Včeláci a trubkyně

Featured Image

Přečtete si inspirativní rozhovor s vládní expertkou (!) Zachariášovou na téma rušení volné soutěže a zavádění nerovnosti mužů a žen, která se zcela v duchu Orwella nazývá zaváděním rovnosti žen.

Rozhovor je o tom, že vláda vyrobila nějaký papír, který zajistí 40% žen manažerek. Patrně nejzajímavjší na celém rozhovoru je vhled do myšlení expertky Zachariášové, která žije v úplně jiném světě a mimochodem tak vypovídá o tom, čím je vlastně řízena tato zem. Cíle vládního snažení se neodvíjí od vůle voličů nebo politických stran, ale od něčeho jiného. Nechte mě citovat:

Tento strategický cíl souvisí především s projednávanou směrnicí Evropské unie, která se týká genderové vyváženosti v dozorčích radách velkých akciových společností.

Podle údajů Eurostatu jsme čtvrtí nejhorší v EU.

Do roku 2020, ideálně samozřejmě i dříve, chceme například naplnit Barcelonské cíle, které požadují 33 % míst pro děti do tří let a 90 % míst pro děti od 3 let ve školách.

Pro nové programové období evropských fondů už také byly podniknuty kroky pro to, aby bylo možné hradit obecní školky.

Otázka: Ptal se vás někdo před volbami na to, zda podporujete záměr dosadit z pozice státní moci, zjevně pod hrozbou sankce, na vedoucí místa ve firmě, kde pracujete, případně kterou (spolu)vlastníte, na 4 z 10 vedoucích míst podle pohlavního klíče? Jste eventuálně připraveni takové místo opustit v případě, že nejste správného státem preferovaného pohlaví? Pokud ne, nevadí, ono se s tím zase nějak vyjebe jako se všemi těmi EU osvícenými regulacemi. Jo a akceptovali jste Barcelonské cíle?

Já myslím, že se vás nikdo neptal. Ani mě se nikdo neptal.

V celém rozhovoru s paní Luciou, jinak členkou Strany zelených (to asi nepřekvapí), zazní mnoho zajímavých věcí, které nasvědčují, že paní Lucia je zcela uchvácena myšlenkou sociálního inženýrství a žije ve virtuální realitě různých euroanalýz, euroukazatelů, zpráv nejrůznějších obskurních eurokomisí a asi se na ní podepsaly její zájmy, které popsala takto: „gender a rovné příležitosti žen a mužů, práva transsexuálních a transgender osob divadlo, hudba, četba, sport (cyklistika, snowboarding).“

V rozhovoru zazněla jedna zajímavá věc, která zazdila všechno, co vládní zelená expertka řekla:

„Podle údajů Eurostatu jsme čtvrtí nejhorší v EU, ženy zde mají téměř o čtvrtinu méně peněz za práci na stejné nebo srovnatelné pozici. To považuji za alarmující.“

A já říkám, tohle není alarmující, tohle je super zpráva.

Představte si, že tady mezi námi žije početná  komunita vysoce kvalifikovaných a kompetentních zaměstnanců, čítající skoro 50% populace, takže jsou široce dostupní a není třeba je přivážet třeba z Číny nebo z Rumunska. Mluví zdejší řečí a znají zdejší prostředí, jsou zcela integrováni. Její příslušníci se nejen vyrovnají současným vedoucím pracovníkům a expertům s pérama, ale podle některých je dokonce předčí ve schopnosti hledat kompromisy, sociálních kompetencích a empatii. Mohou je kdykoli nahradit, dokonce jsou lepší a k tomu všemu jsou ještě o celých 25% levnější.

Tohle je přece pro každého zaměstnavatele vynikající zpráva. Nabízí se úplně jednoduché řešení. Vyházet drahé mužské manažery, mužské inženýry, mužské mistry a mužské traktoristy, a nabrat stejně dobré manažerky, inženýrky, mistryně, stavbyvedoucí (tam by se nemusela ani měnit cedulka na dveřích) a tak dále. Samčí pracovníci si budou muset najít uplatnění adekvátní jejich (ne)schopnostem empatie a sociální (ne)kompetenci, budou tedy dělat například zdravotní bratříčky, kosmetické poradce, vychovatele nebo učitele v mateřské školce. Úspora mzdových nákladů 25%, no neberte to. V době, kdy se v i v tak prachatý firmě jako Schadenwerke v Boleslavi hrdlí odbory s managementem o nějaká usoplená jednotlivá procenta (to je beztak jen proto, že za odbory nevyjednávají ženy).

Firma Ford si v 60. letech minulého století za účelem zajištění dostupné a levné pracovní síly navozila do okolí Kolína nad Rýnem Turky, protože byli ochotni pracovat asi za 60% mzdy co němečtí dělníci. Z důvodu enormní spotřeby lidské práce při tehdejší výrobě automobilů se jednalo o astronomická čísla. Ford importoval 40.000 Turků, stejně zakrátko učinila jeho dodavatelská síť, takže se v oblasti Kolína nad Rýnem ocitlo na 150.000 Turků, kterým museli jejich zaměstnavatelé zajistit zázemí, například bydlení a školy pro jejich děti. Odhaduje se, že náklady na takto získanou pracovní sílu tvořily asi 70% toho, co by museli zaplatit etnickým Němcům, přesto se to ale prý vyplatilo i přes potíže s kvalitou a produktivitou. Tedy – vyplatilo Fordu, Opelu a všem, kdo to praktikovali. Běžný Němec z toho nic neměl, sice si mohl koupit levnější mizerné auto, ale teď musí žít v severním Turecku.

Jenže my bychom takovou chybu neudělali, protože jsme teď četli Zachariášovou a řekneme si tedy jenom – to byli ale dementi. Měli nechat Helmuta doma a poslat Trudi montovat Fordy. Dosáhli by skoro stejné úspory a bez problému.

25%! Takovej balík. Kolikrát schůzujete celý den, abyste zlevnili nějaký krám o pár desetihalířů. Jak je možné, že si toho potenciálu ještě nikdo nevšiml?

Já se to skoro bojím vyslovit, ale není ono to tak, že ten potenciál neexistuje?
 
Myslím, že praktické řešení otázky potichu a oklikou zaváděných kvót bude dvojího druhu. Pokud jde o vygenerování 40% manažerek, prostě se vytvoří manažerská místa, kam se dosadí předem vybrané osoby preferovaného pohlaví. Bude se jednat o různé manažery pro komunikaci a pro sociální média apod. (případné deficity fantazie při vymýšlení názvů pozic lze pořešit zde). Tvorba takových míst nezbytných pro splnění kvót samozřejmě nebude zadarmo, ale protože to budou muset udělat všichni, prostě se to přenese do ceny produktu, aniž by to mělo nějaký vliv na konkurenceschopnost. Druhá cesta bude systém včeláků a trubkyň. V současné době to mají včely zařízené genderově zcela nevyhovujícím způsobem a to sice tak, že včelky musejí sbírat med, zatímco trubci to mají víceméně na banánu a jejich hlavním posláním je zasouložit si a umřít. V systému včeláků a trubkyň to bude tak, že bude například existovat manažerka výroby v hutích, která bude mít za úkol předstírat, že dělá to, co má na vizitce a naplňovat kvótu. Ve stínu trubkyně bude umístěn včelák, který bude dělat práci manažera výroby v hutích, ale nebude se to tak jmenovat.

Jinak myslím, že je prima, že naše vláda myslí na takové věci. Kdybych byl žena, musel bych se proti takovým postupům důrazně ohradit, protože to vrhá stín a poznamenává všechny úspěšné ženy, které se dopracovaly do jejich pozic vlastní pílí a inteligencí.


13.11.2014 D-FENS
 
 
 

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
707x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017