Válka s mnohozvířetem II - zpět na článek

Počet komentářů: 189

  1. Osobne hubnu cca 2 mesice a zatim 8 kg.

    Doporucuju presict si knizku „Brichac Tom“, tam se vysvetluji principy proc clovek tloustne a jak spravne hubnout.

    Kdyz jsem procital prispevky na tomto foru, v drtive vetsine to byly hovadiny.

    Jenom kratce:
    1. Pri hubnuti se NESMI hladovet, dulezite je udrzovat mirny hladek, polosyty stav, kdy clovek by samozrejme zral, ale zase tak uplne nemusi.
    2. Hvavni mechanismus je tento:
    a) Jidlo se finalne transformuje na krevni cukr, coz ja palivo pro telo.
    b) Hladina krevniho cukru se musi udrzovat mezi dvema thresholdy, kdyz se dostane pod spodni, telo zacne spalovat svaly. Kdyz se dostane nad horni, telo to co precujuje nad caru ulozi ve forme sadla. Pozor, jednoduchy zpusob zpetne zmeny sadlo-cukr neexistuje, coz je duvod problemu s obezitou.
    c) Dulezity je glykemicky index potravin, tedy defacto jak dlouho trva telu nez potravu zmeni na krevni cukr. Zde jsou nejhorsi jednoduche cukry (glukoza, fruktoza), po snezeni jidla s repkovym cukrem okamzite vystreli hladina kreviho cukru a to nad carou se zacne ukladat do sadla. Za chvili tenhle rychly peak zase opadne – znovu hlad a znovu se zere.
    d) Naopak po sadle (v rozumnem mnozstvi) se netloustne, telu trva transformace na cukr dlouho, hladina krevniho cukru roste pomalu a prubezne se spotrebovava.
    e) Jak vidno viz vyse, dulezite je CASTO jist potraviny s pomalym zpracovanim (celozrnne pecivo, maso, tuky, proteiny) – jist minimalne 5x denne a udrovat celkovy prijem cca 7000KJ (pro muze). Slo by hubnout i pojidanim cukru, pokud budu jist par gramu do 10 minut, dulezite je udrzet hladinu mezi thresholdy.
    f) Pozue touto prostou zivotospravou dosahnete pomaleho hubnuti 0,5 – 1 kg tydne – coz je spravne, rychlejsi hubnuti jako jsou ketodiety jsou svinstvo huntujici telo, ktere se vrati jojo efektem.

    Osobne jsem si na mesic zaplatil krabickovou dietu, to aby ziskal do oka velikost porci potrebnych pro zdrave pomale hubnuti. Ted uz si jidlo pripravuju sam a funguje to stejne jako predtim.

    1. ad e) v podstatě ano, ale není to udržitelné dlouhodobě, protože potřebuješ i vitamíny, minerály a tak. A taky když tělo začne pociťovat nějaký nedostatek, tak reaguje zvyšováním požadavku na jídlo, s tím, že se to ve větším množství jídla snad nějak doplní (jenže jednak to nefunguje až tak spolehlivě a tělo neumí říct „potřebuju vitamín B-12“ maximálně tak může mít na něco chuť, ale ani ta zdaleka vždy není dobrým vodítkem. No a samozřejmě přebytek toho ostatního se uloží do tuku na horší doby).

      jinak ten 0.5-1.5kg týdně potvrzuju, s tím, že na začátku se nějakou dobu nemusí projevit žádný efekt, nebo se naopak tělo zbaví například nadbytečné vody a spadne o hodně naráz, takže hodnotit výsledky po par dnech je nesmysl a po pár týdnech pořád ještě ošidné, rozhodují až měsíce. A nějaké ty odchylky probíhají přirozenou cestou nejen v průběhu dne, ale i mezi jednotlivými dny, takže brát příliš vážně denní rozdíly je nesmysl i v ustáleném stavu (jakože takový stejně prakticky neexistuje), důležitý je dlouhodobý trend.

      1. Ad e) – to byl jenom priklad z pohledu energeticke bilance. Zamozrejme toho telo potrebuje mnohem vic, vitaminy, mineraly na stavbu bunek.
        Lidske telo se jednou za 7 let vymeni (tedy za tu dobu odumrou bunky v hmotnosti celeho clove a jsou nahrazeny), treba bunky pokozky maji zivotnost radove ve dnech, a to je potreba z neceho stavet.

        Jadro meho sdeleni bylo, ze pro hubnuti je mozno zrat i knedlo vepro a nesaskovat s bulgurama apod, jenom je potreba udrzet hladinu cukru v limitech a celkove penzum kalorii.

  2. no hezký, další level je půst, je dobrý to hned neodsoudit ale něco si o tom přečíst, po třech dnech mne přešlo nutkání (ne hlad, ten jsem za celý ten týden neměl) strkat něco do huby, a také jsem zjistil že mam mnohem více energie, no nejsem žádnej spisovatel takže vám to tady moc nepopíšu, ale teď už vim, že na konci grilovací sezony si dám týdny 2. mějte se

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017