Vláda se rozhodla, že vybere z hazardu víc. Opět jí to ale nevyjde.

Featured Image

Vládní koalice se rozhodla, že vybere z hazardu o 2mld víc. Jako občana mě dost mrzí, že se nerozhodla vybrat víc třeba o 500 mld, trochu bychom aspoň smázli státní dluh. O tom že by se jí to ale povedlo, se dá přinejmenším pochybovat. Výběr patrně dopadne stejně, jako když tehdejší ministr Kalousek zvednul spotřební daň u paliv a už předem počítal miliardy navíc. To že žádné miliardy nepřitekly, už víme.

Aktuálně jsou video loterijní terminály zdaněny jednou z nejvyšších sazeb, která se v ČR vyskytuje, pokud to není sazba přímo nejvyšší. Zároveň jsou zřejmě nejefektivněji sledovány, kdy přes online systém nejde zapřít jediná koruna. Pokud je stroj připojen do sítě, ví finanční úřad okamžitě o každé vložené koruně. Pokud připojen není, není hra vůbec možná, nic lepšího z hlediska výběru daní ještě nikdo nevymyslel. Ačkoliv se v médiích často můžeme doslechnout, že se z těchto přístrojů neplatí žádné daně, opak je pravdou. Podívejme se na aktuální sazby, se kterými majitel herny musí počítat a na které bych jako účetní rád upozornil:
 
1. Loterijní daň ve výši 20% z tržby. Všimněte si, že nikoliv ze zisku, jako je normální v ostatních odvětvích, ale z tržby. Tím sazba nabývá zcela jiných rozměrů a může dosáhnout i více jak 100% zdanění. Loterijní daň platíte za každých okolností, ať jste v zisku či proděláváte. Vypočítává se jako vložené sázky, od kterých se odečtou vyplacené výhry. Tuto daň nelze ponížit o žádné výdaje, které s provozem máte (nájem, elektřina, OSA, mzdy, odvody atd.).
2. Místní poplatek ve výši 55kč denně za každý přístroj bez ohledu na jeho zisk. Opět nejde ponížit o žádné skutečné výdaje.
3. DPH ve výši 21%
4. DPFO dle aktuální sazby podle toho zda je majitel právnická nebo fyzická osoba

Pokud vezmeme modelový příklad pro hernu, která provozuje 20 video loterijních terminálů (VLT), bude odvod daně z pohledu majitele herny vypadat následně. Pro dobré počítání jsem zvolil sázky ve výši milionu korun, a výplaty odpovídající běžné výhernosti 80%.

Vložené sázky:                 1.000.000,-
Vyplacené výhry:                 800.000,-
Čistá tržba:                         200.000,-
Místní poplatek:                    33.000,- (20ks VLT * 55kč * 30dní)
Daň z loterie:                       40.000,- (20% z 200.000kč)
DPH:                                   11.020,-
 
Celkem z 200.000,- odvedena daň ve výši 84.020.- bez ohledu na skutečnou výši zisku. Teprve potom se hradí odvody na sociální a zdravotní pojištění za sebe a zaměstnance a další výdaje a výpalné státu. Navíc majitel herny i majitel loterijní licence odvádí dále případné DPPO nebo DPFO.

V roce 2006 jsem měl šestnáct klientů z prostředí sázek a loterií, dnes mám dva. Ostatní zkrachovali. Důvody jsou obecně dva, buď už nezvládli pokrývat placení daní a výdaje a tak museli provozovnu zavřít, nebo se jednou traktorista Tonda sedící v městské radě probudil a řekl si, že udělá něco pro lidi a zároveň dumal, aby to nedalo moc práce. A tak se na mnoha místech vedení města sešlo, aby třeba už za týden provozovnu zavřelo, případně omezilo otevírací dobu na třetinu při zachování původní výše poplatků.

Spoustu z vás si jistě řekne, že je to výborné, protože lidé budou méně hrát což je žádoucí. Lidé se přece musí vychovávat, politik přece ví lépe co má občan udělat se svými penězi. Nic proti, nic takového se ovšem nestane. Dojde pouze ke zvyšování zisků zahraničních internetových casin, která nemají žádná omezení a jejich vlastníci sídlí v daňových rájích, případně budou vznikat další nelegální herny, jak to už několik let můžeme pozorovat v oblastech, kde byla sázková zařízení zakázány. Nejen že stát jejich činnost neumí a zřejmě ani nechce regulovat, z jejich zisků navíc neuvidí ani jedinou korunu. Výběr daně ze sázkových zařízení tak bude zcela jistě nižší než před zvednutím zdaňovací sazby.

Aktuální návrh na novelizaci zákona o loteriích, počítá s tím, že jeden konkrétní člověk bude moci měsíčně prohrát maximálně 20tis kč. Počítá se s vývojem speciálního software, který by tuto skutečnost sledoval, bližší parametry zatím zveřejněny nebyly. Ačkoliv si bednu zahraju sporadicky a za dvacet klacků zatím nikdy, vcelku mě nasírá představa, že mi stát bude diktovat, co si mohu dělat se svými penězi, které jsem už jednou předtím zdanil. Důvodem pro toto špiclování občanů je extrémní dopad patologického hraní na společnost a jeho obrovská finanční náročnost pro stát. Relevantně vyčíslit nějaké škody se ovšem zatím nikdo nepokusil a žádná taková statistika neexistuje. Osobně si ani neumím představit, jakým způsobem by bylo možno jí vypracovat. Pokud vzduchem létají nějaké cifry, obvykle je to práce placených občanských aktivistů, pro které čím vyšší cifra tím lépe, bez ohledu na to že nemá žádný, natož relevantní základ.


03.05.2015 NOX

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
140x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017