Ty moc voči nevyvaluj na tu mojí burku! - zpět na článek

komentářů 65

 1. V takovychto situacich se mi vybavuje prosnula veta ze Soukrome valky pana Wilsona: „Kdyz pred barakem bude sex a drogy, tak vzadu muzete klidne zaparkovat letadlovou lod a nikdo si ji nevsimne“.

  Presne tak funguje politika i v Evrope. A i u nas. Babis ted resi, jestli Lety byl lagr pracovni, nebo vyhlazovaci namisto toho, aby resili, kde se treba diky Kontrolnimu hlaseni k DPH, ktere nam uz skoro tri ctvrti roku funguje, objevily ty nerozkradene miliardy. Ocekavam, ze to bude neskutecny boom a Burese to vystreli do politickeho nebe, protoze konecne se prestaly ztracet penize. Ale az se vyresi lagr, ktery uz 70 let neexistuje.

 2. Shodou okolnosti nsem minuly tyden travil v podobnych koncinach – v okoli Zell Am See. Arabskych turistu byla v Zellu tak ctvrtina az tretina a vetsina podniku ma cedule nemecky, anglicky a arabsky. V principu bych proti tomu nic nemel, pokud by se nechovali, jako by jim vsechno patrilo (tady jdu ja, vsichni uhnete) a kdybych se nepotkaval s poslapanejma prkynkama, protoze nikdo nepochopil, ze u nas se na zachody seda… Cili nic moc a takovy to, ze bychom se v cizi kulture meli chovat dle mistnich zvyklosti, asi vetsina techto turistu nikdy neslysela. :-\

  1. No, byl jsem nakupovat v Bavorsku minuly tyden a na prodavackach bylo vylozene videt, jakou mely radost, ze do dveri vesel nekdo, kdo vypada jako Evropan.

   A co mi zena rikala, kdyz jezdi nakupovat do Reichu, tak tam je to podobne, uz asi rok. Ne, ze by vylozene lezly do prdele, ale jsou tak nejak ochotnejsi, nez byvaly drive. Zato kdyz tam vejde slozenej destnik, tak maji po nalade.

   Nevim, treba poznaji, kdo je turista a kdo ne.

  2. Nojo, to můžu potvrdit – prodavačky, ale i pinglmančaft na to má šestej smysl:-)
   Když se po Komedii 89´začalo jezdit do Vídně, tak tehdy to bylo jasný – rakouské prodavačky a nejen ony poznaly Čechy dřív, než otevřeli huby:-). Ta první vlna Čechů a Moraváků si stěžovala neskutečně:-). Ty následující nákupní vlny /tak asi léto 91/ už tak přesně poznat nebyly, prodavačky trefovaly nejpozději tak na druhý pokus i bez mluvení, jestli Polák, nebo Čech:-)
   Mám to jen zprostředkovaně, já měl všechno potřebné dovezeno v příznivém kurzu až pod rypák, takže jsem se do Vídně vypravil až nějak 94/95. Je krásná, tehdy tam ještě bylo krásně, nápisy „Češi nekraďte“ už skoro nikde nebyly a personál odborných obchodů byl velice vstřícný a ochotný, zvlášť když šlo o spřízněnou duši. To obvykle končilo tak, že v zadní kapse gatí zbyl jenom poslední, nedotknutelný obnos – na benzín pro cestu zpátky:-)
   Byl jsem ve Vídni pracovně předloni, ještě před hlavní vlnou vetřelců. V některých bočních ulicích už to na Vídeň, co jsem znal z minula, nevypadalo. Bylo to už o čuňu – černá hadica, Arab, Rumun. V devadesátých tam bylo poměrně dost rákosníků, které jsme už vůbec nezahlédli. Asi jsou všichni už v ČR.

   1. Jo, tak to bylo.Mexikoplatz ve Vidni v oblezeni Cechu, Julius Meinl a i jine obchody mely specialni cenu pro Cechy na levne kafe… na druhou stranu zase u nas byly po lesich cedule „Bitte nehmen Sie Ihre Abfälle nach Hause“. Taky pamatuju, kdyz jsem se dostal na jare ’90 do Benatek (ne tech nad Jizerou), tak nas tam hned na parkovisti odchytil jeden mnich a chtel nas pozvat do jejich klastera na jidlo. Dlouho jsem mu vysvetloval, ze zase takovi chudaci nejsme :-/. A nebylo to moji vizazi, ale informovanosti v Italii. Pritom zrovna Italove pak v 90. letech sli do Ceska za „lepsim“ a hodne jich i zustalo.

   2. Když jsi zmínil to kafe – lepší Arabicu /tu opravdovou a ne levnou/, než tehdy od Meinla jsem od 90´s nepil. Prostě tak dobré kafe už není ani za vysoké ceny k dostání. Možná ve speciálkách a ve velkých městech, ale ve formátu např. ZL/KM/UH prostě běžně koupit nejde.
    Ale ono je to podobný i v dalším, mně blízkém segmentu. Značkový a opravdu originální výkonový /=drahý/ polovodič abys hledal lupou v poledne. Jeden se až diví, že se žlutým všechny ty plagiáty s dokonalou povrchovkou a potiskem vyplatí.
    Jde to až tak daleko, že pro aplikace, kde je požadována nadstandardní spolehlivost se musí koupit vzorky, následně použít dar přítele Röntgena a podle porovnávek – fotek čipů a kontaktování originálů teprve koupit/jít jinam. Po dvou letech trápení se značkovými podvodníky zjištěno, že je značně jistější a mnohdy i levnější nakupovat přímo vně ČR/SR/PL. Stojí to jen trochu práce s hledáním autorizovaného distributora, pokud zrovna nepotřebuju 100.000ks.
    Z Itálie bohužel blíž znám jenom Bergamo, jezdili jsme tam v době, kdy se v ČR prodávaly šílenosti druhu Prolux, Eurolite a podobný šmejdy, nakupovat značková světla Clay Paky. Je tam sídlo firmy a už tehdá obrovský showroom.
    Mám přímo v Bergamu provdanou kamarádku, bývalou zlínskou luxusní prostitutku a ta mi nedávno psala že, cituji: „je to tu katastofálně zasrané negrama všeckého druhu a rasy, přes den sa u marketu bojíš a po deváté večer ven ani omylem“. Ale od roku 2005 jsem tam nebyl, takže nemůžu sám situaci na místě ani potvrdit, ani vyvrátit. Ale už i v českých hlavních zprávách párkrát problesklo, že si starostové některých italských měst hodně stěžují. Snad tam dokonce začala fungovat i jakási domobrana či co, jako ochrana před krádežemi a obsazením obydlí. Všecko jaksi jde do prdele..

    1. V Čechách mohu doporučit například pražírnu Doubleshot – od nich jsem snad špatnou kávu ještě nepil. Slušnou kávu dělá i Henri v Olomouci nebo Volkafe v Trutnově – i když u těch dvou jsem viděl pár směsí, které se povedly o něco méně a zejména nechápu ten úlet, kdy je směs s 20 % robusty označena jako Premium.

     1. Dovoluji si přidat pražírnu Kubák ze Strmilova. Myslím, že je Ti jasné, když vidíš to město, číže to jsou příbuzní. Ale kafe fakt má dobrý :-)

      1. Coze? Ve Smrdilkove je prazirna? Mam to nedaleko, tak to ulozim do hlavy.

    2. A co teprv v číně, jak je tam všechno, tak polovodiče samej fejk.

     Ale to jak extrémně všechno poslední dobou recyklují (včetně fejkování prodeje že jako nový zboží) má výhodu – za naprostej pakatel se dají koupit originály, použitý, vypájený. Tam je skoro jistota, že to pravý je, protože když někdo něco seriozně vyrábí, fejky si tam nedá. Jestli potřebuje ušetřit, tak tam dá polovodič od čínské fabriky, ale pořád originální. Mám na vestě PV2-18N50, protože u nás to skoro neexistuje. Případně za ceny vysoce nad 100 Kč/kus. Vychází mě na 24 centů kus…

     1. Jo, s tím máš pravdu. Já jsem tímhle způsobem onehdá přišel za necelých 150/ks ke šroubovým průmyslovým Nipponům 22G/100V/105°/LowESR. Zamontované do průmyslových spínaných zdrojů, ale v neprodaných kusech, čili nejeté a stáří necelý rok. No nekup to:-)
      U „čínských originálů“ bipolárních výkoňáků, ale i fetů je dle mých vlastních zkušeností dost velký problém ne s čipem – ten je opravdu poudřicí firmou koupený od orig výrobce, neošizený a vydržel by, ale problém je právě s pouzdřením, resp. kvalitou pouzdřicí hmoty a propojením čip-vývody. Pouzdřicí firma použije buď lacinější hmotu, nebo zčásti recyklát s velkou příměsí nečistot, která má agresivní účinky na jinak nepasivovaný čip-do plastu se to pasivovat nedá, jako do TO-3. Problém je v tom, že to jede rok-rok a půl a pak, až koncentrace nečistot z poudřicí hmoty, působících na čip dosáhne kritické hodnoty, že začne ovlivňovat jinak zanedbatelný Iceo, tak značným snížení vlastního průrazného napětí /vlivem toho zbytkáče/ se napěťově proflákne, kór když běží třeba 20% od hrany katalogového Ucemax.
      Okamžitě na to přijít nejde, projeví se to bohužel až po určitém čase a do té doby se to chová způsobně. Další problém je u některých pouzdřičů s kavernami v poudřicí hmotě, které tam samozřejmě normálně nemají co dělat a taky dělají bordel – ohřevem a chladnutím praská celý zástřik s následky jako výše. Třetí potíž je s materiálem propojek – dřív to bývala pasivovaná měď, poslední dobou už jen pod ultrazvukem bodovaný hliník. Předepsaná čistota je tam 99,9999% a stačí použít nějaký neautorizovaný drát z recyklátu, s menší čistotou v tomto případě o dvě desetinná místa a máš problém jak hrom – ale opět až po čase.
      Nečistoty v kontaktovacím drátu dělají celkem podobný výsledný problém, jako nečistoty v materiálu anodových fólií v elektrolytech – jen jinou cestou. U elytů s nečistými fóliemi po určitém čase začne valit kapacita v čase prudce dolů a ESR nahoru, mnohem rychleji, než by odpovídalo technickému stárnutí. Na ty případné nečistoty /v jinak požadovaném superčistém fóliovém hliníku/ začne působit elektrolyt, který ale samotný čistý hliník nenapadá – do fólie to nadělá doslova díry, až je jako pletivo cedníku. Několikrát ověřeno rozebráním neznačkových, laciných čínských snapinů, co „záhadně“ a dost rychle ztratily 2/3 kapacity. Tohle svinstvo v hliníku fólií je způsob, jak zcela zadarmo a předem limitovat životnost „spotřebního“ elytu – už v tom mají ty kurvy takovou praxi, že takový neznačkový elyt spadne na třetinu kapacity a skoro přesně za cca 28-30 měsíců, aby to zas nevypadalo kór moc blbě…
      No a teď si představ lokální nečistoty v hliníkovém kontaktovacím drátu, který je navíc zastříknutý v bůhvíjakém plastu a ještě jím zároveň s vysokou teplotou švihá třeba 20A. Střídáním teplot se takto nečistý drát nejprv na povrchu potrhá, což naruší v místě nečistot jeho běžnou ochrannou vrstvu Al2O. Přídavným působením velkého proudu a tepla se takto narušený drát postupně doslova rozsype na šedý prášek – tohle se ale poprvé zjistilo u fejků v TO3. Otevřeli jsme to a místo emitorového klacku a o něco tenčího bázového se po sundání klobouku vysypal ten šedobílý prášek, na čipu ani nebyla pasivace se silikonové pasty a na kolících jen nepatrné stopy po bodových svarech. To byl ale extrém, nicméně jsem přesvědčen, že se něco hodně škaredě podobného děje i v plastových pouzdrech fejků TO220,TO3P,TO247 i TO264. Po určité době takto ojebaný kousek „uhoří“ – nenaměříš emitor, báze se rozsype zřejmě o cosi později, když jí netečou takové proudy. Prostě do tranzistoru a baby nevidíš:-) a darem přítele Röntgena se opravdu dá zkontrolovat jen plocha čipu, správná topologie a přibližná síla drátů. Ale už ne to, co je to za pouzdřicí sračku a co za drát. Plast může vypadat i k nerozeznání od zástřiku origošů a na povrchovku i potisk už si taky dávají pozor, většinou je to velice kvalitní, včetně povrchovky a rovinnosti měděné podložky čipu. Tady se u horších fejků začíná ojebávat taky – měď plátovaná hliníkem, něco takového, jako kdysi byly podložky CUPAL, určené pro podložení měděných drátů na hliníkových šínách v rozvaděčích. Jenže zatímco Cupal byl 1:2, tak u těch zmíněných potvor je to až 1:4 a bohudík je to potom i dost poznat, prostě je ten fejk v ruce podezřele lehký:-)
      A o omrdávkách u elektrolytů asi Tobě nemusím nic vyprávět, že :-)

      1. Ze je cinska qalita dana predevsim cenou nabidnutou kupcem, to samozrejme vsichni vime. Zatimco u nas „to nejde vyrobit“, Cinan to vyrobi, ale podle toho to vypada. Ja se nejcasteji setkavam se spatnymi plagiaty cipu a dale pak s poddimenzovanim soucastek a vodicu. To je obecny problem veci, ktere se v Cine delaji pro zapad (ani ted nevim, jestli USA jsou pro Cinu „zapad“, nebo „vychod“…). Na vyrobku je treba uvedeno, ze je pro regulaci proudu do 10 A a uvnitr je vse hrde zadratovano vodicem, ktery ma ani ne 0,35 mm2. No problem.

       Uz jsem se ale setkal s tim, co bylo u nas za komaru. To „lepsi“ slo armade. Ony zname zkrizene mece na soucastkach. Cinane maji neco podobneho. Koupil jsem z nejake nadbytecne zasoby jednoho nestandardniho polovodice (cip vyvinut v USA, ale z USA se oficialne do Evropy neprodava…) par set kusu a Cinan mi k tomu dodal, ze to je ze serie pro armadu, zbytek na sklade. Absolutne nic ojebaneho. Ejhle…

       Letos zjara jsem resil nejake drivery pro krokace s vykonem okolo 2 kW. Zajimavy problem – vyrobci hrde vyrabeji drivery na 230 VAC. Ale uz 235 VAC to neprezije :-)). Soudruzi ve svem poddimenzovavani udelali chybu. Pritom u nas je potreba mit vse aspon na 260 VAC, zname. Nejvetsi problem je dohrabat se k puvodnimu vyrobci, protoze ten prodava pro vnitrni cinsky trh i komponenty a z tech pak uplne stejny driver montuje kdejaka garaz.

       Na druhou stranu budiz kladem, ze Cinane uz dnes bezne maji SVOJE sklady v Nemecku a UK, takze clovek na standardni vyrobek neceka tri tydny a neplati ranec za dopravu.

      2. No, pokud je tam té 0,35mm2 po pár centimetrech, tak to těch 10A i unese, uchladí se to – ale co dělají z úbytků na drátech třeba rychlé zpětnovazební regulace je druhá věc, že. Ono i ojebávat lze jen do určité míry, za kterou už nejede vlak ani pro toho konfuciánsky úslužného a uctivého číňana. Oni mají velice zvláštní způsob varování zákazníka před velmi nízkou nabídnutou cenou – pošlou mu datasheet s výslednými parametry, ale do očí nikdo neřekne „nedělejte to, bude to úplně na hovno“. Jak mi kdysi vyprávěl Alan Kraus, prostě pošlou upravený datasheet třeba součástky, co chcete vyrobit, nebo i výsledná data celého výrobku, která jim vypadnou ze simulací a bývají ještě dost příznivá /počítá se tam s poměrně malými tolerancemi součástek/. Pokud ani tohle nikoho nepraští do očí a nevaruje, pak číňan s úsměvem zkásne platbu, vyrobí a když se poštěstí, tak i dodá.
       Výsledek všeci dobře známe, často se z výsledku zhrozil i zadavatel a prodejce v jedné osobě, ale když už to stálo hrachy, tak to nějak přibarvíme a prodáme – právě tohle způsobilo hodně mizernou reputaci skoro všem čínským věcem, třeba i kopírovaným. Přitom oni umí vyrobit věci i na úrovni a vysoce kvalitní, třebas i pro tu armádu – ale stojí to řádově jiné peníze, nicméně pořád míň, než kdyby to měl vyrábět Američan či Evropan.
       Naposled se to stalo jedné muzikantské firmě okolo Brna s čínskými kopiemi špičkových, na analog brutálně výkonných i spolehlivých koncových zesilovačů CA18 legendárního amerického výrobce CrestAudio. Dlouhou dobu to byly vedle Crown/Amcron touringové reference a třeba v Evropě nikdo nechtěl nic jiného, než Cresty. Zadavatel a prodejce v jedné osobě se musel při pohledu dovnitř a srovnání s origošem řádně vyděsit, ale ani to mu nezabránilo to tady za doslova směšné ceny /proti originálům/ prodávat. Spousta málo obezřetných lidí, které nevarovala prudce nízká cena na to naletěla, ten chlap těch kopií jen do ČR/SR prodal mnohé stovky kusů. Někdo se nedal a reklamoval, někdo si svůj omyl uvědomil a zastyděl se nad sebou, jak nalítl a byl zticha. Ale některé kusy to v méně náročném režimu ustály, takže ten dotyčný měl i přes spoustu reklamací slušný zisk.
       Poloviční chlazení, místo 20 paralelních párů 200W tranzistorů jen pět apod., prostě ojebáno do jedné roviny vše, co šlo, včetně síly plechu na kastli. Ale povrchovka a design byly tak povedené, že bez otevření, nebo bez zkušenosti s originálem málokdo poznal, že o originál ani zdaleka nejde. A pohoda, žádný průser, jen kupa nasraných lidí.
       Čína dnes dělá jak pro vnitřní trh tak pro export opravdu kvanta polotovarů a hotových modulů, ze kterých může několik různých firem a na různých kvalitativních úrovních vyrábět jednu a tutéž věc. Dokonce se začaly i aktivní a pasivní součástky třídit ne podle parametrů, ale podle životnosti do extra skupin, jako „commercial“, „military“ a dalších. Párkrát už se mi stalo, že jsem musel po poruše něco odepsat, protože to bylo zčásti složeno z neznačených, nebo volně nedostupných zákaznických věcí, typicky regulátory zdrojů, neco jako katalogová značková řada TOP246, ale jejich vlastní. Ničím to nejde nahradit a často jsou záměrně třeba pasivy rozměrově tak atypické, že je nelze nahradit ničím běžným. Jsou chytří a vědí, co dělají, už se poučili za ta léta, co to tam běží.
       Podle mě věc, co na 230V ještě běží, ale 260V špičkou se provalí, je už v základu a pro výrobu ojebávka, ten co to kompletuje, tam často záměrně ani nedá ten nutný varistor na 275V, aby se to provalilo pokud možno brzy :-)Protože kdyby ho tam dali, tak by věc mohla vydržet třeba i víc, než 5 let, což není žádoucí, že.
       Dokud to jde, tak třeba origoše starší výroby skupuju i po pár kusech z Ebay, prodejce prostě nesmí být Číňan, jinak to smrdí malérem. Distribuce výroby takových firem, jako je třeba SanKen je holt problém, nejsou to giganty jako třeba Toshiba či ON Semi. SanKen mají jen pár distributorů, tak akorát napasovaných na kapacitu výroby a je těžké se k nim dostat, protože je tam vysoké dolní minimum. Proto vznikly firmy, jako je třeba u nás Ryston. Mohou si vzhledem ke kapitálu dovolit tu nutnou minimálku SanKen-u a pak jsou s mastnou přirážkou ochotni to rozprodávat pro malé výrobce po menších minimálkách, třeba u výkoňáků ve velkých plastech tyčka od typu, nebo u TO3 polystyrenové plato od typu, tedy následná minimálka od 30 do 50ks, to se už dá unést.
       U laciných věcí z Číny, třebas i průmyslových se často oprava ani nepředpokládá, proto ta skladiště v Evropě vznikla. Všimni si, že málokdy tam najdeš přímo potřebný díl, který je poškozený – skoro vždycky jen celý modul. Když jsem ještě dělal s frekvenčními měniči, tak u středních výkonů /tak do 5kW-7,5kVA/ to jde až tak daleko, že se už nějakou dobu vůbec nedá koupit samotný výkonový modul, ale celá deska i s kondenzátory a usměrňovači i chladičem, který nepotřebuješ, ale koupit ho prostě musíš, jinak smůla..Opravit se to vyplatí jen u dražších, značkových věcí jako je Siemens či Yaskawa a to ještě nad 15kVA.
       A servisáci nebudou mít co žrát :-)

       1. Tak tenhle trend vymenovani desek namisto oprav ale byl v prohnilem kapitalismu odjakziva. Kdyz jsem se poprve po kotrmelci dostal do Vidne, prolezl jsem bazary, protoze ty byly napechovane neuveritelnymi sqosty. Skoupil jsem tri ruzne floppy mechaniky na C128 a z nich bez problemu doma slozil jednu funkcni, aniz bych pajel jedinou soucastku. Podobne se tam daly koupit desky na ATcka, poskladal jsem si takto prvniho doubledecka od AIWy, atd. Jasne, existovaly i servisy, kde se pajelo a opravovalo. Ale drtiva vetsina servisu se uz tehdy delala vymenarskym zpusobem, coz pro nas, lidi z vychodniho bloku bylo zlatym dolem. Jak se rikalo u nas na fakulte: „tenhle cip proste nekoupis, protoze je japonskej, takze ze soucastek RVHP navrhnes desku rozmeru A5, ktera bude delat totez a vydrzi dele :-)). Zda se, ze se k tomu zase dopracujeme, ale duvodem nebude soucastkova zakladna RVHP, ale mizerna qalita soucastek.

        Je to asi pet let, co jsem nechal v Cine udelat PCBA. Proste jsem si rekl, ze zkusim nechat Cinany udelat celou desku i s osazenim SMT0603, chteli za osazeni $12, coz bylo mene, nez rezijni hodina u nas. Tak jo. Padesat kusu desek, na zkousku. Kvalita osazeni vyborna, zapajeni perfektni, kvalita. Pri ozivovani se ale ukazal urcity nedostatek. 100% umrtnost. Proc? Krystal oscilatoru hlavniho procesoru plagiat a vubec nejel. Pritom byl udajne kupovany ze stejneho zdroje, kde je beru ja. Ze hlavni ATmega byl nefunkcni padelek, to vubec neresim a elyty, ktere vyhlazovaly PWM topily jaxvina. Takze jsem s tim Cinany poslal do prdele. Chapu, ze osazovacka za to nemohla, ale holt nedodrzeli seznam dodavatelu, ktery jsem jim dodal a se kterym souhlasili (stejne to byli bud CN nebo HK). Zajimave je, ze nektere z techto soucastek bezne pouzivaji i v jinych vyrobcich, protoze pro 50 ks desek samozrejme nekupovali cele role. Pro mne PCBA v Cine skoncilo.

     2. Když zmiňujete tu extrémní recyklaci, tady: http://www.smta.org/chapters/files/Uppermidwest_VendorExpo_SMTAI-Upper-Midwest-Presentation-06-09-11.pdf je prezentace o tom jak jí prováděj. Nevím jestli bych byl zrovna nadšenej z toho že mám sice origo součástky, ale recyklovaný tímhle konkrétním způsobem. Ano, budou za pakatel, ale vlhkost uvnitř udělá při pájení v peci svoje, životnost a spolehlivost půjdou pěkně do háje …

      1. Tohle je úplně jiný level a řekl bych, že možná horší, než pajcung vývodových součástek. Sice je vysoce pravděpodobné, že uvnitř bude originální čip a třeba i renomovaného výrobce, co má velké rezervy na funkčnost třeba i 30-50let. Jenže právě touhle extrémní recyklací a tepelnými šoky dostanou smt pouzdro, vývody a ostatně i čip sám tak zahulit, že tu původní výhodu origo čipu a značkové součástky to úplně maže. Fungovat to jistě bude, ale vzhledem k tomu, co s tím provádějí za brikule asi moc dlouho ne. A může to být klidně recyklováno i z nejeté desky – tou tepelnou námahou při recyklu to dostane zahulit možná tolik, jako 20 let běžného provozu.
       Dokud to bude pro někoho výhodné, tak se budou tyhle prasárny dělat a možná horší. To se dalo pozorovat už před těmi 20 lety na pajcování vývodových součástek. Šlo to jednu dobu tak daleko, že se někteří menší pajcíři ani nenamáhali pajc připodobnit k originálu aspoň tiskem. Byla to často konstrukčně úplně jinak vyhlížející součástka, ale s popisem originálu a zároveň neměly parametrově vůbec nic společného.
       Měl bych např. k nahlédnutí nefunkční atrapy TO3 bipolárů, koupené rodinným známým za 55Kč/ks v GME, někdy v 1998/9. Zfušované, křivé Fe pouzdro, hrany klobouku ještě s otřepy a na klobouku je toshibáckým červeným fontem natištěno „TOSHIBA 2N3773“. Píčovina už z principu, tenhle americký tranzistor od RCA nikdy Toshiba nevyráběla ani v licenci, ani nic vzdáleně podobného a už vůbec ne z „americké“ série 2N. Ale kdysi v 70.letech Toshiba vzhledově velice podobné TO3 skutečně vyráběla, ale sérií 2SA-2SD. A na tohle se zřejmě hrálo, jen trochu žlutej nedomyslel ten typ. Schovávám to už léta, jako další k miliónům příkladů divokého kapitalismu v ČR.

      2. Re:specz
       5.9.2016 v 9:10

       Husty. Fakt husty. Neumim si predstavit, jak narovnaji nohy na nejakym 100pinovym svabovi, aby jeste vubec sel zapajet SMT pastou.

       1. Tipuju že budou používat nějaké „rovnací kopyto/lis“ který to dorovná přesně, poté co nejvíc zohýbané vývody urovná člověk. Podle fotek z PDFka to vypadá že ještě nějak chemicky ošetří povrch vývodů. Daleko jednodušší to budou mít u BGA součástek kde není co rovnat a reball zvládne s trochou chemie a vhodným strojem i cvičená opice …
        Napadá mě že pro detekci recyklovaných součástek vydávaných za nové by šlo do jisté míry využít to že staré součástky budou obsahovat podstatně víc olova na vývodech – pochybuju že by zcela odstranili původní cínování – samozřejmě to platí jen v případě že to bude u součástek kde se řeší ten hnus jménem RoHS.

        1. Re: specz
         5.9.2016 v 15:59

         Ja myslim, ze v tom se tocej prachy, o jakejch se nam ani nezda. Takze zaplatit si jakoukoli technologii, kterou zvladne cvicena opice nekde na brehu rozblaceny reky, neni az takovy problem. Samozrejme, ze se na to da prijit. Ale kdo na to prijde? Vyvojar, az mu pristane v labine vagon desek, ktere nejedou a zjisti, ze je to smejd brouk? V SMT je fprdeli a pajenej brouk uz nezreklamuje. Jasne, posle do hajzlu dodavatele a ten dodavatele a ten dodavatele… utopie. Navic titoni obchoduji SMT na burzach, kde se puvod casto ani netusi.

         Na druhou stranu, ciste spekulace: je i mozne, ze ten starsi brouk, diky tomu, ze je z vyroby mene ojebany, ve finale bude mit srovnatelnou zivotnost jako ten, co zrovna spadl z pasu ;-)

         Kazdopadne zpusob vytezovani tech soucastek je brutalni. Nehlede na fakt, ze vetsina tech polovodicu je citlivych na statickou elektrinu.

         Kdyz clovek v Cesku nakoupi, tak at je to GME, TME, GES, SOS a jini -> ti vzdy berou (az na svetle vyjimky) od prekupniku. Takze sance infekce je vysoka.

      3. Beru naštěstí jen jetý většinou TO-220, tam je problém sehnat u nás něco slušnýho. To se aspoň dřív likvidovalo pájeníím na takovejch otevřenejch píckách, nebo spíš jako nad ohništěm a to snesou v pohodě. Menší nebo i integráče zatím nový (jediná výjimka byl jeden šunt pro T-Con Samsungu T305, tam se napodruhý povedlo narazit na slušnej a zatím to jede, klepu na dřevo). Mnoho těch SMD tranzistorů můžou bát fejky, ale zatím taky všechno funguje dodnes, tak cajk.

       1. Tak to dorazilo. Podle všeho tomu přerazili nový elektrody, ty starý byly nejspíš ustříhaný nakrátko. Vypadá to cajk, stejně tím nebude chodit víc jak asi něco jako 5 A trvale (střed), tak snad cajk. Dám to tam a uvidíme.

 3. Tak jsem cetl, ze v Badensku-Württembergsku maji ve vezeni 45 % imigrantu a 55 % mistnich. Zeby Merkelova nejak spatne informovala justici? A nebo imigranty? Nebo je to nejaka forma ubytovani, jako kdyz vojaci museli uvolnit nektera kasarna pro uprchliky?

  Porad cekam na ty doktory a inzenyry a oni se nejakym nedopatrenim zasekli v nemeckem lochu.

  1. Sysope, inženýři budou ti scadar-em zmínění, co stojí na prkýnkách. Zřejmě si spočítali, že na našich hajzlech musí hovno napřed nabrat nějakou počáteční rychlost, nebo něco takového.
   Doktoři-gynekologové už tu jsou, nejvíc jich je zatím v Köln am Rhein. Zrovna na Silvestra tam měli hodně obsazenou konferenci.

   1. Nojo, samej kundolog, ale ja bych potreboval spis ocare, kousek od nas na malomeste je to jeden vetsi debil, nez druhej. To pomalu vypada, ze na celym Blizkym vychode je jen jedna jedina lekarska fakulta a vsichni maji uplne stejnou aprobaci.

    A nebo,… mozna… prijeli do Evropy delat praxi a aprobace si pak teprve dodelaji. Ja jim verim :-)

   2. Taxem si to precetl cely a uz mi to docvaklo: ja jsem uplne blbej! To byla folklorni slavnost, takze slo o integraci jineho folkloru do folkloru mistniho. Proste multifolklorni zalezitost.

 4. K těm burkinám – někde jsem četl vyjádření toho starosty z Cannes, který to zdůvodňoval tím, že je velmi obtížné poznat, zejména u tzv. plnoštíhlých žen, zda ty „pneumatičky kolem pasu“ jsou přírodní, nebo zda to není zrovna pás pro Allah Akbar. Když jich na té pláži bude 10, tak o nic nejde, ale když jich tam bude pobíhat stovka, jak to mají ti poldové zjistit. Ono se to hezky odsuzuje, ale jen do té doby, než se někde na nějaké pláži nějaká ta slepice odpálí a vezme sebou k Alláhovi dalších 15-20 lidí. Pak budou všichni naříkat „kurva co ta policie dělá“, jak k tomu mohlo dojít. Takže po tom co se u těch Frantíků již událo a jaká je tam dnes situace, tak se tomu starostovi ani moc nedivím.

  1. Jak muslimy nemusím, tak od Francouzů byla causa „burkini“ píčovina. Takové bezmocné gesto, navíc naprosto neúčinné.
   Prostě se ještě nenašla správná hůl na toho správného psa a tak vymysleli tohle, ve vší bezmocnosti proti teroristům impulsivně vymysleli tohle. Prostě blbá hůl na ještě blbějšího psa. Je to jako instinktivní reakce na první signální – já chápu, že muslimky na plážích jsou při tom všem, co muslimové napáchali, od nich jako od náboženské skupiny dost velká provokace, ale to muslimky na ulicích nejsou? Možná, že ty na ulicích jsou provokací ještě větší, ty chodící černé stany a ty se střílnami jsou děs a mnohem nebezpečnější, než ty baby na plážích, které pod ten přiléhavý mokrý hábit těžko něco schovají.
   Kdežto ten volně po ulici chodící, černý stan na místo určení donese v pohodě deset kilo silně brizantní věci a nikdo si toho ani nevšimne. To ale už naráží na limity svobody oblékání a kultury vůbec a myslím, že ještě dlouho to bude neprůchodné – tedy myslím zákaz těch stanů na ulicích.

   1. Oni tech bezmocnych gest delaji zabozrouti docela dost. je to presne ve stylu, kdy se stale vetra v obyvaku, namisto vyhozeni chcipleho psa z kuchyne. Starostovi se nedivim. Byly aviza od nemecke a italske rozvedky, ze islamiste mohou pachat svoje potlachy na plazich, specialne proti nemeckym turistum. Kdyby tedy starosta neudelal vubec nic a nejake Germance tam na Gesichtu pristaly jatra nejakeho kozomrda, tak z toho bude mezinarodni skandal. Pochybuju, ze by onen starosta jen vzkazal Merkelove, ze to jsou jeji hoste a jeji turiste.

    Takze udelali toto bezmocne gesto, protoze bezmocni opravdu jsou. Tenhle prooser neni mozne resit zakazem nejakych hader. Ted mame vsude ramy a stejne obcas nekdo nejakou zbran pronese. Takze jsou tedy take ku hovnu. Ale musi byt, aby to vypadalo, ze se pro bezpicnost neco dela.

    A to je jenom cajicek, protoze kozomrdi teprve ukazou zuby, az jich bude hodne. Cikan style „kolyk je ty? Ctyritset? Nas taky! Tak deme na ferofku!!“

   2. Dejme tomu, že by od pondělka začala perfektně fungovat ochrana Schengenu a už neprošla ani myš. Dejme tomu.
    Ale kdo odsud z Evropy dostane všechny ty obyvatele no-go zón, všechny z Cannes, z Makedonie, z Německa – všechny ty, kterým si Evropan dovolí neudělit azyl a co jsou tu načerno, všechny ty černočerné africké ekonomické vetřelce, kterých má být dohromady s Araby už k 15 miliónům?

    1. Kdo? Ja myslim, ze ten uz se narodil, jen o nem jeste nevime…

     Ted jsme v situaci, ktera nejde vyresit prostym zavrenim dveri. Proste mysi uz jsou uvnitr a sice utesnit dvere je spravne, ale take je potreba udelat ordnung v baraku.

     Pokud Erdogan v Syrii dosahne sveho a Makrela mu nejak (jak?) pujde na ruku, tak je sance, ze dalsi velka vlna se konat nebude, alespon zatim. Z toho plyne, ze prooser jsme sice nevyresili, ale spousteci impuls se nam odsouva kousek do budoucnosti. A to je standardni reseni soucasnych problemu.

     Vzhledem k tomu, jaky populacni rust maji zrovna nahodou tyto problematicke narody, tak je jasne, ze jednou na velky naraz dojde. A vzhledem k tomu, ze v Kosovu na to stacilo 30 let, tak my se toho mozna jeste taky dockame.

     1. Me prijde 30 let jako hodne nemistny optimismus, asi tak o faktor 10. Makrela posle Erdowahnovi jeste par miliardek a on bude mezitim chvilku lidi shromazdovat. Pak Makrelce dojdou miliardky (jaka je to p… ji nedojde nikdy) a on to pusti vsecko najednou i s uroky.

      Coz snad povede k tomu ze se nejvetsi Neomakrelismus tochu zkroti a treba se i ty hranice zavrou. Pak uz ale nebude proc hrat habaduru o hodnych slimaccich a brzit terousky v rozletu (ja si nemyslim ze to co se zatim stalo je projevem organizavanosti, presne naopak, nekdo to brzdi aby se dvirka zavrely co nejpozdeji). Pak asi zjistime ze pomer 10:1 rozhodne nestaci na to abysme vyhrali s rozumnymi ztratami.

      1. Erdogan to ted hraje na vsechny strany. Kamos s Putinem, nasranej na Obamu, ale v NATO zatim zustava, pritom jaderne zbrane si USA lifruji radeji pryc, do toho vlitnul do Syrie necekan, nezvan, Kurdy bere smahem jednim vrzem, pritom ti se zase hodi do kramu USA, ale na druhou stranu jsou to mnohdy fanatictejsi slimaci, nez samotni slimaci. On Evropu rozesrat nechce, ostatne to by asi Putin nebyl rad, kdyz ma RF 40 % zahranicnich aktiv v euru a ted se stavi Southstream jako o zivot. Nemyslim si, ze by to Erdogan primo takto udelal. Je sice nevypocitatelny, ale dela veci logicky a pro svuj prospech. Kdyby byl silene jesitny (coz je jeden z duvodu, proc by je sem pustil, pokud nedosahne sveho u Makrely), tak by nikdy nelezl po ctyrech do Kremlu.

       Ja si myslim, ze veci se poserou u bez Erdogana, proto tipuju vetsi casovy usek. Treba tak 10 let. Ja si pamatuju cerne kurvy na severu Italie uz nekdy pred 15 lety, takze ono je to jako s olovem – kumulativni jed. Francie to tam ma jeste dele, logicky.

       1. eh… sorry, ne zahranicni aktiva, ale devizove rezervy RF. Melu z hladu. Jedu si neco koupit.

  2. To máte ale marný. Já kdybych byl atentátnice, tak se vyseru na burkini nebo kterýho čerta a jdu na pláž v přestrojení za zmrzlináře. Ideálně nahoře bez. To by bylo mrtvejch. A ne, abyste to někdo zkoušel. Jestli mi zejtra bude na dveře klepat zásahovka, že nějakej zmrzlinář vyhodil do povětří půl Cannes, tak se vážně naseru :)

   1. Sezona konci, zmrzlina nepotahne. Bud v klidu :-)

   2. Jste to nepochopil. Když se jde nechat vyhodit do luftu Hassanova stará, tak není zahalená proto, aby nikdo neviděl, že má nálož omotanou kolem těla – na to stačí volnější triko, ale aby ji nějakej nevěřící pes Hassanovi neočumoval.

    1. Ale pochopil, resp. vím, proč se oblíkají jako skalní fandové Harryho Fotra :) Jen jsem poukázal, že zakázat hábit není řešení. Bomba se dá schovat všade možně. Cartman by ji propašoval třeba zastrčenou v řiti :) Prostě zakázat burkini je nesmysl s nulovým účinkem. Šoupnout je na korbu a odvízt, odkud přišli, to je řešení. Možná ein bisschen drastich, takže by z toho někteří aktivisti měli osypky, ale mělo by to účinek. Na rozdíl od zákazu hábitu. Dělat něco jen tak pro prdel králíkům je na houby.

 5. Sice jsem nebyl nikde daleko, jen jsem byl nakupovat v Hatích u Znojma, no a když do obchodu přišla zahalená baba s nějakou tou pičovinou na palici, tak jsem pálil od tama do piče a košík jsem tam nechal. Nemíním se nechat někde odpálit skrze nějakou píču vymaštěnou. Nazdar bazar! Ať si zavedou NOU-GOU obchody.

  Jak to tady čtu, tak mi to připadá jak před druhou světovou válkou. Povýšené chování „návštěvníků“, dvoj/troj jazyčné nápisy, Strana přikazující a zakazující vše, teď už chybí jen nějakej ten Áďa velitel. Třeba by konečně dostavěl tu chybějící R43 a provedl tankama zatěžkávací zkoušku opravené dálnice D1 jestli není náhodou zfušovaná.

  1. No, ono se to za protektoratu stavely dalnice, kdyz byly pracovni sily temer zadara. Dneska je to uplne obracene. Kdo v tom umi chodit, dela hovno, ale penize bere. I takovej Bures po navsteve par panelaku dospel k nazoru, ze by vsechno poslal do pracovniho tabora. No to bylo kriku a volani po jeho demenci, eh, pardon, demisi.

   Dolfa se dostal nahoru mimo jine proto, ze v Germanii byla toho casu velka bida. Dneska maj lidi huby mastny, prdele si vozi v autech a cumi na bednu. Kdyby se neco semlelo, tak fura lidi radeji zdrhne, nez by sla nekam bojovat. Ve finale by na fronte byli jen sami fotri 40+, protoze mladi se na to vyserou, leda ze by to vzali jako adrenalin a sli do profi armady.

   Osobne jsem zvedav, kterym smerem se to posere, protoze pro jistotu je kazdej pruser jeste sichrovanej spoustou dalsich. Cetl jsem nejake slinty ekonoma, co si hral na kralovnu ze Saaba a ten se dusoval, ze euro devalvuje o tretinu a to celkem brzo. Slimaci jsou pro nas beh na dlouhou trat a pokud se k veslu dostane Nekurbaba, tak nebude klid ani na hranicich s Ruskem. Clovek si v podstate z tech fobii muze vybrat. Mame kapitalismus, vseho je dost. I fobii.

 6. Celej ten boj proti burkinám je ukázkovej projev dvou zdánlivě protichůdnej tužeb: na jednu stranu to těm zlejm muslimům musíme hrozně nandat, na druhou stranu nám u toho nesmí hrozit sebemenší nebezpečí. Takže samozvaný bojovníci za svobodu Západu hledají vhodného protivníka – přece jen, ty zafačovaný mladíci co zůstali v Maghrebu asi nebudou zrovna ořezávátka. Tak nějak tuším, že ty samý lidi co se navážej do ženskej na plážích, se chytnou první příležitosti zapálit stánek Libanonci, kterej tam prodává kebab dvacet let a nikdy s nim nebyly problémy. A ještě se u toho budou bít v prsa, jak chráněj Evropu. A hádám, že tahle skupina tvoří hlavní jádro všech těch Konvičkovců, Sládkovců a IvČRNovců, který se poslední dobou rojej jak včely…

 7. Spis bych se klonil k nazoru tech presstitutu, co poukazuji na fakt, ze dotycna na plazi ocividne nema veci, ktere tam miva skoro kazdy, sedi tam „v lyzarskem“ a kouka, nacez prijde policie (jako na zavolanou) a donuti ji se svleknout. Vse nafoceno dost z dalky a hodne dobre, na to, ze to mely byt nahodne amaterske snimky. Skoro jako by nejaky novinar chtel sehnat material na clanek, tak se domluvil s babou a zavolal policii. To by vysvetlilo, proc ji fotil pred tim, nez policie dorazila.

 8. Vidím, že se sem ještě nedostalo to, co Makrela naordinovala týhle eine tzechise simulantenbande.
  Když nepřijmeme uprchlíváka, budiž. Za 7500 Káčé, teď nevím jestli denně nebo týdně. A pak přijde ten orgáč. My ho sice nepřijmem a zaplatíme si to, ale dočasně ho ubytujem. A jaká že je jednotka dočasnosti…?
  No, nekupte to.

  1. Je to v jiném řádu – https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/402318-sedm-milionu-za-uprchlika-zeme-maji-mit-moznost-vykoupit-se-z-kvot.html.
   To už je ekonomičtější je nechat za 100T/ks hubit.

   1. Byl jsem v Osvetimi a co si vzpominam, tak ta ekonomika vychazela jinak. Ale, pravda, mezitim se nam meny dostaly do jinych cisel.

    Myslim si, ze lagry uz nikdo neoprasi, protoze z toho neni ekonomicky prinos. Tihle makat nechteji a nebudou, takze vize nejakeho zvrhlika, ze udela pracovni tabor, je naprosto licha.

    Ekonomicky prinos bude mit az valka. Standardni model. Nejprve se proda hromada zbrani, az se to pomlati, tak se vitezum poskytnou pujcky na obnovu znicene zeme + dodaji technologie a vytezi nerostna bohatstvi. To je mnohokrat vyzkouseny a osvedceny model, ostatne i v nasich zemich.

    Myslim si, ze lepsi metoda, nez se z neceho vykupovat je, ukazat nechtenym navstevnikum krasy zivota v nasi vlasti tak, aby se nakonec sami, svobodne a zcela demokraticky rozhodli navstevu ukoncit a presunout se za puvodnim hostitelem. To totiz muze nechtencum ukazat uplne kazdy obcan, na to nepotrebuje ani vladu, ani EU, nikoho. Jde jen o zvoleni rozumne, pokud mozno nenasilne, formy.

    1. Inteligentni statnik nebuduje lagry, inteligentni statnik podpodi za hranicemi sve zeme tu skupinu, ktera zrovna v boji s nepritelem prohrava a stav skodne se tim udrzi v prijatelnych mezich. CR nic moc nehrozi, klidne muzeme nadsene prohlasit, ze tu uprchliky chceme, ze uz pro ne mame pracovni prilezitosti a oni, jen co podepisou, ze je CR prijala, co nejdriv utecou do Reichu.

   2. Osvětim je extrém. Ale jiní vězni nadělali celkem kupu kvalifikované práce třeba na V-1, V-2 a spoustě dalších, tehdy potřebných věcí:-) Možná by to zase chtělo nikoli nadrzo oprašovat lágry, ale salámovou metodou měnit režim v internačních táborech vetřelců. Přísný režim by u lidí v pohodě prošel, pokud by si to lajznul ministr vnitra, potažmo vláda.
    Pokud by zjistili, že tu hovno dostanou, sebereme jim všecky mobily a prachy, budem na ně přísní a ještě budou muset makat pod dozorem chlapa se samopalkem, tak další už by tuším nepřišli a vyhýbali se ČR jako čert kříži, v podstatě jako doteď. Protože všecko, co tu doposavad je, jsme si sem natahali sami/Sobotka.

 9. Autor má v princípe pravdu. Ale práve tento náš princíp slobody a ľudských práv takíto privandrovalci zneužívajú. Vo Francúzsku je situácia dosť zlá. Štát, teda jeho úradníci stále iba sľubujú ochranu svojich obyvateľov a zatiaľ stále zostáva iba pri sľuboch. Vyšetrovanie ukázalo, že pri streľbe v Bataclan-e bola prítomná spolu s policajnou hliadkou aj vojenská. Vojaci ale nemohli použiť svoje pušky, pretože na to nemali povolenie. Policajti mali iba krátke (málo účinné) zbrane.
  Privandrovalci pomaly ale isto obsadzujú niektoré štvrte a ženy, ktoré tam nenosia tú ich vrecovinu sú vystavené urážkam aj napadnutiam. Jedná sa v prvom rade o „ich“ ženy. Takto postupne „presviedčajú“ aj tých umiernenejších. Pre nich neplatia naše zákony a sloboda výberu. Takže museli začať konať starostovia niektorých letovísk.
  Netreba tiež zabudnúť, že vo FR sa schyľuje k prezidentským voľbám a toto je tiež súčasťou volebnej stratégie, že sa predsa len niečo pre ochranu obyvateľstva koná. Je ale pravda, že to chce radikálnejšie činy a nie reguláciu oblečenia. Na to v tejto krajine ľudských práv zatiaľ žiaden politik nemá couilles (kuj)= gule.

  1. Průser to byl už při Charlie Hebdo. Jako první tam přijeli dva zcela neozbrojení strážníci na kolech, co původně někde hlídali parkování a rozdávali bločky. Tuším tam oba zastřelili až po akci a přímo na ulici.

   1. Ja tu zemi nechapu. I v Rusku byla jeste v minulem stoleti francouzstina jazykem slechty, Francie urcovala trendy mody, kultury… dneska maji v kinech americky sracky, po Parizi se flakaji cernosi a delaji bordel, Francouzi se klepou pred teroristy… jestliva soudruzi nekde neudelali chybu.

  2. Ze Frantici jsou vojaci na baterky od doby Napoleona, no budiz. Ale drive se alespon umeli obycejni lide postavit slechte. Dneska horko tezko zorganizuji alespon odborarskou stavku, ale jak jde o volby, tak jsou jak sjety.

   1. Ano, ta šlechta, to bylo nejspíš naposled. Už za 2WW to bylo s nimi nahnuté. Větší část tehdejší Francie účinně kolaborovala a celkem zanedbatelná, neškodně malá část, co ani nezpůsobila říši nějaké větší škody, se pokoušela o imitaci odboje.
    Je to divný národ. Tak jaxi od zdi ke zdi, poslední dobou k té levé..

    1. Vecne zili na dluh.Dokud meli drzavy,okay,bylo kde brat.Ted ale drzavy nejsou,respektive drzavy se presouvaji do Francie,aby je zivili.Do toho so voli socialisticke politiky,kteri umi dluhy jen namnozit a jak vidno,tak nejen dluhy.

     Hrdost ale maji.Ta jim zustala.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!