Výzva k všelidovému odporu: Nehrajte Účtenkovku!

Featured Image

Jestli něco chybí lidu českých zemí, je to společenská smlouva.

V rovině úvah stačí prozatím tato věta, protože hledání společenské smlouvy bude s ohledem na českou resp. československou neřešenou minulost morálně náročnou cestou.

Úvodní konstatování tak není v tomto smyslu krokem, ale zvoláním, že bychom měli vykročit. Kdokoli. Všichni. Sám tak činím tímto pokusem o všelidový odpor proti hazardní hře s lidskou závistí, chamtivostí, třebas i oprávněnou frustrací a především nebezpečným morálním nevkusem.

Nehrajte Účtenkovku!

Výběr daní a správa veřejných věcí musejí mít oporu ve společenské smlouvě. Dosud nás trápilo, že politici kradou. Mohli a mohou, protože je neomezuje společenská smlouva. Teď postoupili dál a začali nabízet slosování, jehož princip spočívá v tom, že každému nevolníkovi seberou o trochu víc jídla než obvykle, aby pán mohl odměnit vybraného, či snad někdy opravdu vylosovaného šťastlivce z řad těch, kteří mu demonstrovali svou mimořádnou oddanost.

Účelem této výzvy není vyvolání sporu o daně, EET nebo Babiše, ostatně jakýkoli politický spor. To by v tuto chvíli bylo v rozporu se snahou hledat společenskou smlouvu. Pro ni je důležité hledat nejprve základní hodnotové shody. Pokouším se nalézt základní hodnotovou shodu na tom, že český stát není cirkus a že lidé českých zemí nejsou šašci.

Pokud jste liberál, mělo by Vám vadit, že stát uvalil vysoké administrativní a finanční náklady na drobné živnostníky, mezi něž patří i řemeslníci, jenom aby zpupně demonstroval svou přejedenost a nezájem neadresným rozhazováním. Jste-li socialistou, mělo by Vám vadit, že stát z daní pracujícího lidu neadresně rozhazuje dárky, tedy se může stát, že milion chudých se složí na jednoho bohatého. Jste-li věřícím, zajímá mě Váš názor; jako pouhý agnostik si myslím, že nemravný stát se protiví Bohu.

Pokud jste pragmatik, věnuji Vám tento zvláštní odstavec. Je zřejmé, že čím víc lidí vyslyší tuto výzvu, tím větší šanci na výhru budou mít ti, kteří ji nevyslyší. Proti tomu namítám, že společenská smlouva je výsledkem dlouhodobého a zpravidla morálně bolestivého procesu a že každý bude muset něco obětovat. Liberál bude muset akceptovat, že velká část společnosti potřebuje životní jistoty zaručené státem. Socialista bude muset akceptovat, že budou existovat oblasti lidského života, kam stát nikdy nebude smět.

Vyslyšení této výzvy nic nestojí – pokud Účenkovku hrajete, prosím Vás, abyste ji hrát přestali a zrušili všechny účty, profily a vůbec účast v té hře s našimi daněmi. Pokud ji nehrajete, nezačínejte.

Výsledkem této výzvy může být jasný vzkaz politikům: Jsme lidé českých zemí, Česká republika je naše vlast a jsme schopni se mezi sebou dohodnout. Vyveďte slony a uspěte šaška, tenhle cirkus bude končit.

Můžeme dát přednost cestě nejmenšího odporu a následovat státy na západě, které se staly společnostmi bez společenské smlouvy. Individuální nahodilé výhody budou i nadále lákavější než dosažení základní společenské hodnotové shody, a proto se nabízí strategie identifikace sebe sama s třídou či skupinou na globální úrovni. Tahle cesta ovšem pro většinu lidí není schůdná, protože jedinec nezmůže nic proti silné kultuře. Nezmůže nic ani proti těm, kteří uchvátí stát, v němž se bude zrovna nacházet. Prohraje. Prohrává.

Nespornou výhodou této výzvy je možnost vyzkoušet si bezbolestně v miniaturním měřítku, jak je naše společnost schopna uhájit si svobodu a suverenitu. Jinak řečeno, jestli se dokáže v klidu a racionálně v pohodlí domova sjednotit za určitým principem, anebo jestli se umí jenom čas od času shromáždit „pod koněm“ pod vlivem emocí.

Alespoň myslete na to, že:

Jestli něco chybí lidu českých zemí, je to společenská smlouva.


04.03.2018 Sandstorm

12345 (162x hodnoceno, průměr: 1,90 z 5)
14 421x přečteno
Updatováno: 4.3.2018 — 22:48

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!