Utahování šroubu ´15 (Operace Fíkový list)

Featured Image

Tento článek bude o tom, jakou skvělou habaďůru hrají s občany a zejména řidiči poslanci a oficiální média. Je to fakt prima nápad, to se musí nechat.

Určitě jste slyšeli, že v parlamentu navrhl nějaký poslanec, aby cyklisté mohli chlastat a zase jiný poslanec navrhl, aby se na dálnici mohlo jezdit 150 km/h. Vyvolalo to diskuse, kdy jedni tvrdili, že by to sice ničemu nevadilo, ale je třeba být v těchto věcech zodpovědný, tedy naprosto rigidní. Jedni tvrdili, že je to dobře, druzí zase že je to špatně. Hlavně je to ovšem nedůležité. Nedůležité pro váš život. Je úplně jedno, zda budou mít cyklisté dovoleno chlastat, protože alkoholismus na kole je hluboce zažitý, společensky akceptovaný a policie to beztak nekontroluje. Kolektivně si lžeme, že když budou mít cyklisté nějaký alkohol povolený, že budou pít. Chlastají už teď. Stejné je to s rychlostí 150 km/h na dálnici. Kolektivně si lžeme, že rychlostní limity určené někdy před dvaceti lety od stolu jsou ty jediné správné a že policajt nebo úředník nejlépe ví, jaká rychlost je pro vás a vaše auto správná. Všichni tak nějak podvědomě chápou, že to je kravina, ale prostě se to tak zažilo a stala se z toho norma. Tohle všechno se široce diskutuje a má to jediný účel, totiž obrátit vaši pozornost úplně jiným směrem a nevidět ta svinstva, která se teď v parlamentu projednávají. Je to fíkový list pro velmi rozsáhlé utažení šroubu v dopravní legislativě.

V následujících řádcích vás krátce seznámím s některými rysy novely zákona o provozu na pozemních komunikacích a pozměňovacích návrzích, které přednesli vaši zástupci na půdě parlamentu v minulém týdnu.

1. Novela z. o provozu na pozemních komunikacích, sněmovní tisk 471/0, celé znění návrhu zákona zde

Zavádí například:

– policie získává oprávnění zadržet osvědčení o registraci vozidla (ORV) z důvodu domněle nevyhovujícícho technického stavu. Tento domněle nevyhovující technický stav může konstatovat pouze na základě vlastního úsudku a proti takovému rozhodnutí není na místě možný žádný opravný prostředek. Kromě toho, že takové ustanovení dává značný prostor pro svévoli a korupci, umožňuje policii také provádět nátlak na řidiče podobně jako nyní obsedantní kontroly lékárniček („když mi nezaplatíte pokutu na místě, najdu vám na autě závadu“). Možná se uplatní i metoda zjišťování opotřebení pneumatik nasliněným prstem, o které jsme psali posledně. Vrácení ORV je možné až po absolvování technické kontroly. Náklady na takovu STK nese vždy řidič, a to i v případě, že na následné STK domnělé policistou zjistěné závady nebyly potvrzeny. Majitelé STK jistě nyní budou navazovat přátelské vztahy s policisty.

– policie získává kromě možnosti vybírat kauce také možnost zajisit vozidlo nebo ORV, tyto předměty pak fungují jako kauce do doby, než není kauce složena nebo věc vyřešena. Současně padlo v poslední době několik rozsudků, které jasně ukázaly, že policie tuto pravomoc zjevně nadužívá, proto je třeba tuto pravomoc rozšířit, aby ji mohla nadužívat ještě víc.

– bude zakázáno řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. Osobně jsem si k tomuto absurdnímu ustanovení vytvořil pozitivní vztah a doufám, že projde hlasovacím procesem nedotčeno. Vyřeší problémy se zakázem stání a zastavení. Zákon zakazuje takové vozidlo řídit a neumožňuje s ním dojet ani na nějaké vhodné místo, takže bude třeba jej v případě zjištění kontaminace nečistotami, sněhem nebo námrazou okamžitě odstavit a vyčkat, až to roztaje nebo oprší, jelikož umývání auta na komunikaci není dovoleno.

– samozřejmě další skutkové podstaty přestupků, nechce se mi to vypisovat jednotlivě, například za neuposlechnutí příkazu policisty (zákaz řízení), za neodevzdání řidičáku při vybodování atd., nastudujte sami

– další maličkosti, například omezení pro uživatele vozítek Segway, povinné reflexní prvky pro chodce, povinné reflexní prvky pro uživatele vozítek Segway, legalizace tzv. špuntařů a další věci, dílem absurdní, dílem naprosto zbytečné, které desítky let nikdo nepotřeboval a nyní bez nich nemůžeme existovat.

2. Sněmovní tisk 471/2, pozměňovací návrh týkající se zřizování tzv. cyklozón

Zde cykloaktivisté za podpory ministerstva dopravy vyhlásili válku chodcům. Detaily o celém záměru zde. Udělá to na vás dojem, zejména pokud jste matka s kočárkem, stařík s holí nebo nějaký jiný lůzr, který bude mít problémy se dostatečně rychle uhnout před adrenalinem nadopovaným imbecilem na kole. Doby chodníků určených pro vaše trapné chození skončily, budete se muset uskrovnit, protože si je nárokuje nová dopravní církev.

Zejména v souvislosti s tímto bodem bych uvítal vaši aktivitu směrem k vašim voleným zástupcům, protože tohle je skutečně extrémistický návrh a pokus o převedení rituálu pravidelných šikanózních cyklojízd do každodenní praxe.
 
 
3. Kreativita poslanců

Silniční doprava se těší soustavnému zájmu politiků a snaha jakkoli ji regulovat a útočit na různá vaše práva hraničí s posedlostí. Je to jistě pozoruhodné, člověk by čekal, že v dnešní době budou mít úplně jiné starosti. Napočítal jsem celkem 16 pozměňovacích návrhů. Kromě toho přibudou ještě nějaké další, které se poslanci pokusí propašovat do druhého čtení, mezi nimi zejména vyniká návrh poslance Humla, aby se cestující museli ze zákona držet mastné tyče. Ale ani jeho kolegové se nenechali zahanbit.  Například:

Poslanec Kudela, KDU-ČSL, opětovně předkládá jíž jednou odmítnutý návrh, aby policie bez jakéhokoli řízení a řádného dokazování mohla odebírat lidem řidičáky. Zjevné porušení práva na spravedlivý proces poslance Kudelu netrápí a jeho bohorovnost dosahuje pozoruhodných rozměrů. Doslova pronesl:

Zadržení řidičského průkazu na jeden měsíc nikoho existenčně neohrozí. A myslím si, že bude nesmírně výchovné. Vezme si několik dní dovolenou a ve své podstatě než se vzpamatuje, tak ten jeden měsíc uběhne. (…).

Ostatně jeho proslov doporučuji si přečíst celý, budete se divit, jak si tento lidovecký ideolog dovede vytírat s vašimi právy prdel.
 
Poslanec Junek, také KDU-ČSL, navrhuje, jak již řečeno, aby cyklisté mohli řídit opilí. Tento návrh podporuji. V kombinaci s výše uvedenými cyklozónami to bude velice zábavné a zajistí to, že soutež o Bouchalův pohár bude mít dostatek kvalitních účastníků. Konzumaci alkoholu při řízení nazývá lidovecký poslanec občerstvením. Poslanec Junek připravil velmi rozsáhlý rozbor, který také stojí za přečtení a který je v podstatě velmi liberální.

Poslanec Berkovec (ANO) hodlá zakázat předjíždění na křižovatkách. Prý se tím uleví justici a podle poslance je to velice důležité. Jak jsme se celá ta léta jen dokázali bez toho obejít. Tento návrh je velice hloupý, zřejmě podle hesla „jaký pán, takový krám“. Upozorňuji zde, že předjíždění jízdního kola nebo mopedu je ze zákona také předjíždění, a nyní si představte velkou křižovatku dvou širokých vícepruhových komunikací, třeba tuhle, kterou automobily a motocykly projíždějí v celé její šířce rychlostí cyklisty jedoucího jako první. Cykloaktivisté asi teď slintají blahem, vy možná méně, ale tohle naverhuje poslanec Berkovec, který kdysi moderoval pořady pro motorkáře. Předpokládám, že ten návrh je už dopředu podáván s tím, že je třeba proaktivně vytvořit nové příležitosti pro výběr pokut, a za předjíždění navíc pokut dostatečně vysokých. Plynulost dopravy to prostě zlepší. Prostě to zakážem. Ano, bude líp.

Poslanec Černoch za seskupení Úsvit se věnoval demagogii jen v diskusi, když do pléna oznámil: „Ve chvíli, kdy přijedeme – ať už je to Německo, Rakousko nebo Spojené státy, tam si někdo půjčí auto a najednou se ti řidiči chovají daleko odpovědněji, mají daleko větší respekt před policií, dodržují rychlost. Dodržují striktně rychlost. Jestli je to dáno tím, že policie nemá takový respekt tady u nás v České republice, nebo jestli ty tresty v případě, že dojde k porušení, jsou natolik nízké, že se jich naši řidiči nebojí.“. No jo, ale v Rakousku i Německu jsou pokuty nižší než v ČR, a to jak v absolutní částce, tak samozřejmě v přepočtu na průměrnou mzdu. Tohle jste si také zvolili.

Za takových okolností se jeví téměř neuvěřitelným, že z úst poslance Karamazova (ODS) zazněl následující proslov, který si dovolím ocitovat celý:

 Skoro ani nemohu uvěřit, že se také budeme vážně zabývat tak bizarním opatřením, jako je nová povinnost pro občany nosit reflexní vesty. Ta přitom nově vyplývá ze zákona o silničním provozu, podle kterého bude muset každý chodec za tmy mimo obec obléci reflexní prvky, např. vestu. Těžko soudit, kde se předkladatelé tohoto návrhu inspirovali – snad v Severní Koreji nebo v jiné diktatuře, která si potrpí na nošení uniforem. Každopádně se zdá, že Česká republika opět přispěje světu něčím novým, tentokrát módním trendem, který by asi nevymyslel ani extravagantní návrhář. Legrace jde ale stranou, pokud si představím, jak se ve večerních hodinách loučí mladá dvojice, on obléká oranžovou vestu, ona slušivou svítivě žlutou a oba odcházejí do tmy. Snad aspoň pokud jde o barvu nového kusu oblečení, ponechá velký bratr občanům na výběr.

Již delší dobu jsme všichni svědky neblahého trendu omezování osobních svobod po záminkou vyšší bezpečnosti – od stále důkladnějších kontrol na letišti přes snahu omezit otevírací dobu až po zásah do něčeho tak intimního, jako je oblékání. Vzpomínám si na minulý režim, který nám přikazoval, nejen co si vzít na sebe, ale i správnou délku účesu. V roce 1989 jsem si myslel, že tato doba je definitivně pryč. Ačkoliv se socialismus tolikrát ukázal jako totálně nefunkční, stále o sobě dává vědět odněkud ze záhrobí, příp. z Bruselu, aby nás zbavoval lidské důstojnosti a jednotlivce přetvářel v beztvarou masu. Všem rozumným lidem musí být jasné, jak absurdní je zabývat se takovou záležitostí, jako jsou reflexní vesty, ve chvíli, kdy čelíme opravdovým problémům, jako je např. imigrační krize. Příliv ilegálních imigrantů je totiž rozhodně větší hrozbou než noční chůze bez reflexní vesty.


16.10.2015 D-FENS

12345 (5x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
1 431x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017