Velmi osobně o protestní jízdě

Featured Image

Chci Vám zde nabídnou svůj subjektivní pohled na to, jak jsem já vnímal protestní jízdu uspořádanou v Praze dne 30. 1. 2010. Akci organizovalo sdružení Ovce.eu a byla již na tomto webu zmíněna a propagována.

Upřímně se přiznám, že auto nepoužívám každý den. Přesto ale řídím dost často, hlavně přes město. Obě moje dosavadní výdělečné činnosti spočívali v řízení auta po celé ČR, takže odježděno mám dost a dost. Nyní jako student na plný úvazek výdělečně činný nejsem, přesto sypu státu dost na DPH kvůli aktuálně objemnějším výdajům.

Za svoje peníze mám neustále se zhoršující MHD i automobilovou dopravu. Mimo jiné. O tom, že ve škole netopí a posluchárny se rekonstruují jen k horšímu se raději nebudu moc rozepisovat. Že to sem nepatří? Ale patří! Jsou to státní peníze, vybrané na DPH, tedy i z mých daní!

Padlo rozhodnutí jet. Dopravní situace v Praze se musí změnit. Osobně bych šel ještě dál, než co bylo cílem tohoto protestu. Za situace neustále přibývajících lidí a aut v Praze jednoduše NEJDE ubírat jízdní pruhy a nechat cyklisty a chodce blokovat silnice pro motorová vozidla. Uvažujte proč se asi komunikace jmenuje „silnice pro motorová vozidla“! Aha, ono je to proto aby na ní ve třech pruzích jezdili cyklisti…

Takže jsem ometl své Velmi Osobní Vozidlo od sněhu a vyrazil směr Černý most. Trochu jsem se bál, protože mám jen letní gumy. O tom bude řeč dále. Po příjezdu jsem našel ten správný kout parkoviště, donavigoval kamaráda, ohlásili jsme se organizátorům, obdrželi pěkné nálepky a vyzdobili vozidla.

Zde jsem zpozoroval první zádrhel. Byly to dva tuningové vozy s evidentně neschválenými doplňky. První z nich, starší tmavé BMW, mělo jen takový zvláštní laminátový přední nárazník a možná ještě pár dalších doplňků. Za ním se ale nacházelo něco, co se těžko slovy popisuje. Škoda 120, nebo nějaký podobný model, uříznuté přední pružiny, zrcátka „beskydy“ ve kterých není nic vidět, červené žárovky v předních blinkrech s bílím sklem… Sory kluci, ale co je moc, to je moc. Myslím, že s takovými vozy byste se jízd účastnit neměli. Vůbec nejsem proti tuningu, ale základem je bezpečnost a schválené doplňky. Vy neumíte nic udělat lépe než výrobce vozidla. Dokonce ani lépe než AZNP ne.

Rád bych do budoucna viděl na podobných akcích třeba BMW od Hamanna, Jaguar od Ardenu, Porsche od Gembally a třeba i VW vylepšený od ABT. Tuningáři mají rádi své vozy a bylo by jen dobře, pokud by se nějaký s hodně dobře a legálně upravenou károu v budoucnu připojil. Ale lidi mějte soudnost! Jestli máte na autě bazmehty z hypernovy nebo od kamaráda, tak tam radši nejezděte.

To byly ale jen dva vozy. Všechno ostatní, co se sešlo, bylo cokoliv, jen ne jednotvárná masa. Byla zde auta stará i úplně nová, malá i velká, benziny, diesely i hybrid, rodinná i sportovní, osobní i terénní a hlavně všech běžných značek. Prostě vzorek slušných řidičů napříč populací. Chtěl bych poděkovat řidiči tmavě modré Octavie kombi II po faceliftu, který mne na výjezdu z parkoviště pustil. Trošku jsem se před něj vetřel, chtěl jsem jet svým červeným VOV za kamarádkou v zelené feldě kombi. Díky.

Každý od organizátorů obdržel papír s instrukcemi. Všichni se jich drželi, kolona se pohybovala plynule, povětšinou v pravém jízdním pruhu. Sem tam se vyskytl někdo kdo jel moc pomalu, např. na sedmdesátce třicet apod. Je nutno říct, že to nebylo smyslem akce a rozhodně to nebylo organizátory požadováno, ba ani doporučeno. Mělo se jet podle předpisů, tedy (podle mne) nejvyšší dovolenou rychlostí mínus přizpůsobení stylu jízdy povětrnostním podmínkám. Celkově vzato to ale ani moc nevadilo, stejně se zpomalovalo a zastavovalo kolem nájezdů, pouštěli jsme neúčastníky protestu.

Celkově jsem tam, kam jsem jen mohl dohlédnout, neviděl žádnou nekázeň vůči pokynům pořadatele, ani prohřešky proti zákonům a vyhláškám.
Na Barrandovském mostě byla akce oficiálně ukončena. Kolona se roztrhla a účastníci se odebrali každý svým směrem. Tedy, asi o něco víc něž polovina. Ostatní se individuálně, svými trasami dostali na parkoviště OC Šestka. Já jsem zvolil tunely a pak Evropskou. Vím, že existuje i kratší cesta, ale neznám ji tolik, tak jsem šel ve tmě a na sněhu raději na jistotu. A navíc jsem jel skoro prázdnými ulicemi, takže pohoda.

Dorazil jsem k OC a na místě už bylo asi deset aut. Začalo se diskutovat. Zmínil jsem tuningáře a obdržel jsem informaci o dohodě s policií, že bude taková auta kontrolovat.

Za chvíli po mě dorazili i hlavní organizátoři. Sdělili nám ještě pár informací a chvíli poslouchali připomínky a odpovídali na dotazy. Jak jsem slyšel, tak:
· Na akci bylo asi 300 aut
· Policie neměla nahlášen žádný problém v souvislosti s námi, nemusela ani jednou zasahovat.
· O akci informovala TV prima v hlavním zpravodajství
· Budou další akce, vše bude zde
· Někteří policisté, i dopravní, jsou také lidé a s naší myšlenkou sympatizují

Organizátoři poděkovali všem účastníkům a po té akci ukončili. Mezitím začalo slušně sněžit a když nastal čas jet domů, byla už na parkovišti souvislá sněhové pokrývka. Ne nijak tlustá, ale stejně problematická. Alespoň pro mne. Všechno se ale s rozumnou hlavou a předvídavostí dalo zvládnou.

Nemohu se spolehnout na ABS, mám jen řízení bez posilovače a 4 letní gumy. Proč je mám? Nezbylo na zimní z rozpočtu, tak proto. Auto se řídí prdelí. Stačí mít instinkt a všech 5 pohromadě a všechno jde. Dojel jsem naprosto bez problémů. Takže ve městě nevidím zimní gumy jako nezbytnost. Plánuji na jaře nebo v létě nákup 4 nových gum z důvodů sjetí těch stávajících. A budou to gumy celoroční. Ta je totiž podle mne ideálním kompromisem. Je na ní vločka, takže nemusím řešit nějaké značky. Ta vločka je tam proto, že má v zimně lepší vlastnosti než letní pneumatika. V létě je má zase horší, ale pořád lepší než pneu zimní. Dvoje gumy si dovolit nemohu, snad mne chápete.

Á propos – slovo kompromis. V technice je všechno o kompromisu. Vlastnosti pneumatik (valivý odpor × adheze × hluk), emise (NOx jdou proti HC a CO2 v závislosti na lambdě), spotřeba a výkon, všechno. A to jsme pořád jen u aut. Neexistuje ideální, jen optimální. Tak proto gumy celoroční, pro mne optimální.
Závěrem bych jen poznamenal, že mám z jízdy velmi pozitivní dojem. Nezbývá než organizátorům poděkovat. Jen ty nálepky je určitě stály nemalé peníze. Díky, že to pro nás děláte, že to nenecháváte být! Díky za nálepky, já osobně nechám i ten papír na okně. Není na něm nic o protestu, jen hezké heslo a grafika. Díky všem účastníkům, že nejsou ovce!

Jsme občané této země a jako takoví máme právo vlastnit a provozovat osobní automobil. Chceme aby přestaly ústrky, kterými nás úřady neustále utlačují. Nejsme vrazi, chceme se jen vozit ve svých autech po přiměřeně prázdných (tzn. s dostatečným počtem pruhů) a udržovaných silnicích, a to pohodlnou a optimální rychlostí. Rychlostí, která je optimálním kompromisem mezi bezpečností a plynulostí dopravy. Na hlavních tazích, tedy ulicích s 2 a více pruhy je to 70 km/h. Tečka, bez diskuze. Na dálnici a silnici pro motorová vozidla vedoucí v obci je zákonem dovoleno jet rychlostí 80 km/h a mělo by to  tak minimálně zůstat.

MOTORISMUS NENÍ ZLOČIN !


31.01.2010 C.J. Hornster

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
105x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!