TTr City VI: Rozhovor, který se nestal

Featured Image

Na strategii vývoje dopravní situace v Ttr City dotázali jsme se tentokrát pana Juraje Čabaje, MBA. Pan Čabaj je prvním lokajem primátora pověřený leštěním pravé boty a dopravní problematikou (seřazeno podle priority činností).

Pan Čabaj byl zvolen za Českou stranu lidovou, ale podle jeho slov se klidně nechá zvolit i za kohokoli jiného, třeba za i Marťany. Pan Čabaj se zapsal do podvědomí občanů Ttr city především novou organizací jízdy v centru města, systémem zvaným „Čabajova agenda“. Revoluční na Čabajově agendě bylo, že narozdíl od všeobecných tendencí svedla dopravu přímo do historického středu TTr city, kudy nyní vedou ty nejvýhodnější zkratky.

D-F: Následující otázka sice nesouvisí s tématem, ale napadla mě, když jsem šel za vámi sem na Magoostrát. Co má dělat občan nebo turista, když v centru města pocítí tělesnou potřebu?

Juraj Čabaj, MBA: Ttr City je opravdu evropské město. Pro všestranné kulturní vyžití nabízí několik nočních klubů i denních hampejzů. Například Malibu, z centra je nejblíž Happy, jsou tu i různá nízkonákladová řešení, jak se na vás dívám…

D-F: Asi jsme si nerozuměli. Já myslel, když občan nebo turista potřebuje na záchod.

Juraj Čabaj, MBA: Aha. Toto téma musíme ještě předjednat na schůzi podvýboru. Je předčasné poskytovat stanoviska, dokud není všeobecná politická shoda a konsensus napříč…

D-F: No, tak toho asi necháme, když není konsensus napříč. Schválně – co víte o dopravních předpisech. Co se vám vybaví při vyřčení pojmu „pravidlo pravé ruky“?

Juraj Čabaj, MBA: Nooo… zavání to pravicovým extrémismem… když  potká vojín důstojníka, srazí podpatky k sobě a zvedne… jo už vím. Vezmete ukazovák pravé ruky a vrazíte si ho do nosu. Asi takhle. Až po ten kloub. Vidíte? A hrajete Moorhuhn. Jé – já uh do báb. Do je ale bacek. Den bude za bětadbaced bodů.

D-F: Co si myslíte o současné dopravní situaci v TTr city? Myslíte, že je všechno v pořádku?

Juraj Čabaj, MBA: Samozřejmě. Jak jinak. Mám snad říct, že je to tady jako v Turecku, teď před volbama? Jééé pardon. Tu poslední větu o tom Turecku vyškrtněte. Mohl by z toho být skandál a obvinění z rasismu je to poslední, co strana potřebuje.

D-F: Co považujete za největší problém dopravy v ttr city?

Juraj Čabaj, MBA: Jednoznačně auta. Na tom jsme se v podvýboru shodli.

D-F: Tomu se říká precizní vymezení problému. Co přesně ta auta dělají?

Juraj Čabaj, MBA: Jezdí.

D-F: Pravděpodobně tedy, že jezdí příliš rychle nebo agresivně? Že jejich řidiči nedodržují předpisy? Co si myslíte o dodržování předpisů jako takových?

Juraj Čabaj, MBA: Rozhodně to v ttr city není tak, že by všichni museli dodržovat všechny předpisy. O tom, kdo bude dodržovat jaké předpisy, tady nerozhoduji já ani podvýbor, ale policie.  Policie také rozhoduje, kdo bude potrestán za jaký přestupek. Že se jeden dopustil přestupku a byl za něj potrestán, neznamená, že za stejný přestupek bude potrestán každý, a naopak, když jednoho za přestupek nepotrestají, neznamená to, že i vám to projde, zvlášť když jste bezvýznamná sociální nula. Moderní evropské pojetí vymáhání práva je prostě jiné, než za Chamurabiho. My tomu říkáme „zákon na míru“ a podle toho se odvíjí i „trest na míru“.

D-F: Jak tedy poznám, které předpisy dodržovat musím a které ne? Je to někde definované?

Juraj Čabaj, MBA: Chystáme se spustit internetový portál www.mujprestupek.ttr.cz, kde bude moci každý blb zjistit, jaké předpisy on musí dodržovat. Jsou tam předdefinované určité kategorie občanů, počínaje úplnou sockou bez známých přes socku se známejma až k vrcholovým úrovním, jako jsou úředníci magistrátu, významní sportovci, příslušníci menšin a známí lokální úplatkáři, pardon, lobbisté. Každý si tedy v budoucnu najde svůj profil a hned bude vědět, jak se má na silnici chovat.

D-F: Znamená to, že za nějakých okolností nemusíte dodržovat vůbec žádné předpisy? Čím se to řídí?

Juraj Čabaj, MBA: Třeba když máte prasenku, tak pro vás ty blbé vyhlášky neplatí vůbec, áááno.

D-F: Co je to prasenka?

Juraj Čabaj, MBA: Prasenka opravňuje držitele k tomu, že může jezdit jako prase a zastavit, kde se mu zlíbí. Držiteli prasenky nesmí nikdo prasárny vytýkat, jinak si to s ním vyřídíme. K prasence nabízíme určitý bonusový program, třeba zajímavé registrační značky.
 

D-F: A kde ji získat?

Juraj Čabaj, MBA: Prasenka není něco, co si můžete koupit, jako lístky na Živitelku. Prasenku buď máte, nebo nemáte. Ředitelé regionálně významných podniků, politici, významní sportovci, vysocí úředníci a podnikatelé mají prasenky. Dále prasenky mají řidiči městských autobusů, trolejbusů a taxíků, protože je policie také nezastavuje. Místo prasenky lze předložit fakturu na zakoupení libovolného německého vozu v ceně nad 900 kilokorun. Jako náhrada prasenky slouží i malý technický průkaz od vozu Škoda Octavia Combi 1.9 TDi, ale jen s černým i.

D-F: Co se stane, když řidič s prasenkou způsobí nehodu?

Juraj Čabaj, MBA: Nevím, to se ještě nestalo. Měli jsme několik případů, vlastně jich bylo docela dost, že řidič s prasenkou boural, ale policie vždy zjistila, že za to mohl ten druhý. Že nedostatečně předvídal dopravní situaci například.

D-F: Mají cyklisté také prasenky?

Juraj Čabaj, MBA: Cyklista není řidič. Nechali jsme si zpracovat nezávislý právní rozbor, který to potvrzuje. Cyklista podle tohoto rozboru je vlastně chodec.

D-F: Můžete mi ten dokument ukázat?

Juraj Čabaj, MBA: Jasně, tady je.

D-F: To je TEN Josef Třeskule, který je předsedou občanského sdružení s názvem Europedál a má firmu na kompletaci jízdních kol dovezených z Asie?

Juraj Čabaj, MBA: To já nevím, já to vnímám jako nezávislý rozbor. Kromě toho to stálo jen padesát tisíc. Kdo vám udělá dnes rozbor takhle levně.

D-F: Co je ten flek dole? To je pana znalce Třeskuleho úřední razítko?

Juraj Čabaj, MBA: Ne, on měl mastný ruce, právě montoval nějaký kolo, když jsme za nim s lidma z podvýboru přišli, aby nám to posoudil.

D-F: Nechci být hrubý, ale takový rozbor si můžete vy i podvýbor nabouchat do slipů. To nemá žádnou právní váhu a soudu…

Juraj Čabaj, MBA: … u jakého soudu? Říkal jsem vám, jaká je úloha policie v ttr city?
 

D-F: To furt ještě neznamená, že cyklista bude v noci jezdit neosvětlen.

Juraj Čabaj, MBA: Jakto že ne? Chodec nemusí svítit a zavazadlo taky nemusí svítit, kromě toho o tom, kdo bude dodržovat jaký zákon, rozhoduje policie a policie rozhodla, že cyklisty, kteří nesvítí, zastavovat nebude.

D-F: Co byste poradil běžnému řidiči?

Juraj Čabaj, MBA: Aby jezdil emhádé a pěkně nám za to platil. Auto by si však měl ponechat, aby z něj mohl platit pojistku, a jezdil pravidelně na STK a prohlídky do servisů. Ředitelé pojišťoven, majitelé autosalónů a estékáček potřebují peníze na nová německá auta a my chceme na podvýboru vydávat další prasenky při našich bárbekjú.

D-F: Nevím, jak vám, ale mě se ta jízdenka zdá drahá a autobusy pomalé, i přesto, že řidiči mají ty prasenky a z těch škatulí by mohli vymáčknout mnohem víc. Dokonce nemám pocit, že cena jízdenky odpovídá skutečným nákladům, které město s provozováním takového systému MHD má a že to všichni tak nějak dotujeme z vlastní kapsy.

Juraj Čabaj, MBA: Nepopírám, a i v podvýboru jsme se na tom shodli napříč politickým spektrem, jízdenka je drahá a autobus je pomalý proto, abyste si to za ty peníze pořádně užil. Dalo nám spoustu práce to vymyslet tak, aby z bodu A do bodu B jel tou nejdelší možnou cestou. Když dáte 150 kreditů za lístky do kina a film bude trvat jen dvě a půl minuty, budete spokojený? Že to dotujete všichni, to je taky v pořádku. Prostě přerozdělovat se musí. To dělá celá Evropa, a kdybychom to dělat přestali, mohl by nás někdo označit za pravicové extrémisty a to rozhodně tady nikdo nemáme zapotřebí.

D-F: Můžete čtenářům přiblížit podstatu nového kamerového měřícího zařízení?

Juraj Čabaj, MBA: Lidé si myslí, že je to kamera, ale v podstatě to kamera není. Je to zcela unikátní stroj pracující na akustickém principu.

D-F: Myslíte sonar?

Juraj Čabaj, MBA: Čo? To také bazmeg, co se dává dětem, keďže necicajů mlieko z kozy od mamy?

D-F: Ne tak docela. Myslel jsem něco jako zvukový detektor.

Juraj Čabaj, MBA: Ano, to to přesně je. Poblíž té budky sedí naše pracovnice, většinou paní důchodového věku z lepší rodiny, třeba žena nějakého důstojníka nebo profesora z hnojárny, a vyhodnocuje rychlost jízdy aut. Některé auta dělají brm brm brm a jiná udělají bžum. A ta, co udělají bžum, si zapíše. My se tady podíváme, zda řidič nemá prasenku a pak si ho předvoláme, aby nám odsypal kredity.

D-F: Co si představujete pod pojmem „dopravní prevence“?

Juraj Čabaj, MBA: Měli jsme tu takovou akci, kdy děti rozdávali řidičům jablka a citróny. Kdo jel brm brm brm, dostal jablko, a kdo jel bžum, dostal citrón. Celé dopoledne to fungovalo a měli jsme z toho velkou radost, ale pak volali z chirurgie, že museli vyjmout z konečníku dvěma dětem citron, třem jablko a jednomu policistovi dokonce banán. Původně si dochtorský mysleli, že se jedná o dětskou hru inspirovanou nějakým kresleným seriálem nebo reklamou na ovocné džusy, ale pak na to přišli. Od té doby se prevenci nevěnujeme, protože to naše budoucí mladé policisty muselo strašně bolet a mohlo by je to odradit.  Ještě že nedošlo na můj původní návrh, aby poslušní řidiči dostávali melouny.

D-F: Na závěr taková háklivá otázka. Proč stojí benzín u všech pump v ttr city stejně? Výjimka je snad jen Makro a Globus.

Juraj Čabaj, MBA: Jak jsem říkal. My se tady v ttr city všichni známe. Všichni chodíme na bárbekjú. Všichni spolu obchodujeme. Přece si nebudem jeden druhému srát do hnízda.

D-F: Děkuji vám za rohovor, pane Čabaji. Otevřel jste mi oko.


 19.11.2005 D-FENS
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
220x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017