? :)

        2. To že UI řídí auto blbě je vidět.
          Je ale dosť voblastí gde to tak vidět néni, nebo na to že je to tam řízený blbě už só lidí zvyklí. To je prostor pro UI.

          1. Jasne, ja jsem programoval zaklady UI nekdy pred 1/4 stoletim a od te doby se to cele dostalo hodne, hodne kupredu. Ale, predevsim se zvedl vykon cipu, do toho pribylo chyb i v prostredich, kde se UI vyviji no a ve finale ti mladi, co to programuji, uz velmi casto byvaji zamereni jen na nejakou cast, protoze celou platformu v jeji obsahlosti naslapat do jedne hlavy je spis zazrak. Proto si myslim, ze nastupuje urcita forma prirozene autoregulace.

            Priklad: V mem Outlanderovi je blbej Android pro infotainment. Klapl novej rok a auto dospelo k zaveru, ze chce upgrade nejake komunikace s matlafounem. I poslalo zpravu na matlafoun. Okay, Sysop zajel s autem k servisakovi. Servisak udelal upgrade softu v aute, ale nemohl se domluvit s matlafounem, protoze Android auto aplikace pro nemeckyho Outlandera predpoklada nemeckej matlafoun. A Sysop ma ceskej matlafoun. Sysop prejel pres hranici a rekl matlafounu, at si udela upgrade Android auto. Na to se mu dostalo z matlafounu informace, ze ‚tato aplikace neni dostupna ve vasi zemi‘. Okay, druhej den to Sysop zkusil v praci a tam pro zmenu to neoznamilo nic, ale taky se vubec nerozjela instalace. Takze na papire to vsechno funguje paradne, realita je nekde jinde.

            Nakonec jsem to vyresil instalaci jineho sw pro matlafoun, kterej jsem nestahoval z Guglobchodu, ale odjinud. Nastesti se to s autem bavi. Zajimave bylo, ze Adroid auto mi nesel nainstalovat ani pri vyplem GPS a zasunute nemecke SIMce. Proste lokace z BTS a nazdar.

            Umim si predstavit, ze podobnych der bude v UI stale dost, protoze je tam sekaji lidi. Nektere budou spis pro nasrani a jine pro zneuziti a nasledne nasrani.

            1. Tohle bude ale spíše problém korporátního rozhodnutí (Ať je to dostupný jen pro německý trh), možná to bude vycházet i z nějakých regulací (pokud to nemá v ČR nějaké certifikace, tak to sem radši nepustili než riskovat žaloby kvůli zodpovědnosti za škodu či co …) nebo prostě obchodní rozhodnutí (aby nebylo tak snadné dovážet věci ze zahraničí, kde se možná prodávají za jiné ceny).

              Tam se asi naopak musel někdo „snažit“ aby to mimo Německo pokud možno nešlo.

            2. Pokud jste to studoval, tak věřte tomu, že nijak zvlášť dál se to v UI nedostalo, jenom se násobně zvedla výpočetní kapacita. Ovšem ta UI je blbá úplně stejně, jako byla před těmi 25 lety, jenom má dnes víc pokusů na to, aby se trefila do nějakého smysluplného výsledku. ;-)

              1. Bezpochyby. Tehdy jsme si nemohli dovolit nejakou redundanci, protoze na to nebyl proste vykon. Dneska je v tom milion chyb a sracek, ale tim, ze se to cely pusti mnohem rychlejc, tak se to ke kyzenymu vysledku nakonec dohrabe. Ze ovsem obcas nastane neocekavany stav diky softu (zatimco drive spise tuhnul hw), to je jina.

        3. Zatím jo, ale tak do 3-5 let tipuju, že UI dosáhne kvality průměrného řidiče (a nejspíš pak přijdou tendence lidi za volantem zakazovat). Pokud létání bude algoritmicky více zvládnutelné než jezdění po silnicích, tak dost věcí převezmou drony (přeprava věcí, hlídkování, …)

          Pokrok jde poslední dobou hodně dopředu hlavně ve zpracování, chápání a generování textu a obrazu – třeba nedávno se objevil systém, kterému se dá textový popis a on podle toho vytvoří obrázek – https://openai.com/blog/dall-e/ – něco takového bylo před 2 lety nerealizovatelné … a dneska je to tu.

          1. Tohle je všechno šílený a pitomý mýtus. Veškerá slavná „umělá inteligence“ je ve skutečnosti jen „tupé strojové generování stereotypů“, naprostý opak inteligence.

            Inteligence totiž spočívá v pochopení a pochopení spočívá v porozumění kauzálním vztahům. To „AI“ typu strojového učení neumí a nikdy umět nebude ze své samé podstaty.

            Což také znamená, že AI nikdy nebude ani tak schopná, jako průměrný řidič, protože i průměrný řidič umí reagovat na naprosto neočekávané situace na základě toho, že _chápe_ jak funguje auto, _chápe_ jak funguje počasí, _chápe_ jak funguje fyzika pohybu lidí a dopravních prostředků, _chápe_ jak vypadá a funuje svět který vidí svýma očima atd.

            Kdežto „AI“ nechápe vůbec nic, má tupě nabiflováno jen a pouze to, že když se jí na 2D nebo 3D obrazu nějaké pixely/souřadnice pohybují tak a onak, tak na základě stamilionů minulých iterací kdy se ty pixely/souřadnice pohybovaly stejně má vyslat signál k provedení akce X.

            Pokud se ovšem dostane
            1) do bezprecedentní situace,
            2) do situace kde tupé vyhodnocování 2D nebo 3D obrazu nedokáže rozeznat známé vzorce (např. bílý kamion na sněhu)

            Je v koncích.

            1. Většina lidí, dokonce i někteří s technickým vzděláním, tomu věří a nedohlédnou, že jde pouze o obchodní produkt. Což je defacto záměr, kdy se působí na jejich řekněme lidovou či laickou znalost pojmu „umělé inteligence“, pod kterou si většina představí tu lidskou jen ji je schopen provést stroj. To je běžná vlastnost produktu prezentovaném způsobem magický blackbox.
              Předtím se prodávalo BI a automatizace, dneska to přejmenovali na big data a AI – rozdíl je prakticky jen v množství sbíraných a dostupných informací, výkonu a možnosti real-time kalkulací.
              Někteří však nejsou schopni využít ani toho technického potenciálu a třeba jako big data někde nazývají i to, že monitorují odchod zákazníka z rozpracovaného webového formuláře a podobné generické (a primitivní) úkony.

              1. „Skutečná“ umělá inteligence (AGI = Artificial General Intelligence), kde už můžeme spekulovat jestli ten systém má vědomí, jestli si uvědomuje sebe sama, atd … je ještě daleko.

                To že tu časem bude je skoro jisté – víme že „to jde“ (což dokazuje biologický vzor – lidský mozek), jedna z možností je počkat až bude k dispozici dostatečný výpočetní výkon ke kompletní simulaci mozku.

                Pokud někdo mezitím vymyslí lepší způsob, který nebude potřebovat takový výkon (třeba místo vizuálního kortexu se tam nacpe specializovaná UI na rozpoznávání obrazu, která bude potřebovat o dost méně výpočetního výkonu, nebo se vymyslí úplně jiné řešení) – tak to bude dřív. Odhady jsou mezi 2030 a 2060.

                Už je spousta specializovaných umělých inteligencí, které umí jen nějakou úzce definovanou věc (hrát Go, rozpoznávat obraz, …) ale je v tom lepší než člověk.

                1. „To že tu časem bude je skoro jisté – víme že „to jde“ (což dokazuje biologický vzor – lidský mozek), jedna z možností je počkat až bude k dispozici dostatečný výpočetní výkon ke kompletní simulaci mozku.“

                  Mohl by jsi být specifičtější v tom „to jde“? Dokud deterministicky nepopíšeme fungování lidského těla a zejména mozku tak to rozhodně nepůjde a jisté to tedy moc není. To co dělá ta údajná umělá inteligence je pouze automatizace námi známých algoritmů, vztahů, fyzikálních zákonů, atd..

                  I pár set let starý vodní mlýn je ve výrobě mouky lepší než člověk holejma rukama.

                  1. Jednou z inteligencí srovnatelnou s lidskou je právě člověk (tak nějak z definice :). Technicky jde o mechanismus co se vejde většinou pod 100 kg a energetickou spotřebu má max. pár set wattů – t.j. víme, že fyzikální zákony umožňují vyrobit lidskou (nebo srovnatelnou) inteligenci v rámci těch parametrů (příkon a hmotnost). Tedy víme, že „to jde“.

                    Do rozsáhlejšího výzkumu možné simulace lidského mozku se zatím necpe tolik peněz, protože současná výpočetní kapacit by neumožnila výsledky rozumně využít (současné výpočetní možnosti končí někde u simulace mozečku červů nebo mušek, což je pár stovek neuronů)

                    1. To je tuze zábavné takové slovní hříčky. Mohl bych spíše poprosit o výrobu 100kg zlata místo hen té lidské inteligence? Poradím do začátku, z olova to nejde. Ale když se do toho nacpe dost peněz…

                    2. Energeticky je jednodušší vyrábět olovo ze zlata než naopak.

                      Vyrábět zlato jde například při výbuchu supernovy, tam z prvků lehčích než železo vzniká prvků těžších než železo celkem dost (tam bude celkem slušný vzorek všeho z celé periodické tabulky). Ale nějaká těžba by tam byla asi dost problematická.

                    3. Posli tip Buresovi, on tu tezbu zariadi, posle SMS ministrovi prumyslu a uz to frci.

                    4. V Africe je zlata pořád tři prdele, jen ty líný opice přinutit dělat. Proč myslíš, že se tam nakýbloval rejžák? Dělat charitu a misie? :D
                      Vyhnali tam odsud bílý farmáře a nikdo nic nedělá, jen se natahujou ruce přes unicef.
                      Neměli z Mandely dělat mučedníka, ale jako vrchního škůdce rovnou zastřelit. Dnes mohla Afrika vypadat jinak..

                    5. To bohužel nešlo. Jiná doba. A i kdyby oddělali 1000 Mandelů, tak to nevyrovná fakt, že se jim opičky během toho strašně zlého apartheidu namnožily ze 3/4 populace na 6/7. 3 negři na 1 bílýho šlo, 6 na 1 už nebylo udržitelné. A sluníčkářská Británie jim (stejně jako Rhodésanům) to vůbec neusnadnila, naopak.

                    6. Také je jednodušší vyrábět zlato z platiny. :-)

                    7. Z olova to samozrejme jde, jen clovek nesmi bejt moc malichernej a buzerovat kvuliva radioaktivite.

                    8. Zlato se dá vyrobit třeba z Bismutu jedním krokem: https://en.wikipedia.org/wiki/Glenn_T._Seaborg#Return_to_California (snad ani nebylo radioaktivní)

                      Ale je to moc drahé pro praktické využití. Z olova by to bylo ještě složitější.

                    9. Tak v zásadě jde o to, to někam schovat a počkat, až zůstanou jen stabilní isotopy. Tím se trochu dostáváme do extrému u pojmu „dlouhodobá investice“.

                    10. starter25
                      11.1.2021 v 17:44

                      Samozřejmě, že to jde, ale stojí to zatím poněkud víc, než mrskat negry s lopatama bičem po zádech :D

                2. Ona nejenom že je daleko, ona není vůbec nikde…

            2. V bezprecedentní situaci (náhlé selhání brzd v serpentinách těsně před zatáčkou) bude v prdeli i většina lidí, než je napadne nějaké řešení, tak už se kutálí ze srázu …

              Ad „porozumění kauzálním vztahům“ – to už tu máme – https://super.gluebenchmark.com/leaderboard/ – je tam více typů úloh, jedna je že to dostane to krátký článek o pár větách a pak musí zodpovědět otázku typu „is it legal to own an ar15 in california?“.

              V NLP (Natural Language Processing) jde vývoj hodně dopředu, Google a jiné technologické firmy do toho sypou dost peněz, před 2 roky UI řešící tyhle problémy byla skoro utopie … dneska už existují 2 systémy které jsou lepší než „Human Baseline“.

              Není to zatím na té úrovni že by se do toho nacpala třeba celá wikipedie a pak se šlo ptát na cokoliv, ale to přijde celkem brzy …

              1. nebavíme se o selháních, ale o tom že před sebou člověk _uvidí_ něco, co jsou pro AI úplně nové pixely pro které nemá historická data a tudíž je nedokáže vyhodnotit ani na ně korektně reagovat. Lidem pořád nedochází ten rozdíl mezi strojovou tupustí, která neumí vnímat objekty tak jako lidé, nýbrž dokáže pouze klasifikovat nějaké vzorce aniž by jim jakkoli rozuměla.

                Ditto slavné hraní PC her „deep learningem“: ten blbý křáp se jenom metodou pokus-omyl naučil, kam má klikat, ale vůbec nerozumí tomu že v RTS potřebuje postavit elektrárnu aby měl energii – ví jenom, že musí kliknout na obrázek který vypadá TAKHLE aby se změnila barva a počet segmentů TÁMHLE protože bez toho nejde vyhrát, ale kauzalita žádná, porozumění smyslu žádné, pouze naprosto tupá, nechápající a neimaginativní korelace.

                Neplést prosím „porozumění kauzálním vztahům“ se „zpracováním korelace fakt dobře maskujícím, že pořád jen hledá vzorce ale nerozumí jejich smyslu“.

                1. > vůbec nerozumí tomu že v RTS potřebuje postavit elektrárnu aby měl energii

                  Ve chvíli kdy v té RTS vyhraje (DeepMind ve Starcraft 2 porazil 99.8 procent lidí, OpenAI v DOTA2 99.4 procent), tak je jedno jestli tomu vnitřně rozumí. Má to výsledky a to se počítá.

                  Spousta lidí řídících auto taky neví jak uvnitř funguje (netuší jak funguje motor, řízení, převodovka, diferenciál, tlumiče nebo jiné komponenty podvozku), vědí jen že mají mačkat brzdu (zpomalujeme), plyn (zrychlujeme), kroutit volantem a občas do nějaké díry nalít benzín. A jezdí. Ti pokročilejší si i umí dolít kapalinu do ostřikovače. Cokoliv složitějšího pak řeší servis.

                  1. rovik: ale tím přece vůbec neřešíte umělou inteligenci. Ano, počítač je schopen pojmout neuvěřitelné množství dat a výpočetním výkonem dosáhnout toho, že porazí člověka VE HŘE, která má PRAVIDLA. Svět kolem nás ničím takovým nedisponuje, proto AI zcela selhává při řízení a pokud nedojde ke kvalitativnímu skoku, nic se na tom nezmění. Já ho za 3-5 let nevidím, tam vidím pořád jen zlepšení v kvantitě a ta na zrovna tohle nestačí.

                    1. Svět má taky pravidla (fyzikální zákony) kterými se řídí, jen o dost složitější než ty hry.
                      A na rozdíl od her zatím pro mnoho použití mimo možnost ten svět dostatečně věrně odsimulovat.

                    2. rovik: vážně dáváte fyzikální zákony na úroveň pravidel ve hře?? To není „o dost složitější“, to je úplně jiný sport. Já si snad tuhle diskusi uložím a pokud nám zelení bolševici umožní ničit planetu zbytečným tlacháním na internetu a ježděním v autech, tak Vám to za 3 roky připomenu (a za 5 znovu). Není náhoda, že hlavní hráči a propagátoři autonomního řízení to balí a přehodnocují cíle na level 4. Kdyby byl level 5 za 3-5 let, nevykašlali by se na to.

                    3. Hm, to je ovšem srovnání jako nebe a dudy… ;-)

                    4. rovik nic proti, ale chce to míň čumět na hollywoodský digitální slátaniny :D

                  2. hele roviku, pred cca 3 lety byl seminar, kde se probiraly nejvetsi problemy autonomniho rizeni vozidel
                    1) Deti v zime – tohle vyresi globalni oteplovani, ale ani s nejlepsimi senzorovymi vjemy nebyli schopni inzenyri pilota naucit, aby rozpoznal popelnici od maleho ditete v zime. Protoze termo nefungovalo(dite bylo chodici popelnici s tlejicim kompostem) a vsechno ostatni selhavalo jeste lepe. Pritom takova kravina :)
                    2) Tma – tady je problem v tom, ze na masovou vyrobu nemuzes to auto ovesit nocni vizi za miliardy. Takze potrebujes kvalitni verejne osvetleni. A jsme u problemu :) Vzpominas, jak ta transka prejela v uberu nejakou babiznu na kole ci co? Tak tam se vymlouvali, ze silnice byla malo osvetlena. Realne ovsem byla osvetlena dostatecne, to video bylo upravene. A I TAK TO NESTACILO.
                    3) Mesto – chaos. A vsechna pravidla mas v prdeli.

                    Proto porad nemame autonomniho pilota, prestoze vsici tvrdili, ze uz davno byt mel. A to jsou jenom problemy, co slychavam od kolegu, co s neuronkama delaj, ja pisu jiny veci :) Realne tech problemu bude vic a bude to horsi. A co je horsi, ono se to vyrazne nezlepsuje.

                    1. 1) Do popelnice by ale auto taky nemělo vrazit (byť ta se aspoň nehýbe). I když co si vybavuju, zatím jsem si nevšiml, že by byly nějaká videa která ukazují samořídící auta v zimě. Tam je ještě potřeba asi navíc dost přesně odhadovat na kterých kusech silnice bude trakce a kde ne (ledovka).

                      2) Jo, to video jsem viděl (obě verze). Některé levnejší dashcamy takové video dají i bez úprav (v reálu okolí vidím, ale na záznamu je černá tma, kde se občas mihnou nějaká světýlka).

                      3) Nejhorší je asi když je kvůli uzavírce namalované dočasné značení. Lidi si nějak s tím bordelem poradí, Teslí autopilot si poradil tak, že dočasné značení ignoroval a řídil se trvalým. Narazil do betonového zátarasu.

                      Lidi ale taky nejsou dokonalí a čas od času někoho srazí nebo někam nabourají. Pokud je člověk (např. ožrala) ležící ve tmě na silnici, šance že ho někdo nechtěně přejede je dost velká.

                    2. V Nemecku uz prakticky neuvidis popelare, protoze kukavozy maji roboticka ramena, ktera popelnice vysypavaji sama. Ovsem, je tim padem potreba stavet popelnice az ke kraji silnice, jinak ti ji kukavuz nevysype. No, a pokud hypersuperinteligentni auto bude popelnice identifikovat jako lidi, pak treba takova ranni cesta do prace zimni nemeckou ulici muze byt docela peknou romantickou hrk sem, hrk tam, vyjizdkou.

                    3. To je ještě dobrý, ale teď si vem, že takhle ráno půjdeš do práce, trochu se zamyslíš a najednou tě popadne robotický rameno a narve do kukavozu :)

                    4. @ Shane, tebe ne. TVoje deti :)

                  3. rovik
                    11.1.2021 v 14:04

                    Nic takovýho není možný. Musí přece mít řidičáky a tam to museli umět vysvětlit u zkoušky!!

          2. Na tu prepravu drony bych moc nesazel. Je to sice 3D, ale uz chci videt, jak budou soudruzi vysetrovat letecke havarie. Predstava, ze ten bordel, kterej ted vozi dodavky, mi bude litat nad hlavou povesenej pod nejakyma cinskyma vrtulnickama, mne zrovna klidnym nenechava.

            Stran toho automatickeho rizeni – hodne automobilek uz otevrene priznalo, ze v tomto desetileti to urcite nebude.

            1. Může to být algoritmicky jednodušší (od určité výšky je nutno se jen vyhýbat jinému leteckému provozu), takže bych nevylučoval že vyřešení té spolehlivosti (aby to nepadalo lidem na hlavy) bude dřív než se vyřesí automatické řízení. Amazon to už nasadil, na venkově kde mají lidi dům se zahradou (kde může dron přistát) to funguje – https://www.amazon.com/Amazon-Prime-Air/b?node=8037720011

              Ve městech je to už trochu složitější …

              1. Budu muset naucit oba nase zlatasy na aport kvadrokopter. Kachny tady v ZC moc nejsou, tohle bude taky dobry.

              2. Jednodušší to zcela nepochybně je. Ale lidem se to nebude líbit, aby jim nějaký další bzučivý sráče zasíraly oblohu. Vem si jak lidi kolikrát sere leteckej provoz.

            2. Tady by se šikly pozemní autonomní dodávkový krabice na kolečkách. Jenže k tomu je dlouhá cesta.

          3. No, a proto nektere velke automobilky tohle tema opousti :D

            Kdepak, tohle je na mile daleko a 3-5 let ani omylem.

          4. UI kvality průměrného řidiče podle mě nedosáhne nikdy. Z principu to není možné. To by totiž musela mít alespoň nějakou inteligenci. ;-)

            1. Dosahne to zrejme inteligence prumerne blondyny, coz ale neni prumernej ridic ani omylem.

              Respektive, az UI dosahne inteligence prumerneho ridice, uz bebudou auta.

              1. Asi tak! :-D

  3. No coco, budeme tu mit starej dobrej apartheid. Kouknete, jakej bordel ted maj ve Spokojenejch starech, kde ho zrusili. No a protoze u nas nemame otrokarskou tradici, tak se holt nejak zacit musi.

  4. Západ je nucen si projít svým vlastním komančským socíkem. Je to stále zjevnější, blouznění choré soudružky poslankyně tady na východě už známe a víme, že nefunguje, protože jde proti lidské přirozenosti už natolik, že ani poválečná nouze a tuhý komunismus nedokázaly tyhle nesmysly prosadit. Pokud by někdo nevěděl a chtěl se dovzdělat, stačí do guglu zadat „koldům“.

    Západ holt pořádný socialismus nezažil, ten poslední, co prosazoval Hitler se jaksi zvrtl a dnes se mu říká „extrémní pravice“ a o rudé totalitě ví na Západě prd, takže nemají problém si tam instalovat to stejné, natřené na zeleno. Bohužel, nám je k ničemu to, že už to známe, protože o tom (zase) nerozhodujeme, tak už to u gubernií bývá, v tom má autor naprostou pravdu.

    Článek velmi dobře doplňuje to, nad čím jsem v posledních dnech přemýšlel po přečtení výzvy Jana Mrcasika. Tedy přemýšlel jsem nad tím už několik měsíců, ale právě jeho článek mě donutil se nad tím zamyslet víc a došel jsem ke stejnému závěru jako autoro tohoto článku. Tou věcí je absence opozice – zatímco na jaře bylo váhání pochopitelné a z pohledu politiků byla sázka na „je to chřipka, lidi co blbnete“ příliš riskantní, od podzimu to nedává smysl. Přesto se nenašel nikdo a všichni svorně šlapou brázdu. Je-li cílem čipování, pardon očkovacích pasů další krok k instalaci totality, dává to ovšem smysl. A současně to dopisní akci prakticky dělá neúčinnou, protože se vymezuje proti něčemu, co politici stejně neřeší.

    Zdá se tedy být pravděpodobné, že jsme i my tady podlehli covidiotské propagandě, takže místo, abychom se věnovali důležitým věcem, řešíme nepodstatné drobnosti. Politik ví, že čínská chřipka je více-méně lež a že očkování vůbec nic neřeší, protože nemůže (nelze naočkovat všechny, aspoň zatím vakcína pro děti neexistuje a tak tu covid bude i dál). Nicméně to je mu fuk, protože to používá jen jako kouřovou clonu k mnohem horším zvěrstvům. A na ty nám jaksi pro neustálý boj s nesmyslností „boje proti coividu“ nezbývá čas a prostor. Právě ta nesmyslnost údajného boje s epidemií (nic neřešící zákazy, neustálé zmatky v tom, co se může apod.) je jen velmi dobře připravným štítem, který člověka spolehlivě zaměstná a kvůli těmto stromům není vidět totalitní les, o který se hraje.

    1. No asi né náhodó je ten COVID vočkovací průkaz technicky vlastně kartička vot sociálního kreditu.
      Prostě státy neska zpřísňujó regulace, zavádijó zákaze a nařízení, a dělaly by to stéňě. COVID je akorát vítaná záminka jak to celý urychlit.

      1. Vzdycky potrebujes vinika, kdyz chces utahovat srouby. Putin uz vycuchnul, ted tahne COVID. Kdyby se ciste nejakym nedopatrenim podarilo COVID vymytit, tak doufam, ze Vladimir bude jeste u vesla. Jinak se nam zhrouti zapadni civilizace.

        1. Sysop: teď už bude jen zelený teror, pardon přesun k udržitelné a čisté ekonomice svobodných otroků co mají úplné hovno. Greténi se nepodařili, tak se najelo na covid, až budou peníze rozkradené a ukáže se, že miliardy za očkování nejsou k ničemu, vstane zase nějaká nová greténka a převezme pochodeň paniky. Pankové, mondayové a hanesové začnou plašit s extrémním suchem (už ani kdyby pršelo milion dní v kuse se to nespraví), znečistěním (ropa do auta fuj, uhlí do elektromobilu třikrát hurá) a nebo uvěří zase jiné hovadině, ze které dostanou strach a budou se dožadovat „řešení“ a „jinak to nepůjde“. Třeba to nepůjde bez měnové reformy, bez ukradení, pardon znárodnění osobního majetku a tak. Na tupou masu (masu tupců?) je spoleh.

          1. Vidíte, často je k vidění takové to povýšené ohrnování rypáků nad středověkými předky, proč a jak dopustili nadvládu církve. A vidíte, dnes tu máme konglomerát různorodých institucí, firem a ideologů, kteří nejspíše dosáhnou svého. Ale i moc církve padla a nic nevydrží napořád.

            1. Moc ruznych cirqi ruzne pada a zase vznikaji cirqe nove. Treba se tak primo nejmenuji, ale princip se obslehava porad dokola. Jen se meni nastroje a motivy.

            2. Adanedhel: už jsem párkrát psal, že teď chápu, proč mohl proběhnout vítězný únor, měnová reforma apod. Že nic nevydrží napořád je hezké, ale člověk už nemusí být u toho, aby z toho taky něco měl.

            3. Středověká církev se proti greténům a jiným progresivistům, kteří už ani neví kdo je muž a kdo žena, jeví být celkem racionální a snesitelnou institucí. Aneb moc církve padla, a přesně jak konzervativci varovali, lidi jsou ochotni uvěřit prakticky čemukoli.

              1. Nojo, ale ono to upalovani, napinanina skripec a sobotni robota prece jen byly takove zastarale metody. Dneska na to jdeme 65% zdanenim, zaviranim lidi doma a chystame zruseni hotovosti. Jsme humaniste.

                1. Ony byly hlavně všechny tyhle věci obvyklou praxí světské „sekulární“ moci.

                  1. Jo, Církev svatá to jenom „posvětila“, že, a za nic vlastně nemohla… :-P

                    1. Ona k tomu „noblesní“ šlechta žádnou církev nepotřebovala, když si porcovala majetek těch popravených.

                    2. Třeba zrovna ty losinský procesy rozpoutala světská moc podle světských zákonů a stopla je až aktivita církve.

                    3. Konkrétně noblesní šlechtična hraběnka Angela z Galle, která pozvala právníka Bobliga, dala mu byt, stravu a vyplaácela mu apanáž a on za to posílal lidi na hranici a o majetek popravených se šábli. Stejně tak tam poslali každýho, kdo se prosti nim postavil, mezi který patří například katolický kněz Lautner. A ten zkurvenej tribunál vydržel skoro 20 let.

                    4. Jo. A zaseklo se to až v okamžiku když začal bejt Boblig moc nenažranej a začal mířit do řad hodně vysoké šlechty a kléru.

              2. Jihocech Honza: to ani náhodou, ve své době to bylo horší než to, co tu máme dnes (zatím). A dalo se tomu mnohem hůř uniknout (zatím).

                1. Tak příště o Karkulce.
                  Díky

                  1. Proc? fatdwi ma recht. Pise tam ‚zatim‘. Kdo za poslednich – rekneme – 30 let pamatuje, ze by mu treba nekoho v rodine zbavili z moci uredni zivota? Ve stredoveku stacilo mit neco, co nekdo mocnej chtel a uz jsi prdel do hliny. Lidi jsou pritom svine porad stejny, jen se k moci nedostane kdekdo.

                    1. Jenže tohle se právě církev snažila zmírnit, zlidštit, ať to nazveš jakkoli. Si vzpomeň, jak vypadal obřad pasování na rytíře.

                    2. Na západě se to děje denně. Vždycky, když nějakej negr na ulici odkrouhne člověka, je to z moci úřední. Nebo si myslíš, že si tam toho negra dotáhla sama ta oběť z vlastní moci? Je to normální sprostá úřední vražda.

                    3. Aneb „živoucí společnost“ v praxi.

              3. Ani bych neřekl. Ta měla zase jiné kacíře, že?

          2. Víš co fatwi? Jdi do (!). To že nejsem magor, abych považoval covid za celosvětový spiknutí, neznamená že podporuji dnešní multikultigreendeal šílenosti.
            Mimochodem, nemalo zdejších bojovníků za svobodu to v říjnu hodí partajím, které dovedou Bartoše jako premiéra nebo přinejmenším ministra do Strakovky, hlavně že monday je vůl.

          3. fatdwi 11.1.2021 v 9:47

            Ono není extrémní sucho? Tak to jsem klidný.
            Odkaz na data byste po ruce neměl?

            1. @ygorek
              Sucho možná je, ale pěstováním biopaliv, elektromobilama a vyštváním výroby do Asie se určitě nevyřeší.Spíše naopak způsobí zhoršení. A nic jiného Greténi nenabízí.

              1. Clovek ma udajne asi dvoutretinovy vliv na rostouci oteplovani.

                Nicmene, Cina se zcela jiste na ekocestu nevyda, pokud na ni nebude vyvinut zasadni ekonomicky tlak. A ten vyvinut nebude, protoze lidi levny sracky proste chteji. A levne znamena neeko. Takze tak nebo tak, do te prdele spolehlive dojdeme.

                1. Sysop: to mi přijde dost přehnané, minimálně proto, že jen za posledních pár (desítek) tisíc let se oteplování a ochlazování dělo i bez našeho přičinění. Možná si za 500 let naši prapředci budou v učebnicích dějepisu číst, jací to tady byli kreténi, kteří si namlouvali, že mají moc to z takové míry ovlivnit. Korelace není kauzalita.

                  1. Dal jsem si s tim tu praci pres svatky, valel jsem se doma tri tydny a taxem se dovzdelal. Skutecne to vychazi tak, ze soucasny prumysl ma cca 2/3 podil na oteplovani. Bez nej by to probihalo samozreme take, ale bylo by to hrozne nadlouho. A lidi jsou netrpelivi.

                    1. Sysop: a zdroje? Co konkrétně způsobuje oteplování? Který průmysl a jak to dělá? Klidně si něco projdu sám, ale aspoň z čeho jsi vycházel.

                      Pokud jde o ten poměr – pokud třetina je i tak, stejně to nemůžeme zastavit, jen zpomalit. Ale čeho tím dosáhneme?

                      Navíc je nutné ještě vidět trochu mimo krabici – možná za aktuálních podmínek máme vliv (mě se tedy nechce věřit, že tak velký), ale stačí, aby někde neco vybouchlo (větší sopka, větší posuny tektonických desek) a bude to celé stát na hlavě. O událostech v naší galaxii, ale mimo náš dosah, ani nemluvě.

                      Tím neříkám, že je fuk, co se děje, i kdyby to nemělo žádný vliv na oteplování – za mě horší je přímé zlo, které si děláme sami (např. chemie v jídle nebo diesely ve městech). Ale zase to přehánět a utíkat do středověku? K čemu je to pak dobré? Je přecejen rozdíl mezi prodlužováním života aktivitou, trénováním mozku a další fyzioterapií a prodlužováním života na kapačkách v umělém spánku. Utéct zpátky na stromy my přijde jako to druhé.

                    2. Oh je… byly to clanky, co jsem ruzne googlil, jenze co lezu na Net z Linuxu bootovanyho z EPROM, tak nemam zalozky. Posledni byl nejakej clanek ted z konce roku nebo zacatku ledna o Antarktide a ceskych vyzkumnicich. Tam se ty cisla probirala zase. Myslim, ze tihle lidi geologii docela rozumi. Rozebiralo se tam srovnani s oteplovanim pred posledni dobou ledovou, ktere se da (nevim jak) z nejakych sedimentu poznat.

                      Podle mne ten stredovek nekomu kurevsky vyhovuje. Ze jsou lidi blbi a to i ve vysokych funkcich, to vime. Ale nejsou blbi vsichni zeleni. Mnoho z nich jsou vdelani lide zcela mimo genderove obory a jine produkty filosofickych fakult. Spis mi prijde, ze to cele se nekomu hodi do kramu a tak i ti zeleni jsou jen za uzitecne debily.

                    3. Hm, o tom se dá určitě dost polemizovat…

                    4. @Sysop
                      No to se mi tedy moc nezdá. Když se podívám kolik % skleníkových plynů tvoří třeba voda, kolik % ostatních skleníkových plynů je přírodního původu, tak mě zbude prd, někde jsem četl 3%, nechce se mi to už hledat, a i kdybychom se rozkrájeli a celá Evropa žrala jen kořínky, chodila pěšky a pořídila si tlustý kabáty, tak to na celkovém efektu změní nula nula nic.
                      Až zelený Genossen v Německu přestanou blbnout s odstavováním jádra, tak pak možná uvěřím, že se doopravdy CO2 bojí.

                    5. Ja tomu nerozumim, jen jsem cetl, co psali lidi, kteri geologii rozumi.

                    6. @ Sysop
                      no když rychle pohledám:
                      vodní pára podílející se na přirozeném skleníkovém efektu přes 60%
                      oxid uhličitý s 9 % až 26 %,
                      methan se 4 % až 9 %,
                      ozon se 3 % až 7 %,
                      oxid dusný.

                      Takže, vodní páru neovlivníme, tedy alespoň doufám, že soudruzi nezačnou bránit odpařování vodních ploch
                      methan, většinou přírodního původu
                      ozon nejspíš taky
                      oxid dusný jo ten ovlivňujeme úspěšně pěstováním biopaliv, třeba řepky

                      Kolik z toho CO2 dělá člověk netuším, ale pochybuju, že fotosystéza mohla začít teprve, když člověk poprvý zapálil oheň.

                      Taky tomu nerozumím, ale pokud už bych na to strašení přístoupil, tak bych nejprve požadoval, aby ekosoudruzi přestali produkovat ocid dusný produkcí biopaliv a nahodili jderky, protože energetika má na lidské produkci CO2 největší podíl. A až to uděláme, pak se můžeme bavit dál. Třeba, jestli v Evropě se má všechno zrušit a jinde se mají množit jako králíci.

                    7. @Sysop
                      Řeknu to jinak. Ono se obtížně věří vědcům, kteří naprosto jasně vědí, jak nějaké % skleníkových plynů vypouštěných lidmi, má na svědomí oteplovací apokalypsu, ale nevidí naprostou neefektivitu, či spíše přímo škodlivost zaváděných opatření. Nebo vidí a mlčí.
                      Zavřít jaderky a bojovat proti CO2, to je jako zateplit za 400 tisíc celý barák a vymlátit z baráku okna.
                      Takže až vědci začnou sepisovat traktáty proti biopalivům a proti rušení jaderek, pak mohu začít uvažovat o tom, že se něco děje.

                    8. To sem rád, žes měl tolik času, žes všechno stíhal a eště měl čas se dovzdělávat. Takže všechny věci pro mě už sou hotový a poslaný? Asi se to někde zaseklo, že je půlka ledna a nic nedorazilo…

                2. Ale vydá, asi ne bezuhlíkatou, ale minimálně vodu a vzduch se budou snažit vyčistit. Když se začneš mít dobře, nechce se Ti v padesáti umírat na rakovinu.

                  1. Jo, to jsme u nas udelali taky, oproti roku ’90 je voda i luft nekde jinde.

                    Jenze to je malo, pokud chceme oteplovani co nejvice brzdit.

                    Otazka ovsem stoji – CHCEME? Protoze to bude, jako cely zivot bez cigar, chlastu, cukrovinek. Budeme sice zit o tejden dyl, ale bude to dlouhy utrpeni.

                    1. Muhehe: budoucnost patří přírodním zdrojům, ale teď nás, Temelíne, zachraň.
                      https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/elektrina-energie-blackout-evropa-prirodni-zdroje-uhli.A210111_135118_eko-zahranicni_tbr

                    2. Jihocech Honza: klasika, však ani kdejaký zmrd z automatu nepohrdne zlým vozem v případě, že je potřeba dojet na jednání nebo do nemocnice. Škoda, že stejně jako nelze cyklozmrda nechat odjet do nemocnice na kole, nelze ani jen tak rakouskému zmrdovi neposlat elektřinu z jádra a uhlí, aby se vzpamatoval. Zodpovědnost chybí jako sůl a proto je hlavní schopností úspěšného zmrda se jí zbavit.

                    3. Ja se pamatuju, ze kdyz byly hned za carou smerem na Linz polepeny sloupy a stromy cedulema o tom, ze nebudou od nas kupovat elektrinu z Temelina, tak obcas jim pod to nejaci Cesi pricvakli cedulky, ze stejne z Ceska se do Rakouska elektrina uz nejakej patek neexportuje.

                      Jestli to tehdy byla, nebo je dodnes pravda, to nevim.

                    4. Sysop 11.1.2021 v 17:33

                      Z Česka se do Rakouska elektřina prevd+ěpodobně neexportuje. Exportuje se z Moravy. První „čtyřstovka“ ze Slavětic byla údajně natařena právě do Rakouska.
                      Rakousko je tradiční největší imortér elektrické energie z ČR.

                    5. Není to pravda, a nikdy nebyla. Berou od nás elektřinu horem spodem, odjakživa…

                    6. Rakousko oficialne kupuje elektrinu z Polska(jestli si dobre vzpominam), z CR elektrinu nebere(nebo alespon ne nijak masivne). Tak, tohle rikaji oficialni smlouvy :) Fyzikalni zakony rikaji, ze berou jadernou elektrinu z CR :D

                    7. Hele, tohle je krasny:

                      https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/evropa-stala-na-pokraji-masivniho-vypadku-elektriny-40347491#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=KMoVTu2F4FL-202101111705&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

                      – Rakusaci se zbavili jadra
                      – nyni maji kurvaproblem, kdyz zakolisa nespolehlivy ekoslunickovy zdroj
                      – ke stabilizaci pouzivaji i zahranicni jaderne a uhelne elektrarny

                      To fakt nema chybu.

                    8. Já se obávám, že nebýt naší přenosové soustavy vybudované za předchizí verze socialismu, tak je u Ubermenschů blackout 10x do měsíce.

                    9. Jakože to jsou ty samý dráty, sloupy a rozvodny jako před 50 rokama? To bysme měli blackout 10x do měsíce i my Untermenschen. Rozhodně tam proběhl nějaký upgrade a ne zrovna malý.

                    10. Upgrade probíhá stále a průběžně.

                    11. Od úrovně 22kV dolů, tzn. lokální trafostanice od 125kVA do asi 630kVA je prakticky všechno původní. Zachovány jsou průřezy vedení 22kV, pouze byla doplněna o dálkově ovládané odpínače. Trafa jsou mnohde původní, ještě od toho předchozího bolševika, ta, která byla instalovaná v 80.letech pak zcela určitě, na nich se jen přepojením odboček zvedlo nn na zaváděných jmenovitých 231/400V, namísto původních 220/380V.
                      Průřezy většiny vedení nn ze 70. a 80.let jsou zachovány, ale nejsou to samozřejmě tatáž AlFe lana z 60.let, ale už z 80., už byla jednou měněna :D
                      Co se měnilo ve větším měřítku, tak bylo vybavení a ovládání 400/110kV a 110/22kV rozvoden.
                      Ale na „městské“ úrovni je stav /až na novou výstavbu z přelomu tisíciletí/ srovnatelný s rokem 1985 a vedení jde po stejných konzolách a sloupech, které instalovali naši otcové v 60. a 70.letech.
                      Ten minulej bolševik to měl fakt brutálně předimenzovaný.

                    12. servisdok 12.1.2021 v 10:50

                      Drobné doplnění: na „městské“ úrovni probíhá postupné přemisťování nn vedení pod zem.
                      Když jsem renovoval domek roce 2002, tehdejší dodavatel energie požadoval zachování konzoly pro upevnění přípojky. Jen jsem dodělal fasádu, přemístil vedení pod zem…

                    13. Pred chvili jsem se o tom bavil s kolegama. Ti jsou naprosto hotovi z toho, ze malem nejela stava. Vsichni se ale shodli na tom, ze je to prace levicaku. Tak aspon v necem si rozumime :-)

                    14. Oba rajchy si pokrytecky grýndýlujou, ale aby u nás ty přetoky byly v citelně levnější sazbě, třeba na denní nabíjení bojlerů, to zase ne..
                      Větrňáky a šílené pláně z panelů akorát stály šílené peníze a jednou to tady, i přes naše opatření tak rozjebou, že budeme třeba týden bez elektriky i sociálních sítí. To bude teprvá mazec! :D A těch sebevražd!

                    15. Po týdnu bez elektřiny budeme řešit jiné věci, než sociální sítě. Ale možná by to nebylo od věci, protože bez menšího šoku někteří lidi rozum nedostanou.

                    16. Tuším celkem dost při té modernizaci naší rozvodné sítě bylo investováno do možnosti se při nějakém průseru (hrozící přepětí, podpětí, …) rychle odpojit od zahraničí a energeticky se izolovat.

                    17. Rovik> ..rychle odpojit od zahraničí a energeticky se izolovat.

                      Nestalo se to před pár lety? Moc foukalo, v Německu byl nadbytek energie z větrníků a při pokusu prohnat to přes naši přenosovou soustavu (a to vlastně z Německa do Německa) by mohla zkolabovat.

                    18. mjfox: Myslím že kvůli tomu ČEZ kupoval nějaké PST Transformátory, které mají za úkol čelit těm obřím náporům od nadlidí.

                    19. Jihocech Honza: jako že by různí místní pokakánci dostali rozum? Jak by se to stalo? Taková událost je naopak vodou na mlýn poptávce po „řešení od státu“. Viníci se vždycky snadno najdou, aby měl průměrný debil na koho nadávat (nějaký ten Žid, lyžař v Itálii, dovolenkář v Chorvatsku apod.) a současně pojede masáž o tom, co všechno je potřeba udělat, aby se to znovu nestalo a o kolik je potřeba zvednout ceny nebo zavést „solidární blackoutovou platbu“. Dementi ještě zatleskají a ti vytrvalí tady budou s Janem Mrcasikem diskutovat o statistice a matematice ještě i když už ze sebe udělají takové dementy, že by si normální člověk myslel, že jsou dávno zalezlí pod zemí (nebo v bunkru u zerga).

                    20. @fatdwi
                      Jasně, dement ze sebe udělal dementa upozorněním, že těžko bude 84% pacientů hospitalizováno zbytečně, když jich 20% umírá.
                      Ale kdo už by přemýšlel nad nesmyslnejma numerama, když jde o víru.

                    21. Já jsem pro, klidně hned zítra.
                      A pěkně komplet, žádné zálohy pro plynové regulačky, pro vodovody, pro přečerpávačky hoven, čističky a tak.
                      Už jsem to psal víckrát, že úplně akutně potřebujeme dostat pořádně po čuňách.
                      Bychom pak, při tom zpětném nahazování dohlédli toho, co je skutečně důležité a co je fakticky „zbytné“, řečeno dnes populárním výrazem.

                    22. To postupné, zpětné nahazování totiž bude mít tvrdé limity, po jejichž překročení to sletí znova. A bude tedy velmi důležité nějak ohlídat, aby zbytečně nenaskakovalo něco, co je „zbytné“. Jůůů, to bude virvál!

              2. Monday 11.1.2021 v 12:06

                Sucho je zcela určitě a opatření, která uvádíte, určitě nic nevyřeší, jak píšete.

                1. Leda hovno.

                2. Noo, zas tak hrozné to s tím suchem není. Kroměřížsko je vcelku v pohodě, bylo i loni a předloni v létě. Klima-alarmisti a sucho-hydro-analytici by si velice rádi zasloužili ty maličké státní příspěvečky. Tak potom, mnozí zaštítěni divnými lidmi s divnými tituly, lžou i do velkých médií tak, jak skříplý cigán v koutě a ani se nezačervenají. Oni přece jenom chtějí pomoct „chránit planetu“ před jistým sebezničením – a na to potřebují ten příspěveček či grantík, však každý jsme z něčeho živ, že. Když se k tomu připočítají ty lachtaní pazoury mnohých z nich, tak je ze všech těch grantíků i příspěvečků na činnost ranec jak kráva. Za takový by se nemusela stydět ani ta cigánská, sociálně-integrační eseróčka.

                  Přesněji uvedeno – rozhodně není sucho, či problém s pitnou vodou tam, kde (se) nesestěhovali různí lokální zbohatlíci, blázniví hipsteři, anebo hůř – mladí arogantní jájínci. Myslím ty, co furt mají plnou čuňu práv, plné kešeně (však si to platím, tak co ostatní pičujete) a tak odeberou každý třeba 30-40 kubíků pitné vody z málo vydatných vrtů – do zahradních bazénů.

                  1. servisdok 12.1.2021 v 15:21

                    Pokud to na Kroměřížsku tak hrozné se suchem není, máte nějaká data?
                    Níže uvádím data z publikací:
                    http://voda.chmi.cz/opzv/bilance/zprava_bilance_18.pdf
                    http://voda.chmi.cz/opzv/bilance/zprava_bilance_19.pdf

                    První sloupec označuje měsíc, druhý průtok bilančním profilem v % dlouhodobého průměru v roce 2018, třetí sloupec v roce 2019.

                    Bilanční profil Morava Kroměříž:
                    I – 139 – 56
                    II – 73 – 114
                    III – 40 – 75
                    IV – 45 – 36
                    V – 34 – 101
                    VI – 33 – 64
                    VII – 31 – 26
                    VIII – 26 – 51
                    IX – 35 – 76
                    X – 32 – 60
                    XI – 24 – 58
                    XII – 44 – 52
                    2018 – 49 – 68

                    V odkazovaných publikacích jsou i jiné zajímavé údaje, například kolísání hladin ve vrtech, které v této diskusi zmínil Notor.

                    Někteří odborníci v této diskusi použili metodu zesměšnění oponenta, například, cituji:“…když se něco sleduje třicet let, tak to musí být pravda…“ atd.
                    Hydrologické údaje se sledují mnohem déle a to, zda je sucho, nebo vlhko, je výsledkem bilanční rovnice, pro kterou jsou zásadními vstupy srážkové úhrny, povrchové odtoky, transpirace, evaporace…
                    Stručně a přehledně vizte například zde: https://www.vtei.cz/2018/06/vlahova-bilance-ukazatel-vody-v-krajine/

                    Co se týče vaší poznámky o plnění bazénů, pamatuji si živě poprask ve Chvalčově
                    tuším v roce 2003, kdy se plničům bazénů podařilo „strhat“ veřejný vodovod – byl to první případ, jehož jsem byl svědkem.

            2. ygorek: ne, není ani „sucho“, natož pak „extrémní“ (ale balíci Vašeho typu už svým vyšilováním téměř umožnili znárodnit studny, stejně jako sráči mondayova typu umožňují věci jiné – pořád ta stejná tupá masa).

              Odkaz? Ale jistě: https://chmibrno.org/blog/2020/01/24/rok-2019-srazkove-normalni/#:~:text=Sr%C3%A1%C5%BEkov%C4%9B%20byl%20rok%202019%20hodnocen%C3%BD,%2D2010%20(686%20mm).

              Na stejném serveru se můžete podívat i na data za 2020 v sekci „články“, není ale ještě přehled za celý rok, takže musíte po kratších obdobích. Třeba podzim 2020 je něco jako na Sahaře (129% průměru).

              Teď byste zase na oplátku mohl Vy dodat odkaz na data, která dokazují opak (přípustná odpověď je i „ta stejná“ a následné velkolepé odhalení, že jsou v rámci ČR rozdíly, to by tak na Vás sedělo).

              1. @fatdwi
                ty uznáváš stejnou svobodu jako bolševici, kdo má odlišný názor, je třídní nepřítel. Akorát, že ty věříš na covidový spiknutí a soudruzi věřili na socialismus.

                1. monday: jasně, zrovna dnes jsem psal, že si nic takového nemyslím, ale sráč monday obratem napíše, že přesně v tom věřím… Ježíši, ty to vidíš. Nejvíc je pak to „covidový spiknutí“ vidět v datech o srážkovém úhrnu na ČHMI :-)

              2. fatdwi 11.1.2021 v 12:18

                Ve vámi uvedeném odkaze není k diskutovanému problému nic, protože problematice zjevně nerozumíte.
                Pokud chcete odkaz, zde je: Stres suchom a lesné porasty, Aktuálny stav a výsledky výskumu (Strelcová, K., Sitková Z., Kurjak, D., Kmeť,J., Technická univerzita vo Zvolene,2011).
                Poměrně starou monografii jsem uvedl, abych připomněl, že problematika sucha ve Střední Evropě se sleduje a studuje déle než třicet let.
                Vhodným údajem pro posouzení sucha v krajině jsou odečty z lyzimetrů, nikoli ze srážkoměrů.

                Co se týče vašeho příspěvku, na základě úvodního a závěrečného útoku ad hominem s vámi o problému, o němž navíc nemáte žádnou povědomost, diskutovat nebudu.

                1. ygorek: takže jste dal pojmu „sucho“ vlastní definici a následně jako velký šéf odcházíte středem, jak jste to všem nandal. Já věděl, že to tak dopadne, i když jsem nevěděl přesně proč. Takže si nestěžuju a příště se (jako většinou) na podobné udičky chytat nebudu.

                  1. Zkrátka je vyhlášeno sucho. Kdo si nemyslí, že je sucho, te je podezřelý.

                    1. Ko-za: kdepak sucho pane, EXTRÉMNÍ sucho. Kolik naprší je irelevantní, však se to řeší už 30 let, tak to musí být pravda. Sem-tam teda během záplav nejspíš někdo nesouhlasí, že zažívá extrémní sucho, ale to už tak bývá, že prostý lid po pás ve vodě nechápe smysl vědeckého konsensu.

                    2. Já jsem si nad tím katastrofálním suchem zabědoval, když jsem na podzim vyrejval jiřiny. I když týden předtím nepršelo, tak se mi stejně mokrá hlína lepila na rejč jak hovno na košili. A to už vůbec nezmiňuju fakt, že jsem celý jaro a léto zalíval jenom tím, co mi napršelo do okapů a steklo do sudů. Zkrátka se zase jednou povedlo poručit větru a dešti.

                    3. Jo, napršelo mi na zahrádku, tak sucho není. Stav spodní vody, jezer, přehrad nebo kolik uschlo borovic, není relevantní. Tak určitě.

                    4. Ono nenapršelo jenom na mojí zahrádku, v tom je právě ten vtip. Právě uplnynulý rok byl krásným důkazem toho, že si můžou političtí vědci strčit svůj koncesus do prdele.

                    5. Ko-za 12.1.2021 v 10:28

                      Aha! Děkuji, že jste mi konečně vysvětlil, v čem je problém. Vy a patrně i někteří jiní diskutéři jako vědce označujete politické vědce (v této souvislosti obvykle používám označení „mediální kokot“), zatímco já vědce obyčejné, pracující v ČHMÚ, VÚVH TGM, ČZÚ a podobných institucích.
                      Potom se ovšem nemůžeme shodnout nikdy.
                      Chápu to a další diskuse je tedy bezpředmětná.

                    6. mjfox 12.1.2021 v 10.26

                      Přesně. Člověk, který stojí za povodně po pás ve vodě tvrdí, že sucho není. Rychle zapomněl, že loni prohluboval studnu o 2 m. Takhle funguje „veřejné mínění“.
                      Technická poznámka (pouze proto, že diskutujeme o vodě): Pokud jste zmínil stav spodní vody, doporučuji požívat termín „podzemní voda“, protože spodní voda se vyskytuje prakticky výkradně v podjezí a vždy je to voda povrchová.

                      Faktická poznámka: v průběhu nekolika let zdejších diskusí někteří kolegové zmínili poklasy hladin ve vlastních studních. V mém případě (Vysočina, studna „kopaná“, průměr 1,5 m, migmatit od -0,8 m) poklesla hladina od roku 2010 o cca 3 m a dosud se nezvedla. Má někdo optimističtější údaj?

                    7. To je trochu zvláštní, letos cca v červnu jsem pozoroval doplnění podzemních vod na nejvyšší úroveň za posledních 10 let na řádově nízkých stovkách vrtů v různých oblastech, ať už v křídových rajonech, v kvartéru hornomoravského úvalu nebo i různých „exotičtějších“ zvodních v zahraničí. Data jsem pořizoval sám. Nikdy bych nevěřil, že je to takhle rychle možné, navíc ve vegetačním období. Nemůže to být u Vás jiný problém? Nejčastěji je to neodborně udělaný vrt v okolí nebo výstavba kanalizace.

                    8. Notor 12.1.2021 14:49

                      Zajímavé, děkuji za odpověď a chápu vyjádřenou nedůvěru. Pokud jde o data z letošního června, musí jít velmi hrubým odhadem o vodu zasáklou v březnu, ne?
                      Studna, o které jsem se zmiňoval, je z roku 1920 a je provedena neodborně – svépomocí do hloubky 7 m pod okolním terénem.
                      Kanalizace je z roku 2000 a dno trubky uliční stoky je cca 0,5 m pod úrovní terénu u zhlaví studny – pozemek se svažuje od silnice.
                      Hloubka studny a úroveň vody byla ověřena hydrogeologem v příloze k žádosti o nakládání s vodami v roce 2001, kdy jsem studnu „legalizoval“.
                      Vodovod je v ulici od roku 1957, řad je souběžný s kanapizací. Studnu využívám k případnému doplnění závlahové vody (cca 2 m3 ročně, dešťovou vodu jímal již děd) a k provozu tlakové myčky, voda není pitná.
                      Problémem studny je pravděpodobně hornina a velmi malé povodí.

                    9. Ko-za
                      12.1.2021 v 9:51

                      Já se teda přiznám, že během sušších tejdnů sem dohromady pár kubíků za celej rok odčerpal (ale zas je potřeba pár desítek nebo spíš stovek kubíků tou studnou protočit, protože zatím eště furt tečou železitý sračky co sou za půl dne na vzduchu oranžový).

                      Ale to je daný hlavně tím, že zatím čerpám jenom do tří van a pak to všechno přetíká a vsakuje se do podloží. Jak se sem dá nějaký to IBCčko, tak si budu z ygňorků dělat prdel všude, kama budu chodit, anžto při intenzivnějším dešti ten kubík do IBCčka naberu za pár hodin.

                    10. Ko-za 12.1.2021 v 9:06

                      Netuším, co míníte slovy:“je vyhlášeno sucho.“
                      Český hydrometeorologický ústav vydává Atlas podnebí Česka, kde najde údaje každý, kdo umí číst a v problematice se trochu orientuje. To znamená, že jeho erudice nemůže končit schopností porovnat srážkové úhrny.
                      Jak zde občas přiznávám, jsem prostý vidlák. To znamená, že o pohybu vody v půdě a krajině mám hrubou povědomost.
                      Vaše profese je možná s vodou spjata těsněji, klidně můžete použít odborné termíny a odkazy, většině budu jistě rozumět.

                2. Aha, takže to, že prší, není pro posuzování sucha nijak významné. Tak hlavně, že si rozumíme… :-D
                  Jděte s tím do prdele, zelenáči! :-P

                3. Kromě toho, je poměrně logické, že když 6 let bylo sucho, tak že když jeden rok prší, nebude to v normálu. Jsem ale hodně zvědavý, co budete tvrdit, až bude pro změnu 6 let pršet… :-P

                  1. Ono už v roce 2019 pršelo v podstatě normálně. V roce 2020 chcalo každou chvíli.

                  2. RomanL: tak dlouho ani nebyl, v posledních 10 letech byly 2 dost podprůměrné roky (2015 a 2018), jinak se nic zásadního neděje (v kontextu posledních 60 let). Ale zatímco 2015 prošel více-méně bez povšimnutí, 2018 už se zakazovalo a vyšilovalo, protože „promluvili experti“).

                    Že 6 let prší nemá na „vědecký konsensus“, tedy že je „extrémní sucho“, žádný vliv. Ještě letos na jaře i přes novou totalitní hračku jménem covid se nějaký náš profesor nechal slyšet, že srážky jsou egal, ale že roste dramaticky teplota a tak tady budou za chvíli v nížinách polopouště. Pak velká část léta propršela a „experti na sucho“ zmizeli, aby se prozatím nevrátili, protože když leje, lidi to vystraší málo, zatímco covid se díky manipulaci s testováním podařilo krásně rozjet.

                    Však ono to přijde, stačí týden v dubnu bez deště a bude to zpátky v plné síle.

                    1. Na jaře 2020 se strašilo tím, že v roce 2020 bude největší sucho za posledních 500 let. Odborníci se shodli atd…..

                    2. Skoro každý den pak vycházely články o suchu a přicházející apokalypse … ale jakmile přišli povodně, tak s tím celkem rychle přestali :)

                    3. rovik 12.1.2021 v 12:42

                      Dotkl jste se základního problému, tedy vztahu reality a mediokracie.

                    4. já bych doplnil: a vztahu vědecké realtiy versus „vědeckého konsensu“ alias zpolitizovaných, vědci demokraticky odhlasovaných „jediných správných ‚vědeckých‘ názorů“.

            3. Není, proto su klidnej furt. Teda naopak začínám být neklidnej dyž občas chčije tejden v kuse, případně, jak poslední tejden, musím auto vodmetat dvakrát denně.

    2. To já jsem si zase dost jistý, že to není žádné spiknutí ani plán, ale prostá bezpáteřnost a ubohost „opozičních“ politiků.

      Na celém světě se totiž projevuje dělení politiků do dvou skupin:

      1) radikální aktivisté-revolucionáři, kteří chtějí prosadit své utopické vize a tvrdě za nimi jdou a pracují. Jediný cíl je prosadit svou ideologickou agendu za jakoukoli cenu.
      2) bezpáteřní „profesionální politici“ kteří mají své názory jen jako dekoraci, ale jediný cíl je mít co nejvíce hlasů a podílet se na rozpočtu.

      Pointa je v tom, že skupina 2) se strašlivě bojí „ztráty hlasů“ a na prvním místě nechce „odradit voliče“ – a to ani takové voliče, kteří je nevolí a nikdy by je nevolili, ale co kdyby. Tato zvrácená, nefunkční a nesmyslná chiméra se jmenuje „catch-all party“ neboli „strana kterou volí všichni“, a její prerekvizitou je totální ideová vyprázdněnost politiky.

      Projevuje se to od Republikánů v USA až po ODS v ČR: nikdo z nich není schopen říci „progresivní levičáci nás nikdy nebudou volit, tak na ně kašlem a jdeme podkuřovat těm kteří hledají zastání proti progresivcům“. Ne, oni namísto toho řeknou „možná že když budeme ustupovat progresivcům tak na nás budou hodní a třeba nám i někdo z nich dá hlas“ a snaží se aby na ně hlavně byla hodná média, protože to je přeci důležité pro volební úspěch a dobré jméno strany.

      Jediný kdo to ignoroval byl Trump, a proto také byl zvolen. A proto to pak podělal když prohrál, neunesl to a proto to s gustem zkazil všem a potopil opozici progresivcům.

      1. Jan Mrcasik: nevýhodou černobílého vidění světa je nutnost cokoliv napasovat jen do dvou extrémů. Zrovna u Vás bych čekal mnohem větší nadhled.

        Mimochodem, já si vůbec nemyslím, že jde o nějaké „spiknutí“, ale že to, k čemu se covid použije je výhodné pro všechny politiky bez rozdílu, takže žádná opozice nedává smysl, protože v parlamentu nesedí nikdo, kdo by proti tomu chtěl protestovat. Naopak se většina těší, jak z toho něco vytřískají a chtějí zůstat u lizu.

        Pokud by šlo skutečně o covid, tak to, co píšete nedává smysl, protože skupina č. 2 by musela dávno otočit (pro „co nejvíce hlasů“ rozhodně není jedinou validní strategií snažit se ulovit sráče, lidí, kteří už toho mají dost není zrovna málo). Jenže pokud by za současné situace uspěli, hodili by vidle do mnohem větších zájmů, takže drží hubu a hrají hru na pandemii (která jim nic nepřináší, tedy zcela proti tomu, co tvrdíte, že je jediné, co je zajímá).

        Čas ukáže, kdo z nás měl pravdu. Jestli tady s námi bude covid i za dva roky, zatímco Vy budete nucen mít žlutou hvězdu a bez ní jste polovičním občanem, vzpomeňte si na mě. Já budu naopak velmi rád, pokud tu nic takového nebude a rád uznám, že jsem se pletl.

        1. fatdwi: já vůbec nepopírám trend. Já mluvím o důvodu – že pro většinu opozice není důvodem „snaha vytřískat z toho co nejvíc“, protože opozice se na Lockdownu ani nenapakuje, ani neposílí, a naopak jí to zlikviduje tradiční voliče.

          Ale že důvodem je bezpáteřní zbabělost a z toho plynoucí neochota jít proti mediálnímu konsensu, protože kdyby je média označila za vrahy co mají na rukou krev nebohých coviďátek, třeba by mohli přijít o nějaké voliče a to ne, to ne za žádnou cenu.

          Klíčová součást té bezpáteřnosti je totiž pevně zakotvený dojem, že své „core“ hlasy mají ty strany jisté protože tito lidé „nemají koho jiného volit“ (např. živnostníci a malí podnikatelé než ODS či TOP09), a tudíž je možné úplně kašlat na zájmy těchto skupin pro které „TINA – There Is No Alternative“ a naopak pozornost se musí zaměřit na „catch-all“ program pro hypotetické nevyoprofilované voliče kteří by jim třeba mohli hlas hodit a nebo také ne, protože ti alternativu mají.

          Krásná ilustrace může být článek na Aktualne, kde česká LGBT aktivistka vyhrožuje českým nominálně pravicovým stranám, že pokud nepodpoří Homo-manželství, nedostane hlasy homo-aktivistů. Sakrapráce ukažte mi kolik homoaktivistů volí nominální pravici! Ani jeden! Ale bezpáteřní blbečci se toho stejně leknou protože si vůbec nepřipustí, že některé hlasy prostě nikdy nedostanou, tudíž jsou pro ně ztracené a mohou se vyprofilovat naopak na odmítnutí jejich zájmů.

          1. Jan Mrcasik: jste se v tom nějak zacyklil, ne?

            2) bezpáteřní „profesionální politici“ kteří mají své názory jen jako dekoraci, ale jediný cíl je mít co nejvíce hlasů a podílet se na rozpočtu.
            že pro většinu opozice není důvodem „snaha vytřískat z toho co nejvíc“

            Buď jedno, nebo druhé. Bezpáteřní profesionální politik, který jede po hlasech musí nutně vidět, že je tu těch hlasů pěkná hromada, jen je zvednout. Místo toho dělá, že to nevidí. Kvůli médiím? Copak všechna média patří Babišovi?

            Stejně tak příklad s LGBT aktivistkou – to přece nemůže žádného politika pravicové strany jakkoliv ovlivnit, maximálně se může zasmát, protože na jednu aktivistku je tu X voličů (kde X je větší než 1), kteří jim to naopak hodí.

            Mě z toho vyplývá jen tolik, že i v tom Vašem binárním vidění je minimálně ještě jeden druh politika – takový, který nechce hodně hlasů, ale je zbabělý a chce se udržet u moci stůj co stůj, i kdyby tam měl z celé strany zůstat jediný, který bude u lizu i po volbách (např. proto, že v pravou chvíli přeběhne jinam). Na takového to zcela jistě zapůsobí a takový nebude ani veřejně proti covidiotské šikaně. Ale takový není proti ničemu nikdy, to není „opozice“, ten bude v „opozici“ akorát když o nic nepůjde a spíš bude kolaborovat s kýmkoliv mu to vynese profit.

            1. Nezacyklil.
              To první se týká klasické politiky – mít co nejvíce hlasů = příspěvků + moci dosazovat do trafik a vyhovět lobbistickým sponzorům strany.
              To druhé se týká rejžování na COVIDu, na kterém rejžuje jen ANO+ČSSD protože je ve vládě zatímco opozice má utrum a tudíž nemá ekonomický zájem prodlužovat lockdown – prodlužuje jen jen z mediálně/catch-all zbabělosti.

            2. Jejda, já ale začínám být na všecky ty LGBTPSVZ už hodně alergický.
              Nestačilo by, kdyby Aktuálně onu aktivistku poslalo do prdele, nebo agitovat jinam? Pár menších webů už to svedlo a v pohodě, sice to slízli jako již tradičně na sítích, ale z těch téměř nikdo normální nežije.

              1. Aktuálně je progresivně levicové, čtu to abych se nezavřel do vlastní konzervativní bubliny.

                Tzn. ti z principu LGBT aktivistku nikam nepošlou, naopak ji pochválí. Jak by řekl Corona: „Aktuálně je LGBT+“ :D

                1. Jan Mrcasik:
                  „… Jak by řekl Corona: „Aktuálně je LGBT+“ :D…“
                  – – –
                  Cos to povídal, „motorkáři“…???

                  1. Corona: tvůj systém nálepek. Plusy a minusy podle toho, co si myslíš že někdo nebo něco zastává za názory.

                    1. Jan Mrcasik:
                      Jo aha, zase jsi něco nepobral.

                      Houby nálepka, příznak nesoudnosti, chybného vyhodnocení, neznalosti něčeho konkrétního.
                      Třeba Havel+. Neznají souvislosti, nebo záměrně zavírají oči před skutečnostmi. Povídá se jim třeba „sluníčkáři“.

                      Naopak, „nálepky“ tady dává značné množství typických tunajších držkobouchačů – například mě značí za jakéhosi bolševika, občas okamůrovce, někdy sráče co se bojí povídat do očí (to byl nedávno Lojza).

    3. A jinak jako největší problém vidím to, že pokaždé v minulosti když se někde etabloval totalitní systém existovala protiváha na Západě, která prosazovala normální víceméně svobodný svět se západními hodnotami a hlavně bez fanatismu:

      – Angláni proti Španělům s jejich armadou
      – Nizozemci a Němci proti papežovi
      – Roayalisté proti JAkobínům a Napoleonovi
      – Francouzi proti Germánům
      – UK+Fr+USA proti Němcům a Rakušanům
      – USA+Commonwealth proti Říši a Ose
      – USA+NATO proti Sovětskému komunismu

      Kdežto nyní se poprvé v historii dostáváme do situace, kdy dogmatický fanatický totalitářský režim prosazují špičky pevně zakořeněné v mainstreamu úplně celého Západu kromě nás, neexistuje žádná velmoc – ani regionální – ke které bychom mohli vzhlížet s nadějí že se tomu progresivnímu rudému svinstvu postaví a nakonec je porazí…

      …a všechny alternativy jsou ještě horší, protože všechny do posledního mají kasty kde neprivilegovaný občan druhé či třetí kategorie je méně než psí lejno. Jmenovitě Čína se svým sociálním kreditem, totálním velkým bratrem, totálním kolektivismem a nekritickou podřízeností rozmarům kohokoli s bumážkou; Rusko se svým autoritářstvím a mafiánskou bezzákonností kde jedinec nemá žádná práva a spravedlnosti se nedovolá; muslimové od Čečny až po Turecko se snahou zavést Šaríu a dhimmi pro bezvěrce; atd. Nikde žádná naděje, jen větší či o fous menší zlo.

      Člověk by si skoro říkal, že pokud má dožít jako totální disident, z předkládaných alternativ jsou nejmenší zlo ti arabové, protože ti mají ve všem bordel, nikdy nezakážou zbraně, automaticky sami sobě podvrací jakoukoli vládu a organizaci protože jsou to nezkrotné živly a nenapravidtelní frakcionáři atd. Jenže bohužel díky Číňanům a Západu i arabové dostávají technologie totalitního Big Brother dohledu která ten bordel „algoritmicky“ odstraní. Takže není alternativa žádná…

      …Kromě nějaké gigantické Carrington Event 2.0, která by celosvětově usmažila a zničila úplně všechny ty zatracené počítače, digitální kamery, Velké Bratry, AI, databáze dohledu a ostatní prerekvizity, na kterých všechny tyhle totality stojí.

      1. Jan Mrcasik 11.1.2021 v 12:36

        USA+Commonwealth proti Říši a Ose. Nevím, není to málo?
        USA+NATO proti Sovětskému komunismu, který vznikl dávno před USA+Commonwealth+Sovětský komunismus proti Říši a Ose?

        Jste velmi šikovný, vo tem žádná.

        1. ygorek: začne vám to dávat smysl, pokud si uvědomíte že se jedná o výpis protiváh s filtrem “ ke které bychom mohli vzhlížet s nadějí „.

          To SSSR moc nebyl, jakkoli boje proti Říši se samozřejmě účastnil.

          1. Jan Mrcasik 11.1.2021 v 19:04

            S filtrem to smysl jistě dává, nedává mi smysl použití filtru typu „podle potřeby“.
            Nic víc.

            1. Smysl filtru je takový, že pokud by člověk trpěl pod diktaturou zelených bolševiků a jako jediní „osvoboditelé“ se nabízeli čínští digitální maoisté a arabští islamisté, člověk se nejenže nemůže těšit na vysvobození, ale naopak se musí rozhodovat, zda to co jej chce „osvobodit“ náhodou není ještě horší než to, pod čím trpí.

              A to je bohužel přesně dystopická budoucnost, jaká se sama chce nabídnout. „Zastavte svět, chci vystoupit!“

    4. Trochu se bojím toho, že Západ bude na reálsocík čumět tak, že zapomenou dělat úplně.
      My jsme se v tom naučili chodit poměrně rychle, ale tam mnoho principů bude zcela nepochopitelných.
      Během našeho, teda Husákova reálsocíku jsme my aspoň makali jako šroubi, ve fabrikách i jinde a vyváželi průmyslový celky do světa. Přehrady, elektrárny, sídliště s veškerou infrastrukturou a i té dálnice se za socíku postavilo víc, než za 30 roků „demokracie“..
      Západ už, obávám se, sám nic nedokáže, protože všecko předal, nebo si nechal ukrást rejžema. Tam to pojede na dluhy úplně jiného řádu, než jak se to rýsuje tady v kotlince.

      1. Protagonisté nové doby dosud nevymysleli nové pojmy. Používáním starých, možná jakoby snad s novým obsahem (který ale nedefinují) mohou mírně dráždit pamětníky. To jim ovšem je (těm protagonistům) šumák. Jejich publikum si už moc nevybavuje ani prezidenta humanistu, o starší době nemluvě. Například co to je, ten „komančský socík“, který se vyskytuje o pár obrazovek výše?
        To už je lepší reálný socialismus – o ten ale dnes na Západě nepůjde – jak_zmiňujete. Nositeli myšlenek typu „Opravdu nevím, jestli bych to už nazvala prací. Je to spíš jako čas na myšlení, čas na tvoření a čas na vývoj“ a všech podobných i z jiných oblastí života společnosti, ale stejně zřetelně ujetých, jsou lidí zakotvení jinde, než mezi pracujícími.
        Připomíná to některé utopické články v čítance pro 5. ročník ZDŠ. A ještě starší básničky nadšenců z 50. let typu „A v komunismu jednou procitneš. Se Sluncem hojnost do pokoje vpadne. Neznámé ovoce na stole průsvitném, i hvězdy budou velké mimořádně …“ Už nevím, který z nich to spíchnul. Nejdřív nadšenci, pak obrozenci, nakonec disidenti. Měli se dobře vždy. Je možné, že potomci takových pak sametově revolučnili, restituovali, privatizovali a dnes vycházejí z těch famílií lidi typu „Opravdu nevím, jestli bych to už nazvala prací.“
        Se socialismem, který tu byl, to teoreticky ani prakticky nemá nic společného. Ale možná by se přeci našel společný prvek: v typu lidí, kteří to (odněkud z obláčků) vedou. A jejich přicmrdovačů na nižších úrovních. Jo, semtam lidi budou podobní.

        1. prasatko: a Neználka ve slunečním městě jste nečetl?

          Samozřejmě že tohle je tradiční utopický komunismus přesně jak jej Marx plánoval: místo lidí pracují stroje a bývalí „utlačovaní“ tyranizují bývalé „utlačovatele“.

          Akorát že _tentokrát_ už to dokážeme centrálně plánovat protože máme počítače s Umělou Inteligencí a Big Data, které ví dokonce lépe než lidi samotní, kdo co potřebuje – víme?

          1. Raději Malého Bobeše. Sourozenci ale četli o Buchtíkovi a spol. rádi. Středoškolská kapitola o „komunismu“, tedy budoucnosti, se omezila na téměř doslovné znění učebnice, vyučujícímu i nám bylo jasné, že to je opravdu hodně budoucí. Ale vědecký komunismus ze společného základu vyššího vzdělávání byl zajímavější, protože podstatně složitější. Po letech z toho člověk zapomněl skoro všechno. Jinak máte pravdu, moderní operační systém v domácím PC, zejména po XP, věděl rozhodně lépe než já, co mohu, -mám chtít, -potřebuji. To bylo hodně zneklidňující. Tyranizování utlačovatelů: kupodivu nikdo z nás kdysi neměl potřebu tyranizovat, zřejmě proto, že jsme se narodili už za socialismu. Předkům jsme to ale neměli za zlé, vycházelo to z jejich zkušeností a dobové potřeby. Pokud by posléze nedošlo ke změnám ve straně a společnosti, mnozí z nás by zřejmě vyhodnotili znalosti a praxi a uskutečnili kaminkaout – stali se mírnými revizionisty, leckdo od toho byl krůček. To by bylo v poř., na rozdíl od současnosti, se kterou ale nic nenaděláme.

            1. Ale prd, ze „zkušeností ani dobové potřeby předků“ nevycházelo. Skvěle to glosoval Čapek: dělníci byli převážně slušní lidé kteří si pomáhali i v chudobě a rozhodně neměli touhu někomu kroutit krkem jen proto, že je bohatší.

              Komančové byli z 99% jednak profesionální intelektuálové, tzn. nefachčenka vyživovaná mecenáši, a z „pracující třídy“ se jednalo takřka výhradně o povaleče, ožraly a jinou spodinu která nepracovala a pokud měla zaměstnání, kradla nebo vyráběla zmetky tak dlouho, až ji vyrazili.

              A dobová potřeba? Postavení dělníků se, v příkrém rozporu s tezemi Marxe, neustále zlepšovalo, nikoli zhoršovalo – a to až tak, že ve 20. letech museli marxisti všech barev vymýšlet náhradní teorie, proč vlastně západní dělníci tedy nejsou utlačovaná třída nýbrž utlačující, aby se mohli tvářit že jejich teorie neselhala. Sověti proto vymysleli „imperialismus“ kde západní dělník je vykořisťovatel třetího světa, a Němci vymysleli „wretched of the earth“ kde heterosexuální nemuslimští běloši jsou vykořisťovatelé.

              1. Hele, Jene, nepůsobilo by to tak směšně i na Němce, kdyby si tam tu tureckou spodinu na práci sami navezli. Neřeknu, kdyby jim ji tam nakýblovali násilím, ale oni si Turka vybrali dobrovolně s tím, že z toho, co je aktuálně po ruce, je to do budoucna asi nejmenší zlo.
                Takže ve výsledku bílý německý heterák bez vyznání byl to nejhorší zlo – protože přece krutě odíral přičmoudlého přihřátého Turka, prodávajícího květiny z dodávky. Kterého si tam ten Němec před X lety pozval, aby mu makal na důchod, páč Německu chyběly nejméně dvě vymlácený generace chlapů.

                1. Nedávno jsem četl, že Němcům ve skutečnosti paradoxně ti chlapové nechyběli a na důchody by měli – že gastarbeitery ve skutečnosti brali jen proto, že chtěli ekonomický růst ještě rychlejší než bylo přirozené.

                  A tak si tam natahali cizince s pitomoučkou představou, že mouřenín vykoná své a pak bez řečí půjde a ani trošku se mu nebude chtít zůstat.

                  Krátkodobé myšlení par excellance.

                  1. To je takove echt germanska natura. Cim je nekldo vetsi svine, tim lip se vysvihne nahoru, protoze bezni lidi ze strachu se mu klidi s cesty. A protoze echt germanska svine zpravidla neni uplnej kreten, ale povetsinou clovek, kterej je bud vzdelanej, nebo aspon retor, tak lidi pak cumi a hltaj s tim, ze „von ma ty ideje, ten vi, jak vzit za kliku“. V Germanii se autority respektuji, silne. Pak ovsem zalezi na tom, kdo si tu autoritu vybuduje a jak. Coz uz je zcela jina pisen.

                    Abychom tem Turkum nekrivdili, u nas v praci mame jednoho, kterej dela Majordoma a je to neskutecne ochotnej, milej a pohodovej chlapik. Jeho zena u nas uklizi. Ma jen jednu, asi je na turecky pomery divnej. A pak tu mame jinyho, mladej kluk, vybornej technik pres mechaniku a ozubeni. Inza, teamleiter, svobodnej… jen obcas si s nim blbe rozumim diky nekompatibilite nasich „nemcin“.

                    U nas se protlacuje genderova vyrovnanost… tak nejak „aby se koza nazrala a vlk zustal celej“. Obecne se vi, ze zensky na technice jsou spis zazrak. Ja mam v tymu dve, jsem za ne rad, ovsem to jsem si vyzobal z nabidky asi tak dvaceti nabidek. Jinak samozrejme chlapy. Nicmene, ve fabrice je zenskych skutecne polovina. Je to dano montazi, kde jsou dlouhe a dlouhe stoly s babosedy. Tam chlap akorat sefuje a nebo tam chlapi obsluhuji ruzne roboty. Diky tomu navenek vypadame jako genderove vyrovnani a urady nas nechavaji zit. Co jsem slysel z jinych firem, tak podobna absurdna, jakym se smejeme z emeryckych filmu (ze napriklad Jana Husa by v Hollymudu hral cernoch), jsou dost na spadnuti a nebo uz je zacadeji/zavedli. A breci.

                  2. Hlavně Turecko v šedesátých létech bylo něco podstatně jiného než dnes. Celý muslimský svět se modernizoval a zhlížel v západní technice a ideologiích, bohužel hlavně etatistických, socialistických. Islámské oživení přišlo až s revolucí v Íránu a s neúspěchem arabských socialistických režimů proti Izraeli. A ddneska je to už úplně v kýblu, do sebemrskačského feministicko- buzerantského režimu se hrdý muslim integrovat nebude. Proč by měl?

                    Turci navíc byli tradiční němečtí spojenci – viz železnice Berlín-Bagdád a společný boj v I. světové válce, navíc mezi blízkovýchodními čmoudy jsou nejsvětlejší, nejčistší a nejorganizovanější.

              2. Pomerne dobre to bylo videt pri zakladani JZD. Predseda a jeho poskoci nikdy nebyli z uspesnych sedlackych rodin.

                1. Někdy jo. Naprosto účelově, aby to mohli řídit a nepřišli úplně o všechno. Ta jedna rodina je ale extrém, v té vesnici byli ostatní takoví vidláci, že by paradoxně asi bez kulaka to jzd vůbec nefungovalo.

            2. Jinak z Neználka byla nejužitečnější vedlejší postava s převratnou teorií, že oblečení šedé barvy se nešpiní. Resp. že na šedé správného odstínu není vidět špína protože není dost kontrastní. To je velmi platný názor, který se velmi hodí pro outdoorové oblečení.

              Rodiče mi prve Neználka nechtěli dovolit aby mne nenakazil komunistickými myšlenkami, ale když mi Sluneční město nepřišlo jako něco úžasného ale spíš nudného; a jakkoli mne u Neználka na měsíci pohoršili vydřiduši s automatem na sprchu co chce doplatek v okamžiku, kdy má host mýdlo v očích, ještě více mne pohoršil Neználkův přístup, že ovoce z cizí vinice si samozřejmě může kdokoli vzít v libovolném množství; uklidnili se a nejvíc je pak štvala argumentace, že „šedá se nešpiní“ :D

              1. To je ale pravda. Tmavošedý overal je možné nosit nejméně o 2-3 týdny déle :D, než třeba zelený, červený či fialový, nedejbože nějakou světlou barvu.
                Viděl jsem v blankytně modrých overalech techniky jedné, hodně nechutně bohaté firmy /má i logo v tý barvě/ a po práci teda vypadali děsně :D My ve třech vylezli večer po práci, z dokončovaného baráku čistí, jako nějací páni chirurgové na čistou práci, co zrovna sundali zástěru – a oni byli chudáci špinaví a flekatí, jak kdyby si odskočili na sváču od kol pětiletky :D

                1. Já to vždycky říkal také a šedá ej má oblíbená barva, ale ženám to kdoví proč vadí. Dokonce mám výslovně zakázané si kupovat středně tmavě šedé polokošile s odůvodněním, že je to „nejodpornější barva na světě která už nová vypadá jako sepraná“ :D

                  1. Ja na prace na baraku pouzivam maskace vz. 95. Jednak mi v nich v zime neni zima a v lete neni horko, druhak maji spravny pocet kapes na spravnych mistech a tretak neco vydrzej. Ja obvykle destruuju hadry rozstepem – treba lezu nekde po strese a roztahnu nohy vic, jak stara kurva, coz bezny modraky nejak nedavaj. Na tech maskacich se fleky promelou, pokud to neni vylozene vapno.

                    Tricka pouzivam NVA, jsou svetlejsi, nez CSLA, takze se na nich promele i to vapno. A pritom se nerozpadnou po trech vypranich. Nektere kousky mam uz 15 let a, kupodivu, porad drzi. A to jsem schopen treba za sobotu otocit i ctyri kousky. Bud mokry, nebo zasrany, nebo propoceny.

                    1. Já mám raději Vz.85. Zvláště blůza Vz.85 je úplně geniální, v zimě zahřeje dokud se člověk nerozhýbá ale jak se zahřeje pohybem, překvapivě se v ní neutopí vlastním potem. A přitom to ani není bavlna ale nějaký syntetický fujtajbl.

                      (A navíc mám averzi k nošení maskáčových vzorů – vadí mi hrát si na vojáčky když voják nejsem.)

                  2. re: JM

                    Jak kterým ženám. My zase koupili bavlněné pleny přírodní barvy, protože když se něco nevypere do běla, tak to není vidět :-) (používáme na utírání, atd., jinak samozřejmě devastujeme planetu a blízký vesmír jednorázovkami).

                    Jinak u oudoorového a pracovního oblečení (šedého mám hodně) je mi to celkem putna, ať každej vidí, že se špíny nebojím – bojím se až následně manželky výroků typu „jak to vypadá?“ :-)

              2. Rodiče mi Neználka nijak zvlášť ideologicky nevysvětlovali. Když jsem se na něco ulítlého optal, bylo mi řečeno, že to je vymyšlená, hrozně vzdálená budoucnost, že takto to nikdy fungovat nebude /termín science fiction tehdy nikdo neznal/ a bylo po vysvětlování.
                O to víc bylo třeba vysvětlit některé články a knížky jistého pana Zdeňka Škody, v žáru revoluce kovaného komunisty, který ideologii sral i do knížek pro pionýry-radiotechniky a všelijaké pokusníky v tomto oboru. Tam bylo např. vysvětlováno, že speciální materiál – magneticky orientovaný, mírně uhlíkový plech – potřebný k výrobě membrány do citlivého amatérského sluchátka, dovedou vyrobit jen šikovní, ještě kovanější soudruzi ze Sovětského svazu a že my to tady ještě nedovedeme stejně, jako vyrobit malé a silné permanentní magnety, ale že nás to naši bratři Slované jistě naučí a takový kecy.
                Pak se člověk od rodičů a známých, starších radiotechniků dověděl, že je to píčovina, že to dávno umíme sami a líp, než Rusák a že naše obyčejné, feritové školní permanentní magnetky, vyráběné Prametem Šumperk, se svou silou vyrovnají, ba i předčí ty „speciální sluchátkové“ AlNiCo od soudruhů ze SSSR, co údajně ještě neumíme. Přitom u nás výroba toho „sovětského speciálního“ AlNiCo materiálu už nějakou dobu jen dobíhala – neboť vyžadoval hodně niklu s kobaltem, hodně úsilí a my už dávno uměli vyrábět i pro reproduktory feritové magnety s tak silným mg. tokem, o jakém se soudruhům z Lotyšska a Litvy nejspíš ještě ani nezdálo..V Lotyšsku a Litvě převážně probíhala od A do Z výroba přenosných tranzistorových přijímačů všeho druhu, od velkých VEFů, Rig, Meridianů a Sokolů až po maličké Signaly a Zvezdočky.
                Všecky jejich reproduktory měly tak mizerné magnety /ale docela dobře řešené membrány/, že do nich sovětské koncové stupně musely dodávat o třetinu víc příkonu, nežli do valašskomeziříčských feriťáků pro Dany, Zuzany, Irisy, Moniky a Dolly už v raných šedesátkách. Proto ty ruský Ge tranzistory nevypadaly jako normální tranzistory, ale spíš jako osmička imbusák a baterky to žralo jak nezavřený.

                Holt když se chce, všecko jde – nejenom na koleně vyrobit citlivé, běžně nesehnatelné sluchátko, ale taky narvat tu rudou ideologii i tam, kde by ji zrovna malý zvídavý člobrda nečekal – do knížek pro technicky založené, ale nějakou ideologií nezasviněné děti.
                A ještě to bylo napsaný tak, aby se děti při čtení musely rodičů na něco takhle zbarveného zeptat.
                Jinak to ale byl výborný technik a improvizátor, takový McGyver z přelomu 50/60, ale na rozdíl od toho televizního, to Škodovi úplně všechno fungovalo a někdy i dost dobře.
                Namátkou knížky „S tranzistorem a baterií“, „Šolim, já a tranzistory“, „Hračky a modely s tranzistory“ a několik dalších.
                Zatímco tady běžela dlouho zavedená výroba téměř všeho s elektronkami /domácí stacionární RP, TV, nf technika/, tak sám Škoda byl opravdu velký propagátor polovodičů.
                I jemu, jinak skutečně kalenému komančovi, je potřeba připsat díl zásluh na tom, že první, byť z mého pohledu škaredý, kompromisní „tranzistorák“, kabelkový přijímač T58, navrhla Tesla Pardubice už začátkem r. 1957, kdy měli k dispozici jen pár typů tranzistorů. A stihli vyrobit první velkou sérii pro Expo 58 v Bruselu, kde se to kupodivu líbilo a zaujalo, stejně jako spousta dalších, československých výrobků.

                Škoda tím zasíral i 1-2 „povinné“ ideo-stránky tehdejšího amatérského časáku Amatérské Radio, byla to nutná úlitba režimu – koneckonců, ten časák slušně financoval, od r. 1952 do r. 1992 vydával Magnet-Svazarm.
                Šéfredaktor AR Smolík, si tam Škodu doslova pěstoval, celou druhou půli padesátek až do konce šedesátek, Dokonce dostal jako jediný redaktor služebního Spartaka – na objíždění republiky, resp. závodů Tesly a psaní reportáží o výrobě některých zajímavých věcí, např. obyčejné ploché baterie, kde se při čtení té reportáže divíte, kolik je sraní s tak obyčejnou věcí, co pak zahodíme do popelnice.
                Pěstovali si tam Škodu jako dvorního dodavatele těch dobrovolně-povinných dávek ideologie. Aby byli krytý a o tři stránky dále, mohli bez obav uveřejnit dvoustránkový popis nejnovějšího transceiveru Kenwood, nebo reportáž z HiFi výstavy v Mnichově.
                Někdy v r. 1968 s ním ale pěkně vymetli, taková Slánského light verze a prozřel. Nepodepsal souhlas s okupací, neprošel čistkami 1969 a pak už mu pouštěli jen sporadické, čistě technické článečky, ale s mimořádně užitečnými věcmi.
                Na jeho knížkách vyrostla nejméně jedna generace vzorných, ale jinak technicky velmi dobrých pionýrů. Nebýt té otřesné ideologie, tak je to čtivé i po letech, protože je to psáno celkem lehce i vtipně.

                Neználek a celý ten Kvítečkov, bylo proti tomuhle otravné nezáživné čtení :D

                1. Zrovna ted o vikendu jsem delal doma Ordnung a soucastky, ktere jsem jen roky prevaloval po suplikach Mars skrinek, jsem vzal do prace, ze je treba ve vyvoji jeste zuzitkujeme. A samozrejme jedna cela Marska byla plna sovetskych soucastek. Tak jsem se usmival zrovna nad tema ruskejma vykonakama a rikal si, ze ty by snad daly i atomovej vybuch. Ale kdyz si clovek vezme, ze mely betu v radech spis jednotek, nez aspon desitek :-), tak to byla tragedie a utrpeni. O to vice smekam pred vyvojari, kteri z te hruzy umeli postavit treba radar.

                  1. Proto to byly jen koncový stupně, před nima byly tranzistory s malým výkonem, ale velkou betou.

                    1. To ja vim, ale i ten vykonak treba od Tesly na tom byl s betou lip. Pokud Rusove neco neobslehli, nebo rovnou nekoupili od Japoncu bez potisku, tak to byla bida bidouci. Vydrzelo to sice atomovej vybuch, ale pro mirovy ucely tragedie. Mam nekde doma prepinac, packovej, ruskej, na 30 A. Zrejme uralska ocel. Ten bude fungovat jeste za tisic let a verim, ze da i petinasobny pretizeni. Ale kdyz ho chces prepnout, tak potrebujes tankisticky rukavice a poradny bicepsy. Pokud neni upevnenej v panelu, tak ho neprepnes vubec.

                2. To bylo všude – pamatuji si na knížku o letadlech z 50. (?) let, kde na začátku byly dvě nebo tři stránky tak brutální a přepálené komunistické agitky, že to i desetiletého mně bilo do očí – a pak povinná úlitba přestala a po povinném teoretizování o budoucích sovětských velkokapacitních letadlech tam začali detailně rozebírat myslím Lockheed Constellation, DC-6 nebo tak něčeho (pamatuji si jen, že vysvětlovali inovativnost a důležitost přetlakového trupu).

                  Dnes si skoro říkám, zda tu agitku někteří autoři úmyslně nedělali tak přepálenou, aby měla opačný efekt než soudruzi zamýšleli.
                  Kdybych měl já psát nějaké výukové materiály pro děti a dostal befehlem, že tam tam nasekat zelenorudou nebo LGBT agitku, zvolil bych přesně stejný přístup: tak šíleně aktivisticky a pateticky to přepálit, aby mi cenzor nemohl nic vytknout z hlediska ideologické čistoty, ale děti to totálně znechutilo a poštvalo proti té ideologii.

              3. stejnokroje vězňů

              4. Jan Mrcasik 12.1.2021 v 0:06

                Neználka jsem zbožňoval od prvního čtení. V které jiné knize*) by člověk dostal základ moderní poesie?
                Jak dnes zjišťuji, nejsem sám. Dokonalosti rýmu „kytka/lopata“ se zoufale snaží alespoň přiblížit většina současných textařů. MOžná jsem to přehlédl a někde v textu oné knihy je i návod na tvorbu melodií…
                _______________
                *) Moje lektorka tvůrčího psaní sice upřednostňovala Karla Čapka a jeho Povídky z…, ale nedokázala mě přesvědčit.

          2. Neználek je skvělá intuitivní učební látka, kterou by měl absolvovat jako dítě každý. S vysvětlivkami od rodičů, pochopitelně… ;-)

            1. A co když jsou rodiče komunisti? :-)

  5. Jeden z nejlepších článků za hodně dlouhou dobu.

  6. Svoboda slova je relace obcan – stat. Nikoliv zamestnanec – zamestnavatel. Zamestnavatel muze(a vtipne nemusi) svobodu slova tolerovat do miry jemu vyhodne. Stejne tak svoboda slova neni relace uzivatel – socialni platforma. Muzeme diskutovat, na kolik je vhodne, aby platformy tolerovaly pouze nektere nazory, ale to je tak vsechno. Stejne tak cenzura je statni zasah do svobodneho projevu. Ze se tvuj vyrvavaci okruh zmensi, pokud u sebe nebudes mit cedulku Motolu a nebudes moct pouzivat Facebook a Twitter je tvuj problem. Trosku problematicke je to ve chvili, kdy platformy blokuji obsah na zaklade zadosti statu, nicmene i tak to blokuji ty platformy a nikoliv stat jako takovy a jedinec stale muze stat na rohu a vyrvavat svoje veci do prostoru.

    Ostatne problematicka je svoboda slova ve chvili, kdy nejde oddelit osobu od subjektu, se kterym koexistuje – napr. hodne lidi si do profilu vyplnuje zamestnance. A pak skrz ten profil napisi neco, s cim zamestnavatel nesouhlasi. A pruser je na svete. A u nekterych jmen neni nutne toto mit vyplnene. A co pak chces delat, ze jo.

    Ja si osobne myslim, ze vyhazovat takove lidi je tvorbou mucedniku, ale je mozne, ze nekteri lidi jdou tomu vyhazovu proste naproti a zamestnavatel je na konci rad, ze mu to zjednodusi.

    1. eh, obv. si vyplnuji zamestnavatele :D

    2. To je zvrácený nesmysl: zaměstnavatel nemá sebemenší právo jakkoli řešit, co dělají lidé mimo pracovní dobu.

      S touhle logikou by zaměstnavatel měl právo vyrazit na hodinu lidi, co si po práci ve svém volném čase zajdou na pivko protože představenstvo jsou abstinenti; fandí Slavii protože představenstvo má raději Spartu; nebo jezdí z práce z veřejného parkoviště autem, protože představenstvo nenávidí auta.

      1. Samozřejmě, že to řešit může. Proč by nemohl? Reputační riziko je stejné jako jakékoliv jiné riziko. V ČR tomu však brání zákoník práce, v Americe to je zjevně jednodušší.

        1. V USA je vstkutku běžnou klauzulí v pracovní smlouvě, že za etické pochybení je okamžitý vyhazov – přičemž o tom, co je a není etické pochybění rozhoduje lůza na Twitteru provádějící aktuální hon na čarodějnice, lhostejno na které straně barikády.

          Systém, kde je člověk za své názory kariérně zlikvidován a poslán pracovat maximálně tak do kotelny nebo jako popelář, je ovšem zrůdný – a je úplně jedno, zda to dělali StBáci u nás nebo zda je systém nastaven tak, že to namísto StBáků udělá zaměstnavatel na popud PS VB.

      2. Kdyz se neumis oddelit od sveho zamestnavatele a rict svuj nazor tak, aby s nim nebyl spojovan, tak to samozrejme resit bude, protoze proste reputaci mas jenom jednu. A tlak na zamestnavatele je celkem oblibena technika umlcovani kohokoliv, musis se rozhodnout, jestli ti ten risk za to stoji. Faktem ale je, ze spousta lidi tomu jde naproti.

    3. Ještě úplně brilantní glosa na téma odepírání obchodních služeb „těm se špatným názorem“ a apel na princip „žij a nechej žít aby ostatní na oplátku nechali žít tebe“:

      I hear quite frequently arguments to the effect that private platforms are legally allowed to silence people. And yes, they are, and yes, they should be. Is this a good idea, though? Let’s have a quick look for a moment.

      It’s possible to imagine a society where every restaurant refuses service to people of the wrong political background, every supermarket checks to see if people arriving match a particular political affiliation before selling them groceries.

      We can imagine neighbors only talking to other neighbors of the correct political tribe, jobs refusing to allow people with the wrong political beliefs to apply, etc. This is probably a thing that is legal or at least ought to be legal.

      Is it, however, a recipe for a peaceful society?

      Our society developed norms long ago that said “we try to ignore our neighbors political, social, and religious beliefs, not because we agree with them or wish to promote them, but so that they too will tolerate ours and everyone will get along peacefully.”

      Right now, we’re seeing an unprecedented erosion of this centuries-standing social compact, and it is not doing good things for our society. Yes, we can deplatform our enemies, we can deny the wrong news outlet internet connectivity for its servers.

      We can kick people we think go beyond some sort of line off our platforms, we can try to keep them from communicating. I don’t think it’s a good idea. I think in the end it simply feeds the narrative that our society is biased against certain tribes, and radicalizes people.

      Worse, it slowly walks down the path towards a society where people divide ever more sharply by political views, treat members of other tribes who live near them as enemies who must not be interacted with, and leads, I think, to an inevitable social disintegration.

      Frankly, I do not want to live in a society where everyone divides up into two economies, two internets, two sets of app stores, all segregated by political tribe. That’s the path we’re going. That path leads to violence at an unprecedented scale.

      Sure, you’re legally allowed to stop selling firewood to your neighbors if they have the wrong yard sign up for the wrong presidential candidate, but if you go down that path, you end in a place that isn’t very pretty at all.

      I would strongly prefer that we de-escalate, not that we give in to the impulse to dig in deeper. Yes, there are some pretty horrible people out there with little to no moral compunction about lying and calling for violence, and they include prominent politicians.

      But we do not demonstrate that there is an alternative path towards a tolerant, peaceful, pleasant society by adopting their methods and demonstrating that their claims that people are trying to silence them are correct.

      You cannot fuck you way to celibacy, you cannot shoot your way towards non-violence, you cannot censor your way towards tolerance for minority viewpoints. In short, you cannot get where you’re going by adopting the tools of the intolerant.

      (https://twitter.com/perrymetzger/status/1347932895743270915)

      1. No, samozřejmě.

        Ale eště větší svinstvo je někomu nakazovat, jak se má na svým chovat.

    4. No jo a kdyby zaměstnavatel ideově závadného rozvraceče náhodou toleroval, tak zničíme zaměstnavatele. Viz obdoba Trumpovci, twitter a parler.
      V ideálním případě můžeme ideově neuvědomělého soudruha nechat umřít hlady. Zrušíme mu zaměstnání, zakážeme hotovost, zablokujeme účet, karty, nakonec i ty prodejny jsou soukromé a když se na ně správně zatlačí, tak tomu zlotřilci neprodají ani rohlík.
      Tolik ke kecům, že svoboda slova v soukromém sektoru neplatí.

      1. monday: skutečně neplatí. Problém totiž není ani v nejmenším, že Twitter nebo Amazon si na svých serverech někoho mažou – nýbrž v tom, že sežrali skoro celý trh takže vůči nim neexistuje alternativa ani skutečně nezávislá a technologicky nepropojená konkurence.

        Zločinu, který byl spáchán na Parleru, se říká nikoli „cenzura“, nýbrž „zneužití dominantního tržního postavení“ – a správným a zákonným řešením není nařídit, že nikdo nesmí na svých vlastních serverech něco mazat, nýbrž rozsekat monopol Googlu, Amazonu a Applu na malé a naprosto nepropojené firmy.

        Takže Android bude samostatná firma či nadace, Google search + suite bude samostatná firma, Google Adwords bude samostatná firma, všechno ostatní sloučené pod Alphabet inc. bude také samostatná firma atd.

        Amazon ditto: rozsekat na naprosto majetkově i vlastnicky oddělené amazon-knihkupectví, amazon-retail obchod, amazon web services, amazon-smart elektronika atd.

        A bylo by po problému. A antimonopolní úřady to měly udělat již před mnoha lety. Jenže nekonaly, a to i kvůli brutálnímu lobbingu těch zprasených monopolistů, které vyrostly a profitovaly zejména na faktu, že působily na absolutně neregulovaném trhu a Google, Amazon i Facebook se chovaly a dodnes chovají tak, že pro ně naprostožádné zákony ani pravidla neplatí.

        (Což je zároveň skvělá ukázka, že AnCap kecy o tom, že „monopoly nejsou problém protože jednak nevznikají přirozeně ale jen díky státu, a jednak může vždy vzniknout konkurence a monopoly ji nemohou zlikvidovat“, jsou úplně mimo realitu.)

        1. Jasne….takze staty nejprve kompletne zreguluji infrastrukturu, zreguluji podminky, pod kteryma muzou subjekty fungovat, zdani je, seberou jim penize, tu a tam zase nejake nekomu prisypou, a kdyz se pak „neco“ stane, tak se rekne, ze je videt, ze bez tech statu by to rozhodne nemohlo fungovat.
          A jinak GRATULUJI (VELKY POTLESK) k tomu, ze jsi si vsiml, ze kdyz stat nastavi nejake regulace, tak jediny, kdo v nich umi proplouvat, pripadne si je sami upravovat, jsou prave ty velke korporace, proti kterym to jako ma byt namireno. Akorat se obavam, ze misto logicke akce „no tak ty regulace zrusme, a vsichni budou mit stejne podminky“ predstavis reseni „no tak ty regulace jeste vice zregulujme, a ted uz to OPRAVDU, ale OPRAVDU vyjde…“

          1. Lojza: ancap trolling pěkný, ale rozbitý.

            „Tech“ firmy totiž vznikly a profitovaly právě na totálním regulačním vakuu, protože všechno co je pro ně podstatné nepodléhá v USA absolutně žádné regulaci (v čele se shromažďováním a prodejem osobních dat a profilů).

            Stejně tak internet provozují komparativně nesmírně neregulované firmy: komunikační síť patřila jedinému provozovateli který se choval jako totální klasický zlý monopol, takže byl rozdělen na tři giganty kteří nicméně upekli kartel a každý z nich se chová jako zlý monopol.

            A nebo z jiné stránky: ukaž mi jedinou regulaci, která v USA způsobila že Amazon a Google mají dominantní tržní podíl takový, že jeho zneužitím jsou schopni kdykoli zlikvidovat téměř jakoukoli konkurenci. Ukaž, argumenty a fakta místo domněnek a povšechných keců.

            1. My už sme byli anektovaní či?

        2. I kdybych přistoupil na to, že soukromníci cenzurovat či bojkotovat mohou, tak je směšné, že na jednu stranu jsou ti správní hoši schopni zlikvidovat cukráře, protože odmítl bukvicím upéct dort na svadbu ( i když bukvice v klidu mohli o dům dál) a na druhou stranu melou o tom, že soukromá monopolní firma si může bojkotovat koho chce.
          V situaci, kdy už většina nezbytných záležitostí od energií, bankovnictví, telekomunikace, výroba potravin atd je v rukou několika koncernů, by prakticky za platnosti teze soukromí vlastníci si mohou dělat co chtějí, bylo možné zlikvidovat naprosto kohokoliv. A od čínského systému sociálního kreditu se to neliší už vůbec.
          Tedy vlastně se liší, ten Číňan více méně ví, že u něj demokracie není a ví v čem má držet hubu a krok, kdežto my si tady hrajeme na demokracii, svobodu slova a kdesi cosi a pak najednou lítají výpovědi, blokace apod, protože my jsme sice demokrati, ale s elementy umíme zatočit naprosto stejně.
          Takže já bych spoustě lidem doporučil méně se starat o demokracii v Rusku a v Číně a více se starat o demokracii na Západě.

          1. Problém je právě to, že je „většina nezbytných záležitostí v rukou několika málo koncernů“.

            To je totiž koncentrace moci stejná, jakou disponuje stát – a jako existují Ústavy aby omezily zneužití moci státu, i pro soukromou sféru disponující stejnou mocí existují jen dvě varianty.

            Zaprvé: srazit jejich moc – to jsou antimonopolní zákony.
            Zadruhé: nechat jim roli monopolních supervelmocí, ale regulovat jak mohou využívat svou moc.

            Pokud omezení zneužívání moci nefunguje ani proti státní byrokracii, zjevně nebude efektivně fungovat proti dynamickým soukromým firmám.
            Navíc každé omezení, co firma smí a nebo naopak musí dělat či poskytovat, vede jen k politizaci a dalšímu omezování konkurence – státu to totiž nakonec dovolí aby sám firmám přikazoval, koho musí smazat a nesmí či musí zaměstnat.

            Proto jediné historicky prokazatelně funkční řešení zní: nechat soukromé firmy ať si dělají co chtějí, ale rozmlátit je na tak malé firmy, že budou mít reálnou alternativu a pokud se budou chovat neeticky nebo prasecky, jejich zákazníci budou moci snadno přejít jinam.

            To je účel a poslání antimonopolních úřadů.

            1. @Jan Mrcasík
              Není to trochu protimluv nechat firmy ať si dělají co chtějí, ale rozmlátí je na malé firmy?
              Majetek se zkrátka trvale a dlouhodobě koncentruje v rukou stále menšího počtu osob, takže to vaše rozbíjení bude vypadat v reálu, asi jako Agrofert ve svěřeneckém fondu.
              Takže buď zajistíte, aby se ten majetek nekoncentroval, jinak je rozbití čistě formální a to nám jaksi hodně zavání znárodňováním anebo zajistíte, aby monopoly svobodu občanů nemohly omezovat.

              No a pak je trochu problém v tom, že politici už nerozhodují, co monopoly mohou, ale monopoly rozhodují, kdo bude vládnoucí politik. Protože jejich média rozhodují např. o tom, jestli je politik vnímán jako rozšafný moudrý stařec nebo jako nesvéprávný stařec co by měl nosit plíny.

              1. Monday: tak se laskavě mrkněte do historie, jmenovitě do rozbití monopolů a oligopolů v USA ve 30. letech.

                Například starý pan Boeing vlastnil nejen výrobce letadel Boeing, ale i aerolinky (United), největšího výrobce motorů (P&W), největší výrobce leteckých vrtulí, a firmy Sikorski a Stearman. Díky brutální horizontální integraci (sám pro sebe vyráběl motory+vrtule, které montoval na sebou vyráběná letadla, která používal svými vlastními společnostmi) byl brutálně efektivní a dominantní síla na trhu – a navíc mohl zaříznout jakoukoli konkurenci tím, že jí prostě neprodá vrtule a motory a sbohem šáteček. Takže mu to antimonopolní úřad rozbil, což Bill Boeing bral jako strašnou křivdu.
                https://www.historylink.org/File/5368

                O Rockefellerovi a jeho Standard Oil, který horizontálně integroval všechno od těžby ropy, její rafinace, přepravy až po čerpací stanice a svou obří velikost používal k zastrašování kontraktorů a subdodavtelů aby neobsluhovali konkurenci, jako i přímé likvidaci konkurence skrez dumpingové ceny, nemluvě. Také je rozbili.
                https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Oil_Co._of_New_Jersey_v._United_States

                A nebyla to jen 30. léta – v 80. leterch takto antimonopolní úřad rozbil Bell/AT&T.
                https://en.wikipedia.org/wiki/Breakup_of_the_Bell_System

                Dopady rozhodně formální nebyly: dodnes tu máme samostatné a prosperující firmy Boeing, Pratt&Whitney a United Airlines, samostatné pohrobky Bellu a samostatné pohrobky Standard oil – a díky rozbití horizontálně integrovaných monopolů jim mohla vzniknout, resp. se rozvinout plnohodnotná konkurence (MD a Lockheed proti Boeingu, GE proti P&W, AA, Midwest ad. proti UA).

                Jediná změna je, že od 90. let přestaly antimonopolní úřady ze záhadných důvodů fungovat, resp. ajťáci počínaje Billem Gatesem úspěšně tvrdili, že nemohou být monopol protože v segmentu IT je přece „kdykoli může porazit kdokoli kdo napíše lepší software“, což je samozřejmě nesmysl protože „vendor lock-in“ a protože „uzavřený ekosystém“, ale dlouho jim ta výmluva fungovala.

                Takže historie ukazuje, že antimonopolní žaloby a úřady fungují když se chce, volný trh to nijak neničí ale naopak mu to velmi prospívá, a není to formalita ale radikální obnovení volného trhu s reálnou, nikoli fiktivní/hypotetickou, konkurencí.

                1. @JM
                  no tak to jste si vybral 90 let starý příklad. Kolikrát se nám od té doby vlastnictví majetku zkoncentrovalo? Už i rozdíl mezi 1989 a 2020 je víc než trojnásobný, natož, když bych porovnával s rokem 1930.
                  Podívejte se co potřebujete v USA na kampaň. Dejme tomu miliardu dolarů a přízeň médií. Dá se něco takového získat bez podpory skupin, které již vlastní takřka vše?
                  Výjimka, kdy nějaký cancal vyhrál volby plácáním na twitteru, se již opakovat nebude, příslušná nápravná opatření se již zavádějí.
                  Můžeme se dohadovat, co bylo dřív, jestli slepice nebo vejce, tzn jestli monopoly začly být v devadesátých letech trpěny, protože již byla koncentrace majetku dostatečná nebo jestli se koncentrace zrychlila, protože monopoly získaly neomezenou moc, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat.

                  1. Monda: 90 let starý, OK. A tu větu „v 80. letech takto antimonopolní přad rozbil“ jste nečetl nebo přeskočil?

                    Ad dary ano dá, je to dokonce povinné (politici mají zastropováno kolik smí dostat od jednoho dárce) a je to škodlivé, protože namísto zcela očividného „kdo pase koho“ se nyní pro politiky stali nepostradatelnými „prostředníci“ s naditými seznamy „malých a středních dárců“. Systém je tedy více korupční a méně přehledný.

                2. To byl ten Rockefeller, kterýho když se snažili monopolní vlastníci železnic sdírat z kůže, tak se na ně vysral a vymyslel inovaci – produktovod? Nevidím problém. Kdokoli mohl a může těžit ropu jinde a vozit.

                  Stejně jako P&W má konkurenci třeba z Rolls-Royce nebo Kuznetsova.

            2. @Jan Mrcasík
              A mimochodem celý ten problém s cenzurou, tedy pardon bojem proti hatespeech je důsledkem toho, že svobodné sociální sítě umožnily uspět i politikům i když neměli zajištěnou přízeň médií (čti vlastníků médií) O ničem jiném to není.

        3. Není konkurence, jo? Takže Vkontakte nebo Badoo nemají desítky milionů uživatelů? Hernajs, asi nějaká alternativní realita.

    5. Asi to bude nový normál. Piráti už brojí aby se vyhodil politik ze strany a ze zastupitelstva za účast na demonstraci.

      https://echo24.cz/a/Sybqa/vyhazov-za-jiny-nazor-pirati-vyzvali-ods-aby-vyloucila-z-klubu-ucastnika-demonstrace

      Bude hůř.

      1. No bodejť, Piráti.

  7. Podle mých zkušeností z vlastního pozorování, nejhůře novou totalitu rozpozná ten, kdo už jednu, nebo dokonce dvě zažil. Prostě opak přísloví: „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.“

    1. Ne, s tím nesouhlasím. Je to naopak, komu se líbila, tak ji podporuje, ne že ji „nepozná“. Aby měl ten „klid na práci“. Ale veřejně to samozřejmě nikdy nepřizná…

      1. Mám kolem sebe lidi, kteří nadávali a nadávají na komunisty a nedochází jim, že už jsme několik let vysoko nad úrovní hluboké normalizace. Neustále slyším, jak někdo říká, že tenkrát se pořád lhalo a zatajovalo a pak dodá, že ještě že dnes je svoboda informací. Pořád někdo mluví o tom, jak se dřív kádrovalo a jak mohli soudruzi kohokoliv profesně zničit kvůli jeho postojům, rodině apod., ale dneska se samozřejmě nic z toho neděje. Nikdo nikoho nevyhazuje z práce za názory, noviny nejsou plné lží, manipulací a propagandy apod. To se nám totiž všechno jenom zdá.

  8. Sledujete prosím někdo aktuální znění opatření (já totiž nikoliv)?

    https://tv.idnes.cz/domaci/praha-vecirek-party-policie-covid.V210110_125055_idnestv_vrja

    Na Silvestra byl publikován výklad, že se lidé v bytech mohou setkávat v libovolném počtu, protože nařízení platí pro veřejné prostory. Co tedy ti lidé v bytě měli porušit?

    1. Myslel jsem, že je účelem, aby se lidi nesetkávali vůbec. Každopádně ta věc s tou zásahovkou je docela zajímavej precedens. Už se těším, až někdo pošle zásahovku s beranidlem na toho arogantního kokota, který ruší noční klid v domě a odmítá policii otevřít.

      1. Já se těším, až těm maskovaným hrdinům s beranidlem někdo strčí za dveře Claymorku.

        1. To se nikdo neodváží, i kdyby jí měl.

          1. Leda by měl papíry na hlavu :-D

            1. Nebo by chtěl sám spáchat sebevraždu.

              1. Asi tak. Co by tím dosáhnul? Opravdové represe a vytočení zatím celkem letargického policejního sboru k tomu, že bude dávat pokuty těm, kteří se míjí na ulici ve vzdálenosti 175 cm bez roušky? Pochopitelně by to mohla být cesta k občanské válce, ale na tu tady chybí poptávka.

                Tedy, dovedu si představit, že neznámý pachatel pustí na plné koule hudbu v nějakém objektu a dá nástrahu za dveře. Ovšem musí počítat s tím, že pravděpodobný podezřelý skončí ve vazbě a tam si to asi hodí.

                1. Ano, přesně tak. Musím zaklepat, připadá mi, že zatím potkávám docela slušné a rozumné policisty. Když to začínalo, tak jsem se bál, jaké se rozjedou represe a jak stoupne policejní buzerace, ale není to tak hrozné. Když jsem stál na zastávce bez ústenky nebo když jsem šel ve tři čtvrtě na deset po ulici, projelo kolem mě vždy několik hlídek PČR, a dokonce i jedna hlídka MP a nikdo mi nevěnoval sebemenší pozornost. Tím neříkám, že člověk nemůže narazit na kreténa, ale díky bohu se mi to ještě nestalo.

                  1. Tak tos jeste nevidel tedka germansky fizly, co kontrolujou tech 15 km od baraku. Ty jsou nasrany, ze takovou picovinu musej delat a pomalu se tem zastavovanejm omlouvaj. A do toho levicackej president zacne Germanum vykladat, ze jestli to cely nezabere, tak je potreba zavrit i prumysl. Nicmene, aspon jsem poprvy v zivote videl Germany nadavat a mlatit si rukou do cela. Vzdycky pomerne slusni a rezervovani… aspon jsem je naucil pak peknejch ceskej nadavek, protoze „Scheiße“ cloveka fakt moc neuvolni :-)

                    1. Tak to je hustý. To si jako vybíraj na kontrolu podle RZ? Protože jinak vůbec nemůžou nabýt podezření, že je někdo dál než 15 km od bydliště. U chodců to nejde poznat vůbec.

                      Podle mě, kdyby se na to ty policajti vysrali, tak se jim taky nic nestane.

                      Jo, a to o těch omlouvajících se německých policajtech už jsem jednou slyšel. Tenkrát jel chlapík od nás na ryby do Norska a měl s sebou nože. Prý mu je sice sebrali, ale omlouvali se, že musejí zákony vymáhat, i když jim připadají absurdní.

                    2. Mr. Mr.: By mě zajímalo, jaký je výsledek kontroly v případě, že formální trvalé bydliště se neshoduje s tím skutečným. S RZ auta už vůbec nevím, řidič ani nemusí být majitel.

                    3. mjfox: To mě taky. Teď to začínáme řešit o jedno vlákno níž.

                    4. Nemci nemaji prechodna bydliste. A pokud bydli jinde, nez v trvalem a chytnou ho, tak se s nim nehadaji a poslou ho to vysvetlit na urad. Tam uz se ukaze, jestli keca, nebo ne. Nejhorsi je, ze i na urade s tebou jednaji naprosto slusne a pokud lzes, tak se tak dlouho vyptavaji, az te v tom uvarej. Nevyplati se kecat.

                    5. re: Sysop

                      A to jim na tom úřadě v Germánii musíte něco povídat? Je to tam konstruováno tak, že se musíte vyvinit?

                      (U nás je na orgánu, aby prokázal rozhodné skutečnosti pro udělení sankce, takže onehdá jsem jedné osobě z nějakých důvodů řekl, že v nejhorším se buď prohlásíme členy jedné domácnosti a nebo nebudeme vypovídat vůbec. To by bylo asi lepší).

                    6. Od té doby, co jsem se odstěhoval od rodičů, jsem se formálně i fakticky shěhoval x-krát a to nejsem žádnej extra světoběžník. Bydlel jsem asi na deseti různých adresách, zatímco to formální trvalé bydliště jsem změnil asi jen 5x. Někde jsem bydlel jen na ústní dohodu, žádný papír, takže by ani nebylo jak to prokázat, resp. asi svědectvím někoho, kdo ten papír (nájemní smlouvu) měl.

                    7. Jojo, auta stavej podle RZ. V Nemecku jsou podle Bezirku a uplne stejne se delaj uzavery. On ten Bezirk plus minus ten radius 15 km ma. Ze na to nadavaj lidi bydlici u kraje, je jasny.

                    8. Sysop> aspon jsem je naucil pak peknejch ceskej nadavek, protoze „Scheiße“ cloveka fakt moc neuvolni :-)

                      To si řikám už dávno, němčina, takový pěkný jazyk, ale co je to za nadávky, ve kterých není „R“ ;-) Kurva, do prdele, seru na to, čurák, kretén, kráva, drž hubu…

                      Scheisse? Kuh? Halt die Klappe? …

                    9. Halt die Fresse. Verdammt. Himmel Herrgot Donnerwetter, Arschloch, Volltrottel, Hure, Arschficker, Schweinerei, Hosenscheißer atd. Německy se dá nadávat hezky i s přítomností „R“

                  2. No a přesně takhle to začíná.
                    Vždycky tvrzením, že to přece není tak zlý, mohlo by to být ještě horší a kdesi cosi.

                2. Hlavne, je uplna pitomost bojovat tam, kde to System ocekava a kde je na to vybaven/pripraven. Ten fizl, co demoluje dvere, sice je Systemem placen a tedy ho tvori, nicmene nema zadne rozhodovaci pravomoci. Navic, bude rychle a snadno nahrazen.

                  Takova kravovina napadne tak akorat nekoho, kdo si pak tu diru do hlavy od dalsich fizlu zaslouzi.

                  Nas problem ovsem je, ze ti, kteri o nas rozhoduji, nejsou na uzemi naseho statu. Takze pripadna reseni jsou tak nejak… na dlouhe lokte.

                  1. Nicméně jak už jsem psal: pokud by se pár těžkooděnců propadlo ztrouchnivělou podlahou o patro či dvě na ostrou suť, minimálně by je to naučilo se při podobných zásazích pohybovat pooomaaaliiičku, ooopaaatrrrně – a tím dát „zlotřilým pachatelům“ kteří sice nikoho neohrožují, ale prostě!, čas na útěk.

                  2. Ona existuje metoda, jak naznačit fízlům, že do starého baráku, ve kterým duní muzika, se neleze a že se to nevyplatí. Jenže to bylo naposledy zkoušený ještě na té zelené verzi fízlů a to je už dlouho. Tyhle moderní bicí komanda mají úplně jiný strategie i vybavení, bohužel.

      2. re: Mr. Mr.

        No účelem to je, ale když se chtěl potkat prezident s premiérem, tak vzniknul výklad, že doma to neplatí.

        Jinak pochopitelně není problém se k někomu na dva dny přestěhovat a přispět mu na elektřinu a plyn, tím se stát členy společné domácnosti a jedním brčkem rozjete techtle i mechtle :-)

        1. Nevím, jestli náhodou nemusejí být všichni členové jedné domácnosti oficiálně přihlášeni do jednoho bytu (nikoliv k trvalému pobytu).

          1. Blbost. Za to si System muze sam, ze zrusil prechodne bydliste. Co myslis, jakpak treba bude kontrolovat lidi bydlici na urade? Jako ze tam vlitne, beranidlem vyrazi futra a vsechny uredniky vyhuli slzakem? Za mne dobry…

            1. :)) jo, to by slo.. zive to vidim.. :)

            2. Ale to ne. Vždyť píšu, že nejde o trvalé bydliště. Myslel jsem, že se prostě pak mrknou na členy domácnosti podle úhrady za služby. Když jsem se stěhoval do svého bytu, musel jsem SVJ nahlásit počet a jména obyvatel bytu. Ale to je, když se nad tím teď zamýšlím, fakt pitomost, protože to by byli zahlcení.

            3. A přechodné bydliště bývalo uvedené na OP? To si teď nějak nevybavuju.

              1. Jojo, v knizecce to bejvalo. Jak trvaly, tak prechodny.

                1. Teď nejsem schopen dohledat ani si vzpomenout, kdy přesně bylo přechodné bydliště zrušeno, ale měl jsem pocit, že to bylo několik let zpátky, kdy už knížečky dávno nebyly.

        2. Ten zákaz platí jen na veřejně přístupná místa. Naprostá většina bytů, domů a zahrad nejsou veřejně přístupná místa, tedy se na ně opatření nikdy nevztahovalo.
          Na silvestra nebylo (z hlediska opatření) problém si pozvat do bytu nebo domu libovolný počet známých a ani nemuseli odjíždět do večerního zákazu vycházení – v noci je totiž povolený i „návrat do místa bydliště“, takže kdo potom odjel domů třeba až hodinu po půlnoci, neporušil nařízení.

          Jen si to (někteří) lidé uvědomili až když to přišlo na přetřes po to plánované schůzce.

    2. A povolení k domovní prohlídce, resp. vstupu do obydí – měli?
      A zpovídané osoby o jejich právu odepřít podání vysvětlení – poučili?

      Vzhledem k tomu, že se jednalo o tupé mlátičky od „speciálních pořádkových jednotek“ pochybuji.

  9. https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/pomohlo-by-to-nemocnicim-presto-vlada-skoly-neotevre-40347560

    Hlavně jde vo ty přeplněný špitály že jo …. ach jo, jak tohle ještě může někdo žrát. Od teď se bude testovat míň a zase zázračně ubydou nakažený…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017