Většina lidí je úplně blbá

Featured Image

Dnes jsem si dal D-F maraton, tj. posadil jsem se a pročetl si články za poslední dva roky. Většina zdejších textů operuje s faktem, že většina lidí je úplně blbá. A ona bohužel je. Tato “většina” jsou ti, co způsobují, že Blesk je nejčtenější periodikum, že N@ha je nejsledovanější televize, že Babiš je nejvolenějším politikem atp. Název “vohnout” pro tyto lidi je poměrně chytlavý.

Přesto jsem si všiml, že texty často naopak operují s tím, že většina lidí blbá není. Příkladem budiž článek, (vlastně to byla celá řada článků), o svobodě slova. Většina lidí tu nejspíše zastává názor, že svoboda slova má být absolutní, a že je nesmyslné ji jakokoliv cenzurovat, omezovat, prostě cokoliv. A že proti špatným názorům se bojuje dialogem, diskuzí, věcnými a logickými argumenty…

Já osobně zastávám také názor, že svoboda slova má být absolutní. Tj. nejspíše bychom se obešli i běz těch paragrafů, co nám zakazují zpochybňovat genocidy nebo projevovat nenávist vůči skupinám. Podle odpůrců tohle už zasahuje do svobody druhých. Tj. např. homosexuálova svoboda je potlačena, když někdo na něj ukazuje prstem a navádí ostatní lidi k vraždění homosexuálů. A ano, na argumentu, že slova mohou být také nebezpečná, něco také je. Také tu padlo, že třeba i Hitler zabíjel jen za pomocí slov…

Nicméně vraťme se zpět k dialogu. Takže – představte si, že máme absolutní svobodu slova a každý si může říkat, co chce. Potenciálně nebezpečné myšlenky se budou potlačovat dialogem… Tohle všechno ale předpokládá, že každý má mozek. Nebo aspoň, že každý má funkční mozek. Bohužel tomu tak, jak jistě víte, není…
Spousta lidí je hluchá vůči logickým a racionálním argumentům, objektivním důkazům atp. Naopak, na co dobře slyší jsou emocionální výlevy, hraní na city, lži, které chtějí slyšet. Žijí ve své bublině těch jediných správných názorů, obklopují se jen lidmi, co jim pochlebují (do jisté míry tohle však děláme všichni) a zkrátka nikdy si nepouští k tělu názorové oponenty, co s nimi chtějí vést dialog.

Když chcete šířit nějakou myšlenku a upozornit na sebe, můžete se zkusit dostat druhým pod kůži svou rétorikou, obhajobou svých myšlenek na vysoké, ba přímo vědecké úrovni… Anebo můžete udělat nějakou šílenost, ujetost… Co asi více vzbudí pozorost? Pussy Riot chtěly upozornit na společenský problém a tak rozjely nelegální koncert v chrámu. A fungovalo to. S nějakým dialogem by zkrátka neobstály a nikdo by si jich nevšiml.

Neříkám však, že by kvůli tomu měla být svoboda slova zakázána. Jen platí, že stejně jako zákony nás neochrání před těmi tzv. “nebezpečnými myšlenkami”, neřekl bych, že by tuto funkci zvládl dialog (ač to možná koneckonců zvládne lépe, než ten zmíněný zákon). To jen za předpokladu, že mozkové buňky většiny populace zvládají víc, než jen zírat na zábavné estrády v TV.

Zaujala mě taktéž obsáhlá série článků na téma Anarchokapitalismus. Autor se opravdu snažil obhájit myšlenku na výbornou, akorát opět jsem tam nikde moc nenacházel jistou “blbuvzdornost” a opět jsem měl pocit, že některé věci by fungovaly jen pokud by aspoň polovina všech lidí měla nějaké ty známky inteligence….

 


09.12.2015 pipe.maze


Související články:


12345 (192x známkováno, průměr: 3,04 z 5)
24 156x přečteno
Updatováno: 9.12.2015 — 22:38
D-FENS © 2017