Výměna kol s experty z iDNESu - zpět na článek

Počet komentářů: 94

  1. Uh? Asi jsem neco prosral. Jezdim na stejnych gumach uz treti sezonu, manzelka ctvrtou, UAZ uz asi tak dvacatou. Nejake prezouvani na jarni, letni, podzimni, destove a snehove mam totalne fpazi.

    1. Jo, taky měnění kol nechávám závodníkům. Akorát jednou za rok kola prohážu a když se mi nelíbí, tak je nechám vyvážit..

    2. No ja som skúšal zimné pneumatiky v lete jazdiť (šak trebalo dojazdiť ten 4mm dezén čo na nich ešte ostal) na PickUp-e D22 so zadným náhonom a teda v daždi to bolo už riskantné – že utekal zadok by mi nevadilo, ale že nedržal na vode ani predok tak to ma už sralo. Takisto na tom PickUpe ma v zime nechali v štichu so slabým dezénom. Takže ja prehadzujem letné a zimé gumy na oboch autách, lebo v tom vidím zmysel. A na celoročné gumy ja nejako neverím teda. Ak ale niekto vidí v celoročných gumách výhodu tak nech ich veselo používa aj ďalej. A ozaj – vždy keď prehadzujem letné / zimné tak dávam vyvážiť kolesá, plus ešte čistím / odmastím všetky stykové plochy (disk zvnútra, náboj náhonu, skrutky, matky atď….), potom to nanovo ošetrím PTFE sprejom, očistím a odmastím brzdové kotúče a brzdové dosky. Až potom nahadzujem kolesá.

      1. Vsechny auta v baraku mam 4×4 a gumy bud celosezonky, nebo alespon tak vypadaji (JA245 vypada furt stejne blbe). Jezdim i v extremnich podminkach, nejezdim ale rychle. Nemam sebemensi problem.

        Na odmastovani cehokoli seru, bo to ani predtim nicim nemastim. Ta doba, kdy jsem mazal srouby, odmastoval desky, neco kydal na stycne plochy… je tak nejak 20 let pryc. Nezpozoroval jsem zadny problem.

        Naopak od te doby, co nejezdim do pneuservisu tak casto, nemam problem s pretazenymi maticemi, ktere se nasledne musely odsekavat (zazil jsem 3x v ruznych pneuservisech).

        Alfa a omega je zpusob jizdy a rychlost. Ja uz jsem starsi pan, nepotrebuju kompenzovat svoji neschopnost zvladat veci vcas naslednou rychlou jizdou.

        1. Ja síce ešte do starého šrotu nepatrím, ale tiež jazdím kľudne. Autá doma sú obe 4×4 – jedno je permanentná štvorkolka (žiaden priradzovaný predok či zadok po preklze dominantnej nápravy, ale proste medzinápravový diferenciál) a druhé má priradenie predku natvrdo do módu 4H (u tohto má ľahký zadok PickUp-u a zadný náhon svoje čaro v zime či daždi či kamienkoch). No a postihnutie ošetrovania závitových (samosvorných na kolesách) spojov či povrchov mám z roboty, kde proste nerez nemá problém vyčariť studený zvar v skrutkovanom spoji na počkanie.

          1. Jo, vsak ja nerikam, ze to delas blbe a ja ze jsem vitez, protoze to delam jinak. Jen rikam, ze moje lenost zvitezila a po prstech jsem nedostal. A to mam najezdeno docela hodne. Zaklad uspechu mam v tom, ze co muzu, to si delam sam.

            Ted napriklad – mam auto v odbornem servise, aby mi vyndali prevodovku, kterou si radeji zrepasuju sam. Dal jsem auto do servisu, tam to dali klukovi „co todle dela casto“ a ten mi za dve hodiny volal, ze jestli prej jsem si jistej, ze mam problem v prevodovce, bo cosi rachoti i v rozvodovce. No, celkem mne to zaujalo a taxem se tam vypravil. Auto na zvedaku, servisaci tri kola blokli, ctvrtym nakrev otaceli a demonstrovali mi, ze „cosi tam v te AWD cvaka“.

            Tesne predtim, nez jsem odjel, jsem rekl „curaci, cvaka vam v prevodovce parkovaci kolik, bo je to prece automat. Nastesti je na pruzine prave quli debilum, jako jste vy…“. Minuly servisak, kdyz mi delal vyfuk, urval obe lambdy. Jak, to nevim, ale samozrejme je pak ani nebyl schopen sehnat.

            Proste – servisum se vyhybam stejne, jako felcarum.

        2. Já teda po prvním týdnu kdy letos sněžilo sundaval univerzální pneu a kupoval zimáky. Rozdíl sakra velký. Ale může to být tím, že zimní jsou nový a univerzály jsou nějaký šmejdy made in china.

          Auto je Subaru Forester, takže s trakcí problém nebyl, jen se mu nechtělo brzdit a zatáčet. Na zimních byla jízda mnohem jistější a tím i pohodlnější. Nejsem žádnej závodník (150 atmo poníků), ale mám rád když si je auto jisté tím kam jede.

          1. Záleží na značce, číňani vytisknou ty horské štíty na cokoliv, už jsem viděl u nehody i vyloženě letní pneu desénem i tvrdostí na dotek, Made in Ch., Mud@snow.
            Někdy od roku 1990, co se začaly dělat zimní pneumatiky s jemnými lamelami, pokud výrobce použije slušnou směs, tak žádné universály nemají šanci.

      2. RE: SatanOkkY
        záleží na tom, co si máme představit pod tím „dojezdit ten 4mm dezén“ – se 4 mm vzorku kvalitní zimní gumy se mi nezdá obvyklé, že by to bylo „v daždi riskantné“ co se týká „aquaplaningu“ (pokud to teda nebyla jízda „řekou“), nebo nebyly vlivem „dojíždění“ už totálně sjeté. Jedině že by měly už samy od sebe (tj. i před tím) horší vlastnosti co do přilnavosti na mokru (zažil jsem jedny takové – smekaly se při rozjíždění, na Felicii 1.3 MPI 50 kW, na mokrém povrchu lhostejno zda v zimě či v létě, zatímco na suchu „držely jak čert“. Pokud se nemýlím, byly to nějaké levnější zimní Hankook s asi 4 drážkami, ne s tím dezénem co na GoodYear Ultragrip 7, které jako celoroční jezdím už pár let na Espace (a drží v létě lépe než v zimě). S nimi mi „ulítával zadek“ jen když jsem měl „v riti“ geometrii vlivem prasklé pružiny (a po opravě, a geometrii, zcela o.k.).

        Při nájezdu do 5 tkm ročně nemá cenu provozovat letní a zimní pneu, i u nájezdu 15 tkm je to „na hraně“ (zrovna řeším na Leonu, jestli nemít spíš 2 sady zimních, bo je mi fakt líto vyhodit zimní se 4 mm vzorku, najely 30 tkm, letní výměna po 40 tkm).

  2. „Středící plocha“ je plocha, ktera neustale neco vystreduje. Zatimco „středicí plocha“ je nejaka plocha, ktera slouzi k jednorazovemu vystredeni.

    Problem bude asi v tom, ze ted prezouvaji lide, kteri maji high-tech auta, ktera neustale vystreduji kola na naboji. Technika jde proste kupredu, vo tom zadna.

    1. Neni to obracene?

      1. Ne, neni. „lešticí pasta“ je pasta urcena k lesteni, ale treba jen lezi v pixli, zatimco „leštící pasta“ je ta, ktera prave ted lesteni provadi.

  3. Výborný článek, jako obvykle (bez ironie). Jen drobná – momenťákem dotahují šrouby/matky úplně automaticky třeba v Komvetu a čekal bych, že všude tam, kde „staví“ auta pro rally. U soukromého auta si kola přehazuju sám. Z amatérských závodů už mám docela gryf, když člověk mění kola 4x za den, za chvíli to v pohodě zvládne do dvaceti minut (s hydraulickým zvedákem, aku rázovým utahovákem a momenťákem).

    1. Presne tak. Muj mechanik taky vzdycky kola dotahuje momentakem.

  4. Asi záleží co a jak, mě servisák náboj i šrouby maže (asi měděnou pastou, takový oranžový). Já na šrouby taky dávám trochu vazelíny, od té doby, kdy jeden ekspert utáhl lehce orezající kolaj tak, že sem utrhnul kolo na trávě z ručky a protáčelo se mi pod autem…s tímhle už se nikdy nic takovýho nestalo.

    Šrouby jsou tam naštěstí jedny pro liťáky i plech…

  5. jak mám poznat, zda můžu dosavadní šrouby používat pro zimní plecháče i letní alu disky? Mám Audi z roku 1999. Alu disky z téže generace auta (z fabriky na něm nebyly) a plecháče o Oktošky I. nebo II. Co mám kde vidět, co je dobře a co špatně?

    1. Pokud již obojí používáte a funguje to několik sezón, je to pravděpodobně OK.
      Stejně tak pokud jsou zimní i letní disky originální, jsou většinou navržené tak, aby se daly používat stejné šrouby bez ohledu na to, zda je disk plechový nebo z lehkých slitin. Uvedený problém nejčastěji dopadá na lité disky z druhovýroby.
      Jinak stačí se na ty šrouby/matky a podívat a porovnat tvar hlavy šroubu a délku šroubu.

    2. děkuji za odpověd. Auto jsem koupil ojete, jedině puvod šroubů nedokážu určit. snad jsou puvodní, nevím. Alu Disky prokazatelně zdroj Audi, bud ten samý ale sportovní S4 typ, ale jiný sportovní (eSkový) model z té doby https://www.bazos.cz/img/1/485/72422485.jpg . Plecháče jsem kupoval sám, údajně u Oktošky.

      Takže na škourbu si mám všimnout, zda na konci závitu má kuželovitou nebo kulovou plochu a na obou discích analogicky to samé? Mám to vidět i na plecháči, kde tlouška plechu je nevím asi 2 mm?

    3. Většina dřívějších koncernových aut, používala i pro kola ze slitin hliníku obyčejné standartní šrouby které jsou stejné i pro plechový disk. To, jestli můžete použít šroub pro plecháč zjistíte jedině tak, že si prohlédnete dosedací plochu šroubu. V tomto případě předpokládám tedy koule na šroubu a posvítíte si a důkladně prohlédnete místo, kam dosedá šroub na disku. Pokud sedí (je tam vidět otlak) jen vnějším okrajem, je něco špatně. Naopak pokud sedí téměř celou plochou nebo hlavně uprostřed, je to Ok. Sáhněte si klidně prstem a kulovou dosedací plochu prstem také cítíte. Jako další test vložte do demontovaného kola mimo auto jeden šroub a zkontrolujte ze strany vyčuhujícího závitu jejich počet. Pokud spočítáte závity a je tam 10-5 a těch pět je fakt absolutní a průserem smrdící minimum. Pak je to zase Ok. Více o problematice Kugel – Kegel najde strejda Google.
      Prostě obecně: Kužel se používá u Alu kol, hlavně aftermarket. Koule u plecháčů a origo Alu

      p.s. jezdí ke mě zákazník, kutilsamoukšikula, manželky Toyota, předloni na zimu přezouval sám, kolem vánoc náhodou vidím auto a… frajer dal VŠECHNY matky kuželem ven. Další rok utrhl jeden šteft a letos kupodivu zase matky obráceně.

      1. Pokud spočítáte závity a je tam 10-5 a těch pět je fakt absolutní a průserem smrdící minimum.

        Zalezi, nektera auta 10 zavitu vubec nepojmou. Kdyz sundas zadni brzdove kotouce a premeris suplerou tloustku naboje, tak kolikrat zjistis, ze 5 zavitu tam opravdu drzi a ten sesty uz proleze na druhou stranu. Sroub s deseti zavity by uz pravdepodobne zachytaval o pruzinky, na kterych jsou zavesene pakny u rucky. Teda mluvim o zadnich brzdach jako jsou u Mercedesu , BMW atd, tzn kotouce a uvnitr nich male bubnove brzdy na rucku. Vepredu to je asi celkem jedno.

        U aut se štefty jsem to nikdy naštěstí nemusel řešit, protože moje prehistorická Fiesta hliníkáče neviděla ani z vlaku.

  6. Jedno zajimave video k tematu proc neutahovat jenom pneumatickym razovym utahovakem: https://www.youtube.com/watch?v=PDurMK8xND4

  7. „Problematika kolem „spárování“ kol s čidly eurovynálezu TPMS hlavně u starších systémů, kdy řídící jednotka TPMS nová kola nevidí, sleduje dál ta stará, která leží v garáži. Novější systémy se s tím vypořádají samy.“ To by měl Dfens sdělit Toyotě/Lexusu (a většině asijských automobilek). I v nejnovější generaci TPMS se s tím stále ještě nevypořádají sami a umí jen jednu sadu kol (aspoň tedy v USA, ale předpokládám, že jinde to je stejné) :-( Přeprogramování na druhou sadu lze relativně snadno a levně vyřešit třeba pomocí nástroje Ateq Quickset, ale je to opruz.

    1. Keby si vedel aké litanie sa na tému TPMS a prezúvania na druhú (neorigo sadu) kolies spustili na suzukiclub.sk k novej Vitare tak by si nestíhal chápať. Kokotina je to TPMS ako voda v koši. Kto to vymyslel a presadil by mal byť za vajcia zavesený na námestí.

      1. Jo, to souhlasím. Řeší se to různě, třeba stačí čidla TPMS dát do zalepené trubky a tu natlakovat na správnou hodnotu. Nebo je dát rovnou do rezervního kola. Je to v současnosti asi největší a nejdražší nesmysl v autech.

        1. A jsou i takový výrobci, kteří to buď vyřešili levně (200Kč/ventilek), nebo přepracovali měření tlaku z přímého TMPS na nepřímé a i tak splňují nařízení EU.

          Osobně se mi v případě nutnosti použít TMPS líbí řešení Continentalu, viz: https://www.motora.cz/autodily?ArtNr=S180211003Z&dlNr=83&gclid=CPHErqiRntMCFUQcGwodds0Lug
          To by mělo být univerzální (komunikuje více protokoly), nalepí se to do gumy (takže možnost použít libovolné disky) a mělo by to vydržet celou životnost gumy (nějaké 4 roky). Cena bude možná s masovou výrobou klesat, tak uvidíme.

  8. Tady došlo k nepochopení filozofie babišovo bulvárního plátku založeném na klasické korporátně-fašistické filozofii, kterou je možno vyjádřit frází: byznys musí běžet i kdyby fotr z truhly koukal.
    Tedy, když podle tohoto návodu zdemolujete auto nebo se nějak zmrzačíte, tak to příště svěříte „profíkům s automatickou utahovací pistolí“. Jen si vzpomeňte jaký úděsný lobbing proběhl ve všech médiích při zavádění povinných zimních pneumatik. Žádný z deníků se nezastal čtenářského vohnouta a neřekl že v případě třeba pražáka (pro kterého civilizace končí katastrálním územím Prahy, ze které po celý rok nevystrčí nos) je kvůli těm pár dnům kdy je v praze souvislá vrstva sněhu naprostý nesmysl vlastnit zimní pneu.

    Dost mě děsí představa jaké články tam budou když u Babiše příště zalobuje svaz pojišťoven:
    1. Nejlepší hračka pro děti do 4 let (igelitový pytlík alespoň o velikosti jejich hlavy)
    2. Jak zabavit děti na celý den (pošlete je hrát si do stohu a nezapomeňte jim dát sebou sirky)
    3. Venku prší a děti se doma nudí? (pohoďte u zásuvky pár hřebíků a můžete je nachat si v pokoji hrát zcela bez dozoru)

  9. D-FENS nemohu si pomoci ale mám drobný problém:
    .
    „nejčastěji M12 nebo M14 s jemným závitem“ jak jemný je ten závit, je to stoupání 0,75MM?
    .
    „a šroubují se do oceli nebo litiny“ na žádným autě jsem již několik desetiletí neviděl nic z litiny, kam ten šroub tedy zasunout?
    Dokonce bych si dovolit tvrdit, že se ony kolové šrouby nikdy ani do oceli nešroubovaly.

    1. Ja osobne som riešil matky na PickUp-e D22 a tam to bolo M18x1,5 – tu sú ale štifty na náboji, takže sa skrutkujú matky na ráfy kolies.

    2. BMW M14x1,25
      Citroën M12x1,25
      na další si nevzpomínám, ale určitě ještě nějaká budou.

      Zadní bubnové brzdy se často šroubují do litiny, pokud je buben a náboj z 1 kusu (VW Golf III, Felicia, Favorit, nějaký Renaulty)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017