Válka s mnohozvířetem aneb Jak jsem začal hubnout - zpět na článek

komentářů 381

 1. Držím palce, jen to tělo je „mrcha“ a dělá si stejně co chce – sám jsem to zažil, když jsem si po letech jediného sportu „pojíždění kolečkovou židlí po kanclu“ a „gaučingu“ naordinoval snahu o 10 km chůze denně – šlo mi jen o to začít se hýbat (a snížit sacharidy), jenže tělo bylo tak překvapené, že během 2,5 měsíce ztratilo 23 kg sádla (příjemný vedlejší efekt). Jenže jsem dost nerad zjistil, jak moc je tělo schopno přizpůsobení – rok jsem si dosaženou váhu držel, a pak (při stejné, resp. i o něco větší kilometrové denní zátěži – z 6 km denně na 10 km denně chůze) si „mrcha“ i přes to přibralo během roku 10 kg (a to jsem stravování nijak výrazně nezměnil). Zastavil jsem teď snad (obávám se, že hlavně „silou vůle“) přibývání, aspoň doufám, jinak bych musel dál přidávat kilometry, a to by mi už lezlo do času (dvě hodiny chůze denně je v poho, ale víc už moc ne). Přizpůsobováním zátěže přizpůsobování těla zátěži bych za chvíli chodil 15 km denně, pak 20, kdo ví, kde má to přizpůsobování hranice. Je to jak s tolerancí na jakoukoliv jinou věc – je úžasné jak moc jsme přizpůsobiví, bohužel i v tomhle.

  1. …v kolika letech jste se na to takhle vrhnul, jestli se mohu optat?

   1. optat se můžete – ve 42 letech

    1. Jo, tělo je mrška. Asi se budete smát, ale já si myslím že má něco jako vlastní „hlavu“.
     Pomáhá čas od času měnit způsob toho pohybu. Netřeba prodlužovat čas. Dvě hoďky denně jsou až až. U chůze mne napadá, třeba střídání tempa/intenzity, občas zařadit indiánský běh, nebo ty módní klacky, nebo každých 100m udělat pár dřepů… možností je hafo, záleží na Vaší fantazii…
     Držím pěsti.
     Že Vám tělo tak fantasticky zareagovalo, Vám závidím.. Já to mám tak, že na mne funguje co se týče hubnutí stres. Před pár lety jsem se díky němu vrátil do svých 18-19, kdy jsem měl 70kg. Někdo při něm kyne, já hubnu… jenže kdo by chtěl být furt ve stresu, že..
     Takže se snažím hlídat to hladové zvířátko a zatím se mi to snad tak nějak daří. A taky jsem se vrátil k pravidelné posilce, ježe holt jsou pauzy díky zdraví a práci. Metu mám 3x týdně a celkem se mi ji daří držet.

 2. Po padesátce jsem taky začal mít problémy s nadváhou. Uvědomil jsem si, že když budu žrát jako do teď, nezlepší se to, spíš naopak. Jak se nemůžeš ohnout k zavázání boty, něco je špatně.
  Využil jsem příležitosti, že manželka odjela na 2 měsíce pryč a vařil jsem si jen sám, bez dalších vlivů.

  Určil jsem si jednoduchá pravidla:
  1. Vyřadit cukr, zcela. I všechno sladké, vč. medu, sladkého ovoce, ovocných šťáv, sirupů, atd. Kontrolovat podíl sacharosy a cukru v potravinách, vybírat ty, co mají co nejméně cukrů, ideálně do 5g na 100g potraviny.
  2. Vyřadit pečivo. Veškeré, i tmavé. Absolutní nula mouky v konzumovaných potravinách.
  3. Příloha – jedině zelenina.
  4. Maso – jedině drůbež a ryba. Zcela vyloučit tučné.
  5. Mléčné výrobky – jen netučné, sýry do 30%.
  6. Těstoviny – vyřadit.
  7. Luštěniny – jen v malém množství, osahují hodně cukru.
  8. Jíst malé dávky 6x denně.
  9. Objem potravin zhruba poloviční, než jsem byl zvyklý dosud.
  10. Nejíst večer. Hlad zahánět vodou, čajem.

  To bylo 28.5.2018. Výchozí hmotnost 106,5 Kg. Dnes, tedy 30.7.2018, mám 96,0 Kg.
  Ze začátku bylo nutno překonávat vůlí návaly chutě nažrat se k prasknutí, hlavně večer.
  Řešení – mít doma prázdnou ledničku, prázdnou spíž, nemít nic k jídlu. Udělat si čaj a čekat až to přejde. Vždycky to přešlo do půl hodiny. Nepovolit si ani jeden kompromis, ten spouští lavinu dalších kompromisů a za pár dní se člověk cpe stejně jako před tím, navíc s pocitem, že zkusil jíst rozumně a nezafungovalo to. To je ošidné.
  Kromě snížené hmotnost se cítím podstatně lépe, pohybuji se jako už dlouho ne, lépe spím, mám víc energie. V plánu je dostat se lehce pod 90 kg a to si držet.

  Tím nechci dávat nikomu rady, je to jen osobní zkušenost. Sakra dobře si uvědomuji, jak by mi bylo mizerně, kdybych zůstal u původních stravovacích návyků. Měl bych 110 kg a pocit beznaděje..

  Jo, manželka teď vaří podle mého a je taky spokojená..

  1. Si to tak po sobě čtu, a mám tam blbosti.
   Oprava:
   1. Vyřadit cukr, zcela. I všechno sladké, vč. medu, sladkého ovoce, ovocných šťáv, sirupů, atd. Kontrolovat podíl sacharidů a cukru v potravinách, vybírat ty, co mají co nejméně cukru, ideálně do 5g na 100g potraviny.
   7. Luštěniny – jen v malém množství, obsahují hodně sacharidů.

   Ještě dodám, že pohybové aktivity jsem nijak proti předchozímu režimu nenavyšoval. tzn., nesportuji, vydatně chodím. Plavání, kolo, běh, fitko, tím se jen huntuje tělo a bere to čas na ušlechtilejší činnosti. Nemocnice a sanatoria jsou plné sportovců..
   Jinak, furt držím 96,0, teď už to půjde dolů o dost pomaleji.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!