Úhel pohledu…

Featured Image

Mno. To bysme měli. Tramvaj číslo 22 poruší předpisy, do toho se zamotá Aviatik a máme tu nehodu, jejíž oběti jsou nic netušící lidé čekající na zastávce. Tolik fakta. Stručná, ale dostačující.

Tenhle povzdech jsem se rozhodnul sepsat na základě nedělních „Zbytků okenní tabule“, uváděných na „Hvězdné“ komerční televizní stanici. Jeden příspěvek se týkal právě poměrů a situace v pražské MHD v návaznosti na neštěstí které se stalo. Zazněla tam hláška, že by si řidiči tramvají a autobusů měli – !!! „alespoň jednou denně uvědomit, že vozí lidi“ !!!. Co to ma bejt kurva za blábol? Myslím že si to zatraceně dobře uvědomujou, a rozhodně jim na náladě nepřidá, když z nich televize udělá potencionální masové vrahy. To že se stala chyba je fakt. O to mrzutější, že byl zbytečně zmařený lidský život.

V příspěvku hovořili za „veřejnost“. Kdo je do hajzlu veřejnost? Třeba JÁ! A mě se nikdy nikdo na nic neptal. A ptali se lidí na ulici jestli jsou spokojení jak jezdí tramvaje a autobusy. Slyšeli jsme odpovědi „bojím se“, „myslím že jezdí moc rychle“ atd…..

Na tuhle stanici čučí denně miliony diváků. Kdo si v týhle zmršený době uchoval nadhled a selskej rozum, ten vyhrává a možná pochopí co chci říct následujícíma řádkama. Tomu zbytku stačí že „Řidiči MHD jsou prasata a dobytci a zabíjej lidi“. Zajímalo by mě, kolik lidí se zamyslelo nad tím, proč k tomu vlastně došlo.

Sám jezdím pražskou MHD denně a vím, jak to vypadá. Používám převážně tramvaj, jezdím přes Karlovo náměstí, vystupuji tam a nastupuji. Taky mi občas přijde že to ty řidiči přehání. Ale když jedete tramvají přes Nusle, kolem půl osmý ráno, je to Saigon prvního řádu. A ač je vedle tramvajového pásu souběžný pruh pro auta, stejně se auta serou na koleje a to je třeba důvod proč jsem začal jezdit o tramvaj dřív – když musí tramvaj stát jen proto, že nějakej idiot neví na co je v autě volant, to je potom těžký pořízení. Když se šine v koloně třičtvrtě metru od pravýho chodníku a tramvaj se může ucinkat a jeho to nechá absolutně chladným, aby se po 200 metrech, kdy želvím poklusem tramvaj nabere třeba i 5 minut zpoždění, uklidil kam má.

Když to rozebereme jako scénář, hlavní postavy by byly asi tyto:

1. Řidiči MHD
2. Cestující MHD
3. Řidiči ostatních vozidel, kterým MHD šíleně překáží, ale protože jsou u nás pořád socky co nemaj na auto, musí je trpět
4. Veřejnost
5. Média

1. Řidiči MHD jsou tu pro naše osobní blaho a pohodlí. MHD je nezastupitelný prvek v městském dopravním systému. Tohle dohromady nám poskytuje celkem bezproblémovou možnost jak se dostat do zaměstnání, hospody, prostě kamkoli. Linky si vybíráme podle tras a jízdního řádu.

A ted se dostáváme k jádru pudla – mám být někde v 8:00, tramvaj jede v 7:40 a trasa trvá 10min. Řidič to ví, v kabině má nějakej bazmek kterej mu ukazuje jestli je napřed nebo pozadu. Ona to není žádná prdel, trefovat to na čas. A to jestli stíhá nebo ne tak se mu odráží na penězích – odměnovej systém, či motivační složka proniknula úplně všude. Když nestíhá, přijde o peníze. Když ma o peníze přijít kvůli idiotovi, jak jsem to popsal výše, musí ho to nasrat minimálně na jedno volební období dopředu. Tak se prostě snaží stíhat. Kdyby měl šanci dokázat, že to zpoždění bylo zaviněno nějakým idiotem – tramvaj nemůže překážku objet narozdíl od našich přibližovadel – bylo by to v pohodě. Ale on to nemá jak dokázat, a šéfovi se to hodí do krámu, páč „když mu ty prachy seberu, budu mít víc na prémie a budu mít lepší dovolenou“. A babo raď.

2. Cestující MHD – kdyby nebyli, ztratí MHD smysl a byl by klid. Bohužel se tu v naší vesničce potuluje milion zewlů, kteří tuhle zhůvěřilost, zovoucí se MHD používají, a xmrti tím nasírají řidiče ostatních vozidel. Asi si pošlu objednávku na Škodu Henlein a začnu to řešit po svým. Každopádně tu jsou a je to nevyvratitelný fakt. A tihle cestující si řídí čas i částečně podle toho, jak jim kam jezdí tramvaj. A spoléhají se že tam kam chtějí budou včas. Takže frajer si to šine tramvají, těší se na buchtu, a najednou se tramvaj zastaví, protože nějakej vůl šel na párek a nechal auto v druhý řadě. A jako na potvoru pořád nedorazily od Horsta Fuchse ty nový levitační připravky na oblétávání překážek a tak v ty tramvaji trčí a mačká do V-čka nějaký kraviny jako že tramvaj nejede a že přijede pozdě a je maximálně nasranej, stejně jako já když přijedu do práce pozdě jen proto, že nějakej magor má na záchodě místo hajzlpapíru roztrhanou vyhlášku. A ve finále nadává na tramvaj, místo toho aby si počkal na toho vola s párkem a proměnil ho ve světlo a teplo. Suma sumárum – tramvaj má zpoždění? U dopravních podniků jsou to debilové a zasloužili by dostat přes držku. Když si platim daně a nedejbože tramvajenku, musej jezdit na čas, nejlíp podle atomovejch stopek.

3. Řidiči ostatních vozidel. Maj tu smůlu že jim na ulicích překážej ty bíločervený krávy, ze kterejch koukaj ty socky a kterým se smějou zpoza tmavých skel. A protože oni maj na auto, můžou se na Karláku nebo Pavláku v klídku nasrat před tramvaj, počkat až přejede těch padesát aut z hlavní a pak jet. A protože jim po pár vteřinách začne lézt zvonek tramvaje na nervy, zamáčknou tlačítko hlasitosti někam k přepážce u chladiče a maj klid. Já osobně bych montoval na tramvaje lodní sirény, bohužel by to mělo negativní dopad i na nevinné okolo. Tyhle řidiči by osobně do socky nesedli, to je jen pro odpad a absolutní lůzry a tak se jima nemusím zabývat. A můžu si to kolem přeplněnýho, možná 50 metrů dlouhýho ostrůvku hnát kilo, páč mě se v autě nic stát nemůže.

Pak mě dokážou nasrat majitelé votuzidel. Standartní auto z fabriky bez problému zaparkuje na šikmý či kolmý stání tak, že najede čumákem nad chodník, na jemnej dotek pneumatiky s okrajem. A ušetří se dobrýho půl metru. Nepočítám různý extrémy, kdy je obrubník vysokej 20 čísel a zaparkoval by tam jen H2, to bysme se nikam nedostali. Zato majitel votuzený ochcáfky, snížený na výšku naplocho položených desítkových Lucky Strike, si přece neodře lak a pro jistotu nechá auto stát třicet čísel před obrubníkem. To aby kolemjedoucí vztekající se řidiči, nucení tu jeho omlazenou kraksnu od bohů z AAA objet, mohli obdivovat ajroplánovej dekl od nádrže. Hned po práci jdu do banky vyzvednout peníze na akontaci Škody Henlein.

4. Veřejnost. Nebo to nazvěme Lid. Já jsem člověk z lidu, chodím do zaměstnání, platím daně, využívám MHD. Když se vrátím zpět k MHD, konkrétně ke Karláku, zastávka směrem na Nusle, Vršovice a Smíchov je životu nebezpečná sama o sobě. Absolutně nechráněný ostrůvek, zprava tramvaje, zleva auta, motají se tam náklaďáky se zrcátky široce vykloněnými do stran, tramvajím ty zrcátka taky koukají jako sloní uši a zkuste se tam postavit ve čtyři odpoledne. Spíš to připomíná Václavák. Ale to v televizi nezaznělo. Že je ta zastávka na hovno, poddimenzovaná, bez ochranejch prvků, to je fakt. Ale nikoho nezajímá. Věc druhá je ta, jak se veřejnost chová. Stoupněte si někam stranou, někam kde budete mít dobrej výhled a zjistíte že mezi autama a tramvajema přebíhaj všema směrama děti, důchodci, maminky s kočárkama, lidi všech věkovejch kategorií. To taky není v pořádku. A když přejdete mimo přechod a strážník vám nechá zaplatit pokutu, nadáváte mu, posíláte do hajzlu a radíte mu ať nebuzeruje slušný lidi a radši chytá zločince. Jde tady jen a pouze o princip. V tomto případě jsou podmínky ztíženy tím, že prakticky žádné rozumné podmínky vytvořeny nejsou. Kocourkov.

5. Výše popsaný příspěvek se věnoval divácky „atraktivní“ věci – tramvaj zabíjela. Kdyby se chytli za prdel a nějak věcne to rozebrali, udělali by líp. Ale místo toho tam pustěj chmurnou hudbu – tuším že k tomu zneužili pro mě kultovní soundtrack z Matrixu I, drastický záběry, udělají ze sebe „hlas lidu“ a postavěj na pranýř řidiče MHD. Za tohle bych zavíral.

Kolik lidí si tohle uvědomí? Tady je to o souvislostech, když se podělá jedna, nějako se to ustojí, ale tady se to podělalo všechno dohromady a zařvali lidi. Ale protože už tady nějakej pátek žiju, musela by ta tramvaj bouchnout, aby se začalo něco dít. Dopravní podniky vysolej odškodný, zastávka už je možná opravená, a když jsem dnes jel ráno přes Karlák, lidi dál vesele běhali mezi tramvajema, autobusama a autama.

A tak jsou zase v matičce Praze nastolený ty slavný a jasný poměry.

Jedno vím určitě – malá skupina lidí si tohle bude pamatovat do smrti. Řidič Avie a řidič tramvaje. A pozůstalí, kamarádi, přátelé, známí. Pro ostatní to vyšumí…… kolik z Vás si vzpomene kdy se ta nehoda stala?

Dnes ráno jsem jedním okem zahlédl titulek v novinách – „Řidič tramvaje 22 pravděpodobně doháněl zpoždění“…………….
…………. Nebylo to tady o pár řádků výš?


23.3.2005 Vincenzo
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
121x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!