Vážený představiteli Českých drah…

Featured Image

Vašich služeb využívám takřka každodenně už více než 8 let pro cestování do práce na regionální trati, ale už i dříve jsem vlakem jezdil do školy. Řekněme, že s vlakem častěji jezdím už přes dvacet let.

Myslím si tedy, že mám možnost posoudit, jak se Vaše služby v čase mění, kvalitu a úroveň cestování a udělat si na to svůj názor. A proč jsem se odhodlal k napsání tohoto dopisu/mailu? Prostě mi došla trpělivost.

Čím začít? Věcí, která mi vadí nejvíce a která mě dohnala k napsání tohoto dopisu. Tou věcí je zpoždění. Jak je možné, abych po zakoupení týdenní jízdenky, tedy předplacení si 5-ti denních cest do práce a zpět, dvakrát dojel domů se zpožděním? Půlhodina je naprosto běžná. Je takřka pravidlem, že Vám to minimálně jednou týdně „neklapne“. Stává se i to, že ráno prostě vlak nepřijede. Po zavolání na nejbližší nádraží, protože na všech dnes už neobsluhovaných zastávkách nemáte jinak možnost zjistit, zda je jízdní řád jen pro parádu, se dozvíte, že vlak někde stojí a jak tam bude dlouho se neví. Takže lidé se po půlhodině čekání opět rozejdou domů, aby nasedli do svých automobilů a dostali se do práce na vlastní pěst, tak aby to ještě nějak stihli. O tom, že by nám někdo vracel jízdné si můžeme jenom nechat zdát. Využít vlaku k cestě kde potřebujete být na čas (schůzka, lékař, odjezd autobusu apod.) vyžaduje velkou dávku optimismu. Příjezd 15 minut před, je naprosto nedostatečná časová rezerva, lze si vsadit na to, že to nestihnete. Je tedy potřeba vyrazit o vlak dříve, s tím, že tam budete tvrdnout dvě a více hodin předem. Takže cestování v těchto případech jsem dávno vzdal a na větší vzdálenosti jezdím autem i vzhledem k níže uvedeným důvodům. Jízdní řád je pouze orientační a dávno jsem ho přestal brát jako něco závazného. Ono když jezdíte denně, tak si uděláte slušnou představu o úspěšnosti a přesnosti v dodržování jízdního řádu. Kolikrát se zaměstnanci ČD ani neobtěžují ohlásit, že si někde počkáme, natož aby předali bližší informace, třeba k zařízení individuálního odvozu.

S tímto souvisí i grafikon samotný. Časy vlaků jsou rok od roku horší a méně navazující, nejen na další dopravu, ale i na pracovní dobu různých podniků. V současné době je vůbec problém se vlakem dopravovat do práce, jezdit někam v případě pevné pracovní doby, je velice problematické. Ráno je nastaven příjezd většiny vlaků pozdě, odpoledne se složitě dostáváte domů s neúměrným množstvím času. A na co jiného by se měly vlaky využívat než na cestu do práce a zpět? Bohužel i samotní zaměstnanci dráhy jsou na tom tak, že po neustálých úpravách grafikonu a rušení vlaků musí do práce dojíždět autem. Dál nechápu, proč všechny odpolední vlaky stojí 15 min v polovině … tratě. Nečekají na nic, prostě jsou tam jen zdrženy grafikonem a pak jedou dál. Asi aby si cestující vychutnali, to že tam mohou jen sedět a prodloužit si dobu jízdy a tedy zážitku z Českých drah. Přitom mohly o těch 15 minut vyjet na trať později. To, že jsem použil slovo „všechny“ je trochu zavádějící. Jsou to pouhopouhé tři vlaky odpoledne vypravené …. A to jich před nějakými šesti lety jezdilo za odpoledne cca dvakrát tolik. Už teď slyším argument o tom, že v těch vlacích nikdo nejezdil. Ale zde je potřeba nezaměňovat příčinu a následek. Lidé přestávají vlakem jezdit, protože s daným minimem vlaků se nikam nedostanou a doba cestování je vzhledem k jízdním řádům nevyhovující.

Kapitola sama pro sebe je to, čemu se optimisticky říká kultura cestování. Na regionálních tratích je využíváno hlavně vozů řady 810, příznačně zvaných Orchestrion či Plevel. Tento vůz je špatně předělaná Liazka na koleje a sedačky s podvozkem je pomsta cestujícím. Je to taková vylepšená drezína. K sezení v těchto vozech je třeba při delších vzdálenostech hodně trpělivosti a námahy. Ponechat cokoliv na stolku znamená v zápětí to hledat pod sedačkami. Kde jsou doby komfortního ježdění ve starších vozech M 262. Nevím, zda se dočkám někdy toho, že ona vychvalovaná Regionova bude jezdit jindy, než o víkendech. Ale chápu, že na modernější vlaky nejsou peníze a nějakou dobu se musíme smířit s nepohodlím, hlučností a netěsnými okny. Co nechápu ale, že i v prvním ranním vlaku jsou plné koše odpadků a neutřená podlaha. Ve vlaku jsou dvě možnosti teploty vzduchu, buď je nesnesitelně přetopeno nebo zima. Něco mezi tím existuje pouze v obdobích jara a podzimu, na čemž má ovšem zásluhu podnebí, ne ČD. Použití záchodu vyžaduje notnou dávku odvahy a desinfekce. Občas se stává, že uvnitř vozu páchne nafta, buď před spálením, častěji po spálení. Někdy je cítit i to, že si průvodčí či strojvedoucí zapálí v kabině cigaretu. Prostě vítejte ve vozech ČD.

No a dostáváme se k cenám jízdného, dříve velkou devizou drah, která udržela cestující. Dnes už to neplatí, za stejnou cenu se lze přepravit mnohem rychleji na skútru, motocyklu apod. Stejně tak v případě dvou a více cestujících v autě je cena výhodnější, nemluvě o svobodné volbě trasy a doby jízdy. Ale řekněme, že není možné jezdit laciněji. Proč tedy není možné si aspoň zakoupit i jiné než nabízené jízdenky? Co je na výběr, při cestování do práce na regionální trati? Zpáteční, týdenní, měsíční a čtvrtletní jízdenka. Něco takového, že o víkendu jezdit nepotřebuji (proč bych si tedy kupoval jízdenku na 7 po sobě následujících dní) nebo pravidelná jízda jen některé dny v týdnu není možná. Kilometrická banka vzhledem k omezení vzdálenosti taky nevyužitelná. Že bych si předplatil třeba dvacet jízd a využil je dle potřeby – nelze. Zavedení „moderní“ In-Karty považuji pouze za sbírání osobních dat o cestujících, v marné snaze, aby u Vás zbylo aspoň to málo nadšenců, co do toho už vrazili nějaké peníze. Dřív stačila obyčejná jízdenka s razítkem a průkazka s fotkou, dnes je potřeba každodenně snímat osobní data o tom kdo, kdy, kam jel a skladovat kdesi v databázi ČD. O bezpečnosti těchto dat si nedělám iluze. Dál lze zmínit nesolidnost ČD, kdy si cestující předplatili několikaletou kartu na slevu a po několika měsících jim bylo sděleno, že ji nelze dál využívat, protože byl změněn systém a jsou teď karty jiné.

Osobně jsem už při cestování vlakem zažil leccos, různé cestující, turisty, opilce, rachotící a odpadající části vozu, nejedoucí vlaky, padající okna, výluky, zablokovanou převodovku, opilého průvodčího, upadnutý kardan, přejeté automobilisty apod. Skoro už čekám, zda nás někde v lese přepadnou indiáni, protože pak už bych měl sbírku dobrodružství ve vlaku kompletní. V poslední době přemýšlím, zda mám na cestování s ČD ještě žaludek a trpělivost. Mapuji si možnosti pořízení nějakého úspornějšího dopravního prostředku, kterému by nevadil větší kilometrový proběh (např. elektroskútr), abych aspoň přes léto jezdil laciněji než ČD, ovšem mnohem rychleji. Nepohodlí bude srovnatelné. V porovnání s autem s jedním cestujícím jste totiž stále zatím lacinější a to je asi jediný důvod, proč s Vámi jezdit. Nižší cena za cestu je bohužel vykoupena velkým nepohodlím, značnou ztrátou času a nejistotou času příjezdu. Jediné pozitivum, které Vám musím přiznat, je solidnost většiny průvodčích i některých dalších zaměstnanců a jejich vstřícné chování. A byť je vidět, že je jejich práce baví, tak oni to bohužel nevytrhnou.

Co napsat závěrem? Nečekám, že by se něco změnilo. ČD je tak velký kolos, na kterém je nabaleno tak obrovské množství úřednictva, že se na něm dá těžko něco měnit. Mrzí mě, že do tak mizerného podniku tečou peníze z našich daní a že i když si dopravu zařídím individuálně a koleje uvidím jen na přejezdu, stále budu na tyhle mizerné služby doplácet. V mém případě jsem si při psaní tohoto dopisu aspoň vyjasnil, zda s Vámi ještě budu dál jezdit a Vám jsem ušetřil náklady na výzkum, proč s Vámi jezdí stále méně lidí. Cestujících za těchto podmínek bude totiž stále ubývat. U většiny z nich vyvstane potřeba se někam dopravovat, začnou jezdit vlakem, ale po výše uvedených problémech zjistí, že to nemá cenu a dříve nebo později na vlak zanevře. A po vyřešení vlastní dopravy se ke kolejím nevrátí. Mám dost známých, co s Vámi udělali podobnou zkušenost a diví se mi, že po takové době a zkušenostech ještě vůbec do vlaku vlezu. Je úsměvné vidět Vaše plakáty o výhodách cestování vlakem, webové stránky s usměvavými tvářemi cestujících, či zprávy o modernizaci drah, když realita je úplně jiná. Bohužel regionální tratě jsou a zůstanou pro ČD až na posledním místě, kam se budou investovat peníze a kde by se mohlo v budoucnu něco změnit. Ovšem i tady jsou cestující, které je potřeba přepravovat. Rád bych se někdy dočkal slušně vybaveného a čistého vlaku, ve kterém bych si při cestě odpočinul a věděl, že na místě budu přesně v ten čas, který je uveden v jízdním řádu, s tím, že to je jeden z mnoha vlaků, z kterých jsem si mohl ten den vybrat. Obávám se ale, že za daného stavu se mi toto asi nesplní. Tento dopis hodlám zveřejnit a odeslat na několik adres ČD.

S pozdravem, váš dlouhodobě nespokojený cestující


16.09.2011 HBWanderer
 
 

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
153x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!