U mě si eRouška taky neškrtne - zpět na článek

Počet komentářů: 137

  1. Technická. V nadpisu by mělo být „U MĚ nebo U MNE…“

  2. Nývlt je obyčejnej kolaborantskej dobytek srovnatelnej s některými esy protektorátní novinařiny jako byli např. Karel Lažnovský, Vladimír Krychtálek nebo Antonín Jaromil Kožíšek (všichni tři byli, mimochodem, popraveni, i když ten prvně jmenovaný trochu neoficiálně a dřív než zbylí dva).

  3. eRouška je ukradená mě. To v praxi znamená, že o ní vím prd, ani jsem si to nezjišťoval. Nevím jak funguje, na co to má být nevím o ní nic. Dokonce ani jaká rizika skýtá, prostě nic. Jako o dalších věcech, které jsou mi ukradené, třeba o fotbale nebo barber shopech.

    Jakmile už o něčem hodiny studuju podrobnou dokumentaci a vedu s tím boj, ukradené mi to není :)

    Jinak samozřejmě slovy VZ „nechci nechci“, když mě zatím nedonutili ani dát fotky a data na cloud, nepudu ani do tohohle.

    1. Ať mi klidbě zkusí nainstalovat eRoušku do tlačítkového Aligátora :-)
      Ale jestli se jim to povede, tak se fakt začnu bát.

      1. JH: některé aligatory měly v základu nainstalovaný spyware, zřejmě včetně tlačítkových modelů. Ne přímo z původní fabriky Aligatoru, ale prostě byl nainstalován „někde po cestě“.

        Tomu se říká „supply chain attack“ a vychází to z principu, že mezi výrobní linkou fabriky a koncovým distributorem jsou desítky mezikroků kde telefon kompletují, ověřují, balí, přelepují atd., a v každém z těchto kroků s vybaleným mobilem kdokoli může udělat cokoli se mu zachce – pokud si to výrobce zatraceně dobře jestřábím okem nehlídá.

      2. No uvidíme, jak se státu bude dařit mě přesvědčit, abych se vzdal N6230 a začal používat nějaký, který umožní mne šmírovat. Ona mne sice šmíruje i ta Nokia, už jen tím, jak se hlásí z různých míst a síť pak dává dokupy pavučinu volání. Ale to je všecko. Je to ve své podstatě přístroj, co nedělá nic, co bych aktuálně já nechtěl. Nevadí mi zrovna, že mě bonzuje při pohybu. Až mi to vadit začne – ve smyslu odesílaných údajů není problém pozměnit IMEI telefonu tak, že se namísto mě bude hlásit úplně jiný přístroj. Je to jako s fejkovými maily. Jsou to jen balíky nul a jedniček, není to spojitý analogový signál, který je velmi těžké, až nemožné věrně napodobit, či zfalšovat.
        Z tohoto mě hlava nebolí. Bolí mě z toho, že stát díky dobroserům ala Kartous, má páky na to, aby tlačil na moje blízké.

        1. Až mi to vadit začne – ve smyslu odesílaných údajů není problém pozměnit IMEI telefonu tak, že se namísto mě bude hlásit úplně jiný přístroj. Je to jako s fejkovými maily. Jsou to jen balíky nul a jedniček, není to spojitý analogový signál, který je velmi těžké, až nemožné věrně napodobit, či zfalšovat.

          Je mi te servisdoku lito.
          Ja nejsem elektrotechnik, o nic vic, nez jsem pilot nadzvukove stihacky, archeolog, jaderny fyzik, lekar, muzikolog, sociolog, geneticky inzenyr atd, ale z podstaty me prace, kdy presivam tuny a tuny novych informaci denne a muj mozek je schopen je kriticky tridit hodnotit a aktivne vyhledat, to, co potrebuju a chybi, vim jednu zasadni vec, ktera ti naprosto unika.

          Oni te nepotrebuji sledovat tvym vlastnim mobilem.
          Teda pokud nezijes na samote u lesa, nebo radeji v lese, aby te nevideli satelitem, nemas adresu, nikde nepracujes, nikde neukladas prachy, nikde nic nekupujes, nikdy u sbe nemas zadne doklady a nikdy jsi ani nemel rodne cislo.

          Pokud jsi jednou v jejich databazi, maji tvoje udaje, fotky, vzorky hlasu atd, tak aby te dokazali zpetne sledovat, den po dni, tak jim uplne staci data z mobilu tech ostatnich dobroseru, kteri ty smartpony s kamerama zepredu zezadu meli a nachazeli se v tve blizkosti, pokud by jim nahodou nestacily stacionarni kamery ve mestech, na uradech, v obchodnich centrech atd.

          Vem jed na to, ze kdybys pro elity cirou naaaahodou byl tak strasne zajimavy, ze by si chtely vytahnout tva data za rekneme posledni rok, ze by si je zpetne z podstatne casti nevytahli. Vsechny ty zaznamy nekde jsou, na to ber jed, akorat tam cekaji, az zacnou byt zajimave. Pravdepodobne nikdy zajimave nebudou coz jim ale pri soucasne smesne cenne datovych ulozist nebrani je archivovat na veky veku.
          Kdyby ses ale napriklad ted stal superslavnou celebritou a potrebovali by na tebe kompro, vytahli by bez problemu cokoliv, co jsi v poslednich x letech udelal, vyuzili by kazdou tvoji slabost a pekne by si te ohnuli, aby jsi skakal, jako oni budou piskat, at uz z prospecharstvi, jako ten blby panak Obama anebo gerontofil Macron, anebo diky citovemu vydirani, jako ta stara lesba Makrela, ktera zabije vlastni narod jen a jen proto, ze ji hodi do cesty pohlednou nezletilou priprchlenku, ktera buli krokodyli slzy, jak ji deportuji z Nemecka, protoze tam je nelegalni. Tak se to dela, servisdoku. Zmena IMEI ti vuuuuuuuuubec nepomuze.

          1. a takhle nejak vypada vizualizace, kdyz jde o analyzu dat v te nejhrubejsi prvni rovine :)
            https://edition.cnn.com/2020/04/04/tech/location-tracking-florida-coronavirus/index.html

            1. Ta vizualizace je zrovna z vlastních mobilů těch lidí.

              Člověka lze sledovat i když nemá mobil nebo ho má vypnutý, ale už to chce vyvinout trochu úsilí.

              Ale když ho má, je to mnohem jednodušší a dobře automatizovatelné.

        2. Byl bych taky zůstal u Nokií, ale fakt drsně dosloužily po mnoha letech.

          1. Mám volnou tuším že 3330ku, kdyby chtěli.

  4. Podle mě to v tom článku na Technetu vystihuje poznámka, že sdílení dat s Apple/Google je hlavně otázkou důvěry zákazníka v tu firmu.
    To samé platí i tady, přičemž státu se podle mě věřit naprosto nedá.

    Firma jako Apple nebo Google možná vaše údaje použije pro svůj zisk, možná i dost bezohledným způsobem, ale obvykle se neděje (a z pohledu té firmy většinou ani nedává moc smysl), že by vaše údaje použila přímo proti vám.
    Naopak stát v tomhle směru nemá moc zábrany.

    1. Stát a velké firmy jdou spolu ruku v ruce. Co nezneužije stát přímo, zneužije prostřednictvím firem, které mu rády údaje poskytnou.

      1. Tak státu ty údaje často poskytnou sami ti jednotlivci, protože je k tomu stát nějak přinutí.

        1. Jenže to už ten jednotlivec bude vědět, že ten konkrétní údaj o něm stát má, když mu ho sám dá. K tomu spousta lidí žije v bláhové iluzi, že k údajům o poloze pomocí signálu mobilního telefonu nebo k archivované el. komunikaci nebo výpisu bankovního účtu konkrétní osoby může mít stát přístup pouze na základě oficiální odůvodněné žádosti policie nebo soudu. To určitě.

          1. kdyby jen stat… ale co tajne sluzby vsech ostatnich statu, co nadnarodni korporace ala Google a co Deep State v USA, coz je takovy stat ve state, ktery si yije podle vlastnich pravidel, viz Snowden.

  5. Takže jediný důvod to nemít je, že za to ručí stát. OK, chápu. Na druhou stranu by bylo fajn si zjistit aspoň rozdíly mezi první a druhou generací eRoušky. První potřebovala telefon, protože to mělo fungovat takto:
    Budu mít pozitivní test, hygiena mi zavolá a zeptá se, jestli mám eroušku. Pokud budu souhlasit (!) odešlu ručně z aplikace data na server, kde hygienik uvidí telefonní čísla mých kontaktů z aplikace a zavolá jim, ať si dají bacha.
    To nikdy nezačalo fungovat, což je škoda.
    Druhá verze funguje úplně jinak:
    Budu mít pozitivní test a od hygieny dostanu unikátní kód, který zadám do aplikace. Tím odešlu informaci o své pozitivitě (resp. o pozitivitě držitele anonymního identifikátoru) na server a lidi, se kterými jsem měl rizikový kontakt, dostanou v appce notifikaci, že si mají dát bacha. Odpadá zde obvolávání hygienikem, který by mi stejně nic jiného neřekl. Proto nová verze nepotřebuje telefonní číslo.

    Podotýkám, že žádná z verzí nechtěla jméno. V systému jsem pod anonymním identifikátorem, který se navíc furt mění.

    Jinak souhlasím s tím, že do Googlí vrstvy, na které to běží, vidět není a nějaký zdroj rizika tam je. Na druhou stranu, pokud bych byl takhle paranoidní, tak ten smartphone už dávno nemám.
    Hlavní důvod, proč je eRouška na prd, je malá penetrace. Jinak ta rizika vidím jinde.

    1. I se 100% penetrací to bude pořád věštění z křišťálové koule. eRouška nevidí co má osoba A a B na hubě (nic? kus hadru? FFP3 respirátor?), jestli je kontakt vevnitř nebo venku, jestli fouká vítr od A k B, naopak nebo je bezvětří, nebo jestli mezi lidmi není tenká přepážka co infekci vylučuje. Nedetekuje pak nepřímé přenosy (nachrchlání na WC nebo ve zkušební kabince, kam za pár minut přijde další osoba). Pár false positives (na konci třeba doplněné nedetekovanou infekcí), lidi to přestane bavit a ten šmejd odinstalují :)

    2. Nechce to jmeno, to je hezky. K cemu vsemu to ma pristup? Zna to treba jmeno uctu, ktery tu appku stahl? Kolik lidi pouziva pro tohle anonymni mail? :) Zna to telefonni cislo? Ma to pristup ke kontaktum?

      Hele, spousta otazek a ja jsem linej zjistovat odpovedi. Aby to neskoncilo jako s tim bezcem, kteryho nabonzoval profil bezecky trasy z jeho telefonu, ze byl pobliz mista cinu… A TADY SE TA DATA POSILAJI PRIMO STATU!!!

    3. johny_r 5.10.2020 v 12:31
      *
      Při 100% penetraci by do týdne byli v karanténě úplně všichni.

  6. eRouška je typická pro dnešní dobu.
    Značná část populace si myslí, že se dá všechno vyřešit plácáním po šmatlafounu. Skutečný život je jim vzdálený. Dost mne děsí kde to může až dospět.
    *
    Nesmyslnost eRoušky asi nejlépe vystihl v prvním komentu uživatel rovik.

  7. Nějaká strana nezávislosti. To už je další strana? A kde je Matějka? A co svobodní? Člověče, vy se snad do smrti nedokážete trefit do pořádné strany,abyste tam zůstal. Třeba se jednou v životě konečně najdete.

  8. Musím se podělit – dnes jsem byl obklíčen rouškomrdy, ale ne na ulici jako pěšák, nýbrž v autě. Oni také v autech – motorizovaná úderná pěst rouškosekty. Auto přede mnou – zbržďovalo mě bezdůvodně pomalou jízdou a na vnitřním zrcátku visela zaflusaná rouška. Kouknu do zpětného zrcátka a za mnou to samé – rouškozmrd se zaflusanou rouškou pověšenou na vnitřním zrcátku… Krom přeškrtlého znaku EU se nevyznačuji ničím, co by je mohlo dráždit, tak tentokrát nedošlo ani na vytlačování ze silnice. Ale stojí za povšimnutí, že se veřejně prezentují i v autě (asi jim je zatěžko mít ten hadr na xichtě zbytečně, ale zase jim to nedá nepříslušet viditelně k sektě, i za cenu zúžení zorného pole).

  9. Tak pokud si někdo myslí, že o něm stát nic neví, pokud si nenainstaluje eRoušku, tak je IMHO dost vedle.
    Myslím že vyhledat nějakou osobu X a nějaké info o ní je pro bezpečnostní složky otázka pár hodin… :)

    1. Nic takového si nikdo nemyslí.

    2. Jak jsem podrobně rozebíral v prvním komentáři, přesnost eRoušky pro detekci jestli je člověk nakažen je někde na úrovni věštění z křišťálové koule. Z principů fungování je korelace mezi snadností šíření viru a kapének v prostředí a šíření elektromagnetického signálu na frekvenci kolem 2.4 Ghz dost nízká a ať nastaví kritérium pro hranici infekce jak chtějí, budou mít obludně velké množství false positives nebo false negatives … nebo obojího. A to i za ideálních podmínek, kdy to mají nainstalované a zapnuté všichni.

      Šíření paniky a zároveň falešný pocit bezpečí v jedné appce, no neberte to :)

      Co se týká aplikace a toho co kam posílá, tak oproti pouhému zaplému mobilu už se toho státu neposílá o moc víc. Teda pokud tam není skrytý backdoor, který není těch v publikovaných zdrojácích

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017