Varování pro čtenáře z Ttr City

Featured Image

Vracel jsem se před chvílí po (rozmlácené) silnici z Římova do Tetter City a nyní mám obavy. Je mi trochu úzko z toho, co by mohlo přijít. Co jsem viděl?

Malše u Malého jezu vytekla z břehů.

V Roudném také opustila Malše koryto a protékala přilehlými zahradami. Část vesnice Plav přilehlá k mostu u odbočky na Doudleby byla pod vodou. Silnice byla ještě průjezdná, ale do sklepů okolních domů už proudila voda, předpokládám, že po dalším vzestupu hladiny už silnice průjezdná nebude. Přehradní nádrž v Římově se pomalu plní, viz (nekvalitní) fotka.

Zbývají zhruba čtyři metry do stavu, který pamatujeme v roce 2002. Skutečně nerad bych přeháněl, ale mám zato, že situace bude pro Budějovice a okolí, zejména pak obyvatele domů na březích Malše, v krátké době dramatická. Situace na Vltavě je zatím OK, hladina dokonce mírně klesla.

Hnacím motorem problému je řeka Stropnice. U obce Pašínovice (ca 15km od ČB směrem na T. Sviny) dosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Příčinou bylo včerejší rychlé tání sněhu v Novohradských horách. Situace se za soutokem přenáší na Malši. Současně se plní Římovská nádrž, která už byla docela slušně plná předtím (viz obrázek, zdroj: www.pvl.cz).

Římovská nádrž začala kolem 18:00 vypouštět 40m3/s, což je zhruba desetina toho, co musela vypouštět v roce 2002, protože se ale manévrovací prostor zužuje, dříve nebo později bude muset Římov začít vypouštět přesně tolik, kolik do něj natéká a přestane plnit regulační funkci. Tento okamžik bude zřejmě pro vývoj v Budějovicích klíčový.

Těžko říci, kdy padne kosa na kámen. Na Římově jsem se byl podívat v neděli a do pomyslného maxima chybělo asi 8m, dnes jsou to 3m, dále prší a je relativně teplo. Můžete vzít papír a počítat, zjistíte, že nejpozději do 24 hodin se situace vyhrotí i v Budějovicích. Obyvatele Plavi, Doudleb a Roudného čeká veselá noc už nyní. Navíc to nevypadá, že by v krátké době přestalo pršet.

Varovný systém, instalovaný v těch částech města, které sousedí s Malší, zatím mlčí. Na webu Č.Budějovic není nic. Rádio Faktor vysílalo během mé cesty zpět informaci o významných sportovních zápasech, které svede v následujích dnech budějovický hockey team ve vohnoutím chrámu zvaném Budvar Aréna. Slosování vstupenek, kdo vyhraje, získá multipack šesti piv. Píseň od NoName o tom, že lietať vedia iba ftáki a rieka do rieky sa vlieva, což s ohledem na ohlášený výskyt ptačí chřipky na Hluboké a třetí SPA bylo velmi příhodné.

Tetterova administrativa zatím tedy dělá mrtvého brouka. Třeba se to vsákne.

Není třeba přemýšlet proč. Kdyby došlo na nejhorší, museli by čelit otázkám, co udělali za ty čtyři roky a jak odůvodní rozdíly mezi postpovodňovou rétorikou a současnou realitou. Pravdivá odpověď je: Vážení občané, seděli jsme na prdeli a rýpali se nose. Nápadů jsme měli hromadu, ale realizace uvázla na mrtvém bodě. Jako náhradu nabízíme pohádku o letišti, koněspřežce, o splavnění Vltavy a megaprojekt „autobusové nádraží“ spřátelené firmy Skanska.

Rada od D-F: Začíná to houstnout. Pokud máte čas a možnost učinit něco pro ochranu svého majetku, udělejme to hned. Nenechejme se zaskočit s kaťatama dole. Zastupitelé na nás opět zvysoka serou. Když to dopadne dobře, bude vše OK, když špatně, tak přijdou a řeknou, jé, to je nám líto, ale ono to přišlo tak najednou…


28.03.2006 D-FENS

12345 (2x hodnoceno, průměr: 3,00 z 5)
296x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!