Výzva k všelidovému odporu: Nehrajte Účtenkovku! - zpět na článek

komentářů 120

 1. Nehraju účtenkovku. Musel bych chodit kanálama, kdybych to udělal. Na každej účet z EET pokladny pokud možno kreslim piktogram. Je to muj osobní vzkaz Bábovi.

  1. Já osobně zastávám názor takový, že od doby, kdy máme EET, si slušný člověk především účtenky při platbě v hotovosti zásadně nebere; není tedy nač kreslit. Pokud mi nějaký prodejce účtenku i přes to vnucuje, pak mohu-li bez velkých obtíží, jdu nakupovat jinam, kde prodejce takto neblbne; nemohu-li, pak alespoň zdůrazním, že ten nesmyslný cár opravdu nechci, ať si jej nechá a ať jej pošle tomu mizernému estébákovi sám.

   1. Obvykle ho tam nechávám. I s tím piktogramem. Nač kreslit je téměř vždy, protože jej obvykle vyjedou i přes upozornění. Celkem je chápu, nemám na čele napsáno, že nejsem bonzák, nebo revizor od financů.

    A účty jsou potřeba, pokud člověk hodlá případně uplatnit záruku, případně to půjde do účetnictví.

    1. Má zkušenost je odlišná — obvykle nic nevyjedou. Ostatně poté, co jim výslovně řeknu, že účtenku nechci (a že pokud ji oni hodlají tisknout, pak je to sice jejich věc, ale já ji v žádném případě nechci ani vidět) nemají jaksi na vybranou, že.

     1. Stane se, pokud se lidé znají.

      Mně třeba dobrý dal účet s EET na ne úplně zanedbatelnou částku za rodinnou oslavu v jeho podniku. šel jsem na bar a už ho měl vyjetý. Když jsem mu vynadal, smutně řekl: „Tuten tejden tu byli třikrát měšťáci. Kontrolovat hulení. To nevíš odkud to přijde… “ Lidi si musí na tu šedou ekonomiku holt po dvaceti letech zase přivyknout, nepůjde to lusknutím prstů.

      1. Dtto OCS.
       Člověk s určitou dávkou sebeúcty prostě o účtenku nepožádá a je-li mu vydána, odmítne ji slovy „Pošlete panu Babišovi!“.
       Ale: On si taky solidní člověk nepůjčuje částky, které není schopen splatit. Nejezdí zkárovaný či zfetovaný autem. Nebije ženu, ani vlastní. Atd.

       1. V některých případech si obchodníci sami nabíhají tím, že např. u zboží s možností vrácení po vyzkoušení požadují účtenku. Kdyby na dalších 5 cm papíru vyjel nějaký „výměnný kupón“ tak by účtenka mohla padnout do koše rovnou. Na druhou stranu toto dělají většinou markety (u menších prodejen je to většinou pouze na ústní domluvě) a markety zatloukat tržbu nebudou.

        1. V tomhle je výhoda privátních značek které jiný obchodník nemá. Tuhle jsem vracel něco v Lidlu a žádnou účtenku ani žádný jiný papír nechtěli. Sice by mohli zkoušet tvrdit, že jsem to zboží koupil z druhé ruky někde na netu, ale asi jim to za těch pár kaček nestálo :)

        2. V některých případech si obchodníci sami nabíhají tím, že např. u zboží s možností vrácení po vyzkoušení požadují účtenku

         A nám jako zákazníkům v naprosté většině případů zhola nic nebrání v tom, abychom takového obchodníka poslali přímou cestou do Prčic, a šli hlasovat peněženkou někam jinam.

       2. ? „pan Babis“?? To je kdo? Bures? A proc ‚pan‘?

  2. Účtenky si zásadně neberu, občas protistranu vyzvu ať to pošlou Burešovi, aby si měl čím vytřít jindy na výzvu: „Tady máte účtenku“ odpovídám: Děkuji, nejsem udavač.

 2. Já jsem si už nějak přestala dělat iluze. Třetina národa volí Bureše. V kanclu všichni melou o účtenkovce, plkají v jednom kuse co se tam teď dá vyhrát za ceny a vůbec jim na tom nepřipadá nic závadného. Několik mých blízkých příbuzných volilo ANO a několikrát padla i oblíbená mantra „že všichni kradou, hlavně ti kterým vadí EET“. Nutno říci, že můj respekt k těmto lidem povážlivě klesl. Conclusion: Varianta, že se najednou všichni proberou a začnou si vážit zbytků svých práv a svobod je takřka nulová. Spíše je pravděpodobnější, že nás hloupější většina demokraticky ve volbách posune směrem k socialistickému ráji typu Severní Korea nebo Kuba, kam se úspěšně řítíme.

  1. Tak nejak. Jsem rad, ze nejsem sam s takovymhle svetonazorem.

   1. https://www.zerohedge.com/sites/default/files/inline-images/italy-unemployment.jpg?itok=RQO5LVYh

    Ta hloupejsi vetsina s debilnim svetonazorem prave vyhrala volby v Italii, jestli to nebude tim, ze na jihu maji tricetiprocentni nezamestnanost a do toho jim tam jeste proudi migracci, ktere si pozvala Makrela z hen temi slunickovymi nazory.
    Ono to chce obcas vystoupit ze sve veze ze slonoviny a rozhlednout se kolem sebe.
    A neohrnovat nos nad zoufalymi lidmi, kteri v zoufalosti delaji zoufale ciny.
    Stejne jako ja jsem volil komance jen proto, ze cela pravice bud nepreleze jedno procento (Realiste), anebo je zarazena v Bruselske prdeli az po kotniky (ODS).

  2. Mluvil jsem vcera s kamaradem, ktery ma docela dost znamych a je prekvapenej, ze kohokoli se zeptal, jestli volil Burese, tak pry ze ne. Dokonce uz se takto i pta verejne v hospodach.

   A tak jsme si rikali, ze ta enklava, co ho volila, musi byt nekde hodne dobre zasita.

   1. tak vzhledem k pulrocni protiburesovske kampani v telce, ze kdo voli Burese je zavrzenihodny tvor se ani nedivim, ze se volici se svou volbou nikde nechlubi.

   2. Či to stými voličmi toho slovenského ŠTB-áckeho udavača nieje tak ako kedysi s voličmi bravčovej hlavy Mečiara – kde ku koncu jeho politickej kariéry existovali tzv. „skrytí voliči Vladimíra Mečiara“. To boli kreatúry neschopné prihlásiť sa k tomu, že volia a podporujú Mečiara, ale z akéhosi úchylneho dôvodu mu to proste pri voľbách vždy hodili.

    1. Těch bude hodně. To je bez debat…

   3. Já Burešův marketing hodnotím jako velmi výkonný. Můj skromný názor je, že se mu povedlo doteď nevídané:
    Obrátit vztek lidu za korupci a krádeže politiků přesně opačným směrem – proti jedněm z nich, živnostníkům.
    Burešův marketing, nevím jak, prostě dokázal:
    „To ne my, řádně volení poslanci a politici rozkrádáme státní rozpočet a tyjeme z daní, které lidé pořád platí. To dělají ti drobní živnostníčci /co jsou mnohdy rádi, že jsou rádi, dřou od nevidím do nevidím/, ti okrádají Vás všecky tím, že neplatí daně ze kšeftíků načerno“.
    To je skutečně dosud nevídaný kousek, který se začal dařit v momentu, kdy Bureš ve všech médiích začal bez jakýchkoli důkazů tvrdit, že všetci kradnú a on je tady od toho, aby bojoval s korupcí, se šedou ekonomikou a on tento stát ekonomicky zachrání.
    Nedokázalo ho sestřelit ani prokázané účelové lhaní – on to zase obrátil přesně naopak! Obrátil to na Čapím hnízdě tvrdíc, že je to komplot, účelovka na to, aby ho korupčníci mohli sestřelit – a zase mu to všichni sežrali.
    Důkazem toho, že co v tomto příspěvku píšu, je Burešův volební výsledek.
    Ovce skutečně naskočily na to, že ON je ten vyvolený, který nekrade, neokrádá stát a že je to on, kdo ten bordel z toho chléva vymete.

    A věřte si čemu chcete, tohle myšlení dál přetrvává, účtenkovka je toho důkazem.
    Pokud by došlo k předčasným volbám, tak se ukáže, že díky výkonnému marketingu Burešovi Čapí hnízdo nejen neuškodilo, ono mu paradoxně pomohlo v popularitě neohroženého bojovníka s účelovkami a se zkorumpovaným Kalouskem. Všecky průsery se zaklekáváním Finanční správy ve výsledku Burešovi přidaly na popularitě – přece on tím zaklekáváním jenom předem likviduje firmy, které kradly, nebo se jen chystaly krást!

    Zní to úplně neuvěřitelně, ale do čím většího průseru se Bureš dostane, tím bude populárnější a v předčasných volbách dostane ještě víc. Už jen proto, že osočil demoblok z blokování PS, z blokování sestavení vlády a všude rozhlásil, že tradiční parlamentní strany jenom zdržují od makání ANO. Neublížilo mu ani faktické potvrzení aktivním estébákem, neublížil mu Šuman, Slonková s Kubíkem, Přibyl, prostě vůbec nikdo.
    Mně se občas až nechce věřit, na co všecko „obyčejný lidi“ jsou ochotný slyšet.

    1. Paradoxní je, že Babiše do politiky dostali sami podnikatelé. Strašně se jim líbilo, že chce řídit stát jako firmu.

     Mám takovou teorii, že lidi reagují spíše jako Pavlovův reflex na klíčová slova než na realitu. Lídr strany řekne „pravice“ a automaticky ho pár procent lidí reagující na klíčové slovo „pravice“ zvolí, i kdyby měl v programu levicovou politiku od prvního bodu do posledního.

     Podnikatelé pak jako na podnětové slovo reagovali u Babiše „my nekecáme, my makáme“ a „řídit stát jako firmu“ – a pomohli ho zvolit do politiky. A pak teprve koukali jako sůva na drát. Podnikatleé tak mají, co si pomohli dostat do politiky.

     Nebo Piráti řekli „internet“ a automatiky je volilo 10 % lidí, především mloadých, reagujících na slovo „internet“. A bylo jim jedno, že jsou to v zásadě překabátění Zelení se vším všudy i programově.

    2. Takové (a horší) věci jsou přece ve všeobecné demokracii zcela normální a očekávatelné.

     Mne fascinuje, kolik lidí to dnes překvapuje, ačkoli to bylo zřejmé už Sókratovi, ačkoli to bylo zřejmé Otcům zakladatelům před čtvrt tisíciletím, ačkoli to jasně předvedl demokraticky zvolený Adolf v Německu, Kléma u nás a islámští fundamentalisté v Alžírsku, atd. atd. atd…

  3. Ti, kteří si váží SVÝCH práv a svobod, jsou přinejlepším bezcenní, obvykle však škodliví. A vůbec nespí, jsou naopak slyšet furt.

 3. Společenská smlouva jak to chápu já a jak jí prezentují velikáni jako Havel, Pehe, nebo Halík znamená, že platím daně a dodržuju zákony, protože jinak by mě stát společensky a posléze i fyzicky zlikvidoval. A tím jsem s tím jakože podle nich smířenej.
  Podobně měli v Kolumbii společenskou smlouvu s Escobarem.

  Účtenkovku nehraju, protože je to amorální debilní a ubohé.

  1. To máte blbý, mezi mými známými se o účtenkovce v pozitivním slova smyslu nebaví snad nikdo, dokonce ani důchodci.

 4. Uz jsem to tu psal driv, ale: mne na Uctenkovce spis fascinuje, kolik lidi je ochotnych manualne datlovat snad 50 znaku z kazde jedne uctenky. Asi pred tydnem to zjednodusili (vypustili DIC), ale porad je to reseni jak nekdy z 90. let. Nastesti pro nas ostatni, prislusni „odbornici“ na ministerstvu financi byli evidentne vybrani hlavne podle urovne vlezdoprdelizmu Babisovi, takze „hypermoderni technologie“ jako treba QR kod na tech uctenkach asi hned tak nebudou…

  1. Já bych to tak nechal, jen ať blbečci datlujou :-)

   1. No, přidal bych ještě ybrané pasáže zákona o EET. Aby si potrénovali prstíky.

    1. Bures by mel slozit nejakou odu na svoji osobnost a ta by se mela tukat misto hesla hned na zacatku. A samozrejme alespon ve trech svetovych jazycich vcetne cinstiny.

 5. K tomu mě nemusí nikdo vyzývat, stejně jako že si nemám srát do kalhot. Pokud chcete dělat podobné výzvy, pak jste na špatném serveru. Založte si blog na Indesu a zkuste to znovu.

  1. Děkuji. Kéž by bylo takových víc.

   1. Řekl bych že na tomto serveru je takových většina.

    1. Vycházím z toho, že tento server má vysokou čtenost a že pokud jsem napsal něco chytrého, bude se to šířit. Pokud jsem nenapsal něco chytrého, aspoň jsem to zkusil a nikde jsem to zvlášť necpal.

     1. Hlavne, tady to zustane nafurt. Coz na Idesu neni zarukou.

  2. Naprostý souhlas, to bylo první co mne napadlo.

  3. Mám to naprosto stejně, a v okolí neznám nikoho, kdo by tu úchylnost hrál…

 6. Společenskou smlouvu. OK. Jakou? myslíš tím tu „Společenskou smlouvu“ která se hojně přetřásala na konci první světové, kdy bylo potřeba najít něco jakžtakž ušlechtilýho co by ospravedlňovalo vykopnutí prožluklých feudálů z jejich trůnů a nastolení vlády všeholidu? Takový to, že panovník má za povinnost dbát o blaho svých poddaných a poddaní ho na oplátku budou poslouchat a respektovat a když to panovník nedodrží, tak ho všeholid nakope do hemoroidů a vezme to za něj? Tak to nám teda fakt chybí ke štěstí.

  Jinak teda nějakou tu společenskou smlouvu nemaj uzavřenou nikde, protože jde o filosofický konstrukt a tedy těžko vymahatelný. Něco jako vyšší princip mravní. Základní společenská hodnotová shoda je pak taky pěkně gumový termín. Aby si se pak nedivil co z tý hodnotový shody nakonec vyleze.

  Ale abych jen nekritizoval, tak teda účtenkovku nehraju a hrát nehodlám, takže se dá říct, že jinak se článkem v zásadě souhlasím. Howgh.

  1. Narážíš na základní otázku každého jedince, který používá mozek – proč tu jsem? Přeloženo – má smysl dělat věci, které jsou „jen“ správné, nebo se máme zabývat výhradně tím, co je možné? Je to jen Tvoje věc – jsi natolik morální, abys někdy udělal něco, co je odsouzeno k neúspěchu, a přesto je to správné?

   1. Bohužel nastává problém v tom, co kdo považuje za „správné“. Komunista považuje za správné sebrat bohatejm jejich majetky. Nacista považuje za správné zbavit svět Židů. Tradicionalisticky zaměřený domorodec z Fidži považuje za správné žrát lidi. Šmejd s hrncema považuje za správné prodávat hrnce důchodcům. Terorista považuje za správné vraždit lidi ve jménu své ideologie a dokonce je natolik morální že si za svým přesvědčením stojí a vraždí i když ví, že to většina populace odsuzuje. atd. atd.

    1. Naplnění termínů správně/špatně je dané. Žrát lidi, sebrat majetek, nebo prodávat hrnce je činnost, kterou velmi snadno napasuješ do univerzálních kategorií. Podle mě tyto kategorie celkem solidně postihuje křesťanské Desatero. Já jsem například typický produkt socialistického režimu (takže přesvědčený ateista) a přesto mám tak nějak v sobě jakési standardy chování (etické minimum?). A když si je zrekapituluju, tak +/- kopírují to, co jsme údajně měli obdržet na hoře Sinaj. A ať se snažím jak se snažím, žádná lidská činnost mi z toho nevybočuje :-)

     1. Tady bych rekl, ze je nejjednodussi empatie nebo take podle hesla „Co sam nerad, necim druhemu“. Ono by stacilo, aby se vetsina lidi vzila do obracene situace, pak by pochopila, ze kdyz je druhy sezere, tak to neni prijemne; kdyz se narodi jako zide a prijde je nacista zabit; kdyz budou poctive makat, aby zajistili sve rodine klidny a prijemny zivot s prijemnym vyssim komfortem a pak jim z toho stat sebere, aby to dal flakacum. Pokud neni clovek dusevne nemocny (jako napriklad nejaky vrah, ktery rad fyz.trapi a/nebo vrazdi lidi), tak si kazdy sam na sobe muze vyzkouset, co je spatne a co dobre. Problem neni v tom, ze by to nevedeli. Problem je v tom, ze nemaji vlastni cest. Radeji si rikaji „Kdyz kradou ostatni, tak nebudu blbej a budu krast taky“. Stejne tak je to s loterii. Mozna si jich hodne mysli, ze to je svinstvo, ale hrat budou, protoze „proc by to meli nechavat ostatnim“.

  2. To zatím zjišťuji a přemýšlím. Zatím se mi jako nejlepší jeví myšlenka (zhruba řečeno): dvojnásobek poslanců za poloviční náklady + odstranění jakékoli arbitrární hranice pro vstup do Parlamentu; tou nechť je počet hlasů pro získání jednoho mandátu, jak vyplyne z volební matematiky. Jsem konzervativní a rád pracují s tím, co je, pokud to je možné. Tedy zatím bych tu zastupitelskou demokracii z okna neházel.

 7. Kurva, jsem nějak pozadu. Do teď jsem ani nevěděl, že nějaká účtenková existuje. To jako si mám vzít z krámu účtenku a tam hledat, jestli jsem něco nevyhrál? Nebo jak to funguje? A to jako funguje jen tam kde mají EET, nebo i v řetězcích? Mám v okruhu 5 km – Lidl, tam mají nejlepší pekárnu, Penny, tam mám dobrého řezníka takže s masem žádné problémy, Tesco, jenom vody pro maminu – bez cukru, a Albert, největší výběr mražené zeleniny a ryb. V létě 50 m od baráku farmářské trhy. Účtenky nechávám u pokladny, nechci mít ještě bordel po kapsách. Pro auťák mám jediný servis, šikovní 4 kluci, umí vše a jezdím k nim již 10 let. Platba bez faktury se smluvní cenou. Spokojenost na obou stranách.

  1. Pro hru je nutný účtenku odebrat, a různá zaklínadla z ní zaregistrovat na http://www.uctenkovka.cz, nebo stejnojmenné aplikaci na matlacím telefonu.

 8. Moralni apel na Buresovy a Mylosovy volyce?
  Buhehe chlemst.

  Jako reality check doporucuju navstivit novinky.cz a procist komentare k libovolnem clanku o Buresovi nebo Mylosovi. Typicky mindset luzy, ted jsou velice komedialni prispevky pod clankem, ze Bures chce odvolatOndracka z Gibsu, existencialni rozpolcenost jak od Bergmanna, novinkovi troubove ted nevi, na stranu ktereho zmrda se postavit. Ale Ondricek vede

 9. Tak to byste radši ani neměli vědět, že už existují weby, kde si hráči vyměňují účtenky. Třeba takový bazaructenek.cz.

  1. Existují i weby, kde si pánové vyměňují fotky nahatých holčiček a chlapečků. [;>))

   1. …což je ovšem méně perverzní, než účtenkovka.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017