V řadě za sebou, tři čuníci …

Featured Image

Zase jsem něco viděl a stálo to zato.

Původně to začalo tím, že jsme se jeli najíst. Pak se ukázalo, že autíčko je taky hladové a tak jsme ho zajeli nakrmit. Pro Budějovičáky, ÖMV pod parkhausem (jak se tomu říká česky? Parkovací dům?) u Hvízdala, kousek od Arpidy je OK. Benzín je tam levnější, mají tam čerstvé pečivo, při vstupu do provozovny vás nevezmou mokrým hadrem přes držku a socialismus tam ještě nedorazil, teda k datu mé poslední návštevy.

Už když jsem odbočoval z vedlejší na hlavní, tak jsem se trochu nahustil, protože jsem málem sundal dalšího neosvětleného cyklistu. Malý exkurz do tuzemského práva, když takového stealth mamrda sestřelíte, posuzuje se to jako nedání přednosti v jízdě a to, že nesvítil, je pouze polehčující okolnost mající vliv na výši trestu, a to v případě, že se to podaří prokázat. Vašeho trestu, aby bylo jasno. Myslím tudíž, že nás řidiče neosvětlení cyklozmrdi ohrožují jak přímo (vznikem škod) tak nepřímo (vystavují nás riziku postihu). Pokaždé, když se mi tohle stane, mám chuť sáhnout k násilí, ale to asi není systematické řešení.

Dál mi také vadí, že cyklisté nedodržují základní hygienická pravidla. Pořád kolem sebe plivají, pohazují různé předměty a vrcholem všeho bylo, když jsem se jednou přichomýtl ke startu nějakého cyklozávodu, tak jeden dva a možná i více těsně před startem vytáhli brko a začali před zraky desítek, možná stovek diváků močit. Prasata.

Ale zpátky k původní story.

Pak jsem potkal ještě nějaké stealth bikery na úseku asi 800m a tak mě napadlo, zda a kde máme instituci, která se zde zabývá postihem přestupků a chrání občany před riziky. Něco jako policie. Matně si vzpomínám, že tu něco takového je. Letos v květnu se mě ptali lidi od takový firmy na lékárničku a od tý doby jsem o nich neslyšel, ale pokud je nikdo nezrušil, tak tu někde jsou. Jako že by přijeli, pokutovali ty cyklisty a nakopali jim prdele za mně.

Vůbec si někdy říkám, že jednou zavolám 158 a: „Dobrý den, celý den, od Hluboké přes Hrdějovice jede neosvětlený cyklista, prosím, abyste zasáhli, počkám tu na vás… “. Co se asi stane.

Mé myšlenky se musely zhmotnit, protože u pumpy jich byly hned tři kousky.

Původně mi ani nedošlo, že to vůbec nějaká policie je. Vypadalo to jako další tři obyčejný mamrdi na kolech. Jednalo se o dva policemany a jednu policewoman. Na sobě měli černý oblečky, hodně všelijakých reflexních nášivek a svítivý nápis Městská policie. Na hlavě měli helmičky jako dědeček Hříbeček a vůbec se mi hodně zamlouvali.

Japonci mají hezké přísloví. Říká se v něm, že i když svini nasadíš zlaté zuby, tak pořád smrdí hnojem. Když navlíknete cyklistického mamrda do nějaké kvaziuniformy Městské policie, je to pořád cyklistický mamrd. Proč?

1. Ta pakáž neměla předepsané osvětlení.

Všechna tři služební kola měla vpředu blikátko bílé a vzadu blikátko červené. Nevím přesně, jak zní patřičná vyhláška, ale předpokládám, že každé vozidlo za podmínek snížené viditelnosti zpředu svítí bíle, vzadu červeně, ale minimálně vpředu nepřerušovaně, prosím, je to logické. Blikající červená a bílá světýlka jsou vyhrazena letadlům a jejich antikolizním signálům, což není návod pro naše zákono“dárce“, aby administrativně prohlásili kola za letadla. Jak správně říkali už komunisté (pan primátor Tetter si nyní rád vyvzpomene na své mladí), kdo chce zapalovat, musí sám hořet. Pokud je tedy naším společným cílem, aby se dodržovala pravidla a kola, motocykly a auta v noci svítila, musí městská policie předpisově svítit jako první.

2. Chovali se taky jako prasata.

Během té minuty u pumpy si nejméně jeden městský kolopolicista vyprázdnil láhev na pití tak, že ji prostě vybryndal kolem sebe. Z čeledi savců se podobně chová například prase, které rypákem štourá v pomyjích a podstatnou část jich rozhrabe kolem sebe.

3. Ignorovali přestupky jiných mamrdů na kolech

Tetterovo jezdecké komando muselo jet přede mnou, vidělo tudíž minimálně tři nesvítící kolomamrdy jako já a nic s tím neudělali. K čemu teda jsou, když netrestají přestupky? Aby se projížděli na kolech?
 

Policajt na kole pro mě po tomto zážitku už není policajt. A městskej policajt už vůbec.

Předpokládám, že policajt na místě, kde se právě vyskytuje, představuje zákon. Je v podstatě jedno, zda přijel na kole, na koni, na trakaři nebo policejní fóbijí. Zvenčí by ale měl prokazovat nějaké vizuální znaky, které ho spoluidentifikují s policejním sborem, tedy například mít uniformu a odznak. Dále bych předpokládal, že pokud policista reprezentuje zákon, pak jest oblečen minimálně slušně.

Nevím jak vy, ale obejda na kole s helmou a nášivkami Městská policie pro mě není důvěryhodná osoba. Je to tatrman a musí se s ním zacházet jako s tatrmanem.

Tento poněkud chaotický článek završím citátem kamaráda Pavla. Protože jeho otec byl policejní důstojník a ještě teď pracuje v bezpečnostních složkách, není k fungování policie tak skeptický jako já.

„U městský se hlásí většinou lidi, který ke státní policii nevzali. A to už je co říct.“
 


04.09.2004 D-FENS

12345 (6x známkováno, průměr: 1,67 z 5)
564x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017