Válka s mnohozvířetem aneb Jak jsem začal hubnout - zpět na článek

komentářů 381

 1. Taky jsem si říkal, že do 100 kg je to pořád dobrý. Pak na mne na váze juklo 105 kg… Začal jsem jíst Havlíčka, k tomu cvičit a běhat. Během 3 a půl měsíce jsem měl 79 kg. Bylo to tak rychlý, že se mne někteří lidé báli zeptat, jestli nejsem nemocný.
  Dnes, cca 2 roky po „změně životního stylu“ mám 83 kg, přičemž nárůst 4 kg je ve svalové hmotě. Dobrý pocit ze sebe je k nezaplacení. :-)

  1. Pěkné, ale má to jednu vadu: běh je dobrý pokud máte kondici, A jste štíhlý (resp. nemáte extra nadváhu). Pokud nemáte kondici, nevydržíte dost dlouho na to aby to mělo efekt. A pokud nejste štíhlý, je to tak trochu sázka do loterie, protože mohou velmi snadno přijít rychlé komplikace: chrupavky v kolenou, kotníky, kyčle. Jasně, správný geroj vytáhne nějaké to heslo jako „když to bolí tak to roste“ nebo „když nemůžeš, přidej“. Jenže je potřeba brát v potaz, že Zátopek to svoje „když nemůžeš, přidej“ sice razil, jeho tréninkové dávky ale zahrnovaly věci jako 80 x (400 rychle + 400 výklus), a na rozcvičení tam bylo ještě totéž 20krát. Pro většinu začínající běžců i to jeho „rozklusání“ je v podstatě nedosažitelná záležitost, a pokus o tyhle vzdálenosti bez kondice a tréninku je tak rychlá cesta k ortopedovi s chrupavkama. Tedy, za předpokladu že nemáte hodně dobré geny, přípravu z mládí atd.

   Já bych rozhodně začal raději plaváním. Bez rázů, kila navíc nevadí, odlehčí se páteř (za předpokladu že neplavete špatně), a až na tom bude člověk trochu líp, pak klidně přidat běh.

   1. Úplně stačí chůze, aspoň je člověk na správné tepovce. Běh až později..

   2. řekněme si to naplno,ok?

    1.Plave špatně, ať už jde téměř o kohokoli.

    -> Hlava nejde pod vodu? Přestaň s plaváním. Máš-li mega pupek(máš, proto hubneš), slabý končetiny(totéž) a extra slabý core (mají skoro všichni), budeš při plavání v bizarní poloze(zejména s hlavou nad vodou), a nejčastěji si nakurvíš bedra (protože s jistotou máš dopředně rotovanou pánev a slabý břicho, a plavání na břichu to ještě zhorší). U prsou, které (nadto špatně) plave většina, si akorát domrvíš kolena na slabých a zkrácených nohou. Teoreticky pokud bys plaval výhradně a správně znak by to mohlo nějak kompenzovat špatný životní styl, který všichni máme.

    -> takže jo, plaveš suprově znak. Tělo je v chladné vodě, což je dle některých výrazně suboptimální stav pro hubnutí. Dál kolik toho jako uplaveš? Kilák týdně? To je k smíchu! Takhle nic nezhubneš.

    2. s během máte naprostou pravdu. Mám momentálně 90 a „odpružený“ boty, a nemám odvahu je obout; svých chrupavek si vážím a mám s nimi lepší plány než „jogging“ po asfaltu u výpadovky.

    3. pokud chcete sportem pálit špek, chce to:
    -> dělat cvičení, které je energeticky náročné. Pokud bude IT specialist bicákem s něčím hýbat, bicákem kterej pochopitelně „nemá“, žádnou energii nespálí. Je to jako snaha spálit tůrováním pincka 5000L benzínu. Největší svaly jsou stehnech. Zapojit celé tělo kvůli hubnutí nedává velký smysl. Protože tlustí a lidé se sedavým zaměstnáním nemají stabilizaci, pak je vhodné zařadit to, co stabilizovat nepotřebuje. A to je kolo. Žádný otřesy na přetížené klouby, žádný viklání při běhu/eliptickým trenažéru/atp. Když máš víc jak kilo, máš jedinou bezpečnou možnost sportu. Kolo. Hardcore kolo s nutností stabilizace = válce (nedoporučuju, je to dost těžký, ale kdo se nebojí…).
    -> protože otylý člověk má zásobu špeku asi na 3 roky, je naivní se domnívat, že hodina „člampání“ týdně něco změní. 3h denně (zprávy+další sračky v tv) budou lepší. Pokud člověk 12h denně sedí, 30 minut pohybu to nepřetlačí…

    4. ad správná tepovka: co je to správná tepovka? Myslel jsem dlouho, že je to doporučovaných 75% maxima, kdy se pálí POMĚROVĚ nejvíce špeku (fajn), ale u vyšších tepovek se pálí více špeku ABSOLUTNĚ. Tj. pokud cvičenec pofrčí skoro co mu srdce dovolí 15 minut(+ rozcvička a ukončení), asi spálí víc špeku (+ totální vyčištění cukru v krvi) než hodinovým kardiem.

    1. Ja bych si teda vsadil na hodinovy kardio nez anaerobni pokus o infarkt :) Kdyz uz pro nic jinyho, tak spousta hubnoucich programu tvrdi, ze telo zacina spalovat tuky az po 20 minutach cinnosti v zone 60 – 70 (ja osobne zvysuji kondice, takze se snazim fungovat mezi 70 a 85 %, coz by melo spalovat minimum tuku, me bricho tohle celkem potvrzuje :))

     BTW pri tvem doporuceni bude ten clovek dalsi 2 dny mimo na mikrotrhliny ve svalech, ktere pri takove zatezi vznikaji. A to se drzim toho, co mi sdelil trenovany kamarad, ktery beha denne 4 km(+-) a kdyz se pripravoval na fyzicke testy, tak si dal 20 minutovych sprintu a 3 dalsi dny pracoval pouze/hlavne na horni polovine tela ;) (ponevadz musel)

     Moje osobni doporuceni je – poslouchat vlastni telo a zacit chuzi a necekat zazraky na pockani, neni kam spechat. Malokdo se vyzere behem par mesicu a rychle shozeni hmotnosti muze mit negativni nasledky(nejaky holywudsky herec z toho dostal cukrovku).

     1. cvičit tak, aby se člověk další dva dny nehejbal, je blbost. Ale naopak pokud si jako bonus lupneš amina a mákneš si na kole(či jinak) v anaerobním režimu, neznamená to, že nutně zrušíš svaly IIUC. Teď jsem se vrátil z 2.5h kola v kopcích v anaerobním režimu, a i když jsem na krupici, vsadil bych, že mě zítra nic bolet nebude. A když, tak jen trochu, což se na kampeny-tým-bilding skvěle hodí.

      až po 20 minutách činnosti — to už jsem slyšel mnohokrát. Nevím proč je to relevantní informace ani jak to kdo zjistil. Tuk se bude pálit, pokud pro to má podmínky (dost vody, kyslíku a další věci který už nevím) a je potřeba jej pálit, což znamená, že chybí energie dostupná odjinud. Takže pokud si při cvičení bude cvičenec cucat izotonické či hypertonické pitíčko, což mnoho lidí dělá, tak tuk se pálit nebude, páč je cukr do krve neustále dodáván a není pro pálení tuku důvod. Naopak pokud to napálí jako kokot, tuk se jistě začne pálit i dříve než za 20 minut — není cukr, je třeba jej získat fofrem. A pálí se jistě i v anaerobním cvičení, jen nestíhá pokrývat spotřebu cukru. I z tohoto důvodu je zcela nesmyslný (můj názor) spinning. Absolutní množství páleného tuku neklesá za aerobním prahem, stoupá i za ním, jen už díky nedostatku kyslíku není s to pokrýt celou potřebu cukru IIUC. Tj. břicho by vám mělo růst/stagnovat z jiného důvodu.

      Chůze je dobrá rada, ale bavíme se tady o hodinách, ne o minutách. Pokud bude cvičenec chodit 3h procházky denně, je to jistě super. Míň je to dobré jen pro morbidně obézní, kteří víc nedají. Ale chození je nutně pomalejší než kolo/rotoped.

      cukrovka ze zhubnutí: tomu si dovolím neuvěřit, tuto prokázanou kauzalitu nejsem s to najít. Může jít jen o korelaci, třeba naopak tak rapidně shubnul, protože měl cukrovku ;)

      1. alfonz19: nerozumím, čemu nerozumíte – sám píšete, že tuk se pálí až po spálení cukrů. To obvykle nějakou dobu trvá. Jestli 20 minut nebo 40 (jak se píše u chůze) je vcelku fuk, podstatné je, že kdy jdete třeba hodinu a půl, tak prvních 40 minut pálíte cukr a pak už tuk. Když místo toho začnete běžet, spálíte ten cukr třeba za 10 minut, ale místo hoďky a půl končíte za 20 minut (kdo ví jestli), protože neudržíte tempo.

       Je nutné si uvědomit, že je rozdíl mezi zdravým člověkem s fyzičkou a obézním bez ní. Tam kde na to může zdravý šlápnout hned a v tempu jet hodinu nebo víc (a pálí tedy tuky drtivou většinu času, co je v zápřahu), tam už ten tlustý jen plive plíce a sotva leze a nepálí nic. Je tedy lepší dělat méně náročné aktivity delší dobu a tím si zajistit, že na spalování tuků vůbec dojde a bude nějakou dobu trvat.

       Ad cukrovka – třeba se cpal v rámci diety ovocem. Známý takhle dostal doporučení jíst hrozny, kvůli nějaké jiné potvoře (rak to myslím nebyl, ale něco nehezkého měl na začátku). Sežral toho během léta neskutečná kila a díky tomu i spoustu kil shodil, ale od podzimu měl cukrovku. Netvrdím, že za to můžou jen ty hrozny (on si to ale myslí), každopádně docela věřím tomu, že při určitém způsobu stravování (které je těžce nezdravé) může dojít k lecčemu, klidně jako vedlejší efekt. Bez znalosti dotyčného a jeho stravování a zdravotní situace ale logicky není kde hledat kauzalitu.

       1. píšu to proto, že ty kecy znám. Spousta lidí se vymlouvá, že nemá smysl cvičit, protože mají jen půl hodiny a prvních 20 minut se přece pálí jen cukry. Jsou to kecy a výmluvy.

        Zejména je třeba si uvědomit, že o tuk tu vůbec nejde. Oč tu jde, je fatální životaspráva, svalová dysbalance/atrofie. I kdybyste nezhubl gram špeku, vybudoval jste (za předpokladu nepodvýživy) nějaký sval (pokud ale někdo frčí jen na šťávě z ovoce, nemá z čeho sval vybudovat) i krátkým intensivním cvičením a při dalším cvičení má jeho tělo větší příkon a tedy může zlikvikovat více tuku. Jinak se obávám je to prostá fyzika. Pokud se nezakyselíte nepotrháte tak, že další den či tři jste mimo, je ± jedno jak makáte(kromě makání nad 90%). Vaše svaly vyvinou nějaký W, tomu odpovídá vaše tepovka.Tyto watty dáváte po nějaký čas a máte spotřebu. Která u netrénovaného člověka bude nízká — jak píšete, ten sotva leze. Potřebuje si vybudovat nějaké svaly, aby měl odběr. Ale pokud si mákne hodně, takže třeba druhý den cvičit nebude, jeho tělo regeneruje a muselo zvyšit bazální metabolismus a z tuků bere více i když člověk necvičí třeba další 3 dny. A to je lepší páka než 90 min cvičení.

        a ad 20 minut naposledy — čas cvičení si můžete naplánovat. Nemusíte čekat, až cukr z krve vypálíte, může začít, až ho tam bude méně. Víte, že máte jest každé 3 hodiny výživné věci, takže si cvičení naplánujete tak, abyste se měl znovu jest min. půl hodiny poté co docvičíte, je to ideál. Příklad: borec vydrží cvičit 30 minut max, cvičí s minimem úsilí, protože víc nemůže. Jede výhradně aerobně a s rezervou, takže může hodinu po cvičení nežrat. Takže se nají v hodinu X, pak hodinu a půl čeká, půl hodiny cvičí jak může, hodinu čeká a jde znovu jest. Pokud by však jel ostře, musel by jít brzy po docvičení. Kdo chce skutečně hubnout spolu s nastartováním zdravého života, a ne jen s čekáním na recidivu, najde sobě zkušeného(to se pozná podle toho že je drahý a nejde se mu dovolat) výživového poradce a trenéra pro vybudování core. Toto není reklama ;)

        ad hrozny: surprise surprise. Žerte cukry ve velkém, protože X. Chlastejte víno protože srdce. Chlastejte slivku trochu protože mozek (? anebo co to bylo). Tato doporučení jsou hovadiny, jak se známý přesvědčil. Je milion peckovejch diet, který statisticky fungujou a jen pár lidem to zruší zdraví. Pokud by někdo takto chtěl riskovat, pak zkratka k ultra rychlému hubnutí je ketodieta. A možná zbude i nějaký čas na dialýzu ;)

        1. alfonz19: jak ty výmluvy cokoliv mění na faktech? Že „nemá smysl cvičit“ je sice výmluva, ale realitou je, že tělo nejprve pálí cukry, což sám píšete, když mluvíte o naplánování cvičení.

         ad hrozny: no vidíte, a najednou už se nedivíte a kauzalitu máte ;-)

         Celkově nechápu Váš přístup k diskusi, kdy se nejprve vymezíte vůči tomu, co napsal někdo jiný, abyste pak napsal prakticky to stejné. Navíc se dokážete vymezit i sám vůči sobě a pak si to vyvrátit (nejde vůbec o tuky, ale bla bla a tuků se pálí víc). Zkuste nebýt za každou cenu děsnej opoziční brouk Pytlík a bude s Váma řeč mnohem rozumnější (blbej nevypadáte).

         1. ok.

          jen technicka pro priklad: nevidim kauzalitu mezi zhubnutim a ziskanou cukrovkou. Mozna je, ale nevidim ji. Vidim kauzalitu mezi excesivnim zranim cukru a ziskanou cukrovkou. Myslim ze jsou to 2 ruzne veci, ne stejna.

      2. To je taky fakt. Dal sem si ráno na snídani jogurt, pak kolečko (průběžně delší a delší), až po přiběhnutí sladkou limču, ať člověk vůbec vydrží vystát tu sprchu, po sprše normální jídlo. Nebyl problém pak celej den fungovat.

     2. Žádnej sportovec sem nikdy nebyl a nebudu, za nějaký dva měsíce sem šel ze 750 metrů na desetinásobek a skončil nad 11 km. Pak sem po pauze, pravda, v závodě 10 km pod hodinu nedal, no, mám prostě pomalejší tempo.

      Ale todle číst, to se mi vodvírá kudla v kapse. Fakt je to dneska samej měkkejš a baba. Tělo se dycky vzpírá, jistě, důležitý je nebejt sračka a prostě mu dát najevo, kdo je zbytku pánem (mozek). Pak už se to poddá. Taky platí, že práce bolí – i cvičení je práce. Tak to je, lepší to je až jak tělo vyplaví hormony, a extáze je samozřejmě po ukončení. Esli chcete klídek a pohodlí, tak to je sezení v křesle, to u sportu prostě není a nebude.

    2. ad 1) v bazénech máte vodu kolem 27 stupňů, venkovní řekněme 20-22, to rozhodně není „studená“ voda která by bránila hubnutí. Jasně, špatná prsa jsou problém, a nepříjemný důsledek preferování prsou před kraulem při výuce.
     ad 4) je potřeba občas koukat i na dlouhodobé cíle. Důvod proč se lidi „rozehřívají“ je ten, že zezačátku pálíte cukr, pak teprve začnete pálit tuk. Pokud spálíte cukr dřív než se dostanete k pálení tuku, máte toho plné kecky, a po návratu domů vás bude první zajímat jak do sebe dostat cukr. Jakákoli Cola, cukr, zákusek – šup to do sebe. Pitomost, právě začátek to chce pomalu (minimálně do doby než si fakt jste jistý jak rychle můžete).

     1. Zaujimave. Kdekolvek sa divam, nachadzam tvrdenie ze plavanie v studenej vode zvysuje vydaj energie oproti plavaniu v teplej vode. Sice nepatrne, ale zvysuje. Ako potom brani plavanie v studenej vode chudnutiu?

      1. Tipnul bych si, ze telo si bere energii z rychlejsich zdroju nez je tuk a tuk si setri jako izolaci. Takze spaluje cukry a svalstvo.

      2. Jak píše Shane, shaží se zachovat určité množství podkožního tuku jako izolaci. Jenže u těchhle tvrzení obecně najdete info, že „na to není vhodná chladná voda“, jen se pečlivě vyhýbají tomu sdělit, co je vlastně chladná voda. Ta v krytých bazénech to fakt není.

       1. To rozhodne neni. Pod pojmem chladna voda bych si predstavil tak rybnik koncem dubna. Jinak na spalovani tuku je prej dobry teplo. Plus metabolismus v zime funguje jinak nez v lete a v zime se hubne hur, clovek je i žravějsí a ma chut na kalorictejsi jidla.

        1. ad rozhodně není — to je otázka. Když jsem ještě dával prsama 2km/h, tak jsem se i v chladnějších bazénech potil(např. brno lužánky, udávají právě vašich 27°C). Oproti tomu kraví hora tam jsem se potíval i bez pohybu :)

         No ale pokud dáte za hodinu půl kiláku anebo třeba 350m, tak se nezahřejete. I když vás třeba bolej svaly a víc už nemůžete, nevykonáváte dost práce aby vzniklo dost tepla. A těžké podchlazení těla je 32°C a méně. Pokud si tam sednete na tejden (ať to máme jisté a nehádáme se tu o minuty), tak jste mrtvolák. Takže pokud plavete málo a negenerujete přebytky tepla, tělo se musí izolovat. I v 27°C.

     2. ad 4) „trenér“ a jeden kamoš mi říkali, že je dobré hodinu po docvičení nežrat, protože tělo ještě v šoku co jsem mu to připravil zkouší dostat nějaký cukry z tuků. Ale dnes jsem přišel a žena zrovna dodělala guláš. Tak dnes to nevyšlo.

      Nikdo neříká, že máte jen na 90-100%. Spinning apod je nesmysl. Ale bát se vyššího tepu je taky nesmysl (máte-li zdravé srdce).

    3. Clovece, s tim kolem… Ja ti nevim. Kdysi jsem jezdil na rotopedu, fungovalo to, to zas jo, ale kolena z toho bolely celkem dost. Pak jsem presel na orbitrek a mnohem lepsi. Pohyb je plynulej, zadny razy, mnohem prirozenejsi postoj a tim ze u toho clovek jeste zapojuje ruce a cast hrudniku, tak bych rek, ze i tech kalorii spaluje vic. A neboli z toho prdel.

     1. Rotoped neznám. Já jezdím kolo venku dokud to jde, v zimě válce. Žena si teď koupila spinningový kolo, to asi taky zkusím, ale ne spinningovým způsobem (jedem naplno, a ze sedla, přidáme, a teď kopec!)

      Orbitrek jakože „Orbitrek® as seen on TV“ jsem zkoušel, ale jen jednou a hořela mi u něj brzda, takže jsem jel v místnosti kde se pálí plast. Víckrát jsem to nezkoušel. Eliptickej trenažér od kettleru jsem zkoušel taky, ale pocitově mi vadil krátkej krok (mám 188, i ty dost drahý mají ten krok „nic moc“) a přiznám se, že jsem to příliš nedával. Nevím proč, pokud vám to sedí, proč to měnit?

      Proč bych to ale nedoporučoval pro začátek je nestabilita horní části těla. Abyste se neviklal/nevlnil a byl rovnej je třeba mít dobré stabilizační svaly a ty většina lidí (vč. mě) nemá dostatečné. Zvýšený výdej energie tam jistě je, ale moje ruce rozhodně nejsou osvalené natolik, aby jejich příkon zapříčinil rozumný rozdíl ve spálené energii. Nevím proč vás z kola bolely kolena, je možný že něco děláte špatně(ale když vám jde elipťák, tak srát na to). Kdybyste ty problémy chtěl řešit, je možné si zkusit pučit někde ty válce, které váš šlapat správně naučí — pokud uděláte nějakej „ráz“ anebo neplynulej pohyb, tak prostě spadnete a je to. Prdel(svaly) bolí ze špatného sedadla, prdel(kosti) z dobrého sedadla a nezvyku+velké váhy. Je řešitelné buzna vložkou anebo vzmužením se :D

    4. Kecy kecy kecy.

     Nejrychlej to de, samozřejmě při současným nežraní, největším výdeje. Běhání je extrémně náročný. Taky si může dávat 600 zklapovaček (něco ráno, něco večer).

     No, můžete zas vyplodit kilometr textu jak je všechno na hovno a vodevřít si lahváč a jít si naložit bůček, žejo.

     1. Mimochodem, vcera zrovna nechcalo a tak jsem zene navozil nejakou hlinu do zahonu na dyne. Pri nabirani hliny mrda do palice. Koukam, na zemi pulka sisky. Ok, co resis, nabiras prece hlinu pod smrkem, vole. Mrrrd! Dalsi do zad. No kurva… tak koukam na zem, jasne. Samy vozrany sisky. Couvnu tak patnact metru, koukam na vrsek smrku a na hornim patre sei veverucha a obrabi.

      Vzal jsem prvni celou, smolnou sisku a ze to po ni mrdnu. Kua jeste na gymplu jsem hazel nejdal ze tridy, prece.

      Tyyy vole… siska letela jen par metru, me kruplo v rameni, ze jsem me strach, ze uz si do konce zivota budu muset utirat prdel druhou rukou.

      Idealy totalne v hajzlu.

      1. No, chce to nejen silový makání, ale občas nějaký cvičení a protažení. Nebo si chtěl říct něco jinýho?

       1. Manzelku protahuju celkem pravidelne, ale s tou rukou uz to asi lepsi nebude…

        Leta jsem nic nikam nehodil a ted najednou bez pripravy chci vyhodit sisku na smrk,… to nemohlo samozrejme dopadnout jinak. Ale necekal jsem to.

     2. Jste se ňák uklik, anebo ten můj „kilometr textu“ nečetl, co?

      Tak extra pro vás stručnějš: pokud má někdo velkou nadváhu či rovnou obezitu, dost pravděpodobně nemá dostatečný svaly. Zejména pak nemá svaly na břiše a tedy vašimi 600 sklapovačkami nespálí nic, pokud se vůbec zvedne. A pokud se zvedne, pak si může ublížit, protože nedostatečně osvaleným nestabilním tělem hýbe těžkým předmětem — sebou. Riziko zranění je vysoké. Totéž běh; ten je fajn, pokud máte kondičku, techniku a jen přes to všechno máte trochu špek. Pokud máte extra nadváhu/obezitu, máte: spadlou klenbu, nohy do X, špatný držení těla i hlavy. Rozeběhnutí se, ideálně po asfaltu jako každej druhej, je extra špatný nápad. Neříkám, že nemůžete mít kliku a nic se vám nestane, ale spíš ji mít nebudete.

      Pokud budete nežrat a pít např. jen vodu, nedostávají se vám do těla minerály, vitamíny, amino kyseliny atd atd. Takže když budete cvičit, tak nové svaly nevzniknou, protože nemají z čeho. Dále u cvičení dochází k poškozování svalové tkáně a tuto je třeba opravit. Ale není-li z čeho, je možné pouze rozebrat jiný sval, který se momentálně nepoužívá. Takže svaly ztratíte dříve než špek. A jak ztrácíte svalstvo, rychlost pálení špeků klesá, protože vaše tělo dělá stále menší a menší práci. Chcete hodně cvičit a hodně žrát(maso, zelenina), aby se vám vybudovaly svaly a rychlost pálení energie se zvyšovala, stejně jako kondice. O tu tu jde, ne o špek.

      Ale ano, pokud se chcete vyhladovět k smrti, pak eventuálně nakonec ty špeky, které si tělo bude schraňovat jako poslední záchranu za každou cenu, nakonec je spálíte. A skončíte jako troska, viz anorexie.

      1. Proto začne pár set metry a deseti kousky dvakrát denně a každej den přidá.

       Ale tak radši zase napište kilometr hovadin, jak to nejde, místo udělání jedné věci,aby to šlo (makat). Jak někdo nemá svaly a bůhvíco za pohádky…kdyby neměl svaly, tak nemůže existovat.

       1. ano, vaše strategie funguje(tedy kromě doporučovaného „nežraní“). Chválím vám ji. Jen funguje hůře než jiné strategie z důvodů napsaných výše. Pokud jste se rozhodl hubnout skrze počátečních pár set metrů běhu a sedy lehy, oukej, je to vaše rozhodnutí a zanedbáme-li možnost zranění, jistě je to lepší než nedělat nic. Pokud však někdo chce z (morbidní) obezity hubnout rychleji a bezpečněji než vy, takové cesty existují. Viz výše a zdůvodnění v jiný příspěvcích. Pokud si např. musíte bandážovat kolena, měla by to pro vás indicie, že si přetěžujete tělo a riskujete. Ale znovu, je to vaše zdraví a někdo rád žije nebezpečně. To je na rozhodnutí každého.

   3. Na to stačí dobrý běhací (měkký) boty a bandáže na kolena. Začal sem na 750 metrech, skončil na 11,3 km. Denně. Dyž už koleno začlo být dost cejtit, protože sem u toho oběhal vobyčejný boty vod bati, a nakoupil si tydlety bandáže, tak už sem ai skončil, po uběhnutí á 500 km už nebylo třeba dál pokračovat.

    Zbytek jsou jenom výmluvy vosádlenýho mozku. Vobčas někdo má klouby, OK, stane se, ten může třeba jezdit na bruslích (běhání 10 km – brusle 20-30 km). Ale vy děláte jak kdyby byl každej druhej invalida – se nedivim že se tady farmafirmám tak daří.

    1. Jo. Tak behanim Kamenaku a Bohunic smer Jihlavska jsem si akorat pred 20 lety zkurvil oba kotniky.

     1. Hmmm, když jsem běhal po lese, nezkurvil jsem si nic. Normálně lesní pěšiny, louka, polňačky. Prostě cross.
      Na asfaltu snad nikdo moc pravidelně neběhá…

      1. No ja jsem si je dojebal na chodniku. Blbec, proste. Misto, abych si dal trasu nekam pres polnacky treba do Kohoutek, tak jsem byl linej klickovat, kdyz bylo po desti.

      2. by ses divil. Lidí co si kurvěj klouby na asfaltu nebo na dlažbě vídám v Praze furt. To jsou ty asfaltovaný cestičky v lesoparcích.

       1. Von je ten rovnej asfalt lepší, než ty dezolátní rozbitý hrůzy plný kořenů, na který nikdo 30 let nesáh. Ten novej povrch je aspoň rovnej, tankodrom je na zvrtnutí kotníku.

        1. no, neřekla bych – celý mládí jsem dost intenzivně dělala ARDF/ROB, teď s hafanem běhám canis-cross a to je furt les s klouzavým listím a skrytými kořeny, louky s maskovanými ďourami… a spíš jsem dala držkopád než že bych zrasovala kotníky nebo kolena…

         1. taky jsem nikdy neměl problém s během po lesních cestách. Chce to trochu grif.

          1. jj, je to trochu „tricky“ – chce to hlavně mladý, pružný tělo… ehm! taky mi už není 16 :-)

          2. Ted jsou dva dny volna plus weekend, to byste koukali, jake panoptikum nam sem nalezlo na Sumavu hrat si na sportovce, panecku. 150 kg zive vahy neni problem, pokud se to nasouka do elastickyho vohozu. Bud kola a nebo, ti vice sebekriticti, hoolky pro nordickou chuzi.

           To uz spis si vazim lidi tady ob chalupu dole, prijely dve auta, kola na strechach, soused jim to pronajal, bo je nekde u more. Ta kola jsou nahore uz treti den a oni jen chlastaj a frci gril. Kdyz jsem videl ty figury, ani se nedivim. Aspon, ze si na nic nehrajou. Cestou domu aspon budou v tom strudlu aut vypadat, ze taky sportovali.

          3. Jaký lesní cesty?

    2. Je třeba brát v potaz, že ona ta nadváha a fyzička jsou trochu propojené nádoby. Logicky člověk co dřív sportoval a teď má deset kilo nadváhu má prostě jinou startovní pozici než člověk, co se prožral na 150 kilo, a má toho plné kecky už jen z chůze do schodů. Ta pravděpodobnost že ten druhý bude mít v piči klouby je poměrně vysoká, ty toho mají nejspíš plné kecky už jen z blbé chůze. Farmafirmy do toho tahat vůbec nemusíte.

     1. Kdo se vyžral na jateční váhu je rovnou na porážku :D No tak začne ze začátku trochu jinou skladbou cvičení, to není problém, pár jedinců, kteří volání sádla překonali, tady je. O to úsměvnější je to žvanění jak nic nejde a je všechno problém, klouby a tydle hovna.

      Dyž se sebou takovej jateční nebude nic dělat, tak ty klouby si vodrovná zcela jistě během pár let i tak, prostě těma pytlama co na soběě má. Mimo dalších několik desítek zdravotních problémů, co z tloušťky může mít (a nějaký zcela jistě vždycky má*). Pokud bude chvíli makat, tak má šanci, že mu vydrží dýl. Matematika je tady jasná.

      *Je to asi tak: z hubenejch lidí spousta na stáří nějaký problémy má, tak to prostě je. Ti co něco dělají zpravidla míň. Ti co v sobě mají jednoho malýho a hoooodně čokolády, v pokročilejším věku mají problémy VŽDYCKY a stáří se většina z nich ani nedožije. Tak si to můžete přebrat.

  2. Přijdete mi v tom trochu jak žencký, nač ňáký čisílka? Já ani nemám váhu, další krám do baráku…kouknu a vidim, ne?

 2. Mnohozvíře od Párala neznám, ale přijde mi jednodušší nazývat věci pravými jmény. Tedy místo mnohozvíře říkat zlozvyk. A jako jakýkoliv jiný zvyk, ani zlozvyk nelze (prakticky) zlomit. Lze ho ale s trochou cviku nahradit zvykem jiným, méně škodlivým. Není tedy nutné objevovat kolo, stačí si přečíst Duhigga a jeho Power of Habit (myslím, že to vyšlo i česky, ale nevím jistě).

  Prakticky pak stačí vyřadit cukry a trochu se hýbat (ujít denně pár km pěšky, není třeba jakkoliv sportovat). Hlavně cukry jsou zlo, to už se ví přes 40 let (Sugar Blues od Duftyho vyšlo v roce 1975).

  Autorovi přeju, aby mu to vydrželo.

  1. Mnohozvire byla nejaka mimozemska houba ci co. Lidi zrali to mnohozvire, stali se na nem zavisli, zrali, tloustli a sukali a nic jinyho. Asi to byla nejaka alegorie na konzumni zivot nebo kritika sociku nabo tak nejank. Uz si to nepamatuju, cet jsem to pred 20+ lety.

 3. Já měl teda jen pár kilo mírné nadváhy, ale stejně jsem se začal hýbat. Sedavé zaměstnání, vysoký tlak, bolesti zad.
  Přestat žrát se mě nechtělo, tak jasem začal běhat. 3x do týdne aspoň 40 minut.
  Začátek je třeba ustát. Měsíc dva sem nic moc nepozoroval. Změny váhy žádná a zlepšení kondice nic moc. Abych to udýchal a nemusel zastavovat či přecházet do chůze, tak jsem musel držet rychlost tak 5-6kmh, což je spíš rychlá chůze. Takže jsem dal tak 3km a víc ne za tu delší půlhodinku.

  Pak se to ale nějak zlomilo a začal jsem zrychlovat. Jeden čas jsem pozoroval zlepšení mezi každým běháním. Teď dám za těch 40 minut tak 6km a když je čas a nálada a protáhnu to na hodinku, tak mám v nohách 10km.

  A se zlepšením kondice šla dolů váha. Zatím tak 5, možná 6 kilo, což byl tak nějak i můj cíl, ale uvidím.

  1. Vaha jde dolu pomalu, protoze sice shazujes sadlo, ale zase nabiras svalstvo, ktery ma navic vetsi objemovou hmotnost nez tuk. Lepsi si merit obvod pasu, tam je to poznat vic.

   1. Ja mel svalnate vyhlizejici nohy vzdycky, ikdyz sem se nehybal, tak to nedokazu posoudit, zda msm nejakou svalovou hmotu navic.

    Ale v pase to znat je. Chvilku me trvalo, nez me doslo proc me padaj kratasy. Nejak sem si to nedal do souvislosti a myslel, ze se to vytahalo v pase :)

  2. Je lepší protahovat vzdálenost, než zvyšovat rychlost.

   1. Vzdyt jo. Bezim 2x rychlejc, tudiz za stejny cas ubehnu 2x takovou vzdalenost ;)

 4. Dobrá je bezsacharidová dieta. V podstatě se jí jen maso, zelenina a hodně (kvalitních) tuků. Pro chlapy jak jak dělaná (cukr jim tolik nechybí jak ženám). Je tam dovoleno ale jíst většinu ovoce, když to není po kilech. A přesto hubnete cca kilo za týden. Výhodou je, že při tom kvantu masa a vajíček nezhubnete i svaly, což bývá nevýhoda ostatních diet. To člověk musí zabezpečit, aby tělo příliš netrávilo i ty svaly a naopak tu hmotnost v tuku přitom přetavil ve hmotnost svalovou.

 5. :-D … prfektní článek na ještě lepší téma, bílá vrána na tomto smutném webu plném strašných hoven typu http://dfens-cz.com/trebicska-dobra-vira/

  1. Jasne. Prave Medrkelove hori koudel u prdele, na chystanem EU summitu se bude projednavat, jake nam EU udeli sankce za neplneni kvot na migrousky, pricemz ten navrh krom Nemecka a Francie podpori i euroskepticka Italie, metodou blizsi kosile nez kabat (aneb Merkelova dokurvila celou Evropu a Visegrad si to vyzere) a DFENS resi faldy a speky.
   Aneb komu neni rady, tomu neni pomoci…..

 6. Asi bych neměl autora demotivovat, naopak obdivuju každého, komu se podaří pár přebytečných kil shodit. U mě je mnohozvíře spíš mnoholabužníkem. Předloni jsem zkoušel se 115 kily něco udělat. Začal jsem žrát zeleninové záležitosti (když máte štěstí na výběr podniku, dá se to docela klidně jist a chutná to) a chodit z práce domů pěšky (něco o kolo 4 km). Plus nordic klacky (kvůli zapojení aspoň kusu horní poloviny těla), ale ty fakt nemám rád, protože překážejí. Výsledek se dostavil, dostal jsem to na 95 kilo za cca 3/4 roku.
  Jenže pak jsem objevil podnik, kde fakt kurevsky dobře vařej. A mnoholabužník byl na světě. Usmrtil jsem se slovy, že budu radši krátkej zbytek života dobře jíst, než abych dlouhej zbytek života koukal, jak mi to dobrý jídlo žere někdo jinej. Zbylo mi z toho jen to, že mám rád zeleninový věci, protože se to fakt dá udělat dobře, a maso jím ve velmi omezený míře, protože jsem zjistil, že jsem se tý masový chutě už vlastně za život přejedl, zatímco v zelenině je chutí habaděj, jen to dobře udělat (což málokdo umí, proto třeba snad všichni chlapi, co znám, vůbec nejedí saláty a poté, co jsem poznak v ČB jednu salaterii, se jim ani nedivím, protože až tam odtud jsou ty saláty fakt dobrý, všechno ostatní je materiál na výkrm hovězího). Ze sacharidů miluju rejži (italské risotto jednoznačně vede, bohužel to už je často kalorická bomba) a občas těstoviny pěkně al-dente (žádný al-serte, jak bejvá zvykem). Rohlíky mám sice rád, ale naučil jsem se bez nich žít, opejkám si chleba na sucho v XL toustovači. Alkohol moc nemusim, když už, tak víno (pivo mi vlastně nikdy moc nechutnalo).
  Co považuju za plus z tý mý relativně neúspěšný kúry, je, že umím ujít několik kilometrů bez funění, což před tím nešlo. Dokud to tak bude, budu nejspíš kynout vesele dál (teď jsem na 105). Pak mi zase tělo nějakým nepříjemným způsobem řekne, že jsem dávno v hajzlu a možná se do toho pustím zase. Ale zatím vítězí mnoholabužník. Jinak se snažím jíst stylem „jez, když máš chuť (klidně večer, v noci, kdykoliv), ale jen lehce uspokoj chuť a nenacpi se“. Ale občas to prostě nejde.

  Mám to asi jako mnozí kuřáci s kouřením: „Já můžu klidně ze dne na den přestat, když budu chtít. Jenže já nechci.“ Autorovi přeju hodně štěstí a pevný nervy.

  1. Ja se taky rad dobre najim, ale prestal jsem se vylozene prezirat. 200g steak je stejne dobrej, jako ten 300g(nebo vetsi ;)). Dvojita porce brambor se smetanou taky najednou neni nutna :) Ja mam celkem hruzu z toho, ze budu tlustej, ja se mam rad. Ale rozhodne nehodlam omezovat to, ze rad jim. Je to muj konicek a pokud jednou z toho konicku ztloustnu – budiz. Radsi budu tlustej a najedenej, nez abych byl hubenej a vecne hladovej(a tim padem nasranej :D )

  2. „budu radši krátkej zbytek života dobře jíst, než abych dlouhej zbytek života koukal, jak mi to dobrý jídlo žere někdo jinej“

   Takových už bylo. Mít hrdinské kecy když to nic nestojí, to umí každý. Přijde první mrtvička, a to se člověk nestačí divit jak dotyčný najednou otočí. Ono to chce odsud podsud. Ale tak každého věc, jen že je lepší to řešit než tělo naznačí, že „už by jako stačilo“, protože v ten okamžik už může být zaděláno na obtížně řešitelný problém (nedejbože neřešitelný). Taková cukrovka je kurva.

  3. Klicovy slovo je stridmost. To, ze se nekdo rad dobre naji neznamena, ze to do sebe musi rvat lopatou az mu to leze usima.
   Ostatne, pokud nema clovek nejaky vylozene straslivy stravovaci navyky, tak obvykle staci zmensit porce, vyrazne omezit sladkosti a vyhodit sladky piti, coz bejva ten nejvetsi zabijak. Vypit litr sladky zbrundy na posezeni zadnej problém, ale zkus do sebe lzici narvat deset deka cukru. Budes rad, kdyz se na konci nepoblejes.

 7. Díky, jste můj hrdina!

 8. Hm. Ted, co vladne Eurosojuz, mam furt v korporatnim mejlu neco jako „zabehnem si maraton“, „zahrajem si fotbal“, pojedeme na „cyklovylet“, vybehneme na nejaky dvoutisicovy kopec, pujdem darovat krev…
  Jako nevim, prijde mi to, ze Soros a spol. se snazi „bavit“ lidi tim, ze misto mavani v prvomajovych pruvodech pujdou behat v centru mesta na ukor dopravy a jeste to bude mit zelenou ekologickou nalepku.
  Samotny zdravotni prinos populaci vidim silne skepticky, aneb jak asi prospeje prumerne sadelnatemu a netrenovanemu tricatnikovi-ctyricatnikovi, ktery 8 hodin denne prosedi nad monitorem, kdyz bude behat za kulatym nesmyslem po travniku a zkurvi si pritom kolena/kotniky/kycle/pater.
  Od jiste doby jsem k ruznym „zdravotnim“ doporucenim silne skepticky.
  Jako, kdyz se zatracovaly vejce kvuli cholesteroliu a radili zrat chemicky ztuzeny pokrmovy tuk, viz Rama, lahodna maslova prichut.
  Anebo „jogurty“, ktere jsou dneska trocha skrobu a trocha soje s pridanyma eckama, aby to vydrzelo „lahodne cerstve“ minimalne mesic a pri pokojove teplote.
  Tak nejak si myslim, ze zivot ve meste a zrani potravin z regalu supermarketu je celkove napicu a neresitelna zdravotni zatez, zatimco nejlepsi sport je takove to blemcani se kolem chalupy a koukani na zelen, v klidku, bez stresu, bez zrani chemikalii a bez idiotskeho „sportovani“.

 9. To všechno, co tam autor píše, už dávno dělám. Nepřejídal jsem se nikdy. Sladké nejím. I tak mám dost přes cent.
  Zato si dobře pamatuji, že když mi psychiatr předepsal antidepresiva, vážil jsem 76. Za půl roku 110.
  Důvody obezity jsou velice různé a nedostatečně prozkoumané. Vždyť přece je tak snadné povýšeně říct člověku „aby se sebou něco dělal“.

  1. spise, jak se dneska lidi nudi a maji hovno co na praci, tak maji vice casu se pozorovat a vymysleji picoviny a umele problemy…

   1. Teds na to kap. Sice jsme druhej nejtlustsi narod v Evrope hned po Britech, ale urcite to je jen rozmar z nudy. Vole.

   2. tak urcite. Polaci jsou stejne sadelnati, jako Cesi, Nemci jsou stejne sadelnati, jako Cesi, Madari mozna jeste o neco vic, Bulhari a Rumuni by byli taky, kdyby nemuseli drit jako Bulhari na sve romske mensiny, ale urcite to bude tim, ze jsme nejak „specificti“ v byvalem Vychodnim bloku.
    Jestli to spise nebude tim, ze tu naklusaly zapadni firmy a neni v telce 24h denne priblbla reklama „jsi tlusty jak prase kup si XY“, takze prumerny chlap Cech s padesatkou na hrbu se zacina pozorovat jako nactileta pubertacka, drzet diety, kupovat bio pripravky a doplnky s efektem placeba, akorat si rozhodi metabolismus amaterskymi pokusy s dietama a jeste o tom pise na web.
    V horsim stadiu jeste zacne chodit do fitka a jezdit na kole v neonovych obleccich, do kterych tu svou metrakovou prdel narve jen diky tomu, ze jsou ty neonove oblecky tak elasticke, pak to prestane stihat a ztloustne jeste vic.
    Neco mi rika, ze polistopadova generace neumi starnout s gracii a porad si mysli, ze je jim dvacet, nebo co.
    Je to cele jen hlouopy byznys s hloupymi lidmi, se zdravim to nema ve valne vetsine absolutne co delat.
    Hlavne je donebevolajici picovina ve ctyriceti nebo padesati zacit trhat sportovni rekordy, kdyz telo predtim dvacet let netrenovalo. Tihle lidi by si meli veskere nevyhnutelne ortopedicke problemy a operace platit ze sveho.

    1. Tak to je za tim stopro Soroš.

     1. +1 Je to součást plánu Rothschilda na zmatení a následné ovládnutí mužské populace.

    2. jeste mi chvili povidej tu pohadku o nevymekle, nevybrainwashovane a nezkretenstele muske populaci. Komeckomcu lidske trosky jako shane fatdwi a spol jsou zivoucim dukazem, kam to muzska populace po roce 89 dotahla.
     tricet let sedela v nejake prdeli a honila se za penezi a ted na stare roky drzi diety a blemca se na sportovnich kolech v duhovych teplousskych obleccich a hraji si na Sagana.
     Tfujtajxl, je mi blivno. A Soros je pres neziskovky. Pres media je Murdoch…

     1. zrg1: hele já tu tvou třídní nenávist ke každému, kdo není příznivcem Svaté církve sorosoidní a rothschildské chápu. Nicméně je potřeba si upřímně přiznat, že když jediné, co vymyslíš je fatdwi, co 30 let seděl v nějaké prdeli a honil se za penězi a teď blemcá na kole, vypadá to, že ti v IT zvoní hrana. Bez alespoň kouska originality a kreativity brzy zapadneš a z nenáviděných služebních fábií skončíš v MHD. Tímto se veřejně přiznávám, že kolo nemám a tedy to chce urážky napnout jiným směrem, ať máš aspoň šanci se pokusit mě urazit (nepravděpodobné, že by se to povedlo, ale s kolem je to jako zkoušet trefit vzduchovkou Sorose na 5 kilometrů).

      1. Tak zase nutno mu přiznat, že už si teď dobrejch pět minut lámu hlavu, proč do toho zatáh zrovna tebe, když jsem ho do prdele poslal já. Do nasrání to má daleko, ale moji pozornost na čas získal, to zas jo. Ledaže by chtěl do řad svých nepřátel zasít nesvár, jakože bych třeba začal žárlit, že já oddřel práci a tys sklidil slávu.

       1. shane: :-D Ta poslední věta mě vážně rozsekala :-) Až jsem se zastyděl, že jsem ti „ukradl kredit“, jak je populární říkat v korporacích.

        1. :-) koukam, ze ten kasparek tady bavi spoustu lidi, neni to nahodou exeho bracha?

         1. rozhodně jsou z jedný líhně. na druhou stranu musím říct, že zerg má ty svoje hemzy aspoň odzdrojovaný. Sice většinou na dost pochybnejch webech, ale přece. Ex-lax si ty svoje sračky akorát tahá z paty.

          1. Že vám, shane, zrg musí servírovat rovnou zdroje, abyste při svém zabíhavém myšlení, kdy nerozlišujete ani podstatné od vedlejšího, vůbec pobral, co vám chce sdělit, je jeho dobrá vůle. Já vám ke svým myšlenkám a znalostem skutečně zdroje na netu hledat nebudu, pokud něčemu nerozumíte, vygůglete si to sám. Jste přesně ten typ, co chodí i na wc s vyhledávačem, aby se ujistil, že ty hovna co sází, jsou skutečně jeho hovna a ne ruský špion.

          2. Ex-lex-i, jestli to nemáte v prohlížeči dobře rozlišený, tak bych Vám rád připomněl, že se nacházíte na diskusi webu DFENS.
           To prosím vemte jako víceméně přátelský žduchanec, od starce mlaďochovi na probrání. Ať o málo později nemusíte z něčeho složitě vybrušovat :D

          3. servisdok: Ano, na diskuzi D-FENS, ze které si udělali internetový klub staromilští, agresivní, nenávistní důchodci a kdokoliv jiný je pro ně vetřelec. Někteří tito pánové mají problém ustát stejný kalibr, kterým tu provádí bez pardonu genocidu jiných intelektů. Když někdo lehkomyslně proti sobě neustále mačká spoušť zbraně, nesmí se divit, že ta zbraň vystřelí a udělá jim díru do hlavy. Až si přestanou hrát se zbraní, se kterou neumí zacházet, nebudou mít díry v hlavě.
           A dodržím Vaši diplomatickou nótu, ve které je skrytá hrozba a použiji Vaše slova: Vemte to prosím od mlaďocha starci jako přátelský žďuchanec.. :oD

    3. Za minuleho totace jsem mel kamarada, kteremu se prehoupl ctvrty krizek a najednou zacal behat. Behem kratke doby se ukazalo, ze ma novou suknu. Ja nevim, ale podle mne motivace s politikou, nebo systemem, nesouvisi. Uz kdyz jsem byl kluk a chodil na brigady, tak si chlapi do plechovejch skrinek vylepovali nahy baby ze zapadonemeckejch casaku, kdyz je nekdo pritahl. Posilku v sokolovne jsme si tehda delali sami, takze trubky, beton, drevo,… co se sehnalo, vcetne vykresu. A makali jsme tam mladi, stari.

     Jo, dneska je vice konzumu, samozrejme, plus vic sracek ve zradle a min motivace k pohybu. Driv byl sport pro mladez temer zadara, dneska ty prachy tecou pres Sazku do soukromejch kapes a malokdo ma chechtaky na to, aby diteti platil drahej sport. Takze se to tak nejak sudla, jak to jde. Navic si dneska fura lidi vozi prdele autama, pesky jde malokdo.

     To ale souvisi spis se spolecenskou evoluci.

     1. hlavne ve veku 20-50 skoro nikdo nema na sportovni aktivity cas, protoze cas jsou penize a sport, to neni si behem 15 minut odrovnat klouby ve squashi anebo se schvatit na pulmaratonu a zase tyden sedet na kancelarske zidli a obelhavat se, co jsem udelal pro sve zdravi.
      Pak se ti padesatileti pupkati hnupi s psychikou pubertacky prestanou honit za karierou a zacnou se zajimat o to, ze jejich figura vypada spise jako Paroubek, nez sexy model z katalogu a zacnou pod vlivem TV brainwashingu sedat na kola, rotopedy, platit si fitka, jenze to uz je krapet pozde, pokud na to tricet let systematicky srali.
      To budiz zase sociku k dobru, ze clovek se hybat musel, i kdyby jeho motivaci bylo sehnat podpultovy hajzlpapir a vlozky a obehat kvuli toho pulku mesta, nebo stepovat dva dny v kuse na chodniku pred mototechnou kvuli lidovemu poradniku na favo nebo tahat tezke tasky s nakupama z nejblizsi samosky kilometr daleko, protoze auta byla luxus a osobne pamatuju, jak pred panelakem se sto partajema parkovalo deset aut. A cas se neprepocitaval na penize, takze nebyl problem vyrazit na vikend nekam na hory a blemcat se bez cile po lesich s cistou hlavou.
      V dnesni dobe mobilu a eshopu a stresu na kazdem kroku uz jsou lidi lini dojit si i pro rohliky a ono se to docela pozna. Tak do triceti je to hrozna sranda a vsichni delaji strasne kingy, jak to zvladaj. Ve ctyriceti to najednou uz takova sranda neni a kolem padesati se to pozna velice snadno, kdo na sebe celozivotne sral a kdo ne. A znam spoustu lidi s firmama, kteri se topi v milionech a zdravi maji horsi, jak nejaky bezdak. Cely problem je mimo jine totiz v hlave.

      1. A víte, co je krásné? Že dneska se můžete na ty iPhony, facebooky, internety věcí a vůbec „moderní sračky“ vykašlat a blemcat se po lesích s čistou hlavou (a případně i se špinavými dětmi) úplně stejně jako dřív, jako vždycky. Stojí to méně peněz, méně času a je to užitečnější.

       Záleží na tom, kde se pohybujete. Právě v přírodě a mimo ty „moderní sračky“ člověk narazí na normální rodiny s dobře vychovanými dětmi, co dokážou šlapat a ještě se bavit. Po cestě zpátky v obchoďáku narazíme na „ty druhé“. Ještěže tam jsou! Jen víc lákadel, akcí, atrakcí a trans-akcí, aby co nejvíc pitomců zalezlo do chachaboxu a do café na „latéčko“. A na hezká místa nedat ani stánek, žádnou civilizaci.

       1. Ale no tak Sandstorme, Vy se tady radujete z přírody a absence cingrlátek, lezete do lesa a potkáváte normální lidi. Nejste divnej? Správný postup je jít ve špičce do OC Chodov, tam se ujistit, že jsou všichni kolem neschopní kreténi, kteří by udělali líp, kdyby šli do lesa a pak psát na netu povýšeně o tom, co jste v tom hypru viděl, jak to bylo strašný a jak jste lepší. Nežilo by se Vám hned líp a veseleji?

        1. Mno. Ještě lepší je do lesa nechodit, nýbrž v něm rovnou bydlet. To se pak dají spojit výhody (velko)města s jeho cingrlátky přes den a zdravým vzduchem a pobytem v lese po zbytek dne / noci. Doporučuju z vlastní zkušenosti :).

       2. jenze za sociku se vsecko nemerilo na penize, respektive merilo se, ale kazdy mel priblizne stejne, at uz netahlo, anebo udernik s fotkou na tabuli cti pred branami zavodu, pokud to teda nebyl vysoky funkcionar s papinkem v UV ala Babis.
        Dneska blemcat se po lesich s cistou hlavou ma tu pridanou hodnotu, ze clovek se ocita na spodnich patrech spolecenskeho zebricku a konkretne decka to dokazou dat pocitit, kdyz nekdo nema na znackove hadry a mobil a neobrazi megakoncerty s tisicovym vstupnym a neprovozuje dalsi IN zalezitosti. A samozrejme, globalni korparny si skrz media velmi dobre hlidaji, aby zadna „alternativni“ kultura k celosvetove zavedenemu konzumu predrazenych znacek nemela nejmensi sanci. Postavit se jim znamena predem prohrany boj s vetrnymi mlyny.

        1. No co, Sandstorm je šťastnej člověk, fláká se po lesích, sere na bonton a je mu hej, ti „druzí“ to mají taky dobrý, zajdou na latéčko, pokecaj, nechají se unášet těmi cingrlátky a pozlátkem konzumu..ale co my, odvrženci, kacíři, degradovaní hoši a holky, my, zlí kuřáci, nemůžeme ani do lesa, ani na latéčko, ani do hospy, prostě nikam, i z tý ulice už nás vyhánějí ;O).

         1. ex.lex: Jaký „my zlí kuřáci“? Kdybyste měl za výlet vyhulit to co já, tak se z toho lesa nikdy nevrátíte :o)

        2. zrg1: Co si vzpomínám, tak jako malý hoch jsem často slýchával pindy dospělých o tom, co kdo sehnal, koupil, viděl atd. Člověk měl nálepku GTX a už byl king of the road a těch cetek reprezentující status bylo až až. To byl ten nejprimitivnější konzum, protože byl zoufalý.

         1. jo, normalizací se touha po konzumu táhne jak červená nit.

      2. Nemyslim ze by „ti padesatileti pupkati hnupi s psychikou pubertacky“ zacali „pod vlivem TV brainwashingu sedat na kola, rotopedy, platit si fitka“. Vietor vacsinou fuka z uplne inej strany. Ono informacie typu „viete, vas krvny tlak je 160/100 a to je velmi vela, vas cholesterol je 8.5 a to je vela, vasa glukoza je 7.5 a to je vela“* sa nepocuvaju dobre. Hlavne ked su k tomu pripojene neradostne prognozy. No a potom chcu nieco robit, no miesto odbornej pomoci na to idu zle. Ono vsetko totiz treba vediet, aj drzat sa fyzicky v poriadku. Este aj na tej vyjebanej telesnej vychove nas ucili rozne sporty a nahanali v nich vysledky na znamky, miesto toho aby nas ucili tomu ze ako sa udrzat fit. Pravda, to bolo davno, nevie ako to robia dnes.

       *Su medzi nami jednotlivci co boli cely zivot tucni a uvedene parametre maju perfektne v poriadku. Napriklad ja.

       1. Nojo, jenže ty hodiny tělocviku byly super v tom, že se člověk protáhl po těch hodinách sezení ve třídách. Konečně, díky těláku na střední (kde nás náš tělocvikář hlavně protahoval na bradlech a žebřinách) jsem měl poprvé a zatím naposledy v životě na břiše sixpack :).

        1. a ja si naopak myslim, ze tech zamindrakovanych padesatniku s psychikou pubertacky znam tolik, ze seznam by byl delsi, nez moje ruka. V IT to je primo prototyp. Jakoze tihle lide jsou zvykli se na neco vrhnout, neco chvili pochechlit a hned videt vysledek a jak reklo spousta chytrejsich a povolanejsich, byt fit je celkem dlouhodoby proces. Ve dvaceti, ve triceti si muzete dovolit udelat nejake chyby a neco posrat, protoze telo to doregeneruje, povetsinou. Ve ctyriceti zacit tlacit na pilu vede zakonite k tomu, ze si svou k sedavemu zamestnani privyklou paroubkovskou postavu zlikvidujete na standard Zaremba po desetiletich vzpirani. I ta slavna kola, ktera tu lidi tak hrozne propaguji, nejsou bez rizika, strnula pozice, chybne drzeni patere, pretezovane lokty, kolena a zapesti, vysedavani na tvrdem sedatku … vsecko uz bylo posano a zdokumentovano.
         Pro lidi do triceti bezva. Pro lidi nad tricet a s nadvahou a cilem ujet 30 km denne (jak tu zaznelo) good luck. Od zacatku tvrdim, ze nejlepsi reseni je prijmout svuj vek a postavu jak je, neprezirat se hnusy ze supermarketu, chodit kolem baraku a necim se bavit a hlavne se nestresovat, ze nevypadam jako hollywoodska modla. Coz je presny opak, co nam do hlav talci mainstream, ktery nejdrive zmanipuloval pubertacky, u kterych snad 90% neni spokojeno se svym vzhledem a postavou a po fenomenalnim byznys uspechu presedlal na pupkate padesatniky, zejmena na vypatlanou mestskou populaci, ktera ma tendenci chovat se stejne hystericky, jako ty pubertacky.

         1. Moje řéééč, sportem k trvalé invaliditě. Mě zase nejvíce baví, když vidím tlustýho, upocenýho chlapa s přehazovačkou, jak se řítí ve sporťáku „na míru“ za 15 mega. A úplně nejlepší je, když pak zastaví a vystupuje (což nějakou chvíli trvá, protože to auto je kurva nízký), a objeví se jako první ty nohy.. a na nohou má černý ponožky a sandály od ťonga.

         2. Jediny IT-ak ktorecho poznam co sa rozhodol v 45 chudnut rozhodne nema mindraky. Ma ale vysoky krvny tlak a manzelku co sa o jeho zdravie boji.
          Prijat svoj vek a postavu si mozu dovolit ludia ako ja. Cely zivot nadvaha, podla BMI obezita, ale tlak 110/60, lipidovy profil na pohladanie, glukoza perfektna. Vsetci ostatni s tym musia nieco robit – ci uz nabehnut na nejaku dietu, trenovat alebo oboje. Alebo prijat neprilis radostne prognozy od lekarov.
          Mna do tej druhej skupiny dostala abiotropia defectiva. Nebolo to dvakrat prijemne si uvedomit ze zo zdraveho cloveka je odrazu kardiologicky pacient.

          1. ja zase znam jednoho, ktery po praci vypne pocitac a jde treba na 4 hodiny nekam do lesa sbirat houby nebo se o vikendu sebere a jde chytat ryby na chatu. Vek lehce pod 50, postava telocvikare, byvaly sportovec v sirsi repre. A ten mi rikal, ze clovek si musi po ctyricitce vybrat sport, ktery muze delat porad, i v duchodu, takze zadne volejbaly, fotbaly a hazenou, ani behani maratonu, ani chlastani anglicke divize, ale pro me za me chozeni na ryby. Relax, Pohoda a klid a hlavne nestaci se odrovnat pri hodinove zatezi denne a pak se z toho dva dny sbirat.
           A co mam v korporatnim mejly za sportovni akce ? Fotbalek, behani po meste po asfaltu, behani na nejaky vrchol kopce a podobne zabijacke silenosti.
           Ja si teda s dovolenim zustanu u sveho osvedceneho rezimu vyslouzily-praclovek-sberac-se-bezcilne-potlouka-po-svem-teriroriu-a-nic-ho-nehoni.
           Ono taky neni od veci si pripomenout, ze lidi se jeste nedavno dozivali nejakych 35 let a vsecko nad tento vek je tak trochu nad plan a za planovanou zivotnosti, takze bez zaruky a podle toho je treba k tomu pristupovat.

          2. Golf by tak fungoval. Bez golf cartu, samozrejme. Problem je ze to je nieco co clovek tazko moze robit sam.
           Hodinova zataz denne naozaj nie je problem ked je vhodne davkovana. Necele 4 mesiace po narocnej operacii srdca to robim denne. Teda, v utorok a vo stvrtok ked som v telocvicni pod dozorom to ide nad hodinu, typicky 90 minut. A v ostatne dni doma to je hodina v bazene. Ta zacala na kilometri a dnes som na namornej mili (trocha bude problem ked budem musiet zacat chodit na plavaren. Ale este mam dva, v pripade trochy stastia 3 mesiace kym k tomu dojde)
           Samozrejme, tym smerom kde su dynamicke sporty kde hrozi zranenie sa ani len nedivam. Snad s vynimkou plazoveho voljebalu na dovolenke. To zasa irituje manzelku, takze neviem ako to bude dalej.
           Proti rezimu vysluzily praclovek-zberac sa naozaj neda nic namietat. Je to uplne vynikajuci sposob.

          3. „To zasa irituje manzelku, takze neviem ako to bude dalej“ vetsina normalnich lidi to resi vymenou manzelky za novejsi model, neco jako u auta. Doporucuju. :-)

          4. Vybrat sport? Já bych jeden měl – túry. Teď na ně nemám moc čas, ale jakmile bude splacena hypotéka, najdu si práci na poloviční úvazek (ideálně z domu) a začnu oblézat místní pamětihodnosti přírodní i technické. Celodenní túra pohodovým tempem je to nejlepší, co znám :).

        2. Super bol hlavne telocvik ako prva hodina ked potom clovek smrdel cely den…Ale ano, na strednej skole to malo vyznam. Na zakladnej – v nasich casoch nie. Volny cas sme travili na ihrisku, na bicykli a ked sa dalo v rieke. Alebo na saniach (lyzovat u nas nebolo kde, aj ked zjazdovku sme mali rovno pred nosom)

         1. Tělocvik měl hlavně smysl na vysoké. Totiž — nevím jak jinde, ale na matfyzu cvičit nechodil nikdo nikdy nijak nikam (existovala nějaká tělocvična někde ve Vršovicích, nikdy jsem ji zevnitř neviděl, a myslím, že ani nikdo jiný); ale: v rámci tělesné výchovy jsme jezdili prakticky každý víkend podle roční doby buď na vodu, nebo do hor; a to bylo velmi příjemné :)

          1. Tak my sme take cosi nepoznali. My sme poznali len plavaren medzi dvomi cviceniami tak tesne ze clovek nemal cas sa osusit a trepal sa cez mesto v zime s mokrymi vlasmi.To viedlo k urcitemu rieseniu na ktore nie som hrdy.

          2. Ono to určitě bylo různé podle konkrétní školy a také podle konkrétního období.

           Ale u nás byla tehdy možnost zvolit si různé varianty tělesné výchovy; a jedna z nich byla „turistika“, jež sice teoreticky zahrnovala nějaké to cvičení a plavání, prakticky ale akorát ty téměř neustálé výlety na různé Otavy a do všelijakých Roháčů. Myslím, že se o to zasloužil tehdejší … šéf katedry? Nevím, je to dávno, možná tam měl jiné místo, ale byl naprosto skvělý. „Pedro“ se mu říkalo. Zajímalo by mne, zda ještě vůbec žije a jezdí na kajaku a do hor…

          3. Takové turistické tělocviky bych taky bral. Jenže na základce ani na střední člověk na výběr neměl :).

  2. Tak samozrejme existuje urcity procento lidi co ztloustlo ze zdravotnich duvodu a tam pomuze akorat doktor, ale vetsina z nas tlustochu je proste tlusta proto, protoze moc zere a nema cenu si nalhavat, ze je to jen detsky sadlicko nebo tezky kosti.
   Mimochodem, pribrals proto, ze ti zaclo chutnat nebo ses zavodnil? Nektery leky to delaj, mel to bejvalej kolega. Bral antidepresiva a kdovico jeste na psychiku a byl zavodnenej jak talinskej rybnik.

   1. Moje mati se dopracovala az na dva metraky. Aspektu bylo nekolik:

    – mela v haji stitnou zlazu. Zjistilo se to az na specializovanem odd a zalecilo. Bohuzel az v jejich 50 letech.
    – postupne ji prestal fungovat lymfaticky system. Pricinu nezjistili, lecit neumeli, vzdy sla do spitalu, vytahli z ni kybl vody, sla domu a za rok se opakovalo. Problemy s lymfou zacaly v jejich 20 letech kdyz sletela se schodu a pomlatila si nohy. Do te doby byla stihla. Pak se ji na mistech, kde mela zraneni, udelaly bercaky, ty uz se ji nikdy poradne nezahojily a tudy casto lymfa hledala cestu ven.
    – spatne stravovani, samozrejme. Predevsim cukr. Tuk ani ne, ale mati cely zivot zavarovala svoje ovoce a nebyl problem sbouchat vecer sklinku merunek na posezeni. Sice ne denne, ale…

    Ve finale ji to zabilo.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!