Účtování s demagogy - zpět na článek

komentářů 118

  1. Jo, tohle jsem shodou okolností četl také. Kolem a kolem je to žvást. Účelově generalizující a takový jak na obědnávku.

   1. Tak tak. Ale je zajímavé vidět, jak nás vidí druhá strana.

    1. No, nic pěkného to rozhodně není. Ale mám takový dojem, že to je zase příprava na minulou bitvu. Jak oni, tak i jistým způsobem my. A až (jestli) k něčemu dojde, bude zase skutečnost a adekvátní reakce ouplně jiná, drahý sousede.

 1. Včera jsem poprvé ( a více nemusím, idealizaci nemusím) viděl film Jan Palach. Počkám si na příští vydání opravdových záběrů té doby. V tom roce, kdy se upálil, mně totiž bylo jen 12 let a tak si myslím, že nemám právo hodnotit. A Vám, co hodnotíte dnes, a více o socialismu z doslechu, si dovoluji tvrdit, že víte hovno.

  1. O tom není sporu.

  2. Zena na to cucela a pak mi vecer zacala vymejvat palici, ze jakej to prej byl chudak. Tak jsem se ji zeptal, jaky ze presne typ dokumentarniho zanru prave sledovala a bylo po argumentech.

   Jen jsem se o5 presvedcil o tom, ze nesledovanim TV vubec o nic neprichazim.

   1. Mě lidé kteří koukají na TV vůbec nevadí, ale já se všem zprávám tam jen směju pod fousy, anebo to vůbec nevnímám. Já sám televizi nezapínám.

    1. Já se taky televizním čumilům směju pod vousy.
     Ale jen do vyhlášení výsledků příštích voleb kdy se mi tiše ježí chlupy po těle hrůzou z toho co ti magoři s vymytýma mozkama zase zvolili za psychopaty, zloděje a mafiány do parlamentu (aneb: v mým štátě nikdo nebude kradnůť, jen já a Ťok) a v duchu kalkuluju, kolik nám ti supi zase uklovají z naší mršiny demokracie a zdechliny právního státu .

     Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp.

     1. Já už radši dopředu nepočítám, protože bych se zbláznil dopředu, když to ještě nemá smysl. Já se snažím pracovat na tom malém území které mohu obstarat já a taky se snažím k volbám popostrčit ostatní. Alespoň pro ten pocit, že nemám pocit že jsem se na to vyprdnul.

   2. Hm, to já viděl nedávno po ca. 20 letech Televizní Noviny a pochopil jsem, proč je řada místních diskutujících tak permanentně fanaticky naštvaných a bublajících kvasem lidového hněvu. Sledování něčeho tak nehorázného prostě musí zanechat následky.

    Jediné co nechápu je ten masochismus, se kterým televizi kterou nenávidí sledují pořád znovu. Mně „domácí debilizátor“ nechybí naprosto vůbec.

    1. Tak každý si z toho vezme to svoje. Vy znechucení, jinej orgáč. Ale nevím, kde berete tu jistotu, že „Vás“ je málo a „jich“ mnoho. Podle voleb? Tady se každej předhání v tom, jak radši nepůjde volit, že nemá co. Pak ty výsledky taky vypadají.
     Taky je tady nikdy nevypsaná soutěž o to, kdo všechno nemá TV. Já jo. Chci např. tu WWII vidět hezky v pořádném rozlišení a nestydím se za to :).
     To je taky nápad dívat se na zprávy na Nově.

     1. Přesně. Já napsal článek proč chodit k volbám a tak okolo a jsem akorát za debílka. Mně osobně tenhle postoj nějak neubližuje, on ubližuje nám všem.

   3. Tak se mrkni na tohle, takhle o něm mluví jeho kamarád a spolužáci. Pořád to ale nevypadá, že by to byl úplnej kretén. Dost dobře nemůže za to, co si z něho udělali za modlu desítky let poté.
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/svatouskovsky-pohled-na-palacha-me-uz-stval-rika-jeho-kamara/r~edf7f2e0f7eb11e8a470ac1f6b220ee8/

    1. To vypadá na dost mimořádnou míru masochismu.

     Každopádně (asi nejen) já bych se na Palacha díval mnohem vděčněji a za skutečného hrdinu bych jej považoval, kdyby namísto té nesmyslné, absurdní a nicneřešící sebevraždy zbavil svět pár komunistických sviní — riskoval by při tom život přesně stejně, nejspíše by přesně stejně i zahynul — a bylo by to aspoň k něčemu dobré.

     1. Jaký národ, takový hrdina. Protože teď bychom se hádali o to, že ten zabitej komouš měl ženu a děti, a že při pokusu o útěk sejmul chudáčka esenbáčka.

      1. To ale neni totez. Sejmutej komar – dobrej komar. Zcela jiste by si kamikaze Palach nevybral nejakeho komara, co sedel nekde ve vratnici, ale nekoho, kdo prave vylezl z UV. Oni ti soudruzi necekali, ze by se objevil novodoby Silver B. A ze mel rodinu? To meli ti popraveni, vezneni a okradeni lidi v padesatych letech taky. To prece nikdy komary nezajimalo, tak proc by to melo zajimat nas?

       Kdybych ja dospel do stadia, ze bych si mel vzit zivot, pak bych to rozhodne udelal s co nejvetsim poctem svini na tomto svete. A bez ohledu na to, co by si pak kdo rikal, protoze vzdy jsou nakonec dva tabory.

       1. Však já souhlasím. Ale podívej, jak dopadli Mašíni.

        1. Masini ale presne udelali to, co rikam, ze je kravina – zabit nejakeho pesaka nekde na konci. To je zbytecna smrt. Nikdy jsem netvrdil, ze fizly je potreba vystrilet an bloc, i kdyz je nemam rad. Takhle se to proste nedela.

         1. Ponechme stranou Mašíny*; ale pokud hovoříme o obecné taktice v boji proti totalitě, pak právě naopak.

          Zabít pohlavára je gesto, jehož smysl je zcela zanedbatelný a reálný efekt typicky kontraproduktivní, srovejte třeba Heydricha**. Jediná potenciálně funkční taktika je právě šířit strach mezi běžnými pohůnky, na nichž režim stojí a bez nichž by se neprodleně sesypal.
          ____
          * Již ostatně nikdy po „nějakých pěšácích“ nešli; zabili akorát toho esenbáka při získávání zbraní, a pak pokladníka a pár dederonů při úplně normální sebeobraně.
          ** A to bych raději ani nerozebíral, proč přesně to Beneš udělal :)

          1. Nevim nevim… Pokud odstranim jednoho pesaka a pak se vyparim z bojiste, tak zadny extra strach mezi pesaky asi sirit nebudu. Kdezto kdyz odstranim pohlavara, musi ho nekdo nahradit a je treba sance, ze muze byt lepe zlomitelny, ovladatelny, atd., atp.

           V boji se vzdy miri na lampasaky, protoze jsou hure nahraditelni a mnoho pesaku bez lampase ani nevi, co ma vlastne delat.

           Ty PSaky, co Masini sundali v Nemecku, jim pocitam k dobru. Ty neresim. Ale do te doby do byla celkem zbytecne krvava loupez. Nebyli v casovem pressu, mohli se obeti zbavit ponekud lepsim zpusobem.

          2. Bylo jim dvacet a nebyli to profiagenti, byť nějaký záškodnický výcvik absolvovali.

          3. Pokud si to dobre pamatuju, tak toho druheho fizla odkraglovali az pote, co ho omracili chloroformem. To i dvacetiletej kluk umi posoudit, jestli je to dobrej napad. A nejhorsi zrejme bylo toho fizla zmaknout. Na zabiti uz staci i stara babka. Neznam detaily, jak toho druheho fizla vlastne dostali, jestli tam bylo risiko identifikace, ci ne. Ze se fizl necha obrat o zbrane, to by za valky bylo na polni soud a kulku do palice, to je jasne. Ale z hlediska Masinu bych se rad nejak dozvedel ten detail, jestli opravdu museli.

          4. Jak zpíval Landa: „proti zlu zlem, ale nestát se grázlem“, to je asi to nejtěžší v takhle špinavé válce.

          5. V boji proti organisované jednotce se míří na lampasáky proto, aby se rozbila její organisovanost; tohle ale je trochu jiný případ. Jistě, atentát na pohlavára tam, kde vím, že jej nahradí někdo pro-mne-lepší (nejlépe rovnou někdo v mém žoldu ;)) smysl samozřejmě má, ale to jsou naprosto výjimečné případy.

           K těm Mašínům: Eh? Cože?!? Zbavili se pouze jedné jediné oběti, totiž toho esenbáka; a to tím asi vůbec nejhumánnějším myslitelným způsobem — nejprve jej uspali (se slovy „musíme vás na chvíli uspat, abychom měli čas utéci“), a teprve ve spánku jej zabili.

          6. Re: ocs
           14.1.2019 v 21:35

           Bylo to zabiti uspaneho fizla nutne? Indentifikoval by je?

          7. Já mám na Mašíny takový ambivalentní pohled. Ano, komunisti jim ublížili a rozhodně si nemyslím že to bylo dobře. A to že zabili toho flojda, to také chápu, určitě by je identifikoval, a i kdyby nechtěl identifikovat je, tak by identifikoval někoho jiného kdo by měl problémy nezaslouženě. Když by to chtěl uhrát na ztrátu paměti, tak by na tom byl bit on a jeho rodina. Proč mám k Mašínům ambivalentní vztah? Krom toho že se prostříleli tam kam chtěli, v tom nevidím žádný vyšší cíl, spíš prostě vlastní cíle a prospěch a na tom se vybudovala aureola bojovníků proti totalitě.

          8. Jejich cílem bylo bojovat proti komunistické totalitě. Poté, co se prostříleli do Západního Berlína, prosili o výcvik, válečný materiál, a vysazení zpět. Marně. Tak se dali alespoň k Zeleným baretům, a bojovali proti jiným komunistům jinde, když — stokráte bohužel — na boj proti komunistům v ČR Západ nereflektoval :(

           Nakolik to lze nebo nelze označit za vyšší cíle, to už si samozřejmě musí zvážit každý sám za sebe.

          9. Re: ocs
           14.1.2019 v 21:57

           Tezko rict, do jake miry by to byla jen lokalni vendeta za popravene po jejich uteku a do jake miry by meli nejaky vyraznejsi efekt. Zapad to asi zvazoval dukladne.

          10. Jenom technická, pokud vím tak mašíni u zelených baretů proti komunistů nebojovali. Sloužili sice v Koreji, ale až pár let po uzavření příměří. Korejská válka skončila někdy v době kdy lezli přes čáru de NDR.

          11. Vyšší cíle mají nižší oběti.
           Zkus si hypoteticky představit, že jsi syn toho podřezanýho.
           Nekladl by sis otázky typu: to ho nemohli jenom omráčit, abych tady nebyl celý dětství sám bez táty? Neměl bys touho po pomstě? Nekladl by sis pořád otázku: „museli vědět, že režim neporazí, jenom prorazí na druhou stranu, tak mi podřezali tátu?“.
           Já ano.
           Jiní (zejména rodina Mašínů) mají pocit, že byli v roli oprávněných a nedivím se po té zlodějině. Ale každý má svůj rozum pro zvolení prostředků.
           Kdybys chtěl zabít všechny nespravedlivé na celém světě, nebudeš mít po zbytek života co na práci.

          12. Podle všech dostupných informací ano bylo; ano, identifikoval by.

           Poznámka: podle mého osobního názoru by bylo zabít jej správné, rozumné a mravné, i kdyby toto risiko nehrozilo. To nebyl nějaký náhodný kolemjdoucí, to byl Noskův esenbák.

          13. Re: ocs
           14.1.2019 v 21:53

           Chapu. V tomto smeru asi mam jeste na cem pracovat. Sice se do takoveto situace asi nikdy nedostanu, ale muj zebricek hodnot neni zcela racionalni.

          14. On to velmi dobře rozebírá Ross v Unintended Consequences (a nepochybně jiní jinde).

           Zdalipak by na Vás působilo podobně problematickým způsobem zabití omráčeného gestapáka o pár let dříve?

          15. No, ono tohle soudit není snadné a rozhodně bych se nechtěl do takové situace dostat. Kde je hranice hrdinství a banditismu? Já sám bych jejich čin nijak neglorifikoval, ale rozhodně bych je apriori neodsuzoval. Někdy jsou takové situace, které se nesnadno hodnotí a jejichž dopad je takový, nehmatatelný. Kdyby ten zabitý byl nějaké vyšší zvíře, tak to bych spíš schvaloval. Ten zabitý měl prostě peška že tam byl. Víte, tak to prostě bývá. Panstvo poštve „svoje“ lidi proti sobě a pak jen pracuje s tím, co poddaní udělali. Spíš bych bych se smiloval nad anonymním gestapákem, než nad člověkem jako byl Bormann, nebo nějaká jiná pozlacená nacistická/komunistická veš.

          16. 14.1.2019 v 21:16 :)

          17. Re: ocs
           14.1.2019 v 22:04

           Gestapo nevnimam jako SNB. Gestapo je pro mne StB a ty bych, samozrejme, podrezaval s chuti. Mozna i proto radeji nebudu chodit na ‚dny nezavrenych dveri‘ do ANOfertu.

           Tedy srovnam-li risskeho fizla a komunistickeho fizla, pak, pokud bych neriskoval identifikaci, bych je nechal svazany, ale nechal bych je zit. Zvazim ale, zda-li je toto rozumny postoj prave proto, ze sam rikam, ze kazdy je soucasti zla, jen ruznou merou.

          18. Jenže oni právě identifikaci riskovali. Dopravní nehoda se obvykle nechodí nahlašovat s punčochou na ksichtě, takže jinak by je asi na služebny nepustil :) Z morálního hlediska mě li štěstí, že kašík i Honzátko se k SNB dali až po převratu a oba to dostali jako stranický úkol od jejich místní organizace KSČ, takže kovaní komouši a kovanej komouš u SNB v 50. letech… Kdyby to byli nějací bejvalí prvorepublikoví četníci co se na vesnici zašili aby tam v klidu doklepali do penze, bylo by to horší.

          19. Ale oni to nevěděli a bylo jim to jedno. Dokonce v nějakém rozhovoru Paumer prohlásil, že by klidně zabili i dítě, kdyby je mělo prozradit.

          20. Nojo. Zakony partyzansky valky jsou kruty. (ona je samozrejme jina vec co Paumer tvrdil po letech od stolu a jina vec je, jestli by byli v realu schopni to dite opravdu zabit)

          21. Zákony partyzánské války spíš nejsou žádné. A proč by Paumer tohle tvrdil po letech od stolu, kdyby to nemyslel vážně, to nevím.

          22. No, on taky celkem rád machroval jakej byl bijec a lidi rádi zastávaj kategorický soudy když zrovna nejsou v situaci aby svoje tvrzení m,useli dokazovat.
           Ono ale to jeho prohlášení svou krutou logiku má. Odhalená odbojová skupina nemůže pokračovat v odboji, tudíž všechno co zabrání odhalení oné skupiny je žádoucí. Pokud to znamená oddělat ženu nebo dítě… Je to pak otázka, co si kdo vezme na svědomí. Zabít dítě a získat tak další čas, nebo nezabít a zapříčinit že einsatzkommando vypálí celou vesnici, partyzán, vesničan, bába nebo sníh…?
           Výsadkáři ze skupiny Wolfram byli taky okolnostmi donuceni popravit donašečku gestapa která infiltrovala partyzánskou skupinu k níž se přidružili. Sice ji mohli slušně poprosit jestli by na ně přestala donášet, ale asi se jim to nechtělo riskovat.

          23. Jo, tam to taky odsrali nevinní četníci, co se smrtí generála Luži neměli nic společnýho. To je holt válka.

          24. Zpráva o tohle „incidentu“ se roznesla a služební horlivost četníků notně uvadla.

          25. Oni četníci odbojáře moc nehonili, pokud vyloženě nemuseli, naopak dost často s odbojem spolupracovali nebo ho kryli. To zabití generála Luži byl z valný části nešťastnej incident s vinou na obou stranách.
           Nicméně ti popravení četníci s tím zabitím neměli zhola nic do činění. Pokud si vzpomínám, tak jeden z nich ani na tý stanici nesloužil.

          26. Vina byla hlavně na straně Němců, to je třeba pořád připomínat. Za druhou heydrichiádu taky nemohli parašutisté, ale nacisté.
           Četníci to měli složité, snažili se odboji pomáhat, ale taky nemohli vědět, jestli zrovna nejednají s nějakým Čurdou nebo Gerikem. Za rukojmí navíc sloužila rodina. Hnusná doba.

          27. jo, to bezpochyby. Nějakej protektorátní policajt to komentoval, že když šli ráno do služby, tak nevěděli jestli se večer vrátěj domů nebo jestli skončej v lochu nebo na prkně.

          28. Ale zároveň taky nechtěli ze služby odejít, protože byli jedni z mála s přístupem ke zbraním (byť jen ručním), a čekali, až to jednou praskne.

          29. Jo. Za Pražskýho povstání byla protektorátní policie a četnictvo rozhodující bojová složka, zejména v první fázi povstání. A to jim Němci ještě předtím stačili sebrat většinu pušek a střeliva. Počítalo se i s Vládním vijskem, ale to Němci prozíravě přesunuli do Itálie a v Protektorátu zůstala tuším jedna rota na Pražském Hradě a pak něco na velitelství VV.

          30. Donašečka gestapa a náhodný svědek? Nebe a dudy.

          31. Tak zabití ženský je taky fuj, ne?

          32. Proč? Protože má vagínu?

          33. Nevim. Asi. když maj lidi Paumerovi za zlý že by ji zabil kdyby musel.

          34. OCS: Heydricha zabili doktoři poslaní do Prahy z německa. Protože to vypadalo, že ho z toho čeští doktoři nakonec určitě dostanou.

           Pro čechy byl Heydrich ten nejmenší problém. Po jeho smrti si totiž oddechli nejen Britové ale hlavně sami nacisté, včetně Hitlera. Protože toho věděl (díky jeho schopnostem a inteligenci) až příliš o obou stranách, a netajil se záměrem toho využít pro sebe.

           A zcela správně předpokládal že ho žádný čech neohrozí. Ale nepočítal s tím divadýlkem které sehraje MI5 s tou partou mladých a nezkušených českých mamlasů. A už vůbec ne s tím že ho oddělají jeho vlastní lidi.

          35. Kabrňáku, tys lupič iluzí :-) :-)

        2. No, ponecháme-li stranou, že se jim nepodařilo dosáhnout primárního cíle, totiž destrukce komunistické totality (a to fakt nebyla jejich chyba), pak dopadli dost dobře, ne?

         Každý o nich ví. Všichni soudní lidé je právem považuje za hrdiny, jen občas pár frustrovaných bolševických pitomců zakvičí něco o vrazích, podřezávajících esenbáky. Vyšla o nich řada knih, komiks, připravuje se film — prakticky ze všeho vycházejí jako hrdinové (u knih je snad do jisté míry výjimkou akorát ta Kačorova sračka, psaná na objednávku a za peníze KSČ(m); jak dopadne film, to se zatím neví, ale jelikož je stavěn nad Zatím dobrý, pravděpodobně slušně).

         Navíc k tomu ještě se sami dožili docela za slušných podmínek docela slušného věku, což je pro bojovníky jejich typu dost výjimečné štěstí.

         1. „občas pár frustrovaných bolševických pitomců“ To právě bohužel není pravda. Odboj má bejt, ale tak nějak vocamcaď pocamcaď, hlavně aby se nikomu nic nestalo a aby to nebylo nečestné a nesportovní…

          Baví se po válce srbský a český partyzán a Srb říká: „My když našli nějakého Němce, tak jsme mu hned podřízli krk!“ Čech na to:“To bychom taky dělali rádi, ale u nás se to nesmělo.“

          1. Jiste… odboj samozrejme ano, ale jen v mezich zakona! :-)

         2. No, jsem dalek toho, abych vynášel do nebes hrdinné bojovníky Mašíny. Spíš mám dojem, že to byli dvacetiletí hoši, kteří nebrali ohled na naprosto nikoho v cestě za svým cílem, tzn. zdrhnout.
          Jejich destrukce komunistické totality spočívala hlavně v tom, že šli primárně po zbraních a penězích.
          Jejich hrdinné podpálení několika stohů slámy s odůvodněním, že tím hodlali oslabit násilnou kolektivizaci působí dojmem, že už tehdy nemohli být duševně fit, zřejmě pod vlivem toho, co prožili ve válečných dobách. Postřelení Leciána byl čin už přímo hanebný, uvážím-li, že ho nutně museli považovat za hasiče (Lecián byl v hasičské uniformě).
          Soudit je nehodlám, adorovat ale rozhodně taky ne.

          1. Pro historickou přesnost je vhodné dodat, že Lecián sice byl velitelem hasičů, ale nebyl v hasičském; byl v civilu s páskou PS VB na rukávu. Také nehasil stoh; namísto toho spolu s druhým šedým morem chtěli Mašína legitimovat a zadržet.

          2. Jak říkám, měl prostě smůlu. Na druhou stranu můžeme jen odhadovat co by dělal, když by je zadržel. Rozhodně by je nepustil dál.

          3. Potom jsem žil v omylu – měl jsem za to, že střela vedená na jeho hlavu se svezla po hasičské helmě. Tak to alespoň popsala Coufalíková, Leciánova dcera, v té době osmnáctiletá. Jestli je chtěl zadržet, to netuším, legitimovat ovšem bezpochyby.

          4. No, nesvítil jsem jim, také se mohu mýlit, žejo.

           Nicméně, tak nějak podle zdravého rozumu: aby Mašín střílel na hasiče pobíhající kolem stohu je zjevná blbost: chtěl odtamtud potichu zmizet, a tím by na sebe jen zbytečně upozorňoval.

           Totéž platí i ve vztahu ke komukoli, koho by prostě jen náhodou potkal, kdo by si jej nevšímal a běžel by k požáru.

           Pouze v případě, že jej někdo chce násilím zadržet, dává smysl perfektní, aby sáhl pro železo, a zabránil tomu.

          5. Inu, tohle je debata spíš k dobrému doutníku a láhvi červeného. Verzí jsem četl a slyšel více, slušelo by je rozebrat. Každopádně, povedená diverzní akce to nebyla. Ona byla vlastně zbytečná od samého začátku…

          6. …sakrys, uz aby bylo aspon jaro. Budu muset skouknout, jestli se mi Cohiby nepresusily. A dobre barikovane k tomu… jaaaaj. Misto toho venku pulmetr tech bilejch sracek a doma ja zasadne nehulim.

          7. …stejně teď držím suchej leden – Cohiby tady mám taky, dokonce koupené přímo v Havaně. Humidoru nemaje, držím je lehce povlhčené v ledničce. No, a víno se mi začíná hromadit, však já s tím zatočím v únoru..

          8. Už komoušská verze byla, že PS VB Lecián si všiml podezřelého cyklisty a chtěl jej legitimovat, což by nutně vedlo k prozrazení a následnému zatčení, i kdyby je na místě nezadržel a jen si poznamenal osobní údaje pro potřeby dalšího vyšetřování. Takže po něm vystřelili a čirou náhodou přišel o oko. Nejspíš odraženou střelou nebo nějakým odštepkem kamene nebo třískou nebo čím. Dostat do oka 7.65 Br, tak je na místě tuhej jak lomnickej suchar.
           Další věc je, že skupina bratří Mašínů (no spíš skupina kolem C. Nováka) neměla od počátku úmysl zdrhnout, ale vést odboj proti režimu. Proto si opatřovali zbraně a výbušniny a peníze a proto podpalovali stohy. Všechny tahle činnost by v případě zamýšleného útěku byla kontraproduktivní, protože by přitahovala pozornost a zvyšovala riziko prozrazení. K útěku se rozhodli až když se začala smyčka zatahovat, prootže odboj je odboj a šibenice je šibenice.
           Jejich odbojová činnost stála vesměs za prd, mimo jiné proto, že v mezidobí byl jeden z mašínů v lochu za napomáhání k emigraci a různí další byli na vojně a tak.

         3. Vražda to byla, o tom není sporu. Jak jinak nazvat podřezání svázaného člověka?
          Otázka pak zní do jaké míry – a kterou – vraždu schvalujeme a kterou ne.

         4. > „Všichni soudní lidé je právem považuje za hrdiny, jen občas pár frustrovaných bolševických pitomců zakvičí něco o vrazích, podřezávajících esenbáky.“

          Když národ žádné hrdiny nemá, musí si je vytvořit. Tihle zůstali naživu, tak si politici mohli na nich honit triko a Topolánek jim mohl osobně předat medaili. Ze skupiny Černý lev 777 nezdrhnul za hranice nikdo, komanči je pochytali, popravili, zavřeli, předávat medaili nebylo komu (pádu režimu se v kriminále dožil jen jeden člen). Ale přitom vyhodili do povětří dva sekretariáty KSČ, což je skutečný odpor proti režimu. Zapalování stohů nebo krádež peněz moc ne.

          https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%BD_lev_777

          Jenže skupinu Černý lev nikdo nezná. Je to jako ve zprávách, málo krve, málo mrtvol, málo publicity.

          Kdyby Mašínové vyhodili jeden sekretariát KSČ, zabili jednoho jediného funkcionáře (nemuseli zrovna Gottwalda), byla by tu stopa nějakého odporu.

          1. Což ale není chyba Mašínů. Legendy z nich udělali už komunisté, kteří jinak existenci dalších odbojových skupin tajili. To je jako s Palachem. Toho zná každej. Ale kdo zná Jana Zajíce?

          2. A kdopak si vzpomene na Vila Žingora? Který vmetl funkcionářům do ksichtu, že jsou „hovnopartyzáni“, svolal svojí starou grupu a odešli do hor bojovat proti komunistům. Těch muselo ukázňovat několik pluků SNB a byli posraní strachy…

          3. Sice bez detailů, což je škoda (bylo bohužel na psaní málo času), ale vzpomene — vizte ten odkaz hned pod námi v 15.1.2019 v 18:42 :)

           Proč ale hlavně píši: máte k těm strachy pokáleným plukům SNB nějaký zdroj? Já až dosud žil v domnění, že s ním naopak moc práce neměli a že jeho aktivní činnost nebyla příliš rozsáhlá (samozřejmě, každá drobnost proti komunistovi vždy dobrá). Ale mé zdroje, samozřejmě, mohou být neúplné. Díky!

          4. jo, aha, dík za link.
           Zdroje – oral history. Kolega mé ženy je Slovák a jeho děd byl v Žingorově skupině. Ale nevisel, tak nevím, jakou roli tam hrál :). Nicméně mně ukazoval protokoly kulometného přepadu Žingora and co. v nějaké dolině u Vrútok a pokud byla pravda asopň polovina z toho napsaného, tak to musel být hukot. Zemanovo „vrah je v poli“ lehký čajík ve srovnání s tímhle…

          5. skupinu Černý lev nikdo nezná

           Protože to tady lidi málo čtou :)

          6. Skupinu Černý lev téměř nikdo nezná, ale za vrahy a zločince je může označit jenom kovaný komunista. 90% lidí v tomto státě by je považovalo za hrdiny protikomunistického odboje. A právem.

           Mašínové nedokázali vůbec nic, co by se dalo za považovat jednoznačně za odboj. Zapalovat stohy je k hovnu, akorát nebylo čím podestlat krávy. Ukrást peníze dtto, akorát řadoví zaměstnanci nedostali výplatu, resp. ji dostali se zpožděním.

           Zabít policajta, pokladníka, postřelit hasiče, zaměstnat stovky dalších příslušníků při útěku, několik jich zabít – to všechno už dělali jen proto, aby si zachránili krk. S odbojem to má společného jen málo.

           Mašíny má problém označit za hrdiny spousta lidí, nejemnom voliči KSČ(M). A není divu. A většina lidí je ani nemá jednoznačně za zločince. Většina lidí prostě neví, co si má myslet.

          7. mjfox: Předně je třeba vycházet z faktu, že kdyby je bolševici nechali vycestovat, tak by Mašínové při útěku nezkřivili nikomu ani vlas na hlavě. Mašínové měli plán dostat se z republiky, nikoliv podřezávat civily.
           Mašínové jako jedni z mála se ven dostat dokázali, čímž spáchali hrdinský čin, ale za hrdiny bych je neoznačoval.
           Ostatní tak akorát plkali v hospodě, 86,6 % zvolilo Národní Frontu v roce 1948 a přes 2 000 000 jich bylo v KSČ.

          8. Kdyby Mašínové rovnou zdrhli, tak by po nich nešly stovky policajtů. Ale když napřed přepadnu četnickou stanici a vůz s penězma a nechám za sebou mrtvoly, tak po mě půjdou, to je jasný. To ani kvůli tomu útěku dělat nemuseli.

          9. To jsem tady psal už předtím. To že zapálili pár stohů a zabili pár chlapů, jen tak, tak jak se to událo aby pak zdrhli do Německa, to pro mně není žádný relevantní odpor. O Černém lvu jsem neslyšel. Díky moc.

          10. Je zcela logické že psychopat Topolánek &spol vyznamenali Mašíny – psychopaty a vrahy. Vrána k vráně sedá.

           A že je nezajímal Černý lev 777. Složený z normálních lidí kteří se chtěli vyhnout zabíjení jiných lidí a chtěli provádět teroristické útoky proti režimu, nikoliv proti lidem.

           A to je sakra rozdíl podřezat svázaného esenbáka nebo nechtěně bombou zabít esenbáka co se tam připletl.

       2. → Kdybych ja dospel do stadia, ze bych si mel vzit zivot, pak bych to rozhodne udelal s co nejvetsim poctem svini na tomto svete.

        Plácáš úplný nesmysly. Nikdo nikdy neví (a ty nejseš vyjímka) co ti „osud“ poskytne. Možná budeš rád, že se vůbec vysereš. Neber to ve zlým, ale je to tak. Ono se to strašně dobře plácá, dokud nedojde na lémaní chleba. A že to „lámání chleba“ čeká dříve nebo později každýho z nás, tak na to vem jed.

        1. No, panecku, tak ted jsi se ale zrovna netrefil, protoze je v mem zivote neco, na co nejsem zrovna hrdy, co by byvalo asi slo resit jinak a presto vim, jake to je, kdyz se vyseres na cenu vlastniho zivota, protoze jsi „u zdi“. A taky vim, jak rychle se vsechno v hlave behem par vterin honi a co cloveka napada. Na osud neverim. Vsechno si delame sami. A i v okamziku, kdy se rozhodnes to zabalit, mas stale ruzne moznosti.

         1. → No, panecku, tak ted jsi se ale zrovna netrefil,

          Je to možný, nevylučuju to.

          → Vsechno si delame sami.

          Naprostý souhlas!

          → i v okamziku, kdy se rozhodnes to zabalit, mas stale ruzne moznosti.

          Nemůžu soudit. Nevím. Zaplaťpámbů jsem se v takový situaci neocitl. Díky Bohu…

       3. > Kdybych ja dospel do stadia, ze bych si mel vzit zivot, pak bych to rozhodne udelal s co nejvetsim poctem svini na tomto svete. A bez ohledu na to, co by si pak kdo rikal, protoze vzdy jsou nakonec dva tabory.

        S co největším počtem sviní z tvého pohledu. Muslimák, co se odpálí někde na náměstí plným lidí, dělá přesně to samé.

        1. Samozrejme. Ale to je snad normalni, ne? Terorista Gabcik taky ze sveho pohledu likvidoval svini a Nemci to videli jinak.

         Proto tady slimaky nechci. Nechci je menit, nechci je vychovavat, nechci, abychom se k nim srali a nechci je tady.

     2. → namísto té nesmyslné, absurdní a nicneřešící sebevraždy

      Sorry jako, ale meleš úplný a totální hovna. Jsem z generace JP. Až si tím vším do morku kosti a na vlastní kůži projdeš, pak teprv dělej „závěry“.

      1. Honzo, kdyby rusaci za druhe valky bojovali s nacismem jako Palach, asi bychom to videli trosku jinak.

       Kdyz mne prepadne zlodej a ja namisto toho, abych ho pomoci olova prohodil oknem, symbolicky podpalim dum, tak se o tom jiste bude jeste dlouho povidat, to ano. Vsechny tyhlety symboly jsou super vec.

       1. → Honzo, kdyby rusaci za druhe valky bojovali s nacismem jako Palach, asi bychom to videli trosku jinak.

        Kdo ví? Nemám rád slůvko: kdyby (neboli teorie a pouhá hypotéza). Notabene v takovým kontextu (JP) o kterým je tu řeč.

        ps: nevím jak tebe, ale může mě do krve nasrat bagatelizce, všeobecný zpochybňovaní čehokoli a kohokoli. JP není pouhý symbol.

        1. A co je jiného, než symbol? Kdyby to v Rusku nepřevzal Gorbačov, ale někdo jako Teng, a začal opatrně dělat perestrojku, ale už ne glasnosť a demokratizaci, jsou tu komouši dodnes.

         1. → A co je jiného, než symbol?

          No přece ČLOVĚK, ne? ČLOVĚK, stejně jako ty, já, plus milióny dalších. Je ti to snad málo?

          1. Člověk bez úcty k vlastnímu životu, JP pro mne opravdu není symbol a kašlu na dobu a soudobé pocity. Podpálit se to je něco jako lehnout pod tank, to nemá logiku ani účel, je to zbytečná smrt. Člověka.

        2. JP byl clovek, ktery si se svym zivotem nalozil dle vlastniho uvazeni. Kdyby sedl do auta a rozmazl se nekde o most, vysledek by byl stejny. Nemame pravo ho zavrhovat, ale take neni duvod z nej delat nejakou modlu a vychvalovat ho jako jakehosi bojovnika proti cemusi. To je proste blbost.

         Jak rikam – symboly se valky nevyhravaji. Taky de facto se po smrti JP nestalo ale lautr nic. Cili pokud to skutecne delal jako nejakou motivaci naroda, pak ale naprosto selhal a svuj zivot promarnil neefektivne. Pomniky a filmy JP ted, kdy uz komari nejsou, nejsou bojem za nic. A v dobe, kdy bylo skutecne potreba bojovat, tohle nemelo zadny efekt boje. To kdyz vybehne polonaha aktivistka proti Zemanovi, tak to ma efekt stejny a pritom ta krava aspon prezije.

         Kdyby JP zapalil radeji na prvniho maje nejakeho funkcionare, tak by to byl symbol uplne stejny a on mohl zit.

         Jak rikam – je to pul stoleti stara vec, muzeme se na to divat treba jako na bitvu na Moravskem poli. Tam se take bojovalo blbe, protoze se podcenila Habsburska taktika. A mluvi se o tom donekonecna? Nemluvi. A pamatnik je tam taky. Pritom lidi tam zemrelo nepomerne vice a vliv na nase dejiny to melo mnohem zasadnejsi.

         1. Války se nevyhrávají evakuacemi.

         2. → Nemame pravo ho zavrhovat, ale take neni duvod z nej delat nejakou modlu a vychvalovat ho jako jakehosi bojovnika proti cemusi. To je proste blbost.

          Ano, NEMÁME PRÁVO. A tím bych to uzavřel.

         3. Druhá věta prostě není pravda. Proto to udělal tam, kde to udělal a tak jak to udělal. Taky mohl vzít náklaďák a jet na Letnou a pak dostal provaz. Jo, byla to blbost, největší, jakou znám, ale není sebevražda, jako sebevražda. Prostě něco obětoval, dle mne moc, víc než měl. Ale obětoval. Podle mne největší bolest neudělal bolševikovi, ale rodičům. Ale pokus se o to otírat co nejméně, ju? Žiješ si svůj „polibtemiprdelvšichni“ v horách.

          1. Uprimne… ja se vlastne ani o Palacha otirat nechci. Proste jedna smrt z mnoha. Sebevrazd mame kazdorocne nekolik desitek.

           Ale vzdy mne nadzvednou ti tvurci nove cirkve v jeho jmenu. Mam s tim proste problem.

          2. Tak si prosím přečti ještě jednou můj první příspěvek vůči Tobě – Palach dost dobře nemůže za to, že si z něj někdo (jinej) udělal modlu. Stačí? Chceš to kapitálkama?

     3. Přesně to si říkám taky. A vůbec všichni ti disidenti i „disidenti“ – kdyby bývali dali bolšanům ochutnat jejich vlastní medicínu (jak to udělali Mašíni), tak by se vidělo, kdo to myslí vážně.

      1. No, „vůbec všichni“ je trochu přehnané. Je velmi smutná pravda, že jich bojovalo málo; ale bojovalo jich mnohem více, než jen Mašíni — Mašíni jsou jen nejznámější (protože přežili). V souvislosti s „jak dopadli Mašíni“ z 14.1.2019 v 20:58 je spíše smutný osud těch ostatních, již bojovali stejně hrdinně, ale měli více smůly — a dnes už o nich skorem nikdo neví (zatímco Palacha, který nebojoval vůbec, znají všichni) :(

       Vizte prosím např. kapitolu „Jen žádný strach“ v Ecce Homo Armatus.

       1. Vím, že byli i další, Černý Lev apod. Já tím chtěl říci, že většina odpůrců zvolila prostě neúčinné metody. Bolšani mohli být poraženi jen hrubou silou velké intensity a hlavně četnosti. Salonní plky jim moc neublížily. Jinak souhlas, Mašíni měli mnohokrát ohromnou kliku. Ać to, jak dopadli jejich blízcí už takové terno nebylo… Dík za připomenutí té knížky, už dříve jsem si ji chtěl pořídit.

     4. No tak jeho maminka a tatínek (DMPVS) minimálně určitě ano. Zbytek, kam počítám sebe i Vás, o tom může tak maximálně plkat. Což činíte, plnou hubu úvahách o možnostech hrdinství jiných a za sebou veřejného odporu množství vrabčího trusu.

 2. Napíšu to sem, protože tady nejmíň příspěvků. Kdo z Vás narazil na video přísné starostky z Fukušimi na Slovensku:
  https://www.youtube.com/watch?v=PviLlgq7Hkc
  Narovinu jsem si poslechl celé zasedání a nejsem ovce abych dělal závěry z účelově sestříhaného videa. Stojím za paní starostkou. Je to takovej ten starosta co pro obec dýchá a žije a můžu Slovákům jen pogratulovat, že mají tak super starostku.
  Zastupitelé totální debilci.
  Trancparency International totální žumpa.
  Videosestřihy jsou tendenčně sestříhané, aby vás oklamali.
  #nebuďovce, #pražskákavárnajsoumrdky

  1. Hele, já bych byl opatrnej, často je třeba slyšet obě dvě strany, často se přitom jeden odkope a bude tím spíš jasno. Ale jo, tak jak to je, tak je to rozhodně zajímavý.

  2. „Je to takovej ten starosta co pro obec dýchá a žije“

   Ale hovno. Ale samozrejme tvojmu zvrátenému pohľadu na svet sa to zdá OK.

 3. Hele autore, precti si neco o 1. republice. Placas kraviny. Historie neni tak jednoducha, jak se doctes v casaku ze stanku. Dal jsem ten tvuj vyplod necet, tak nekomentuju.

  1. Já tady konstatuji to, že veškeré mediální kampaně které dnes zažíváme nejsou nic nového a je to jen to samé, jenom v jiný čas a s jinými kulisami. Když by v tom kufru byly materiály z Rakouska – Uherska, tak bych jen napsal že stejné metody a výlevy se používaly i za císařpána. Názor si měj jaký chceš, ale rozhodně nemám v důvod si myslet, že je lepší než můj.

 4. Tvl idiot uctuje s demagogy, to je ale pocteni.

  1. Tohle prohlášení má takovou vypovídací hodnotu, jako když se usereš na záchodě.

   1. No, porad lepsi, nez ten clanek…
    Ale chapu, ze jses mladej, rozzlobenej, kazda lez je ti dobra, kazde zkresleni historie tez a co se ti hodi, tak si to priohnes.
    Ale jo, je to blby, bude se to libit – az se divim docela spatnemu hodnoceni, je tam vsechno, co si dnesni publikum zada.

    1. No, když si myslíte že to tak není, tak mě váš jiný názor rozhodně žíly netrhá.

 5. Nic moc článek.

  1. Tak nic nového tam není, ani žádný univerzální návod na něco. Já totiž na ty univerzální návody nevěřím. On každý má svoje zvyky a schopnosti, za pomoci kterých se dobere cíle.

 6. Aby vám nepraskla žilka, strýcu….

  1. Neboj mladej, já se z toho neposeru.

   1. No, s tím si právě nejsem jistý. Lze postřehnout úzkostnou snahu reagovat na každý komentář a z toho dovodit, že si věc připouštíte blíž k tělu, než je zdrávo (vašim jazykem, že se z toho možná „poserete“).
    Záměrně píšu zdrávo, jelikož nedávno jste světu spílal za váš zdravotní stav. Po přečtení těch slabomyslných názorů v příspěvku, které nejsou hodny ani těch 6732 bytů, které užerou na disku a věren holistickému názoru na lidskou bytost konstatuji, že máte nemocnou i mysl, což možná spolu souvisí a je nebezpečnější, než si myslíte.S tělem vám nepomůžu, ale s myslí se o to můžu pokusit.

    1. Zajímavá analýza. Víte, to že odpovídám na většinu diskusních příspěvků které reagují na moje příspěvky já vnímám jako jistou slušnost a navíc já to vnímám jako diskusi. Je na tom něco závadného?

 7. Dokonalý článek, o fanaticích s fanatiky v diskuzi. Mašíni a Palach za hrdiny, ten fet chci taky.
  Ostatně pro „střileče komunistů“. Mohli jste se bohatě realizovat i posledních třicet let od devadesátek, kdy tu „svobodně“ působily mafie spřáhlé regulérně se státem po dnešní zaklekávání (dokonce stb premiérem) a zavíraní do basy nepohodlných podnikatelů. A dokonce máme novodobé Palachy. V roce 2003 bylo několik pokusů o sebeupálení jako prostest proti válce v Iráku a jedno úspěšné sebeupálení proti konzumu Zvláštní, že se tu vůbec nestřílí. Kde jsou hoši ty vaše emuscles?

  1. Dokud se dá u počítače hrát DOOM, tak to je v záloze IDDQD, IDKFA a to je každý hrdina. Možná že dokonce i vstane od bedny a odejde ven. Pak si uvědomí kolik ho co stálo a co z toho negativního se ho vlastně doopravdy dotýká. No, a pak je šlus.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017