Tříhrnek s foukačkou v praxi (VW 1.0 TSI 85 kW) - zpět na článek

Počet komentářů: 206

  1. Jedna hodne blba vlastnost je, ze to vubec nebrzdi motorem. Kdo rad radi, bude zklamany. Kdo je liny radit, tomu to bude vyhovovat.

    1. Nieco podobne som zazil s kombinaciou 1.4 TS1+DSG. Tam sice nebolo potrebne radit uz z podstaty veci, no kedze som na brzdenie motorom zvyknuty, musel som si davat pozor.

      1. Pro mne je to zajímavá fíčura. Moc nechápu, na co je mi v osobáku brždění motorem, naopak dost často jezdim/dojíždim bez kvaltu. Ne že bych byl kolenovrt, ale proč by to nemohlo jet samo?

        1. Moj daily driver sice nie je nakladiak ktory by potreboval brzdenie motorom na udrzanie zdravia brzd, no osobak to nie je. A hlavne teraz sa brzdny ucinok motora zide na to aby ho drzal rovno pri spomalovani. Tak som na to proste zvyknuty. No na tych 267/70-16 to moc daleko aj tak nedobehne…

          1. Tak to asi jo, představuju si pod tím nějakou americkou truckovatou bestii. S tim nemam tolik zkušeností, abych do toho mohl kecat.

            Ale u těchhle našich evropskejch rozdrážděnejch šicích strojů v tom nevidim žádnej problém.

            1. Ono az taka bestia to nie je a aj ked sa vyraba v USA, nie je technicky ani americka. Nissan Frontier – severoamericka verzia predchadzajuceho modelu Navary.

              1. Tak so starou verziou Navary (PickUp D22) v 2,5TDi a 5-stupňovom manuále so toho dosť najazdil. Dalo sa stým parádne brzdiť motorom – dojazdy do obce alebo na rýchlostne obmedzenie, dole kopcom (sa človek nenudil za volantom). Mne napríklad to brzdenie motorom chýba v to automate čo teraz mám.

      2. To je IMHO nastavenim modu razeni u auta.
        V Kodiaqu 2.0TDI (prifoukly Tiguan) to v defaultnim nastaveni naopak motorem brzdi jak smyslu zbavene, bezna situace ze vyjedu kopec na sedmicku 1500 rpm a cestou dolu to to podradi klidne na ctverku a toci motor 2800 rpm, aby byl radny brzdny ucinek.
        Pri nastavenem economy mode to nopak vymackne obe DSG spojky a pusti auto dolu slusem.
        IMHO jsi mel nastaveny economy mod.

        1. No, pokial to ma nastaveny sialeny economy mode a neinformuje o tom obsluhu, to je celkom zasadny problem. No ked to pritom zozralo 8.5 litra na 100 v tom rezime ako som to pouzival, problem je este vacsi. Economy mode, my ass…

    2. V Evropě to snad nevadí. Ale u nás v horách (USA) bych byl asi docela nervózní. Opravdu brzdy přežijí klesání třeba 1500 výškových metrů na horských zatáčkovitých silničkách?

      1. Alpy možná dokonce ještě horší než Rockies; v Evropě bych do auta, co nebrzdí motorem, taky nevlez‘.

        1. Zase silne reči… už ste niekedy uťahali brzdy? Ja som zišiel dole z grossglockneru na neutrale v štyroch ľuďoch a brzdy no problém. Mazda6.

          1. Brzdy jsem uvaril na dvojkove oktavce (5 lidi + lyzarska bagaz) pri ceste z prostredni stanice Zoeldenu dolu do udoli, zacala varit brzdovka a kotouce svitily cervene a to jsem pomahal brzdit motorem, 1.9TDI brzdi motorem slusne. V lete v Zoeldenu funguji sjezdovky jenom uplne nahore na ledovci, priblizovaci lanovky nejezdi a musi se vyjet autem nahoru. 17 km dlouhy sesup dolu.

            1. Vždycky jsem tušil, že to je klempr.

          2. Takový zázračný materiál na destičky, který by se nespálil, když se občas nenechá vychladnout, lidstvo ještě neobjevilo. Při dostatečně dlouhém sjezdu upečete brzdy na čemkoli, pokud jej celý absolvujete jen na nich a nebrzdíte jinak, případně občas nezastavíte u kraje a delší dobu se nekocháte výhledy :)

            1. Jedna moje kamarádka chtěla čekání mezi Pass Pordoi a Arabbou zkrátit. Mysleli jsme si, že si dělá srandu, ale mocným aktustickým výbojem jsem jí zastavil těsně před tím, než na horké brzdy vylila petku s vodou. Tím jsem kotouč, destičku, dovolenou a také její život. Myslíte, že poděkovala?

              1. Bych to tak nedramatizoval. Este jsem neslysel, ze by vybuchovala auta, co s prehratyma brzdama vjely do kaluze.
                Destickam je to jedno a pokud se prehratim zmenila krystalicka struktura kotoucu, jsou prdeli tak ajko tak, zvlni se.

              2. Zřejmě to byla fanynka románu: Jak se kalila ocel.
                Nic moc by se ale nestalo, trochu páry, možná i zvlnění, záleží co to bylo za kotouč, ale dojela by to.
                Dáváme běžně do myčky kotouče s 300° stupni. Maximálně trochu zfialoví.

      2. Opravdu brzdy přežijí klesání třeba 1500 výškových metrů na horských zatáčkovitých silničkách?
        U normálního auta ano. U Tiguana vám řeknou,že jste jel v nereálných a extrémních podmínkách..

        1. To jsou kecy, zadne auto z beznymi konfenkcnimi brzdami tohle neda.

          1. Samozřejmě, že bude záleže na vlastní profilu a naložení. Jak se jednotlivá auta chovají při vystavení stejným podmínkých se můžete podívat na odkazu. Pro Tiguan to vychází dost blbě a argumentace je ještě horší – http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/jak-funguji-auta-kdyz-je-plne-nalozite-vw-selhaly-brzdy-hyundai-razeni-co-skoda/

            1. Cely ten test je snuska hovadin, jedina relevantni informace je, ze hnujdeji se prehriva automat.
              Fyzikalne prajednoducha uloha, kineticka energie se v brzdach transformuje v teplo a to je treba odvest. Co je zajimave je prumer kotouce, jeho vnitrni chlazeni a odvetravani, zde jsou lepsi elektrony nez plechace.
              Pokud v testu vyjde, ze Tiguanu se driv prehrejou stejne brzdy jako u tezsiho Kodiaqu, je to test napycu.

              1. Cely ten test je snuska hovadin
                Samozřejmě, že je špatně, protože se zjistilo, že Tiguan při opakovaných brzdeních brzdí hůře než Dacie. Aby test mohl být považován za vyhovující bylo by nutné dojít k opačnéu výsledku.

        2. Passo Varpola – Brunec, 42 km, -1700 hm, dala i felicie s čtyřmi lidmi na palubě (uznávám, že zatáčkaté kusy jsou střídány klesáním nezatáčkovaným).

  2. Inak, co mate stale s tym start-stop? Naposledy som mal pozicane auto co malo start-stop pred 10 dnami a absolutne to nebolo rusive. Motor naskocil v momente ked som znizil tlak na brzdovom pedali…a ano, vo vnutri nebolo motor vobec pocut. Preco je to problem?

    1. Treba, ze to chcipa drive nez auto zastavi, nebo ze to chcipa drive, nez se motor zahreje, nebo ze to nenastartuje hned, ale pokud ma nekdo dynamiku rozjezdu jak vidlak, co prijel prvne do mesta, tak verim, ze mu to neva. No a poskakovani v zacpe s timto vynalezem je teprv terno. Navic to nici motor, baterku atd.

      1. Co sa tyka motora a baterky, ano, to sa este uvidi. Na dynamiku rozjazdu to nema vplyv. Aspon nie v tych co som mal moznost vyskusat – supermini a stredna trieda od Chevy, compact executive od BMW a full size SUV od Jeepu.

        1. Já jsem zvyklý se rozjíždět hned, jakmile skočí oranžová. Fázi hledání plynového pedálu a přeříkávání checklistu při rozjezdu auta vynechávám. A ten stop/start je tam zatraceně znát, když ten krám zapomenu vypnout.

          1. Co je to za auto? Na rychlost startu v ostatnych si uz nepamatam, je to uz nejaka doba. No Grand Cherokee skutocne naskocil v momente ked som brzdovy pedal zacal pustat. Kym noha dosla na plynovy (GC ma, tak ako vsetky bezne auta na kanadaskom trhu umyselne utopeny plynovy pedal), motor uz aj zabudol ze niekedy startoval.

            1. To lze u automatu. U manuálu motor startuje až když šlapete na spojku. Ne každé auto je rychlejší než nohy.

              1. Ano, u automatu je ss mnohem příjemnější, jinak řečeno snesitelný, než u manuálu. Prostě to po zastavení zdechne a při pouštění brzdy naskočí. To je mnohem větší průda hillholder, který asi 2 vteřiny drží zadní brzdy (ručku) a auto se musí plynem „utrhnout“. Tedy ono to má automatickou ručku, která při ťuknutí na plyn povolí, ale je tam přeci jen prodleva nějakou desetinku, což nesvědčí prudším startům. Ale to vše se dá naučit manipulací s brzdovým pedálem.

          2. Moment! Naznačujete, že zvýšenej výskyt mimoňů na světlech nesouvisí s jejich reflexním obloukem a neřidičskými schopnostmi, ale právě s tímhle bazmekem?

      2. ničí motor? To jsem zvědavý kdy se toho zničení dočkám, najeto 306 000 km, na agregátu stále vše originál včetně vstřiků, turba, starteru, první baterka vydržela 9 let. Start stop nevypínám u automatu mi vůbec nevadí, než přešlápnu z brzdy na plyn je nastartováno a dokud není auto zahřáté, baterka dobita a podobně auto nechcípá, také nechcípá pokud je zapnuta klimatizace, nebo je naplno puštěné topení.

    2. To musí bejt úžasný při rozjezdu v kopci, když mam nohu na dvouch pedálech.

      Slyšet motor je důležitý, protože je to základní diagnostika pomocí pazvuků. Tuhle bežel po zvuku divně motor u lednice. A co byste řekl? Jo, už to tam smrdělo.

      1. To ano, v manualnom aute som to este nemal moznost vyskusat. No a co sa tej diagnostiky tyka, doposial vsetko co sa islo kazit a zacalo vydavat pazvuky bolo odrazu ovela hlucnejsie ako pri normalnej prevadzke. Cize diagnostika hlukom funguje. Ale clovek aspon nema od hluku hlavu ako vzducholod po 200 km …

        1. Víte co je zajímavý? Zjistil jsem experimentálně, že my chlapi to máme asi s motorem podobně jako s manželkou. Alespoň teda já. Když jede normální otáčky v normální akustice, tak to prostě odfiltruju a nevnímam. Ale jak se změní akustický pozadí, okamžitě bystřím, co se kurva zase děje a kde je co rozbitý. Takže když se vrátim k tématu, tak neslyšet motor je taky špatně. Nervuje to, neni to normální.

          Nojo, já zapomněl po letech, my máme ten základní problém s automat x manuál. :)

          1. Ten zvuk je otazka zvyku. Ale Frontier mi pri 130 na dialnici reve ako keby mal vzlietnut. To radsej ziaden hluk.
            No a problem automat x manuál je vcelku zasadny. Keby neexistoval, parkovacia plocha pred nasim domom by vyzerala inak.

  3. U Fabie 1.0tsi 81kw je to, co se jizdy tyce, obdobne. Problem dlouhych kvaltu resi dsg, s kterym je to auto celkove zivejsi a prijemnejsi. Na tom motoru mi vadi (stejne jako prakticky u vsech oturbenych), ze tomu negraduje vykon, ale projev je proste jako u lepsiho dieselu.

    Jinak kazdy den domu jedu (cca 40km, dalnice, druha trida serpentiny, treti trida stoupani a klesani) jinym autem a muzu je vsechny mezi sebou porovnat prakticky ve vsech modech jizdy na silnici, no a ta Fabie s timto motorem dosahuje na vrcholu prudsiho stoupani (prevyseni asi 100m) vyssi rychlosti nezli Lexus GS 300h, coz bylo prvne, kdyz jsem s nim jel dost smutne zjisteni.

    1. To jako plyn na podlaze a 81kW s DSG předjede do kopce 164kW s CVT???
      Asi těch +600kg řekl bych…

      1. No ono to GS je jednoduse tezky jak prase, navic spalovaci motor ma jen 133kW a ta elektrika pomaha celkem hezky pouze v nizkych rychlostech a po rovine, jak je to auto nalozeny, nebo ma jet do kopce, tak je tak strasne liny, ze si to lze tezko predstavit. V serpentinach tomu ujedes v kdejaky mrdce (i diky tomu, ze to na zmackly plyn zareaguje az tak za vterinu a pul).

    2. Problem dlouhych kvaltu resi dsg
      Mohu se zeptat na konkrétní zpřevodování? Všichni nadávají na dlouhé převody. Ve firemním fleetu jsem si mohl mohl vyzkoušet nějaké množství výrobků MB (TSI i TDI). V zásadě to bylo i u relativně silných motorizací naladěno tak, aby to do 130 km/h (velmi slabé motorizace do cca 100 km/h) urvalo ruce a dál už to nikdo neřešil. To mi naopak přišlo dost krátké.

      1. No zprevodovani, u verze s 81kW je jen 6 kvalt manual a 7 kvalt dsg. Jinak nejzabitejsi auto, ktere jsem ridil je Toyota Corolla, s automatem v poho, v manualu uplne mrtve, dvojka asi do 120 a trojka do 160, jinak skvely motor a slusne auto totalne zabite, s tim se skoro neda jezdit. V Alpach na vedlejsi ceste by clovek dvojku skoro ani nepouzil, natoz dalsi stupne.

        1. No zprevodovani, u verze s 81kW je jen 6 kvalt manual a 7 kvalt dsg.
          Spíše bylo myšleno kolik to točí.

          Jinak nejzabitejsi auto, ktere jsem ridil je Toyota Corolla, s automatem v poho, v manualu uplne mrtve, dvojka asi do 120 a trojka do 160,
          Tohle je sice extrém, ale je otázka, co vyhovuje člověku více, jestli poslat maximum točáku do povolených rychlostí, na šestku jezdit 50 a na oblast mimo povolené rychlosti se vykašlat. Nebo přístup druhý, kdy je točivý moment rozprostřen tak nějak až do maximálky.

  4. Díky dobrý článek.

    1. To je ale blby vtip, ccc…ccc.

  5. > „Celkově to není špatné, na tu všeobecnou oborovou mizérii v oblasti malých motorů, na druhé straně je nutné si uvědomit, že ještě ne tak dávno existovaly atmosférické motory, které uměly to samé, bez drahého přídavného hardware, uživatelsky příjemnějším způsobem a se spotřebou, která byla možná jen o pár desetinek litru benzínu na 100 km vyšší.“

    Které motory to byly? Atmosférické 1,6 mají tak 100 koní a nejezdí za 6,5 po městě.

    1. „Které motory to byly? Atmosférické 1,6 mají tak 100 koní a nejezdí za 6,5 po městě.“
      Napr. Honda 1.4 i-vtec – zdvihový objem 1.339l, 100 koní, po meste za 6.5.

      1. V zásadě cokoli, Fiat, Lancia, Alfa, ale i Renault apod., ty jejich 1,8ky, pozděj 1,6ky leckterá přes 100 koní měly dávno a dalo se s tím jezdit slušně. Nemluvě o japoncích, v podstatě kdokoli byl v benzínu 5-10 let napřed před koncernem, věci jako proměnné časování ventilů, změna sání apod. Koncern se úchylně upnul na dehet a pak akorát po dekádě kopíroval. (OK, řekněme, že sem-tam se do některých konkrétních modelů dostaly motory jakž-takž na úrovni, co neměly žádnej průser ani nežraly jak protržený, ale to nebyla konfekce jako Schade nebo VW).

        1. VW taky uměl atmosferickou 1,6 se 125 HP

          1. Ale o to tu nejde, jestli někdy někdo uměl motor s nějakým zajímavým poměrem výkon / zdvihový objem. Jde o to, co tvrdí Dfens, že dřív tu byly atmosféry, které uměly to samé, co 1.0TSI (200Nm / 115 koní / ~6,5l město). Mně to přijde jako lhaní si do kapsy. Turbo zvyšuje účinnost motoru (jinými slovy snižuje spotřebu), navíc motor s turbem má jinou charakteristiku než atmosféra. Díky tomu se s tím poměrně příjemně jezdí a přitom to nežere 8 litrů.

            115 koní odpovídá nějaké 1,8-2,0 atmosféře, tak mi ukažte takový motor, který po městě bral 6,5 nebo o pár desetinek víc.

            1. Todle byly dvoulitry počátkem 90. let, pak 1,8 a pak 1,6 a 1,4. Jaksi vývoj, žánop.

              Potíž je v tom, že průměrnej operátor vozidla s tím neumí jezdit; turbo zvyšuje moment vzhledem k otáčkám, takže při tom jejich podtáčení mají k dispozici větší výkon. To je všechno.

              1. Navíc je otázka, zda průměrný operátor před vypnutím turbomotoru jej nechá ještě aspoň minutu běžet naprázdno, aby se dochladilo turbo.

        2. Alfa romeo 147 1.6 ts: město/mimo město/kombinovaná: 11,1/6,3/8,1

    2. Mazda 2 1.5 sky-g, 115 HP, spotreba po meste v pohode pod 6.

      1. Motory skyaktiv přišly zhruba v době, kdy se tu objevily i motory TSI. Je to odpověď mazdy na downsizing. Navíc Mazda udává u tohoto auta pro městský provoz spotřebu 6,4, to bys byl asi první člověk, který se dostal v reálném provozu pod oficiální čísla.

        1. Nie je mesto, ako mesto. Pokial nejdes od červenej po červenú, ale občas nejaký ten obchvat, alebo zelena vlna, tak ti to pekne klesne. A aby som nezabudol, za 6,5-7 som jazdil v meste aj s Corollou z roku 1994. Motor 1.33 litra.

          1. Corolla 1.3 6kvalt 1998 žrala fakt málo.
            5~6l/100km

    3. 1.7 VCT 125 HP @ 6300 rpm. Dělala se i spešl verze nalazená na 155 PS, ale to byla bohužel limitovaná série.

      1. Co se týče spotřeby, 6,5 l je dost problém, ale ne až tak pro ten motor, jako pro mě. Povedlo se mi to jednou, co jsem celou nádrž projezdil s přítelkyní na spolujezdci. Většinově městskej provoz, spotřeba v reálných číslech vypočtená při dotankování.

        1. No právě. Současné TSI motory spotřebu 6,5 dávaj s přehledem, staré dobré atmosféry jí dosáhnou při eco-rallye.

          1. coz je jaksi samozrejme, protoze dnesni ECU optimalizuje desitky parametru s ohledem na okamzitou zatez a na jizdni styl, zatimco stara blba atmosfera jela v jednom jedinem univerzalnim modu, kde bylo nejvetsim vykrikem techniky teplotni cidlo v chladicim okruhu a podtlakove cidlo v sani a v pozdejsich dobach jeste snimac polohy kliky a lambda sonda a tim to haslo.

            Narozdil od DFENSe, ktery obecne prijde do styku s autama novyma, neojezdenyma a nezkurvenyma, si nemyslim, ze by ten prinos technologii ospravedlnovaly ziskane vyhody.
            Ano, je to fajn do fleetu, kdy ta auta si za ctyri roky na sebe vydelaji a mohou se odjebat do srotu.
            A pokud behem tech 4 let treba napalite ve stovce zajice, ktery vam prorve chladic klimy, dva chladice vody a jeden chladic oleje a zpusobi skodu za sto tisic spojenou s odtahem a mesicem v servise, tak to berete jako prubeznou polozku, ktera se „vsakne“.
            Obavam se, ze u bezneho auta v soukromem vlastnictvi se to ale „nevsakne“.

          2. V tomhle případě to je spíš tím, že ta 1.7 svádí k nepravostem, kdežto třeba papírově naprosto stejně silná 1.4 TSI, kterou taky občas jezdím, se mě snaží přesvědčit, že jsem zelenina. A pak je to taky převodovkou. S 1.7 točím ve 130 km/h 4000 rpm. S 1.4 TSI točím něco pod 3000 rpm. A není to tím, že by 1.7 byla v nízkých otáčkách líná. Prostě zelenina :)

            1. v mestskem hopsadle suzuki sx4 1,6 VVT 120 PS jezdim dlohodobe za 4.9 l kombinaci, zatimco jiny ridic v rodine s tim samym autem jezdi ty same streky dlouhodobe za 6,9l kombinaci.
              Nejvetsi komedie pritom je, ze abych se na tu svou spotrebu dostal, musim jako prvni krok odpojit baterku, protoze ridici jednotka se mezitim prizpusobila prasackemu stylu jizdy a spotreba klesa z onech 6,9l jen velmi neochotne. Podotykam, ze motor je konvencni nedownsizovany ctyrhrnek s promennym casovanim ventilu a je zabudovan s petistupnovou mech. prevodovkou ve ctyrkolce s pripinatelnym nahonem zadnich kol pres elektronicky rizenou hydraulickou spojku v pomerne vysoke karoserii se znacnym celnim odporem, takze z hlediska usporne jizdy to neni zrovna idealni auto.
              Tak nejak tusim, ze s trivalcem od VW bych mohl jezdit s tou samou spotrebou krapet dynamicteji a krapet rychleji by se to ohralo na provozni teplotu, ale to je asi tak vsecko.

              1. Ehm 4.9l/100km?
                Popište prosím ty kombinované trasy.

                1. Popište prosím ty kombinované trasy
                  Ono jde spíše o jízdní styl. Osobně jsem se taky schopen vhodným palivem, jízdním stylem a nepoužíváním klimy dostat pod tabulkovou spotřebu.

                  1. Hele já se na 19km do práce a z5 taky dostanu na 5.1l/100km s 1.6 atmo 126k.
                    Na trase do Jeseníků 5.5l
                    Z5 4.8l.
                    Z Beskyd do údolí 4.5l
                    Ale držet kombinovaných 4.9l/100km s SX4 4×4 je opravdu výzva.
                    Tak mě zajímá co to je za trasu, trasy.
                    Borci co znám s tím jezdí za 6-7l/100km.

                  2. zminena sesnactistovka ma na tu hmotnost prebytek kroutaku, takze mimo dalnici staci pasmo 1600 – 2300. A taky je treba respektovat bazmek zvany skrtici klapka, takze nez sahodlouhe rozjezdy na pul plynu je lepsi svizny rozjezd s neskrcenym motorem za pilneho prerazovani az na cca 90 km/h tachometrovych a pak uz to jen udrzovat a brzdit motorem. Koneckoncu dostat se v SX4 pod pet litru je mensi challenge, nez dostat se v Boxsteru pod 10 a to ma tabulkovych 9,5l :)

          3. No s tím přehledem bych byl opatrný, hrozně to záleží na konkrétním řidiči, ale i na konkrétním autě, není problém prohánět Fabii s TSI (a je fuk, zda 1.2 nebo 1.0 silnější či slabší varianty) za 8-10l a Octavii 1.4 za 12l i více na sto. Navíc pokud takhle člověk honil atmosféru, tak to jelo podstatně lépe, než tsi, které má prostě malý rozsah použitelných otáček, tedy chová se to jako nafťák. Chceš projet kruháč svižně? OK budeš minimálně 2x řadit, chceč předjíždět? Tak tě trochu popostrčím a pak koukej řadit hore, jinak nepojedu atd.

            1. i na konkrétním autě, není problém prohánět Fabii s TSI (a je fuk, zda 1.2 nebo 1.0 silnější či slabší varianty) za 8-10l a Octavii 1.4 za 12l i více na sto.
              U Šáde tomu trošku pomáhají krátké převody i u silných motorizací. Tahle spotřeba odpovídající forsáži se objevuje u motorů (i atmosfér), které nemají chlazené svody, ve chvíli, kdyz dojde k dochlazování katu přebytkem benzínu.

  6. Které motory to byly? Atmosférické 1,6 mají tak 100 koní a nejezdí za 6,5 po městě.
    U koncernu jistě. Jiné automobilky umí i přes 130 koní – Suzuki M16 https://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_M_engine

    1. No a niektore prekonavaju 100hp z litra bez turba. Toyota 2ZZ-GE, 141kW z 1.8 litra. https://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_ZZ_engine#2ZZ-GE

      1. Tak 100koňový 1300ky Dual-VVTi jsou dneska skoro ve všem, ale jak jsem psal nahoře, VVTi mají od poloviny 90. let v kdečem, ta auta jezdila velice slušně, motory spolehlivý (jen to občas seřídit) a nijak šíleně to nežralo.

  7. Samozřejmě že se to bude srát. Čím složitější technologie, tím poruchovější za hranicí plánované životnosti (někdy i před). To platí jak v IT tak v automobilovém průmyslu.
    Pro firmy co si pořizují flotily, které za 5 let odepíšou z daní pohoda. Pro venkovského strejdu, co si na nové auto šetřil 15 let aby mu vydrželo dalších 20 let v důchodu, je to katastrofa.

    Další stupeň ke zrušení vlatnictví věcí a přeměně na jejich pronájem. Když přijdete o práci (nebo vás stát odstříhne od vašeho konta), tak z vás ze dne na den bude naprostý houmles s holým zadkem, protože úplně všechno budete mít na pronájem.
    Zkuste si třeba dnes koupit nemovitost v nějakém větším městě, jen z průměrného platu a bez dědictví „po strýčkovi z ameriky“. Prakticky nemožné.

    1. Motas dohromady auta a nemovitosti, první je velmi laciné a druhé zas velmi drahé. Vesnický strejda si koupí Sandero, které je složité asi jako žebřík a pokud tomu bude měnit olej a nenechá to shnít, bude mu to těch dvacet let dobře sloužit. Stran nemovitosti souhlasím.

      1. No, spíš má pravdu on než vy. Absolutně mi nevadí pokrok, trh si sračky jako recenzovanou 1.0 TSI bezesporu žádá, velmi slušná část řidičů jsou v D-F terminologii řidiči 2.0, technika, jízda, vlastně vůbec nic je nezajímá, hlavně přežít přepravu s co nejmenším výdajem času a mentální energie. Mezitím movitá klientela do svých limuzín a SUV dostane něco plnotučnějšího, za ty peníze se už automobilce vyplatí pokazit si flotilový průměr. Ale kvůli regulím nám tu mizí kategorie spolehlivých aut, se kterými je zábava jezdit. Automobilka dnes nemůže vzít levný model, poladit podvozek a hodit tam silný motor, aby se mladí a fandové vyblbli za pár korun. Je to jen volba mezi bezpohlavní sračkou pro masy a výkonnými modely pro bohaté, nic vprostřed. A i ten penzista si Sandero pořídí jen s parodií na motor, ani 1.6ka benzín z Dusteru se tam nedostala.

        S baráky je to podobné, jejich cena roste kvůli nízkým úrokovým sazbám (na něž jsou jako statky dlouhodobé statky enormně citlivé) a soustavnému znehodnocování peněz ze strany ČNB. Na straně jedné tak většina populace dře na banky většinu svého produktivního života, na straně druhé bohatí mají přístup k laciným úvěrům, kterými financují své projekty. Je to pořád stejné, protože socialismus nic jiného než mraky chudých a pár bossů vyprodukovat nedokáže.

        1. Po pravdě, když si vezmu třeba Octavii RS, když už teda bohapustý mainstream, co je to jiného, než silný motor v levném základu? … ;-) To je přesně takovej dárek fandům, ne?
          A regule přece nevymažou z auta silný motor, spíš to souvisí s cenovou politikou automobilek – silný motor většinou dostaneš jen s vyšší výbavou, protože ten motor to auto prodá za dráž a vezme s sebou spoustu různých serepetiček, které by si zákazník sám nekoupil.
          Vlastně nevím, jestli tomu kdy bylo jinak…

          1. Ten bohapustý mainstream vidím v ceníku za 700+ kKč. Za tuhle cenu už lze dostat skutečné sportovní auto. Mohu-li soudit dle Passatu, je to navíc sráč, kde se sportovnost odehrává akorát tak na dálnici.

            1. Je to kruté, vím. Octavia je skutečně bohapusty mainstream. RS se nadto prodává velmi dobře. Octa je typický příklad laciného základu s dobrým motorem. Octavia RS stojí cca 30 průměrných výplat. Uveďte mi prosím příklad doby a modelu, který by splňoval Vaše kritéria, tzn. aby se s ním mladí a fandové vyblbli, mělo to silný motor a bylo to laciné. Přemýšlím totiž o tom, po jakém autě se Vám vlastně stýská.

              1. Pokud je člověk sám a má průměrnou mzdu 22tisíc čistého (i když tuto mzdu většina republiky nemá), tak při slušném šetření (1+1 v pronájmu, nekuřák, příležitostné pivo, žádný drahý koníček) ušetří tak 6-7 litrů měsíčně a je rád. Tzn. za 10 let je schopný si našetřit na novou oktávku RS, nesmí utrácet peníze jinak, pokazit se mu spotřebiče a řešit výpadky v zaměstnanosti. To je super, ne?

                1. …proto vznikly Sandera a ojetý Golfy.

                  Nový auta se zábavným motorem a slušnou výbavou se za českou průměrnou mzdu kupovaly vždycky blbě, navzdory tomu, že kolega Kilmore výše naznačuje, že byly doby, kdy automobilka poladila podvozek, namontovala silný motor, aby se mladí a fandové mohli vybít za pár korun.

                  1. Víte, ona celá kategorie Pony Cars za Velkou louží vznikla přesně tak, jak říkám. A je faktem, že tam dneska tyhle vozidla pořád stojí poměrně málo, třeba i s osmiválcem. Jenže to je krapet jiná liga, že. Ale běžné to bylo i v Evropě, viz klasická 205ka, jinde zmíněný Ford Capri, vzpomínám si na Opel, Saaby občas dostaly turbo (ale ne, aby měly nižší spotřebu) a tak dál a dál. Všecko to byla auta na svou dobu poměrně levná a vývoj těchto modelů ukazuje, že tehdy 80% prodejů nedělaly flotily.

              2. Tak třeba hned takový Lotus Seven docela hezky odpovídá všem kritériím, ne?

                Samozřejmě, tehdy ještě nebyla Čtvrtá Říše; dnes by byl zcela nelegální (neměl ani ESP, ta hrůzná představa!) a beztak by se ani nedal jako kit prodávat bez daně, takže by nebyl ani levný…

                1. Zajisté.
                  Ovšem, to už je zboží pro skutečné fajnšmekry a marně přemýšlím, jestli to vlastně není cenový ekvivalent té Octavie RS.

                  1. Vůbec netuším, kolik stojí Octavia RS (a přiznám se, že mne to ani nezajímá, a to tak, že vůbec).

                    Lotus Seven stál při zavedení na trh jako kit něco málo přes £500; podle přepočtů z Netu to je v dnešních velmi socialistických librách dejme tomu £12K, a to podle stávajícího kursu dá nějakých 350 000 Kč, plusmínusautobus.

                    1. Hmm, takový Kaipan.

                    2. Však inspiraci nezastírá :) Akorát že za tyhle peníze u nich dostaneš něco, čemu sice říkají „stavebnice“, ale k čemu potřebuješ ještě jedno kompletně celé auto na vykanibalizování, protože tam naprostá většina dílů chybí :( Dokonce ani ta skoro-kompletní „stavebnice“ za dvojnásobek (!) ceny nemá motor :(

                    3. Tsss, mně by se to i líbilo, ale takhle…?! To si radši pořídím lepší člun, z ČB konečně splavnili Vltavu až (teoreticky) kam hrdlo ráčí – musí být tedy dost vody, aby fungovala zdymadla, ne jako loni. Navíc je zrušeno to idiotské nařízení o nocování v marinach, takže naše vodní výpravy dostaly úplně jiný rozměr… ;-)

                    4. Na druhé straně vstoupila v platnost fikce dejchání, podobně, jako na silnicích, tuším – kdo odmítne dejchnout, má plnou pálku. A opobuzny hned začly obcházet s foukačkou řeky, snadný čárky. Takže…chlastat tak leda v té maríně.

                    5. …to jako ze kdyz jdu na ryby, tak nesmim chlastat, pokud je pobliz neci lodka?

                    6. Pokud tě nařknou z toho, že si posádka, tak máš průser :D https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3261.msg32027#msg32027

                      Zatím to není tak žhavý a dá se z toho vykroutit, ale salám se krájí i tady, nejenom na silnici.

              3. Octa RS je prostě drahá, jede to dobře jen po rovině a stojí to víc než Mazda MX5, snad i víc než Mazda 6, která sice v Česku myslím není s 2.5 litrem, ale zas je to řidičsky výrazně ušlechtilejší auto. Všecko je to ale pořád moc drahý, já mluvil o kategorii Fabia RS. Takových mainstreamů s výkonnějším motorem bývaly mraky, dělala to skoro každá automobilka. V jednom jezdili kluci z CI5.

                Dneska to prostě nejde udělat, emisní předpisy a hafo zkuených regulí zvyšujících náklady. Jak to tu někdo kdosi řekl, když si dneska chceš užít pěkně zkonstruovaného stroje, zainvestuj do člunu.

                1. Fabia RS stála před 15lety pulmilion. Při tehdejší průměrné mzdě asi 17 kkc to vylezlo zase na ten tricetinasobek průměrné mzdy, jako u Octavie RS. Děláš si ze mě prdel?

                  1. Krávy jsme spolu nepásli.

                    Fabie RS byla příměr k dříve užitému příměru Octavie RS, cena takového vozidla by za normálních okolností nemohla překročit 400, víc prostě normálnímu člověku nemohlo dát smysl platit, za ty peníze mohl mít velmi dobré ojetiny podstatně lepších vozidel. Že v Česku bylo možné něco jiného, to svědčí o abnormalitě českého trhu se škodovkami, před patnácti léty snad ještě víc než dnes. Důležité je jen to, že v roce 2018 by do toho nikdo již foukaný dvoulitr, kupříkladu, dát nemohl, ani za ten půlmilion. A tak automobilka hodila ručník do ringu a nabízí totéž o dvě sta výše.

                    Jo a když půjdeme dostatečně daleko do minulosti, tak zjistíme, že auta byla v poměru k platu nesmírně drahá. Tak drahá, že většina lidí nechala svá vozdila tahat živými koňmi, jezdila na kole, nebo chodila pěšky. To kulové dokazuje. Důležité jsou relativní ceny vůči ostatním automobilům, ne přepočet na průměrné platy.

                    1. …takže závěrem z toho je, že Fabia RS drahá nebyla, protože by za normálních okolností drahá být nemohla. Pominu, že jste Fabii RS jako příklad uvedl Vy a pominu i to, že se Fabia RS za ty peníze normálně prodávala a že byla za cenový ekvivalent Octavie RS, což jste označil za drahé.

                      Další debata jeví se mi zbytečnou, můžete si klidně dál hořekovat nad tím, jak ty emisní limity zrušily levné poježdění a jak to levné poježdění bylo vlastně jenom relativně levné, protože ta auta dřív byla mnohem dražší, než teď.

                    2. Prodávala, katalogově.

                      V reálu si to tahali lehce ojetý z Reichu, kde to stálo v základu trochu jinčí prachy (resp. za stejný prachy jinčí výbava).

                    3. Pro zajímavost: model 2018 a motor 2,0 TSI v subkompaktní třídě je nový VW Polo GTI. Ještě se tao nezačalo prodávat, ale v Německu už je na stránkách VW, zatím teda jen s převodovkou DSG.
                      Video od Rejlka zde:
                      https://www.garaz.cz/magazin/garaz-tv/3004978-prvni-jizdy-volkswagen-polo-gti-navrat-k-velkemu-motoru-video

                      K tě Mazdě 6. Motor 2,5 se u nás prodává, ale jen v nejvyšší výbavě s automatem, čili za dost peněz.

                    4. No, zatim. Myslim, že ta předpověď na 0,3l půlválec s osmi turby fakt není přehnaná…

                2. Pravda, ve 2010 stála Fabia RS taky pulmic… už to byla ale foukaná 1.4…

                  1. Fobie II 1.4 s DSG a motorem s turbem a kompresorem, který nebyl, jak to napsat slušně, etalonem spolehlivosti.
                    Někdo tady psal VW Up nebo Suzuki Shift. To je tuším do 400 litrů.

                    1. Swift

                    2. Ale jo, proč ne. Jsou to auta soudobá a dosažitelná. Mně se opravdu HODNĚ líbí Clio RS, ale to už je za 550kkč (ceníkově více, ale víte jak…)

      2. Kabrnak má úplnou pravdu, k vašim argumentům – 1) auto není vůbec levná věc, 90 % populace v životě nekoupila a nekoupí nové auto, ani tu Dacii, průměrný věk vozu je kolem 15 let a naprostá většina populace sedlá staré rachotiny v ceně jednoho až dvou průměrných platů, protože odložit bokem půl mega na rozumné auto, když vám bydlení, žrádlo a děti sežerou 90 % výplaty je pro naprostou většinu lidí úlně nemožné. To že na DFENSU jsou samí manažeři, programátoři a podnikatelé neznamená, že tak vypadá obecná populace. Nová auta nakonec kupují z valné většiny pouze firmy.
        2) Hypotetický vesnický strejda si za pár let nekoupí ani tu dacii, protože downsizované motůrky s nízkou žiovtností a milionem kurvítek jdou povinně do všech aut, korejci už na ně přešli, dacia už je v nabídce má taky a osud starých sice žravých, ale nezničitelných jednotek je zpečšetěn

        1. Aha!
          Možná jsme napřed měli definovat slovo „levné“. Jestli auto stojí deset průměrných platů, přijde mi levné. Nevím, čemuže říkáte rozumné auto. Pokud se podívám na to Sandero, tak jsem přesvědčený, že je to široce dosažitelné levné auto, které si spousta lidí může dopřát nové. V okolí pozoruji, že opravdu hodně lidí si kupuje nová auta. Ti, kteří si kupují ojetiny, hodně cílí na rodinné kombíky v cenách 150-250kkč (to, co za to dostanou je věc druhá).

          Nesouhlasím s vesnickým strejdou (ano, vím – měli jsme si definovat modelový příklad). Takových dědků, kteří si koupí na stáří fungl nový auto několik znám, nejsou to žádní programátoři ani manažeři, ale už taky nemají hypotéky, malé děti a půjčky, prostě vybrali dlouhodobé spoření, jakkoli se to může zdát nelogické.

          Výrok o tom, že naprostá většina populace jezdí v křápech v ceně 25-50kkč považuji za blbost, ale nemám žádnou možnost jak bych Vám to dokázal.

          PS: proč si lidi koupí radši Passata před smrtí, než nového Logana za stejnou cenu?

          1. Občas si dělám takové cvičení, když jednou za měsíc vyskočím z nekonečného koloběhu každodenní honičky a jedu autobusem, na zastávce bývám i o 15 minut dříve, pak si sednu a počítám auta, která jezdí po městě a dělím do kategorií. Firemní/zánovní/normální/skorovrak/vrak. dlouhodobě mi to vychází tak na 25/10/25/25/15.

            Efekt sociálních bublin řeším často s kolegy v práci, jsa jediný, kdo bydlí na sídlišti v paneláku. Lidé nad 40 věku, kteří bydlí v pěkných domech v pěkných čtvrtích a stýkají se zase jen s lidmi stejného typu neví, jak vypadá svět tam za plotem, v té druhé části země. Kdo jezdí hodně po dálnici nevnímá, že po městě se pohybují stále tisíce 20-25 let starých aut. Lidé si také často neuvědomují, že např. Octavia I ,která kolem nich projela, není dávno manažerská klasse, ale je to 20 let starý vylítaný vrak s dírama v podlaze, jen z dálky pořád vyadá celkem k světu.

            Ano máte pravdu, důchodci si skutečně Dacie a i Fabie kupují, taky mám pocit že to jsou právě jedni z mála, kdo kupují nová auta.

            k tomu PS: velmi prosté. Proč si dělník co má alimenty, splácí půjčky na kdeco a nemá ani na žrádlo koupí iPhone nebo značkové rifle za 3 litry? Lidé ze spodních vrstev společnosti trpí chronickým mindrákem a polonasraností a aby si vyrovnali pocit beznaděje, potřebují zcela nutně nějaký symbol luxusu, aby si tolik neuvědomovali roli nevolníka co nedokáže nic změnit. A tak zcela nelogicky radši koupí rozpadlý krám, který ale má „pičo klimu, kožené sedačky, super repráky a šestiválec“ než sice nové a spolehlivé auto, z kterého ale stříká na kilometr „JSEM SOCKA A JEŠTĚ NUDNÁ“. Apropo zase efekt sociální bubliny, oni zase žijí v té své a tam to tak dělají všichni, v dělnické hospodě nemá nikdo auto s menším než dvolitrovým motorem a nikdo za víc než za 50 litrů.

            1. Otázkou ještě je, co přesně považujete za vrak. Moje auta nejsou mladší 20 let, přesto jsou udržovaná a na svůj věk ve výborné kondici, co se stavu karoserie, motoru, brzd atp. týče. Oktávka má 18 let, přesto jí to nikdo nehádá, vypadá a jezdí pořád velice dobře. Jeep už nějaké šrámy na laku má, ale opět je to auto, které na svůj věk vůbec nevypadá :).

              1. no možná nevypadá, můj 15 let starý getz je taky v pohodě a šlape jak hodinky, ale je to objektivně vergl, prodal jsem ho za 38 tisíc, víc by mi nikdo nedal, a to měl jen poctivých 100 tkm. Tyto vozy jsou kategorie na pomezí normální/skorovrak.

                Mi o to nejde, dá se provozovat i 30 let staré auto v pohodě, když je v dobrém stavu, ale prostě cenově je to auto za 1 výplatu a nesouhlasím s názorem, že nové auto je v této zemi něco normálního , co si lidi běžně kupují, nekupují.

                1. Další věc jsou priority. Mám mzdu vyšší než průměrnou, za posledních 8 let jsem měl:
                  Felicie 1998 1.3 – provozována 7 let, kupována za 15 litrů v dobrém stavu.
                  Renault Clio 2001 1.2 – provozován 2 měsíce až do autonehody, kupován za 15 litrů v rozumném stavu.
                  Dacia Sandero 2010 1.4 – provozováno dodnes, cena 75 litrů, velmi dobrý stav a nízký nájezd.
                  Nemít autonehodu, tak Clio bude jezdit ještě několik let.

                  Auto je pro mě věc, která slouží k přibližování do bodu B. Je fajn mít asistenty, vyhřívané sedadla, silný motor, atd., ale dávat za to navíc 200 litrů u lehce staršího auta, to má smysl až ve chvíli, kdy ty peníze nepotřebuju na nic jiného. Za 5-7 let to nejspíš bude na pořadu dne. Zatím bylo důležitější doplatit byt a výhledově je na seznamu nová koupelna a plnění si některých snů, hlavně sportovně-cestovatelských. Ale až budu mít zbytečných 600 litrů, vidím to na garáž a starší Imprezu, pokud do toho nevletí něco důležitějšího.

                  1. je to otázka priorit a potřeb. Mám kamaráda, vydělává tak průměrně, ale v životě nedal za auto víc jak 10 litrů s výjimkou range rovera, kterého koupil za 30. On se v těch vrakách prostě vyžívá a většinou má štěstí a ta auta ho vozí denně do práce v pohodě. sice třeba nemají tapecírunk, nesvítí jim žádné kontrolky, světýlka ani nefunguje tachometr, trochu vůle v řízení a třeba brzdí trochu na stranu, na křižovatce to občas zdechne, ale zase nastartuje a zatím vždy dojel. Většinou mu to vydrží tak 3 roky, pak vymění za další vrak, neinvestuje do toho nic, až se rozpadne, tak se rozpadne. Taky přístup.

                    Mi vyhovoval můj getz absolutně a měl bych ho dodnes, jenže když se oženíte a založíte rodinu, málokterou babu ukecáte, že budete vozit děcka ve 20 let staré káře, byť by byla nádherná po dědovi. Další věc je, že do hatchbacku už se s kočárkem a 2 ratolestma člověk moc nevleze a zkuste si sehnat „pěkné ojeté rodinné kombi za rozumný peníz“ …. těch je sakra málo. Takže tam dává asi nákup nového auta někdy smysl.

                    Jinak samozřejmě nová kára, pokud má člověk nájezd třeba 10 000 km/rok jako já je úplná blbost. Za 400-500 tis., co takové průměrné auto stojí je u nás ve městě garsonka, kterou můžete pronajímat a ona se vám za 15 let sama zaplatí, zatímco auto za 15 let bude bezcenný vergl a ještě do něj v průběhu času nasypete majlant.

            2. Máte v mnohém pravdu Pospeci.
              Nicméně i u nás na ulici u paneláku se to mění.
              No jo jsme takový panelák s garážemi a pár patry 10 min pěšky od centra, ale furt panelák.
              20km od Vás východním směrem.
              Kouknu z okna a vidím:
              Mazda 3 sedan 2.0 2015
              FoFo combi TDCi 2010
              Octa I 1.9 TDi 200?
              SX 4 1.6 2012
              Octa III combi 1.4TSi
              Fiat Stillo MW 1.9 JTD 2004
              Renault Kadjar 1.4T 2017
              Fabia III 1.0MPi 2018 právě si koupila doochodkyně s doochodcem protiúčtem dala Fabii II 1.2 HTTP 2009
              WV Tiguan 2014
              i30cw 1.6cvvt 2010
              i30 combi 1.6 CRDi A/T 2014
              C1 2012
              C3 2008
              Fabia I 2004
              Fiat Punto 2008
              FoFo I 1.6 2003
              Octa III 1.6 TDi 2017 asi služebák
              Ford Galaxy 2005 1.9 TDi
              Wartburg 353 touring 1982?
              Chrysler 300M 2012
              Schade felicia combi 2001
              Share felicia 1997
              Fiat Punto 2001
              Koupit si dnes nové nebo lehce jeté auto není podle mě problém pro toho kdo má práci s průměrným platem a neutrácí za pičoviny.
              A nesplácí 10 tis za hypotéku.
              My jsme jezdili Felicii combi dokud jsme byt nesplatili během pár let, velkou část jsme vycashovali ze stavebka a úspor.
              Na dovolenou po vlastech českých slovenských polských ukrajinských bosenských a chorvatských jsme jezdili se stanem a tehdy bez dětí.
              V zimě lyže 1x ročně Alpy a 10xSlovensko kombinace sjezdovky a skialp.
              Restaurace (večeře) občas, dva piva na zahrádce max.
              Obědy v práci za 25Kč ne bagety a coly a čokotyčinky jako kolegové za 100 Kč.
              Firemní dress code fasovaných triček a bund vedl k úspoře košil a obleků.
              Atd., atp.
              1x 0.7l vína týdně, skotská nebo slivovice vydrží doma čtvrt roku.
              Roční brutto příjem domácnosti před 10 lety cca půl mega.
              Letos žena 1.rok po MD pracuje, tak asi 7místnou sumu dáme dohromady.
              Ale už taky utrácíme značně více zejména za děti a výlety.
              Už nesportujeme jako dříve, já jen 1×týdně tenis a žena 1xtýdně pirates.
              Asi bychom hypotéku na dům do 5 mega utáhli, ale nechci být otrokem domů a plantáží kolem, to si nechám do doochodu.
              Stejně jako kabriolet a low cost lety do Dubaje za 100€ z Katowic.
              Každý svého štěstí strojvůdcem.

              1. no tak asi jste lepší sídlák.
                U nás pohled z okna.
                2x felicia,
                2x Octa I,
                1x Corsa B,
                1x Corsa C
                1x Fiat Punto I,
                1x BMW 5 tak 1992? slepené isolepou,
                2x Octa II
                1x Megane III
                1x Citroen Saxo cca 1996
                1x Mazda 323 (98?)
                2x Fabia I
                2x Fabia II
                1x Audi A4 první generace
                1x Peugeot 306
                1x Peugeot 206
                1x Peugeot 407
                1x FoFo Mk I
                1x služební BMW 5 cca 2016
                1x misubishi offroad, nevím jaký
                2x zánovní služební minidodávky renault a citroen

                Jinak za mě – přes půl mega brutto s ženou na mateřské příjem domácnosti máme taky, jenže není před deseti lety , ale teď.
                Párek už nestojí 70 Kč/kg , ale 140.
                Vepř. kýta nestojí 80, ale 130.
                Inkaso na byt nestojí 2300, ale 4600 (jen voda a teplo).
                Byt u nás na sídláku nestojí 750 tis., ale 1,5 mega
                Plínky vel. 5 nestojí 3 Kč/ks, ale 7,50 kč/ks
                Obědy v práci za 100, na stravenku mám 50 Kč spoluúčast
                Nefasuju nic, musím si kupovat všechno sám
                Slovo zahraniční ani jiná dovolená neznám, většinou jezdíme na přehradu za město jen přes den nebo na chalupu
                Na večeři do restaurace jsem byl v životě s ženou 3x
                Tyčinky, hambáče, kebaby, pizzy, coca coly a jiné taháky na peníze prostě nekupuju
                Zbraně spí ve skříni, nevystřelil jsem si 4 roky (co mám děti), motorka opřená o zeď s propadlou STK, nejel jsem 4 roky (co mám děti) jediný koníček který mi zbyl je punkrocková kapela, náklady struny 150 Kč 1x za rok, jinak zdarma, na koncertech si vyhrajem ještě pivo zadarmo občas
                Ano, přiznám se, popíjím lahváče ve slevě téměř denně, á 7,90 Kč v průměru
                Kouřím cca 10 denně, balený tabák, cca 50 Kč/krabka
                Do hospody na živé jsem přestal chodit, je to drahé a stejnak na to nemám čas

                Shrnuto, ano, dokud jsem byl starý mládenec ochotný prakticky nežrat mimo obědů v práci a šporoval každou kačku, mohl bych si dovolit na lízačku klidně nový vůz. Děti bohužel stojí 5000 Kč/měs/ks, manželka na státní almužně zhruba taky tak. S úřednickým platem si pořídit 2 děti mě vystřelilo na pokraj bankrotu, ještě že jsem měl našetřeno ze staromládeneckých dob, a tak můžu děckám koupit aspoň boty, moře nebo alpy ale neuvidí nikdy. Špatně jsem zkalkuloval šílený nárůst nákladů na provoz domácnosti, zvýšené opotřebení všeho, že pračka vydrží 4 roky, protože pere furt. Bohužel žena není manažerka nebo právnička, tedy při jejím návratu do práce nemohu čekat, že bude nosit domů 30 klacků, vidím to tak na 15, takže valné zlepšení nebude. V malé firmě o 10 ti zaměstnancích mě taky růst na vyšší pozici nečeká, takže banán.

                A to jeětě furt mám relativně nadprůměrný příjem a bydlím ve svojem, jak to dělá soused, který dělá servis dopravníkových pásů za 18 čistého a platí 10 litrů nájem absolutně netuším.

                Auto mám zánovní, byl to svatební dar od širší rodiny, první a poslední nový vůz, který jsem kdy měl. Kluci mají 3 a 1 rok, předpokládám, že tohle auto jim daruju v 18ti jako studentský vůz, do té doby nás musí vozit, je garážované a moc nejezdí, tak snad vydrží.

                1. Struny si menil jednou za rok, myslel si, ze je to znamka punku ;)

                  Ne, ja Vas chapu :)

                  1. Bratr hraje v graincore kapele.
                    Jezdí filetou z roku 1997 místo otáčkoměru to má hodiny.
                    S ručičkami.
                    Byt koupil za 450, dnes by stál 1.5mega.
                    Struny mění častěji a furt někam rajzuje s tou kapelou. 5xročně po Evropě, jednou za čas po zeměkouli.
                    Ale je to low cost trip kde nejdražší je půjčit si dodávku.
                    Kromě průměrné mzdy v korporátu dodavatele energií si přivydělává prodejem chlastu na akcích podobně postižených kolegů.
                    Ale nemá děcka.
                    Mě byt stojí 5 litrů i s netem, inkasem a pojistkou.
                    A to topím na 24°C neb v posledním patře perpetum mobile stupaček nefunguje.
                    Ale máme bojler.
                    Káry máme dvě, z toho seznamu co jsem uváděl je lehké poznat které.
                    Jezdíme na dovolenou k moři v prime time, bo celozávodní dovolená, jinak bychom jeli 2x.
                    Nebo do Alp. Nebo do Dubaje.
                    Zatím to s 3 a 5 letým piškoty nemá cenu.
                    Na výlety po horách máme svačinky, párky za 70Kč/kg opekáme na ohni nejen u přehrady.
                    Chalupu nemáme, jen domy tetičky, babiček a dědečků.
                    Pleny kupujeme v Polsku i v Česku za 4 kačky kus 4+.
                    Kuře vykostím.
                    Nebo kupujeme čtvrtky, i ty opižlám na vývar.
                    Vepřové taky, neplatím nikdy přes 100Kč/kg.
                    Hovězí a ryby čekáme na akci.
                    Stejně jako ovoce a zeleninu v zimě.
                    Věci na děti v sekáči nebo dětském bazárku.
                    Jen goretexové boty a rukavice nové.
                    Ty všem.
                    Do práce chodím v 10 roků staré zimní bundě a džínách za pětikilo. Trika a kamizolu fasuju.
                    I s ženou na MD jsme „trpěli“ přebytkem 5 litrů měsíčně transferovaným do stavebka a penzijka.
                    Švagr vydělá opodál o 10litrů brutto méně.
                    Snídá v kantýně za 50.
                    Obědvá tamtéž za 50.
                    Furt kupuje nové hadry, chodí po hospodách a výletech kde se opět spoléhá na hospody.
                    Platí alimenty na 1 dítě..
                    Bydlí v paneláku u nějaké baby s 2 dětmi.
                    Nemá ani Felicii a furt fňuká.
                    Např. že k moři je to drahé.
                    Tak jede do Tater a nechá tam stejně jako my u moře za vstupné do aquaparku, lanovky a stravu v reštauráciach.
                    Sjezdovky jsou taky drahé, ale prodal i skialpy.
                    Děcku kupuje kromě alimentů věci za full prize.
                    Stejně jako sobě
                    Sekáč a slevy jsou pro socky…
                    Už má třetí mobil zatímco já furt jeden
                    Atd., atp.
                    Nemít firemní slevu tak o novém autě taky neuvažují, ale asi si příští rok udělám 200k nebo 250k nebo 270k radost.
                    Bez slevy bych klidně bral Loga na MCV nebo Dustera nebo Lodgy.

                    1. no tak to absolutně souhlasí, dáváte to finančně, protože jste stará škola a šetříte od koruny, žijete lacině, po slevách a sekáčích. Já to mám taky tak. Měl jsem to tak vždycky. Stará bunda, gatě z lidlu za 3 kila, když jsem doma sám, tlačím čočku s vajcem nebo zelňačku, bo mi to stačí. Telefon jsem si nekoupil nikdy, kupuju vyřazenky z práce za 50 Kč. Bohužel drahá polovička v tomto absolutně nekooperuje a nehospodaří. Prostě nemá ten software v hlavě. Když jsem poprvé viděl, kterak uvařila slepici na vývar a pak to zvíře prostě vyhodila, protože jí „to smrdělo“ a nechtělo se jí to obírat, měl jsem jasno, že budeme švorc navěky. Musím do práce, nemohu být doma furt a hospodařit za ni a hlídat to, prostě to nelze. BTW žena je původem ze středních čech, návštěva babičky mě tedy stojí 4 litry 2x 400 km cesta autem, + 2x vlakem zpět do mordoru, bo v sobotu s autem tam, v neděli vlakem dom, bo robota přes týden, v pátek a sobotu zase obráceně. Je to radost.

                      Byt mě stojí toho času 6 se v ším, distep má kurva drahé teplo. Cosi urvu na stavebko. Aktuálně mám zkalkulováno, že když se podaří dobrý měsíc a nic se neposere, jsme cca 4-5 v plusu. Jenže poslední 2 roky se každý měsíc něco posere, loni pračka, trouba, mikrovlnka, srážka se zvěří, nedoplatek za teplo, nemoci v rodině a s tím častější tripy do čech atd. atd., bratru v průměru průser každý měsíc tak za sedmičku.

                      No jak říka moja mama, život není peříčko, ale kurevsky těžká traverza :)

                    2. Zajímavé počtení…

                      Já to třeba udělal tak, že s našim čistým měsíčním příjmem cca. 70k (před MD) jsme si našetřili 0,5M a koupili starý dům za 1,5M (tj. hypo 1M).
                      Všichni známí si klepali na čelo, proč jsme si nekoupili něco za 4M, když přecepičonatomátevole. Jak by řekl Nohavica „bo“.
                      Dopředu jsme si spočítali o kolik půjdeme s příjmama dolů, až budou děcka/hypo/pes/inkaso + další běžné výdaje. Za žádnou cenu jsem nechtěl připustit stav „od výplaty k výplatě“.
                      Vzhledem k tomu, jak dům vypadá, tak jsem se stal zedníkem/instalatérem/elektrikářem/malířem/obkladačem/kopáčem kanálů atd… a ? Ono to vychází – je to až k nevíře, kolik se dá ušetřit peněz, když si člověk dělá řemesla sám. Má to ale pochopitelně své:
                      – Je nutná určitá šikovnost
                      – Je nutné předem investovat do kvalitního vercajku (kladiva, žufany, lžice, váhy, laser, flexa, vrtačka, aku vrtačka a vrtáky do nich apod.)
                      – Hodně, ale hodně se nadřete – nicméně to má takový zajímavý vedlejší efekt. Najednou máte k domu a vybavení v něm úplně jiný vztah. Např. když si pustím blbou vodu z kohoutku, tak se mi občas vrací mraky vzpomínek jak se to dělalo, na problémy s tím spojené a říkám si, jakou cestu musí ta voda urazit

                      Nicméně nic netrvá věčně – i ten dům bude jednou kompletně hotov a potom ? Pak se uvidí… Moje doporučení tedy je: Tvrdá práce a odříkání a hlavně neřídit se okolní sociální bublinou, kdy zrovna já se pohybuji právě v té „hogo fogo“. Pak se dá žít celkem slušně ve smyslu je na pračku/dovolenou/poruchu v autě apod…

                    3. jo to znám, já když staromládenečil, žil jsem za půl výplaty a půlku schovával, tu na stavebko, tu do akcií, něco cash, něco v bance. Všichni se mi smáli co jsem to za debila, kde je můj Harley, cesta kolem světa, proč nechodím za kurvama, proč si nežeru steaky každý den.

                      Teď když najednou musím živit 4 lidi, navíc žena neměla v době svatby ani věno, ani žádný majetek a ani korunu, prostě vůbec nic, jak se mi hodí našporované rezervy. žiju z ruky do huby, ale pořád mám rezervu, že v nejhorším nemusím rok do práce, kdyby přišla nemoc nebo něco. Na pračku je, na dovolenou ne. Pračka je nutnost, dovolená zbytečnost.

                2. Nebudu moralizovat o tom, že jste si to mohl a měl spočítat, protože mít děti je jeden ze smyslů života, sám mám dvě a třetí na cestě.
                  Zdá se, že Vám stávající situace nevyhovuje.

                  Jste si jist, že se to nedá změnit?

                  1. Upřímně, ne moc mi to nevyhovuje. Změnit velmi těžce. Řešení:
                    1) najít si druhou práci, už o tom začínám vážně uvažovat. Děti tím pádem nebudu znát ani ony mě
                    2) naučit drahou polovičku hospodařit – snažím se již 6 let, marně. Když to nezná od dětství a u nich v rodině to nikdy nikdo nedělal, ve 30 už to nepředěláte. Můžu doma řvát, sedět na kase jak chci,marné.
                    3) opustit rodinu, alimenty by mě vyšly podstatně levněji, ale – to ani náhodou, děti jsou všecko co mám a jsem konzervativní a chci aby jsme byli kompletní rodina
                    4) krást?

                    Mám kamaráda, který to řeší klasicky severomoravsky, seřezal manželku řemenem a ona poslouchá, kupodivu to fakt funguje, ale já takový prostě nejsem.

                    Nebude tak zle, teď rostou platy, tak doufám, že žena začne vydělávat aspoň něco a ta turecká hospodarka nebude tak markantní, když děti budou jíst ve škole a doma vlastně celý den nikdo nebude, v tomto to vidím optimisticky.

                    1. Vydržte, zlepší se to, jakmile půjde manželka do práce. Prožil jsem 1x 10 měsíců na jednom příjmu (manželce skončil příspěvek a než mohla nastoupit do práce, tak jsme se rozhodli pro třetí, takže nenastupovala), po třetím dítěti jsme málem měli skoro to samé, ale nakonec se našla práce na polovinu té pauzy.

                      Blbý pocit a to jsme do toho stavěli (zažil jsem den, kdy jsem vzal prachy z kasy za minulý měsíc, potkal stavebniny, zedníky a domů přinesl litr a to byla jen taková boční vydání nad plán).

                      Vnímání peněz ženami a muži, o tom bych mohl vyprávět jak profesně, tak od kamarádů i od sebe, to musíte kousnout, nic jiného s tím nejde dělat. Osobně jsem pro taktiku „až dojdou, tak nebudou a bude po výdajích“, protože potom to nejste Vy, kdo to celé omezuje, ale objektivně prázdný účet.

                      U toho opuštění rodiny neberte v úvahu jen alimetny, ale také to, že máte nějaké fixní náklady a ty jsou pro jedotlivně větší než pro dva dospělé dělené dvěma. Dost lidí to přehlíží. Čím vyšší příjem, tím více se to srovnává, dost lidí říká, že je to vlastně jedno – bez prachů jsoupřád.

                    2. Ha – jak kdybych se viděl před osmi lety. Já se ženou v paneláku, krátce svoji, oba do té doby zvyklí utratit celou výplatu, zvláště žena, najednou příjmy dramaticky menší (první dítě), rozhodnutí stavět, takže hypotéka k tomu…
                      Měl jsem super zaměstnání, lítal jsem po celým světě, nakonec jsem musel vzít něco trochu jinýho za malinko víc peněz. K tomu jsem musel vychovat ženu k určitý finanční gramotnosti, hodněkrát jsem chtěl vzít ten řemen taky do ruky, no nakonec se vyplatilo příjmy x výdaje poctivě psát – každou položku. Žádný společný účet, pěkně každej svoje, aby měl každej taky určitej malej obnos k útratě jen sám pro sebe, takovou kompenzaci na koníčky. A pak nejdůležitější krok – zavedl jsem třetí účet – říkám mu „fond oprav“ … :-) je to vlastně spořící účet, kam se pravidelně odsypává určitá suma. Financují se z něj všechny nenadálé opravy a nové spotřebiče, plus sem tam investice (teď třeba pergola, atd…).
                      Zkuste to podobně, sice to trvalo, ale ve finále se nám to povedlo naladit tak, že rodina začala být přebytková napřed lehce, potom značně. Nakonec i to nový auto bude a flinty vytáhnete ze skříně plus dovolený u moře a motorka…dá se to… ;-) pravda je, že jsem 2x měnil pozici, abych to podpořil navýšením příjmu a měl ještě dost času být doma s dětmi. Nejdůležitější krok byl ale popsán výše, tzn. uspořádat rodinné finance a vyčlenit si malou část na zábavu, aby člověka život trochu bavil.

                    3. jo tohle přesně mám momentálně v plánu, i když náklady ztráty očekávám tak 30 000 Kč, dlouhodobě by se to mělo vyplatit.

                      Momentálně je to tak, že vysolím všechno co vydělám + cca 3000 z železných rezerv na měsíční přežití, neb žena vyhodí mateřskou za pičoviny během asi 3 dní a pak je plonkovní a furt jí musím dotovat, přestože bydlení+jídlo+drogerii+auto+plínky a sunar (tedy vlastně všechno) platím výhradně já. Můj plán je zřídit nový účet, zaplatím bydlení ze svého, zbytek výplaty minus 5 litrů půjde na společný účet, který bude na všechno a co se na něm ušetří to se ušetří, když bude na nule, tak budeme žrát suchou rýži tečka. Očekávaný scénář je první 2 – 3 měsíce budeme tu rýži žrát tak 2 týdny z měsíce a pak už se to snad naučí.

                    4. Jojo je to těžký.
                      Ale moje žena je učenlivá.
                      A skromná.
                      Stačí ji 7let staré auto, ;-)
                      Vše do myčky.
                      Jídlo se nevyhazuje.
                      Z masa z polévky je rizoto nebo bulharka.
                      Luxujeme, žehlí,přejeme nabíjíme, nahříváme na noční proud.
                      Výhoda bojleru. S inteligentním ovládáním.
                      Atd. Atp.

                    5. Ideální stav, gratuluju. Važte si jí, takových je málo.

                    6. k tomu žehlení bych si dovolil podotknout, že se v součtu bohatě vyplatí i poměrně levná sušička (kondenzační s tepelným čerpadlem), která ušetří peníze a čas za žehlení a ještě ohřeje domácnost; dále pak v případě potřeby obměny zánovní a výkonově solidní výpočetní techniku lze koupit doslova za pár šupů (PC namísto 14 litrů za tři); dobrý pojišťovák a časté přepojišťování auta také ušetří ročně nějakou tisícovku; a kdo rád čte, tak pár tisíc a spoustu místa ušetří veřejná knihovna. A například (třeba 16 let) staré myčky a pračky jsou podle servisáků (pokud opraváře seženete) stejné nebo lepší, než nové přístroje, a stačí se starat a případně investovat pár stovek do opravy a zase úspora mnoha tisíc. Na elektřinu se hodí semtam energetická aukce – zase nějaká tisícovka ročně. A je fajn pro děti využít školní kroužky nebo zušky – náklady jsou zlomkové proti jiným aktivitám, kvalita přitom může být poměrně vysoká. A když to jde, tak zřídit stavebka a pěkně je točit; už naštěstí padnul ten nesmysl s nemožností vybrat na děti úspory z jejich účtu.

                    7. Jo dnes bych koupil pračku se sušičkou.
                      Ale nechce se mi vyhazovat tu 8 let starou AEG.
                      Vedení výdajů ve formě jednoduchého excelu taky pomáhá těm co mají snahu.
                      A pak už jen karta s limitem jako pro děcka.
                      Okamžikem svatby jsem zrušil účet a máme je jeden.
                      Vlastně 3 bo děcka mají každé svůj.
                      Moc nechápu ty borce co vedou hru na to platím já a to z MD matka jeho dětí.

                    8. My jsme dokoupili k 16 let staré Bošce (oprava 1x těsnění; výměna tlumičů a nové uhlíky) před dvěma lety sušičku a nepoužíváme žehličku a život se (hlavně ženě) dost změnil; ta hodina dvě žehlení je znát; místo toho je větší možnost věnovat se dětem a učit je všemu, co budou potřebovat (matika, zručnosti). Starší pečivo sušíme a dostáváme za ně od tchána vajíčka a je fakt, že dneska i ty sportovní hadry se dají třeba v tom LIdlu koupit za pár stovek. A nakonec zbyde i na lyže, když už máme odjakživa vlastní chalupu: lyže a běžky, jak děti rostou, lze za super ceny taky kupovat na speciálních outletových akcích – třeba „Lyžebraní“ v Hlavenci u Prahy; takže měnit dětské běžky po dvou letech nakonec není taková trága, protože se levně dá koupit a slušně jinde prodat. (Jo a ještě je dobrý společný telefonní tarif, který umožní volat navzájem zadarmo; a hlavně nekupovat každý rok nové debilní mobilní telefony. Někdo za ně pustí ročně třeba 10 – 15 litrů jen za přístroje, když se sečte rodina).

                    9. Bavil jsem se se sousedkou, protoze se ptala, cim to topim, ze jako jeden z mala v dedine nekourim. A pritom mi rekla, ze v roce ’93 koupili s manzelem kotel. Za rok zacal chcat. Takze se vyvaril. A za rok zase chcal, jen jinde. A tyto urologicky problemy mel rok co rok, jenze za nej vymajzli tehdy 25k, takze jim ho bylo lito vyhodit. Nakonec v manzelovi bouchly saze a sel, objednal funglovel litinak. Dodavatel mel zpozdeni, dodal az v prosinci 2000 a tak se jim nechtelo rozmrdat kotelnu uprostred sezony.

                      No… a v tomto stavu je to dodnes, pricemz koupe noveho kotle vyresila chcani stareho kotle definitivne, proste prestal chcat a od te doby jede.

          2. Tak se podívejte, co má Logan za motorizace. Vážně jsem o něm jako o druhé, praktické plechovce přemýšlel. Za 220 by byl ne-bílý, s nezbytnou výbavou, ale ten motor, to prostě nedám.

            1. Logan je auto ohlodané na kost, výrobní náklady stlačené až kam to jde – vlastně vznikl jako alternativa za ojetou felicii (a v době vzniku měl i podobnou techniku, jednoduché 8V motory atd.). Dneska sdílí motory s ostatními renaulty, nebudou pro dacii extra vyrábět 1.4 čtyřválec, když tam můžou hodit motor z clia, tzn. nějaký tříválec tce 75-90 koní (nebo čtyřválec diesel 1.5). Pro takové auto odpovídající motor. A komu to nestačí, koupí si jiné auto (třeba clio se čtyřválcem tce 120 koní).

              1. To je vskutku rozumová akrobacie. Dacia dodává použitelnou 1.6ku, atmosféru s nepřímým vstřikem, do Dustera. Tedy nic vyvíjet třeba není. Jenže emise jsou emise, auto za 220 takový motor kvůli regulím dostat nemůže. To a nic jiného je důvodem.

                1. Kilmore: když jsem se díval do Dustera z roku 2012, koukal na mne vizuelně úplně stejný motor, jako jsem měl v Renaultu Scénic model 2000 (vyrobeno 1999)- Renault 1,6 (1598 ccm). To asi byl ten samý motor, počítám?

                2. Kdyby to bylo jenom o emisích, tak by do sandera dávali ten 120koňový motor z clia – ale nedávají. Bude v tom koncernová politika, podobně jako u VW group, kde lepší technika jde do audi/vw a ta průměrná do škodovky.

                  Proč do dustera ještě dávají 1.6 sce, to je otázka, když 1.2 tce má mírně vyšší výkon a nižší spotřebu. Možná proto, že ho mají i ve verzi s LPG, podobně to měla kdysi škodovka, oktávku dodávali s 1.6 mpi v úpravě na LPG přímo z továrny. Ten motor nijak skvělý nebyl (výkon vs. spotřeba), ale šel jednoduše přestavět na LPG.

                  Renault captur (podobné auto jako duster) 1.6 sce nemá, jen sce 90-120koní. (1.6 sce má 114 koní)

                  1. CzechDave by s Vaším hodnocením 1.6 z Octa I asi nesouhlasil.
                    Já ano.
                    Já měl radši 1.3 v Corolle nebo 1.4 v Almaře.

                    1. No pokud ten motor byl upravený na LPG tak, že to zhoršilo jeho vlastnosti, tak bych také souhlasil s jeho špatným hodnocením. Ona ta neupravená 1.6MPi je výkonově dostatečná (i když se musí vytáčet), takže nejsem brzdou provozu, ale taky ten motor výrobce mohl vyladit na vyšší výkon, konstrukčně by na to ten motor měl.

                    2. Mám Sandero 2010, 1.4 plyn přímo z fabriky. Musím říct, že pocitově byla lehce svižnější i Felicie 1998 1.3 50kW a Clio 2001 1.2 atmosféra bylo oproti Sanderu silniční střela.
                      Jede to jak šnek, od 4 tisíc otáček se projev zlepší tak o 10%, takže jediný benefit je, že auto na trojku jede líp jak na čtyřku jen kvůli převodu. Po minutě a půl na plný plyn jsem se na dálnici dostal ze 130 na 150km/h, odhadem je maximum mezi 155 a 160, samozřejmě tachometrových. Pokud přepnu na benzín, jede to naprosto stejně.

  8. Childeater:
    Nikoliv, když vezmeš auto střední třídy řekněme za 500 000 a vynásobíš to 3x až 4x aby to odpovídalo „životnosti“ nemovitosti (25 let), tak to vyjde skoro na stejno. Jenže zatímco z těch aut máš za čtvrt století hromadu šrotu, tak nemovitost dokonce může růst na ceně. Auto je zatraceně drahá legrace a málokdo má koule na to aby si spočítal, kolik mega za svůj život do aut nacpal a kolik by za to mohl mít užitečnějších věcí. Třeba takové dítě prý do dospělosti vyjde na 1,5 mega. A ve stáří se o vás postará, což se o rezavějící plechovce říct nedá.

    Málokterý chytrák co „to má na háku“ protože má slušnou lukrativní nemovitost, slušnou práci a hromadu dalších věcí si neuvědomuje, že to je jeho dětem houby platné. Protože každé z nich bude potřebovat vlastní nemovitost, nejlépe v Praze a vlastní lukrativní zaměstnání.

    Ale smysl mého příspěvku byl primárně v tom, že se pomalu ale jistě stáváme nemajetnými žebráky, protože vše začíná být ve stylu pay-to-play (od softwaru, přes automobily až po nemovitosti) a idea osobního vlastnictví mizí v nenávratnu.
    Jestli to náhodou nesouvisí s tou výměnou evropského obyvatelstva. Zadlužení nemajetní žebráci se likvidují mnohem snáz, a popřením základní myšlenky osobního vlastnictví s tím, že o tom jestli budete něco mít nebo vám seberou a přidělí muslimskému sousedovi na základě práva šaria. První vlaštovky jako vyvlastňování nemovitostí soudem ve prospěch migrantů, nebo obsazení domu uprchlíky které policie odmítá vyhnat, už v západní evropě máme.

    1. Ale smysl mého příspěvku byl primárně v tom, že se pomalu ale jistě stáváme nemajetnými žebráky,
      To ano, protože naprosto dobrovolně akceptujeme západní ceny a východní mzdy….

      1. A jak by to šlo jinak?

        i) zboží a služby snadno dopravitelné přes hranice budou mít světové ceny, s tím se nic nenadělá

        ii) ostatní by mělo mít cenu nižší, s ohledem na nižší mzdy aj., jenže to by se nesměly některé klíčové služby prodat do soukromých rukou; jakkoliv jsem pro privátní vlastnictví, privatizace zisků při regulatorním zákazu konkurence (teplo, voda, kanalizace) jsou peklo;

        iii) ještě vyšší zátěží jsou různé importy hovadských nařízení z Brusele: třeba 50 mld. Kč ročně na podporu OZE, zákaz olověné pájky, REACH, celé odpadové hospodářství a další a další; pro nás jsou tyto náklady relativně tíživější než pro bohaté západoevropany (byť i ty to tíží)

        iv) daně máme jak na západě, tady náš stát nezaostává

        v) no a konečně ještě nemáme nijak mohutnou vlastní (velko)podnikatelskou třídu; když pominu různé politické podnikatele, je tu pořád málo Čechů ve vedoucích pozicích; ti by jednak s vyšší pravděpodobností drželi klíčové znalosti a technologie doma (někde ostatně lokalizovaní být musí), za druhé by tu své zisky s vyšší pravděpodobností reinvestovali; bez téhle skupiny obyvatel co nejširší a nejbohatší se v příjmech premiantům nevyrovnáme

        Stručně řečeno, vůbec nejde o to, že něco akceptujeme dobrovolně či nedobrovolně. Jde o to, že jsme prostě líní dělat, zato nejsme líní si navzájem v práci překážet.

        1. V zásadě není problém v cenách, ale v nízkých odměnách za vykonanou práci..

          je tu pořád málo Čechů ve vedoucích pozicích; ti by jednak s vyšší pravděpodobností drželi klíčové znalosti a technologie doma (někde ostatně lokalizovaní být musí), za druhé by tu své zisky s vyšší pravděpodobností reinvestovali; bez téhle skupiny obyvatel co nejširší a nejbohatší se v příjmech premiantům nevyrovnáme

          Pokud mohu hovořit i z vlastní zkušenosti, tak tito lidé žádný zájem na vyrovnání podmínek nemají a naopak jich využívají naprosto stejně. I ti držitelé klíčových znalostí jsou schopni vykládat perly jako „nejsou lidi“.

          1. „nejsou lisi“ miluju, neuběhne 5 hodin, aby z rádia/TV/internetu nevyskočila tato mediální perla posledních cca 3-4 let. „Chybí 300 000 řemeslníků !“ A kde kua? Já žádného nepotřeboval 10 let a většina chlapů co znám taky ne. Jo že zkušený svářeč s 20 lety praxe odmítá dělat ve špíně, rachotu a smradu za 15 tisíc, když automobilka dává za montáž na páse 30, to je holt otázka tržní ceny :) Ale o tom se v médiích mluvit nesmí.

            Nejkrásněji je to vidět na „nejsou řidiči“, když 80 % chlapů nad 40, co byli na vojně, má řidičák na Cčko. Ale za ty prachy budou holt jezdit jen poloci a rumuni no ….

            1. https://olomouc.idnes.cz/jeseniky-chata-serak-uzavreni-urad-prace-nedostatek-zamestnancu-phf-/olomouc-zpravy.aspx?c=A180205_381076_olomouc-zpravy_stk
              Nejsou lidi.
              Nevím jak v Jeseníkách ale v Beskydech dělají kuchařky pseudoflexi 5x týden 12h třeba a pak zase týden nic za 13.000 brutto a ještě jim nařídí dovolenou když není kšeft.
              Ať manažerka nebrečí, buď ať to dotuje z lanovky nebo ať to pronajme za 1Kč s kaucí 1 mega a podmínkou otevřeno 12h/365.

              1. jj, základy ekonomie by fakt měli učit lidi na základce a nebo aspoň lidi v řídících funkcích by je měli mít, bo pro ekonoma jako já je to trápení, pustit si televizi, rádio nebo internet

    2. Tak auto je ryzí spotřeba, žádná investice. Myslel jsem, že je to jasné. Provoz auta je koníček, který stojí peníze. O tom se se snad nebavíme, ne?

      Kdo auto nechce, mít ho nemusí. Bez střechy nad hlavou se těžko obejdete. Bez auta na přežijete hravě.

      1. Bavime. To ze auto je vyhradne konicek je vas nazor a, uprimne povedane, kompletne mimo. Vy totiz zovseobecnujete svoju situaciu uplne na kazdeho. Nepochyble, existuju zivotne situacie v ktorych je auto naozaj zbytocne. Ale inak je to investicia do vlastnej pracovnej sily. Jednak umoznuje zobrat joby ktore by kvoli pridlhemu dochadzaniu verejnou dopravou boli nedostupne, jednak uvolnuje cas ktory by bol dochadzkou straveny na ine cinnosti. Tou cinnostou moze byt oddych (opat, investicia do vlastnej pracovnej sily, oddychnuty clovek podava lepsie vykony v praci) alebo nejaky druh tvorivej prace ktora moze priniest extra prijem, alebo usetrit vydavky.

        1. Tak jinak. Drahé auto je koníček. Už si rozumíme? Cokoli nad rámec toho, že Vás přepraví z bodu A do bodu B.

          A i potom je ta potřeba auta značně diskutabilní, když by došlo na lámání chleba, tak bez auta přežijete. Bez přístřeší už byste měl problém, proto si bezdomovci prvně zařizujou pelech pod mostem a většina z nich vlastní auto nemá.
          Že se auto hodí, to je bezesporu. Je to ale prvek luxusu, nikoli základní potřeby pro to, abyste přežil. To, že koupě auta není investice ale spotřeba (pokud mi vlastnictví auta negeneruje další statky) je podle mého názoru fakt.
          Nezevšeobecňuji vůbec nic, znám spoustu lidí, kteří žádné auto nemají. Sám mám dvě… :-) Mám je ale proto, že je to pohodlné, ne proto, že je to nezbytné. Mohu taky v krajním případě použít své dvě zdravé nohy.

          1. Drahe auto je konicek, to je bez diskusie. K tomu by som dodal ze to iste plati za urcitych okolnosti aj pre lacne auta. Pristresok celkom urcite potrebujem viac ako auto, na druhej strane mi auto znacne zlahcuje financovanie a udrzbu, zdoraznujem udrzbu pristresku. Nie nahodou je moj daily driver lacny pickup.
            To ze mate spustu znamych ktori funguju v pohode bez auta je umoznene fenomenom ktory je tejto stranke nenavideny, ako-tak fungujucou a dostupnou verejnou dopravou. Bez nej by bol obraz velmi odlisny. Konieckoncov, aj ja mam blizkych priatelov co maju len jedno auto a vyuzivaju ho vyhradne na rekreacne ucely. A maju velmi pravdepodobne vyssi celkovy prijem v rodine ako ja s manzelkou. No ziju 10 minut peso od zeleznicnej stanice Long Branch, nemaju deti a obaja pracuju v centre Toronta. Hop na dotovany vlacik a za 20 minut sme v praci. Tak sa naozaj pohodovo zije bez auta. Nie kazdy je v tejto situacii – prave naopak, takych je mensina. A nejde len o dochadzku do prace. Ono je n-situacii ked nedostupnost auta zvysuje naklady na zivot. Ale zas musim uznat ze som predpojaty smerom k autam, kedze auto mi 14 rokov priamo prinasalo peniaze a teraz zijem v meste s mizernou verejnou dopravou. Paradoxne, este aj moja manzelka ktora od marca minuleho roka v mestskom dopravnom podniku robi dochadza do prace autom. Podobne ako vacsina jej kolegov.
            No a k tym zdravym noham, no, je to smutny fakt ze tie zdrave nohy donekonecna zdrave nebudu. Nehovoriac uz o tom, ze napriklad teraz chodit do prace peso by bolo pekne nahovno. Snehu mame tejto zimy ako nasrateho (ved aj rocny priemer byva u nas okolo 2 metrov) a mesto se nejak moc nenahana s cistenim chodnikov.
            PS: To ze spominate auta a byvanie v jednej vete hovori len o tom ze v CR je este stale bud velmi lacne byvanie, alebo velmi drahe auta. Alebo oboje.
            U nas tie pocty vychadzaju trocha inak. A to este vyvame v meste s lacnymi realitami.

            1. Hm. V ČR jsme konečně dospěli do stádia, že mít vlastní nemovitost je pro většinu mladých rodin nedosažitelné, nebo dosažitelné za cenu nepříjemných kompromisů (maloměsta, venkov bez spojení). Pokud budete za každou cenu chtít auto a nebude muset být zrovna nové, může si ho dopřát v zásadě každý…ojetiny začínají na 500CAD, možná ještě nějaké to eko-výpalné. Jen pro ilustraci, pozemky okolo Českých Budějovic, tedy tam kde žiji (stavební parcely) se v lukrativních částech dostaly přes 4000Kc za 1m2. A 4mio vysolit jen za pozemek…to už není pro každého. I u nás ve vsi už jsou parcely za 2500Kc metr. A prodávají se jak housky na krámě…

              1. Tohle je trága, nicméně to ukazuje, že zdroje jsou a vládne ten optimistický sentinel :-). Otázkou pak je, kdo vlastně všechny ty parcely kupuje? Kupodivu se mě zdá, že tady (parcely okolo 1.000,- Kč / m2) takřka kde kdo z kolbenky, pokud jdou na dračku i za dva a půl, potom na ně někdo musí mít.

                1. Tady v osadě kousek za Budějicemi, co bydlím, byly na prodej dvě lepší chaty pro celoroční bydlení, obě na vlastním pozemku. Prodaly se během týdne. Momentálně se nabízí ještě jedna, ale ta má obrovský handicap v podobě silně svažitého pozemku, kde není ani pomalu kde zaparkovat auto, natožpak tam vjet s hovnocucem, aby vyprázdnil septik a není ani místo, jak s rozumnými náklady vybudovat novou, lépe dostupnou odpadovou infrastrukturu. Jinak ta chata je pěkná. Do města je to autem 10 minut (v případě zácp v Litvínovicích na kruháči 20 minut).
                  Jinak bez auta bych se tady teoreticky obešel, ale byly by to strašné časové ztráty. Kam autem dojedu za 15 minut, tam bych pěšky došel za dvě a půl hodiny. Na kole by to bylo přes hodinu za předpokladu, že bych jel po silnici první třídy, kde fičí hromady kamionů a aut z a do Rakouska. Nejsem sebevrah. Mohl bych i tady vedle do Kameňáku na autobus, ale to je půl hodinky pěšky na zastávku na náměstí a pak dalších půl hodiny cesta na AN do ČB. No, asi by ty každodenní procházky měly pozitivní vliv na moje zdraví a předepsané denní penzum kroků :). Takže ano, bez auta by to taky šlo, ale skřípalo by to neskutečně :D.

              2. Tak to uz potom nechapem. Je to v tej istej kategorii ako priemerna cena domu 850k CAD v meste s medianovym rocnym prijmom na rodinu 72k CAD (Vancouver).
                Na druhej strane, keby na to ludia nemali, pozemky by tolko nestali. Ludia zdvovodnuju vysoke ceny nehnutelnosti v Toronte a Vancouveri cinanmi ktori ich skupuju. Kto ich kupuje u Vas?

                1. U nás bohužel táhnou nahoru ceny nemovitostí investoři, a to i ti drobní, kteří chtějí někam ulejt kapitál. Ze spořícího účtu nevyrazíte nic, penzijní spoření se vám díky inflaci promění v popel, akcie v Čechách nejsou moc atraktivní, zlato nenese okamžitý zisk a málokdo má koule na poker s bitcoinem.
                  Nu, takže lidi se snaží nalejt přebytky majetku do nemovitostí, které ale došly. Prostě nejsou. V Českých Budějovicích už si nekoupíte byt 3+1, pokud to není někde na cikaánském sídlišti.
                  Takže paradoxně (a v tom je paralelně s Číňany u Vás), je trh s nemovitostmi velký ring mezi investory a vyšší střední třídou, která chce bydlet. Dneska to probíhá tak, že se dvě rodiny kousnou, koupí mladým pozemek a mladý svépomocí postaví, aby to do důchodu spláceli. Vše spočtené na stávající úrokovou sazbu okolo 2%. Co se stane za 5-10let nikdo neví, ale nejspíš budou ve výhodě ti, jež disponují hotovými penězi a budou schopni odlehčit těm, kteří nebudou schopni svoje závazky splácet…

                  1. vsak rikam, at prestanou centralni bankeri pumpovat do ekonomiky neomezene mnozstvi fejk prachu v ramci QE, at trh oceni realna rizika, at urokove sazby vyleti na 25%, at hypoteka nema urokovou sazbu fesacka 2% ale 30% a jsem pak hrozne zvedavy, kde „drobny stradatel“, coz je nejaky SS urednicek s platem 20tis CZK cisteho podepise no problemo hypoteku na 4mega barak.

                    Trh se vysicti a ceny nemovitosti spadnou o nejakych 50%, vyjma par vybranych repre lokalit ala Vaclavske namesti, kde to nadnarodni investori budou stale drzet vysoko.

                    A tak to ma byt….

                    Mimochodem, uz to zacina dochazet i kokotum v USA a osobne se nedivim, proc kongresmeni chteji poslat vladu do shutdownu:

                    The massive spending bill would raise military and domestic spending by almost $300 billion over the next two years. With no offsets in the form of other spending cuts or new tax revenues, that additional spending would be financed by borrowed money ….

            2. Ale tak já žil bez vlastního auta skoro do konce minulého století.
              Nejlepší bylo služební.
              Ojetý R19 za 15 litrů splnil víceméně stejnou službu jako ojetý Hyundai za 150 litrů.
              Pro mě (a ženu) je auto nutnost, jinak bych byl odkázán na kolegy a musel platit chůvy a byl doma o hodinu později.
              A taky pohodlnost.
              Jezdil jsem léta tramvají a metrem a vlakem, zatímco podřízení auty a taxíky.
              Co se domů týče, jsem líný ne nešikovný.
              A představa 3 mega na splácení mě v mém věku neláká.
              Stejně jako trávení času rekonstrukcí zříceniny.
              Stejně nějakou do doochodu zdědím…

              1. No a presne potvrdzujete co som napisal. Mohol ste zit bez auta, pretoze ze ste mohol roky pouzivat verejnu dopravu. No a vo vasej terajsej situacii by absencia auta znamenala strau casu (a to je jedna z veci ktore nikdy nedostaneme naspat a nejake vydavky. Takze nejako mi tu prvky luxusu vo vlastnictve auta absentuju.
                No a co sa tyka domov a troch melonov na splacanie, neviem v akom veku ste vy, ale kedze som do hypotekovej hry vstupil neskoro, mam toho na splacanie vo veku 52 rokov este dost. Ale absolutne mi to zily netrha, nakolko nas hypoteka plus dan stoji zhruba tolko ako by stal prenajom trojizboveho bytu s dvomi kupelnami. Naklady na plyn a udrzbu su navyse, ale tie bohato vyvazia absenciu obmedzeni spojenych s byvanim v bytovke. No a o tom ze hypoteka je uz dost mohutne nad vodou uz ani nehovorim.

  9. No o spolehlivosti TSI bych zrovna nemluvil. Kolega teď shání nový motor do Fabie. Po 70 000 km je motor zadřený na klice. Auto udržováno přesně podle doporučení výrobce. Na přání se mohu pokusit zjistit víc.

    1. Takže long-life sračky a olej zatím měnil zhruba třikrát? Jestli jezdí spíš město, tak je to jasný.

    2. No ak by si mal čas tak skús zistiť detaily – kde a ako často servisoval, čo sa servisovalo atď.
      Lebo som už pár krát počul zvesti a báje o servise v značkových opravovniach Škoda….

    3. Zadreny motor na klice znamena bud jizdu bez oleje, nebo s olejem jine nez pozadovane specifikace.
      Za zadrenou kliku si vzdycky muze provozovatel sam.
      IMHO vohnout v servisu stopil pro sebe potrebny LL olej a nalil tam nejakou sracku pro traktoru ze sudu.

      1. Za zadrenou kliku si vzdycky muze provozovatel sam. IMHO vohnout v servisu stopil pro sebe potrebny LL olej a nalil tam nejakou sracku pro traktoru ze sudu.
        Jistě, pokud to berete opravdu globálně, tak je jistě zákazník idiot, že se koupil cokoliv od koncernu VW a ještě to u nich v ČR servisoval.

        V případě, že to zůžíme na samotný servisní úkon, tak v případě zcizení náplně cena rozboru oleje přesahuje cenu vlastní náplně i filtrem. Čili rozbor nedává smysl.

        1. No som v otázkach rozboru oleja amatér, ale neviem si celkom dobre predstaviť ako by prebiehala analýza motorového oleja z motora s pridretou či zadretou kľukovkou. Netuším ako by sa dal určiť výrobca, typ oleja, jeho viskozita a výkonová trieda po nabehaní XX XXX kilometrov. Hlavne keď máme na svete niekoľko výrobcov základových olejov a možno troch výrobcov aditív – pričom si každý „výrobca“ oleja stráži tie zloženia ako oko v hlave.

          1. No, v nudzi a s tym co com mam v praci k dispozicii by som prehnal vzorku oleja z motora cez GC FID. Potom by som urobil to iste so vzorkou oleja ktory tvrdia ze tam naliali. Porovnanie chromatogramov by mohlo ukazat ci je aspon zakladny olej ten isty.

            1. …by mohlo ukázať…
              Tak to by sme mali teoreticky ten základový olej (bez vplyvu degradácie vplyvom použitia v motore) ale čo ten zbytok? A ako ovplyvnia aditíva tie jednotlivé chromatogramy? No a ešte je tu jedna vec – ak by si aj na základe týchto meraní a pokusov zistil, že olej v tvojom aute sa nezhoduje stým čo deklarovali, že ti naliali tak by takýto dôkaz neobstál ani v rámci diskusie so servisom a nieto ešte na súde.
              Podľa mňa je ten olej po 5000 kilometroch v turbo-dieslovom motore s nábehom 150000+ km neidentifikovateľný. Skúsenosť vraví, že po vypustení oleja, vybratí filtračnej vložky, odsatí starého oleja, inštalácii novej vložky, naliatí nového oleja (takého ako tam bol predtým) a prejdení 100 kilometrov, je na mierke oleja taký istý čierny mazut ako ten vypustený olej po 12000km (Nissan PickUp D22 s 2,5DCi).

              1. To ze ako jednotlive aditiva ovplyvnia chromatogramy zalezi na aditivach a tekutej faze chromatografickej kolony. No a keby som zistil ze ten olej je diametralne odlisny od deklarovaneho, mam dva moznosti: Hodit na to salam alebo nechat ten olej analyzovat u nejakej organizacie ktorej vysledky su povazovane za dokaz na sude.
                No a ze ako ten olej vyzera po 5000km, neviem. Uz to nerobim, robi to syn.
                Ale moj dedinsky servisak hovoril ze Mobil1 co vytiekol po 15000km z mojho Suzuki bol este vo vynikajucom stave.

                1. Je jasné, že ak by si bol presvedčený že origo servis ti skurvil tvoj W12 motor v Bentley tak sa oplatí súdiť a platiť drahých znalcov, ale v prípade X-ročnej Fábie je to už asi na hrane (alebo za ňou).
                  Moje skúsenosti (a tiež už dlhodobo používam motorový olej Mobil) sú také, že v tom turbo-diesly od Nissanu bol ten nový olej zasratý takme rokamžite od starých zbytkov. Tu by sa možno zišlo použiť preplachovací olej – ak je niečo také na trhu za rozumnú cenu. Olej v manželkinej Grand Vitare (2,4 VVT benzín) vyzerá aj po 12 000 km dobre – opticky dobre. Takže tvrdeniu tvojho servisáka by som aj veril. Inak vo všetkých autách mením olej pri max. 15000 km a vždy aj s olejovým filtrom.

              2. Satan: I u použitého oleje máte hromadu prvků, které jsou součástí aditivačního balíčku a které jsou celkem charakteristické, takže se stačí podívat co v motoru oficiálně být mělo (např. na faktuře je nějaký konkrétní castrol) a co v motoru bylo nalezeno. Stačí pár složek aditivačního balíčku a bude celkem jasně vymalováno – například podle množství boru a molybdenu, což jsou protiotěrové nebo kluzné přísady lze poznat zda tam daný olej byl nebo nebyl dost snadno, protože tyto přísady nikdy nezmízí úplně a některé prvky se nemají do oleje z motoru jak dostat.

                Takže na faktuře bude dejme tomu Castrol Edge FST 0w-40, v oleji se nenajde v rozumném množství tituanu (tj cca 20-40 ppm), ani cca 500 ppm hořčíku, ale zato se tam najde 90 ppm bóru a namísto cca 1900 ppm vápníku se tam najde 2700 ppm vápníku a bude zcela jasně vymalováno, že tam byl úplně jiný olej, než jaký je na faktuře.

                Podle toho, že tam nebyl ani titan, ani bór, ani molybden bude jasné že to byl olej, na kterém jeho výrobce pravděpodobně šetřil – chybí tam obvyklé protiotěrové přísady. Typické kontaminaty (Fe, Sn, Pb, Cr, Al) se od typických součástí aditivačního balíčku (Mo, B, Zn, P, Ca, Mg) liší.

                1. Původně jsem různým pochybným existencí nechtěl odkrývat karty, ale zde je to vysvětleno velmi pěkně. Jenom doplním, že lze při rozboru zjistit, zda byla při výměně oleje dodržena technologické kázeň a byl vyměněn všechen olej.

                  1. Dyž se tu sešli znalci na oleje, co říkáte na Mogul GX-FE, na takový to běžný ježdění do starejch motorů (kolem 20 let) při dodržování krátkých předepsaných intervalů výrobcem (10-15k km/<=1 rok)?

                    Podle diskusí s tím nikdo nikdy neměl problém, a aktuálně je to asi nejlevnější olej kde se tomu dá aspoň něco věřit (na rozdíl od no-name číňanů).

                    1. Dle výrobce ten Mogul splňuje i celkem moderní normy a tedy není důvod se ho bát. API SL není až tak stará norma. Jen ten interval až 15 000 km odpovídá spíš dlouhým trasám, než krátkým pojížďkám. Pokud bys chtěl něco v podobné cenové hladině, ale lepšího, tak lze šáhnout po Q8 FORMULA EXCEL 5W-40 (Q8 by neměla být Čína, ale Kuwajt). Velmi dobrý, ale ještě stále celkem levný bude SHELL HELIX ULTRA 5W-40. (Přehled o 10w-40 moc nemám, nejblíže k tomu z toho co znám celkem slušně je právě 5w-40).

                    2. Jedná se o různá auta. Samozřejmě pokud by bylo hodně městskýho provozu (resp. několik krátkejch pojezdů denně a často), tak krátit, to vim.

                      Co sem načet, tak jsou ovšem různý verze těch standardů a čím novější verze, tím vyšší nároky. Tušim, že zrovna tendle olej testovanej úplně podle těch posledních verzí zrovna neni :D

                2. Čo stojí jedna taká analýza, ktorá by bola akceptovaná aj na súde?
                  A ako veľmi degradujú „aditivačné balíčky“ v čase a nájazde kilometrov? Keď napr. beriem, že servisujem v jednom servise a oni používajú jednu značku oleja (tu vychádzam z toho, že jedna firma bude mať podobné aditíva pre všetky motorové oleje) a raz mi olej vymenia a raz nie a ja jazdím na limite výmeny oleja (napr. 30 000km). A ako dokážem, že mi dali napr. nevhodnú viskozitu? Sú motory ktorým to nerobí dobre, keď majú hustejší olej ako je predpis.

                  1. Čo stojí jedna taká analýza, ktorá by bola akceptovaná aj na súde?
                    Záleží na rozsahu. Za komplexnější analýzu počítejte řád tisíců korun.

                  2. „A ako veľmi degradujú „aditivačné balíčky“ v čase a nájazde kilometrov? “

                    To je velmi závislé na konstrukci motoru a způsobu používání auta a bez laboratorního rozboru se to říct nedá. Obecně platí, že pokud motor nemá nějakou konstrukční vadu, která by ničila olej, tak interval doporučený vyrobcem platí pokud se jezdí spíše delší trasy. Pro městský provoz je rozumné interval zkrátit na 2/3 až 1/2. Když ho nezkrátíte, tak motor záruku taky v pohodě přežije, akorát s vyšším nájezdem bude motor víc opotřebovaný.

                    Konkrétně já mám předepsán interval 20 000km a lít tam mohu cokoliv od 0w-20 do 10w-40. Nicméně po nájezdu 6000 km s olejem 0w-20, který byl jako prvonáplň od výrobce, ale který nebyl pro dané teploty a zátěž vhodný, začal být motor na volnoběh nějak víc slyšet. Olej už toho měl dost a při vyšší zátěži to přestával zvládat. Takže jsme motor začal víc šetřit a olej šel z auta pryč při dosažení cca 8000 km bez ohledu na to, že výrobce si myslí, že by měl vydržet 20 000 km.

                    Dá se to taky trochu odhadnout podle spotřeby paliva – od boku lze střelit, že interval výrobce platí pro množství paliva, které odpovídé průměrné spotřebě udávané v techničáku. Pokdu jezdíte se spotřebou vyšší, než je udávaná, tak byste měl adekvátně tomu zkrátit interval výměny oleje.

                    Pokud má motor konstrukční vadu (např. přehřívá olej, nebo jej ředí palivem), tak může mít smysl měnit jako v USA každých 3 až 6 tisíc km bez ohledu na to, že v manuálu je 20 nebo 30 tisíc km.

                    K dalším otázkám:
                    Že vám dali nevhodnou viskozitu nezjistíte bez laboratoře nijak.

                    Motorům dnes škodí spíš oleje s viskozitou nízkou. Olej 5w-40 by neměl ublížit ničemu, co nevyžaduje 5w-50 nebo 10w-60. Ale všechny trochu slušné 5w-50 i 10w-60 jsou dražší, než běžné 5w-40, takže vám je tam nikdo bez dobrého důvodu lít nebude.

                    Alfisti rádi používají oleje 10w-60, protože tím kompenzovali, že u Alf dochází k ředění oleje palivem. Lepší postup by podle mě byl měnit olej častěji a lít tam olej předepsaný výrobcem, ale i 10w-60 asi bylo funkčním řešením.

                    Co se týče vašich obav:
                    Já bych se spíš bál olejů s viskozitou nízkou, které se tam lijí kvůli emisím. Takybych se bál, že servis olej nevymění vůbec, ale to je minimálně u benzíňáku celkem dobře poznat z barvy oleje na olejové měrce …

                    1. Vďaka za tento elaborát – potvrdil mi to, že viacmenej je nedokázateľné, že ťa niekto ojebal na výmene oleja (viskozita, výkonova trieda, či bol vôbec menený atď.) v servise keďže na ten olej ma vplyv XY rôznych faktorov.
                      Kto si doma servisuje autá tak podľa mňa má znalosti mechaniky a techniky a vie si zistiť aspoň základné údaje o motorovom (či inom) oleji a podľa toho prispôsobiť výmeny a druhy náplní.

                    2. Zaujimave informacie. Len kratka otazka, aku teplotu povazujete za prehrievanie oleja?

      2. :-D
        „Za zadrenou kliku si vzdycky muze provozovatel sam.
        IMHO vohnout v servisu stopil…“

        Chápu tedy správně, že za vohnouta v servisu Simply Never může provozovatel? Chápu, že jste mentálně slabší a už jste to tady ve svém škodifkářském zaujetí mnohokrát prezentoval, ale tohle už mi přijde příliš dementní i na Vás. Jen tak pro zajímavost, kam ten manželčin Kaďák vozíte na servis Vy? Ono člověka, který vyplodí takovou íčovinu mi samozřejmě líto nebude, až „si bude moct sám za to, že ho v autorizáku ojebali“, ale třeba na to máte nějakého garážového génia a mohlo by to pomoci i ostatním nešťastníkům, kteří udělali tu chybu že něco koncernového dotáhli domů.

        1. Zrejme nebudes patrit mezi uplne genie, tak tedy pomaleji, polopate.
          Nahore v uvodu threadu ve pise, ze TSI motor je nespolehlivy, protoze zadrel kliku.
          Ja podle reality odpovedel, ze zadreny motor v 70kkm znamena chybu s olejem, za coz si muze provozovatel sam. Napr. tim, ze dava servisovat k omrdum.

          Jinak na manzelcine kadaku jsem menil olej tuhle sobotu v 15kkm v polovine servisniho intervalu, protoze 30 kkm intervalu neverim. Petilitrovka Castrol Edge za 1039Kc od Alzaka, 859 bez DPH, ktere si odectu. https://www.alza.cz/hobby/castrol-edge-5w-30-ll-titanium-fst-5-lt-d3029368.htm

          Odsavackou prace na 5 minut a ani jsem si neumazal ruce. V 30 pujde na standardni prohlidku a vymenu oleje do servisu, kam davam auta dlouha leta a kde neojebavaji. Nejsou nejlevnejsi na trhu, nejsem tak bohaty, abych kupoval levne veci, jako je napr Hyundai nebo Dacia.

          1. Tak jistě, servis má „tady se ojebává“ na vývěsním štítu. Jste tak blbej nebo to jen hrajete? Abyste se nedivil, že ta jebka jezdila do stejného jako Vy.

            Navíc že je 1.2 TSI křáp kde zadřená klika je standardní problém pomíjíte proč přesně?

            1. No možno nosí do toho servisu vlastný olej a ND a oni mu potom k faktúre pribalia starý olej a staré ND, alebo má konexie a čas a môže byť pri servisnom úkone prítomný.

              1. SatanOkkY: to na dané věci mění přesně co? Když Vás okradou, je to primárně Vaše chyba? Nebavíme se zde o tom, že jste šel dělat business za lichvářem na Luníku.

                1. Čo mení čo na ktorej danej veci?
                  Že si myslí vasek, že za zadretý TSI motor na kľuke môže zlý resp. žiadny olej a že je zato zodpovedný užívateľ vozidla?
                  Že si ty fatdwi myslíš, že mu olej v servise nemenili, lebo vohnout šlohol olej pre seba resp. kamoša (aj to je inak jedna legenda o Škoda servisoch čo som počul z dvoch rôznych zdrojov)?
                  Že ty fatdwi tvrdíš, že TSI motory sú křáp a zadrená kľukovka je u nich štandardný problém?
                  Ak ma okradnú na Luníku9 tak si za to môžem ozaj sám (viacmenej), ak ma okradnú za bieleho dňa pred policajnou stanicou tak je to asi primárne chyba spoločnosti, situácie, atď.

                  1. SatanOkkY: nerozumím řeši Vašeho kmene. Pokud mě okradli, není to moje chyba, tedy ani nemůže být moje odpovědnost výsledek takové krádeže (asi jako tvrdit, že když Vám ukradli auto, je Vaše chyba, že jste přijel pozdě domů).

                    Že jsou motory TSI křáp netvrdím já, ale majitelé. Článek už byl i tady, na skodaforum.cz či jak se to jmenuje je těch story podstatně víc než kolik by odpovídalo okrádajícím servisům (v podstatě by musel krást úplně každý servis a jen u 1.2, což snad uznáte, že je hloupost). Samozřejmě, ne všechno se zadře, evergreenem je přeskočený rozvoďák. Není to taky odfláknutou údržbou a chybou majitele?

          2. Odsavackou prace na 5 minut a ani jsem si neumazal ruce
            To neděláš dobře Jaromíre s tou sirkou…:-)

            1. Jo, jak sem viděl slovo vodsávačka, tak bylo jasno :)

              Jako výměna oleje je rutinní údržba, co by měl snad zvládnout každej. I když, chce to rozumný nářadí, naposled dyž sem řetězákem ten filtr akorát rozmrdal a nakonec pomohlo až probodnutí šroubovákem, tak to bylo pěkně fpiči. Zábava na hodinu navíc. Mastnej sem snad ještě teď :D Myslim, že servisák přetím to utahoval klíčem, ne jen rukou. Příště beru páskovej povolovák, ne-li nějakej ten nástavec do ráčny co se nasazuje přímo na celej filtr…

              1. No ja tiež nemám nejakú dôveru v odsávačku, ale dajme tomu že môže existovať motor, ktorý by na to mohol byť stavaný, ale ja taký nepoznám. Inak tých 5 minút je riadne imaginárny čas – to ja za 5 minút nestihnem ani náradie rozložiť a pivo vypiť.
                Ja som si na olejové filtre kúpil tu sadu X-hranných nástavcov, lebo na manželkinej Grand Vitare bola výmena olejového filtra takmer nereálna vec bez tohto náradia. Ale inak aj skrutkovač vo filtry je dobre riešenie – som pár krát robil.
                Inak ono stačí že niekto nenamaže ten O-krúžok olejom a vie sa to pekne zapiecť.

                1. Teoreticky v odsavacke nevidim problem ak je olejove hrdlo dobre umiestnene a da sa dosiahnut spodok olejovej vane. Na mojom aute to ide. Ak ide o poriadnu podtlakovu odsavacku, do tych 5 minut by som sa mal zmestit aj s vymenou filtra a naliatim noveho oleja (to by trvalo asi najdlhsie).

                  1. Odsavacka, kterou pouzivam ja se strka do diry na merku oleje.
                    Vzdycky na autech pulim tovarni interval, v polovine vymenim jenom olej odsavackou bez vymeny filtru, ten je jeste ok, je to papirova vlozka, viko filtru se povoluje normalni golou 28. Filtr typu plechovka od koly se dava jenom do benzinu.
                    Pri bezne garancce pak v servisu meni filtr a vypousteji spodem.

                    Pri odsati zustane asi pul litru stareho oleje, vypusteni spodkem by bylo o cosi lepsi (vzdyzky neco zbyde) ale to by nebylo onech 5 minut bez umazani rukou.

                    Dnesni motorové oleje jsou jenom defacto nosidlo pro aditiva, ktere zajistuji mazani, oxidacni stabilitu, rozpousti karbon, neutralizuji kysele slozky apod. Tyto aditiva se provozem spotrebovavaji. Vymena odsavackou obcerstvi procento aditiv v olejove naplni a jedine co je potreba, ze po prijezdu domu, kdy je olej zahraty a promixovany, strcim bowden odsavacky do merky a zapumpuju. 5 minut s prstem v nose a ve smokingu.

                    1. Dnesni motorové oleje jsou jenom defacto nosidlo pro aditiva, ktere zajistuji mazani, oxidacni stabilitu, rozpousti karbon, neutralizuji kysele slozky apod. Tyto aditiva se provozem spotrebovavaji. Vymena odsavackou obcerstvi procento aditiv v olejove naplni a jedine co je potreba, ze po prijezdu domu, kdy je olej zahraty a promixovany, strcim bowden odsavacky do merky a zapumpuju. 5 minut s prstem v nose a ve smokingu.
                      Samozřejmě pokud touhle „výměnou“ naředíte původní náplň, tak to jistý benefit má, ale ekonomicky je to blbost, protože klíčové pro životnost čerstvého oleje je jeho kontaminace starou náplní.

                    2. Touhle vymenou zustane v motoru cca pul litru stareho oleje z celkoveho mnozstvi 4.6, poctivym vypoustenim cca ctvrt litru.
                      Lec poctive vypousteni neni 5 minut prace s pumpickou v casualmikine, ale minimalne hodinove srani s najezdama a demontazi susplechu v modrakach vleze pod autem.
                      Akceptovatelny trade-in. Pri zkraceni intervalu na polovinu me ctvtr litru stareho oleje v motoru nerozhazi.

                      Ekonomicky je to samorejme OK, 5 lt kanystr stoji 8 stovek

                    3. Hmmm… prave minulej tejden jsem dobral 8 let stary zasoby oleje 5W30 SH/CF, co jsem kupoval US$1.15/quarter. Nikdy mne nenapadlo s olejem nejak setrit, nebo vymejslet nejaky vyfikundace na tema jeho recyklace.

                      Zeby olej tak zdrazil? Budu se muset poohlednout.

                    4. 8 let stary zasoby oleje 5W30 SH/CF, co jsem kupoval US$1.15/quarter.
                      Vasek bude potřebovaz něco s ACEA a nejspíše s normou od VW…

                    5. To byla reakce na me?
                      Ja jsem o zadne recyklacnich vyfikundacich nic nepsal, naopak menim olej v polovine vyrobcem predepsaneho cyklu. Stoji to materialove 8 stovek a pracnostne 5 minut s pumpickou.

                    6. Tak ak je motorový olej dnešnej doby len nosičom aditív, tak prečo ich tam len nedoplníš ale jebeš sa s odsávaním starého oleja?
                      Inak to tvrdenie o tom, že „Dnesni motorové oleje jsou jenom defacto nosidlo pro aditiva, ktere zajistuji mazani, oxidacni stabilitu, rozpousti karbon, neutralizuji kysele slozky apod.“ by si mohol nejako rozviesť či podoprieť nejakými faktami. Lebo mi to príde ako tvrdenie, že aj s LIDL sójoveho točeňáku (základový olej) urobím pridaním korenín (aditíva) fajnový tatarák….

                    7. https://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske-myty–Mytus-treti—mineral–polosyntetika–syntetika

                      Cituji:
                      „Fenomén syntetických, polosyntetických a minerálních motorových olejů se projevuje i v tom, že těmito termíny jsou často určovány jak viskozitní vlastnosti, tak i kvalita olejů. Přitom to spolu ale vůbec nesouvisí. Z minerálních olejů lze namíchat olej s jakoukoliv viskozitou, ale ta přece nic neříká o kvalitě oleje.Výkonové vlastnosti, tzn.kvalita olejů, jsou dány především použitou aditivací. Ta je rozhodující pro konečnou kvalitu motorového oleje. Samozřejmě, že také záleží na kvalitě základových olejů, ať už syntetických nebo minerálních, kterých máme několik typů s různou kvalitou. Ale to už bychom zabíhali příliš do podrobností.“

                      Jednim ze slozek v oleji je mmj i rozpoustedlo karbonu, to se casem nasyti, pak se zacne karbon usazovat. Neutralizace kyselin dtto.
                      Vymena oleje znovu nastavi pomer aditivace.

                    8. Tak ak je motorový olej dnešnej doby len nosičom aditív
                      Ono ho to stejně stresovat nemusí, protože v jeho oleji za 200 Kč litr moc aditiv není

                      Jednim ze slozek v oleji je mmj i rozpoustedlo karbonu, to se casem nasyti, pak se zacne karbon usazovat. Neutralizace kyselin dtto.
                      Proto je potřeba je hned vyčerpat kontaminací starým olejem. Tedy i to málo, co v levném oleji je.

                      naopak menim olej v polovine vyrobcem predepsaneho cyklu. Stoji to materialove 8 stovek a pracnostne 5 minut s pumpickou.
                      Ano, u Šáde je typické, že dělají věci tak nějak divně oproti ostatním. Je to podobné jako ušetřit na rozvodovém řetězu, aby ho pak bylo nutné měnit ještě častěji než řemenové rozvody.
                      5 minut jasně. Pa ještě srát s vyjetým olejem a někam ho vozit

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017