Úsekové měření V Holešovičkách reloaded - zpět na článek

komentářů 140

Přidat komentář
 1. Aniž bych se chtěl nějak zastávat těch parchantů z magistrátu, nechápu, proč by měl být výskyt značky “Konec silnice pro motorová vozidla” nepředvídatelný. Už od překročení hranic obce je poměrně jasné, že osmdesátka dřív nebo později skončí. Ani na magistrále nebo jižní spojce neplatí celou cestu 80.

  Navíc 80 je maximální povolená rychlost, ne minimální přikázaná. Jestli má teda někdo pocit, že z 80 na 50 nestihne zpomalit dostatečně plynule a včas, měl by jet takovou rychlostí, ze které mu to přijde proveditelnější. Ostatně na magistrále za sjezdem na Pankrác se taky zpomaluje z 80 na 50 bez předchozího postupného snižování rychlosti jinými značkami a není tam s tím žádný problém.

  A pokud tu značku někdo vůbec nezná, nebo neví, jaké z ní vyplývají důsledky, asi by měl vrátit řidičák, protože se jedná o naprosto základní značku. S tímhle naopak přesně na magistrále na úrovni Pankráce problém je, protože lidi evidentně neví, co ta značka znamená a tvrdohlavě drží 50 až za sjezd na Jižní spojku.

  1. Pan domácí argumentuje, že snížení rychlosti nedává žádný smysl. Pokud ten úsek znáte, tak jste si jistě všiml té kolony, která stabilně začíná na 50 na úrovni pomníku G&K. Čili snížení rychlosti nic nevyřeší, jen posune zácpu už na kopec a navíc nachytá radarem víc lidí, protože nezaregistrují snížení rychlosti. Takže si běžte se svou agitkou, že řidiči mají znát předpisy, třeba na magistrát.

  2. Nevim, esiva te dobre chapu, ale na dalnici/silnici pro motorova vozidla v obci plati, ze tam lze jet JEN A POUZE 80 km/h. Obe komunikace maji minimalku 80 a maximalku 80. Vyjimkou jsou vozy MHD, ktere maji minimalku 65 km/h. Takze pokud se nekdo na dane komunikaci boji, ze nezpomali vcas, tak by mel jet jinudy a nebrzdit ostatni.

   Je mozny, ze se myslenkove mijime, pac nesu prazak, tak mi ty priklady jsou k hovnu :D

   1. ad na dalnici/silnici pro motorova vozidla v obci plati, ze tam lze jet JEN A POUZE 80 km/h.

    je to pravda ? podle mne pokud neni zadna jina znacka tak v obci proste 50 at je to jakakoliv silnice

    1. ad na dalnici/silnici pro motorova vozidla v obci plati, ze tam lze jet JEN A POUZE 80 km/h.

     Nikoli viz níže. Klidně můžete jet 50 km/h.

     https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361/zneni-20190101
     Na dálnici je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší dovolená rychlost2) není nižší než 80 km.h-1. V úseku dálnice procházejícím obcí je dovolen i provoz motorových vozidel a jízdních souprav pro veřejnou hromadnou dopravu, jejichž nejvyšší povolená rychlost2) není nižší než 65 km.h-1. Mimo obslužná zařízení dálnice je ostatním účastníkům provozu na pozemních komunikacích zakázán vstup na dálnici, chůze a jízda po dálnici.

     1. clovek se stale uci

      § 18

      Rychlost jízdy

      (4) V obci smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km.h-1, a jde-li o dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, nejvýše 80 km.h-1.

     2. Musis to docist dal, Marty.

      (2) Dojde-li během jízdy na vozidle nebo nákladu k závadě, pro kterou nelze dosáhnout na rovině rychlosti nejméně 80 km.h-1, musí řidič dálnici opustit na nejbližším výjezdu.

      Na rovina musis jet nejmene 80 km/h, totez plati pro silnici pro motorova vozidla a nikde nectu, ze by se toto minimum znackou obce rusilo, ty jo? Snizeni na 65 plati pro verejnou hromadnou dopravu.

      1. Ale beru, ze to o HD lze chapat dvemi zpusoby, ja to chapu jako motorova vozidla pro hromadnou a soupravy pro hromadnou.

       1. Na rovina musis jet nejmene 80 km/h
        Nikoliv…..pokud by to mělo být, tak by musela být tato rychlost vyznačena značkou nebo explicitně definována v zákoně. Vámi uvedený odstavec se vztahuje pouze na jednu konkrétní situaci.

      2. Pořád to znamená jen to, že abys měl povoleno jet po dálnici, tak to auto musí být technicky schopno (v případě potřeby) zrychlit až na 80 km/h. Nikoli, že by touto rychlostí skutečně jet někdy muselo.

       Takže se mi například stalo, že jsem se po dálnici řítil rychlostí 20 km/h a předjížděl občasná auta jedouci 15 km/h, protože mrznoucí přívalový déšť, nízká viditelnost, brzdná dráha a podobné elementy. Ale auto bylo konstrukčně schopno za slunečného dne na volné vozovce dosáhnout 80 km/h, tak jsem se tam tou dvacítkou řítit směl. Jó, kdyby se mi zanesl filtr vzduchu a maximálka na čisté suché silnici by klesla na 79 km/h, tak bych se tam už tou dvacítkou řítit nesměl a musel bych tu dálnici opustit na prvním sjezdu. Bez ohledu na to, že se tam nedalo jet příčetně ani třicítkou, natož dosáhnout té snížené maximálky „79 km/h za optimálních podmínek“.

       Naštěstí se mi nic neporouchalo, žádný náklad se neuvolnil a tak auto mělo pořád maximálku minimálně 80 km/h a tak jsem směl po té dálnici tou 20 km/h jet.

       Takhle je ten zákon postavený.

       1. Ale jasne, v pripade podminek omezujici rychlost tu rychlost snizis, ale jinak je tam minimalni 80 km/h a to plati i v obci.

        1. Ne neni tam minimalni povolená rychlost, pokud tam někde není osazena značka, která by ji explicitně vymezovala. Značka dálnice takovou značkou není.

         Stejně jako silnice pro motorová vozidla tě nenutí ten motor opravdu celou dobu používat – klidně z kopce můžeš vyřadit a jet na gravitaci.

 2. Koukám, že Strakonická byla jen první vlaštovka. Tam je kosolidace dopravního proudu jak vyšitá. Polovina lidí jede radši 50, druhá půlka na to kašle, načež i většina z těchto pak brzdí na 50 před koncovou úsekovou kamerou, přestože ta neměří rychlost a ani nemůže. Chaos největší. A když se do toho zamotá cizinec, který si v klidu jede těch 80 a naprosto nechápe, proč z ničeho nic některá auta nesmyslně brzdí na 50, to je taky veselé pozorovat. Zajímalo by mě, co si pak o tom našem Kocourkově myslí.
  A samozřejmě nesmí chybět neoznačená policejní Oktávka, která má neskutečný žně. Takovou práci dělat, tak bych se ráno při pohledu do zrcadla musel zeblít.

  1. No a to je třeba ještě znínit padesátku pod mostem inteligence, aby se rychle projíždějících aut nelekl beton a koleje na mostě, snížení průjezdní výšky v pravém pruhu dálnice (a tedy do levého přejíždějící kamiony a autobusy).
   No a do toho všeho nonstop policejní teplouši v maskovaných oktávkách, co chytaj ty chudáky na padesátce pod mostem inteligence, stavěj je v odbočce na hornbach, aby tam udělali pořádnej chaos, protože padesátka na čtyřproudý silnici, kde z obou stran a uprostřed je pletivo, na jedné straně traťový koridor a skála a na druhé straně řeka je pro bezpečnost silničního provozu to naprosto stěžejní místo. Kdyby měli alespoň trošku policejní cti v těle, tak si místo toho raději sami služební zbraní prostřelej hlavu. Ale kde nic není…..

  2. Praci? O jake ‚praci‘ pises? Jakoze sedet v aute, honit si vzajemne klacky a pritom mit pustenou automatickou kameru?

  3. xluke: Kterou kameru („koncovou úsekovou“) na Strakonické myslíte? Jediné úsekové měření na Strakonické je, pokud se nemýlím, v Lahovičkách směrem do centra, hned za mostem přes Berounku, ne? A tam je nutno projet celý úsek průměrnou rychlostí 50km/h a předpokládám, že tedy i v místech dosahu objektivů obou kamer je vhodno jet nejvýše padesát – nebo dělám (stejně jako všichni ostatní řidiči) něco blbě? Chcete říct, že ty kamery neměří okamžitou rychlost v době průjezdu pod nimi, ale pouze počítají čas, za který auto mine počáteční a koncový bod (bílé příčné čáry) a z něj spočítají průměrnou rychlost, kterou auto projelo daný úsek?

   1. Ano, směrem do centra kamera měří ten krátký úsek za lahovickým mostem.
    Ale kamera, co je v cca stejné úrovni směrem ven z Prahy, neměří nic kromě počtu projetých vozů. Byla pořízena z dotací EU právě za účelem měření hustoty provozu a nelze ji použít pro měření rychlosti, resp. k pokutování za nedodržení rychlosti.
    Otázka je, jestli je tam nějaké časové omezení a po např. 10 letech už toto nebude platit.

 3. Provoz na jmenované ulici krásně resp. hnusně ilustruje, jak jsou výtky ve směru k řidičům kamionů liché. Řidiči osobáků totiž jezdí úplně stejně zkurveně – jeden 40 tacho, druhý 45 tacho, oba vedle sebe, že by mezi nimi neprojel ani 2D motocykl. Tunel Mrázovka, Strahovský tunel dtto. Zbabělcům a zmrdům zmar.

  1. Dokud se establishment bude zaměřovat jen na tupé dodržování debilních předpisů namísto na plynulost provozu a podporu řidičské empatie, bude to tady pořád stejné. Rychlostní a dopravně-legislativní pasti, kasírující policajti, likvidační tresty za banality, omezování ústavních práv při obhajobě při správním řízení apod.

   1. To je fakt, „mohli by mít oplétačky“. Proto možná u toho ještě brzdí do kopce.

    1. To je fakt, „mohli by mít oplétačky“. Proto možná u toho ještě brzdí do kopce.
     To jsou čůraci, že na měřeném úseku s 50 km/h jedou tachometrových 50 km/h, co? Jestli by to vaše držkování nebylo účelnější na magistrátu, aby rychlostním limit v daném místě zvedli…

     1. Přesně tak, jsou to čůráci. Nečtou pořádně, ale vždycky vědí, co byměl ten druhý dělat.

 4. Ech, to stejně jako Strakonická – směr z Prahy. Omezit na 50 jim neprošlo, tak prostě jenom sundali 80 – a bylo!

 5. Věcná: pokud někdo stáhnete tu editovatelnou podobu, tak si opravte rok v odstavci s čísly jednacími (hned druhý odstavec)… Aby to nevyhodili za formální chybu.

 6. Dá se někde zjistit kolik lidí to nakonec opravdu pošle?

  1. Zkuste podle zákona o přístupu k informacím požádat magistrát o sdělení, kolik jim těch připomínek přišlo, jiná cesta mě nenapadá :)

 7. Můj názor na aktuální dopravní situaci v Praze?
  https://www.youtube.com/watch?v=vzBgFgCJSoM

  Pomalu by to chtělo nějaký převrat, možná nějaký žlutý vesty.. ale na to jsou moderní češi moc mamánci.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zlute-vesty-protesty-demonstrace-radary-mrtvi-na-silnicich-francie.A190304_085215_zahranicni_remy

 8. Malinko off-topic
  „Volvo u všech svých aut omezí maximální rychlost na 180 km/h.

  Toto nové omezení je součástí takzvané Vize 2020, na jejímž základě by počínaje rokem 2020 neměl v žádném novém voze Volvo nikdo utrpět smrtelné ani jinak vážné zranění.“

  https://www.garaz.cz/clanek/volvo-u-vsech-svych-aut-omezi-maximalni-rychlost-na-180-km-h-21001258
  Pokud bude Volvo vymýšlet takovéhle píčoviny, tak by se jim mohlo stát, že se jim tam Vize 2020 naplní. Ale proto, že už si lidi nové vozy Volvo kupovat nebudou (a tudíž v nich nebudou moct být smrtelně či vážně zraněni). Ať si tedy Volvo zkrachuje, však kdyby to mělo zachránit jeden jediný lidský život…

  1. Vsadím boty, že většina smrtelných nehod se stane při rychlostech nižších než 180km/h. V každém pádě jsem zvědav na jejich ekonomické výsledky po roce 2020…

   1. Těch 180 km/h zvolili podle čeho?
    Vzpomínám si na videjko, co kdysi docela svižně běhalo na netu: poslali tam FoFo se dvěma figurínami právě tímto tempem proti prakticky neelastické zdi…
    V čase xx milisekund, kdy přední půlka vozu už měla na délku pár centimetrů, zadní kolo pokračovalo skoro původní rychlostí…

    1. Na Focus pri 180km/h si nespominam. Na Daewoo Leganza pri 160 km/h ano. https://www.youtube.com/watch?v=XFkn37BDvTw
     Tych 180km/h asi prebrali z existujucich severoamerickych ECU.

     1. Já si vzpomínám na Škoda Felica 1.6 Combi, kdy při cca 170 km/h auto začalo (mimo hrozného hluku – svištění větru kolem kastle a přetočený motor) plavat po silnici a zdálo se málo ovladatelným. Zabrzdit bych se už vůbec neodvážil. Pravda, jde o Feldu v základu. Synátor má zcela jiný podvozek, vyměnil na něm všechno, co šlo, a auto sedí jak přibité. Ale bourat v tom taky nesmí.

      1. Jednašestka fakt není pro filcku základ ;-)

       1. ta jednašestka se v reálu nerozjela rychleji než „ta silnější“ jednatrojka. tady bych tomu rozuměl tak, že „v základu“ byly tlumiče a podvozek vůbec. si pamatuju, že nějakou tu tunerskou „blbou tyč“ vepředu napříč mělo spousta naprosto civilních a normálně používaných aut, a že ta tyč to plavání dost výrazně eliminovala.

        1. Ta rozpěrná tyč se pak do motorového prostoru dodávala standardně od faceliftu felicií. Značně omezila kroucení karoserie a tím zlepšila jízdní vlastnosti podvozku, přesně jak píšete.

   1. Tahle idiocie je od Volva. Pokud návrh EK projde, není přece potřeba do světa hlásat, že omezí rychlost na 180km/h. To by pak kromě pár úseků v Německu nemělo smysl…

    1. gogan: To máte pravdu, ale je evidentně ze stejné dílny, založená na stejné lži že vysoká rychlost zabíjí. My víme, že vysoká rychlost způsobuje pouze cca 15 % nehod.

     1. vysoká rychlost samozřejmě zabíjí. ovšem není to rychlost dálniční maximální, ale rychlost místu, času a schopnostem řidiče nepřiměřená. v tuzemském prostoru to vždycky tradičně bývala nepřiměřená sedmdesátka v zatáčce, kde by byla přiměřená padesátka, mimo obec (90 max), v sobotu nebo v neděli nad ránem, řidič půldruha promile, spolujezdců tak sedm, patnácti-dvacetiletej vylítanej vrak, každá pneumatika jiná. prostě fádní diskotéková bouračka.

      1. Vysoka rychlost este nezabila nikdy nikoho. Neplanovane nahle spomalenie z vysokej rychlosti ano.
       …odchadzam do kuta hanbit sa za podjebavanie

       1. To je ale hnusné, takto predbiehať…
        Práve som sa chystal napísať, že samozrejme zabíja preťaženie pri decelerácii…
        Ale zase sa dá zrátať, že tam kde pri 50 km/h priemerný vodič zastane, pri 60 km/h narazí rýchlosťou 42 km/h – a to už bude slušné spomalenie…

        1. jizlivec: zratat sa to da, ale jedině s použitím bulharské konstanty. Brzdná dráha z 50 a 60 je cca 15 vs. 20 metrů, když k tomu přidám reakční dobu, tak jsme někde o 7-9 metrů dál, tj. 22 vs. 29 metrů. Takže po 22 metrech ten co jel 50 stojí a ten co jel 60 brzdí 13 metrů a potřebuje 20. Při lineárním nástupu brzd pojede necelých 30 a i když vezmu, že náběh brzd není lineární, tak nevím, jak z toho vypočítat, že jede 42 km/h. Ale klidně mi to předveďte.

         1. Bulharskou konstantou se dostanu právě na těch 7-9 metrů…
          Když vezmu reakční dobu 1 s (pro průměrného řidiče slušný výsledek, pokud je fakt soustředěný), bude to 14 vs. 17 do začátku decelerace. Takže na 28. metru ten první stojí a ten druhý brzdí 11 metrů…
          Helemese, taky mi vyšlo těch necelých 30…
          Nicméně já to také spočítat neumím a spoléhám na lidi, kteří (o sobě tvrdí, že) znají ten nelineární průběh…

          1. jizlivec: to není bulharská konstanta, ale reakční doba 0.5 sekundy.

           Pokud brzdí 11 metrů z 20, tak jsme pořád pod 30. Ten průběh by musel být hodně nelineární, aby vyšlo 42 a spíš se přikláním k účelovosti výpočtu než čemukoliv jinému (podobně jako s tou sekundovou reakční dobou, která je něco jako magických 7 stupňů nad nulou, při kterých se s letními pneu pomalu nedá ani vyjet z garáže, jak to na nich děsivě klouže i na suché silnici).

          2. Zapominate na fyziku. Zatimco vychozi rychlost je o 20% vyssi, vychozi kineticka energie je o 44% vyssi. Jde tak o prubeh funkce. Opravdu pokud Y je rychlost a X vzdalenost, tak pri zmene promenych X a Y o +20% je hodnota Y=41 v miste, kde v prvnim pripade funkce protla osu X.

          3. http://www.autolexicon.net/cs/articles/brzdna-draha/ hned třeba ta první tabulka.
           I kdyby to zpomalení bylo lineární, tak celkový výsledek z různých rychlostí lineární nebude. Při stejné reakční době a nástupu brzd různá ujetá vzdálenost, nižší adheze za vyšší rychlosti,…

   2. zajimave:

    Podle expertů se pozitivně projevilo například nedávné snížení rychlosti na některých silnicích mimo obec ve Francii z 90 km/h na 80 km/h. První analýza prokázala o 116 méně usmrcených na těchto silnicích v porovnání s průměrem let 2013 – 2017.

    Snižování rychlostních limitů mimo obce je podle expertů jednou z cest. Upozorňují, že některé země s nejnižší úmrtností na silnicích v Evropě mají na okreskách povolenou nižší rychlost – například Švédsko (70 km/h) nebo Norsko, Švýcarsko, Dánsko a Nizozemsko, kde platí limit 80 km/h.

    1. No u nás má nehodovost dlouhodobě také sestupnou tendenci, bez snížení z 90 km/h na 80 km/h. Co na to „experti“?

     1. no ono to muze byt i pravdive, preci jen je to nejspis o fyzice – kineticke energii (stoupa se ctvercem rychlosti), urcite smrtaku pri limitu 50 km/h by bylo podstatne min nez pri limitu 90

      na druhou stranu je to na hlavu protoze to uz opravdu by znamenalo velkou casovou prodlevu nekam se dopravit

      1. Ad trevor12:
       A při rychlosti 0 km/h je kinetická energie nulová, jen tak pro pořádek. :-P

      2. trevor12: To se nedá tak jednoduše říci. Jistě by šlo snížit rychlost na okreskách i na 50 km/h, ale to by znamenalo že se mnoho řidičů přestane věnovat řízení a nehodovost může ještě narůst. Odpovědi na tyto otázky nejsou tak jednoduché, jak si myslí různí experti.

       1. jak – nejhorsi je ze i pri 50 km/h celni stret se stejne rychle jedoucim protijedoucim by byl nejspis masakr, to same v 50 do vzrostleho stromu na komoru …

        1. Při 50km/h čelní střet se stejně rychle jedoucím vozem srovnatelné váhy, by měl dopadnout zhruba jako NCAP crash test.

    2. Ale tak jistě, když budete snižovat rychlost, patrně ubude smrťáků. Jistota to samozřejmě není, protože při nižších rychlostech budou řidiči dělat pi…ny, takže bude růst množství nehod způsobených nepozorností, množství nehod způsobených únavou (protože to „jsem ospalý jak prase, ale domů je to jen …. takže to dojedu“ se prodlouží) nicméně… ono to tak úplně vše neřeší. Velké množství nehod je způsobených např. nedáním přednosti v jízdě, a tam by kolikrát daleko víc pomohlo kdyby kokoti nebyli líní vysekat keře v křižovatce, přes které je pendrek vidět. Protože realisticky – když do vás někdo vletí z boku místo v 90ce v 80ce, asi to zas takový rozdíl neudělá (jasně, třeba přibrzdí, a pak to místo v 90ce bude 70, a místo 80ky 50, protože nižší rychlost dává i větší šanci víc zbrzdit).

     Na druhou stranu, představa že budeme jezdit třeba 70kou mě děsí.

     1. Ono už dneska, když jedete za nějakým řidičem, který si to hasí přes město max. čtyřicítkou a mimo obec tak 65 km/h, tak je to o infarkt. A ten, jak známo, může skončit smrtí. ;-)

     2. No, u nas su limity na dialniciach – a vo viacerych castiach krajiny aj mimo nich velmi nizke, ale ze by sme mali az tak nizku umrtnost na cestach…

  2. P.P.: Volvo je banda vizionářů a demagogů. Prohlašovali, že jim stačí na všechno dvoulitrový motor a větší už nedělají. Jenže po změně metodiky měřícího cyklu to není potřeba a oni prostě na ostatní třílitrové diesely zvlášť v těžkých SUV nemají (obzvláště ve vysokých rychlostech). Tak tu rychlou jízdu prostě zákazníkům zakážou, aby na to náhodou nepřišli. Z nouze ctnost.

   1. Nicméně zákazníci vozů Volvo jsou tak specifická sebranka, že jim to vadit nebude.
    A čínským majitelům to taky přijde cajk.
    Časem to upgradují že to podle GPS určí kolik je v daném místě maximum a víc ani ťuk, i kdybyste se měli při předjíždění zabít.
    Aj čo to tárám o předjíždění, to bude taky zakázané!
    Místo Volva radši Volha!

    1. Carevna je krásná.

   2. V prvom rade ide o lacne PR. ECU na to nachystane maju, nakolko v severnej Amerike vacsina aut obmedzovac standardne ma (na nasich Altima 185 km/h, Frontier 160 km/h). Cize ich to stoji nula cela nic. A keby to nejakeho zakaznika sralo, tak to ich servis vypne.

  3. Ja jsem jako mladej blbej taky jezdil rychle, na BlackBirdovi ty tri kila proste byly vyzva, o tom zadna.

   Ale dneska… fakt je potreba jezdit tak rychle? Kdyz se vracim z prace, kodrcam se tim X-Trailem, jedu si kochacku 80 km/h, za mnou jede nekolik Audin a Baw… nikdo mne nepredjizdi. Az do Zelezne Rudy. Tam prijedou Ochcafkovi stihaci a uz to frci. Denne. Opravdu denne.

   Je to vazne nutny? Proc? K cemu? Porad rikam, ze kdo jezdi zbytecne rychle, tak jen prezentuje svoji neschopnost zvladat veci vcas.

   Tady v horach co chvila vidim nejakyho ceskyho vola nekde ve skarpe, kdyz jsem jezdival Budejce-Hradec, tak tech pomnicku je tam nepocitane. V lepsim pripade zver, v horsim protijedouci vozidlo.

   Dokazu pochopit, ze nekoho sere omezovac proste z principu. I kdyz ho v zivote neaktivuje. Pro to mam pochopeni. Ale nemam pochopeni, kdyz vybourenej dospelej clovek jede tak, ze zbytecne riskuje. Snadno nastane situace, kterou v nizsi rychlosti tak nejak ustoji. V te vyssi uz ne. Zver, namraza, olej, vypadlej klin nakladaku… takovejch moznosti. Proc jsme takovej narod debilu?

   1. Inu Slované. Asi myslí, že jsou Kostějové Nesmrtelní.

    1. Cesi v sobe tech Slovanu zase tak moc nemaji. Ona ta nase ‚slovanska vzajemnost‘ je vic propaganda, nez realita.

   2. Vobčas je to řízení ještě i zábava (čímdáltím míň), ale jinak, na co jako zbytečně neproduktivně ztrácet čas protože ti to nějakej čurák nařídí? Todle není o stíhání, to je prostě o tom, že sou lepší věci co z životě dělat, než strávit roky v autě zbytečně navíc.

    1. Navic? Prece kdyz si cas dobre zorganizuju, pak nemam duvod nekde neco travit ‚navic‘. A pokud nekoho sere jezdeni v aute, tak je to zase jen a pouze jeho neschopnost zajistit si lepsi praci.

     1. Jiste, dobra rada nad zlato. Nejlepe to udelat tak, ze by se vsichni stali rentiery a nebudou vubec muset takovy problem resit.
      Vsak se meli lip ucit, ze jo…

     2. Sysop: mě nesere ježdění autem, ale nebaví mě se za někým táhnout 70, to jsou prostě dvě různé věci. A nemá to nic společného s organizací, jedu-li v 5 z práce, tak to není o tom, jestli budu doma 5:24 nebo 5:27, ale o tom, že prostě nevidím důvod se za nějakým kochačem táhnout a když můžu, jedu. Když nemůžu, myslím si něco o bezohledných zdržujících kreténech, sorryjako.

      1. +1

     3. Problém je, že styl Vašeho kochacího ježdění nutí ostatní trávit v autě čas „navíc“, aniž by si to přáli (kolona několika audin a baw…).

   3. Zbytecne dlouhe, stacilo napsat: Ja vim nejlepe, jak velke riziko byste vy ostatni meli podstupovat. Kdo podstupuje riziko vyssi, je debil.

   4. Sysop: co to je „zbytečně rychle“? Sorry, ale zdržovat ostatní „kochačkou“ mi přijde poněkud sobecké. Nevidím na 100 km-h nic „zbytečně rychlého“, spíš nechápu, proč někdo jede „zbytečně pomalu“.

    Že se Němec bojí předjíždět neznamená, že ho neštveš. Zkus se na to někdy v kanclu zeptat, možná budeš překapen, jaký je na to jejich názor. Už tady nedávno podobná diskuse byla, jaká je to v Německu pohoda, nikdo se nelepí, když zdržuju a tak. Jenže to je právě ono – nikdo se nelepí, ale to neznamená, že je „v pohodě“. Jen to tam u nich mají za flastry, něco o zmrdech co neumí uhnout si myslí úplně stejně jako my tady.

    Co ti vůbec brání se kochat 100 km-h? To je oproti 80 takový nebezpečný mayhem? Není pak lepší jezdit radši 60, co kdyby?

    1. Jak 60?! Čtyřicet!

     1. Ja vam obom dam ze styridsat. Pekne chlapa so zastavkami 50m pred Vami, policajna eskorta a pred kazdou zakrutou trubit. A samozrejme povolenie od DI prislusneho okresu na kazdu jednotlivu jazdu spoplatnene podla aktualneho cennika.

      1. Ad semancko:
       Jdu si prořezat pneumatiky, spálit boty v kotli a amputovat si nohy. To by tak bylo, aby si lidi chodili a jezdili, kam se jim zachce.

    2. @fatdwi

     Mate nejake info o Nemcoch, ich okreskach a predbiehani na nich? Som teraz uz po x-ty krat pracovne v Nemecku, kusok zapadne od Mnichova. Okresky su 100 km/h. Standardna situacia – dobehnem autobus co sa plizi 60 km/h. Za nim biela bublinka, a.k.a. SUV. Cesta pekna, prazdna, v dialke jedno auto. Bublinka obcas vykukne ale nepredbieha. Za tri, plny, predbehnem to tak do 110-120 km/h, pustam plyn, zaradujem sa. O osem sekund neskor mi protiiduce auto blikne dialkovymi ked ma mina. Kazdy. Jeden. Den.

     Povazuju ma za rusivy element, ze som si dovolil zobrat oboch naraz? Vie vytusit ze som siel 100+? Je predbiehanie na okreskach povazovane za nebezpecnost a to sa predsa nerobi?

   5. Zatímco jiné národy nebourají, neumírají, nejezdí vůbec rychle, neprdí, nenadávají v hospodě, ale sdružují se v občanské společnosti v místní čajovně.

   6. To jsi jen s věkem ztratil koule. Počkej, až začnou kolem tebe lidi moc rychle chodit.

   7. Kukám, že Nissan verne slúži ďalej. Je ti ľúto kŕmiť či hajsať Mountainera do roboty?
    Ak by sme súdili národy podľa toho ako jazdia či a kde predbiehajú na aute tak by si v kategórii „národ debilú“ mal zastúpenie zrejme zo všetkých krajín Európy. Možno by tam chýbalo Švajčiarsko či Nórsko ale tam je „slušné jazdenie“ vykúpené extrémnymi trestami (peňažnými) spolu s fašistickými obmedzeniami (80 či 70km/h na okreske, 30-tky s mobilnými radarmi, či mobilné radary kde kade v obci aj na miestach kde to ozaj nieje nutné – čakám „darček“ zo Švajcu kde som pirátil asi 56 na 50-tke). Takže nemaľujme si tu vzdušné zámky, že všetci nemci sú šťastný, že sa môžu kochať 80km/h na ceste do / z roboty po ktorej už išli bambilión krát a nieje tam už nič čím by sa kochali.

   8. Jsem spíš ten z těch rychlejších = cestovní rychlost kolem 100 – 110 km/h na kvalitních silnicích. Lidi, co jezdí kochačku a pokud mohou, tak uhýbají rychlejším, mi vůbec nevadí. Předjedu, poděkuju blinkry a jedu dál. Touhle rychlostí nejezdím proto, že nestíhám, ale proto, že mi to vyhovuje, vyhovuje to i autu (na šestku má motor při takové rychlosti někde kolem 2000 – 2200 rpm), jede se plynule a jako bonus dojedu domů o něco dříve. I kdyby to bylo o pět nebo deset minut dříve, zaplaťpánbu za ně.
    Co mě ale neskutečně tankuje, jsou takoví ti kochači, co se kochají a vy ostatní se podělejte, co máte co jet rychleji než já. Vůbec se nestydí za to, že za sebou táhnou kolonu a zdržují hromadu dalších lidí. Takové se snažím mít za sebou co nejdříve. Když má někdo potřebu jet pomalu, prosím, ale ať potom nezavazí těm rychlejším.

    1. Proto jsou vozidla již delší dobu vybavena sonickým urychlovačem.

     1. Tím myslíte klakson? Ten v takových situacích používám jen výjimečně, spíš se snažím dotyčného kochala co nejdříve bezpečně předjet (bez ohledu na nějaké čáry na silnici, které se tam mohou momentálně vyskytovat). V tomhle je skvělé třeba Rakousko, kde je na silnicích povolená stovka, všichni tam jedou mírně nad stovku, jede se svižně, plynule, pohodově a nikdo nemá zvláštní potřebu předjíždět. Kde je rychlostní omezení – většinou na 80 nebo 70 km/h, tam má v naprosté většině logický smysl a všichni to dodržují jaksi přirozeně. Jen tady v Čechách v důsledku zparchantělé dopravní legislativy jsou rychlostní omezení zneužívána k šikaně řidičů a kasírování do městských a státních pokladen.

      1. Ano, tím myslím klakson.
       S čárami máte pravdu, místa kde máte rozhled na půl kilometru a více a přitom je tam plná čára, jsou k předjíždění nejlepší.

       1. Já používám spíš jiný druh naznačování, že by ten přede mnou mohl jet rychleji – loket na boční lištu okna, hlavu opřenou o ruku a prsty netrpělivě poklepávám na věnec volantu, aby to bylo vidět ve zpětném zrcátku toho přede mnou :). Kupodivu to v naprosté většině případů funguje – dotyčný buď přidá na rychlost v místě obvyklou, nebo uhne a pustí mne před sebe. Žádné troubení, problikávání, vulgární posunky, prostě jen zdvořilé naznačení, že dotyčný zdržuje.
        No a u koho ta moje němohra nezabere, toho bezpečně předjedu na nejbližším vhodném místě (vizte můj komentář výše).

        1. Ad CzechDave:
         Za snížené viditelnosti, nebo pokud ten před Vámi okázale ignoruje zpětná zrcátka, to asi moc fungovat nebude. A dodám, že na jednom probliknutí (ve chvíli, kdy může řidič přede mnou se šinoucího vozidla nějak kooperovat na zrychlení provozu) nevidím nic nezdvořilého.

      2. Dave: A taky Vás někteří, které jste právě, vzdor nesmyslné plné čáře, předjel, příčinlivě problikávají dálkami, ve snaze upozornit Vás, že jste patrně jen přehlédl vodorovné dopravní značení a dbají tak na dodržování dopravních předpisů nejen vlastní, ale i Vaše?:-)

       1. Ad Jack Torrance:
        Dovolím si nesouhlasit. Na své dodržování dopravních předpisů často nedbají.

        1. predseda- jezdit 90 km/h gps mimo obec neni povinnost, je to maximalni povolena rychlost. S tim troubenim bych si spis dal majzla, nikdy nevite co za psychopata jede pred vami a mohl byste snadno prijit k urazu, navic nevite proc nejede 90 gps, muze to mit radu pricin. Jinak troubeni je pripustne mimo obec pri samotnem manevru predzjizdeni (k upozorneni ridice predjizdeneho vozidla) i kdyz jsem to v praxi snad nikdy nevidel, to spis jsem parkrat zazil probliknuti dalkovejma coz se smi i v obci.

        2. PanPredseda: Tak. Bohužel jsou ale často přesvědčeni, že dbají. Třeba už jen proto, že nikdy nepřekročí nejvyšší povolenou rychlost. To je totiž to nejvíc nejdůležitější, říkali to přece už tolikrát v televizi… Jinak já taky nikdy na nikoho pomalejšího netroubím, není proč. Respektuju plně jeho volbu jet tak rychle (pomalu), jak se on aktuálně cítí a není mi nic do toho, proč tak jede. Na oplátku ale čekám, že jemu bude šumák, že (a proč) já chci jet rychleji a že ho tedy předjedu v místě, které k tomu já považuji za vhodné a bezpečné. Že na mě nebude blikat a dál si bude hledět svýho a ne mě zkoušet vychovávat.

         1. Ad Jack:
          Tak já si někdy zatroubím. Hlavně proto, že se ten řidič přede vleče už dlouho a nebylo možné ho (bez ohledu na dopravní značení) bezpečně předjet bez jeho spolupráce (uhnutí ke krajnici), které ale mohl provést.

         2. Tak jsem dneska zažil zajímavou příhodu:
          Kolonu vede modrá dodávka, která jede mimo obec cca 60 km/h a po městě 30. Po pár kilometrech se situace ustálila na tom, že druhý v koloně byl bílý VW a třetí jsem byl já. Ve městě, kde ta dodávka valila těch třicet projevil její řidič ohleduplnost a ve chvíli, kdy to bylo možné, uhnul doprava na krajnici a ještě bliknul pravým blinkrem Volkswagenu, že ho může předjet. V daném místě je plná čára, ale dodávka byla tak vpravo, že by se tam nejspíš VW vešel, aniž by tu bílou čáru přejel. Jenže se asi bál, že se mu to nepovede, bílou čáru přejede (hrůza), případně při přejíždění dodávky jedoucí 30 km/h přesáhne on sám padesátku (ještě větší hrůza). A tak se dál šoural za ní a neuhnul, ani když jsem mu bliknul dálkovými, že bych je teda předjel oba. Široká krajnice skončila a dodávka se vrátila zpátky do pruhu. Tak jsem je nakonec „oprasil“ těsně před koncí obce přes plnou, protože kdybych čekal na přerušovanou čáru, tak to nejspíš nestihnu kvůli vozidlům v protisměru.
          Ovšem vzal jsem si příklad z Jacka a netroubil jsem. Třeba ze mne nakonec bude lepší člověk (než ten ňouma ve Volkswagenu).

          1. nojo, ale mě se děje zatraceně často něco jiného. jedu si zatáčkama, kde se předjet moc nedá, někdo mě dojede a tak nějak z něj čiší, že by rád jel o fous rychleji než já. oukej, chápu, má lepší auto, umí líp řídit, má jinde práh odvahy, není problém, hned jak to jde, tak ve výjezdu ze zatáčky nepřidám plyn, zajedu skoro úplně na krajnici, bliknu doprava, on pochopí, předjede a děkovně zabliká. potud selanka. ovšem nějak ho vyvede z konceptu to, že mu nenajíždím trasu a nesvítím brzdovkama, a tak začne bejt bezradnej, neví kudy jet a kdy přibrzdit, a začne se vláčet jak smrad a já jedu další kilometry ve vláčku za ním. no řekněte, mám já tohle zapotřebí? (běžně na trase mezi Plavy a Mexikem)

          2. Ad Lukas B.:
           Tak z Vás pak musí čišet, že byste jel rád o fous rychleji než on.
           (Běžně do Mexika autem nejezdím)

          3. jo, ze mě to nepochybně čiší stejně, jako to čišelo z něj, ale ješitnost mu uhnout nedá. což ho chápu, ale neomlouvá ho to. a ve vracečce mezi olešnickou pilou a hřbitovem předjíždím zprava po blátivé zkratce pouze výjimečně a zpravidla vétřiesky.

          4. Ad Lukas B.:
           A co si na něj posvítit?

          5. kdyby snad hypoteticky dokázal potlačit ješitnost a pustil zase mě, co myslíte že by nastalo? zase bych mu to trasoval a zase by byl nalepenej na mě. k čemu by to, prosím, bylo?

          6. Ad Lukas B.:
           Když byste se pravidelně střídali, tak byste si procvičili uhýbání a předjíždění, provětrali si blinkry a krajnice by se trochu očistila… no vlastně by to bylo k hovnu. ;-)

       2. Jack: Nevšiml jsem si, možná jednou nebo dvakrát? Spíše bych si tipl, že si ti kochači uvědomují, že zdržují a tak raději nevysírají ještě víc.

      3. K tomu Rakúsku by som len mal niečo.
       Nejazdia tam všetci (všetky vozidlá s rakúskou ŠPZ) nad 100 km/h na okreskách a myslím, že tak nejazdí ani drvivá väčšina. A obmedzenia na 70 km/h začínajú byť čím ďalej častejšie aj na miestach kde podľa môjho názoru nieje dôvod obmedzovať všetkých vodičov tou 70-tkou – a preto to veľa vodičov porušuje. Je ale pravda, že meranie max. povolenej rýchlosti nieje také časté ako v ČR či SR a keď merajú tak väčšinou tam kde to obmedzenie má nejaký zmysel.

       1. Po Rakousku už jsem pár let nejezdil, takže nemám aktuální zážitky. Po okreskách jsem tam jezdil málokdy, to častěji po státovkách, typicky z ČB na Vídeň přes Horn nebo do Steyru, případně dál směr Itálie, ale tam spíš už po dálnicích. Okresky byly celkem v pohodě, i když se jelo pomaleji kvůli rozhledovým poměrům a trasování.

 9. Je smutné, že dopady různých změn se prakticky neřeší: když to vezmu blbě, v Brně křižovatka 52/D1 ( https://www.google.com/maps/@49.1595104,16.6005343,16.5z ) – ve směru do Brna 60ka, ve směru z Brna 80ka (?). Paradoxně mi přijde, že dokud byla směrem do Brna 80ka, bylo to v pohodě. Od okamžiku kdy je tam 60ka to tam bývá občas celkem adrenalinové – část řidičů jede 80-90, druhá část zabrzdí pro jistotu na 45. Výsledek – najednou rozdíl 35 km/h při míjení v místě, kde to dřív vypadalo o dost bezpečněji.

  Z mého pohledu byla 80ka lepší. Otázka je co říkají statistiky a případně nehody. Ale to je asi těm, co o tom rozhodovali fuk.

  1. Karukulka: ta 60 tam je neskutečná zmrdovina. Jezdíval jsem tam svého času skoro denně a nikdy žádný problém. Netuším, který kripl to tam dal a co bylo motivací, asi jako obvykle ochrana hlupáků, kterou to pochopitelně nijak neřeší, pokud se někdo neumí rozjet na 80 a podívat do zrcátka, v 60 to taky nedá.

  2. V ČR je tak celkovo viac rýchlostných obmedzení, než je na SR. Len také moje pozorovanie, nemám žiadnu štatistiku. Pár krát ma dosť prekvapilo, že v kopcovitom teréne, prípadne nejaký horský priesmyk, kde medzi dvomi obcami človek prejde desiatky zákrut, tak na SR je proste bez úpravy všade štandard 90, hoci niektoré zákruty sú tak maximálne na 50. Proste, nech si každý sám rozhodne, koľko v ktorej zákrute zvládne. Kdežto v ČR, je pred každou zákrutou značka 80, 60, 40, 70… presne podľa toho, aký kto kde vyrátal polomer a sklon vozovky. To keď medzi dvomi dedinami máš asi tak 20 rôznych úprav rýchlosti, tak po čase už ich prestaneš aj vnímať. Konkrétne to mám odsledované v severnej časti Moravy… zvyšok ČR neviem.

   1. To je jasné, jsou to kasírovací místa. Ploskolebcům pak jen stačí na libovolném takovém místě rozložit nádobíčko a nasbírat chybějící čárky v pokutové kvótě.

Napsat komentář

D-FENS © 2017