Úspora paliva I.

Featured Image

Zajímavou vlastností vohnoutů je bezmezná důvěřivost k cizím třetím osobám a absolutní nedůvěra k jejich blízkým. To se projevuje tím, že skočí na špek kdejakému vychcánkovi, ačkoli je od toho příbuzní zrazují. Že si berou úvěry, podepisují leasingové smlouvy a upisují se k hypotékám, zatímco jejich babička má na pod matrací milión cash. A že si kupují za předražené a komické přístroje na snížení spotřeby auta, na kterých bohatnou různí vykukové.

Jsem často dotazován na funkčnost toho kterého vynálezu. Chápejte tedy tento článek jako konečné řešení, kterým vyvrátím anebo prohloubím některé mýty o spotřebě automobilu se spalovacím motorem

1. Koncovky výfuku, které mají dělat ve výfuku podtlak

a tím jako zajistí lepší odsátí spalin z válce a udělají jako lepší spalování.

Prdlajs, prdlajs a pro moderní motory ještě jednou prdlajs. Podle představ prodejců to funguje jako Venturiho tryska, vzduch proudící kolem koncovky vyvolává podtlak v koncovce a tím jsou odsávány spaliny z výfuku. Kolik může dělat tlakový rozdíl při rychlosti, ať nežeru, 200 km/h? Pár pascalů? Vysaje otevřené okénko při této rychlosti řidiče z vozu? Tak malý tlakový rozdíl se prakticky neprojeví, protože přetlak ve výfukovém potrubí je v řádu stovek Pa. U moderních motorů jsou navíc výfukové plyny přiváděny do spalovacího prostoru záměrně, toho se dosahuje externím EGR systémem nebo překřížením ventilů. Dosahuje se tak nižší teploty hoření v režimech, kdy není třeba plný výkon a je možné spalovat chudou směs bez nárůstu NOx ve výfukových plynech.

D-FENS rating: Totální kravina.
Typický zákazník: Vesnický kutil, tuningář a pitomec.
Alternativní použití: Náhrada urezlého konce výfuku.

2. Turbínka, vrtulka, mřížka… do sání

a ta jako laminarizuje a silanizuje proud vzduchu, takže nevznikají tamty turbulence a motor může nasát více vzduchu.

Dobrá zpráva je, že tento vynález skutečně snižuje spotřebu paliva. Dokázáno, doloženo. Pokud ovšem nechcete jet na víc než na půl plynu. Špatná zpráva je ta, že jeho práci by zastal kus hadru nacpaný do sání. Cizí předmět vložený do sání (vrtulka, clonka) funguje totiž jako restriktor a jak známo, průtočné množství roste s druhou mocninou průměru. Stačí tedy motor na vstupu přiškrtit a on, světe div se, potom míň žere. Takto upravené auto však bude mít horší dynamiku jízdy, nikdy nedosáhne plného výkonu, nikdy nedosáhne maximálních otáček (to je také důvodem k tomu, proč automobil se starším systémem pohinu na LPG bez sekvenčního vstřikování plynu často nelze vytočit až k omezovači – centrální směšovač je ten restriktor) a dokonce může mít spotřebu ještě vyšší, protože řidič začne ve snaze udržet tempo v provozu volit úplně zběsilé jízdní módy.

Deklarovaný mechanismus fungování je zcela nesmyslný.

D-FENS rating: Pro komerční úspěch vynálezu je třeba jej zabalit do barevného blistru s obrázkem polonahé dámy a nějakým anglickým nápisem.
Typický zákazník: Trouba
Alternativní použití: Tříděný odpad.

3. Magnety na benzínovou hadičku.

… které jako polarizují molekuly v palivu a ty pak lépe a radostněji shoří. Masivně se prodával na českém trhu magnet Ecoflow. Příčina mého dlouholetého sporu s otcem, který v těchto vynálezech našel zálibu. Je to pro mě nepochopitelné, člověk s mnohaletou praxí v oblasti tribologie a zvyklý řešit zcela praktické problémy s mazáním čehokoli „on the fly“ jen tak od oka a většinou správně, věří na takové pitomosti. Benzín není magnetický, jeho molekuly nelze umístěním do magnetického pole polarizovat, a i kdyby, jak to souvisí s jejich „energetickou hodnotou“, no prostě takhle ne! Jenže jsou tu argumenty, které ukazují na určitý efekt těchto zařízení. Jednak se prováděly testy, které ukázaly na vliv těchto cajků v rozsahu asi 2%, a také se dějinám jaksi nedaří vypořádat se s tímto vynálezem. Jeho první použití je udáváno u motorů Daimler Benz pro Messerschmitty, kde byl konstatován 2% nárůst doletu. Namítal jsem, že při doletu Me-109 kolem 500km se jednalo asi o 10km letu, a málokterý pilot by byl ochoten pro doložení fungování magnetku riskovat nebezpečné nouzové přistání. Bráním se dalším a dalším důkazům o „účinnosti“ magnetíků, zatímco otec je montuje všude možně, naposled na (ocelové) potrubí k plynovému kotli. Také jsem kdysi utratil Kč 1000,- za dvě měření na motorové bzrdě, které ukázaly asi 1% rozdíl ve prospěch omagnetkovaného motoru v maximálním výkonu, 1% je ale obvyklá chyba měření. Rád bych doložil, že magnetické švindle nefungují, ale nemám bohužel čím. Můj nedávný poněkud slaboduchý pokus, kdy jsem navrhoval stimulovat aktivitu mozkových buněk přiložením výkonných neodymových magnetů na čelo a zátylek (tkáň mozku je více magnetická než benzín), byl shledán jako dobrý nápad s poukazem na to, že při onemocnění kloubů se do ortézy také někdy vkládá magnet a je to oficiální lékařská praxe. Až tedy někde uvidíte nové zcela přelomové magnetické brain power klobouky, tak v tom jede naše rodina.

D-FENS rating: Věř a víra tvá tě udzraví.
Typický zákazník: Můj otec.
Alternativní použití: Magnety z odložených fuel savin devices se dají dát dětem na hraní nebo na nástěnku.

4. Speciální nástavce na zapalovací kabely

…které zesilují jiskru krávo, tzv. ionizéry.

Potřebujeme silnější jiskry? Ano, někdy. Jiskru na svíčce potřebujeme v motoru v jednom specifickém okamžiku – když potřebujeme zapálit směs. Někdy potřebujeme zapálit výrazně chudou směs – například když startujeme studený motor a studené palivo kondenzuje v sacích kanálech a všude možně okolo, jen ne se odpařovat. Pak se nám silnější jiskra hodí, to ano. Ve všech ostatních případech, a těch je asi 99%, není třeba jiskru zesilovat nad úroveň, která stačí k zapálení směsi s lambda=1. Jakmile se směs zapálí, je zapálena. Ani s „lepší“ jiskrou nebude hořet za vyšších teplot, bude dál hořet simultánně (a ne diskrétně jako u dieselu) a vůbec nic se nezmění. Kdybychom chtěli silnější jiskru, museli bychom zvětšit vzdálenost mezi elektrodami svíčky a současně přivést na svíčku větší proud, znamenalo by to tedy překopat zapalovací soustavu. V kabelu samotném však žádný další proud nasazením nějakého blackboxu na něj zvenku indukovat nejde.

D-FENS rating: Nesmysl
Typický zákazník: Nedostudovaný inženýr z VŠB, který vyletěl na základy elektrotechniky
Alternativní použití: Pokládání kratší nohy u stolu. Taky to vypadá cool a v servisech to okukují.

Pro zajímavost, při správně namíchané směsi (lambda=1) má svíčka výpadky v ppm, z miliónu cyklů tedy vynechá jednotlivé zápaly. Ve výrazně pod- i nad- lambda oblasti, kdy motor ještě běží a směs lze ještě zapálit, počet výpadků roste asi na dvě procenta. To se vyplácí vědět, když někdo nabízí svíčky zaručující třeba 10% zvýšení výkonu nebo snížení spotřeby.

5. Generátory vodíku

… aneb vesnický fuel cell! Pozestával se z plastové nádoby, ve které byly vnořeny dvě elektrody napojené na 12V baterii automobilu. Z nádoby vedla hadice, která byla napojena na sání adaptérem v místě, kde je připojena podtlaková hadice posilovače brzd. Elektrolýzou vody se měl uvolňovat vodík a mělo probíhat směsné spalování s benzínem. Já si nedělám prdel, tohle se tu nabízelo a nejspíš i prodávalo. Dokonce to budilo jistý dojem fungování, protože se sáláním tepla od motoru voda z nádoby vypařovala a pak to vypadalo, že se realizuje zákon zachování hmoty. Jak asi všichni tušíme, fungovat to nemohlo. Jednak ve vodě chyběl elektrolyt (když vynecháme vodní kámen, co je prevít) a především, energetická účinnost elektrolýzy vody (poměr získaných paliv a vložené elektrické energie) je 60-70%. Takže nejprve spálíme benzín, vyrobíme alternátorem (účinnost 60%) elektřinu, a pak jí 60-70% vrátíme zpátky v podobě vodíku a kyslíku, pokud tedy věříme tomu, že elektrický okruh auta k tomu stačí. Pak to přideme do sání, ale za škrtící klapku, abychom to nemohli řídit, a to ještě s úsporou paliva. To je mi tedy věc.

D-FENS rating: Organizovaný výsměch základním přírodním zákonům
Typický zákazník: Ekolog.
Alternativní použití: Příležitost zaujmout nezvyklým zařízením mladé ekoložky a zorganizovat si pomocí toho krátkodobý až střednědobý sexuální program s důvěřivými ekologicky založenými dívkami („já nejsem panna, to byl můj  menstruační pohárek!“). Tankovat benzín utajeně a vesnický fuel cell prezentovat jako primární zdroj paliva, který se vláda a velké ropné společnosti snaží utajit. Zvýšení hodnoty Škody Favorit na dvojnásobek.

V přístím dílu seriálu se podíváme na přísady do paliva a v dílu třetím pak na to, jaké koncepty ke snížení paliva se skutečně podařilo vynalézt. Povíme si postupně něco o přímém vstřikování benzínu, spalování v oblasti výrazně nad lambda = 1, HCCI a podobných věcech, a to jen proto, aby naši ekologicky zaměření přátelé viděli, že odborný svět narozdíl od nich něco pro snižování spotřeby ropných paliv dělá a není toho právě málo.

Pokud ovšem chcete nějaký simply clever tip, jak udělat něco pro snížení spotřeby vašeho auta právě teď, pak tady nějaké jsou:
– kupte si jiné auto
– nejezděte autem trasy do 1km, bežné auto dosahuje na tomto úseku průměrné spotřeby 15-20l/100km
– z auta vyhažte všechny krámy, které jsou tam k ničemu. Zvláště manželky, tchyně a přítelkyně mají tendenci ukládat do auta různé předměty podle hesla „co kdybychom je potřebovali“. 100kg nákladu = 0,4 l/100km.
– z auta odmontujte vše, co zhoršuje jeho aerodynamiku: Spoilery, mračítka, průduchy, zástěrky, nosiče zavazadel.
– při parkování couvejte do díry, manévrování při vyjíždění se studeným motorem je energeticky velmi náročné
– používejte navigaci, nebudete bloudit a snadněji objedete překážky v provozu
– vykažte do příslušných mezí rozumbrady, kteří šíří mezi lidem takové zběsilé rady, jako že je třeba za všech okolností vyřazovat na neutrál nebo vypínat motor na křižovatkách. Vyřazení nemá u moderních aut s elektronicky řízeným motorem v městském provozu téměř žádný vliv na spotřebu nebo ji dokonce může zvyšovat. Vypínat motor se z hlediska spotřeby paliva vyplácí až při stání delším než dvě minuty.
– vyviňte tlak na své zástupce v parlamentu, aby zrušili nesmyslné svícení ve dne, případně umožnili dodatečné dovybavování aut denním osvětlením na bázi LED


29.12.2007 D-FENS

12345 (26x známkováno, průměr: 1,62 z 5)
3 633x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017