Vojna - zpět na článek

komentářů 210

 1. Jakkoliv nechci zavádět povinou ZVS, dovolím si poukázat na dvě chyby, které tam máte:

  Jako všechna ostatní opatření provedená a spravovaná státem, je i konskripce pošlapáním lidských práv, důstojnosti a individuálních svobod a samozřejmě nijak neovlivní výsledek jakéhokoliv konfliktu, který by se na našem území mohl odehrát.

  Omyl. Povolanecké armády jsou prostě velké a ČSLA by už jen z tohoto důvodu současnou AČR smetla a stačilo by na to vyčlenit menší část celkových sil. Je samozřejmě možné budovat armády, jejichž síla spočívá v něčem jiném, než kvantitě, ale pokud tyto jiné parametry doženete nebo se k nim přiblížíte s povolaneckou armádou, máte prostě velkou armádu. Pokud jí tedy uživíte. Rovněž povolanecká armáda může vycvičit kvalitní jednotku (namátkou 1. tanková divise ČSLA měla takovou pověst).

  Dosud nikdo nevysvětlil, proč by tohle měli lidé povinně snášet. Takhle se cvičí vojáci a kdo nezvládá běh v zimě, by asi neměl být voják. Branci ale nejsou vojáci, nechtějí být vojáky a vojáci z nich nikdy nebudou a není tedy nutné jim násilím způsobit zápal plic, aby se to prokázalo.

  Já bych Vám to vysvětlil. My jsme například v oddíle nováčky po první schůzce při které se jezdilo na lodích, naházeli do vody. Ne vždy, ale docela se to drželo. Jednak je to inicializační rituál, druhak vodák je prostě furt mokrej a od bláta, takže si zvykejte. Platila zásada (kromě enormní krize), že „nejdřív kůň, potom pán“, tedy nejdříve bude vyčištěná a uložená loď a pádlo a potom se posádka odchází převléct do suchého. (Má to i praktickou stránku, při úklidu lodě pak není riziko, že by mančaft namočil i věci, které mají zůstat suché). Upozorňuji, že jsem zažil z pozice řadového člena i vedoucího.

  Takže si myslím, že kdo se chce stát vojákem, měl by mít nějaký předpoklad. Např. to, že holt se občas nepůjde převléct a on snese, že tím trpí. Vím o výcviku nebojové profese, kde účastníci kurzu nejdříve sjížděli rozvodněnou řeku na raftu a pak prostě v těch hadrech fungovaly, dokud jí za nějaký ten den neuschnuli. To by v konfliktu nebylo jinak, jakmile by opustili základnu.

  1. Obávám se, že odpovídáš dobře, ale na úplně jinou otázku — která nepadla. Na otázku, jež v článku padla, je Tvá odpověď úplně mimo mísu:

   My jsme například v oddíle nováčky po první schůzce při které se jezdilo na lodích, naházeli do vody. Ne vždy, ale docela se to drželo. Jednak je to inicializační rituál, druhak vodák je prostě furt mokrej a od bláta, takže si zvykejte. Platila zásada … …

   Takové věci totiž patří (jednoznačně a bez diskuse, ale také výhradně) tam, kde kdokoli kdykoli při výcviku může říci „seru na vás, jdu domů“, a jednotka (nebo vodácká parta nebo skautský oddíl, to je fuk) odpoví „šťastnou cestu, my jsme taky rádi, že jsme se tě zbavili“.

   Nepřipadá to naopak vůbec v úvahu tam, kde je účast nějak povinná, a právě o tom šla řeč.

   1. Námitka. V článku šlo o šestitýdenní kurz a zážitek z tohto kurzu, tento kurz je dobrovolný a pokud vím, lze jej i opustit. Necítím se být mimo.

    Účelově potom takový postup má smysl i tam, kde je účast nedobrovolná, pokud jde o účel výcviku. Mě třeba dosti překvapilo, jaký podíl spoluzobáků byl do jisté míry hrdý na to, že v tom přijímači jsou, takže incializační rituál by určitě na nemalou část mužstva fungoval. Je pravda, že šlo o CO krátce po povodních a na náladě mužstva se to projevovalo, ale stejně. Morální stránka povolancekého systému je tím pochopitelně nedotčena.

    1. Ehm? Reagoval jsi na … nikdo nevysvětlil, proč by tohle měli lidé povinně snášet. Takhle se cvičí vojáci a kdo nezvládá běh v zimě, by asi neměl být voják. Branci ale nejsou vojáci, nechtějí být vojáky a vojáci z nich nikdy nebudou a není tedy nutné jim násilím způsobit zápal plic, aby se to prokázalo.

     Kdybys reagoval na něco stran (libovolně dlouhého) nepovinného kursu, který lze opustit, pak budiž.

     „Účelově“ má jistý smysl leccos; kupříkladu účelově má smysl EET, je-li účelem zničit střední třídu; podobně účelově má smysl povinná vojna, je-li účelem vychovat tupé a rozkazy poslouchající stádo. Já osobně ani jeden z těchto účelů neuznávám; nezpochybňuji samozřejmě, že mezi politiky a státními úředníky je mnoho takových, pro něž jde o účel prvotní a svatý — to jsou ale mí nepřátelé.

 2. No a mate vystarano – v zivote uz nikdy nemusite nic napsat, nebot vesmir jiz neobsahuje zadny dalsi nepouzity informacni bit.

 3. Vzhledem k tomu, že už nejsou zadrátované hranice, tak by mě zajímalo jak ty budoucí nedobrovolné absolventy tady udrží, když už před rokem 1989 to stálo dost lidem za to riziko z klece zdrhnout.

  1. protoze ne kazdej stoji o to emigrovat a par mesicu vojny nejsou dostatecne hrozivy aby se vyplatilo navzdy opustit rodinu a pratele a odejit do ciziny a tim se vyhnout trestnimu stihani za nenastoupeni nebo nedejboze dezerci. Zivot v bolsevicky pakarne byla jina liga, tam uz ten duvod byl mnohem zavaznejsi a stejne ani zdaleka nezdrh kazdej kdo mel prilezitost. Zdrhat jen kvuli vyhnuti se mirove prezencni sluzbe je proste pro drtivou vetsinu lidi nesmysl.

   1. Tak. To by ta vojna musela vypadat jinak. Například stáž při obraně demokracie v Afgoši by už bylo jiné kafe.

    1. To byla. Paradoxem ovšem je, že když USA válčili ve Vietnamu, tak těch co fyzicky utekli před odvodem do zahraničí bylo jen malý procento z těch co na frontu nemuseli), nebo se dobrovolně přihlásili někam, kde se jich Vietnam netýkal, jako třeba do Národní Gardy* nebo US Navy. No a většina holt prostě narukovala.

     *přes Národní Gardu se z Vietnamu ulil Trump a tuším že i některej z Bushů.

     1. Námořnictvo se dostalo do akce, sice nepřímo, ale samozřejmě všechno vozili na lodích, velkej podíl na akci měly letadlový lodě, něco tuším i ostřelovali z moře, z počátku.

      1. jasně, ale ztráty tam zrovna nehrozily. Na rozdíl od Army nebo Marines. Severni Vietnam nebyla zrovna námořní velmoc :)

     2. Bush (43) sloužil v době vietnamské války u Air National Guard – ale nemyslím, že by primárním cílem bylo kompletní ulití se z Vietnamu – jednotky ANG se tam posílaly, navíc aktivní službu v armádě mají Bushovi jako součást rodinné tradice. Spíš bych to tipoval na úvahu ve smyslu „lepší vstoupit dobrovolně do ANG a v nejhorším případě jít do Vietnamu jako pilot, než riskovat draft a brodit se bahnem v džungli“.

      Námořnictvo se k vyhnutí se službě používalo častěji a existovalo dost vtípků stran poměru vysokoškoláků v posádkách.

      Mimochodem, něco podobného existovalo i za Rakouska – člověk s maturitou mohl buď čekat, zda bude odveden na 3 roky (později jen dva) – pravděpodobnost odvedení byla 1/4 až 1/3 podle toho, jak hodně lidí armáda momentálně potřebovala, nebo se mohl dobrovolně přihlásit na jeden rok – pak si mohl i vybrat druh zbraně, u které sloužil.

      1. Hádám že dělostřelectvo bylo velice oblíbenou destinací ;-)

       1. V českých zemích ano – ono to platilo i pro aktivní důstojníky, že čím techničtější resp. náročnější obor, tím víc lidí z českých zemí se v něm vyskytovalo. U pěchoty bylo českých důstojníků relativně málo – prohánět bigoše polní po cvičišti zjevně nebyla příliš lákavá kariéra. Ale třeba u ponorkářů bylo lidí z českých zemí ca 25 až 30 %, u námořního letectva ještě o něco víc a mezi lodními lékaři bylo zázrakem narazit na někoho, kdo z Čech nepocházel.

 4. Doufám, že v zákoně o KZP také bude § o Odpírání branné povinnosti s nepodmíněným trestem odnětí svobody alespoň na tři roky.
  Nikdo nesmí podkopávat naše demokraticko-socialistické zřízení!!!

 5. Kazdy plnou hubu osobni svobody, vlastenci neexistuji, prisahy nejsou v kurzu – nedivim se tedy, ze nad tim establishment uvazuje. Na profi armadu bude kazdy z tepla kancelare nadavat, ze jsou moc drazi a ze ta nova 10% dan na armada vsem nici zivot.
  Verim, ze az pujde situace do sracek, skoncime klasicky kapitulaci (po mensich bojich) a budem zas nevolnicky stat, protoze jak vime historicky : „Kdybysme do toho tenkrat sli, byla by nas tu jen polovina !“

  1. Tak potom zase budeme tak hraničně škodit (aby to nebylo na kriminál nebo popravu), jak jsme excelentně zvyklí. Někdy cca od Bílé Hory jsme to dovedli k dokonalosti, si troufám naznačit

   1. Á, Bílá Hora už tu dlouho nebyla. K tomu asi jen toto: http://www.jamapekelna.cz/wordpress/?p=398

    1. Tak nikdo netvrdí, že češi nebojovali mezitím, ale ne pod svou vlajkou. No a k tomu hraničnímu škodění, tady na Blistech (ano, vím co jsou zač) to pěkně popisuje, proč spíš pasivní odpor a cesta minimální snahy http://blisty.cz/art/39050.html

     1. WTF?! Žlutá či žlutočerná vlajka se dvojhlavým orlem patří k Čechám a Moravě (a jejich jednotkám) úplně stejně jako červenobílá a rozhodně daleko víc, než ten moderní výtvor s modrým flekem.

  2. „Verim, ze az pujde situace do sracek“ – situace, kdy je vojna povinná je totálně sračková
   „a budem zas nevolnicky stat“ – stát, kde je povinná vojna je nevolnický

  3. Osobní svoboda je fajn. Naproti tomu fakt nevím, co mi dává vlastenectví a vědomí, že kdyby nastal válečný konflikt, můj život by podle tebe najednou měl být jen o tom, že budu s nasazením zdraví chránit Zemana, Bohuša, Babiše a další póvl, na který bych nesáhl ani klackem. Klidně si je běž chránit, mě z toho vynech, já budu sedět doma na prdeli a nehnu pro ně brvou.

   1. Ovšem ta vojna bude o něčem jiném, o tom, jestli nebudeš must 5x denně klečet a tvoje maruš chodit v pytli.

    1. Taky mám rád sci-fi, ale tohle už je trochu přestřelené.

     1. Jasně, sdice v Německu je prakticky týdně machometánský útok, o některých se ani nedozvíme (věděl jste, že minulý rok hodili machometáni bombu mezi modlící se sikhy v Německu? Naštěstí jen dva zranění), tisíce Turků v EU hlásají věrnost Erdoganovi, atd. Asi byste si měl koupit brejle.

      1. To o útoku na Sikhy bylo ve všech zprávách.

       1. V kterých? Stačí jediný link z minulého roku.

         1. D9ky, ale to tu opravdu dost zašumělo.

      2. A jako kvůli těm několika ter. útokům s několika stovkami obětí v půlmiliardové EU tu za chvíli budeme muset mlátit hlavou o zem? 20 000 českých muslimů donutí těch 10 000 000 zbylých Čechů konvertovat? Jak si to představujete?

       1. Cca 5000 bolševiků přinutilo Rusy modlit se k Marxovi. Kolik tisíc věřících nacistů stačilo, aby ovládli Němce? Kolik Němců bylo potřeba k ovládaní dobytých území? Kolik bylo treálně Mongolů, a to dobyly největší území v historii.
        Jeden ozbrojený drží na uzdě 100 neozbrojených. Pokud navíc je věřící ve své poslání, tak dokáže udržet mnohem více lidí.
        U nás je to momentálně 20 000, ale za hranicemi jsou to již miliony. A kousek dál už stamiliony.

        1. Hm to jsou jen takové dějinné jakože paralely, které ale vůbec není vhodné srovnávat. Já myslel jak k tomu jako reálně podle vás má dojít.

          1. Nic takového tady nevidím. Snad jen to s tou autocenzurou některých levicových plátků – a zatím se to teda spíš dost obrací proti nim, což mě těší.:) Myslím, že naše civilizace je mnohem (mnohem mnohem) silnější než ta islámská.

          2. Nemyslel jsem jen ČR, tady souhlas, že je to zatím ještě v pohodě. Nicméně např. Německo už jen tím, že si ve volbách zřejmě bude vybírat mezi vítačkou Merkelovou a ještě větším vítačem Schulzem ukazuje, že se prozatím nepoučilo vůbec nijak a je na cestě do háje expres. A Francie, ta už tam dávno je. Bohužel v dnešní provázané době nám to úplně jedno být nemůže.

          3. Jediná ze západoevropských zemí, která se z oné „migrační krize“ alespoň nějak poučila se zdá být Rakousko. A lekci, pravda trochu jiného druhu, i když v podstatě na velmi podobné téma, v přímém přenosu nyní zažívá Holandsko.

          4. Ani tam to nevidím tak tragicky. Jedna věc jsou nějaké sklony k autocenzuře a druhá věc je regulérní občanská válka. A mezi tím je zatraceně dlouhá cesta.

          5. Všechno je jen otázka množství. Prostě určité nadkritické množství kulturně nekompatibilních jedinců stávající kulturu rozvrátí. A nejde ani tak (jen) o islám – i když ten k pokojnému soužití samozřejmě svou rigiditou a agresivitou rozhodně nepřispívá – když místo 2 milionů Pakistánců či Syřanů přijde stejný počet lidí odněkud ze subsaharské Afriky dopadne to stejně (blbě). Kde je to kritické množství lze spekulovat, ale řekl bych, že třeba zrovna Němci by klidnější období, než zažívají nyní, zcela jistě uvítali (Francouzi jakbysmet).

          6. To se nedá popřít, nicméně podívejte se, jak s politickou situací zamávalo pár set tisíc uprchlíků i v takovém Německu – AfD měla v jednu chvíli nějakých 20 %, teď jak migrace zase ochabuje se její podpora zmenšuje. Navíc jsem toho názoru, že to spíš oni podlehnou naší civilizaci – však se na to podívejme, on islám je v podstatě strašná sračka, neaktuální, středověká, prostě píčovina. Oni doma nic jiného dost často nemají, ale co na ně čeká v Evropě? Většina těch chytřejších podlehne západní racionalitě, není možné vůči ní bránit víru, na to dojeli i křesťani. A ti hloupější, ti zase dojedou na západní konzum – protože proč si odříkat a věřit v Alláha, když můžu mít děvky, drogy, chlast, velkou televizi, hudbu a vlastně všechno, na co si jen vzpomenu (s nadsázkou řečeno).

           Čímž já samozřejmě neříkám, že migrace není problém, navíc ta muslimská. Podle mě je a především západní státy na ni reagují úplně debilně. Věřím i v nárůst ter. útoků, věřím, že může dojít k různým nepokojům atp. ale revoluce? Zotročení domorodých Evropanů? Násilní islamizace Evropy? Evropa rozdělená na chalífáty? Ne, tomu nevěřím a nevidím jediný důvod, proč bych měl.

          7. Ehm, že je to přesně naopak, že nejvíce radikální jsou ty druhé, třetí generace, které mají děvky, drogy, chlast, velkou televizi, hudbu a vlastně všechno, na co si jen vzpomenu si vysvětlujete jak?

          8. Radikální v jakém smyslu? Že občas zapálí nějaká auta, kradou a dělají bordel? Nepopírám. To se děje a je to na hovno, podle mě vina socialistických vlád – ale copak to je nějaká revoluce, nadvláda atd? Pochopte – já neříkám, že s nimi nejsou problémy, ale vy jste mi tu tvrdil, že budu mlátit hlavou o zem a přítelkyně chodit v burce.

          9. Je otázka, zda tohle nelze vysvětlit prostě tím, že v každé společnosti je určité procentro frustrátů, pro které je ten radikální islám ideální možností, jak na sebe upozornit a zažít si těch svých pár minut slávy. Stejní frustráti ze stejných důvodů zakládají gangy na předměstích v USA, které s islámem zpravidla opravdu nic společného nemají.

           Proto si narozdíl od dnes populárního názoru nemyslím, že islám je primární problém. Problém je si sem dlouhodobě tahat spodinu odjinud, která pracovat nikdy nebude a bude jen dělat bordel (a díky našemu slavnému sociálnímu státu je navíc ještě přitom budeme živit). Naopak proti migraci vzdělaných lidí nic nemám, oproti dnešní byrokratické buzeraci bych ji ještě podstatně více uvolnil.

          10. Bohužel, to je pohled nevěřícího.

          11. Tak třeba křestanství tady mělo daleko silnější pozici. A stejně prohrálo.

          12. Ale houby. Byl jste někdy v některé arabské zemi? Většinové obyvatelstvo se pro pár dolarů / EUR může po…., stojí fronty na iPhony a když je někde na nějakým billboardu někdo bílej, tak je úspěch zaručen. Taky si všimněte, jaký zboží se prodává v těch jejich chrámech konzumu, např. v Dubaji.

          13. To musis rict kde. V zemich kde vladne teplej sultan a maji plno ropy vladne pomerne liberalni pristup, mistni si uzivaji bohatstvi a drou tam otroci i Indie a Pakistanu. Jinde to muze byt zcela odlisne.

          14. Pivko – ano, ale stejně pak pošlou 20 % příjmu džihádistům.

          15. No… možná pošlou. Ale nerad bych je za to odsuzoval: kolik procent příjmu posíláme my těm místním kreténům?

          16. Naprosto souhlasím.

         1. Jak? Zcela demokraticky. Se podivej za jak dlouho se cikani zreplikovali z jednotek tisic na stovky tisic. Plus proved substituci v druhu cikanske kriminality (kradeze, kapsarstvi,…) na nabozenskou nesnaselivost, znasilnovani a zabijeni. Take si dostuduj casove rady. A ty historicke paralely jen dokazuji, ze to bude prave tak. Ty fakt dlouhodobe prokazujes, ze jsi nevzdelany a omezeny sektar pravdy a lasky. Uvahy typu, ze kdyz skocim z desateho patra tak vyvaznu zcela zdrav, prestoze v minulosti se vsichni zabili ukazuje na celkem zavaznou ratardaci. Ale nopleasaci jsou v kazde dobe, bohuzel v te dnesni jsou u kormidla na nejvyssich mistech.

          1. blablablablabla…

          2. Opakujes se.

          3. Tak ono v zásadě stačí, aby se nepodchycený „hostitel lyssaviru mahomedanis v terminálním stádiu“ odpálil v MHD a vzal s sebou syna, dceru nebo manželku některého místního samorosta (společnost tuto nevyjímaje, předpokládám). Slovo dá slovo, pár mešit dostane rudočernošedou výmalbu, pár kebabáren lehne popelem, muslata se pochopitelně budou bránit, takže vzájemné násilí bude eskalovat, přes čáru se sem stáhnou spící buňky „uprchlíků“ z Německa, naše hrdinná policie se dílem zamkne na služebnách, dílem se vzbouří a dílem bude nasazena proti domorodému obyvatelstvu – a my se nebudeme stačit divit, jak se to mohlo během pouhých osmačtyřiceti hodin tak majestátně posrat.

    2. To výhradně záleží na tom jestli se vládci neposerou. Zatím to vypadá na posrání. I vláda co si říká první feministická vláda se posrala.

    3. „Ovšem ta vojna bude o něčem jiném, o tom, jestli nebudeš must 5x denně klečet a tvoje maruš chodit v pytli.”

     Ano, kdyby někdo chtěl něco takového zavádět, povinná vojna by se mu určitě hodila jako nástroj.

     Ale moc nevím, k čemu by byla někomu, kdo by zavádění toho chtěl zabránit.

  4. Tak si vo tom něco zjisti, šašku.

   Vlastenci neexistují, protože AČR lidi efektivně odmítá, protože každý musí projít vstupním lékařským vyšetřením, které odpovídá kvalitě západních speciálních útvarů(doporučuje se nechat si z dokumentace vyškrtnout potíže s klouby(operace, dlouhodobá neschopnost, bolení atd.), alergie, slabé asthma atd. atd., prostě cokoliv, co život neomezuje, ale bylo by důvodem pro odmítnutí). To si takhle člověk řekne, že by vlezl do AČR(vstupní vyšetření je pro záložáky identické) – a doktor mu nahlásí operaci kolene do materiálů. Vlastenec normálně sportuje, vlastenec normálně funguje, nicméně operace kloubu je důvodem k odmítnutí(děje se). Alergie – můžete být odmítnuti. A to nemusí jít o silné alergiky, ale o lidi, co maj rýmu na jaře a je to jejich nejhorší alergickej projev roku(budiž faktem, že alergie se může skokově zhoršit)

   Co se týká mediálního obrazu, tak armáda je vnímána veskrze pozitivně, neboť většinu skandálů mají lidé spojené s politiky a spousta lidí si pořád pamatuje, kdo jim přijel pomoct při povodních. Trochu to kalí zahraniční mise, které nejsou zrovna v oblibě.

   1. S těmi alergiemi už to také není pravda. Vloni, myslím, se snižovaly nároky na zdravotní stav a právě alergie se vyškrtly jako důvod pro nesplnění zdravotní prohlídky.

    1. Tak tě vyrazej na bilirubin, možnosti jsou nekonečné. AČR více vojáku prostě nezaplatí, proto je nechce :) Fyzické testy vyřadí jen pitomce, kteří se neumí připravit a zjistit si vstupní testy.

     1. Bilirubin může být zvednutý i jednorázově a v ÚVN stačí po týdnu poslat nové výsledky. Jinak ohledně náborové politiky, poslední dva roky probíhá stylem dokud nesplníme náborový cíl pro daný rok, nevyhodíme skoro nikoho, jen na vlastní žádost.

    2. uz to vidim, jak jim exkne v terenu lekarsky vedeny astmatik a jak se bude HROOOOOZNE moc resit, proc nekde v prdelovicich nemeli po ruce zachranku s injekcema imunosupresantu, pripadne adrenalinu.

     Jakoze vim, co to je akutni astmaticky zachvat a ze se na to da hebnout do 15 minut uplne v klidu.
     Zvysena telesna namaha, ruzny bordel, prach, plisne a vubec mizerne hygienicke podminky, hnusne jidlo, pripadne sezonni alergerny a krysoidni zviratka a o zabavu je postarano.

   2. No ja nevim, ale koncem 90. let jsem bojoval s vojaky, prave pres alergie. Hodna sestricka v UVN mi delala testy a ptala se, jestli na vojnu chci, nebo ne. Chvili jsme si povidali a vsechno kde byla nejaka i jen minimalni rakce zvelicila. Presto mi prislo rozhodnuti, ze me berou, omezili mi to jen ze nesmim snad k vysadkarum a jeste nekam jinam. Roky jsem se „lecil“ na alergii uplne zbytecne, kdyz jen vzpomenu jak jsem chodil na odbery krve a jak jsem dostaval ruzne leky … chjo.

  5. Tak pokud by situace šla do sraček, tak současná profesionání armáda a Aktivní zálohy na tom budou ještě dobře. Za prvé budou vycvičení a tím pádem jsou jejich šance na přežití podstatně vyšší. Za druhé, budou mít nějakou bojovou hodnotu, takže nebudou použiti jako kanonenfutter. V případě konfliktu se srovnateným protivníkem, kdy protivník bude již zmobilizovaný, povedou zdržovací boje a budou ustupovat a získávat čas pro mobilizaci. Zmobilizované síly (mizerný nebo žádný výcvik) budou potom tvořit masu, na které se mají jednotky protivníka opotřebovávat a vycvičená armáda a případně AZ by byly použity až proti opotřebovaným jednotkám protivníka. Následky pro jednotivé kategorie jsou asi jasné.

 6. Tak si to osvěžíme, jak je to s tím historickým cyklem: V historii se opakují období, kdy být vojákem je výsada, potom povinnost a nakonec zaměstnání. No a teď se společně zamyslíme v které fázi chceme být, v které jsme a jak to udělat, abychom se tam dostali. Třeba ti nesvobodní potupení Švýcaři

  1. No právě tohle dogma článek vyvrací. Říkáte Švýcarsko – takže až bude zrušena minimální mzda, většina daní, zjednodušena byrokracie, zrušeno několik ministerstev a do armády půjde dost na to, aby si mohla dovolit provoz strojů F-18 (Švýcaři je mají), tak bude nálada ve společnosti taková, aby služba vlasti byla záležitostí osobní cti. Švýcaři jsou na svůj model hrdí, protože mají co bránit. To není náš případ. Do té doby není argument Švýcarskem nic než plácnutím do vody, je to jako bych tady hulákal, že bychom se mohli učit z práva Sharia, protože za krádež se sekají ruce a to mi připadá dobré a nezmínil, že v Sharie vás soudí dav na základě náboženského přesvědčení a kdo co reálně ukradl nikoho moc nezajímá. To už taky tak skvěle nezní, že?

   Uvádíte jako příklad zemi, kde mají svobodu, kterou stojí za to bránit. Česko žádnou takovou svobodu nemá. Můžeme se tady handrkovat, jestli nosit zbraně konstituuje ten skvělý a strašně svobodný stát když na druhé straně nesmíte na vlastním pozemku ani postavit garáž.

   1. zase bych to Švýcarsko tolik nechválil – taky tam mají několik úplně vypatlaných zákonů a zcela nesmyslných omezení

    a prý v neděli tam mají otevřeno jen na benzínkách.

    Tady to v mnoha ohledech nevypadá jako stát, za který bych chtěl položit život.

    1. Ale, přece, vždyť ten stát jsme my, nebo je to jinak?

     1. já nejsem stát

      já jsem já

      1. takže jste kde vás chtějí, atomizovaný, bez vazeb, zaměřený sám na sebe. Já si vždycky myslel, že jsme dominantní druh díky spolupráci, ale třeba se to změnilo mezitím.

       1. já možná patřím k nějakému národu

        možná patřím k nějaké rase

        možná bydlím v nějaké zemi

        ale nejsem stát

        stát jsou úřady, ministerstva, poslaneská sněmovna, různé státní organizace a složky atd.

        Ne, že nejsem stát se nějak nevylučuje se spoluprací

 7. Ponekud rozvlacne, ale docetl jsem az do konce.
  Co ten 6 tydenni kurz dat pro vsechny v evidenci UP, kdyz uz je stat plati? I pro baby. Takova povinna pro neschopne si najit praci nebo aspon zamestnani.
  Neb povinna pro vsechny s nahradni civilkou by dopadla zase tak, ze nekteri by se flakali na civilce v ZOO nebo na mestskem urade a jini by byli strasne nemocni i na to se flakat. Zatimco jini by utirali prdele v LDN, coz pokladam za prospesne a pro lidi z evidence UP za prima motivaci.
  Tem nejlepsim z kurzu pak nabidnout kontrakt u AZ, potazmo armady.
  Stran ruznych myslenek v clanku obsazenych me zaujala ta, kterak me sluzba u AZ diskvalifikuje pro praci v zidovskem a satanove zbrojnim prumyslu.
  Stran obrany proti mocnemu dubisku snad jen tolik, az tu budou, bylo by fajn krome vymeny benzinu za pancovanou vodku mit nejake zelena kadry pro 4. odboj.
  Mozna se budou hodit i proti nasranym Turkum a jine verbezi, az zacne byt vytlacovana k nam.

  1. Novodobý zákon(novela? whatver) je genderově neutrální, aby použil moderních termitů. Jinak řečeno, nastoupili by všichni schopní.

 8. Vzpomínám si, jak jsem simuloval, aby mě neodvedli. Sice jsem studoval a už bylo skoro na beton, že povinnou vojnu zruší, ale já chtěl mít jednou pro vždy modrou, abych měl klid. A taky si moc dobře vzpomínám na jeden z důvodů, proč jsem tak činil – bál jsem se zhoršení fyzické kondice. Slyšel jsem tehdy z vice zdrojů, že tam snídají tlačenku, večeří buchtičky s pudinkem, posilovna prakticky žádná a celý den jen povalování jak v kriminále. A kriminálu se slušný člověk snaží vyhnout.

  Ostatně mám za to, že zavádět povinnou vojnu, aby „mladý nebyli měkký“, je v dospělosti pozdě. Já bych byl pro více tělocviku ve škole, protože v dětském věku se formuje vztah člověka ke sportu a navíc v tom věku mají děti obrovské množství energie, jejíž nevyčerpání vede ke zlobení. V rámci toho tělocviku může klidně probíhat něco jako vojenská příprava, kluky to bude určitě bavit. Je-li někdo v osmnácti sračka, povinná vojna mu nic pozitivního nepřinese.

  Sluší se poznamenat, že řeči o tom, jak jsou „mladý měkký“, většinou vedou ti, kteří byli chabrusové celý život. Třeba já vidím každou chvíli malé a mladé kluky, jak trénují parkour a vůbec všemožně sportují.

  1. Re: Sandstorm

   Inu, útvar od útvaru. Od nás se všichni tak těšili do Liberce, na přespolní běhy v rámci rozcvičky, přerušované celkem intenzivním cvičením, zakopávání vozidel lopatkama v limitu, atd. (a na spoustu formálnější buzerace), že jeden dokonce spadnul ráno z bidla a zlomil si ruku. Mužstvo bylo celkem přesvědčeno o tom, že jeho odvelení na PDŠ do Liberce s tímto úzce souviselo.

 9. Já bych takový několikatýdenní kurs bral, tedy kdyby byl placený z jiných daní než z mých :-) Už léta si říkám, že by bylo dobré strávit občas dovolenou doma. Jeden rok bych holt vynechal Karibik, Jižní Afriku nebo Aljašku a místo toho bych si zastřílel z děla, projel se tankem, skočil padákem, … :-)

  1. Dobrovolný výcviky fungují, ale mám dojem, že tam to končí u toho cvičení ve sněhu, rozdělávání ohně a střelby z vosumapadesátky. Technika nebo padákový výsadky ani omylem, to si musíte na soukromej polygon. Na druhé straně netuším, co má autor proti vosumapadesátce, tydle zbraně přežijí všechno, včetně korupčních sraček co teď armáda pořizuje. V době, kdy větší armády se začínají pomalu vracet z malorážek do plnohodnotnýho střeliva, páč malorážka se ukazuje už od Vietnamu jako až moc často málo výkonná.

   1. Technika, padávkový výsadky atd. – jasně, proč ne. Zálohy mají i třeba Práslavice nebo Prostějov. V Přáslavicích se člověk projede v BVP, občas možná i něčím vystřelí a je dokonce možný, že se dostane k Panďourovi(Teď si nejsem jistej, jestli je tam mají, hmm, fok it, buďme pozitivní a řekněme, že jo! :D). V Prostějově ho zase nechají skočit, budou si hrát na schovku s jinejma vojákama a dostanete hypermoderní přístroj KLARA, kterýžto se nachází někde mezi 2. a 3. generací nočního vidění. Její kvalita budiž důkazem toho, proč si spousta profíků za nemalé prachy na mise pořizuje vlastní aparáty. A je možné tento přístroj zkurvit, což přinese nemalé papírování a velikou radost nadřízených :) (jedná se asi o to nejdražší, k čemu jednotlivec v zálohách bude mít přístup, když škrtneme předražené BRENy).

    1. Jako záloha snad, vím, že jednotky kusů se v rámci záloh dostaly i k výcviku s tankem, ale ne už v rámci dobrovolnýho výcviku, kde se jim člověk k ničemu neupisuje. Jak moc velkej rozdíl hraje výcvik posádky ukázali několikrát Izraelci. Tady je možná pár desítek lidí co s tím jakž takž umí, takže kdyby to armáda brala nějak seriózně, tak cvičí i dobrovolníky už teď, protože většina zkušenejch řidičů, střelců a velitelů těžké techniky zařve během prvních pár hodin, nejpozději dní. A pak bude znát rozdíl mezi rychlokvaškama s dvouhodinovým výcvikem a těma, co už v tom někdy v životě seděli.

     Ale na druhé straně, s tankama se tady nepočítá vůbec a celej zbytek obrněné pěchoty vyřadí jeden osobák (vzpomeňme Bitvu u Tábora 4. 11. 2016), takže s tím se nejspíš nepočítá taky. Akorát nechápu teda strategii této hry na vojáčky, nabrat brance a pak je poslat s kapsama plnejma granátů proti kulometům a tankům? A bude vůbec dost granátů? Nebo to dopadne jak ve Stalingradu, kdy jeden dostal pušku, druhej zásobník, tak tady dostane jeden granát a druhej radši nic?

     1. A jo takhle, to sme se nepochopili. To pak jo, to souhlas.

     2. Bitva u Tábora? Myslíte to, jak pipina vjela s osobákem do kolony Pandurů? Problém je v tom, že armáda necvičí přesuny v kolonách. Pokud by to probíhalo tak, jak by mělo, tak tam ta pipka nevjela, protože by na křižovatce stál buď regulovčík nebo vojenská policie a řídila provoz. Dále by řidiči dodržovali rozestupy v proudu a rychost přesunu. Jenže to by tady zase řvali inteligenti, že se museli táhnout za kolonou padesátkou a že když se pokusili předjíždět, tak je sebrali vojenský policajti.

      1. A to by řvali plným právem.

       1. Jakým právem?

        1. Právem člověka, jehož nějaký pitomec svévolně, nesmyslně a zbytečně omezuje nad míru běžnou a očekávanou. Přesně stejně, jako kdyby před nimi tou padesátkou jel třeba nějaký strejc s platem vajec na zadním okně, a nechtěl by se nechat předjet.

         1. P.S. nebo — to je mnohem lepší příklad než ten strejc, neboť v praxi běžně nastává a svinstvo to je ukrutné — kdyby tam probíhal třeba cyklistický, ehm, tzv. závod.

       2. § 41 -Zákon o provozu na veřejných komunikacích.

        (7) Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.

        1. Jenže vozidla s právem přednostní jízdy jsou (a) sanitky, (b) hasiči, (c) a tím to končí. Zcela bez ohledu na to, které další esenbáky, politiky, vojáky nebo jiné pitomce tam nějaký přiblblý a nikoho nezajímající „zákon“ jmenuje.

         1. A to si stanovil kdo? Samozvaný bůh OCS?

          1. Aha, další fašista. Jste sice svině, ale utěšovat vás může to, že v současnosti svět funguje podle vašich představ a nad slušnými lidmi máte solidní palebnou převahu :(

          2. Naše devítihlavá ústava, jako dokument nejvyšší právní síly obsahovala (kromě jiného) i bod:

           – Vedoucí silou ve společnosti i ve státě je předvoj dělnické třídy, Komunistická strana Československa, dobrovolný bojový svazek nejaktivnějších a nejuvědomělejších občanů z řad dělníků, rolníků a inteligence.

           … a jak to s ní nakonec dopadlo. Takže pokud jsem i závaznost ústavy poměřoval vlastním úsudkem a svědomím a v případě nesouladu šel proti ní, hádejte, jak je tomu se zákony nižšími.

          3. (Děkuji velice za daleko lepší formulaci, než jaké jsem se dopustil ve svém zbytečně a nerozumně útočném příspěvku výše.)

         2. (2) Zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy mohou být vybavena vozidla
          a) Ministerstva vnitra používaná policií a označená podle zvláštního právního předpisu,
          b) Vězeňské služby,
          c) vojenské policie označená podle zvláštního právního předpisu,
          d) obecní policie, která určí obec,
          e) hasičských záchranných sborů,
          f) důlní záchranné služby,
          g) poruchové služby plynárenských zařízení,
          h) zdravotnické záchranné služby a dopravy nemocných, raněných a rodiček,
          i) ozbrojených sil používaná u vojenských záchranných útvarů pro plnění humanitárních úkolů civilní ochrany.
          j) celní správy označená podle zvláštního právního předpisu.

          1. Nikde tam nevidím hromadu papírovejch „obrněnců“ jeden za cenu dvou…

          2. Hádám, že měl asi na mysli „plnění humanitárních úkolů civilní ochrany” :)

          3. c) vojenské policie označená podle zvláštního právního předpisu,

          4. To docela upgradovali že si teď jezdí v OTčku :D

          5. Máte pocit, že by Pandury měly označení vozidel vojenské policie podle zvláštního právního předpisu (vyhlášky 301/2013 Sb.)?
           Čili minimálně znak vojenské policie na přední a zadní kapotě a bílý nápis „VOJENSKÁ POLICIE“ na bocích?

          6. Ehmmm. Pandury jsou doprovázeny vozidly Vojenské policie a ta jsou označena tak, jak zmiňujete.

         3. Ale jo, zkuste se příště do nějaký kolony vmáčknout. Třeba nebudete mít tolik štěstí jako ta pipina a řidič Panduru vám šlápne na perka. Z vašeho chrchloletu bude slušivá plechovka od krámovek.

          1. No, vyjdu-li z docela reálně opodostatněného předpokladu, že ty Pandury těm kašparům jezdí podobně jako SKOTi (již, jak historicky známo, nedojeli ani k Federálnímu shromáždění, protože se dřív rozsypaly na kusy), ani bych se nebál — myslím, že na silnici i v terénu bych si s Pandurem poradil, dokud, samozřejmě, neodjistí ten kulomet, který jemu zákon svinsky dovoluje a mně svinsky zakazuje :(

          2. Poradil v terénu? Co máš za kcháru?
           SKOT se rozsypal… Jo, sralo se na údržbu, on nás nikdo neohrožoval, je mír, je pohodička, proč dělat údržbu, proč dělat přechody?

          3. (Kde a kdy jsme si začali tykat?)

           V terénu bych musel využít toho, že jsem s Range Roverem menší, lehčí a obratnější; bez využití těchto faktorů je samozřejmě průchodivost (funkčního) Pandura daleko vyšší.

          4. Soráč.
           Jo, vyhoďme debily na MO, co objednávaj kraviny. A dejme armádě aspoň 2,5% HDP. Nakupme pořádnou techniku, místo Pandurů Pumy od Němců. Vždyť kluci na misích sami říkaj, že Pandury tam nechtěj, raději by tam měli starý Bevka.

          5. Až to bude soukromá armáda, která bude usilovat o můj dobrovolný příspěvek, budu o tom vážně uvažovat, a budu nepochybně konsultovat (mj. také) s kolegy Coverem a JJem, do jaké míry je smysluplné to či ono.

           Dokud ale jde o armádu státní, pak to jediné, co bych vyhodil, je ona sama. Komplet. Nadefekovat. Nakolik to mohu a dokáži ovlivnit, aniž by to pro mne znamenalo vězení nebo hůř, nedostanou ode mne ani haléř.

          6. „vyhoďme debily na MO, co objednávaj kraviny“

           Objednávání kravin je snad smysl existence ministerstev obrany, ne?

           Samozřejmě jestli to bylo myšlené jako „zrušme ministerstvo obrany“, tak nic proti tomu.

        2. Já je občas vidám tady jezdit.

         O nějaké koloně ani řeči. Jede Pandur, landrover, pak půl kilometru nic, pak landrover, tři auta od vojenské policie, zase půl kilometru nic. Kdyby se alespoň povedlo napárovat auta MP a Pandury tak, aby jim dělala cestu, jako se to dělá při přepravě nadměrných nákladů.

         K rozpadu kolony mezi Boleticemi a Budějovicemi dochází pravidelně. Některý pandury pilotují borci, co ho rozjedou po městě na 70 km/h, jiný zase vypadají, že je pilotuje šerozraký důchodce s kloboukem. Že se podařilo u Tábora nakombinovat tři Pandury s dřevěným předkem na jedno místo vysvětluji jedině tak, že se někde po cestě přeskupili.

         Že se řidiči jiných vozidel do kolony nesmějí zařazovat je sice pravda, ale to nijak nedopadá na povinnosti účastníka silničního provozu dodržovat odstup od jiných vozidel, bez ohledu na to, zda se zařadila v souladu se zákonem nebo bez něho, takže vyhlídky stíhače tanků od Tábora v případném řízení vnímám jako nadprůměrné.

         1. Však taky píšu, že v současný době stojí výcvik posádek za starou bačkoru. Nedovedu si představit, jak by současná 4.brn zvládla třeba vagonování. Ale stejně tak si nedovedu představit, kdo by přebaloval vzteky posraný OCS, kdyby armáda začala přesuny nacvičovat. A to je jenom jedna brigáda. Vemte si doby, kdy se přesouvala na cvičení celá divize.

          V době fungující armády byla rychlost kolony standartně 50km/h. Vzdálenost mezi vozidly 50 – 100m.

          1. OC není vzteky pokaděný ani zdaleka; jen je mu smutno, přesmutno… z nejrůznějších blbů. Včetně — ale zdaleka nejen — těch, kdo píší „standartně“ :(

          2. Ale abych to trochu odlehčil — vzpomínám na dobu, kdy armáda sice ani zdaleka nebyla „fungující“ (pokud tedy nepočítáme její nesporné úspěchy např. v potlačení plzeňského povstání apod.), nicméně mohla si skutečně na prostý lid vyskakovat mnohem, mnohem více, než dnes.

           Byli jsme tehdy s kamarádem na čundru, a potřebovali jsme chytit stopa… je to moc let, už přesně nevím; od Kolína do Čáslavi? Nebo tak nějak; prostě šlo o kus cesty ohavný, který jít pěšky je nekonečná donebevolající otrava.

           Mávali jsme, mávali, ale marně. Pak jela kolona zelených aut; mávli jsme jen tak pro tu srandu, a oops! Poslední z nich skutečně zastavilo. Řidič mluvil rusky. Poslal nás dozadu, a dveře ereny za námi zavázal drátem, protože jinak nedržely (skoro jsme v tu chvíli, přiznávám, znervózněli).

           Nonic, drát jsme odpáčili nožem, a — přiznávám se k té malosti! — na smradlavé posteli v té ereně jsme sebrali zavšivenou placatou rusáckou důstojnickou čepici, a z otevřených dveří jsme jí mávali nešťastníkům, již se rychlostí cca 30 (nikoli 50, ale 30!!!) kph táhli za námi. Jistě byli nadšeni. No, snad mne trochu omlouvá, že nám oběma bylo asi šestnáct tehdy.

           V té Čáslavi (nebo kde vlastně) nám nezastavili. Vyskočili jsme. V těch 30 kph to nebyl problém. Byl to celkem hezký zážitek. Ano, nepochybně do jisté míry pomohl zformovat můj dnešní názor na veškeré armády.

          3. Mimořádky se stávaly vždycky. Pamatuju, jak dělostřeci střelili ožralýho cikána 152mm granátem do zad.

          4. Kterak z toho, co zbylo, poznali, že šlo původně o ožralého cikána, probůh?

          5. Pokud se nestačil granát odjistit, tak celkem snadno.

          6. No… já mám praktické zkušenosti pouze s mnohem menšími rážemi, na nichž není co odjišťovat; ale na základě těchto zkušeností odhaduji — snad mylně? — že pokud proletí lidským tělem náboj výše zmíněné ráže a odpovídající rychlosti, nemělo by z něj zbýt o moc více, než červená mlha?

          7. To se stalo v roce tuším 1993. 20.dp měl střelby na Doupově. Střílelo se z 152mm Shkh Dana. Slepejma – tj. místo ostrého granátu je asfatový projektil o stejné hmotnosti. Byl stanoven směr střelby, kdy dopadová plocha byl velice mírný pahorek. Pokud by se střílelo ostrými, nic by se nestalo, granát by vybuchl po nárazu na svah. Ale takto granát dopadl pod malým úhlem a … (házel někdo oblázkem žabky?) Projektil se odrazil a skočil jednu dlouhou žabku až do obce Korunní. Tam zasáhl střechu baráku, kde na gauči chrápal onen ožralý cikán. Projektil narazil na trám krovu a roztříštil se a jeden úlomek zasáhl cikána do zad. Výsledkem byly, pokud se pamatuju, dvě zlomený žebra. A armáda musela nechat opravit střechu a uklídit bordel v domě, kde se, dle uklízejících vojáčků, neuklízelo od 2. světové.

          8. To tam poslali na trénink rovnou chemiky, ne?

          9. Co si pamatuju, tak tu pochybnou čest měl 20.spoj. prapor.

        3. Pandury jsou vozidla s právem přednostní jízdy?
         Vozidlo s právem přednostní jízdy je takové, které užívá zvláštní výstražné znamení modré barvy, případně doplněné o zvláštní zvukové znamení.

         Nevšiml jsem si, že by Pandury měly modré majáky…

         1. Jsou doprovázeny vozidly Vojenské policie.

    2. Přáslavice spadají pod sedmou brigádu a ta se má na pandury přezbrojovat letos. A stran CZ 805 BREN: výběrové řízení vyhrála nejlevnější zbraň.

   2. Když nebude aspoň poježdění s T-72 tak se jim na tu vojnu vykašlu :-) Jinak s tou osmapadesátkou souhlasím, nejsem sice žádný znalec ani velký fanda, přesto jsem si v životě už zastřílel z více různých zbraní a je mi jasné, že až půjde do tuhého, budu se jako první volbu snažit sehnat právě vz. 58 :-)

    1. tvl, jak s tim asi budete skákat z toho letadla?

     1. Myslíte s T-72? Normálně, vezmu do náruče a skočím.

      1. s atomem jsem nepočítal

   3. Armáda teď pořizuje CZ BREN II, moje informace pochází od výsadkáře, se kterým chodíme na pivo. První generace je prej strašnej šmejd, nespolehlivý, ukrutně těžký a složitý, druhou generaci prý teď dostali a je údajně o mnoho lepší. Pokud byste před kluky položil M4 a BREN II, tak si BRENa nikdo nevezme, ale na druhou stranu BREN II by bral každý, pokud by jinak dostal osmapadesátku. Nehádám se s ním, prodávám, jak jsem nakoupil.

    1. Může bejt, že druhá generace k něčemu je. Ale jestli by nebylo levnější prostě licenčně vyrábět něco jinýho, co funguje, než z daní platit průsery než se to dovede do použitelnýho stavu. Nažrala by se armáda i zbrojovka, ale asi už ne nikdo další.

     Nicméně jak řikám, proč je to lehký? No protože samej papundekl a malorážka, nemýlím-li se příliš. Jo, tahat do akce s sebou vosumapadesátku asi pro elitáře nemá smysl, tam je množství střeliva vzhledem k objemu a váze důležitý a taky s tím umí zacházet, plus dokáží užít ty doplňky na lištu, takže jim slabší střelivo tolik nevadí, ale ten zbytek se takovýho nasazení nikdy nedočká a při vožení prdele na náklaďáku jim to může být šumák. Pochybuju že pěchota dostane kolimátory a takový srandy.

     1. A tak hlavní změnou budiž kompatibilita, plánované nasazení by mělo bejt s NATO a tam 5,56 převládá. Navíc na delší/těžší cíle se počítá s užitím DMR/kulometu. Abych citoval účastníka Afghánistánu – borec je za stromem? Kulomet. Borec je daleko? Kulomet. Borec je za zdí? Kulomet. MK-48 tam řešilo všechno. A když si chtěl užít srandu i marksman(starší střelec?), tak střílel von. Holt se hraje na palebnou převahu a že voják přežije dost dlouho na to, aby tu munici upotřebil =)

     2. K čemu zavádět licenční výrobu? Zrovna tahle zbrojovka ať jde konečně do háje, resp. pryč od státních zakázek. Útočných pušek je na trhu dost, stačí si vybrat. Už si nepamatuju, za kolik u KM kupovali H&K 416, ale vím, že když se začaly nakupovat Breny, někde jsem si to číslo našel a zůstal jsem stát v němém úžasu.

      1. A tak někde dole mezi prioritama je udržení domácí produkce pro…nevím vlastně co.

      2. Je lepší vyvážet, než dovážet.

       1. Je lepší když ostatním prodávám* to, co umím lépe a levněji než ostatní. Zároveň (a z přesně týchž důvodů) je lepší, když to, co ostatní umí lépe a levněji než já, od nich nakoupím*.
        ___
        * Formulace „vývoz/dovoz“ je nešťastná, protože implicitně zahrnuje stát a jeho hranice; a ty jsou špatné samy o sobě zcela bez ohledu na cokoli dalšího.

        1. Ehm, snad nejlepší je prodávat za co největší ceny … Jinak BREN II vypadá, že se bude do zahraničí prodávat slušně.

         Hranice jsou jako ploty, a dobrý plot dělá dobré sousedy. Např. machometány lze mít za slušné sousedy, ale nejde s nimi žít pohromadě.

         1. Ne. Prodávat kupříkladu obarvenou vodičku za vysokou cenu jako lék na rakovinu (což se v zásadě děje, vizte „homeopatika“) nejenže není „nejlepší“; dokonce to vůbec není ani „dobré“ nebo „správné“. Je to velmi, velmi špatné. Znovu: prodávat se má to, co umím lépe a levněji než ostatní. Za cenu adekvátní.

          Hranice jsou jako ploty, zajisté. Jako ploty kolem gulagů — protože o tom, co je uvnitř, nerozhodujeme my, ale státní úředníci a jiní politici.

          1. A to, co je umí kdo lépe a levněji bude určovat kdo? ÚV KSČ, nebo co? Ne, to určuje jen trh.
           Uznávám, že ve zbrojních dodávkách je trh dosti pokřiven.

          2. Určuji to samozřejmě já, za pomoci svého (a) přehledu, (b) vzdělání, (c) svědomí. Všechny tři prvky jsou nutné k tomu, aby to fungovalo.

          3. Co je tedy ocs spatneho na homeopatikach, vyvijecich vodiku, vode z ledovce za 10€/l, zlatem telefonu za 10.000 €, telefonu za 10€, vinu za 1€ vinu za 10.000 €, hodinkam za 1€, hodinkam za 10.000€?

          4. Na vyvijacoch vodika nie je absolutne nic zle. Vodik je vynikajuci nosny plyn a palivo pre FID a FPD. No a vyvijac je jednoducho bezpecnejsi ako tlakova flasa. A dlhodobo lacnejsi, zvlast v porovnani s heliom.

          5. http://www.auto.cz/vodik-aute-zazrak-dokonale-placebo-72642
           Toto jsem mel na mysli…
           Karou na vodik uz jsem jel.
           Moc me to nenadchlo…

          6. Toť otázka. Kdyby každý prodával to co umí nejlépe a každý kupoval to, co umí nejlépe někdo jiný, tak tu bude pár výrobků a devadesát procent lidí nebude mít do čeho píchnout :-) Je na filosofickou úvahu, zda náhodou současný stav, když každý prodává co se dá, bez ohledu na to, jestli to umí nebo ne, není lepší :-) :-) :-)

       2. Proč? Pro koho? Já to na porovnání svého života v NL (dováží od skopčáků H&K 416 a od Kanaďanů C7NLD) a CZ (vyrábí a vyváží Breny) nikterak nepozoruju.

   4. Jen podotek, BRENy se vyrábí ve 3 rážích. A reálně v NATO bude 5,56 ještě hodně, hodně dlouho.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017