Veřejný sektor utržený ze řetězu - zpět na článek

Počet komentářů: 414

  1. Uzákonit, že základ pro tabulkové platy státních zaměstnanců bude přímo spjat s mediánovým platem v komerční sféře, je velmi zajímavý nápad.

    Na druhou stranu vždy je nutné být cynický pesimista a předvídat, jak by to stát spíše zneužil.

    Např.: zničit Lockdownem 100% malých firem a ponechat pouze korporace, se kterými se úředníci dohodnou že nastaví vysoké platy výměnou za daňové úlevy a dotační program „slušný plat 2022“.

    Nebo: zavést minimální mzdu ve výši 90% takového platu, jaký si pro sebe představují úředníci. Atd.

    1. Nikde ale nezaznělo, proč se platy úředníků „utrhly“ v r.2014, jako by to nijak nesouviselo se služebním zákonem, který prosadila Sobotkova vláda. Dál vynechám učitele a hasiče, protože o jejich společenské potřebnosti jsem bezmezně přesvědčen. U policie už to tak bezmezné není. Jsem sice schopen si připustit že existují, ale já jsem asi smolaž, protože jsem jich zatím potkal tolik, že bych je hravě spočítal na prstech jedné ruky a ještě by mi nějaké prsty zbyly. Co se týká úředníků, tak situace je mnohem horší než si většina z nás dovede představit. Úřady nemají naplněné stavy, ale peníze mají naplánované podle tabulek. Proto mají vedoucí odborů docela volnou ruku v přidělování mimořádných odměn.
      A co na to „Bureš“? Sobotkovi ten služební zákon servilně odkýval a teď ho dál ČSSD drží pod krkem tak pevně, že na nějaké rušení tohoto zákona nemá ani pomyšlení. To nás raději zadluží.

      1. Hasiče?
        No nevím, ty paláce co si staví, ta renta, no ušetřil bych na nich.
        Samozřejmě také na policii, armádě a zejména celní správě jakbysmet.
        Pak decimaci úředníků ročně po celé volební období.
        Dotace zrušit.
        A nechte ozubenou pleš na pokoji, je to stejně trapné jako se vymlouvat na Kalúska.

        1. Vláda se u nás zvykově pojmenovává podle jejího předsedy, protože on si ji personálně vybírá. Zatím (bohu díky) je jediná vyjímka a tou je vláda Jany Nagyové, které se, čistě z formálních příčin, říká jinak. :-)

          1. Původně jsem chtěl napsat:
            Jsem sice schopen si připustit že existují i slušní policajti, ale já jsem asi smolař,…
            ale napsal jsem co jsem napsal a zdejší systém neumožňuje opravy již vložených příspěvků. Chápu že to nedávalo pak ten smysl, jak jsem původně zamýšlel.
            Naštěstí jsem zatím potkával jen dopraváky a zde si myslím, že by to chtělo velkou redukci nadbytečného stavu. Naopak by mohli posílit nehodovku tak, aby na ni člověk nemusel čekat 3 a více hodin. Většinou jezdí 2, takže kdyby vybrali těch pár slušných a zbytek dopraváků vyházeli, tak tu nehodovku hravě doplní.

            1. Dopraváci se střídají. Jednu směnu měří, jednu řídí dopravu a jinou zase jezdí jako nehodovka. Málokdo vydrží dělat nehodovku nepřetržitě, zvlášť pokud tě třeba přivolaj k situaci, kde se dvaadvacetiletý motorkář tak nějak rozvěsil na 4 betonové sloupky plotu.

              1. Proč ne? Posádky záchranek musí řešit furt nějaký rozvěšený, pokud je možný je eště nějak sešít, a dělají to klidně roky v kuse.

                1. Možná proto, že ne každej má na to kufr? Ne každej, kdo jezdí se sanitkou nebo záchrankou jezdí na nehody a ty lidi se tam běžně střídaj. Takovej hasič to je něco jinýho… hlavně na menších městech nebo vesnicích je hasič prostě vždycky první na místě…

                  1. Rychlá jezdí k tomu, k čemu je kdo zavolá, včetně různé takové řežby. Převozku dělají vozy rychlé hlavně v Pze, protože jich je tu dost a magorsrát zjistil, že tak může dojit pojí-štěnicovny a nemusí to pak (tolik) dotovat. V jinejch krajích sou rádi, že sou rádi, a nemůžou si dovolit dělat taxíky.

                    1. Ale maj běžně starší sanitky, ať už bejvalý ambulance nebo prostě jen sanitky, kterejma se ty nutné převozy dělají. Všude tě musí na neurgentní zákrok převést sanitka, když si o to požádáš z nějakého pádného důvodu. Dopravní zdravotní služba se to jmenuje a nemyslím, že by byla v čr nemocnice, co by to neměla.

                    2. No a co sem motáč převozky, což sou nějaký soukromý firmy, s krajem zřizovanejma rychlejma, který jezdí jenom k řežbám (samozřejmě vedle všech dalších infarktů a úrazů a kdo ví čemu eště)?

              2. Motorkář je ještě dobrej. Co tak poslouchám, tak nejhorší jsou mrtvý děti. Říkal mi známej policajt že měli nahlášenou vraždu dítěte a že sice měl operační dost rozumu aby tam poslal bezdětnýho kolegu, ale i ten se pak prej z toho klepal ještě druhej den.

                1. Jasně no. To nám říkal frajer z první rychlý na školení na střední taky…sme se ho jako řezníci ptali na to, co bylo nejhorší, protože střeva, vnitřnosti nebo třeba voči sme už měli docela vomakaný(samozřejmě jen hovězí a vepřový :-D )… řekl jen… děti. No a bylo ticho no.

            2. Jen k vytíženosti těch policistů. Před týdnem jsem dostal z hlediska zákona zaslouženou pokutu. Tři policisté + WV dodávka honili hejly co jeli z Kaufu ve frontě asi dvacítkou a nepřipoutali se. Během výkonu u mně projeli kolem v době setmění a ještě nerozsvícených světel VO dva neosvětlení cyklisté v černých hadrech. Policista na výtku že společenská nebezpečnost chování cyklistů je jistě mnohem vyšší řekl že nemohou být všude. Dva co seděli ve voze za bukem by tak museli vylézt a hodit sprint. Hejl bez pásů byl přeci jen lepší a bez námahy. Takže nějaké zvyšování platů a přednostní očkování těchto rafanů je jistě na místě. S celníky to samé, to je největší státní svoloč se kterou jsem se bohužel opakovaně v životě setkal. Horší ještě než ti fízlové…

      2. Buďte rád, že jste policajtů potkal tak málo. Měl byste za to denně alespoň 3x děkovat Bohu. Protože KAŽDÝ policajt, kterého jsem potkal já, byl lhář, podvodník, hajzl a bezcharakterní křivák, který jen otevřel hubu, tak sprostě lhal a lhal a lhal… Na jedné straně sice chápu, že jiní být ani nemohou, protože by tak nemohli plnit společenskou funkci, kterou mají, ale na druhé straně je právě proto nutné je od slušných lidí držet co nejdál.

        1. Ještě jednou se omlouvám, ale klikl jsem „o jedno“ vedle a místo na váš přispěvek, jsem odpověděl na svůj :-)

          1. Dokud se sam se sebou nezacnes hadat, tak furt dobry :-)

    2. „Uzákonit, že základ pro tabulkové platy státních zaměstnanců bude přímo spjat s mediánovým platem v komerční sféře, je velmi zajímavý nápad.“

      – hej, výborná téma pre intelektuálne pivné diskusie.
      Lenže 90% ovčanov nepozná slovo „medián“ , a vlastne im to je u riti. 90% ovčanov si myslí, že bez politikov a ich drábov by sme všetci zahynuli, a nedovolia si ani myslieť nič zlé o politikoch.
      V politike je všetko viazané na intelekt medianového voliča. A politici sa aj vhodným usmerňovaním školstva starajú, aby ten median príliš nevyskočil.
      Toto koronové šialenstvo má JEDINÉ pozitívum : Názorne ukázalo, aký otrocký a poddanský je vzťah ovčanov k politikom. Vďaka koronovému otestovaniu už politici majú dôkaz, že od ovčanov im nič zlé nehrozí.

  2. Peníze na platy zaměstnanců státu jdou z daní pracovníků v soukromém sektoru.

    Zaměstnanci státu daně neplatí?

    1. Pokud si nepřivydělávají v soukromém sektoru, ne, neplatí daně.

      Nejsrozumitelnější výklad, určený pro státní zaměstnance: „pokud 100% tvého příjmu tvoří daně, které byly sebrány jiným lidem, a ty následně část ze svých příjmů musíš vrátit, žádné daně jsi nezaplatil protože na hromádce peněz vybraných z daní není více, nýbrž méně peněz než kdybys nedostal nic a nezaplatil z toho žádné daně.“

      1. Nuž, odpovedať slušne na debilnú otázku, to chce silný žalúdok .

        1. Ona ta otázka není ale není debilní. V kontextu toho na co reaguje debilní být může, ale taky to mohlo být rýpnutí. Samozřejmě že státní zaměstnanci platí daně. Všechny možné. Pravděpodobně ty samé co vy a já. Například i zaměstnanec státu platí daň z nemovitosti a tak…
          Kruciální rozdíl je v tom, že zdrojem jejich příjmů jsou vybrané daně (nejen) ze soukromého sektoru (viz výše) a jen těžko lze u většiny profesí definovat „zisk“ plynoucí z jejich práce.

          Jak ohodnotíme to, že se dítěti dostalo vzdělání?
          Jak ohodnotíme to, že Vám v nemocnici vrátili zdraví? A zrovna to vaše. Hodnotu to má jistě nezanedbatelnou, ale blbě se definuje zisk. Z pohledu společnosti má moje zdraví jistě vyšší hodnotu než zdraví 80letého bezdomovce. Přestože výkon a s nim spojená práce třeba v případě banálního úrazu vyžadovala stejné množství práce zdravotníků.
          Jak ohodnotíte to, že (ad absurdum) nám tu nebouchla díky státnímu dozoru jaderná elektrárna? Jak definujete zisk plynoucí z práce úřadu? (vím, že technicky nemůže bouchnout, jen se snažím dát do protikladu katastrofu s nevyčíslitelnými následky aka černobyl oproti tomu, že se s největší pravděpodobností nikdy nic nestane a ani by se nestalo bez ohledu na to zda by existoval úřad na toto dohlížející nebo neexistoval)

          Takže bacha. To, že si soukromý sektor platí státní zaměstnance je pravda, to že je absurdní, aby ve státním rostly mzdy zatím co v soukromém ne je velmi nezdravý trend, ale fakt bych si nedovolil tvrdit, že úředníci neplatí daně a že jsou placeni jen ze zisku generovaného soukromým sektorem. To, že jejich odvody na sociálním a zdravotním jsou defakto virtuální položkou je věc nepodstatná. Ti lidé pracují. Někteří sice v náš neprospěch, ale to je jiná debata.

          1. Sorry kamaráde, ale ti lidé nepracují. Co jsem tak viděl na úřadě, tak kdyby mi nějako outsourcnul takovej dopravní inspektorát, tak bych dve úřednice ze tří vyrazil bez náhrady, místo tý třetí si nabral schopnyho člověka co se umí otáčet, třeba účetní z malý firmy, dal jí o 30% víc než měli baby do teď. A měl bych absolutně stejnej výkon, merenej v počtu odbavení klientů za čas.

    2. Srsly? Ale skusim to, trocha hrachu na hodenie o stenu este mam. Na papieri ich platia. V reali vratia cast penazi ktore dostali od „statu“. Cize netto prijem „statu“ od statnych zamestnancov je negativny. To znamena ze ich platy su plne hradene z dani odvedenych sukromou sferou.

      1. Ty daně co státní úředníci „platí“ jsou ale vraceny na lehce jinou hromádku než ze které dostávají svůj plat.

        Pak jsou firmy co jsou jen zčásti vlastněné státem (např. ČEZ, kde má stát 70 procent) a v takových firmách se někdy status jestli platí daně nebo ne může lišit třeba i zaměstnanec od zaměstnance

      2. IMHO je to trochu zložitejšie. To napísané tebou platí v prípade „čiste štátnych“ profesií, t.j. štátna správa a samospráva, dajme tomu ešte armáda, polícia. Ale napríklad v prípade učiteľov a doktorov v štátnych nemocniciach to už také jednoduché nie je. Tých by ľudia platili časťou svojho platu, aj keby neboli štátni a oni by z toho časť odviedli štátu práve na tých úradníkov a armádu. Alebo obrátene: za socializmu boli všetci zamestnanci štátu a všetci platili dane. A nebolo to tak, že netto príjem štátu od všetkých ľudí bolo negatívne. To čo popisuje tento článok je vlastne prechod od voľného trhu ku stavu, ktorý tu bol pre ’89. Pribúda počet profesií a množstvo práce, ktoré monopolne zamestnáva štát. Ako vieme zo socializmu, aj keď budú 100% všetci zamestnaní štátom, stále to ešte môže nejako (mizerne) ekonomicky fungovať.

        1. Statnych zamestnancov vykonavajucich niektore sluzby ktore by sme si inak kupovali od sukromnikov mozeme v pohode oddelit od uradnikov. Takisto aj zamestnancov firiem ktore sice ziju z predominantne statnych penazi, ale plnia zakazky ktore su verejnosti potrebne a boli by inak vykonavane sukromymi subjektami. Napriklad stavaju cesty.
          Co sa tyka situacie za cervenych, nemas pravdu. Netto prijmy statu z dani z prijmu boli negativne. Ved stat tych ludi platil. Ale stat vykonaval podnikatelsku cinnost prostrednictvom narodnych podnikov. Normalne vytvaral zisk. To malo vytvarat pozitivne saldo financii na strane statu. Ze ako dobre to slo vsetci vieme. Este musim povedat ze vo svojich podnikoch stat nevyplacal zamestnancom mzdu ktora by sa rovnala celej teoretickej pridanej hodnote vytvorenej pracovnikom. Mali na to vyraz socialisticke vykoristovanie.
          To co sa deje dnes sa neda zrovnat so stavom za cervenych. Vtedy sa stat pokusal kryt naklady na darmozracov vynosmi z vlastnych podnikov. Ten dnesny chce abu za to platil niekto iny.

          1. Podnik měl dva šuplíky. Ten první sejmenoval PROVOZNÍ VÝDAJE, a ten šel ze státního rozpočtu a byl dán plánem. Fabrika měla v plánu (plán = zákon) zaměstnat tolik a tolik zaměstnanců a ze státního rozpočtu na to dostala tolik a tolik peněz. Jestli ten podnik ty prachy kdy vydělal nebo ne bylo úplně šumafuk, protože ekonomika neměla za úkol vytvářet zisk, ale uspokojovat potřeby pracujících.
            Pak byl druhý šuplík, a ten se jmenovat INVESTIČNÍ VÝDAJE. Pokud (náhodou) podnik vytvářel zisk (jednalo se samozřejmě o zisk fiktivní, protože vlivem absence trhu nebyly známy ceny vstupů ani výstupů, protože cenotvorba probíhala úřední a nikoli tržní cestou a ceny byly stanoveny bez ohledu na poptávku a nabídku), tak 95 % tohoto fiktivního zisku podnik odváděl zpět do státního rozpočtu a 5 % si mohl ponechat na investiční výdaje. To byla příčina, proč mohla být plná zaměstnanost ještě v roce 1988, zatímco podniky byly investičně na úrovni roku 1948.
            Aby to nebylo tak jednoduché, od začátku „přestavby“ (tedy užití třžních prvků do státem řízené ekonomiky) musely podniky naplňovat tzv. racionalizční opatření. Tedy každý rok musela racionalizace práce stoupnost min, o 2 % (počt produkovaných jednotek musel být v tomto roce o 2 % vyšší než loni). To se zařizovalo tak, že například ve strojírenství se stroje, vykonávající po sobě jdoucí operace umístily v protilehlých místech závodu a každý rok se postupně přibližovaly k sobě, čímž bylo vyhověno racionalizačním opatřením. Zlí jazykové se thdy smáli, že až se ty mašiny potkají, bude konec reálného socialismu. No, a v roce 1989 se u většiny podniků ty mašiny prostě potkaly…

            Celý vtip je ale v tom, že ve skutečnosti žádné daně neexistovaly, existovaly jen srážky (ze mzdy, z tržeb, atd.). Protože reálně neexistoval daňový základ. Nikdo totiž ve skutečnosti nevěděl, kolik stojí produkce libovolného produktu, a jaký byl a kým vlastně byl vytvořen zisk. Ceny všech surovin, energií a veškerých dalších vstupů byly totiž stanoveny úředně (ve skutečnosti byly odhadnuty, protože jste vypočítal na setiny haléře přesně vstupní náklady ve fiktivních cenách, a pak jste z tabulky odečetl tzv. režijní náklady, které byly třeba tisíc, ale třeba také 15 000 procent toho úplně přesně spočítaného čísla z fiktivnívch cen) a rovněž ceny výstupů byly úplně stejnou cestou stanoveny, tedy odhaduty, úředně. Takže žádný reálný zisk nemohl (dokonce principiálně nesměl) exitovat a tím pádem neexistoval reálný základ daně vypočtený poměrem příjmů proti výdajům. Těmto úředně stanoveným srážkám se ze setrvačnosti První republiky sice říkáválo daně, ale daněmi ve skutečnosti nebyly a být ani nemohly.

    3. Na túto tému už diskutovala nejaká vaša ministerka (neviem či nie aj financií) a nepekne si pri tom nabila hubu………

      1. Myslím, že to byla ministryně pláče a šokiálních věcí. Venezuela Maláčová. Že když se zvýší plat státním zaměstnancům, ti odvedou více na daních a státní kasa na tom zbohaten. Nebo nějakou takovou podobnou píčovinu. Od píči bych ani nic jiného nečekal.

        1. Nebyla to ta samá, která říkala, že bavit se o tom kde na to vezmeme považuje za nepřístojné a že jí uráží, bo jak to řekla?

          1. Tak s tou dámou je to čím ďalej tým lepšie. A ešte povedzte, že ju nominovalo ANO a bude to jasné.

            1. Sociální demokratka.

              1. Ehm, Maláčovou nemůžete vystát, ale půl bilionu nikdonevíkomuazaco je cajk…

          2. Jo, to je vona. Kalousek jí v tom pěkně vymáchal tu její vyžranou socanskou držku.

              1. jojo. Venezuelka :)

        2. „ministryně pláče a šokiálních věcí. Venezuela Maláčová. ……….Od píči bych ani nic jiného nečekal “

          – Nazvať političku „piča“ je vlastne lichôtka. Väčšina chlapov si dá pre piču aj koleno vŕtať.

    4. Venezuela Maláčová tady vystupuje pod jménem Hubert?
      Stát potřebuje hodně úředníků a vysokými platy. Potom stát vybere hodně daní a budeme mít bohatý stát…..
      Resume….Všichni budou úředníci s vysokými platy a stát bude nesmírně bohatý. Bohatý stát bude zvyšovat platy a tím vybere ještě víc…Kdyby tohle tušil MARX…

      1. Pardon, odpověděl jsme výše dříve, než jsem přečetl další (tedy váš) příspěvek. Máte to napsané dobře :).

        (Už mnohokrát jsem na jiných webech navrhoval funkci možnosti editace vlastního příspěvku, a to po dobu nejvýše 10 minut od jeho odeslání (tato doba by byla nastavitelná administrátorem), nebo do doby, než na něj někdo odpoví, podle toho, co nastane dříve. Protože se znám ;))

        1. Hele to je bomba, bomba, bomba! Díky za odkaz!!

        2. Tak toto je ozaj parádny článok. Vďaka za odkaz.

        3. Ony i ostatní články tohoto autora stojí za to:
          https://finmag.penize.cz/clanky/autor/70039512-tomas-furst

          1. +1
            Jojo, díky za připomenutí, jeden ze svěžích závanů na finmagu, už jsem tam delší dobu nezabírala.

    5. Státní zaměstnanci nejenže neplatí daně, oni ani neplatí odvody na sociální a zdravotní pojištění. Peníze, které dostanou, jsou jakousi dávkou v zaměstnanosti pro veřejný sektor, vše ostatní mají hrazeno taknějak navrch, opet z daní a odvodů těch produktivních lidí.

      1. Soukromí zaměstnanci taky ne.

        1. Jsem soukromý zaměstnanec a mám ověřeno, že platím jak daně, tak tak i ty jinak nazvané daně, tedy odvody. A abych nebyl moc nasranej z celkové míry zdanění, tak část z těch odvodů platí na papíře jakože zaměstnavatel. Ještěže mu peníze padají z nebe a na ty náklady na pracovní místo tak nemusí vydělávat zaměstnanci.

          1. Ada: ono je to spíš opačně. Vše platí firma, nikoliv Vy. Firma pouze posílá různé části „nákladů na zaměstnance“ různým institucím. Tu sociálce, tu na účet zaměstnance, tu na důchodové atd.

            1. Nie, nie je to opacne. Toto su vsetko naklady jeho prace. Z hladiska hodnoty prace je uplne jedno ci firma tie odvody zaplati priamo alebo ich zaplati zamestnancovi a on ich odvedie dalej.

              1. Wildcat: to záleží na úhlu pohledu. Protože když se (např.) zvýší odvody „co platí zaměstnavatel“, tak se zvednou náklady jemu, zatímco s výplatou zaměstnance se nestane nic. Není to tak, že by zaměstnanec musel vytáhnout z peněženky víc peněz, to musí udělat zaměstnavatel.

                1. To nezáleží na žádném „úhlu pohledu“, prostě to tak je. A tomu zaměstnanci potom klidně mohou snížit mzdu. U nás se to tak třeba reálně stalo. Prostě už tolik nezbylo na výplaty. Kde vlastně asi ten zaměstnavatel ty peníze bere, že? :-P

                  1. RomanL: když chcete dál dělat blbého, tak klidně pokračujte.

                    Zaměstnavatel ty peníze pochopitelně bere od zaměstnanců, to je jasný. Svatá prostoto…

                    1. Pokud se zvýšenými odvody zdraží moje práce, pak se musím v práci víc otáčet, jinak mě nahradí strojem, levnějším pracovníkem atd., zdražíme zboží/služby poskytované ven z firmy

                      Ne že by mi zaměstnavatel peníze bral, ale musím si obhájit, že má práce je pro firmu přínosná alepoň za ty náklady nebo víc, pokud budou náklady vyšší a někdo si toho všimne, musí nějak reagovat.

                    2. Ada: z toho ovšem logicky vyplývá, co píšu, tedy že daně platí zaměstnavatel.

                      On je přeneseně platí i u OSVČ nebo jiných firem (logicky v platbě dodavateli jsou obsaženy i odvody dodavatele), ale ta dynamika je diametrálně odlišná. Když se OSVČ zvednou odvody, samozřejmě se bude snažit zvednout cenu vůči subjektům, pro které dělá, ale ty subjekty to typicky do určitého momentu vůbec nezajímá (tím momentem je nemožnost za původní ceny nakoupit stejně kvalitní službu nebo neochota jít do služby méně kvalitní). A menší změny typicky nemají na náklady firmy žádný dopad. Ale sebemenší změna u odvodů za zaměstnance ten dopad má a to okamžitý i v případě, že nemá vůbec žádný vliv na čistou mzdu zaměstnance.

                    3. Není úplně jednoznačné. Pokud má zaměstnavatel na mzdy nějaký limit a stát zvedne odvody, tak musí buď zdražit, nebo zachová „superhrubou“ mzdu ve stejné výši, čímž je krácen zaměstnanec, protože bude brát menší čistou.

                    4. Panek: už jste někdy snižoval mzdy zaměstnancům na základě toho, že se Vám navýšily náklady? Tj. jste zaměstnanci dal podepsat nový mzdový výměr s tím, že náklad na něj je 50k a protože se zvedl (třeba) na 55k, tak těch 5k půjde z jeho čisté mzdy tak, aby celkový náklad zůstal na těch 50?

                      Něco mi říká, že jste toto nikdy ani nezkusil, natož abyste to měl úspěšně za sebou a mohl to tedy považovat za relevantní možnost – to je tak (v omezené míře dle situace) možné provozovat pro nové nábory.

                    5. Říkat si můžete co chcete, ale já to znám ze zemědělství, kde na vesnicích lidi nemaj zbytí a těžko odejdou jinam. Jinak odvody se tu neměnily razantním způsobem už 18 let, to si pak teorie můžeme říkat, ale praxi nikdo nezažil.

              2. Wildcat :
                “ Nie, nie je to opacne. Toto su vsetko naklady jeho prace. Z hladiska hodnoty prace je uplne jedno ci firma tie odvody zaplati priamo alebo ich zaplati zamestnancovi a on ich odvedie dalej.“

                – žasnem, že Ťa baví odpovedať na také absurdné kecy.

            2. Asi by si písal inak ak by to u vás (u nás) fungovalo tak ako v niektorých krajinách kde zamestnanec dostane na účet plnú sumu (hrubú či super-hrubú mzdu) a zdanenie si rieši raz ročne sám.
              Ono by stačilo ak by si každý jeden zamestnanec skúsil byť živnostníkom alebo si založil s.r.o. a potom by pochopil čo, kde, prečo a ako.
              Lebo taký zamestnanec príde za zamestnávateľom s požiadavkou zvýšenia mzdy napr o 100Eur mesačne. V skutočnosti musí ale zamestnávateľ zvýšiť mzdu o viac ako 200Eur kvôli daňovej povinnosti zamestnanca. A ak si zamestnaný v nejakej ozaj socialistickej krajine kde sa prevádzkujú veci ako progresívne zdanenie tak sa môže stať, že po zvýšení hrubej / super-hrubej mzdy o 200Eur dostaneš na účet menej ako pred zvýšením mzdy, lebo si preskočil do vyššej daňovej triedy. A tam už končí každá sranda. Takže nakoniec sa môže stať, že sa žiadne zvýšenie NETTO mzdy sa nekoná, lebo síce si BRUTTO mzdu dostal viac, ale aj viac odviedol na daniach a odvodoch. Potom jesto ešte také vychytávky ako povinná 13-ta a 14-ta mzda (Rakúsko), ktorá je tak isto zdaňovaná (je tam napr. v Rakúsku asi 7%-ná úľava na 13-tu a 14-tu mzdu).

              1. SatanOkkY: v čem bych „psal jinak“? Rozdíl je mezi „být zaměstnanec-být OSVČ“, ale mezi „být zaměstnanec-mít firmu“ rozdíl není, jen by člověk viděl stejnou věc z druhé strany, ale na principu by se nic nezměnilo. Pořád je to firma, kdo má peníze a je jí (s trochou nadsázky) jedno, jaké peníze pošle kam.

                Kdyby firma daňové povinnosti neměla a vše by šlo za zaměstnancem, tak by to vypadalo pochopitelně jinak.

                K poslednímu odstavci není co dodat, pochopitelně.

                1. No jo. Asi som to mal vysvetliť.
                  Bežný zamestnanec proste vidí len tú NETTO mzdu čo mu pristane na účte. Vo výplatnej páske sa nevyzná resp. sa vyznať nechce. A preto vznikajú „legendy“ o vykorisťujúcich podnikateľoch a chudákoch nevoľníkoch teda čo to píšem zamestnancoch – veď predsa firma ma také obrovské zisky (v skutočnosti je to obrat), predáva také drahé výrobky, účtuje za hodinu programovania bambilión CZK a ja chudák dostanem len 30 000Czk mzdu. Ak by si taký bežný priemerný Lojza skúsil podnikať tak by videl, že tá mzda nieje 30 000Czk ale vyše 60 000Czk a to by si ešte všimol čo stojí taká réžia firmy, aké sú vedľajšie náklady na zamestnancov atď.
                  Ak by ten priemerný Lojza dostal tých vyše 60 000Czk na účet a musel to sám zdaniť a zaplatiť odvody tak potom by ho trklo, že kto ho vlastne zdiera. Ale to je v našich končinách nereálne a tak zamestnávateľ delí mzdu zamestnanca medzi „milujúci“ štát a nevoľníka.

                  1. SatanOkkY: takže vlastně potvrzujete, co píšu, tedy že daně neplatí zaměstnanec, ale firma:-)

                    1. Daně platí zaměstnanec, ale odvádí zaměstnavatel.
                      Daňový poplatník a plátce daně.
                      S vaší logikou by to znamenalo, že když zadáte plaťák, tak neplatíte vy, ale banka. Tudy bych se fakt na cestu nevydával:-))).

                    2. Hans-Paul: já bych se tam klidně vydal, jen bych použil lepší příměr než Vy. Banka neplatí, peníze u ní jsou moje, to je poněkud rozdíl od firmy, která má svoje peníze a z nich platí zaměstnancům.

                    3. Peníze, které svěříte bance, již vaše nejsou. Banka s nimi volně disponuje, obchoduje s nimi, spekuluje, i hazarduje. nehledě na to, že stát může dát kdykoliv příkaz k rekvírování vkladů v bankách, případně k silné redukci výběrů, údajně vašich peněz. Stalo se to v různých zemích už mockrát a to v poměrně nedávné době. V EU se to stane také. Je to neodvratné.

              2. To naozaj existuje krajina kde sa pri prechode do vyššieho daňového pásma z zvyšuje miera zdanenia celého príjmu, nielen čiastky vo vyššom pasme?

                1. Ozaj chceš aby som si toto naštudoval?
                  Viem len že na Slovensku to bolo tak, že minimálna mzda sa odčítala z tvojho daňového základu a zdaňoval sa ten rozdiel. A boli tam nejaké pásma kde si pri nízkej mzde odpočítaval celú minimálku, v ďalšom pásme si odrátaval len polku minimálky a v najvyššom pásme si neodpočítaval nič. Taká demo verzia progresívneho zdanenia. Či to tak ešte furt je neviem – a nejdem ani zisťovať.
                  Ako to je v „socialistických rajoch“ s tvrdým progresívnym zdanením neviem. Možno sa tu nájde niekto kto v tom má prehľad a vysvetlí nám to.

                  1. Je to jak píše Wildcat. Vyšší sazbou se daní to, co je v tom pásmu. Kdyby to bylo jinak, tak by se děly šílený věci.

                    1. Nie som účetní takže detaily nepoznám. Vďaka za objasnenie.

                    2. Satan, tu nejde o to ze nie si uctovnik. Toto je viac-menej zakladna vec ktoru by mali poznat. Z neznalosti vznikaju myty. Kurnik, keby som mal dvacku za kazdy raz co som pocul o tom ze zvysenie hrubeho platu o 200 xxx (tu si dosad lubovolnu menu) viedlo k znizeniu cisteho platu kvoli zmene danoveho pasma, uz by som nemusel robit do konca zivota. Dalsie, typicky kanadske myty su „po smrti si vlada zoberie tvoje peniaze, ak jeden z manzelov zomrie, hypoteka na dom sa povazuje za vyplatenu, s vladou sa neda sudit, etc…

                    3. Stran těch hypoték, v zásadě to asi může platit, při dobrým nastavění pojí-štěnicovek, ne?

                      Jináč sem slyšel nějaký zvěsti vohledně peňazí, kterak uhnije a další bolševici zalepili ty díry při „krizi“ 2008. Prej zmrazily óóóóbrovský majetky lidí z různejch arabášovů, pže zrovna shodou náhod tou dobou začly ty jejich arabášský jara, že jako z bezpečnostních důvodů a kdesicosi :D Nějaký miliardy, možná desítky miliard dolarů. Majetek je zmraženej dodnes mimochodem, teda samozřejmě dlouhý majetky těch, co byli prohlášení za mrtvý, prohlášení za terorísty apod., si stády nechaly rovnou, a ten zbytek nejspíš taky poté, co se na to pomalu zapomene. Jako že běžnej ovčan vo tom stejně ponětí ani nikdy neměl.

                      Samozřejmě výmaz dluhů vůči rozbombardované Lybii, apod.

              3. Mesicni mzda je i tak hovadina, kdyz zdanovaci obdobi je rok. Ja mam rocni mzdu a mesicne jsou mi vyplaceny konstatni castky, pricemz konstantni castky jsou i strhavany pro financak. Pak ja jednou za rok podam danove priznani (formalita pres danovou poradkyni) a financak mi vrati nejake penize. Kdyz se na to vyseru, bitej budu ja, protoze ty mesicni srazky jsou o chlup vyssi, nez celorocni zuctovani. Naprosto jednoduchy system.

                1. A to si zober, že kedysi sa vyplácalo každý piatok. Neviem či to niekde aj tak neostalo.

                  1. Ale né, vyplácelo se každó sobotu.

                  2. V ČR tento systém zůstal u romského obyvatelstva, kdy jim je vyplácena mzda formou týdenních záloh. Kdyby jim dali všem peníze za měsíc najednou, tak už jim prý nepřijdou do práce.

                    1. Také historky som počul aj o Ukrajine.

                    2. no tyždenna mzda je bežna v Australii (a snad i US a CA) pri joboch v službach. Ako kitchenhand a roznašač letakov som to zažil v 97, pracoval na štud.vizum.

                    3. Roznašeči letáku to dostávali všelijak. Brigoši zcela běžně večer po šichtě nebo když odbouchali blok šichet, typicky v neděli večer dostali zaplaceno za víkend.

                    4. Bofik 22.1.2021 v 10:53

                      Mozem odpovedat za Kanadu. Tyzdenna vyplata je bezna u vsetkych profesii platenych na hodinu. To vratane velmi dobre platenych remeselnikov. Inak sa plati dvojtyzdenne, pripadne „polmesacne“. O niekom co by platil raz mesacne som este nepocul.

                2. Sysop 21.1.2021 v 21:45

                  Fixna rocna mzda* je nieco z coho mi naskakuje husia koza. Snad najviac zneuzivana vec na svete. V korporatnom svete je zneuzivanie fixnej mzdy SOP, ale zazil som to aj malej firme a bol som svedkom toho aj v neziskovke. Mzda je fixna, ale pracovny cas nie. Kurva, niekedy bolo cez den tolko kadejakych schodzi, ze sa clovek nemohol dockat 17:00 ked konecne zmlkli telefony a kalendar bol prazdny. Vtedy bol konecne cas na vlastnu robotu. Pravda, ten cas uz nebol plateny. Slo to dokonca az tak daleko, ze pocas sluzobiek sme si museli vyberat kombinacie spojov ktore boli lacne, ale trvali dlho. Ved preco nie, za cas na ceste nas neplatili. Dolslo to tak daleko, ze po mne chceli aby som cestou od nas do Zabiakova najprv siel vlakom do Stredu vesmiru, tam prestupil na letiskovy vlak na Pearson a napokon tam na let do zabiakova. To vsetko s dvomi kuframi naradia a dielov plus vlastnymi vecami. 3-4 hodinova cesta upgradovana na 9 mene uspory 150 CAD na cestovnom. Tam som uz povedal nie. Mozno aj preto ma vyrazili…
                  Yearly salary? Fuck no!

                  *Ono je tam niekedy prislub bombastickych premii. Tie su bez vynimky podmienene splnanim KPI ktore casto ani nesuvisia s konkretnou pracou a casto su len v chimera. Stalo sa mi ze som mal KPI na 100% splnene no firma ako taka nedosiahla pozadovany hospodarsky vysledok, takze som dostal 100% z nuly.

                  1. No možná je to tak, že má sice fixní veyplatu, ale taky smluvně daný hodiny žejo. A přesčasy se počítají navrch a zaúčtujou v tom ročním přiznání.

                    Nebo jsou prostě jenom slušní a nedovolí si jít přes smlouvu, kde sou daný nějaký hodiny, a držet tam člověka x moře hodin navrch, protože v Reichu opravdu mají něco, čemu se dá říkat ochrana zaměstnanců a dostali by vod ouřady přes rypák.

                  2. Asi mam kliku, ze tyhle problemy nemam. Ofiko se mi pise 40 hodin tydne, prakticky pichacky nemam a je moje vec, jak si chodim. Normalne jsem v praci v pul sesty, protoze chci bejt brzo doma. Kdybych prisel v 10 a odesel v poledne, taky nikdo resit nebude. Asi teprve kdyby sel efekt moji prace do prdele, tak mam problem.

                    Pristi tyden zacinaji zase tanecky na care, pro zmenu z nemecke strany. Zase vykriky, ze virus tahaj pendleri, jen, holt namisto ceskych blbcu ted rvou ti nemecti. Takze vyplodili nejaky opatreni, ze pendler by se mel testovat kazde dva dny, pricemz ale pojistovna platila jeden test za 5 dni, do toho nejak nevychytali, ze na vysledek testu se ceka az 3 dny a ted neni mozne do Nemecka jet a test dodat z5ne, byt z toho dne, treba z odpoledne.

                    No, takze pockam, jak to behem pondelka vykristalizuje, eventualne na caru sfrknu omrknout situaci a v utery bych rad do prace jel. Muze se stat, ze namisto v pul sesty budu v praci cert vi v kolik. Jsem zvedavej, jak to bude fungovat a co chudaci ti, co musej jezdit na konkretni cas.

        2. Soukromí zaměstnanci soukromých firem platí celý stát a všechny státní zaměstnance. Jen soukromá firma totoiž generuje zisk bez závislosti na státu a samozřejmě státu odvádí daně a to ne zrovna malé. Mr Mr vy být státní pacholek?

          1. Stat muze generovat i zisk, pokud nabizi sluzby, ktere nejsou hrazeny vyhradne z dani.

            1. Stát nesmí vytvářet zisk. To není jeho smyslem, jak si někteří (třeba účastníci letadlové hry ANO, Pirátů nebo Zelených) myslí.
              Tvořit zisk může jen a pouze podnikatelský (tedy už pár let nazýván zákonem korporátní) sektor.
              Pokud by stát zisk vytvářel, padla by jeho legimita k výběru daní.
              Úkolem státu je stanovit korporátnímu sektoru pravidla a dbát na jejich dodržování.

              1. Když už tu jmenujete politické partaje, jaká politická strana dle Vás nechce provozovat Ponziho schéma?

                1. No jistotou je, že v Parlamentu ji nenajdeme…
                  Ale upřímně, netuším. Třeba Svobodní si myslím, že tu potřebu neměli.
                  Taky proto je nikdo mimo okruh nejbližích příbuzných nevolil, poněvadž by z toho nic neměl…

            2. Co to je za blbost? To je protimluv. Celý stát je placený z daní a odvodů, má je tedy kompletně vydat za služby. Stát samozřejmě zisk generuje, ale nikoliv jako celek, ale stovky členů jeho elit, kteří chod státu užívají jako nádhernou šanci si mimo platu ještě něco přilít do vlastních kapes pomocí kšeftíčků, ty transakce samozřejmě pak svou podstatou naplňují rysy businessu, ziskového. Jde v součtu o desítky miliard ročně (jednotky až desítka! procent státních zakázek a transakcí).

              1. Cili treba polostatni CEZ nesmi generovat zisk? Nebo ten bude generovat jen ta cast akcionaru, kteri nejsou stat? Jak? Proc?

                1. Proč ne, podíl na státu na zisku by měl jít třeba na ponížení ceny el. energie pro občany ČR.
                  Akcionáři nic negenerují, ale klidně lze vyplatit celý zisk na dividendách.

                2. Nejde jen o ČEZ, kde je navíc stát jen jedním z akcionářů, byť majoritním, ale například o Lesy ČR, které jsou státním podnikem. Ono je toho podstatně víc.
                  Takže ano, stát není podnikatelským subjektem, zisk tedy nevytváří, ale některé státní (zcela nebo částečně) organizace ano.

                  1. Taxem to i myslel. Ano, subjektem neni primo CR, nicmene je to analogicke, jako kdyz Franta podnika, Franta ma s. r. o., kde ma majoritni podil a byt podnika firma, tak Franta je proste bran za podnikatele.

              2. Zavedl bych, že nárok na slevy na dani mají jen ti co berou mzdu nebo jsou osvč. Kdo bere plat, tak šmitec. Sice by toneprošlo u Ústavního soudu (soudci berou plat). A zrušil bych kooficienty v rozpočtovém určení. Proč by měla mít Praha mít příjem z daní násoben 5x zatímco třeba Kroměříž má jen 1x. Asi by Praha koukala, že místo 80mld má jen 16. :D

      2. Ako som už písal vyššie, nie je to také jednoduché. Štátny učiteľ je produktívny, či nie (podľa mňa áno)? Alebo zamestnanec štátnych železničných dráh, štátnej nemocnice… Sú produktívni a z ich daní sa tiež platia platy oných neproduktívnych úradníkov. Je na názore konkrétneho súdruha, čo ešte považuje za produktívne a čo už je čisté mrhanie peňazí daňových poplatníkov.

        1. Tak u štátnych železníc je zamestnanec teoreticky produktívny, ale len z určitej časti. Ty ako zákazník zaplatíš nejakú sumu za cestovný lístok (v tomto ohľade sú štátne železnice na úrovni súkromného podniku), ale ostatné náklady cvakne štát (každoročné dotácie železníc – a tu už je zamestnanec železníc voči štátu neproduktívny).
          Je to komplikované – to by chcelo rozpitvať každé jedno zamestnanie v štátnom sektore.

          1. SatanOkkY:
            „…teoreticky produktívny, ale len z určitej časti. Ty ako zákazník zaplatíš nejakú sumu za cestovný lístok…“
            – – –
            O tom, že je osobní železniční doprava prodělečná, a že naopak nákladní železniční doprava zisková, jsi nejspíš nikdy neslyšel.

            Pokud osobní vlak patří soukromé firmě, pak jej taky financuje stát – nebo sis myslel, že všechny ty podělaný Arrivy, Leoexpresy, Student Agency a další jsou v plusu? Mnohdy ani samotný rychlíkový linky nejsou pro ně ziskový…

            :OD

            1. ZSR cargo dokázala urobiť aj nákladnú dopravu stratový.

        2. Pathy :
          „Ako som už písal vyššie, nie je to také jednoduché. Štátny učiteľ je produktívny,…..“

          – Teoreticky máš pravdu, reálne máš tak polovičnú.
          Zamestnanci v štátnom sektore sú skoro vždy silne neefektívny – pretože –
          – štát kašle na efektivitu
          – štát im zabezpečuje monopol

          Taký policajt nechráni ovčanov, ale chráni záujmy politikov. Ovčan ho platí, ale pre ovčana je to škodná.

          1. Aj medzi firmami sa nájdu efektívne a menej efektívne. Mne išlo len o to, že strčiť všetkých štátnych zamestnancov do jedného vreca „oni dane neplatia, iba prežierajú to, čo súkromný sektor vyprodukuje“ je zavádzajúce zjednodušenie.

            1. Jiste, ale firma, pokud je ryze komercni, pak v pripade ztraty tato musi byt nejak uhrazena. Bud z nerozdeleneho zisku predchozich obdobi, nebo pujckou, vkladem… zatimco stat toto absolutne neresi. Uvidime, jak bude stat hradit ty sekery, co jednu zatnul loni a jeste vetsi by rad letos.

            2. Jo, ale firmy co jsou delší dobu moc neefektivní (nevydělají si ani na náklady), tak krachují.

              Státní procesy co jsou moc neefektivní vesele jedou dál, jen berou větší a větší část z té hromady co se vybere na daních.

        3. „Ako som už písal vyššie, nie je to také jednoduché. Štátny učiteľ je produktívny, či nie (podľa mňa áno)? Alebo zamestnanec štátnych železničných dráh, štátnej nemocnice… Sú produktívni a z ich daní sa tiež platia platy oných neproduktívnych úradníkov.“

          Chyba už na začátku, z hlediska daní je úplně fuk, jestli státní zaměstnanec je podle Vašeho názoru produktivní nebo neproduktivní. Jeho mzda totiž není dána poptávkou a nabídkou, tedy není stanovena trhme, ale je „odhadnuta“ úředně. Nevíme tudíž, zda vytvořil nějaký zisk, protože neznáme ceny vstupů a výstupů. A protože nemáme daňový základ, nemůžeme z jeho činnosti vypočíst žádnou daň.
          Tedy i ten státní učitel či hasič platí pouze srážky, žádné daně.
          Soukromý učitel může daně platit stejně, jako by je mohl platit soukromý hasič.

    6. Mas na mysli financni perpettum mobile, kde statni zamestnanec zije z vlastnich dani a produkuje hodnoty? Uzasny. Premyslels nad Nobelovkou?

    7. Státní zaměstnanci daně skutečně NEPLATÍ. Principiálně ani nemohou, leda by po úřednickém zaměstnání ještě skutečně vykonávali nějakou reálnou práci, při níž by vznikaly nějaké hodnoty, které by mohly být předmtem zdanění.

      Funguje to totiž tak, že část statků, které vytvoří podnikatelský sektor, mu stát pod pohrůžkou násilí uloupí a rozdělí tyto statky mezi své, tedy mezi státní úředníky. Pravda, část těchto statků současně rozdělí i mezi občany prostř. tzv. mandatorních výdajů (sociální transfery, měnová a dluhová služba, atd.). Státní zaměstnanci potom formálně určitou malou část tohoto lupu vrátí zpět loupežníkovi. Říká se tomu nesprávně daně, ale ve skutečnosti to daně nejsou a být nemohou, protože zde chybí jakákoli hodnota, která by mohla být základem daně (na úřadě žádné hodnoty vzniknout nemohou a tudíž nic nelze danit, protože cokoli krát nula je vždy zase jen a jen nula).
      Nemá to vracení peněz lživě nazývané daně sice žádnou logiku, ale třeba na Vás je vidět, proč tento nesmysl vůbec existuje.
      Mimochodem stejně lživé je označení sociální a zdravotní daně slovem pojištění.
      Stát je prostě jeden velký lhář a na Vás je vidět, že jsou lidé, kteří těm lžím i věří.

      1. Ale platí. Sice to je jen VRÁCENÍ PENĚZ zpět do systému, ale de lege lata je platí a to se všemi důsledky a výhodami. Co u státního zaměstnance lze docela úspěšně zpochybňovat jako daň sensu largo jsou odvody jeho zaměstnavatele (státu). To je stejně jako pokuta, kterou dá jeden státní úřad druhému. De lege lata je to pokuta/odvod, ale v reálu je to jen transfer.

        1. Daň je stanovena ze zisku. A státní zaměstnanec žádný zisk neprodukuje.
          Srážky či odvody či jak to jinak nazveme nejsou v případě, že neznáme poměr jeho příjmů vůči výdajům, daní.

          1. Tak mi vysvětlete, na základě jakého zákona jeden státní zaměstnanec dostává na účet 18.600,- a druhý 25.319,-, přitom oba berou plat 27.000,- hrubého? To je jako podle nějaké zákona o srážkách?

            1. Zkusim to. Tomu druhýmu přijdou na účet platby za prodaný údaje ze státních registrů, a že něčemu přeházel priority? To se myslim určitě nedaní…

            2. Odpisy na děti a tak?

              1. Ano. Slevy na dani.

            3. To je přece úplně šumafuk. Pokud nějaký zákon lže – a máme soudní precedens, že stát nesmí používat slovo pojištění pro sociální a zdravotní daň, na kteýžto stát z vysoka kašle a lže vesele dál – není tato lež pravdou jen proto, že ji šíří stát. Lež je lží bez ohledu na to, kdo je lhářem.
              Ano, lžeme si, že státní zaměstnanci jakože platí nějaké daně, aby to vypadalo, že „pracují“, ale skutečnost je taková, že je neplatí a ani je platit principiálně nemohou.

          2. Státní zaměstnanci daň de iure platí, de facto ovšem ne. Je mnohem jednodušší a přehlednější jim plat „zdanit“ podle stejných vzorců jako všem ostatním, než jim to dávat rovnou v čistym. Nicméně tím že jsou placení ze státního, tak ta jejich daň je ve skutečnosti jen přesouvání mezi jednotlivými rozpočtovými kapitolami.

            1. +1

              Systémově je to jednodušší.

              Integrále: Daňový základem ze mzdy není zisk. Ani v soukromé sféře.

              1. Systémově to není jednodušší, protože česká daňová soustava systém bych řekl postrádá.
                Aplikace pro jistotu na všechny prvky dané soustavy spíše indikuje právě ten nesystém.

              2. Ono je taky dobrý si uvědomit, že to čemu se říká státní zaměstnanec jsou ve skutečnosti většinou zaměstnanci obecní, placení z obecního* rozpočtu, nikoliv ze státního. Nicméně „daně“ (nebo srážky, chcete-li) se odvádí di rozpočtu státního. A jelikož stát se nehodlá nechat ošulit, je treva6ty srážky odvést. A než vymýšlet nějaký děsivý algoritmus uhrad a protiúhrad mezo rozpočty je snazší provést účetní operace zvanou „zdanění mzdy“.

                *kterýžto je kombinací státního příspěvku obci a místních daní a poplatkům

                1. No … hlavně se to jmenuje daň z příjmu FO. Příjem je vyplácen na základě smluvního vztahu. Pro hákoše je tak nějak jedno, kdo je druhou smluvní stranou. Prostě je někdo ochoten mu za jeho činnost zaplatit domluvenou částku a tím to pro něj hasne. A stát mu k tomu řekne, když ti zaměstnavatel zacáluje X, tak mi ti z toho sebereme Y. A opět je úplně jedno, kdo tím zaměstnavatelem je.

                  Konec konců, ještě jasnější je to u spotřebky nebo DPH … prostě když si koupím flašku rumu, tak z toho zaplatím státu daně a je lautr jedno, kde jsem na tu lahev vzal.

                  1. Jasně. To je jen proč je jednodušší aby i státní zaměstnanci účetně platili daně.
                    Proste účetně daně platí, ale fakticky ne.
                    Takový ty případy lidí ze soukromý sféry co díky kombinaci odpisů, daňových bonusů a nízkých platů dostanou v čistym víc než v hrubým pominu (sleva na děti je daňový bonus a může být i vyšší než daň z příjmu. Školkovné bonus není a vyplácí se jen do výše daně z příjmu, max ale 14 600,nebo kolik to dneska je)

          3. Já doteď žil v představě, že daň se vyměřuje ze základu daně.
            A ten je u každého typu daně samozřejmě definován jinak.
            Njn, člověk se pořád učí.

  3. Statní (a obecní) zaměstnanci nejenže efektivně neplatí daně a odvody z platu, ale podstatná část z nich soukromému sektoru vyložené škodí, zejména nejrůznější zbyteční úředníci. Pár příkladů za všechny:
    – rychlostní pasti,
    – povolování staveb,
    – vymýšlení a kontroly kravin u soukromého sektoru,
    Navíc jsou v praxi téměř nepostižitelní, viz třeba nezákonné zaklekávačky na firmy.
    Kdybychom za to dostávali aspoň kvalitní služby, ale
    – výstavba silnic a dálnic postupuje doslova hlemýždím tempem (rekonstrukce D1 měla být hotová do konce roku 2018, včetně Šmejkalky bude hotová 2023/4)
    – silnice nižších tříd často v katastrofálním stavu
    – železnice na úrovni Francie v 1970s
    – objasněnost krádeží vozidel 20 % (a to si je lidé většinou najdou sami), objasněnost vloupaček ještě nižší
    – zdravotnictví s příšernými čekacími lhůtami
    – důchodový systém zralý na kolaps kolem roku 2035
    – zastaralé školství
    – neschopnost zvládat očkování
    – vymahatelnost práva u soudu slabá, často za mnoho let
    – zašlápnout fungující firmu jim často činí perverzní potěšení, došlápnout si na znečistitele Bečvy je problém
    – a tak dál, příkladů jistě každý vymyslí dost
    Bohužel kapři si rybník sami nevypustí. Z parlamentních stran si na úředníky netroufne žádná, jen ODS a Top09 občas vykřiknou nějaká líbivá hesla. Současná vládní soldateska jim pak jde vyloženě na ruku.
    Obávám se, že jsme překročili únosnou úroveň zazmrdování státní správy a tento systém přešel na pozitivní zpětnou vazbu, tj. má páky na politiky a vysoké úředníky, kteří vytvářejí další úřední místa a zvyšují úředníkům platy.
    Osobně to vidím tak, že sa odtialto odjebem aj s rodinú (čímž zdravím Wildcata do Kanady, což je jedna ze dvou preferovaných destinací), protože celá Evropa už teď začíná zaostávat za Severní Amerikou a JV Asií v technologiích a ekonomickém výkonu. A na vině jsou z velké části právě úředníci, u nás často papežštější než papež.

    1. I ždímání lidí má své meze … když úředníci moc nabobtnají, může to dopadnout podobně jako v Řecku – tam taky měli státní úředníci štědré důchody a výsluhy a pak se muselo škrtat … a ani je ty škrty neminuly.

      1. Ano, poté, co Řecko prakticky zkrachovalo. Propad v životní úrovni zaznamenala většina Řeků, nejen úředníci. Bohužel jsme na podobné cestě, akorát nás nikdo zachraňovat nebude (Řecko z politických důvodů, konkrétně zachování Eura, zachraňovala na popud Německa a Francie celá eurozóna). Na Kypr se vykašlali a ten sebral lidem a firmám část peněz přímo z bankovních účtů.

      2. A jak to dopadlo, pěkně prosím, v Řecku? Já jen že tam mám příbuzné které občas navštěvuji, a nějak jsem ten dramatický dopad na státní zaměstnance neviděl. Ano, exvojákovi co šel ve 40ti do důchodu trochu zkrouhli výsluhy/důchod ale pořád to stačí na to aby dělat už nemusel, státním zaměstnancům trošku zkrouhli důchod a platy – ale to nic nemění na tom, že ti zaměstnanci mají pořád v podstatě jistoty, klid, a jistý příjem.

        Jo to soukromníci, to je jiná liga. Po těch se tak trochu šlapalo před krachem, po krizi to začalo být peklo – a teď spousta z nich žije na ostrovech ve vnitrozemích u rodičů, protože jinak by zdechli hlady. Takhle se můžou starat aspoň o kozy a slepice rodičům.

      3. rovik :
        “ I ždímání lidí má své meze … “

        – to iste. Lenže niekde tie medze siahajú až do nekonečna !!!!!!!!!!!!

        Vďaka koronavíru si politici otestovali ovčanov, a teraz vedia, že hranice pre buzeráciu a okrádanie sú až niekde v blízkosti nekonečna. Ak si ovčania nechali kvôli SKORO neškodnému vírusu ukradnúť ROK ŽIVOTA (rok doteraz, koniec ešte nevidieť !!!) , tak si už nechajú ukradnúť čokoľvek.

        1. Do nekonečna ne. Ždímání (v kontextu financí) je shora omezené příjmem/majetkem dotyčného a pokud by se hodně blížilo 100 procentům, nastane už asi dost tuhý odpor. Pokud bude 100 úředníků na 10 pracujících, tak ti úředníci ve finále moc peněz mít nebudou i kdyby ty pracující sedřeli z kůže.

    2. Taxman: to „odjebání se“ se tu občas řeší, co ještě zvažujete?

      Současně Wildcat už se tu nechal slyšet, že by se rád taky někam odjebal, takže on ten kanadský socialismus taky není úplná hitparáda… Ono totiž prakticky nelze mít vymoženosti civilizace, ke kterým socialismus patří a současně svobodu, která je s ním v příkrém rozporu. Někam totiž ty nepotřebné lidi musíte dát a ve státním není nic, co by mohlo hodnoty produkovat, takže tam může vždy vzniknout jen něco parazitického, co si na sebe musí více-méně vydělat samo. A vydělává si to na sebe tím, že Vás omezuje na svobodě všeho druhu a vymáhá po Vás peníze za všechno možné. Jedno, jestli to má v ruce radar nebo razítko.

      1. Ten kanadsky socializmus ma naozaj daleko od hitparady. Zas ked vidim niektore prispevky ohladne spravania uradnikov voci obcanom v CR a v SR, akosi si hovorim: a kurva, dobre ze som vypadol.
        Na druhej strane, parazit bude vzdy parazit bez ohladu na to ze na ktorej strane Atlantiku sa nachadza..

        1. Nie že by som sa chcel zastávať nejakých úradníkov v SR (keď mám ísť na úrad tak mám dojebanú náladu už mesiac dopredu), ale všimol som si nepatrné zlepšenie. Samozrejme je to závislé aj od konkrétnej osoby.
          Ale myslím, že pri hľadaní nejakej optimálnej krajiny na život by to skončilo ako v tom židovskom vtipe kde nakoniec prišli na to, že nič nenašli a že by trebalo nejaký nový (lepší) glóbus.

          1. Uvidíme. Keďže všeobecne postupuje šialenstvo rušenia bezvizoveho cestovania, budem si musieť znova zaziadat o slovenský pas. Už ma striasa…a to ešte ani neviem kedy to bude.

            1. Pomaly pomaly. Čo si predstavuješ pod tým pojmom „šialenstvo rušenia bezvízového cestovania“ ?

              1. Zavádzanie elektronických povoleniek na cestovanie ktoré nie sú nič iné len elektronické vízum. ETA v Kanade,ESTA v USA a ETIAS v EÚ

                1. No super. Som už dlhšiu dobu nikam neletel tak som si to ani nevšimol. Tú ESTA-u pre USandA si ešte pamätám a aj tančeky okolo víza do Číny (tam som bol osobne 2-krát a na tretí krát som splnomocnil nejakú cestovku či kieho čerta – ale to už vraj nieje možné) a Vietnamu (konzulát je vo Viedni). Do Malajzie mi nič nebolo treba.

      2. Ještě „americkou Kanadu“, tj. státy Montana, Idaho a Wyoming.
        Hory můžu, k moři si zaletím, preferuju „vesnice“, tj. malou hustotu zalidnění.

        1. Fascinuje mne jak si stehovani do zahranici, zejmena pak do USA, Kanady, Australie nebo na Zeland spousta lidi z EU predstavuje jako hurvinek valku. Ze je to jak stehovacka do Nemec jenom trosku dal. Chce si to trosku zjistit, co je k tomu potreba, a vetsinu pak prejde chut vubec takovyhle veci vymejslet. Absolovoval jsem jen L1-B viza do USA, coz je nejjednodussi cesta jak se dostat dovnitr, a i na to musi mit clovek kliku na firmu s pobockou + ochotu se do toho poustet, v US vsecko s urednikama neuveritelne dlouho trva. A na vybirani mista kde se mu tak bude libit muze smykem zapomenout. Navic viza jsou taky nastaveny aby mohli s clovekem co mozna nejvic a co mozna nejdyl kvalitne vyjebavat, a nikdo ti nezaruci, ze budou z firmy hodny a zazadaj ti o zelenou kartu. Taky ti muzou nechat dobehnout viza a poslat te doprdele. Kazdopadne chvalim prozreni, ze jsme v Evrope technologicky narozdil od US fpyci. Duvodem ovsem nejsou urednici, ale okolnosti a mindset. Okolnostma myslim to, ze se mame v EU strasne dobre. Tady mas jistotu zdravotni pece ktera te nepripravi o barak, kdyz vylezes ze skoly tak nemas pul baraku dluh, vis ze nakej duchod dostanes a nebudes muset travit duchod jako vitac ve Walmartu. A ten mindset.. Kdyz vyleze v EU borec z vejsky tak to ma nalajnovany: najit praci, doklepat to do duchodu. V US je to spis OK, najdu praci pac musim splacet dluh, ale mezitim zkusim zalozit startup a vydelat love. Jak z toho ven, tezko rict..

          1. Njn, každej si myslí že von je přesně ten na kterýho tam čekaj.

          2. L1 viza mozu byt jednoduchy sposob ako sa dostat do USA, ale ako neimigracne viza viazane na firmu su uplne zbytocne pre niekoho co tam chce ist natrvalo. Tu sa ukazuje vyhodnejsia Kanada, nakolko ma imigracny program otvoreny pre kazdeho kto splna kvalifikacne predpoklady. Ziadna vazba na firmu. A to aj v pripade ze zaujemca ma ponuku na pracu, ktora zvysuje sance na kladne vybavenie ziadosti. S tou zdravotnickou starostlivostou to tiez nie je az tak jednoznacne. Pokial teda v cesku nerobia lekari na rozdiel od slovenska zazraky. Mame svoje skusenosti rodine. Ani s tym vitacom vo walmarte to nie je tak jednoznace. Neviem ake mate dochodky v cesku, ale naozaj by som nechcel zit zo slovenskeho statneho dochodku.

            1. No to zni sice naprosto supr, ale jak je to dlouho co jste se koukal na minimum cut-off score na PR do Kanady? Ja jen ze bez naprosto perfektni anglictiny je clovek uz ve 30 moc starej. Ono kdyby to bylo tak jednoduchy, tak by tam byl kazdej. A ohledne L1-B viz.. vzhledem k tomu, ze US primo imigracni viza prakticky nedava (kdyz nepocitame family based green cards), tak je to s H1-B vizama prakticky jedina moznost. A vzhledem k capu na H1-B, diky kteremu mate cca 30% sanci na vylosovani z loterie a moznosti zacit az cca 10 mesicu od podpisu smlouvy to z nich dela prakticky jen viza na prestup ze skoly. Ony tyhle dva typy viz jsou takzvany dual intent viza, kde clovek neztraci status kdyz si zazada o zelenou kartu. Takze bezna cesta do US je L1-B -> presvedcit zamestnavatele at zazada o GC -> pretrpet tech 5 jaru co zhruba trva vyrizeni -> GC. A s tim duchodem to zalezi, ja treba neznam nikoho v duchodovym veku kdo musi pracovat aby prezil. Muj deda zije sam v baraku z jednoho duchodu a kazdej rok docela usetri. Dokud byly dva tak jezdily kazdej rok do zahranici na dovolenou. A doktori, to zalezi na stesti. Ovsem jestli si myslite, ze drazsi = kvalitnejsi..

              1. Vzhladom na to ze v aprili bude 20 rokov co zijem aj s rodinou v kanade, na potrebne skore som sa dival velmi davno. Nemam dovod. A to ze ked ma clovek 30 je uz velmi stary: Clovek nad 30 je podla mojho nazoru zalozeneho na vlastnej skusenosti uz naozaj stary na emigraciu.
                Co sa tyka toho ci dochodca bez prace nevyzije: Neviem ako je to v USA, ale u nas je statny dochodok dost maly. Ludia sa vacsinou spoliehaju na dochodkove sporenia ti co mali normalne zamestnanie a odisli do dochodku donedavna, su na tom lepsie ako mnoho ludi co pracuje. Mnohi odili uz v 55, tak este vladzu a privyrabaju si extra. Naopak, ked niekto prezival na slabo platenych joboch bez benefitov cely zivot, tak ma smolu. Mimochodom, aj to je sucastou toho ze preco povazujem ludi nas 30 za pristarych na imigraciu do severnej Ameriky. Na starobu sa treba nachystat a cim viac casu ma clovek k dispozicii, tym lepsie.
                PS: Z dochodkov bez problemov vyziju aj nasi rodicia (teda, v mojom pripade len mama, nakolko otec zomrel pred 40 rokmi). Ale nie som si isty ci by sa mi ich styl zivota pozdaval.

                1. No tak to uzavrem tim, ze se shodnem na tom, ze se neshodnem. Me konkretne 30 je, ziji uz ve 4 zemi (CZ, DE, US, CH(FL)) a usazovat se zatim nechystam. Poznal jsem hromadu lidi co zili jiz jako starsi v kazde z techto zemi a vetsinou to byly nejaci expati na pozici senior manazeru co nedostatecny duchod resit nemusi. Ono ne kazdy relokuje ze zeme puvodu, nevidim problem s duchodem v relokaci manazera po 10 letech ze Svycarska do Kanady. Uprimne za me je usazeni hned v prvni zemi stejny jako vzit si prvni zenskou co mi dala. A s VS toho do 30 zas tak moc stihnout nejde. A s tim nesouhlasem s duchodem v CR to uz chapu, slo jen o nepochopeni na me strane. Je jasny, ze ze statniho duchodu v CR nebo SR, zejmena pokud je clovek sam neni zadna hitparada, ale clovek z toho prezije, diky zdravotnimu pojisteni ma nejaky standard pece zajisten (ac o kvalite muzem diskutovat, z meho pohledu to ale takova hruza neni). Uprimne system duchodovych sporeni je pro mne jen o chlup lepsi nez system v CR. Kdybych ty prachy dostal na roku tak je umim investovat rozhodne lip nez tech blbejch par procent co tam clovek dostane. Staci se kouknout na blby nemovitosti.

                  1. Tak tu si treba uzrejmit pojmy, lebo kazdy z nas hovori o niecom inom.

                    Expat sa stahuje za pomoci firmy, berie si vybudovanu poziciu so sebou. To by som v pohode urobil aj teraz vo svojich 55.
                    Emigrant je na vsetko sam a zacina v novom state z nuly. To je to na co by mal clovek byt mladsi ako 30.

                    My s manzelkou este raz miesto bydliska menit planujeme, no to bude len hladanie vhodneho miesta na dochodok. Prve kriterium: Bez mrazu a snehu. Ostatne: Uvidi sa.

                    1. Jo tak to pak jo. Moje chyba, bohuzel nemam dost siroky rozhled a tak to beru dle svoji socialni bubliny. Diky za upresneni. Kazdopadne preji stastnou ruku pri vyberu destinace a snad to bude dle vasich predstav. Musim rict, ze v Kanade jsem zazil svoji nejhezci dovolenou – 2 tydny v Canadian Rockies. Neco takovyho v Evrope proste nemame. Neuveritelna parada, spousta zvirat vcetne medvedu, losu..Dokonce zena dokazala zarezervovat lake O’Hara, coz je takovy svuj vlastni svet.

    3. „Osobně to vidím tak, že sa odtialto odjebem aj s rodinú (čímž zdravím Wildcata do Kanady, což je jedna ze dvou preferovaných destinací), “

      – z dostatočnej vzdialenosti vypadá Kanada ako výborná zem pre život. Z blízka vypadá ako Sovietsky zväz za Chruščova – len trochu bohatší. Ale ak si čierna invalidná tranvestitka, tak to bude super.
      Aj USA vypadali voľakdá inak, ako za Bídena.

  4. Superprivatizace dokonána jest. Řídit stát jako firmu = stát se stal premiérovou soukromou firmou. A my mimo jim tu srandu platíme. A protože jim tím dáváme největší ekonomickou a marketingovou moc, je to v hajzlu, přátelé.

    1. Nahodou… pan Bures tam udelal poradek a odboural spousty zbytecnosti. Napriklad od doby, co on tam sefuje, uz nedela statni podnik Cepro vyberova rizeni na dodavatele repkove srajdy a rovnou vse dodava podnik, na ktery pan sef dohlizi ve sverenem fondu. Vis, kolik se tim usetrilo zbytecne byrokracie a stresu z nejistot? Nekeca a maka.

  5. No jestli například před sto lety měla dokumentace ke stavebnímu povolení 5 listů a dnes má 5 šanonů, tak na to nestačí pan starosta, ale musí na to být stavební úřad.
    A ouředník ten stavební zákon neodsouhlasoval, nejspíš je z něj stejně nešťastný jako stavebník. Pokud bych chtěl srovnávat platy, asi bych do srovnání měl zahrnout i stejnou skupinu vzdělání.
    Nebo pokud dřív vybíral pokuty pan policajt přímo na silnici a bojovníci za svobodu si vymohli, že pokuty budou řešit na ouřadě s ouřady na tři kola, tak halt na to je třeba úředník.
    Takže dokud se 2/3 zákonů nevyhází z okna, je dost naivní očekávat zlepšení situace.
    A ne nejsem úředník a za ty peníze bych to fakt nedělal.

    1. Kdepak 100 let. Mam dokundamentaci k moji chajdaloupce z roku ’58. Planek od stavare, na dve A4 popis prubehu stavby vcetne liqidace suti (slo o predchozi zbourani stare stavby), vycetka materialu vcetne predpokladaneho rozpoctu a nasledne pozehnani MNV na jedne A4 s pridelenim Stavba povolena. Pak jeden papir o provedene kolaudaci. Tot vse.

      1. Kromě spousty požadovaných vyjádření, na které jsou kupodivu také třeba úředníci a k tomu přibyly 3 metráky právnických keců, aby bylo možné odvolačky točit furt dokola a hledat procesní chyby, bez kterých to vzhledem k vzájemně se vylučujícím předpisům snad ani nejde.
        Takže já bych doporučoval rozlišovat příčiny a důsledky současného stavu.

        1. No a pak se řekne, že ty právnické odvolačky zdržovačky jsou jen nástroj spekulantů a aktivistů, kteří blokují stavbu veřejně prospěšných silnic. Veřejnost je pobouřena, veřejnost volá, aby se tomu udělala přítrž a že se to musí zjednodušit. Tak se udělá novela zákona o liniových stavbách a silnice se dají umisťovat zjednodušeně. Část veřejnosti je pro změnu pobouřena tím, že se silnicí kolem svý zahrádky nemůžou nic moc udělat, protože už nemají možnost odvolačky zdržovačky, která by se jim najednou náramně hodila. Zbytku veřejnosti jsou jejich potíže u prdele, hlavně aby se už jezdilo. Ale zase jen do chvíle, než dojde na jejich zájem, to je najednou každej aktivista a ekolog.

          Je to prostě všechno špatně a dokud nenastane ta zergova depopulace, lepší už to nebude.

          1. Neni nutna depopulace, staci utahnout srouby. A to nastane celkem jiste.

        2. Ironii je, ze prave on hon za svobodou je cesta do pekel zapadni civilizace. Takovej Cinan drzi hubu a krok a behem tech triceti poslednich let uz namisto kola ma auto, namisto hole zdi ma televizi,… Ve finale Cinan, kterej nikdy nemel svobodu, bude mit hmotne statky, zatimco my bojem za svobodu prichazime postupne i o svobodu, i o ty hmotne statky.

          Ne, ze bych orodoval za socialismus, to ani omylem, je mne sere, ze ten socialismus se uci z chyb kapitalismu a zatimco my tu zkusenost se socialismem mame a mohli bych nas kapitalismus podle toho nastavit, tak se nechame dojebat zapadem, ktery se socialismem zkusenost nema.

          1. číňan má taky sociální kredit a je prošmírovanej vodzhora až dolů. nejspíš se mocná strana i zabývá meřením jejich titěrných penisů… ale tak nikdo tě na šumavě nedrží, běž hromadit statky do ráje… vole že tě huba nebolí dycky když tohle píšeš… zrovna ty, rozumnej chlap…

            1. Je to v něm jak v koze shifty.
              Ten socialismus třetí cesty.
              Jako v servisdokovi.
              Ten aspoň ty číňany nesnáší…

              1. amen

                1. Zapomněl jsi awoman.

                  1. Awomen. Množné číslo za množné číslo.

              2. Je no. Pravda. Ale mě to nedá se neozvat. Moje rodina si užila svoje. Na ty socialistický zázraky si moc dobře pamatuju. U někoho, kdo se tady prsí že používá vše high tech šifrovaný a systémech co nejdou sledovat, nepoužívá ani chytrej telefon a já nevim co ještě mi tyhle kecy přijdou obzvlášť trapný.

                1. Já si zase pamatuju nacistický šlendrián. Si vem, letí na měsíc a místo svojí zástavy s hákovým křížem vzali jakousi vlajku s hvězdami a pruhy…

                  1. A teď si představ jakej by byl bordel kdyby místo na měsíc letěli třeba na půl roku.

            2. Ach jo, uz je to tu zase. Kdyz vynecham ten tradicni novinkovskej povzdech „…kdyz se ti to tak libi, proc se tam neprestehujes…“, coz je obvykle argument luzy, sorry jako (stehujes ty se vsude tam, kde se ti libilo treba na dovoleny?), tak ale podstatne je to, ze mne Cinan SERE SERE SERE SERE. Dokaze to tady kurva nekdo pochopit? Ja s tem kriplama denne, slovy d e n n e, delam obchody. Neverim tem hajzlum jeste min, nez Polakum, a to je co rict. A ty svine se tam tetelej, pekne pomaloucku, polehoucku podplacej nase uredniky za nase prachy, ktery jim tam posilame a jen diky te svoji zkurvene pracovitosti, setrilkovstvi, podvadeni a sverepemu prosazovani ne, ze nam slapou na paty, oni uz zacinaji byt na nasi urovni!

              Tady vubec nejde o to, ze nekde fprdeli za Pekinem je tak chudo, ze by zrali i boty, kdyby je meli. To mam fpici, protoze to na mne nema vliv. Serou me ti sikmaci, co si vozej prdele v kopiich Medaku, maj naslapany vkladni knizky ze je ani nemuzou dovrit a tohle vsechno maji jen na ukor nas, kteri jsme proste usnuli na bobkovem listu. Fura vyrobku uz dneska ani z evropske produkce neexistuje, protoze cinska sracka jde koupit hotova za cenu materialu v Evrope. A co s tim? Ted, kdyz uz je to fpici? No hovno, samozrejme, hovno. Myslet jen na sebe, urvat, co se da, zajistit decka, doklepat to do doochodu a polibte mi vsichni prdel. Ja jsem ten business nedokurvil a to, ze musim objednavat vyrobky v Cine proto, abych mohl cinskejm srackam konkurovat, je tragedie, ktera mne nebetycne sere. Pritom v te mire, v jake je to dneska, je to fenomen tak poslednich peti let. Je to uplna lavina.

              Kde je doba nemecke, svycarske, nebo japonske kvality? Predevcirem mi do telefonu brecel German, ze vi, ze jeden typ tlakoveho sensoru stoji $6 od Cinana, ale ze on da i 20 Ecek, jen kdyz to bude nemecka kvalita. A ja jsem mu vysvetloval, ze proste tohle uz skoncilo, protoze diky tomu, ze vetsina firem kupuje ty cinsky sracky, tak nam se nevyplati jet nemeckou seriovou vyrobu. Takze sorry jako.

              A prave proto mne sere, ze ten zasranej Cinan jde hospodarsky nahoru a pritom je mackanej spolecnosti jak houba. Zadna svoboda, zadne volnosti, zadnej vlastni nazor, nic. My jeste mame nejake volnosti, byt jich je min a min, my jeste (treba tady) muzeme psat svuj nazor, zatim,… jenze s nama to jde kurva s kopce a tim zasranym Cinanem nahoru!

              Uz to doprdele chapete, co mne nebetycne sere?

              1. Hmm, no jo, to ale fakt nespravíme tím, že ten čínský komunismus zavedeme tady u nás… :-(

                1. To taky netvrdim. Ba naopak – my si ho tady pekne Schritt nach Schritt zavadime, ale chybi nam ten hospodarsky vzestup coby vedlejsi efekt :-(

                  1. Rozdíl mezi následkem a příčinou znáš?

              2. Chápeš, že to co má teď čína měla západní evropa před 50 lety taky, jenom u toho neměli gulagy a totalitu? To není moje chyba, že tu byl 40 let totáč a že to tady nikdy takový jako v německu v 70. nebo 80. letech nikdy prostě nebude. Protože je Ty Vole jiná doba. Pokud ovšem řešení vidíš v socialismu čínského střihu(se vším dohromady komplet), tak jseš prostě blbej, naivní a nebo jen vysíráš. Tady tvl nejde o to, aby ses tam stěhoval, ale o to, aby sis milej sysope představil v tej číně žít 30 let.

                1. Hlavně v Číně žádnej socialismus nemaj. Ani kapitalismus. Maj tam fašismus jako řemen a ještě k tomu bez tý sociální stránky, kterou se aspoň trochu snažily budovat snad všechny evropský totalitní režimy od konce 19. století.

                  1. Sysop – Ironii je, ze prave on hon za svobodou je cesta do pekel zapadni civilizace.

                    Ono v západních civilizacích probíhá zrovna teď nějakej hon za svobodou? Kde? Jakej?

                    Ach jo. Tohle mě vážně sere.

                    1. Chces snad rict, ze zapad ma mene volnosti nez Cina? Svobodu nemame, ostatne tu na Zemi nema zrejme zadna vetsi spolecnost, nez par Indianu nekde u Amazonky. Nicmene, porad mame vice volnosti, nez Cinan. Kdyby Cinan na protest proti vladnim opatrenim otevrel hospodu behem vyjimecneho stavu, tak nekam zmizi a uz ho nikdy nikdo nevidi. U nas toto zatim neni mozne. U nas se dovolavame svobod. Jasne, ze chceme volnosti (svoboda je fakt neco jinyho), ale taky chceme ekonomickou stabilitu a taky chceme bejt zdravi.

                      Cinan sice v hloubi duse volnost chce taky, ale ten uz o tom ani nesmi mluvit. Bohuzel ale, takovy rezim lepe zvlada katastrofy.

                      Ostatne, nemusime ani resit Cinu. Takova vojenska intervence, napriklad, je take urcita mimoradna udalost. Myslis, ze kdyz v armade zavedes demokracii a svobodu, ze ta intervence dopadne dle predstav? Proc v armade plati v podstate diktatura? Neni to spatne?

                    2. No já to beru tak, že největší posun a pokroky udělali lidi co měli maximum svobody a mohli svobodně tvořit, myslet a pracovat. Samozřejmě, že byli neskutečný a možná i nejlepší vědci na světě i totalitních zemích, ale taky ty konkrétní lidi měli prostě hodně velkej dostatek svobody. Já doufám, že se jako lidstvo posuneme někam dobře. Ubíráním svobody, budovatelskými plány a dalšími soc/kom manýry to ale podle mě určitě nedokážeme. To je celej ten muj point. Armáda ta samozřejmě diktaturu potřebuje. Otázkou je, čemu kdy byla dobrá armáda, teda když si nevydupala válku(nebo k ní nebyla zneužita).

                2. Boha jeho… je to marny, je to marny…. je to marny.

                  Ja o koze a ty o kolotoci.

                  Zkusim to jeste naposled, i kdyz moc sance tomu nedavam: reseni zcela urcite nevidim v aplikaci cinskeho systemu v Evrope.

                  Moje uvaha je stylem „zkurvenej zlodej nic poradnyho nedela, jen krade, ale ma se jako prase v zite“ a tvoje reakce „tvl Sysope, jestli se ti tak libi zlodejina, tak proc nekrades taky?“. Ne, nelibi se mi zlodejina a sere mne, ze vubec je mozny, ze nejaka zlodejina existuje. Ze vubec dovolime, aby nekdo mohl krast a pritom vzdy zvazoval, jestli riziko trestu a jeho vyse jsou pro nej akceptovatelne nebo ne.

                  Proste a po lopate: Jasne, ze zadnej normalni clovek asi nechce zit nekde uprostred cinskyho mesta. Mozna nekde v zapadle prdeli na Chajnanu jeste snad, ale i tak, jakykoli kontakt s cinskou vladou je 100x horsi, nez s nasim byvalym bolsevikem.

                  Mne ale sere, ze vubec neco takoveho mohlo vyrust diky tuposti zapadni civilizace a dneska to muze dokonce rust, zatimco zapad jde do prdele.

                  A tim se k tomuto tematu dal vyjadrovat nebudu. Pokud ani ted nechapes, pak nejsi pro mne blbec, ale jsi proste naladeny uplne na jine frekvence, nez ja :-) To se proste stava.

                  1. Každá civilizace jednou zabila sebe samotnou, říká se tomu historie lidstva. Ale vyzdvihování v tomhle kontextu problémů evropy(který způsobuje hlavně německo, viz. outsorcování výroby do číny za vidinou snadného obřího zisku atd.)je jako hasit hořícího benzínem. Pokud tohle nechápeš a tvoje vyjadřování tady ti tak nepřipadá, ok, nerozumíme si a nic ve zlým, s každým si každej rozumět nemůže. Vážně budu mít radši 1000 sysopů tady s kterejma si nerozumím než jednoho zerga.

                    1. vyzdvihování číny. ale to jsi asi pochopil…. sry…

      2. Taky je ale dobré dodat, že pokud by Strana nechtěla, tak by si postavil akorát tak hovno a ještě by si mohl gratulovat, pokud by mu zůstal ten pozemek, bo proč by měl mít pozemek, když na něm stejně nesmí stavět? Ale my jej od něj velkoryse odkoupíme za férovou cenu:-))).
        A taky reálné cesty k tomu požehnání MNV byly leckdy klikaté …

        Tohle je zrovna blbej příklad.

        1. Řeč byla o administrativní náročnosti.

          1. Jo, to bylo asi jednodušší. Předseda MNV kejvnul a bylo. Proto je dodneška třičtvrtě chatové osady kde otec šerifuje katastrálně hluboký les. Legálně postavený se souhlasem a štemplem MNV už od konce 60. let a převedený do soukromeho vlastnictví. Prostě se komouši na nejakou změnu katastru vysrali, dyk to stejně spadalo pod MNV. Fakt super jestli do toho začne nekdo šťourat.

        2. Rikala mi dneska kolegyne v praci, bydlici v jedne prdeli v prachatickem okrese, ze soused si chtel postavit bungos. Jenze… cela dedina (tech par baraku) je dvoupodlazni, takze aby dostal stavebni povoleni, musel udelat dve patra, byt nahore jsou jen v oknech fake zaclony a jinak tam neni nic, ani podlahy, ani sadros, proste jen kroqe a klestiny. A urad je spokojenej. Jakejsi jinej vymrd udelali na nejakyho dochtora, co koupil chalupu a chtel rekonstruovat, ve finale dochtor se s nima nekolik let soudil a vyhral. Jenze tolik let casu a prachu na advokaty mistni nemaj.

          Takze mnohdy jsme se od tech dob MNV zase tak moc neposunuli.

          1. Jako že by se někdo s MNV soudil a vyhrál, jo? To zrovna.

            Že mu nepovolí bungáč, ale jen patrový domek není otázka úředníka, ale toho, co si obec v rámci územního řízení schválila. A schválili to ti, které si v té vesnici zvolili. Ano, pokud to už tak v té obci mají nastavené, tak to úředník musí chtít. Co si o tom myslí je šajs egál.

            Aby bylo jasno, to není obhajoba stávajícího bordelu, ale nějaká adorace jak to za těch národních výborů bylo bájo … to zase akorát hovno. To je jako si pochvalovat, jak se to tenkrát skvěle stavělo, když se půlka matroše dala nakrást.

            1. Ale ne, dochtor se soudil se stavebnim odborem ted, ne za minule totality.

              Ja nepsal, ze to bylo bajo, ostatne mne chtel sulin z MNV nacpat do baraku nejakyho losera s tim, ze tam mam prej nevyuzitou bytovou jednotku. Jen rikam, ze az tak prilis jsme se zase neposunuli. Jen pribylo papiru.

              1. To mi bylo jasné.

                Jo, nadměrné metry, to byla oblíbená prdel … barák jak kráva a obytná plocha těsně pod 12O metrů:-))). Zbytek sklep, půda, technické zázemí a tak dál.

                No, spíš bych to řekl tak, že spousta pakárny a buzerace ubylo. A tak od přelomu století nová spousta utěšeně roste … a roste … a roste …

                1. Tak soudit si se moh. Jistej Wonka by moh vyprávět. Pavel. Ne Willi.

                    1. Ordnung muss sein, vy tupci. Republiku si pozvracet nedáme.

                    2. Za těch časů to všecko všecičko šlapalo jako řemen. A když si někdo nějak veřejně dovolil říct, že ne, tak prostě zmizel. Jen mě fascinuje, že dneska ve svobodný době se najdou ty, kterým se po tomhle stýská.

                    3. (Že by si takhle někam na diskuzi třeba za fašismu, totáče nebo v číně tohle psali bez jakejkoliv následků už ovšem nevidí….)

                    4. To be fair, za nacistů byla válka a my byli dobyté území, které bylo třeba zpacifikovat za každou cenu. Navíc většina toho byli Židé, kteří to měli spočítané.
                      Komunisté si už tyhle metody dovolit nemohli a Češi navíc nejsou takoví bezohlední psychopaté jako Rusáci. Ostatně, nacisté v Německu se taky k vlastním chovali lépe než k porobeným národům.
                      K těm komoušům je pak ještě nutný připočíst ty statisíce emigrantů. Sice neumřeli, ale z hlediska života v ČSR a našeho hospodářství jako by mrtví byli.
                      Čímž neomlouvám Němce, ale přitápím komoušům. A to ti naši byli ještě v pohodě proti těm ruskejm sviním. Tam sice měli bordel, ale ještě k tomu vražednej.

                    5. Re: shifty 13:56
                      A ty vis o nekom, komu se styska po nacismu?

                    6. no naštěstí ne. v mém okolí se nikomu nestýská ani po komouších.

                    7. ani fabriku,vzpomínám si, jak před desíti lety v nejmenované montovně BTM překvapil své do „soutěžení žhavé“ týmy dělňasů obřím transparentem v jejich úseku haly heslem DISCIPLÍNA A POŘÁDEK, písmem tak třicet cáků vysokým. vydžel tam pár dní do auditu.

                    8. hergot mělo to být ke komentu: Ordnung muss sein, vy tupci. Republiku si pozvracet nedáme.

                    9. Všechny články podobného ražení na Wikipedii mají vadnou terminologii.

                    10. Seznamy nacistických a komunistických obětí státních zvůle maj vadnou terminologii? Zkus to rozvést.

                    11. To není moc třeba rozvádět.
                      Na místech, kde by to vypadalo už móóc blbě, se správný termín „Němci“ nahrazuje univerzálním „nacisté“, přičemž nacista se automaticky nerovná Němec.
                      Autoři těchto účelových slátanin jsou si toho dobře vědomi, protože v těch textech lze najít řadu míst, kde to neuhlídali a kde to je správně.
                      Žádný voják Wehrmachtu, nebo příslušník skutečných SS, nemohl nebýt Němcem.
                      Mám na tuhle věc trochu odlišný názor, utvrzený diskusemi s lidmi, kteří tu dobu pamatovali, nebo se o ni velmi intenzívně zajímají.
                      Ono stačí jít například na nějakou tématickou besedu s Petrem Blažkem a rázem je v pojmech jasno. Potom stejně, jako mně, budou i Tobě připadat články z Wikipedie jako účelové slátaniny. Týká se to ostatně i roku 1968. Šest hodin s P. Blažkem Ti otevře oči tak, že už se na podobný slátaniny nikdy nebudeš dívat stejně.

                    12. Tomu věřím a iluze si nedělám. 6 hodin diskuze s mojí matkou o historii naší rodiny (za protektorátu, za komunismu, po 68, v normalizaci) mi taky otevřelo oči. Ono to nebylo 6 hodin, ale mnohem a mnohem víc samozřejmě…

                    13. Máme po pradědovi legionářovi jeho deník. To je taky hodně velký maso. To samozřejmě nikdy nikdo kromě člena naší rodiny ani neuvidí. To brečíš, když pochopíš co ty lidi zažili(a to vždy končí že se šlo do bitvy, nikdy to nepopisuje).

                    14. servisdok
                      23.1.2021 v 15:16

                      A co je skutečnej Wehrmacht a skutečný Schutzstaffel? SS byla primárně politická organizace a jádrovejch SSáků byla hrstka. Naprostá většina byly Waffen-SS, což pak byla lepší armádní jednotka (zahrnující i vyloženě elitní oddíly), akorát tuším furt měli trochu jinou linii velení.

                      No a jak do pravidelné armády, tak Waffen-SS brali úplně každýho, měli desítky oddílů tvořený i jenom výhradně příslušníkama neněmeckejma. Většina států východní Evropy totiž, aspoň na začátku, říši brala jako osvoboditele poté, co zažili dvě desetiletí ach tak osvobozujícího bolševismu, kterej za sebou nechal miliony mrtvejch, a vstoupení do německejch ozbrojenejch složek brali jako možnost bolševikům oplatit jejich laskavou péči o jejich dobro stejnou mincí.

                    15. Servisdok: „Kdybych měl syna, přál bych si, aby byl jako Vy“, to řekl Hitler Léonu Degrelle, veliteli dobrovolnické divize SS Wallonie, při osobním dekorování Rytířským křížem. Tato belgická divize rozhodně nebyla nějakými přicmrndávači, kterou by Němci, v rámci NS propagandy o jednotné evropské frontě proti bolševismu, nechali někde „dočišťovat“ dobytá území – prodělala celé ruské tažení a těšila se Himlerově důvěře, narozdíl od některých jiných neněmeckých jednotek. Degrelle sám byl před válkou politik, anti-sovětský fanatik a do legie verboval podobně fanatické a smýšlející jedince. To jen k té nemožnosti nebýt Němcem, pokud chtěl jeden být „echt“ bojovníkem za „správnou“ věc…

                    16. To ovšem není nic nového, tohle bylo už za komančů. Akorát ti místo nacista používali slovo fašista. Holt prostě nebylo politicky vhodné upozorňovat na ošklivou minulost našich soudruhů z bratrské NDR.

                    17. jojo to byly stejně časy, se slzou v oku na to člověk musí vzpomínat, jak jsme měli ty jistoty…

                      https://www.retro-darky.cz/budovatelsky-plakat-plechova-cedule-nasi-vesnici-/

                      https://www.retro-darky.cz/budovatelsky-plakat-plechova-cedule-nemluv-/

                    18. Ale já přeci taky budoval socialismus, ale po svým..A jistoty jsem kurva neměl díky komunistům, ale díky tomu, že mě ta práce bavila, údajně jsem na to byl šikovnej a díky tomu jsem si vydělal víc. Často až trojnásobek toho co borci, co o půl třetí práskli páječkou o stůl a s klasickou hláškou „zitra je také den a práca néni zajíc, neuteče“ šli na 1-3-5-7 do hospody a pak domů na gauč.
                      Odcházel jsem z práce, až bylo hotový to, co jsem chtěl, dílna prázdná a před šestou, kdy se zamykala brána. A pak jsem ještě do osmi-devíti objížděl soukromý „zakázky“. To všecko šlo, dokud jsem byl svobodný, měl dvě cimry u rodičů /jednu jako dílnu/ a vlastně už mě ani nebavilo, furt někde se o víkendech ožírat s kámošema, z nichž část uznávala tu hlášku uvedenou prve.
                      Budoval jsem, ale pro sebe.
                      A ani jsem neměl potřebu krást a podvádět v papírech, jako jiní. V tomhle mám svědomí úplně čistý. Budoval jsem tak, že jsem opravil/postavil/upravil/zapojil víc toho, co zase potřebovali jiní lidi, stejní jako já – ne bolševik a jeho úředníci.

                    19. Nezbytná, na to navázaná propaganda, který jsme se smáli už tehdy, musela jedním uchem tam, druhým ven. Měli to tak všichni, co nebyli kovanými členy strany, s nějakým mindrákem a léčili si je na jiných lidech, nebo dokonce na svých vlastních soudruzích.
                      Někdy to bývalo i zajímavé sledovat, jak se žrali a likvidovali mezi sebou.
                      Jen se nevyplácelo chodit moc blízko, aby část těch rozstřikovaných sraček nezasáhla i vás.

                    20. Hele to je v pohodě, buď rád, že jsi v rodině neměl někoho, kdo třeba jako vojenský atašé v Číně a podplukovník československý armády nepodepsal v 68 souhlas se vstupem sovětských vojsk. To se ti potom otočil život o 180 stupňů a ani si nemrkl. Perspektiva nula, vzdělání nula, kariera nula.

                    21. (bohatství nula, majetek nula, to vše navazuje i na další generace… chápeš?)

                    22. Už jsem to tady jednou psal.
                      Nechal jsem si od prarodičů z obou stran o té době vyprávět. A poměrně hodně, odjakživa mě zajímaly staré věci, události, ten minulý svět, se kterým jsem se potkával v těch starých věcech – zajímalo mě, jak, kdy a za jakých podmínek to kdo vyrobil, z čeho, čím a tak podobně. Stejně tak miluju starou technickou literaturu, je to prostě úžasný, s jak primitivní technikou tenkrát dokázali vyrobit i velmi složité a perfektně funkční věci a stroje. Je to asi svého druhu úchylka, mé vrstevníky tyto věci nezajímaly.
                      Taky mi to prarodiče řekli: „Proč nejsi s děckama venku, čučíš pořád tady, vytahuješ staré rozumy a hrabeš se ve starých věcech? Proč tě to tak zajímá?“ :D

                      Je to s podivem a my to už dneska těžko chápeme, ale obojí prarodiče zřejmě měli pro své kategorické tvrzení: „Za Němců tady byl aspoň pořádek, tito komunisti, to je jeden hrozný bordel“ nějaký, zřejmě velice závažný důvod, který my už nechápeme a byl to zároveň názor, za který vás v padesátkách spolehlivě zavřeli, kdyby to někdo práskl.
                      Však také – každá taková diskuse u babiček a dědečků končila z jejich strany „A opovaž se to někde vykládat!!“ a současně moji rodiče na své rodiče vrčeli: „Už byste mohli mět rozum a neblbnout klukovi hlavu. Nevíte, co se ve škole učí dneska“.
                      Připomínám, že to byli obojí prarodiče, kdo se na tomhle faktu shodovali. Ostatně i rodiče, přitom ale z mírně rozdílných sociálních skupin a moji rodiče přece jen už trochu jinak, za války byli furt děcka, třebas odrostlejší.
                      Děda s babičkou z tátovy strany, byli živnostníci se čtyřmi dětmi, děda byl vážený, respektovaný kovářský mistr – jednak díky svému umu, zkušenostem a také neskutečným schopnostem účinné a funkční improvizace, to jsem nějak přes jednu generaci a geny, který nevychčiješ, zdědil po něm.
                      Vyučil tím i tátu, k tomu byly zahrady a políčko, které vždycky někdo dědovi rád zoral a obdělal jako protislužbu. Takže byli fakticky i za války, nechci říct přímo za vodou, ale žádnou nouzí netrpěli a netrpěli by jí ani později, nebýt komunistů.
                      Naproti tomu děda s babičkou s mamčiny strany, ostatně i mamka sama, byli všichni jakoby typičtí „dělníci“ – podle pozdějších bolševických kritérií údajně „vykořisťovaní“ kapitalistou.
                      Zajímavé na tom je to, že sami ti „vykořisťovaní“ neřekli nikdy ani čtvrt křivého slova proti svým „vykořisťovatelům“, vůbec nikdy.
                      Přesně naopak to bylo – i jako dělnická třída neměli ani jednoho dobrého slova pro garnituru, nastoupivší po r. 1948.
                      U toho kapitalisty si mohli vydělat tolik, na kolik měli fyzických či duševních sil, jít do práce třeba i v sobotu – a kapitalista jim za to férově platil. Kdo byl šikovný a na vykořisťovatelově vodní pile s mlýnem, kde pracoval děda, třeba udělal víc, nebo kvalitněji či s nižším nákladem, vydělal si víc a nikdo mu tu možnost neupíral – a stejně tak tomu bylo, když pilu zkonfiskoval Němec. Nebyl to blb, nechal to běžet v zaběhnutých pravidlech a výsledkem bylo, že truhláři, stolaři a tesaři, též pracující pro Třetí říši, dostávali kvalitní řezivo. Dělat naschvály, nedejbože nějaký sabotáže, to se nemohlo vyplatit nikomu a taky by to v tomto měřítku vůbec nic nezměnilo – leda k horšímu.
                      Komunisti je po válce hodili do jakési podoby hodinovky, což v důsledku znamenalo jen to, že ať dělali co dělali, nemohli a ani nesměli si vydělat víc. Jak prarodiče, tak moji rodiče.

                      Moji rodiče už měli na ty Němce poněkud odchylnější názor, ale shodovali se se svými rodiči v tom, že jediný, kdo na tomto území kdy udělal opravdový pořádek a kdy všecko fungovalo, jak mělo, byli právě ti Němci.
                      Případ s německým školním inspektorem jsem tady už popisoval také.
                      Naše vlastní, česká zemská/školní správa, by se prostě na mrznoucí děcka v zimní škole mohla akorát vysrat, měli to na háku. Jen řídící ze školy, do které chodil táta, byl schopen dosáhnout akorát toho, že řekl žákům, aby doma poprosili svoje rodiče a každé děcko každý den přineslo z domu jedno polínko na topení ve škole. Tak fungovala školní správa za války a jak už říkali naši, všude okolo bylo lesů a v nich soušek, jako nasráno.

                      Je v tom rozdíl názorů generací, kdy i dvě po sobě jdoucí, mají na tutéž věc sice mírně odlišný, ale v jádru shodný názor.

    2. Většina lidí ten socialismus asi chce. Jedním dechem nadávají na státní darmožrouty, ale druhým poptávají, aby stát něco poskytoval, zařizoval, aby se zamezilo tomu či onomu, aby byla povinnost to či ono a hlavně aby se to kontrolovalo a pořádně se došláplo (na ty druhý). Takové zákony pak v sobě obsahují paragrafy, ze kterých vyplývá, kdo to má dělat (a ten si pochopitelně řekne o další lidi a rozpočet).

      Nevím o žádné straně, která má reálnou volební šanci a která by říkala, že stát je moc velký a všechny nás nakonec sežere. Strany mají různé návrhy, co by měl stát dělat lépe, digitálněji, snad i levněji. Ale to je jako hovno s kečupem. Lepší než hovno, ale pořád hovno. Že by měl někdo odvahu říct, že by stát ledacos nemusel/neměl dělat vůbec, to jsem si teda nevšiml. S ohledem na první věty příspěvku se tomu ale zase nedivím.

      1. Bingo. A kdyby taková partaj byla, tak by nebyla kompatibilní s požadavky z EU a jak všichni víme, bez EU by nevyšlo slunce.

        1. Jo, bohužel Mach to po odchodu do EP posral se Svobodnými a ti se z toho pořád nemůžou vyhrabat. Je to ale jediná naděje.

      2. Plus se stačí podívat na kvalifikační požadavky např. na toho stavebního úředníka a pokud si někdo myslí, že za ty peníze se tam pohrnou schopní nositelé požadovaného vzdělání….

        1. Ony ty fleky ani za ty penize volny nejsou. Fleky na uradech se dedi.

            1. Brno nevim, tam kdysi moje zena zkousela Zabiny, kdyz jsem ji zakazal banku a cela vyberovka byla dopredu domluvena, takze tam jen hrala komparz. Jeji spoluzacka z J. Hradce ji obcas vypravela, jak to chodi tam. Ja nevim, asi neni mozny, aby se tam nedostal i beznej smrtelnik, ale otazka asi je, kam.

              1. Na normální výběrko je teď kamarádka na jednom magorstrátě, na pozici kde uplatní své vzdělání v technickém oboru. Kdybych se hlásil, tak jsem na úřadě malého města asi už byl nějakou dobu také.

                1. Okay, tak zrejme za tech bratru 12 let, co mne to zajimalo naposled, se situace zmenila.

                  1. Nezměnila, jsou to dědičné posty. Vlastní zkušenost. Pokud to je někde náhodou jinak, tak jsou to výjimky…

                    1. Ve všech větších městech není problém se na nějaký úřad dostat. Pokud fakt člověku jde hlavně o to mít nějakej flek.

            2. Hans-Paul: já Vás uklidním, výběrové řízení musí být vypsané. Ale nic to neříká o tom, že ti, kteří se do něj přihlásí, nejsou jen kompars. Na malém městě je to tak na 99%, že na uvolněné-nově vytvořené místo je již dávno dopředu znám nástupce.

              Jistě, že na nelukrativní-nezajímavá místa to může být jinak, ale na cokoliv co má rozumnou mzdu a klídek-teploučko je to tutovka. Můžete se přihlásit a zkustit to. Na ajťáka za 25 hrubýho se určitě dostanete, žádnej strach, za to skutečně normální ajťák dnes nedělá a nejste-li úplný debil (jako budou jiní uchazeči, kteří jsou tak blbí, že v soukromém nemají šanci), je to Vaše. Ale když se Vaše drahá přihlásí na práci za podobnou odměnu, tedy alternativou je na malém městě kasa v Albertu nebo těsně nad minimálkou u pásu ve fabrice na tři směny, tak prakticky nemá šanci.

              1. Jak co a jak kde, ale většinou je to tak, že už je to domluvený. Výběrové řízení je jen formální naplnění zákona. Stejně tak, jako když na nějaké místo hledají dlouhodobě, tak výběrko se vypisuje, až když opravdu někoho najdou. Není nic horšího, než nachystat výběrko (ono to není jen o tom dát to na internet) a pak nikdo nepřijde.

                1. Na druhou stranu proti eráru existuje podstatně víc zbraní, jak jim do toho házet vídle, takže neúspěšnej (ale výrazně kvalifikovanější) uchazeč je může bombardovat stošestkama na naprosto přesný informace proč a jak vybrali koho tak dlouho, až mu nablekotají co potřebuje (což zase jde celkem rychle) a uvaří u soudu. Pokud nebudou chtít informace poskytnout, tak znova je uvaří u soudu.

                  1. Uchazeč i ten neúspěšnej je účastník, takže nějakýma jeho dotazama podle 106 si úřad leda tak vytře šuplík, jako ten úplně nejspodnější šuplík. A pokud by uplatňoval opravné prostředky jako účastník, tak pořád tam je komise. A pokud chce úřad obsadit místo již domluveným jedincem, tak si přece domluví i otázky. Nedovedu si představit, že by nedomluvený uchazeč dokázal před komisí, že je lepší než ten druhý.

                    1. Úřad v Dolnohorní určitě bude mít všechny podklady tak v pořádku a všechno tak dobře domluvený, že se sami neusvědčí z podvádění. Dyť ty lemry nejsou schopný dělat správně ani agendu, která má být jejich denním chlebem, jako by se to tady neřešilo asi tak pořád, máš dojem, že budou bez potíží zvládat nějakou komisi a podobný věci, do kterejch je sesbírají na chodbě jednou za pět let, takže nemají ponětí, vo co go?

                      Trochu něco jinýho to asi bude někde na SÚJBu, ale běžný úřady sou v prdeli. Samozřejmě se nabízí otázka, proč by se na takovej úřad někdo namáhal, v praxi se ovšem bude jednat o situaci, kdy boj s úřední svoločí pak ovšem povede jménem neúspěšnýho uchazeče nějaká osoba blízká, která se v tom bude vyžívat :o) A pokud ten uchazeč je aspoň trochu schopnej, bude určitě dycky lepší kandidát, než sestřenice nějaké Máni támdle z JZD, to netřeba ani diskutovat.

                    2. Otázka je, zda by to byla výhra.

                      Sám mám zkušenost s prohrou ve výběrovém řízení na outsourcované IT služby pro jisté správní centrum, kde jsme prohráli protože jsme nesplňovali některé úplně šílené a povaze služeb nehorázně nepřiměřené požadavky – a pak se po pár měsících zjistilo, že ty požadavky samozřejmě nesplňuje ani oficiální vítěz výběrka.

                      Ale co by se asi stalo, kdybychom se soudili a ten kontrakt vysoudili? Šedá eminence která ono správní centrum fakticky řídila by se nasštvala a nachystala na nás takovou past na mamuta, že by nás buď popotahovaly OČTŘ za nějakou z prstu vycucanou „nehospodárnost“ nebo „pochybení při správě majetku“, nebo by došlo k problémům s licencemi a opět by to šlo na nás, nebo by nějaká drobná a smluvně nepodchycená sabotáž způsobila že bychom cálovali a cálovali…

                      Ne ne, cpát se na místo, kde člověka nechtějí a které řídí dostatečně motivovaní a mafiánsky-chytří jedinci je sebevražda. Takové žaloby mohou fungovat maximálně v korporátu, kde jsou vyššími zahraničními strukturami důsledně vymáhány „no retailiation policies“ a kde na tom, aby se tam člověk nedostal, nemá eminentní zájem žádný hlavoun.

                    3. Nebo to musíš honit přes gender a tak no. Jinak je to jasná sebevražda.

                    4. Svoje lidi do tymu jsem si vybiral, takze firma vypsala vyberko a chodili lidi. Velmi rychle jsem zjistil, ze sice nejake pozadavky jsou dane, ale ve skutecnosti nejsou dogma, ba dokonce Nemci byli schopni i vzit nekoho, kdo nesplnoval ani polovinu pozadavku.

                      Naprosto rozcarovani byli, kdyz napriklad jsem na vyvojare elektro vytahl schema, rekl mu, ze je v tom chyba, ktera zpusobuje to a ono a jestli je schopen to najit. Byl to schopnej kluk, sel na to logicky a behem minuty tu chybu mel (to schema delala externi firma, ktera za ten projekt mimo jine shrabla 17000 Ecek). Nemci mi rekli, ze tohle jeste nevideli, protoze mne absolutne nezajimal ten fascikl certifikatu ze skoleni, vysvedceni, CV a dalsi. Pro mne to byly slinty pro personalistky.

                      Kazdopadne z toho vyplynulo, ze v Nemecku se neco jineho napise na Bewerbung a mnohdy se pak vybere uchazec s uplne jinymi schopnostmi.

                    5. +1 to snad i tady… doufám… no radši jen doufám…

              2. Malé město možná, neznám, nebudu se hádat. Velké ani náhodou.
                Známý cca před 2 roky takto sháněl práci, v klidu 4 fleky kde by ho brali. Asi za necelé 2 měsíce.

                1. no je to divný, v diskuzi samej borec , ale flek za 20-28 hrubýho na úřadě je pro ně nedostižnej sen, který by se mohl naplnit, jen kdyby se strejda stal starostou, protože bez protekce se přeci něco tak skvělýho nedá sehnat.

                  1. Divný. Takovej hogofogo ďolík :) (a tak pravda je, že v prdelích kde neni práce je asi lepší dělat pinoha na MÚ než dojíždět nebo vstávat ve čtyři do kravína, ale zase v takovejhle prdelích je na tom MÚ vetšinou maximálně tajemník, bo nejsou prachy)

              3. re: Fatvi – tak fabriky tu ještě nedávno sháněli kohokoliv, podle vcelku věruhodného svědectví brali i naprosto nespolehlivé feťáky a borce, který víceméně neuměl číst a nad minimálkou to nebylo těsně. Teď to asi bude slabší.

                Lidl tu momentálně má náborovou ceduli u pokladen (nebo minulý týden měl).

                Neříkám, že je to jednoduché. Také jsem po škole neprošel domluvenou výběrovkou do samosprávy, ale potom byly minimálně dvě, kde fakt sháněli. Měl bych placenou dovolenou, servis, s kým pokecat v práci a tak. Bohužel na výplatu by se doma si dívali divně. Ale bude-li krize hluboká, třeba to zpětně budu vidět jinak.

                1. Což jsou ale většinou práce dělaný na míru agenturním pracovníkům, ukrajincům a trotlům a odpovídá tomu i mzda. Sazeč rohlíků do pece nebo chlap co hází mršiny do masomlejna asi nebude splňovat kvalifikační požadavky na práci na úřadě. Maturity je třeba, maturity. A těch pár fleků pilotů obecní multikáry a obsluhy fukaru na listí zastanou rodinní příslušníci důchodového věku.

                  1. NU, zaměstnání u technických služeb měst jsou velmi slušně placená a nelze je jen tak získat. Většina chlapů je tam ráda, mají partu a jsou docela free. Každej je potřebuje a je jim celkem vděčnej. A šéfové s nimi moc vyjebávat nemůžou, ta práce je potřeba. Kdo z vás může říct, že si zařádí s motorovkou, křoviňákem, čtyřkolkou, sněžnou frézkou, bobíkem, traktorem, multikárkou (a nemusí to vlastnit a kupovat) a ještě je za to placenej?

                    1. To ano. Ale řeč byla o kancelářských místech. A ono ani těch míst u technických služeb moc není.

                  2. Tak ono pozor, dneska uz jsou kvalifikovani lide vsude. Tam, kde kdysi stacil popelar, je dneska operator zvedaciho zarizeni:

                    https://www.novinky.cz/krimi/clanek/namol-opily-popelar-na-klatovsku-skocil-na-projizdejici-auto-40348620

                    1. Ty západní čechy ty alkáče snad nějak magnetizujou nebo co :-D

                    2. Jako kluk pamatuju, ze na Morave na novej rok chodili popelari ode dveri ke dverim „prat do novyho roku“. Na Hane se hostilo slivovici… byl jsem malej, takze si moc nepamatuju, v jakym stavu tam ti dva pak blimbali.

                    3. Jo jo, „operátoři operují“.

                      Tenhle pitomý trend se k nám dostal z USA, kde je „operátor“ úplně každý – od skladníka s ještěrkou až po vojáky s puškou.

                      Nějakou dobu jsem se „operátorů“ ptal ve které nemocnici dělají, ale rychle se to omrzelo. Abych tak citoval klasika: „Podívejte, děti – blbost kvete!“

                    4. Jo, to slysim denne v radiu. Dve slova, ktery jsou nejcastejsi. „operator vyroby“ a „monitorujeme“. Ja ted monitoruju monitor a jsem operator klavesnice.

                    5. Obvykle ale problém bejvá mezi monitorem a klávesnicí :-)))

                    6. Novotvary stranou, ale je jistý sémantický rozdíl mezi Operátor a Operatér.
                      Mimochodem, čtyřletý učební obor Operátor stavební výroby vznikl minimálně v roce 1991, možná i dřív.

                    7. Ale jo, ono nelze tvrdit, ze ‚operator‘ je nesmysl. Jde spis o naduzivani slova, ktere mnohdy jde bez problemu nahradit jednodussim, kratsim a ceskym vyrazem. Ostatne ono zname ‚operatorka podlahovych ploch‘ take neni spatne, ze. Opacne zase operator stavebni techniky je lepsi, nez delat vycet ‚ridic, jerabnik, bagrista…‘, paklize dotycny ovlada vice stroju.

                    8. To je spíš k tomu ve které nemocnici operátor operuje. To je asi tak vtipný jako se ptát co ředitel ředí. Operátor neoperuje nikde, operuje operatér. Hodinky, holínky.

    3. No, pokud by jen 50% popisu státní správy z Jistě, pane ministře byla ve své době realita, tak dnes je to rovná stovka.

      1. Nejsmutnější na tom je, že v tom „Jistě, pane ministře“ ta vláda v podstatě ještě fungovala velice dobře. Podívejte se, co řeší (a naopak neřeší) dnes. Z toho už se snad legrace ani dělat nedá… :-(

      2. Kéž by to šlapalo jako v těch seriálech.
        Ostatně, co já bych dal za Hackera jako premiéra:-))).

  6. Myslím, že stát a firmy si nemají co vyčítat. Jeden za 18 a druhý bez 2 za 20. Byrokracie a šikana státu není mnohdy nic proti tomu, co dělají některé soukromé firmy. To platí nejen ve vztahu k zaměstnancům, ale hlavně k veřejnosti. Za touhle totalitou nestojí pouze státy, ale taky dost soukromých firem.

    1. Protože on zas není takový rozdíl, když fabrika patřila všem díky socialismu nebo všem díky důchodovým fondům.
      A navíc jeden auditor střídá druhého a jejich hlad po lejstrech je neukojitelný.

    2. Dovolim si jen smele pripomenout spatny slovosled. „druhy bez 2 za dvacet“ znamena, ze druhy je za 22… :-)

      1. Dovolím si směle připomenout, že 20-2≠22. Kromě toho čeština není matematika. Např. ze dvou záporů klad neudělá.

        1. Nemyslím, že neudělá:)

          1. Dobře, v souvětí ano. V jednoduché větě ne.

            1. Prostě seš na logiku blbej jak troky no. 18 je se dvěma za dvacet, tak si to aspoň nabifluj, když neumíš tu houbu v hlavě používat na myšlení.

              1. A ty zas neumíš číst, blbečku.

                1. Ne, vy evidentně neumíte počítat, případně jste slabší na slovní úlohy týkající se odčítání. :-D

            2. Ne, pokud je někdo za 20 bez dvou, potom je bezpochyby za 22. To se nedá nijak okecat, a máte to tedy blbě.

        2. Tak já fandím Sysopovi protivá Mr. Mr. …
          Jeden za 18 a druhý za x, kdy x – 2 = 20 …

          1. Já si myslím, že je to tak mizerně formulované, že může být obojí. Bez dvou za dvacet může být:

            1) -2+20=18 protože ten někdo je bez dvou, tedy -2 a zároveň je za dvacet, tedy +20, což je ve výsledku 18
            2) x-2=20 a tak jsem to chápal většinu života, že ten někdo je bez dvou ve výsledku za 20, což by značilo 22-2=20

            Jak jsem psal výše, mizerná formulace, takhle nejednoznačně se nevyjadřuje ani spousta ženských. A to je co říct.

            1. Je to o slovosledu a adici namisto substrakce. Matematicky spravne by melo znit „jeden za 18 a druhy se dvema za 20“. Jenze takhle to malokdo rekne.

              1. Ne, je to „Jeden za 18, a druhý za 20 bez 2.“. Tohle je ta správná formulace, a takhle se to má říkat. ;-)

              2. A teď tuhle:
                Cihla váží kilo a půl cihly. Kolik váží cihla?

                1. Hernajs, z nějakýho důvodu sem to četl jako jedenapůl cihly a pak nad tím dumám, že se to obvykle zadávalo jako „kilo a půl cihly“, a to tam máš napsaný :D Asi nějaký krativní čtení.

                  Pak jasně, 1/2cihly=1, takže 2 kila.

                2. Jasne.

                  Leti jedna kachna za druhou, kolik jich leti? (Pytagoriada 1982)

            2. Ne, ten slovosled a formulace JE NAPROSTO JEDNOZNAČNÁ!

              1. Kdyby to tak bylo, tak by o tom nebyla taková debata.

                1. Ale my, co sme utrpěli aspoň základy přírodovědnýho vzdělání, za to nemůžem, že humanitní lemry mají pocit, že si můžou všechno vobkecávat, jak chtějí, když přitom matematická logika (obecné matematiky) je celkem daná a moc jako fakt neumožňuje nejednoznačnosti – protože pak by to byl cirkus, a ne matematika :o)

                  1. Jak prohlasil muj profesor linearni algebry „matematika neni zadna veda. Deset cisel a jen se to ruzne prehazuje.“

      2. S tíhle příslovím mám problém odjakživa. Jeden za 18 a druhý bez 2, to jako 18-2? :-)

        1. mjfox:
          Bez dvou dvacet je osmnáct…

          :OD

          1. No ale potom by snad měl být slovosled: druhý za bez dvou dvacet, ne bez dvou za dvacet…

            1. …druhy za dvacet bez dvou. Cestina cte zleva doprava a stejne i pocita, takze takhle bych to v pripade substrakce povazoval za spravne.

              1. Já nevím, mě teda bez dvou za 20 vždycky přišlo jako 18. Poprvý sem to četl asi v 8 letech v enšpíglovi…

                1. x-2=20 /+2
                  x=22

                  Není to nějaká pátá, šestá třída obecné školy todle?

                  1. Mě v 8 mi letech nenapadlo hledat za tím rovnici. Ono mě to nenapadlo ani teď, protože to beru jen jako obyčejné lidové rčení. Jeden je za 18 a druhý bez 2 za 20. Ok, to by asi mělo být 22.

                2. Bez dvou za 20 je 22. Nelze jinak ….

                  1. Když se to rozpitvá tak ano.

                    1. Tak to přísloví je z doby krále Klacka, ušatých čepic a dřevěných housek, kdy Mrtvý moře bylo ještě Nemocný, čemuž odpovídá i slovosled. Buďte rádi, že tam ještě není „bez dvou za mecítma“.

                    2. To byla ještě země placatá skoro ne?
                      Já to chápu, jen se podivuju, jak to dramaticky prožívaj některý trotlové tady v diskuzi :)))

                    3. Tak covid se už trošku omrzel, no :)

                    4. no mě se to teda už omrzelo totálně. hospody zavřený, fotbálek si zahrát nemůžu a na ryby je furt ještě kosa. děsnej vopruz letos… asi proto sem teď tak občas píšu když mi to chytne. už je to prostě drobet nuda…. bohužel já nejsem kutil ani trošku no. a upřímně kutilům závidím teď…

                    5. Já jsem rád, že mám malý děti a nemám na nic čas. Takže bych stejně nemoh nikam moc trajdat, takže nemám pocit že mi něco uniká. Ale stejně mě to sere. Už aby bylo jaro a ta čínská svině začala sama od sebe ustupovat jako loni.

                    6. shane: totalita bude pokračovat, vždyť spousta hlupců uvěřila lžím o tom, že covid neodešel sám, ale že to bylo díky skvělé účinnosti jarního domácího věznění. A že naopak léto bylo důvodem podzimu, takže už někdy v září Prymula tvrdil, že takové léto už teda ne a že se mělo pokračovat v totalitě i o prázdninách. Takže ke konci jara-začátkem léta, až to zase samo bude mizet, tak se bude vykládat, jak za to mohlo šest měsíců totality a že bude nutné v ní pokračovat, aby se to nevrátilo (ono se to pak vrátí, ale další rok života v prdeli).

                      Když čtete slinty Blatného (dnes jsem se díval, jestli bude možné jet na hory – samozřejmě, že ne, hotely budou pěkně zavřené), tak je člověku na blití. To je Bilak jak vyšitý. Pokud se něco nestane, nevidím to dobře.

                    7. A takový nadějný soudruh to byl, i pamflet proti Babišovi kdysi podepsal… By mne zajímalo, kolik takových Blatných to tehdy podepsalo.

                    8. Blatník je prostě oportunistická kurva. Když bylo in to podepsat, tak podepsal, když se mu hodilo kolaborovat, tak kolaboroval. Ve jménu civilizace, samozřejmě.
                      Takovejch je. Hrdinové když to nic nestojí.
                      Nejzásadovější kritici celebrit za jejich chování za komunistů jsou takoví, od kterých komouši nechtěli nic víc kompromitujícího než jít v davu.

                    9. Lidi nosej nahubky, lidi se nechaji ockovat,… jsou to veci, ktere bezesporu nejaky vliv na potlaceni infekce v lidstvu maji. Jak velky, tezko rict, nicmene vyvratit jistou ucinnost nemuzeme.

                      Jako dalsi stupen navrhuji otuzovani. Zde je take jisty nevyvratitelny vliv. Vzhledem k tomu, ze otuzovat se je nutne alespon jednou tydne, lepe vsak denne, tak je nyni idealni doba k zavedeni dalsiho vhodneho opatreni – verejnych otuzovacich stanic.

                      Nestaci nejake „si dam doma sprchu a o vikendu vlezu tamhle do rybnika“. Toho by se dalo zneuzivat, lidi by pak lozili do kdejake vody kdy a kde je napadne. Je potreba zridit komisi, ktera vybere vhodne vodni plochy a kde nejsou, tak naridi domaci dohled. Udelame prukazky, zavedeme registracni software za pul miliardy a to by to hralo, aby to nehralo.

                    10. Radši to neříkej dvakrát. Očkování je nadlouho, ale objevil se tu jeden takový geniální nápad…
                      Hupky do certifikovaných rybníků a nádrží.

                    11. To už se děje. Studna a voda v ní už není vaše. Dojde i na zahradní jezírko. Marné vysvětlování, že vám tam prostě napršelo.

                    12. Checht. Kamarad koupil parcelu, louku. Vykopal v zime zaklady na barak, ale pak prisly deste plus tani a do jamy mu nachcal vagon vody, kterej ne a ne se vsaknout. Po par mesicich mu dosla trpelivost a, blbec, tam zavolal nejaky odborniky na meliorace, ze kam to jako muze odcerpat. Odbornici zkoumali a zjistili, ze do te diry se mu mezitim nastehovala jakasi vzacna zaba. A ze je potreba jakesi zkoumani, vyjadreni kohosi, zaby nejak odchytit a odstehovat a kdesi cosi, cas plynul a nic se nehejbalo. Kamosovi tekly nervy.

                      Nakonec to dobre dopadlo, kdyz byl na dovoleny, tak tu jamu nejakej lump zasypal, seskrabl tam ornici z okoli. A bylo to vyreseny i se zabama. Uz nevim, jestli se to tehdy nejak dal vysetrovalo, nicmene dneska uz barak davno stoji a jakmile kamos slysi klicove slovo „zahradni jezirko“ tak je desne hlucnej.

                    13. h72 24.1.2021 v 13:54

                      Mohl byste svůj převratný objev popsat podrobněji, nebo jen hloupě žvaníte?
                      Proč se ptám?
                      Zatím to bylo tak, že studna je majetkem stavebníka, protože je to stavba. Podzemní voda, jejíž odběr je studnou umožněn, soukromým vlastnictvím není a její odběr je zpoplatněn:
                      Předmětem poplatku je odběr podzemní vody na základě povolení k odběru podzemní vody podle § 8 odst. 1 písm. b) bodu 1 vodního zákona. Pro účely zpoplatnění se odebrané množství vody sčítá, odebírá-li poplatník podzemní vodu na více místech území jedné obce nebo vojenského újezdu. Od poplatku je osvobozeno odebírání podzemní vody poplatníkem na území jedné obce nebo vojenského újezdu, jehož objem nepřekračuje 6000 m3 za kalendářní rok nebo nepřekračuje 500 m3 v každém měsíci kalendářního roku.

  7. Problém bych neviděl ani tak v platech úředníků, jako v jejich počtu. Přiznávám že jsem z veřejného sektoru a proto můžu hodnotit. Přezaměstnanost je někde neuvěřitelná – kdyby se vyházela půlka lidí, na chod dané instituce by to nemělo absolutně vliv, maximálně by se nárazově ti zbylí čas od času víc zapotili, ale nic, co by se nedalo zvládnout.

    1. Ve většině útvarů na většině úřadů mívají někdy okurkovou sezónu. Teď se oddělení kope do zadku a za měsíc nikdo nebude vědět, kam dřív skočit. Dneska je vyhodíš a pak je zase budeš nabírat. Jediné, co se s tím dá dělat, je, že se ta práce svěří externistům na IČO.

      1. To se děje běžně, ovšem v podobě tunelů, zpětinásobení až zdesateronásobení ceny. Spojeno se značným omezením služeb ve smyslu zesložitění procesů, leckdy okamžitou nedostupností po řadu měsíců. Tak funguje státní správa a outsourcing.

    2. Je celkem jedno kolik je kde zaměstnanců, jde o to, že jejich práce je zbytečná nebo dokonce škodlivá i kdyby ji prováděli maximálně efektivně. Většina agendy úřadů je vyvolána potřebami jiných úřadů, lidi ani firmy nic z jejich činnosti nepotřebují. je to prostě vztah jaký má pes a klíště. Pes to strpí a klíště má živobytí. Ale jakmile je klíště větší než pes je zle pro oba.

      1. Jednou jsem slyšel, že státní úředník se dokáže zaměstnat nějakou činností i úplně sám.

        1. Jj, to je pravda.. kamoska na MD si nedavno stezovala, ze uz je problem vypadnout na ctyri hodky na nakupy, musi to stihnout rychleji ted..

        2. To si úplně nemyslím. Znám od insidera z ministerstva pro místní rozvoj, že tam padají na držku podobně jako v soukromém sektoru. Problém je ta legislativa, která tuto potřebu vytváří, páč by dle mého nemělo existovat celé takové ministerstvo.

          Jak říkal sir Humphrey „Veškerá vládní administrativa je nesmyslná. Mnou skvěle prováděná.“

          1. Od insiderů jsem nabyl dojmu, že principiálně hlavní rozdíl mezi prací ve státním a v soukromém je ten, že ve státním tě nikdo nenutí do přesčasů a nikdo se neposere když jdeš marodit nebo na OČR s dětma. Že pokud máš na něco ze zákona nárok, tak to dostaneš* A že tě po mateřský vezmou zpátky** Jinak že ani tam není žádná flákárna a kafíčko.

            *ale že pokud chceš nějaký extrabuřty, tak smůla.
            ** těch ženskejm co jim bylo oznámeno že buď vezmou x platů a už nenastouoěj nebo je vyštípou (nebo šoupnou na pobočku hodinu cesty autem) znám až nepříjemně moc.

            1. Re: shane24.1.2021 v 7:18 „těch ženskejm co jim bylo oznámeno že buď vezmou x platů a už nenastouoěj nebo je vyštípou (nebo šoupnou na pobočku hodinu cesty autem) znám až nepříjemně moc.“

              Kolik je nepříjemně moc? Dvě? Tři? Padesát šest?

              Mám za to, že v pracovní smlouvě se stanovuje cosi jako místo výkonu práce. Čili pobočka hodinu cesty autem bez souhlasu zaměstnance je blábol.
              Není třeba možné, že Ti až nepříjemně lhaly?
              Že by sis to nepříjemně pustě sám vymyslel, o tom nechci ani spekulovat. To bys přece neudělal.

              1. Se tě to nějak dotklo :) Prostě mezitím došlo k reorganizaci, odpovídající misto máme, takže žádný překážky na straně zaměstnavatele, ale holt už neni v Krči, ale v Dolních Chabrech. Vo co jde, furt je to Praha a metrem je to kousek, lidi dojížděj i z větší dálky. A místo výkonu práce ve smlouvě? Jasně, třeba Praha. Přece nebudeme shánět souhlas každýho zaměstnance abysme se mohli přestěhovat o tři ulice dál.

                1. Nedotklo se mě to vůbec, není k tomu důvod. 98 % textů na internetových diskusích je blábolení z cesty.
                  Čili z Krče do Dolních Chaber je to hodina cesty autem. Right.
                  A je to o tři ulice dál.
                  Kolik je nepříjemně moc? Dvě? Tři? Padesát šest?

                  1. Hele víš ty co? Naser si.

                    1. Re: shane24.1.2021 v 9:44 „Hele víš ty co? Naser si.“

                      :-))
                      Ty už sis evidentě nasral. Sobě do huby.

                  2. Z Krče je to do Dolních Chaber autem asi deset minut, jezdil jsem to často.

                    1. Samozřejmě, v pět ráno, nebo o víkendu přes den.

                    2. Od např. Modrého pavilonu v Krči k úřadu MČ Dolní Chabry je to 18 kilometrů přes magistrálu a Atrgentinskou.
                      Jistě ne hodina autem.
                      Jistě ne 10 minut autem.

                    3. Já to jezdím jinudy.

                    4. Nebuď tajemný jako hrad v Karpatech. Kudy je to teda z Krče do Dolních Chaber autem asi deset minut?

            2. Ježišmarjá snad nečekáš, že ti budou vykládat, jak sedí na prdeli s nohama na stole. Samozřejmě, že chudáci budou padat na hubu a nebudou vědět co dřív a fronta za dveřma.

              Ovšem produktivita, esli se to dá u úřednickejch parazitů vůbec tak říct, je tak někde na úrovni kotníků soukromýho sektoru, takže asi tak se tam předřou.

        3. Nejen sám sebe, ale mraky lidí okolo.

  8. Potud teorie. V praxi si kapři rybník nevypustí

    1. Tady je otázkou kdo je tím skutečným kaprem. Podle mne politik, který touží sprostému lidu čím dál víc do všeho kecat. Že na to potřebuje lidi je už přirozeným následkem.

  9. Nadávat obecně na úředníky proto, že nic užitečného nedělají a ještě za to berou jinými vydřené peníze, je blbost. Ve zcela konkrétních případech je to samozřejmě něco jiného.

    Prostě čím víc předpisů, nařízení, potvrzení a všeho možného je potřeba na každou ptákovinu, tím víc holt musí být lidí, kteří to administrují. Když vyházejí půlku úředníků, ale já budu potřebovat na vše pořád tři štemply, tak se docílí čeho? Že je budu shánět třikrát tak dlouho. To jsem si hovno pomohl. Jako jasně, taky by to místo 3 maníků mohl dělat jeden a fofrem a pořádně … toho by ale bylo nutno pořádně zaplatit a vytvořit mu adekvátní podmínky. Což by zase bylo řevu. Prostě naše národní mentalita spíš snese, když 3 kusy za hovno plat dělají co by mohl dělat jeden, ale za fakt slušné peníze. Když třeba vidím jak na tom je personál na soudech, krom samotných soudců, tak se divím, že tam někdo dělá. A hlavně by muselo být jasné co a jak, a ne, že se ve Sněmovní něco schválí a po vydání ve Sbírce začíná široká diskuze, jak to vlastně bylo myšleno a co to vlastně znamená. Aspoň ten rok, do další novely.

    Když člověk vidí co z toho parlamentu leze, tak se fakt nemůže divit, že to zaměstnává čím dál víc lidí.

    1. Kdyby ti urednici jednali tak, jake skutecne postaveni ve spolecnosti maji, cili ze SLOUZI, tak by to jeden jeste mozna kousnul. Ja mam letite zkusenosti s financaky v Cesku, v ruznych mestech. A ted mam srovnani z Germanie. To neni jina zeme. To neni jinej svetadil. To je kurva jinej vesmir! Urednik s usmevem mi pomuze vyplnit formular (a ne ze „si na to vemte firmu“), kdyz rekne, ze penize mi prijdou do ctyr tydnu, tak ja je mam treti tyden na ucte, kdyz mi vola, tak velmi slusne sdeluje, ze neco potrebuje doplnit a jestli mi to ma poslat domu postou s tim, ze mi tam nalepi papirky „tady prosim podepsat“, nebo jestli bych mel cas se stavit na urade, ze mi rezervuje presnej cas.

      To je proste nekde uplne jinde a vzdy se mi vybavi vzpominka na dedu, kterej mi rikal „za Hitlera byl aspon v Cechach na uradech poradek a ja, sedlak, jsem tam byl za pana!“

      1. Ano, přesně tito „dědové“ ho v třiatřicátým volili. A pak si myli ruce, že prý o těch nacistických zvěrstvech neměli ani ponětí, a že je Hitler asi očaroval nebo co, a oni dělali něco, co sami nechtěli. Odporná písnička hajzlů, kteří měli tvrdě za svá zvěrstva pikat. Main Kampf všechno popisoval a KAŽDÝ z jeho voličů mohl vědět, koho a proč volí.
        Pořádek je nosný znak totality a diktatury.

        1. Ale to jsi namichal hrusky s bramborama. Muj deda tezko mohl v Ceskoslovensku volit Adu. A uz vubec nemel moznost nejak zasahnout do prosazeni nemeckeho opatrovnictvi. Nicmene, konstatoval fakta. Pred Adou a po Adovi byl jen bordel. Jenze, nase zeme jaksi nemely moznost vyzkouset, jake by to bylo na uradech s nemeckym systemem bez Ady. Ze by to neslo? Inu, v Germanii toho Adu nejakej patek nemaj, ale Ordnung auf den Ämten tam maji porad. Zvlastni…

          Takze spojovat automaticky Germanii s Adou je, jako spojovat automaticky Rusko s bolsevikama, nebo USA s Kukluxklanem. Dost jednoduche, rekl bych.

        2. Btw, poradek na uradech je znak totality? :-D A bordel na uradech je znakem ceho? Funkcni demokracie? :-DD

          1. co je lepší – bordel na úřadech a demokracie, nebo protektorát, lístky na jídlo a pořádek?
            Já si teda radši vyberu ten bordel, i když mi to sere(jenže to je zase a jen chyba těch socialistů, nikoho jinýho… stačilo by třetinu úředníků vyházet a on by ten zbytek makat začal….jenže to sou jistý voliči pro ano, socdem a další že… prostě jim přidáš a hoděj lístek)

            1. Jasny, ciliv Nemecku, kde maji na uradech poradek a ochotne uredniky maji totalitu? Ja jen, abych vedel.

              1. Hele srovnával jsi to ty s Hitlerem nebo ne? Já jen abych věděl.

                1. Nesrovnaval. Ja jsem srovnaval soucasne Nemecko a soucasne Cesko s tim, ze chapu dedu, ktery si k tomu cuchnul za protektoratu. Od te doby se to cele vede v linii „von rika, ze bychom tu meli nastolit nacismus“. Takova zenska logika, prijde mi.

                  1. Znovu: tato ženská logika umožnila Hitlerovi vyhrát volby, protože jeho voliči upřednostili právo na úřední „pořádek“ před orávem na život. A takové měřítko hodnot považuji za odporné.

                    A k tomu nesmyslu „spojovat automaticky Germanii s Adou je, jako spojovat automaticky Rusko s bolsevikama…

                    1. 1. Rusové si bolševiky nezvolili v demokratických volbách
                      2. bolševický režim byl v Rusku nastolen násilím, ktré vyvolalo občanskou válku, v níž těžko kvantifikovat počty příznivců jednotlivých stran (slovo bolševik je sice odvozeno od slova bolše, tedy více, ale to se týkalo pouze počtu straníků Ruské sociálně-demokratické dělnické strany, nikoli nějakého poměru veškerého obyvatelstva)
                      3. bolševiky „podstrčili“ Rusům Němci, aby rozložili Východní frontu a tím získali síly pro frontu západní a jižní
                      4. Pořádek na pruských úřadech byl samozřejmě dávno předtím, než z Vídně dorazil bezvýznamný Adolf Hitler, protože ho v kosmopolitní Vídni vyhodili od talentových zkoušek na architekturu. Tento nýmand pouze později dokázal uspokojit rostoucí poptávku po budování další nové sjednocené Evropy většiny obyvatel Výmarské republiky, kteří nebyli ochotni se smířit s porážkou v prvním díle Světové války v důsledku republikánské revoluce v Německu (a republikánství představovali v té době v Evropě zejména Francouzi), která rozhodně nebyla většinová (většina Němců v té době nějak makala pro Německo, ne pro revoluci) a byla krom jiného vedena strachem před bolševismem, který sami Němci zasadili v Rusku
                      5. Zatímco bolševici uchválili Rusko zatím pouze jednou, imperialistické potřeby Němců se opakují již 2 000 let stále dokola a dokola. A ani dnes, 76 let po smrti toho bezvýznamného neúspěšného (ne)architekta, své imperiální snahy o nadvládu nad Evropou nijak nezastírají. Jen tu tisíciletou říši neustále přejmenovávají…

                    2. Ok. Cili Nemci maji dodnes Adu. Protoze poradek prece Adu prinasi. Chapu to uz dobre?

            2. Btw, pamatuju si, jak v dvaadevadesatym Bata premyslel, ze koupi Ceske drahy a hned ze startu prohlasil, ze vyhazi tretinu lidi a vlaky budou jezdit vcas. Z nejakyho nepochopitelnyho duvodu stat ztratil zajem o dalsi komunikaci.

              1. Český dráhy a Česká pošta. Oboje super státní podniky že? :)

          2. Bordel na úřadech je vždycky lepší. Člověk musí v úvahách vycházet z toho, že dříve či později 100% nastane doba, kdy mu stát, ideologové či represivní orgány vyhlásí válku – přesně podle kréda „ty se možná nezajímáš o politiku, ale politika se zajímá o tebe“.

            A potom je bordel úplně všude ve státní správě, represivních orgánech a nakonec i ekonomice jediná šance na přežití.

            Je jedno zda chce např. člověka kariérně zlikvidovat stát nebo aktivisti – v ordnungu jej rozdrtí a není obrany, kdežto v bordelu člověk změní místo a šmejdi jej 5 let nedokážou najít a mezitím se na jeho ideozločin zapomene.

            Takže já všemi 20 prsty hlasuji pro bordel – a Ordnung vidím jako existenční ohrožení.

            1. Konečně spousta budovatelů a příznivců ordungu poznalo tvrdou pěst (proletariátu, nadřazené rasy… nehodící se škrtněte).

            2. Mé zkušenosti též hlasují pro bordel ….

            3. Jo, pokud se bordel odtrhne od buzerace, pak za mne dobry. Ale soucasna realita je bordel a buzerace. V tom mi prijde momentalne lepsi ten system nemeckej.

              1. Sysop: jakože buzerace s ordnungem, tzn. vražedně efektivní a právně nenapadnutelná, je lepší než buzerace s bordelem?

                Buzerace nemá nic společného ani s bordelem, ani s ordnungem, to je úplně nezávislý parametr systému. A jako že v Německu mají zákaz pohybu 15km od okresu a zároveˇ už v Sasku budují jakýsi koncentrák pro „ty co porušili karanténu“, přičemž z kontextu mi není jasné, zda se jedná o lidi kteří měli pozitivní test a nezůstali doma, nebo zda se jedná o zdravé lidi kteří neposlechli Lockdown…. Ne, já bych v německém Ordgnungu ani na moment žít nechtěl.

                Však jsem také náborářům výslovně vždy odepisoval, že do Německa mne nedostanou „kvůli tamnímu právnímu prostředí“.

                1. Oni v tom plavou dost podobne, jako my. Udelali vagon opatreni a stejne napriklad v okrese Berchtesgaden jim cisla neklesaji. Presto ale si myslim, ze se ze sracek vyhrabou drive, nez my. Cim to muze bejt?

                  Jasne, ze jejich system an bloc ma vlastnosti, o ktere nestojim. A mimo jine i proto jsem na nabidku prestehovani reagoval negativne. Nicmene urady jim funguji privetiveji, nez ty nase. Takze kdyz uz holt ten stat mame, tak by aspon mohl delat na uradech to, co dela ten nemecky.

                  1. Asi to bude tím, že nám seberou část vakcín pro sebe. Pokud teda věříš, že je řešením proočkování(oficiálně jiné řešení neexistuje a my v tom budem zase best on the end…)

                    1. Kdybychom nebyli cuuuraci a jednali se Sputnikem stejne, jako Madari, Izraelci, Korejci a dalsi, tak uz vakciny davno mame. Pritom ten ruskej Sputnik je Oxford jak vysitej, dokonce s lidskym virem, namisto opiciho. V zari to byla jina situace, kazdej mel z Rusu prdel, protoze meli totalne nevyzkousenou vec. Dneska to ma 1,5 milionu lidi, takze ve finale neni duvod se na to divat jinak, nez na AstraZenecu.

                      Jenze my budeme zmoulat cepici a koukat pres plot, kdy nam German hodi nejake kosti.

                    2. No, vzhledem k tomu že podle ZdraMini si „nemůžeme vybírat“ co nám píchnou, tak díky pěkně soudružko poslankyně Konečná, ale pokud nevěřím Zenece kvůli pochybením při testování a Pfizeru kvůli prvnímu ostrému pokusu na lidech, tak ruské nebo nedejbože čínské vakcíně nevěřím ještě víc.

                      Nebo si Sysope vážně myslíš, že ruský potažmo čínský ekvivalent SÚKLu pozorně, nestranně a svědomitě přijímá oznámení na vedlejší účinky bombastické supervakcíny propagované Nejvyšším Neomylným Velkovezírem Xim resp. Putinem jako „naprosto bezpečné“, nebo je potom dokonce veřejně zveřejňuje?

                    3. Btw, funkcni proockovani urcite reseni je.

                      Jen nevim, jestli takovou vakcinu uz nekdo ma. To se bohuzel pozna az treba za rok. U vsech.

      2. No, když čtu o různých kauzách s Fin správou … tak mám velice silné obavy, že přesně tenhle přístup se po nich ale chce. Na sprostej lid prostě u nás musí bejt přísnost.
        Nakonec, ministr je vždy politik, to není ouřada. Ale buď je mu to u prdele, bo ho to nepálí, nebo je v tom naopak ještě podporuje … naši na ně zaklekli.

        1. Nemeckej urednik je prisnej taky, ale tam, kde vymaha poslusnost vuci zakonu. U nas urednik vyzaduje poslusnost vuci nemu samemu.

          Nejde mi o nejake vychvalovani Nemcu, oni si svoji zemi a ustavu dojebali taky docela slusne. Jde mi o to, ze urednik nutne nemusi byt vychcana svine.

          1. S tím souhlas. Jenže po 40ti letech komunismu tohle snad ani od českýho úředníka ani nečekáš, nebo?
            Och wait, vlastně za toho totáče ty úředníci byli přesně v duchu cituji: „urednik je prisnej taky, ale tam, kde vymaha poslusnost vuci zakonu. U nas urednik vyzaduje poslusnost vuci nemu samemu“.

            1. U nas se ti urednici nijak nemenej. Tady se prave v kruhu vracim k tomu dedovemu vyroku, ktery srovnaval urednika za socialismu s urednikem z prvni republiky. On rikal, ze to bylo stejny, jen jina motivace. Za prvni republiky podplaceni, kamaradcofty a ruzne reseni rodinnych sporu (deda bydlel v male prdeli, takze i na tech uradech sedeli ruzni pribuzni sousedu).

              Ceskej clovek se na Nemce, Amika, nebo Spanela samozrejme nepredela. To ani necekam, to je otazka nekolikageneracni vymeny, pricemz by musela probihat nejaka prevychova. Nic takoveho ale neprobiha.

              Ja osobne jsem nad ceskyma uradama zlomil hul a byl to jeden z duvodu vysrat se v Cesku na podnikani.

              1. Hele odbrej kamarád chtěl postavit na svym poli za vesnicí. Neskutečný co zažil. Nakonec dal 50 000 nějaký známý a ta to 2 roky řešila za něj, přece jen když máš děti, koně, krávu a spoustu dalších zvířat tak ani nejde na to mít čas….

                Dál – jak se tu někde řešilo – ty top pozice ve státním jsou vlastně rodinná předávací záležitost, nebo kamarádčoft. Takže tam logicky nějaká velká obměna v kvalitě nebo snad nedej bože smýšlení lidí ani moc nastat nemůže. Němec je jinej, ordnung muss sein. Bohužel to sem tam nějakej fakt výřečnej nebo vychcanej zmrd dokáže využít.

                To češi ty z principu nikomu nahoře moc nevěřej. Na jednu stranu nám to tady produkuje Babiše, na druhou stranu mam tuhle českou troufnu si říct vlastnost vlastně rád.

                1. Nemci jsou brutalne zvofcovateli. Tim, ze urady slouzi lidu, zazral se i pocit, ze celej stat vlastne slouzi lidu a co stat dela, dobre dela. Nemec ma auto, ma domek, decka skoly, stabilni jistota prace (Nemci celkem bezne meni zamestnavatele co 3-5 let – jednak tim ziskaji na novem fleku moznost si rict o vic penez a druhak se brani vyhoreni), takze hypo na celej zivot bez obav.

                  Nojo… jenze ted, kdyz pomalu prichazi brutalni krize, tak Nemec je totalne fpici, protoze vubec nevi, co ma delat. Pokud to nebude nekde napsany na nastence, Nemec nechapave cumi „Wie ein Affe auf den Berg“.

                  V podstate sleduju, ze Nemecko a Cesko nemaji moc stycnych bodu. Nicmene ale, nejde si rict, ze treba bych rad nemeckej poradek na uradech, ale nerad nemecky lajnovani vlady. Tedy neco jako „socialismus se mi libi stran socialnich jistot, ale ne stran volnosti a pravicovych myslenek“. Zrejme bud vsechno, nebo nic.

                  1. Nezapomeň na Kanta a kategorický imperativ – jednat v každé situaci tak, aby to bylo univerzálně použitelné.
                    Co bylo dřív, slepice, nebo vejce? Bylo to německé myšlení, které vygenerovalo Kanta, který to jen popsal, anebo Kant formoval německé myšlení 200 let?

                  2. Právě no. To co píše jihočech je trošku mimo můj rozsah, ale stran těch němců naprosto souhlasím. A teda namyšleně si myslím, že ty čechy sem taky trefil. My jsme hodně v tomhle slovani, němci sou jiný. Proto to prostě dohromady nedopadlo. Ale to je asi jen muj hodně jednoduchej pohled a o tom by se tady s lidma dala debatit donekonečna…
                    Každopádně já bych se radši na jistoty za nějakou cenu vysral. Ta cena podle mě vždycky bude mnohem vyšší než to co za ní dostaneš. To nemluvím o českým bordelu na úřadech, ale tak nějak celkově.

                    1. Vidíš, a Ukrajinci říkají, že je u nás germánský pořádek.

                    2. Jo, souhlas. Ja se taky drzim nazoru, ze jistoty si ma clovek budovat sam a po statu radeji nic nechtit.

                      Skoda jen, ze ten cesky plebs kouka pres plot do Nemecka a rika „nojo, Nemci, maj lepci zraaadlo, lepci auta, hezci baraky,… penez plny prdele, kurvy jedny zasrany“, ale kdybych Cechovi rekl „hele, budes makat podle nemeckych zakonu, budes slapat brazdu podle nemeckych zakonu a taky nebudes smet furu veci podle nemeckych zakonu,… beres?“, tak rekne „bych se na to moh’ vysrat!“ Uplne to stejny, jako debata s nejakym krupanem v Cesku. Zavidi sousedovi statky, ale sousedovu praci ne.

                      S Nemcema v jednom state se podle mne zit neda. Neni to chyba jejich, ani nase, proste jsme moc jini. Uplne staci, kdyz vidim treba rozdil mezi Sasy a Bavory, pritom oboji jsou Nemci. A i oni sami ty rozdily vnimaji, asi jako Slezane Prazaky.

                    3. No přesně! To je prostě neslučitelný. Řekl bych, že je to nekompatibilní. Ono co jsem zaslechl, tak je i celkem rozdíl v úhlu pohledu v NDR a BRD od lidí. Ale to vážně nemůžu soudit, v Německu jsem nikdy delší čas nestrávil.

                    4. Vypichl jsem Bavory a Sasy, protoze oboji jsou nasi sousede. Nicmene, Bavori se na Sasy divaji dost s despektem. Oficialne se to samozrejme nesmi a Bavor si dava kurva majzla co rika, komu to rika a kde to rika… nicmene je to tak. Bavoraci videj, ze se blizi problemy. Takze hledaji samozrejme viniky. A to nejde o nejakej Covid a pendlujici Cechy, to je jen tresinka na hovne. Oni vidi, ze mladi maji jen zabavu a nechteji poradne makat, oni vidi, kolik je stal anslus NDR, oni vidi, ze socialisticke mysleni ani za 30 let z NDR nezmizelo, ba co vic, nova generace 30+ jede stale podle starych not…

                      Nemecko je federace a je to fakt slatanina jen o trosku mensi, nez Svycarsko. Uz jsem to tady psal, ze Svycarsko drzi pohromade jen prachy. Kdyby se tam vysralo hospodarstvi, tak z fleku se Svycarsko rozpadne na tri kusy. N, F, I. Lidi snad maj ty problemy s velkymi statnimi celky nekde v sobe. A to se nebavim o multikulti, protoze my jsme proti Nemcum proste jina kultura. Oni jsou sice tolerantnejsi, nez my, ale do prvniho pruseru.

                    5. Hmm. Jako Němci jsou rozhodně pozoruhodnej národ. Minimálně už tím, jak jsou nám v něčem blízký a v něčem jsou úplně opačný. Mě třeba fascinuje, kde se bere ta extrémní levicová síla, ať už v Berlíně nebo asi v jiných městech(ono levičáci co melou pantem a nemakaj obvykle na vesnicích moc neobstojej), to je snad jejich hnízdo. Na druhou stranu si fakt nemyslím, že by to byli děti lidí z východního německa, těm se po tom levičáctví a komunismu asi moc nestejská. Ale fakt nevim. Jsou to takový názory od pc. Vim o tom prd. Jako ale klidně se rozepiš o svejch zkušenostech. My jsme jako země na německu závislý, takže mě to zajímá…

                    6. Německé levičáctví není nic nového, vzpomeň si na Hegela a Marxe, tím to začalo. Frankfurtská škola…

                    7. A když půjdeme dál historie, co takový Luther? Začali se vzpourou proti autoritě církve, chtěli čisté křesťanství bez římských nánosů, sola fide, sola scriptura… A skončili u rigidních státních církví a pretotalitního „cuius regio, eius religio“.

                    8. Střední Evropa (v podstatě všechno mezi Francií a carským Ruskem na sever od Alp) byla odnepaměti poměrně sociální. Ne nutně ze strany státu, ale přinejmenším společnosti. Oproti tomu zejména Anglie byla dost asociální
                      A vůči jednotlivci poměrně nevšímavá. Máš Magnu Chartu, Parlament a Habeas Corpus, tak se postarej sám o sebe, holoto, nebo zhebni. Kdo nepracuje ať není. A samozřejmě USA, tam to bylo dotažený až do extrému.
                      Jenže dneska jak na netu převažujou dokumenty z anglosaskýho světa, tak maj lidi pocit že to tak bylo všude.

                    9. S těmi USA to bylo složitější. Postarej se o sebe, to je kapitalismus volné konkurence druhé poloviny 19. století a darwinismus. Naopak v době vzniku byla americká společnost hodně „sociální“ – ti radikální protestanti přijeli budovat „zářící město na hoře“. Kdo nepracuje, ať nejí, to ano, ale laissez faire přišlo až po občanské válce.

                    10. Nemci maji vetsi empatii vuci cizim, nez mame napriklad my. Cech je dost sobec a pokud pomuze, tak vetsinou jen uzkemu okruhu lidi. Nemec se i zajima mnohdy o uplne ciziho, jestli neco nepotrebuje. Maj to v nature proste jinak potaveny.

                      Kdyz jsem loni sundal tu prvni srnu, tak to bylo v Cesku. Okolo ruzne jezdila auta, pribrzdila, ridici cumeli, jeli dal. Jako jo, zvladal jsem to i bez nich.

                      Kdyz jsem pak sundal tu druhou, to bylo pro zmenu v Nemecku, tak dva ze tri, co jeli okolo, vykoukli z okynka, jestli neco nepotrebuju.

                      Jsou to drobnosti, ale proste maj to v nature (a vychove) jinak postaveny. Proto jsou pak silene rozcarovani, co jim tam imigranti delaji za bordel, jak vubec se nekdo muze takhle chovat, atd.

                    11. Jo, to je fakt, USA byly velmi pestrý, přitáhly se tam všelijaký společenství, tam se nedá paušalizovat.

                2. shifty – ale tohle je na západě úplně stejné. Jak prohlásil nějaký slovenský insider z vysoké politiky – „na východě drží moc rodinné klany, na západě vč. ČR drží moc kamarádi z univerzit“.

                  Ten samý princip, akorát jiné mocenské struktury. A když se na ministerstva a úřady vzájemně dosazují kamarádi z univerzity, tak to pochopitelně nebije do očí tolik, jako když celý úřad obsadí příslušníci jednoho rodokmene a polovina se ani nenamáhá si změnit příjmení.

                  1. Jo, souhlas. Prostě tak nějak to jsme my češi, co se dá dělat. Jako já mam náhodou náš národ hodně rád(a nejen kvůli naganu)a přijde mi, že občas je jinde a to v tom dobrém slova smyslu. Třeba jak sme šili roušky. Prostě se šlo na matrace, každej věděl píču jakej sajrajt sem z tý číny přilít, tak se prostě najednou fungovalo na 100% jinak a dobře. A teď sme zase kverulanti, ale podle mě je to zase dobře. Podle mě se jako národ zbytečně podceňujem. Neni toho zase tak málo v naší historii. Ano, byli jsme obvykle pod někým, tak prostě moc nedůvěřujem. Jak sem psal, já to beru jako cnost.

                    1. Neumime to poradne vyuzit. Mame zlato a prodavame ho za barevny sklicka.

                      Mam ale obavu, jak dlouho nam to zlato jeste vydrzi, kdyz se podivam na dnesni mladez. Ta uz ma srovnatelne hodnoty, jako mladez zapadni Evropy. Asi jsme to tak chteli, kdyz jsme jeste nevedeli, co to presne bude znamenat.

                    2. Není to úplně pravda. Podle mě i hodně mladejch je dál. Uvidíme, to ukáže jen čas, ale hůl bych nad mladejma tady nelámal.

                    3. Mi přijde, že mladý jsou plus mínus furt stejný. Jo, jsou jiný možnosti, tiktoky, fejsy a jůtůby, ale mít to tenkrát my, vypadali bysme stejně. I za nás kdo se zodpovědně učil a připravoval na budoucnost byl bílá vrána a malý monstrum. Zbytej zajímalo jak co vojebat a kde se ožrat a co oklátit a chytrý jsme byli jak rádia a každej nad třicet byl dinosaurus.
                      V podstatě jedinej rozdíl je, že mojí generaci chybělo sebevědomí. Socialistický školství a výchova nic takovýho netrpěly. Taky si všimni, že jediná vlastnost kterou starší generace na mladejcj nenáviděj je sebevědomí. Prostě v sobě máme někde vespod natlučený že je potřeba bejt pokornej, nevyčnívat a šoupat nohama když mluvěj starší.

                    4. Neboj, ono se to s politickou korektností vrátí zpátky. Protože těch chráněných menšin už je tolik, že je lepší zase znovu držet hubu a krok.

                    5. Samozrejme nechci sklouznout do standardnich narku starsi generace „ta dnesni mladez! To za nas…“, tak jsem to rozhodne nemyslel. Ale ze za nas fura veci nebyla a clovek musel ruzne improvizovat a to jak mentalne, tak manualne. Kdyz se mi obcas postesti nekde treba cekat ve fronte, nebo se nachomytnout jinym zpusobem k par mladejm a slyset o cem se bavi, tak krome hracek (PC, matla,…) malokdy slysim, ze nekde neco vytvorili, opravili,… proste nejak aplikovali nejakou schopnost, ktera by jim umoznila byt vic, nez jen seda vofce.

                      Muj minulej soused ma dva syny. Ti, na co hrabli, to zkurvili. Ok, kazdej se uci, ne kazdej je zrucnej, jenze u nich byl problem uz v samotnem zakladu uvazovani. Samozrejme pokora zadna, takze poradit jim nesmel ani fotr a kdyz prisli jejich kamaradi, tak to bylo nemlich to samy. Takze ruzne „vycistime bazen“, „prelakujeme kolo“, „ostrihame stromky“,… melo vzdy katastrofalni dopad.

                      Nemam zatim pubose, mozna pak zmenim nazor, az do toho vic uvidim. Za meho mladi minimalne pulka decek umela aspon neco, i kdyby to bylo jen lepeni papirove stavebnice z ABC.

                    6. Sysop: nejsem v kontaktu s vyloženě omladinou na úrovni středoškoláků. Nicméně jsem na doporuční shlédl film „Bajkeři“, strašlivá píčovina plná dialogů jak z pomocné školy, které jsem si neuměl představit. Připadalo mi to jako parta debilů na výletě. Bylo mi ale vysvětleno osobou znalejší (pracující mimo jiné i se středoškoláky, nikoliv ve školství), že to tak je a že naopak ten film je super zábava (protože co mě přišlo nesmyslné, trapné a celkově hloupé dotyčné osobě přišlo jako bezva odraz reality).

                      Tím chci říct, že až budeš mít doma puberťáky, tak je dost možné, že pod tlakem okolí to bude vážně hodně špatné. Nebo taky ne, však uvidíš.

                    7. shifty, shane, Sysop:
                      shifty, Sysop: souhlas, že „to“ neumíme prodat. Shodou okolností jsem teď sjel seriál „české himalájské dobrodružství“, 7 dílů, rok 2003. Pak jsem si na tytrubce poustil Eddie Bauer K2 (tuším 2019). Rozdíl mezi tím, jak mluví český horolezec (Hrubý, Jaroš, Novák, Sulovský, Rakoncaj…) a jak americký je neuvěřitelný. Američan něco, co Čech uměl už před 40 lety zpropaguje způsobem, jako kdyby právě objevil nový světadíl. Čech o tom mluví jako by se za to styděl.

                      shane: ad první odstavec – naprostý souhlas. Hlavně ta druhá věta je skvělá:-) Tj. být nám dnes 18, jiní než současná omladina bysme nebyli. Ale Sysop má pravdu v těch hodnotách – byla to sice z nouze ctnost, ale my jsme přecejen byli víc vedeni ke sportu a válení se u televize prakticky nemělo smysl (na co by se člověk díval?) a směr k asociálnosti sociálních sítí (a mnohem horší schopnost komunikovat osobně) je sakra poznat.

                    8. Mimochodem, Paul Zimbardo o tom sepsal celou knihu:

                      https://www.databazeknih.cz/knihy/odpojeny-muz-338424

                    9. fatdwi – Zkus tohle, to je za mě asi nejlepší dokument o československém himalajském horolezení :)

                      https://www.csfd.cz/film/519964-vabeni-vysek/prehled/

                      To je top dokument

                    10. Díky za doporučení, podívám se na to.

                    11. shane: náhodou, pokora je velmi důležitá dovednost (není to vlastnost, člověk na tom musí cílevědomně pracovat).

                      Sám jsem si jako dvacetiletý dosti nabil hubu protože jsem něco načetl, pak tím příliš nonšalantně mával a tvrdě narazil, protože jsem něčemu nerozuměl až tak, jak jsem si myslel. Ne že bych úmyslně machroval, ale byl jsem si tak sebejistý svými znalostmi že okolí to jako machrování vnímalo a když jsem pak udělal chybu, tak mi v tom epesně vymáchali čumák.

                      Pokora neznamená ani nedostatek sebevědomí, ani ponižování se, ani nekritickou úctu hierarchii. Pokora znamená pouze opak arogance: připouštět, že nevím všechno a vždy je možné, že se mýlím nebo že mně může poučit i někdo, od koho bych to nečekal… A hlavně a v prvé řadě – pokud udělám chybu, tak sklopit uši, přiznat to a poučit se z toho namísto hledání, jak „neztratit tvář“ tím že chybu neuznám.

                      Každý mladý člověk je nepokorný – i ti, kteří se tváří poníženě a šlapou v řadě, protože pokora je vnitřní nastavení přístupu ke světu a lidem. Každý mladý člověk z principu trpí „rizikem tisící letové hodiny“, kdy už nastudoval dost aby si myslel že něčemu fakt hodně rozumí ale ještě si nestihl nabít hubu a zjistit, že ví vždy méně než si myslí.

                      A pak se lidstvo dělí na dva typy. Jak se člověk v kariéře i jiných dovednostech zlepšuje a stává se expertem, jedni se učí pokoře a ačkoli jsou experti, vždy jsou ochotni přiznat chybu, poučit se z ní a naslouchají zda se nemohou přiučit něčemu, co neví.

                      Kdežto druzí se pokoře neučí a vyrostou z nich nesnesitelní „narcis-experti“ kteří ví všechno nejlíp, nad všemi ohrnují čumák, nade všechny se povyšují a všechny se neustále pokouší stírat aby ukázali, že oni jsou ti největší majstří. A takoví jsou nesnesitelní.

    2. Zrada je v tom, že úředníci nejsou nějaký nevinný důsledek šílených zákonů, nýbrž úředníci sami píší, vytváří a lobbují za zákony, které by jim daly více práce, více moci a více šikanózních pravomocí-povinností.

      Tzn. jsou to pachatelé té přebujelé, šikanózní legislativy. Politici si totiž zákony sami napsat neumí. A leckdy je ani nevymýšlí.

      1. Ne, ale schvalují je a mají možnost vámi uvedené zarazit.
        A jak jim to jde a jak se o to snaží vidíme furt … zbavili jsme se Humla, štafetu přebral Dolínek.

      2. No tvl. takže ouředník co má 25 brutto dokáže prolobovat šílený zákony. Čím dál líp.

        1. Že bych šel dělat na úřad? O pár zákonech bych věděl:-))).

          1. Vliv na zákony mají spíš ti výše (vesměs šéfové větších úřadů nebo radní větších měst, apod …) a ti už taky nebudou mít 25 brutto, ale poněkud více. Plus případné peníze za leccos „bokem“. Řadový úředník nezmůže nic, ten může jen poslouchat ty nahoře a pomáhat jim s jejich agendou, nebo ne – a pak ale nedostane nikdy žádné prémie nebo je vyhozen.

            1. Radní je/musí být současně zastupitelem, tedy jde o voleného politika. A u těch státních úřadů je to podobně, ty top fleky jsou až na výjimky politická záležitost. Jinak samozřejmě souhlas.

        2. Úředník co píše zákony někde vysoko na ministerstvu má podle mě klidně víc než poslanec…

          1. Základ 49920 a max 50% základu k tomu. Pak zvláštní příspěvky (rizikový příplatek), pokud mu náleží, tak to je 3000. Na plat poslance se nedostane.
            Mimochodem vrchní sestra se stejně dlouhou odslouženou dobou má základ 58 tis.

            1. Zapomínáš na odměny. Řadovej pobíječ much a nosič vody je rád za dvojku čtvrtletně, ale ve vyšších patrech lítají desetitisíce i statisíce. Pravda, jen pro malou skupinu vyvolených, ale lítaj.

              1. Právě …

              2. Na odměny musí být. Větší úřady na ně mají díky nemocím lidí, kdy ušetří v rozpočtu na platy tím, že nevyplácely platy nemocným. Úřady jedou na rozpočet, na to nezapomínejte. Peníze na odměny z balíků na platy tak berou z nevyplacených platů nemocným a nevyplacených platů neopsazeným pozicím.

                  1. Jenže to je právě rozdíl mezi veřejnou správou a státní. Co si může dovolit kraj/obec, které si své rozpočty tvoří samy, od státu jim přiletí jen balík peněz jako celek, to si nemůže dovolit úřad státní správy, bo ten má ten objem mzdových prostředků, nejen, celkem fest nalajnován. Dělá se to jednak jak píše Panek, jednak se v tom rozpočtu s nějakými odměnami samozřejmě počítá, jde o to, kdo kolik dostane.
                    Třeba kdysi Nagyová 2 mega jen na odměnách, že:-))).
                    Nečase Babišovi seslalo samo nebe:-)!

          2. Mam kamarada na mnisterstvu financi. Je vysmatej, supr plat a pritom se mu netoci flek podle voleb. Zaklad ma tabulkovej a k tomu brutalni odmeny. K tomu fleku se nedostal vyberovym rizenim, mimo jine…

            1. To se ani nejde dostat nějak řízením podle mě. To jde jen přes známý nebo příbuzný…

              1. Tak tak. Konkretne tohle je dedicnej flek…

                Ale jasne, takovejch uradu je nastesti malo.

        3. monday, je to pár měsíců co DFENS osobně vyrazil z MDČR přiznání, že nový „bič na řidiče“ alias novelu ZoPPK vymysleli, sepsali a „sami sobě“ protlačili do Sněmovny úředníci z MDČR, úředníci z PČR a pár dalších takových nikým nevolených byrokratických sviní.

          Takže tu můžeš házet svoje oblíbené manipulace typu Motte-and-bailey klidně stokrát, ale maximálně tím dokazuješ, že o reálném světě nevíš vůbec nic.

          1. +1 ale monday má víru a tu nejde porazit….

          2. Ještě jednou … tu úředníci si to ale neodhlasují. Na to potřebují ty Humly a Dolínky, kteří to tam tlačí, a pak zbytek té bandy v PS, co jim to odhlasuje.

            Úředníci ministerstva mohou připravit návrh zákona a ano, ten může stát za hovno … ale tím to teprve celé začíná a ke schválení je dlouhá cesta a nakonec se až do hlasování neví, v jaké podobě se ten zákon schválí, bo pozměňovací návrhy a hlasování o nich.

            Bohužel tu spíš vy ukazujete, že vůbec nic nevíte o legislativním procesu.

            Pokud zákon stojí za hovno, je to vždy primárně chyba předkladatele, stejně jako těch poslanců, kteří pro něj v přijaté podobě hlasovali.

            1. BTW … při vší úctě k panu domácímu, jak o mnohém ví opravdu hodně, tak v těchto vodách bohužel taky velmi často fest plave.

            2. Hans-Paul: byl byste překvapen, jak zblízka znám legislativní proces od legislativních tvůrců na úřadech přes politiky kteří si to jakože zadali až po připomínkování a protahování parlamentem.

              Připomínky mohou změnit hodně, a řada je šílená. Ano.
              Poslanci mohou změnit hodně, a řada je šílená. Ano.

              Ale ministři něco změní jen pokud si všimnou – a protože 99% ministrů nerozumí svému resortu, nerozumí legislativě a neznají „svůj“ právní rámec, v praxi jsou to právě ti úředníci, kteří zákon píší a vědí jak funguje v provázanosti s veškerou další odkazovanou i neodkazovanou legislativou, kdo tahá za nejsilnější konec provazu, a to ze 4 důvodů:

              1) zatímco ministři přicházejí a odcházejí, legislativní odbory a jejich úředníci zůstávají.
              2) zatímco připomínková místa a poslanci se nachomýtnou k nějakému právnímu textu, kterému věnují vteřiny až hodiny a je jim to víceméně jedno, úředníci na tom strávili léta a mají eminentní zájem svoje děťátko protlačit.
              3) zatímco ministři, připomínková místa i poslanci a senátoři vidí jen izolovaný zákon a neznají jeho „zamlčené“ kličky, vazby na další legislativu a neumí tedy dohlédnout výsledný efekt v praxi, legislativní odbor to zná a umí využít.
              4) pokud se zákon vrátí k přepracování či s připomínkami, vyřizují to ti samí, proti nimž byly připomínky či přepřacování vzneseno – a pokud mají své zájmy, vždy zákon „přepracují“ tak, aby byly připomínky formálně vypořádány ale fakticky byl naplněn záměr nikoli předkladatele, nýbrž autora = legislativního odboru.

              1. V takovém případě jsme na tom stejně a pak už vás nechápu vůbec. Protože jak to podáváte vy, tak je vlastně úplně jedno kdo v PS a ve vládě sedí a vládnou nám ne ilumináti, ale zlotřilí úředníci.

                Takže je vlastně úplně jedno, komu to na podzim hodím, za vše mohou především ouřadové a jestli bude vaše Trikolóra v PS je jedno, stejně jako je jedno, když si to stávající sestava zopakuje.

                Ale hovno. To co píšete je prostě ryzí alibismus, který bych čekal od nějakého ředitele odboru na ministerstvu, ale ne od vás.

                Prostě je to jednoduché. Kandidovali, byli zvoleni, mají zcela výjimečné pravomoci a stejně tak i zcela výjimečnou zodpovědnost. A pokud to nezvládají a poserou to, je to jejich chyba, nikoho jiného.

                BTW … úředník je tvor přizpůsobivý a zkušený, který je navíc vybaven slušným pudem sebezáchovy. Někdy dokonce i inteligence:-). A proto moc dobře ví co se po něm chce, co se po něm jako chce, co se po něm rozhodně nechce … i když se to chce:-). Také ví, co si může dovolit a co může na koho zkusit. A že plout s proudem s sebou nese četné výhody a chcát proti větru se většinou kua nevyplácí. A pokud to neví, tak brzy skončí.

                1. A pro doplnění. Vy to popisujete, jako kdyby prostě přišel například ten ministr, měl by s sebou svačinu, hrnek na kafe od manželky a plyšáka od dcery pro štěstí. A jinak tam byl sám, nezkušený, nemohoucí, opuštěný, a vydaný stávajícímu osazenstvu úřadu na milost a nemilost.

                  Akorát tak hovno, buď na té sesli dřív seděl nějaký kámoš a vše běží dál dle stranických not, nebo to je často slušný rachot. Když přijde opravdu nějaký střelec, a že rozhodně nepřijde sám, tak je ve to vyšších patrech normálně genocida v přímém přenosu.

                  1. Ve vyšších patrech zajisté. Jenže vyšší patra nepíší paragrafové znění zákona ani nevyřizuje připomínky.

                    Ministr i většina ostatních politiků pak reálně jsou neschopná nevědoucí nemehla, která přišla k funkci jako slepý k houslím a neví a nerozumí ničemu.

                    Krásně to tu dokládal nějaký občansky aktivní chlapík z poberouní: v roce 2000 si EU a MDČR naplánovaly, že hustě osídlenou rezidenční a rekreační oblastí podél Berounky povede brutální transitní koridor kde budou vlaky jezdit každých 5 minut a nádherná poberounská krajina se zohyzdí protihlukovými stěnami.
                    Nikdo ze starostů ani krajů s tím nic nedělali, protože tomu oni nerozumí a to oni nechápou, to jde mimo ně.
                    A teď, po 20 letech, když jim na úřady přišly hotové projekty a hotové parametry, se proti tomu bouří – ale už nic nezmůžou protože je pozdě, měli to řešit před 20 lety kdy se to peklo.

                    Jenže do toho politici neviděli, tomu nerozuměli a tak to nechali na úřednících – a ti si tiše hezky po ichtylsku resp. v duchu technokratského „my víme nejlépe, co je pro vás dobré, a také vám to vnutíme“ prosadili svoje.

                    1. Ministr i většina ostatních politiků pak reálně jsou neschopná nevědoucí nemehla…

                      L, 9 let – Kdybych nemohla být farmářkou a musela být ministr, tak bych chtěla být alespoň ministr zemědělství :-)

                    2. Ministři s sebou přináší nějakou tendenci … a pokud nejsou úplně vymaštění, což je jejich chyba … tak si dokáží s těmi, které si přivedou s sebou pohlídat, aby podřízené složky tak nějak v zásadě drželi zvolený směr.

                      Z pozice úředníků je možno decentně, a hlavně chytře, sypat písek do soukolí, nebo naopak přikládat pod kotel co to jen jde. A popřípadě se šikovně realizovat v oblastech, které jsou mimo hlavní směr. Ale zkoušet jít natvrdo proti proudu, to se většinou kua nevyplácí.

                      A ještě jednou … ano, úředníci mohou mnohé ovlivnit a v mnoha případech se o to snaží. Ale zda se jim to podaří a do jaké míry záleží vždy na politicích. Argumenty že neví, nerozumí, nevšimli si … na to fakt nehraju. Jejich případná neschopnost, blbost a nezájem nejsou pro ně omluvou, ale jejich chybou.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017