Vychlastaný kebule

Featured Image

K napsání tohoto článku mě (jako ostatně většinou) přivedla totální nasranost a bezmoc, které jsem pocítil po přečtení třech článků, shodou okolností všech v MF Dnes. Jejich společným jmenovatelem je chlast za volantem.

 

Ti, kdo se rádi napijou a pak lezou do auta, by neměli tento článek číst, protože se tady nic hezkého o sobě nedočtou. Kdo nejdřív pije a pak jezdí, je podle mě kalný idiot. Někteří lidé už mají moc vychlastané mozky a zdráhají se pochopit, že auto je sice užitečná a zábavná věc, ale také smrtící zbraň. Na rozdíl od zbraní střelných auta nemají žádnou pojistku a nejde z nich vyndat náboje, učinit je tak neškodnými. Jsou nebezpečná po celou dobu, kdy se pohybují a míra jejich (ne)bezpečnosti v podstatné míře závisí na tom, kdo je řídí. Už takhle se jeden každý z nás dopouští při řízení řady chyb v důsledku nepozornosti nebo špatných návyků a zvyšovat riziko chlastem ovlivněnými smysly může jen bezmozek. Tolik úvod.

Kazuistika první – vychlastanej vohnout

Jockey šedivého hovnocucu zmíněný v tomto článku je už úplně v řiti. Nejspíš si ani nevzpomíná, kdy byl naposledy střízlivej. Celý jeho svět se smrskl na pojem „pivo“. Těch pár let života, co mu ještě zbývá, než umře na selhání jater (pomalá a bolestivá smrt) stráví sháněním, transportem a konzumací levného chlastu. Poprvé byl nachytán za kniplem šedivé V3S se čtyřmi promilemi krve v chlastu. Kupodivu mu nesebrali papíry, takže opět usedl za volant jeho fekální formule a dosáhl fascinujících promilí osmi. Pro běžného člověka by takový stupeň podnapilosti znamenal smrt, ale tenhle pán už je zřejmě tak vylitej, že byl ještě s to poměrně precizně řídit hovnocuc. V zákeřné pravotočivé zatáčce však došlo k nepříznivé kombinaci Newtonových zákonů, odstředivé síly a pochybné koordinace pohybových funkcí a šedá vé tři es se zřítila do stoky. Hovnocuc neměl MSR a tak se vohnoutovi nepovedlo vyjet ven. Museli ho vytáhnout a policie se o tom dozvěděla. Bezmozek je nyní slavný, protože se o něm píše. Předpokládám, že jeho neurony podrobené každodennímu etanolovému holocaustu nerozlišují, jakým se o něm píše tónem, takže si připadá jako mediální hvězda a možná tomu dokonce i tak je, takže se nesmíme divit, kdyby třeba tento pán za nějaký čas začal provozovat na Nově nebo na Frekvenci 1 svoji talk-show.

Co v článku nestojí: Proč úřady neodebraly imbecilovi řidičák po prvním přestupku? Dále, jestli jsem to správně pochopil, tento vypitý pytel hoven bydlí někde na vesnici. Známe, jak to v těchto komunitách chodí. Jedna hospoda na horním konci, druhá na dolním konci, vohnout chodí jen do jedné, protože je tam zvyklej. Před hospodou stojí hovnocuc velikej jak kráva, který je ve vesnici stejně jen jeden a všichni ví, kdo ho řídí, včetně místních policajtů. Že jezdí Venca z knajpy domu vylitej, určitě není v místním prostředí top secret ani classified informace, ale všichni žijí v blažené jistotě, že pro ně z toho žádné riziko nehrozí, protože jsou stejně všichni po šesté večer doma a krmí slepice. Nanejvýš se o podivně motající se hovnocuc rozmázne nějakej lufťák z Prahy. Všichni tedy ví svoje a nikdo nic nedělá, protože se ho to netýká. Je to fakt. Ono to snad i vypadá zábavně, ale garantuji, že objevit se před každým z nás šedý nákláďák plný hoven v zatáčce v protisměru… no nevím.

Kazusitika druhá – krkavý zmrd Bláha.

Jednatřicetiletý zmrd Radek Bláha z Jindřichova Hradce do sebe nalil pět piv (podle vlastních slov). Slastně si krknul, možná taky prdnul a zatoužil po pohodlí svého opodál zaparkovaného citroënu. Jako řidič z povolání jistě nebyl v podobné situaci poprvé a tak ho překvapilo, jak se to celé zvrtlo. Překročil dobu parkování a na autě našel botičku. Poté, co se dostavili městští strážníci, pomočil parkovací automat a začal se drápat za volant. MP se mu pokusili řízení zakázat, což mělo minimální efekt. Zmrd se vydal na dvacetikilometrovou ride směrem k domovu, s policejním autem v závěsu, přičemž spekuloval zcela jasně s tím, že ho MP není oprávněna zastavovat mimo území města. Jenže jindřichohradečtí strážníci jsou úplně jinej formát, než jsme u jinak indolentních MP zvyklí. Po nějaké době Bláhu dojeli a výsledkem bylo patnáct výstřelů z pistole ráže 9mm, přičemž zmrd utrpěl průstřel stehna, plic a poškození automobilu. Zmrd byl vskutku sovětský člověk, po zranění ujel ještě asi dva kilometry.

Městský strážník stanul nyní před soudem. Poměrně výrazně prý překročil svoje pravomoci, ale já to nevidím až tak černě. Opilec za volantem představuje „obecné ohrožení“ pro nedefinovatelnou skupinu všech účastníků silničního provozu v okolí, což je stav, který by se nejen policista, ale dokonce každý občan měl snažit všemi prostředky odvrátit. Kdybychom vycházeli pouze z pravomocí MP, pak by nacamraného zmrda Bláhu po sepsání záznamu o přestupku měli zřejmě nechat odjet a o dvě ulice dál někoho zabít, jedno, že je nalitej jak slíva. Poslední slovo v této kauze ještě nepadlo, můžeme však předpokládat, že podle logiky Kocourkova skončí potrestáním strážníka, což bude pro všechny jeho kolegy velmi motivující. Zajímavá je i okolnost, že strážník střílel z minimální vzdálenosti a trefil se jen dvěma ranami z patnácti, což podle mě vypovídá o tom, že na něj zmrd Bláha najížděl, můžeme zde tedy ještě hovořit o situaci krajní nouze. Pokud jde o střelce samotného, hit ratio 13% není nic moc, zvláště když uvážíme, že při lepším umístění výstřelů mohl být nyní soudní proces výrazně méně komplikovaný.

Kazuistika třetí – Českobudějovický magistrát

Teď se podíváme, kam až králičí nora vede.

MF Dnes, jihočeská regionální příloha, 26.5.2005. Podle článku udělili v roce 2004 pracovníci magistrátu bezmozkům, kteří jezdí autě nalití, pokuty ve výši 6.5 mio korun. Celkový počet přestupků je 7.111, což odpovídá průměrné pokutě 914,- Kč. Letos je situace výrazně horší – za první kvartál tu máme 2.000 přestupků a 2.000.000 Kč vybraných na pokutách, čili zdrcujících 1.000 Kč za jeden přestupek. Vedoucí správního odboru magistrátu jakýsi Suchopár dále pro úplnost uvádí, že za řízení pod vlivem alkoholu se dává pokuta až 15.000 Kč a dodatečně zákaz řízení až na dva roky, který byl loni vysloven 180 bezmozkům a letos už celým padesáti. Znamená to, že zákaz řízení dostává každý čtyřícátý pachatel přestupku, zbylých třicet devět může opět nerušeně sednout nakolený za volant ještě týž den.

Suchopáre, vy si buď děláte prdel, nebo jsem vašim číslům nějak špatně porozuměl. Máte na mysli skutečně přestupky jen dopravní? Ale i tak! Průměrná pokuta ve výši kolem tisícovky je k smíchu, a to asi nejen mně. Myslí to magistrát vážně? Pokládal jsem dosud za určitý automatismus, že za chlast za volantem jsou vždy vysoké pokuty a vždy zákaz řízení, pokládal jsem to za něco hrubě asociálního, co patří potrestat s využitím veškerých možností, které jsou k dispozici. Jak vidno, Suchopár a jeho gang, náležející do Tetterova crew, o kterém jsem zde napsal a ještě hodlám mnohé napsat, nebere chlast za volantem tak docela vážně.

Kolik se tam strká do kapsičky? Kolikanásobek oficiální pokuty?

Je vidět, že Tetter crew nebere alkohol za volantem až tak vážně. Když vezmu v úvahu, že za celkem nezajímavé překročení rychlosti o 20km/h požaduje státní policie pokutu 1.000 Kč, je postup zvolený budějovickým magoostrátem nepřijatelně benevolentní.
 

Co říci závěrem?

Současný model, kdy je přípustných 0 promile, shledávám nevhodným. Mnoho zemí má povolenou minimální hranici v řádu desetin promile (např. 0,3), ale co je přes hranici, má za následek tvrdé tresty, a když píšu tvrdé, tak myslím skutečně tvrdé, a ne ten Suchopárův změkčilý bordel. Myslím si, že 1000 Kč za každou desetinu promile navíc + n*10 hodin veřejně prospěšných prací (preferentně v roli pomocné síly na nemocniční úrazovce, v protialkoholní léčebně nebo u správy hřbitovů) by bylo velmi férové a adekvátní opatření. Dále u vybraných případů, jako například profesionálních řidičů, by přicházelo v úvahu trestní stíhání za obecné ohrožení.

Otázka ovšem nestojí, jak trestat, ale proč trestat. A zde musíme konstatovat, že tresty za chlast za volantem nejsou ve vyšším zájmu. Stát vybírá z chlastu spotřební daň a město zase poplatky z hospod, čím více lidí se tedy rychleji a pohodlněji dopraví do hospod, tím je na tom fiskál lépe. Že cestou zpátky mohou někoho zabít nebo zmrzačit, to jsou jen collateral damages, které fiskál nijak zásadně netíží.


29.05.2005 D-FENS

12345 (4x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
765x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017