Vybrat pokuty!

Featured Image

Tak. Policie si nám chrochtá, jak je dobré platit pokuty kartou a já si říkám, zda vůbec ještě někdo vůbec očekává, že by se neděly vůbec žádné dopravní přestupky.

Jen ten wording je pozoruhodný. Už se neříká „uložit pokutu“, ale „vybrat pokutu“. Daně se také vybírají. Ano, pokuta je autorem článku zjevně vnímána jako daň. Je to něco, co dříve nebo později všichni zaplatí. Policie je od toho, aby „vybírala“ tuto dodatečnou daň. No ale proč to plátcům trochu neusnadnit, s těmi klasickými daněmi také nemusíte chodit někam do kamenného domu za biřicem. Žijeme v moderní době a na daň z příjmu zaplatíte komfortně zálohu, ani o tom nevíte. Zatím není možné vybírat hromadně zálohy na pokuty, i když takový návrh také už také byl, tak proč to hejlovi trochu neusnadnit. Ono taky jde o to, že vzhledem k enormní výši pokut v Kocourkově navíc někdy není reálné, že by hejl měl tolik peněz s sebou. Dojemné, jak se ten stát stará. Nejen že na nás dohlíží a ukládá nám pokuty za něco, co nikomu nevadilo a nikoho neohrožovalo, navíc zhruba v 60% za něco, co nebylo protizákonné nebo to nebylo spolehlivě zjištěno. On nám dokonce nám umožňuje je platit pohodlně! Něco jako polštářek na katově špalku. Občan si chválí, policisté si chválí, no prostě win win.

Článek obsahuje fascinující čísla. Od roku 2011 vybrala policie pomocí inovativních inkasních metod 60 miliónů, což je 7,81% ze všech vybraných pokut. Snadno se dopočítáme k tomu, že se policii „podařilo vybrat“ asi 25 miliónů za rok. Protože pokutičky panu policajtovi do ručičky hodně zlevnily a prosebný pohled policejního začátečníka, který dosud nenasbíral dostatek čárek na to, aby si mohl vybrat dovolenou jindy než v listopadu a v únoru, je často provázen slovy „dejte mi aspoň dvě stovky“, mohu počítat s průměrnou výší pokuty 500 Kč. Pak mi vyjde, že udělí půl milionu pokut za rok, tedy každému desátému řidiči.

A to neuvažuji pokutičky vybrané obecními úřady v rámci jejich vlastních dopravně-inkasních kampaní, kterých bude nejspíš také tolik. Tak to máme průměrně každý pátý za rok.

Nikdo mě nepřesvědčí, že každý pátý řidič dělá něco, co ohrožuje jiné nebo je to alespoň hypoteticky ohrožovat může. Za takových okolností by byl problém vůbec někam dojet, protože pokud na cestě z Prahy do Budějovic potkáme třeba 300 jiných aut, pak hned celých 60 zavilých pirátů by útočilo na naše životy a zdraví. To se samozřejmě neděje.

V Praze si také pochvalují. Místo správního řízení stačí pár kliků na počítači, není to super? To všechno díky geniálnímu konceptu objektivní odpovědnosti, který umožňuje trestat za nezákonné jednání někoho, kdo ho nespáchal. To je přece super. Přímo cítím, jak se mnoha hlavách rodí lék na nemocnou justici, který by učinil trestní řízení snazší, odlehčil by soudům a uspořil peníze veřejným rozpočtům. Jednoduše by postačovalo rozšířit doktrínu objektivní odpovědnosti na všechny a za všechno. Například za déšť by ze zákona mohli meteorologové a kdyby přišly záplavy nebo nějaké silnější bouřky, tak by je zavřeli na osm deset let. Za nemoci by mohli lékaři, to je přece jasné, kdyby dochtorský za něco stáli, už by dávno s nemocema zatočili. Že je to pitomost a lékaři nemají žádný prostředek, aby takové povinnosti mohli dostát? Hmmm…. něco na tom je. Máte pravdu, ale my jsme zákonodárce. Za vraždu spáchanou sekyrou by ze zákona nesl odpovědnost majitel sekyry a kdyby se ho nepodařilo zjistit, tak její výrobce. Mají snad zajistit, že jí nikdo nepoužije k vraždě, ne? Zavřeli by ho na dvanáct patnáct let a až vyjde ven, ať si to se skutečným pachatelem vyřídí, například po něm požaduje ušlou mzdu občanskoprávní cestou. Nikdo by nemusel chodit k soudu a stačilo by pár klinutí na počítači. Vždyť je to tak snadné. Jak by se úředníkům ulevilo a kolik by se tím ušetřilo. Třeba by bylo i na nová cykloodpočívadla!

I přes věcnou chybu v nadpisu (za dopravní přestupky platí nikoli řidiči, ale provozovatelé) i tento článek obsahuje zajímavá čísla. Za rok 2013 se novou vyděračskou metodou podařilo vybrat 100 miliónů, což při průměrné pokutě vybírané touto metodou (600 Kč na jeden vydírací akt) a s vědomím faktu, že vybírat tento poplatek za využití ústavního práva nevypovídat se začalo až v květnu, že instituce města Praha zaznamenaly celých 166 000 přestupků. Opět to vychází, že zhruba každý pátý jednou za rok zaplatí. Na druhé straně vím, že počet skutečně zaznamenaných přestupků je ještě podstatně vyšší a jen za ně není uložena, pardon, vybírána pokuta. Patrně někam mizejí. Ale to není podstatné. Skutečně se domníváme, že každý pátý řidič dělá něco nebezpečného, slovy zákona svým jednáním ohrozil nebo porušil zájem společnosti? Pokud ano, pak by v Praze asi už nějakou dobu probíhala naprostá dopravní zkáza, rozvrat a autem by nikdo nejezdil, protože během jedné cesty po Jižní spojce z Barrandova na Průmyslovou by jej ohrožovalo na životě mnoho desítek až stovek vrahů za volanty.

Pokuty za rychlost se vybírají již 128 let. Pokud jsou výše uvedená čísla pravdivá, nezdá se, že by tato činnost dávala nějaký smysl.

Ve skutečnosti je příjem z pokut předmětem plánování. Obecní a městské úřady mají příjem pokut rozpočtovaný, v některých městech je dokonce plánováno s tím, že kontinuálně poroste. Menší obce mají městskou policii jen na to a díky tomu, že si na sebe vydělá výběrem pokut. Policie by nedostala od vlády prachy na ty svoje stíhací Passaty a Superby, kdyby se nezaplatily pokutami. Celý ten systém by se dostal do obrovských problémů, kdyby se najednou lidé zbláznili a přestali páchat přestupky, a pokud by se tak stalo, museli by něco udělat, aby přestupky páchali. Například vztyčit na dálnici padesátku. Jo vlastně pardon, to už udělali. Tak něco jiného. Ono je už něco napadne, na to vemte jed.

Osobně se domnívám, že se s tím podstatná část obyvatelstva ne snad smířila, ale naučila se s tím žít. Uhradí další poplatek z mnoha  a život jde dál. Nakonec na to přišli i samotní úředníci. Nikdo už nechce, aby se nějak mnoho řidičů vybodovalo, protože kdyby se vybodovali, tak by nějakou dobu nejezdili neplatili pokutičky a spotřební daně a všechno. Když někdo dělá moc velký vlny a zmáčkně úředníkům koule ve svěráku, tak ho whitelistují, aby si neprohluboval skill a neokrádal je o čas, který jinak mohou využít na okrádaní těch, kteří nemají problém. Ten systém postupně otupil rysy ryzího ideologického fašismu z dob Šimonovského a přešel do módu, kdy je hlavní vybrat prachy, ne moc, ale od hodně lidí. Přesně tak, jako se vybírají daně.

Tento článek je prvním dílem řady článků, ve kterých se podívám na samou podstatu české silniční legislativy. Partyzánská válka ve stylu FSM končí, budeme měnit strategii a zaútočíme přímo na ideologickou základnu českého silničního fašismu.
 


06.07.2014 D-FENS
 

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
636x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017