Třebíčská dobrá víra - zpět na článek

Počet komentářů: 189

  1. Jak psali už předchozí kolegové, domnívám se, že se pan starosta s ohledem na „péči dobrého hospodáře“ férové zachovat prostě nesmí. Bez ohledu na to, jestli chce nebo nechce.

  2. Z Eonu mi dokonce jednou poslali smlouvu na výkup elektřiny, na které paní spletla MWh za kWh.

  3. A konečně jsme u oboru činnosti, kterému se věnuji já.

    Ohánět se slušností v oblasti obchodu s energií je úsměvné.

    Tak zaprvé standardní burzovní obchody jsou smluvně ošetřeny proti zjevným chybám, na druhou stranu, tohle není sek řádový (kdyby zadala 80 Kč tam už by to bylo zjevná chyba a neplatný obchod), ale klidně mohlo jít o snahu „podjebat trh“, což je v obchodu s energií denní chleba a dělá to spousta pofidérních obchodníků. Že to někdo tvrdí ještě neznamená, že nelže.

    Obecně na trhu s energií je podjebání o 100 Kč standard, není to v rámci marže, marže tam dávno žádná není, obchod je tak jako tak většinou do ztráty.

    Obchodníci totiž v aukcích nabízejí běžně cenu pod náklady, nechávají si otevřenou pozici a doufají, že elektriku pak nakoupí sami na burze levněji a na tom se opeří. Ceny však poslední 2 roky pořád rostou a proto všichni projebali kalhoty a kopec už jich zkrachovalo. V současnosti neexistuje až na výjimky v ČR prakticky energetická firma, která na prodeji elektřiny koncovým zákazníkům vydělává, zdroj příjmu je zpravidla jinde.

    Za strategii je většinou zodpovědné obchodní oddělení, kde manažírek má za úkol ukrojit kus trhu, klidně do ztráty, shrábne odměnu za získanou zakázku a až se za rok v účetní závěrce zjistí, že nejsou prachy, frajer je dávno pryč i s kufrem zlata :)

    Starosta se zachoval správně, burza je džungle a život je to tvrdý, každý obchod podléhá kontrole a schválení a podepsání konfirmace, byť elektronicky, pokud někdo zajebal i toto, jeho problém.

    Nepleťte si to s nebohou paní v samoobsluze, tohle je právce pro kvalifikované tradery, pokud to profík zadrbe, jeho průser, pokud tam byl nezkušený nebohý zelenáč, je to vina šéfa, co mu tu práci svěřil. Pokud skutečně klikáte na burze, každý trader si je vědom toho, že za chyby se platí, každý z nás klikl několikrt za kariéru vedle a prachy se nevrací, to je prostě ztráta z byznysu.

    Sranda, každý je tu tvrďák jak prase, co střílí lidi na potkání za špatně promazané ložisko nebo blbě zaparkované auto, ale burzu asi zblízka nikdo neviděl :)

    A co na to ankapáci, jak ti vidí takovou situaci?

    1. Pospec: jste to vážně Vy nebo Vám někdo sebral nick? Nějak mi zkušenosti ostříleného tradera s energiemi a ukliknutí, která jsou holt ztráty z businessu nesedí k té finanční situaci v paneláku…?

      1. Jo jsem to já, kolik si myslíte že bere trader na burze s energií? Zelenáče jsme ještě předloni než byl takový tlak na trhu práce nabírali za 15 000 hrubého, po 5 letech praxe má tak dvojnásobek a víc ani hovno, což BTW nestačí ani na ten zkurvený panelák.

        Obchodní firma v ČR není film s DiCapriem z hollywodu. Platy stojí za hovno, je tomu skutečně tak.

        Trader je odpad, jako každý inženýr, není to manažer a nenosí kvádro za 100 tisíc, prachy mají obchoďáci a manažeři.

        Proto jsem se btw na burzu vysral a šel na backoffice, protože na tradingu nechtěli přidávat. Každý mladý zobák nastoupil, viděl ty screeny, hned se viděl jako ten DiCaprio a byl ochotný dělat zadarmo, protože si myslel, že je to investie do budoucna. Zpravidla po 3 letech, co konečně pochopil, že nedostane nikdy nic, šel většinou do prdele nebo na to začal totálně srát. No a manažeři řekli, „proč vám máme platit, když jsou tu lidi ochotní dělat zadarmo?“ …. začarovaný kruh

        1. Pospec: nikdy jsem to nedělal, proto se ptám. Nicméně nemyslím, že by „každý inženýr byl odpad“ (a to ani na ostravsku – jsou týmy inženýrů, kde nikdo nemá pod 80k a jejich manažer pochopitelně nedělá za 50). Takže rozumím Vaší situaci a popisu, nicméně obecně je to jen o tom, kolik je firma schopná vydělat a následně o tom, s kým a jak je majitel ochotný se o vydělané podělit. Pokud děláte v něčem, kde se peníze netočí, pak je otázka, zda má smysl v tom dělat. Pokud děláte v něčem, kde se peníze točí, pak je to o výběru pozice a firmy. Jestli u vás mají manažeři a obchoďáci peníze, je otázkou, jestli je to tak i v jiných firmách. Pokud ano, pak holt nezbývá, než se smířit s tím, že v daném oboru budete na dané pozici mít kulové nebo jít do těch pozic, které peníze mají, a to i za cenu změny oboru (tj. když nechcete dělat obchoďáka/manažera ve Vašem oboru, můžete jít do jiného, kde inženýr není odpad). Líp se to řekne než udělá, ale to si každý musí zvážit sám (třeba dle toho, jak moc chce zase jezdit na mašině:-)

          1. ale jo, řekněme že situace byla taková, že obchoďák dělal v průměru za 100 – 500 k, ředitel měl 5 mega/měsíc + každý rok nové ferrari k tomu(fa 30 zaměstnanců) a nejchytřejší analytička 26 800 hrubého. Když jsme se pokoušeli s tím něco dělat, byli jsme posláni do prdele (velmi sprostě se všema kurvama atd. co k tomu patří), že na pracáku je takových dementů jako jsme my fronta (což byla tak trochu pravda) a dveře jsou támnhle, kdyby jsme náhodou zapomněli (doslova).

            Už tam nejsem a vypadá to, že ta firma po právu brzo zkrachuje. NA současném působišti jsme socky +- všichni tak není komu co závidět.

            80k inženýr na ostravsku ? možná manažer nebo programátor

            Jen 3 profese mají takové prachy, manažer, programátor a obchoďák. V kterékoliv firmě co jsem zatím viděl. Talentová povolání, nelze se naučit, když to tam není, podobně jako hudební sluch to člověk prostě musí mít.

            Chtrým synkům co se rýpou v číslech a grafech a počítají složité vzorce nikdy nikdo nic nedá, je jich totiž kopec a polovina z nich peníze nepotřebuje, protože je má tatínek nebo pokud je to chytré děvče, penízky má manžel. Nabídka a poptávka na trhu práce, to je celé, proč by měl někdo za práci platit, když najde vždycky kopec lidí ochotných dělat zadarmo?

            1. Pospec: pěkná životní zkušenost. To je ta ochota se dělit. Co jsem nezmínil a teď vidím je, že ochota se dělit má ještě protiváhu v ochotě na sobě nechat dřevo štípat u „muklů“, jak říká kamarád (tedy těch, co skutečně něco dělají). U vás se to sešlo moc pěkně (pro pana ředitele). To byla pobočka mezinárodní firmy? Nebo byl majitel?

              80k inženýr – programátor to není, manažer taky ne (znám toho manažera). Firem je spousta a pochopitelně není inženýr jako inženýr. Ale jde to.

              Programátor není talentové povolání. Manažer částečně (lze se adekvátně dovzdělat), u obchoďáka souhlasím, tam je talent velká část. Ale i tam lze mnoho udělat vzděláním a praktikovaním v oboru, ve kterém je to spíše o technické části (tj. kde čistokrevný obchoďák nemá šanci, protože velkou část úspěchu tvoří technické znalosti – pak stačí být jen schopným technikem, který třeba i díky vzdělání není neschopným obchoďákem a nemyslí si, že marketing je sprosté slovo).

              Takže Vaši skepsi nesdílím, ale chápu ji. Resp. chápu, že z důvodu nedostatečného rozhledu si myslíte, že je to tak, jak to vidíte. Chce to víc zkušeností, možná byste se divil, kolik z obchoďáků a manžerů jsou úspěšní kvůli talentu. Osobně znám víc takových, kteří naopak kvůli talentu pohořeli (protože sice měly talent, ale ten u nich totálně odrovnal potřebu se učit a na určitém stupni prostě vyhořeli nebo pohořeli, asi jako šikovný sportovec, který na základce prakticky nemusí trénovat, na střední horko-těžko stačí a profík z něj nikdy nebude, protože není ochoten makat, protože on má přece talent a nemusí).

              Tak jen s chutí do toho:-)

              1. česká firma , 1 majitel přímo od nás z města. Ředitel byl zmrd z čezu, co to rozkrad, se všema vymrdal a dovedl to na pokraj bankrotu

                Programátor je talentové povolání, věřte že jsem na gymnáziu chodil do všech IT kroužků co byly a nikdy jsem to nepochopil, a to jsem např. v matematice byl jeden z nejlepších na škole. Tam kde kluci co dneska programujou profi věděli hned na první pohled, já nechápal ani po 10 vysvětleních.

                Už jsme se o tom asi bavili, ale to není nedostatečný rozhled, tak to prostě na ostravsku je. Absolventů z VŠB je kopec a míst pro ně je minimum, protože tady je hlavně výroba, ne vývoj, management nebo obchod.

                Věřím , že se najde frajer, který si vydělá takové hrachy i tady, ale bude jich hrstka, prostě průměr je někde a podle toho to všecko funguje. A já jsem průměr, ne nejlepší z nejlepších.

                Nevím, ale z vás padají taková klišé, kterýma nás krmili na universitě, já nikoho bohatého kdo by byl mezi zlatými hochy proto, „že na sobě makal“ nikdy neviděl. Buď talent (20%) nebo zlá křivá kurva (80%)

                S chutí do čeho? Jsem nyní v začarovaném kruhu. Působím v oboru, kde mě jako „odborníka se zkušenostmi“ může za jakžtakž přežitelné prachy zaměstnat slovy 3 firmy v okolí 100 km, jedna je ta , z které jsem zdrhl, druhá je fajn malá firmička s dobrým kolektivem, kde jsem teď a třetí je pobočka slováků, kde je to dle referencí podobně na piču jako to bylo v té, kde jsem byl prve. Alternativou je pouze začít znovu od začátku úplně v novém oboru, tedy Okin, Tieto nebo Hyundai, s tím, že dostanu 20 hrubého nástup, za což jaksi ženu a 2 děti neuživím a prostě bychom umřeli hlady, než mi za rok dva přidají, pokud nepřijde krize.

                Podle referencí – Okin platí na hovno, je to tam jen jedna velká swingers párty a chodí se tam hlavně šukat, ne vydělávat.
                Tieto jsou vychcanci, znám mraky lidí co odtamtud zdrhli a nadávali fakt dost. Platit se jim taky nikdy nechtělo.
                Hyundai je asi nejlepší, ale je umění dostat se jako kmenový neagenturní zaměstnanec přímo ho hlavní firmy, stále zvažuji. Je tam ale ta věc s tím, že korejci jsou dost magoři a od auta na pracoviště jdete 25 minut pěšky.

                1. Pospec: nevím, co přesně děláte a na co jste odborník, takže pochopitelně nechci radit co jak máte dělat. Ale tím rozhledem myslím právě to, že si myslíte, že manažer a obchoďák jsou talentová povolání.

                  Dál existují lidé, kterým se dle zaměření říká technical sales, pre-sales, solution architect a podobně. Náplň práce je vždy silně technická, ale úzce souvisí s obchodem. Lidi, kteří jsou v tomto dobří mají kolikrát peníze, které si myslíte, že „má jen obchoďák nebo manažer“.

                  A hlavně, je jich nedostatek. Nevím, jestli můžete podobnou pozici dělat a jestli jsou Vaše znalosti takto uplatnitelné. Nicméně to třeba stojí za úvahu v oboru příbuzném.

                  Ad klišé – já znám naopak většinu takových, kteří začínali s málem a dotáhli to hodně daleko. Zjevně jsme každý v jiné sociální bublině. Frajera, co na firmě o 30 lidech bere 5M měsíčně a fasuje Ferrari naopak neznám žádného.

                  1. Nejsem technik, jsem administrativa, papírovač. V tom bude asi kámen úrazu :)

                    1. Pospec: pak ale nerozumím těm 3 firmám ve 100 km okruhu. Čemu rozumím jsou nic moc peníze.

                    2. No v oboru, ono ta administrativa, legislativa, postupy v energetice jsou specifické a taky to stálo roky zkušeností se v tom vyznat a vědět, na co si dát bacha a kde hrozí průser za miliony atd. Nelepím obálky, ale radím zákazníkům se sazbama, registruju a připojuju odběrná místa, spravuju databázi zákazníků, smlouvy, dělám veřejné zakázky, řešíme sračky kolem GDPR atd…. malá firma, holka pro všechno

                      Elektriku a plyn tu prodávají 3 firmy, co mají takové oddělení.

                    3. Pospec: tak jdětě dělat energetické MLM (Optimal Energy). Na to žádný talent nepotřebujete, jen nadšení pro věc. Znalosti využijete, dělat to můžete do určité míry z domu a peníze budete mít minimálně stejné, ale spíš o dost lepší než dnes (sám v tom nedělám, ale znám tam zajímavé lidi).

              2. Programátor resp. vývojář je podle mě do určité míry talentové povolání. (pokud tedy za programátora nepovažujeme někoho, kdo umí dělat weby ve WordPressu)
                Byť je samozřejmě třeba se to do určité míry naučit, na nějakou rozumnou úroveň je schopno se to naučit jen určité procento populace.
                Jasně syntax prog. jazyka na úrovní „Hello World“ se naučí skoro každý. Ale vymýšlet jak dělat novou funkcionalitu, implementovat API atd., to se skutečně nedokáže naučit každý.
                Zadanou úlohu pak někdo vyřeší za hodinu, jiný za den, někdo nikdy.

                1. Kdyby tomu tak nebylo, dělá to každý druhý a vývojáři by nebyli tak nedostakové a dobře placené zboží.

                  1. Spazik: v tomto kontextu je „talentové povolání“ každé, i mezi kopáči jsou rozdíly.

                    Není současně pravda, že „by to dělal každý“. Protože jako cokoliv, co je o znalostech je nutné do toho nalít spoustu času. Ne každého to baví a spousta lidí je prostě líných. Takže si myslím, že ani lidi, kteří by to dělat mohli to často nedělají z výše uvedených důvodů (já bych to nejspíš dělat mohl, ale baví – a uživí – mě jiné věci).

                    Navíc jste v tom předposledním odstavci zmínil další věc a to, že ne každý programátor je génius. Tomu také odpovídá ohodnocení, zdaleka ne každý bere kilo měsíčně na fakturu. Někteří výrazně víc, jiní výrazně míň.

                    Abych byl úplně přesný – talent je nejvyšší forma vloh k nějaké činnosti. Základním jsou předpoklady, pak nadání, až potom talent. Dle mého jsou k programování nutné určité předpoklady, ale talent je nutný jen pro ty největší frajery (protože je to o abstraktním myšlení a paměti a to už nemá každý). Předpoklady (více-méně lze změřit jako IQ) má mnohem víc lidí, než kolik se programování skutečně věnuje.

                  2. Moje řeč. Prostě řídit náklaďák, zametat chodník, svařovat nebo stavět zdi z cihel se naučím i já, když bude potřeba. Ale vývoj software fakt ne, stejně jako např. rozumět právnímu textu a umět s ním argumentovat a slovíčkařit prostě chce vlohy. Zkoušel jsem to, nešlo to.

    2. Souhlas, předsedo! Divím se, že vůbec e.ON se svým failem vyleze na veřejnost. Jsou trapní. Kdyby šlo o rozdíl v řádu (kW, mW, nebo 90 místo 900 Kč), tak by zde asi fair play a nějaká morálka byla na místě, ale toto je naprosto OK.

      Důležitý by byl okamžik, kdy město zjistilo, že se jednalo o omyl v ceně. Už při nákupu, nebo později? Za den, týden, měsíc?

      1. přesně, zjevný omyl se bere jednotka nebo desetinná čárka, jinak ne

        jak říkal vždycky šéf „a kurva kdyby to bylo naopak, vraceli by oni ty prachy?“ ani náhodou

  4. Nebudu hodnotit, zda paní e.ONka udělala chybu nebo jestli chtěla „podjebat trh“, jak píše Pospec, je to v celé kauze irelevantní.

    Nicméně ze soudruha starosty je mi na blití. Nedá se nic dělat, někdo udělá chybu, někdo vydělá, pro někoho je to fatální problém? Starosta mohl zůstat u vyjádření o faktickém stavu, ale to mu nestačilo a musel všem ukázat své morální „kvality“.

    Osobně nepochybuji o tom, že když někdo začne fakta okecávat omáčkou, tak právě ta omáčka ukazuje, jaký je. Tj. že soudruh starosta tu stovku pokladní nevrátí, protože je to její chyba, on za nic nemůže (taky by mu manželka mohla večer nedat, že se nechoval jako řádný hospodář a ochudil rodinu).

    Takhle se ale choval kde kdo a kde kdo na to dojel. Ani starosta nebude časem výjimkou, i on jednou udělá chybu, která ho pošle na politický nebo jiný smeťák. Však jako chlap jistě přijme, že „se s tím nedalo nic dělat“ a nebude kvičet jako podsvinče, že se mu děje nespravedlnost (Gross a jeho byt, Zimola a jeho dača, Paroubek a povolební projev…).

    1. Možná starosta jenom zohlednil, že na druhé straně smlouvy je EON (kterému se kvůli takové chybě nic nestane) a nikoli pan Novák vodvedle, kterého by chyba přivedla na buben. Ano, i já mám větší soucit se svými bližními než s nadnárodním podnikem.

    2. Kdopak nám tu moralizuje? V nedávné diskuzi jsi na fér přiznal, že záměrné nadhodnocování prodávaných věcí je cajk. Tehdy ti ojebávání stylem „když mi to kupující sežere tak ho ojebu“ přišlo naprosto v pořádku, že takhle přeci svět funguje. Nechceš se teď dělat lepším, že ne?

      1. starter25: to snad nemyslíte vážně :-D To by i Marx s Engelsem zírali, kde všude lze tu nadhodnotu najít :-)

        Já dám inzerát s tím, že jsem OK prodat za míň a to je „ojebávání“ a „nadhodnocování“? 😄 V rámci pobavení ještě poprosím o definici ceny, která není nadhodnocená a autority, která o tom rozhoduje 🙂

        PS: abych to vzal na ten článek, když je cena festpreis, tak není nadhodnocená? Jakože kára za 900k festpreis je super férová, 800k jako „cena k jednání“ za totéž je nadhodnocená, protože prodejce chce kupujícího ojebat? 😄

        1. Co já? To jsou všechno tvoje názory. Sám tvrdíš, že libovolně hýbat s cenou za účelem prodeje je normální a že neexistuje autorita, která by o ceně rozhodovala. Tak kde je tedy problém a proč starostu označuješ v tomto směru jako osobu nízkých kvalit? Za chyby se platí a chyba (třeba úsudku) je vlastně často podstatou toho, že někdo vydělá a někdo prodělá. Nechceš se snad pasovat do té autority, která socialisticky rozděluje chyby v obchodě, za které se peníze dorovnávají a za které ne. Nebo máme brečet nad korporací, která má nad zakazníkem informační, technickou i z hlediska lidských zdrojů převahu, že si neohlídala chybu ve výši běžné slevy (což je asi nejdůležitější, ta míra)?
          Když ti prodám auto a za dva dny se vrátím, že jsem do ceny zapomněl dát náklady za nové čalounení sedaček a budu to chtít doplatit tak mi to bez keců doplatíš? I když jsi třeba už auto dál přeprodal? Asi ne co.
          Spíš mi přijde, že jde z hlediska principu vyššího mravního o situaci dog eat dog, u které moralizovat, zda je větší kurva velký korporát nebo úředník, je tak trochu mimo.

          1. starter25: doporučuji si přečíst mé příspěvky, důvod mého názoru na starostu je v nich podrobně rozepsán, nevidím důvod to opakovat.

            1. Ano, i takhle se dá vyhnout odpovědi. Chápu, že z takových názorových veletočů se lze dost blbě vykecat a neztratit při tom tvář.

              1. starter25: duvody, proc je u me starosta krivak jsem popsal nekolikrat, tezko se tedy necemu vyhybam.
                Jestli si pripadas tak dulezitej, ze ti to tady znovu napisu, tak se pletes.

                Pokud jde o ty udajne veletoce, porad se smeju tomu, jak je mozne oznacit cenu k jednani a slevu za ojebavani a nadhodnocovani:-)

                A kdyz jsme u toho vyhybani – dluzis mi odped na otazku, zda je za stejnou vec pevna cena 900k ferova a 800k k jednani jako nadhodnoceni a ojeb, fakt me zajima, jak se s tim poperes:-)

                1. Smát se tomu můžeš, ale směješ se jen sám sobě. Ty tady teď bojuješ do roztrhání těla dle tebe za férovost a slušnost při obchodování, ale sám jsi tvrdil, že když chceš prodat za X, protože to má pro tebe takovou hodnotu, tak z „obchodních důvodů“ dáš do inzerátu X+100, s tím, že 100 bude případná sleva, když ji bude kupující požadovat. No a já se ptám, a to je to, co to spojuje s tímto případem, když to kupující koupí za X+100 tak mu tu stovku vrátíš, protože jsi férový a pro tebe to zboží má hodnotu ve skutečnosti jen X? Protože toho se teď dožaduješ u toho starosty, férovosti a slušnosti a aby něco vracel. A já moc pak nechápu jak se někdo může domáhat férovosti, když se sám tak nechová.
                  O pevnou cenu ani cenu k jednání tu nejde, to ať si každý přebere sám jakým způsobem chce prodávat, ale v některých případech pak není zrovna ten pravý na moralizování. To je ta pointa.

                  1. starter25: nevidím nic nefér na tom, že chci prodat za co nejvíc, tak i nastavím cenu a současně mám strop, pod který nechci jít a který je pod nastavenou cenou. Nastuduj si, co je to BATNA. Považovat to za „ojebávání“ a „nadhodnocování“ může s prominutím jenom naprostý idiot. A to považ, že dokonce někdy prodávám věc, která má pro mě větší cenu než jakou mohu dostat od jiného. V takovém případě mě normálně ojebávají jiní tím, že cenu, jakou to má pro mě odmítají akceptovat. Svině jsou to! Něco by se s tím mělo dělat a když chci za něco X, tak mi to má zájemce dát. Jasná věc startere :-D

                    1. Ale to je úplně jedno. Je jedno, jestli se budeš ohánět nějakými principy nebo tvrdit, že to „takhle funguje“. Žádný princip ti automaticky žádnou morálnost ani férovost nezajistí, tu zajistí až člověk. Logik tu třeba tím tvým smlouváním hájil jako morální dětskou prostituci za jídlo (aby to dítě neumřelo hlady), což snad nepovažuješ za morální ani ty. Tedy je to otázka míry. Mě tak trochu přijde, že ty žádnou pevnou morálku nemáš a odvozuješ ji od toho jak něco zrovna děláš a ne naopak. Pak se dostáváš do situací jako tahle, kterou hodnotíš extrémně přísně a pak ta z minulé diskuze, která je o řády jinde. A pro mě je tohle nekonzistentní chování a pak se to jeví, že máš morálku právě takovou jak se ti to hodí a v tom se neshodneme.

                    2. starter25: muzes se snazit jak chces, nic nemoralniho na prodeji za nejvyssi moznou cenu nenajdes.

                    3. Výrok1: Prodej (nákup) za nejvyšší (nejnižší) cenu není nemorální.
                      Výrok2: Starosta nakoupil za nejnižší cenu a je nemorální.

                      Ano, máš pravdu, stále se snažím, fakt se moc snažím…pochopit, že autor obou výroků je ta stejná osoba.

                    4. Já si myslím, že to závisí na tom, co jsou lidé ochotni tolerovat, respektive kde je ta hranice, ty mantinely, které určí, co už je amorální. Takže my budeme mít jednu skupinu lidí, kteří považují za morální dětskou prostituci a pak budeme mít skupinu lidí, kteří to považují za amorální. A kdo tohle rozsoudí? Pokud to bude soudit člověk, který považuje dětskou prostituci za normální stav, bude mít ta druhá skupina, co to považuje za amorální smůlu. A přesně takhle vznikají i zákony, tudíž pokud budou ti, co navrhují a tvoří zákony lidé, kteří posouvají mantinely stále dál, budete mít společnost v anomii, když to zjednoduším, tudíž v podstatě nerelevantní věci budou trestné, ovšem relevantní budou bez trestu. Je to podobné jako s tím, jak se chová dnešní mediokracie+její pomahači, relevantní informace zamlčuje a nerelevantními vás zahlcuje, k tomu přidá nějaké bludy na bázi lží a manipulace s veřejným míněním, takže pseudologika phantastica v přímém přenosu.

                    5. starter25: vážně jste tak blbej, že jste doteď nepochopil, že starostu nekritizuju za to, že nakoupil levně, ale za to, že chybu jednoho považuje za OK důvod se obohatit? „I takové přehmaty se stávají. Někdo vydělá a pro někoho to může být fatální problém.“

                      Názor kripla. Však on to jednou bude „fatální problém“ pro něj a nějaký podobný kádr mu to dá sežrat. Jak jsem psal, litovat ho nebudu.

                      Jak to souvisí s prodejem na nejvyšší cenu je mi záhadou.

                    6. fatdwi – ne blbej ses ty, hodne stesti pri obchodovani na burze

                    7. Fakticky se tedy, pokud použiju tvůj slovník, „obohatí“ tak jako tak, ale když o tom bude vhodně mluvit a říkat ty správná slovíčka tak je to v pořádku, jo? Tak tos tomu nasadil korunu teda. Nechceš do politiky?
                      Už konečně pochop, že jakýkoliv obchod je zatížen chybou. Když blbě odhadnu vývoj akcií a prodělám tak jsem taky udělal chybu (a ta chyba může být úplně stejně banální jako u eonu), ale nenapadne mě se někde dovolávát, aby mi někdo moji vlastní chybu kompenzoval a ani nic takového neočekávám. Zejména ne na burze, kde obchodují kvalifikovaní obchodníci, zcela dobrovolně a na vlastní triko.
                      A co o tom kdo říká? Wtf? Ano starosta to řekl zcela správně a bez obalu – když je hloupá hlava tak trpí celé tělo. Na burze to takhle funguje. Když to neumíš neobchoduj. To se ti má ještě někdo za tvoji vlastní chybu omlouvat? Nebo to potřebuješ sdělit tak, aby to nezraňovalo tvůj pseudomorální jemnocit?
                      Připadáš mi jako výstavní snowflake.

                    8. Přesně!

                    9. starter25: chápu, že pro člověka tvého morálního kreditu je to neuvěřitelné, ale skutečně vidím rozdíl v situaci, kdy někomu omylem šlápnu na nohu a řeknu:
                      – Omlouvám se, to jsem nechtěl
                      – Kokote debilní, neměls tady stát

                      Komentář realitu nezmění. Ale může měnit mínění o komentátorovi. Nečekám, že bys to pochopil, ale třeba půl procenta šance tam je, zase úplně tupej, když umíš používat prohlížeč a najdeš tyhle stránky být nemůžeš, to chce aspoň IQ 80.

                    10. Už několikátý příspěvěk jedeš invektiva. Zkus nějaký argument.
                      Problém bude v tom, že obchodování na burze není někomu omylem šlápnout na nohu. Omylem se tam neděje vůbec nic. Šlape se tam po nohách zcela záměrně a dobrovolně. Nevím, proč se pořád snažíš vymýšlet jiné příklady. Obchodování je obchodování. Mimochodem, kam se ztratil příklad s paní pokladní? Jakože když ti vrátí litr navíc tak se hezky omluvíš a peníze si necháš? Vytloukáš pouze argumentačně klín klínem.
                      Jediný zmrd je tady eon, který místo toho, aby dostál svým smluvním závazkům a popřál zákazníkovi ať si užije slevu tak tady vydírá skrze nějakou adminku. Osobně si dokonce myslím, že kdyby zákazník nebylo město tak eon ani nepípne. Prostě hoši z eonu si řekli, proč nezkusit hodit na vedení města mediální hate a uvidí se, třeba to vyjde. No nevyšlo.

    3. fatdwi: Ale ono se skutečně nedá nic dělat :-) Obchodování na burze je na hony vzdáleno od kupování si gadgetů v eshopu.

      1. jak: jasně, že se dalo něco dělat – zůstat u faktů, jak píšu. Že je obchodování na burze na hony vzdáleno nakupování je irelevantní. Je fuk, jak smlouvu uzavřu, změnit nebo zrušit lze vše, pokud je vůle na obou stranách. Je přitom logické, že vůle na straně toho, kdo vydělal je menší než toho, kdo prodělal.

        Nicméně případ jako takový je mi v zásadě fuk, je to dog eat dog. EON není žádná sluníčková firma, která vrací peníze kdo si o ně řekne a státní správa? Ehm. Jen o tom starostovi si teď myslím své a zapadá mi to do aktivit KDU-CSL stejně jako autorovi.

        1. fatdwi: Fakta jsou taková, že e.ON a radnice Třebíč uskutečnila burzovní transakci. Všechno co následovalo po tom, jsou kidy a kecy založené na neznalosti fungování burzy a burzovních transakcí.

          1. jak: kdepak. Faktem je ještě to, jakým způsobem se k tomu starosta postavil. To je to, co hodnotím já.

            1. fatdwi: Řekl že se s tím nedá nic dělat, což je absolutně správné tvrzení, vyplývající z podstaty burzovní transakce.

              Naopak kdyby od smlouvy odstoupil byl by pro všem smích a možná by měl na krku i vyšetřovatele.

              1. jak: koukám, že vytrháváním z kontextu se budete snažit obhájit svou „pravdu“ donekonečna, což mě nebaví. Buď se chovejte jako chlap nebo toho nechme. Dám tedy otázku: opravdu Vám přijde, že to chování (nic se nedá dělat, někdo udělá chybu, někdo z toho má prospěch) vnímáte jako správné a férové? Myslíte si, že tento člověk Vás neojebe, bude-li mít příležitost?

                Nemám nic proti tomu, abyste si to myslel, však je to Váš názor. Já si myslím opak a nemáte jak mi to vymluvit, mě je z těch starostových slov prostě blivno (nic by na tom neměnil ani fakt, kdyby s tím skutečně nešlo nic udělat).

                Stejně tak zaklínání se burzovní transakcí jako důvodem pro „nedá se nic dělat“ je podobně ubohé, jako fňukání, že jsem „musel“ tohle nebo tam to. Musím akorát umřít.

                1. fatdwi: Jaké zase zaklínání? Dokud si budete myslet, že burza je něco jako velká Jednota na náměstí, no tak budete žít v bludu.

                  Je rozdíl když se splete prodavačka v Jednotě a když se splete burzovní makléř.
                  V Jednotě prachy vrátím, na burze se z principu fungování burzy transakce neruší a peníze se nevracejí, protože burza je velká hra pro velké kluky.

                  1. jak: s obchodem, uskutečněným na burze tedy dle Vás nejde nic dělat? Jako že když Vy dáte nízkou cenu za akcie, přijdete za kupujícím a on bude ochotný Vám je vrátit, tak to nelze? Skutečně?

                    Jistě, o tom se nepřeme.

                    Neodpověděl jste na otázku, tedy to jediné, o čem tady píšu já. Zkuste to znovu.

                    1. na burze se opravdu takove veci nedelaji a je uplne jedno jakou teroii se budete zastitovat .. pres uzavrenej obchod nejede vlak a sere pes kdo si o tom co mysli …

                    2. trevor12: placate furt to same dokola, aniz byste se namahal odpovedet na otazku. Kahnemann by mel radost.

                    3. Komu je nový trh s elektřinou v rámci SSDE určen a proč by mělo být výhodné na něm nakupovat?
                      Trh je určen zejména podnikové sféře, ale i segmentu veřejné správy a samosprávám krajů, měst a obcí. Smyslem je nakoupit dodávky elektřiny za výhodnějších podmínek, než jaké existují na neveřejném trhu. Tedy nakoupit rychleji, bezpečněji, v soutěžním prostředí, transparentně, ***bez možnosti zpochybnění, že dosažena cena je férová pro prodávajícího i kupujícího***. A samozřejmě velkou výhodou je možnost centralizovat nákup pro více spotřebitelů.

                      https://www.cmkbk.cz/burzovni-bulletin/media/nakoupit-elektrinu-na-burze-muze-byt-vyhodne/

                    4. fatdwi: S již uzavřeným obchodem na burze nic dělat nelze, transakci v rámci burzy nelze zrušit ani měnit. Kolikrát to ještě budete potřebovat napsat?

                      Starosta nemá zákonnou ani morální povinnost elektřinu vracet, neexistuje ani smítko špíny, kterou byste v tomto případě na něho mohl hodit.

                      Odpověď na otázku je zcela zřejmá: Na burze nemáte na chybu nárok, je to velká hra pro velké kluky, Vaše chyby jsou pouze Váš problém, když se toho bojíte tak na burzu nechoďte.

                    5. jak: OK, pobavil jste. Jeste, ze ani treba soud s tim nic udelat nemuze.

                      Odpoved na mou otazku nevidim, vidim cintani o tom, jak je burza pro velky kluky. Pokud se mi tim snazite rict, ze dle Vas starosta neni krivak a je to dle Vas duveryhodna osoba, proc to nenapisete na rovinu? Kroutite se jak had, asi vite proc.

                    6. Njn, co peklo schvátí, již více nenavrátí, přece… Ostatně dle s. Semelové Milada Horáková taky udělala chybu, že se přiznala, no a pak už se tím halt nedalo vůbec nic dělat, no… Já vím, já vím, přirovnávat justiční vraždu k renoncu v burzovním obchodě není úplně fér, ale pan starosta, vypadá to, uvažuje podobně… By mě zajímalo, jestli, kdyby k němu na zahradu spadnul děckám přes plot balón, by jim ho vrátil? Vždyť přece udělaly chybu a někdo vydělá, jiný ostrouhá…

                    7. Jack Torrance: +1

                    8. – 1

                    9. fatdwi: Starosta Třebíče se v souvislosti s nákupem elektřiny na burze ničeho protiprávního, ani morálně neospraveditelného, nedopustil. Nevím zda nemá jiný vroubek, tudíž nevím zda je to celkově důvěryhodná osoba.

                      Jediný kdo je tady křivák jste Vy, když považujete za morálně správné aby starosta Třebíče se nějak podílel na sanování ztrát soukromé společnosti vzniklé při její obchodování na burze.

                    10. jak: to je hezké, jak jste si pomohl namířením Vaší frustrace mým směrem, soudruh starosta by měl z takového alpinisty radost. Jen si poslužte, když se Vám uleví, rád posloužím.

                      Pokud jde o to, co já považuji za morálně správné, zjevně je jedním ze zásadních důvodů Vašich příspěvků a to, jak jsou mimo neschopnost číst, resp. porozumět psanému textu. V pořádku, budu na to v budoucích diskusích s Vámi pamatovat.

                    11. fatdwi: Psanému textu jsem porozuměl dokonale, fatdwi chce aby radnice Třebíč z peněz daňových poplatníků zasanovala škody vzniklé šlendriánem v soukromé společnosti e.ON.

                    12. jak: já napíšu, že to nechápete a Vy svoje nepochopení zopakujete. Teď zase nechápu já, k čemu je to dobré, to víte jen Vy sám.

                2. fatdwi 9:05: tady citim drobne nedorozumeni – ono podstatou statni spravy je ojebat obcana, to je to, cim se zabyvaji celou pracovni dobu. Od vymerovani pokut, dokazovani prestupku, vybirani poplatku za veci, ktere uz jste zaplatil trikrat az po vybirani dani, ktere jsou bud prehnane, nebo amoralni, pripade se jen rozkradou a k nicemu neposlouzi. Tech skutecne par veci, ktere by bylo potreba platit, by stacilo fixni srazkou dane, kde nema urednik sanci nekoho ojebat. Takze neco jako spravny a ferovy urednik je oxymoron.

                  1. netlife: benefit of the doubt. Ne každý, kdo tam vlezl je nutně šmejd, někteří jsou idealisti. Jak se chovají a jak mluví pak umožňuje poznat, kdo je kdo. Starosta mi byl volnej do chvíle, kdy utrpěl potřebu fakta okořenit svým charakterem. Za mě dobrý, aspoň vím.

    4. Ja jsem toho nazoru, ze starosta ma hajit zajmy svych volicu a to udelal. Ze EON nema dobre hlidaci mechanismy, je problem EONu. Kdyz ja udelam botu treba v danovem priznani, take to FU nezajima. V pripade takove ‚boty‘ v Kontrolnim hlaseni mam hned vydelan minimalne litr. A nikoho nejake duvody nezajimaji. Je to mozna nemoralni, ale tak jsou nastavena pravidla hry.

      EON se chova podle toho, jak se mu to hodi. Pokud prijde o prachy, vybali to, ze chybu udelal zamestnanec. Pokud by moje firma udelala botu na EON, nebude je muj zamestnanec zajimat a budou zalovat moji firmu. Takze ja v tomto nevidim zadny problem.

      Kdyz ja s nekym podepisu smlouvu, ze mu prodavam auto za X penez a druhy den zjistim, ze jsem se o 10 % sekl, tak co? Kupujici to pochopi a napaple ten rozdil? Kdo z vas by to udelal? Vsichni by rekli „vole, to sis mel zkontrolovat, nez’s to podepsal, nazdar“.

      1. Sysop: jak jsem napsal, kdyby neměl potřebu fakta doplňovat svým charakterem, nebylo by o čem diskutovat.

        Mě je z něj prostě blivno.

        Nerozumím té snaze na můj příklad s nevrácením stovky pokladní uvést příklad jiný, ve kterém to má vypadat jinak. Starostu prostě vnímám jako šmejda (po stránce lidské) na základě toho, co sám nažvanil.

        Moje zkušenosti z businessu jsou holt jiné. Byl jsem u mnoha situací, kdy se někdo sekl a vždy se ukázalo, kdo je prospěchářská svině a kdo férovej. V dlouhém období se ta férovost vyplatila všem, svině do jedné okusily svou vlastní medicínu. Příklad s prodejem auta snad uznáš sám je absurdní. Nedovedu si představit, že bych někomu podepsal smlouvu a druhý den si všiml, že mám blbě částku a v ruce jinou hotovost, než jsem čekal.

        Co si představit dovedu je situace, kdy zákazník omylem poslal objednávku na vyšší částku než bylo dohodnuté. Fakturovali jsme jen to, co jsme udělali, neřekli jsme, že je to idiot, udělal chybu a teď to pěkně zacvaká. Taky znám situace, kdy jsme udělali chybu my, zákazník odsouhlasil projekt a pak se ukázalo, že někdo v Excelu udělal chybu a nesečetl všechny řádky, takže součet neseděl a byl o pěknou sumu (pár desítek tisíc) jiný. Zákazníkovi se situace vysvětlila (práci chtěl všechnu) a hotovo.

        Taky znám situaci, kdy zákazník tlačí, že co je psáno, to je dáno a naši chybu odmítá uznat jako chybu. Jako v tom přísloví o vodě, co se vaří asi za měsíc udělal chybu podobnou sám, v náš prospěch a to o dost víc než o kolik nás předtím ojebal. Lekci dostal, my si vzali jen to, o co nás ojebal minule a od té doby už chápal, že sviňárna „is not a one way street“.

        Jednou může přijít chvíle, kdy pan starosta zjistí, že udělal chybu on nebo někdo z jeho lidí. A nějaký jemu podobné, v tu chvíli na koni, mu to dá sežrat. Litovat ho fakt nebudu.

        1. Nesmis separovat urednika od jeho uradu. Ten clovek nejedna jako pan Voprcalek, ale jako starosta, jmenem Voprcalek. A to je velkej rozdil. Ano, pan Voprcalek je, rekneme, ne primo vychcanej, ale proste nema slitovani. To je to, co po nem Eon chce. Slitovani. Protoze jiny narok nema.

          Ale pan Voprcalek zde vystupuje jako zastupce svych volicu a ma hajit jejich zajmy. Zajmem volicu je, aby meli co nejlevnejsi energii. Jak to pan Voprcalek zaridi, je jim fuk a verim, ze i nemale casti by bylo fuk, kdyby to nebylo de lege. Ale to uz je jina pisen.

          Kdyz ja udelam chybu treba v pojistne smlouve a dojde na plneni, tak pojistovna mne na te chybe bez pochyby uvari. Staci treba omylem uvest jiny zdravotni stav. Tak to proste je.

          Co se prikladu pokladni v obchode tyce, tak mohu uvest, ze nekolikrat (ne jednou, ne dvakrat, ne petkrat,…) mi bylo pokladni vraceno mene, nez vraceno melo byt. V drtive vetsine pripadu v rozmezi minci. Halire delaji za den talire. Ze pokladni ma hmotnou zodpovednost ergo zacvaka pripadny debet, je totez, jen z jine strany barikady. Slusny clovek ji to vrati. Ostatne v tomto pripade na nezakonne obohaceni mysli i nase Ustava.

          Ale v pripade uzavreni smluv je situace diametralne jina. Kazdy si ji ma nekolikrat zkontrolovat. Presny mechanismus kontroly se odviji od zpusobu obchodu, samozrejme.

          Stalo se mi, ze jsem zakaznikovi fakturoval zbozi, pricemz jsem se spletl a misto euroveho pouzil dolarovy kurz. Takze bratru o petinu ceny jsem se sekl. Neslo o miliony, ale i tak to zaboli. Vubec jsem to zakaznikovi nerekl a neresil jsem to, protoze bych priznal, ze jsem debil, co neumi pocitat. Jiste, vyhoda je, ze za svoje chyby jsem zodpovedny jen sam sobe. Ovsem o to vice to pak pocitim.

          Chyba jde vzdy na vrub vinika. Prenaset ji na vrub toho druheho a ohanet se tim, ze on vlastne by mel byt ten moralni etalon, ktery to skousne a uvede do statutu quo, je velmi alibisticke. Trosku mi to pripomina debatu s moji zenou, kdy ona neco zkurvi, ale argumentuje „a tos mi to doprdele nemohl rict??“, ackoli ja jsem o dane veci vubec nemel tuseni. Ale ja jsem ten vinik, protoze ja jsem mel vedet, ona je prece ta pitoma zenska a tim padem je z obliga.

          A nebo se mi vybavila jedna znama, ktera mne jednou uzemnila vyrokem „hele, ja jsem proste sobec, to tak je“. Cili tim se jednou provzdy vyvinila z cehokoli, kde by ji clovek mohl vycitat sobecke jednani. Ona to prece rekla, zejo.

          Ten starosta zastupuje lidi. Spravne by se mel zeptat svych volicu, nastroje na to zajiste ma, jak je ma v teto situaci zastoupit, kdyz to sam treba nevi. On nema premyslet, on ma zastupovat. Pokud mu vetsina rekne „co je psano, to je dano“, pak neni se dal o cem bavit at vice versa.

          1. Sysop: v tomto se neshodneme. Nejsem debil jen proto, že jsem udělal chybu. Když se stane, řeším ji, nemávnu rukou (pokud to pochopitelně stojí za to). Stejně tak si nemyslím, že je debil zákazník. Takže v rámci situace a možností se snažím vyjít vstříc a totéž očekávám od druhé strany. K tomu patří i snaha chybu odhalit dřív, než je pozdě (pokud zákazník objednává 3000, ale diskuse vedla na 300, tak se rovnou zeptám, jestli to není renonc než abych to slepě dodal s tím, že si to měl pořádně přečíst). Pokud bych se sekl v kurzu, tak prostě zavolám a vysvětlím. Kdyby to bylo opačně, taky bych poslouchal. Dle situace objednávky bychom se domluvili, je dost možné, že by to i dopadlo tak, že bych mu to nechal za nižší cenu. Ale nevidím důvod si hrát na boha, protože kdyby to bylo naopak, nic tak hrozného bych si o dotyčném nemyslel (právě proto, že si nemyslím, že bych sám byl neomylný).

            A jak jsem psal, lidí, kteří vnímají kontrakt jako zákon a chybu v něm za důvod s druhým vyjebat jsem pár potkal a většina z nich na to nějakým způsobem doplatila. Opět proto, že ani takový člověk není neomylný a se svou vychcaností není sám a protože se tihle lidé tak nějak přitahují, časem s ním zase vyjebe někdo jiný. Já holt takhle nežiju a s lidmi, kteří dělají business tímto způsobem ho nedělám (ne vždy to jde pochopitelně poznat dopředu).

            Ad starosta: řeším pouze jeho přístup. Nikdo ho nenutil po větě „kontrakt platí“ ukazovat, jaký je kádr.

            1. fatdwi: Pořád nechápete rozdíl mezi tradičním obchodem, třeba nákupem rohlíků v Jednotě nebo nákupem plovoucí podlahy od místního obchodníka Franty Vomáčky a burzovních transakcí a doslova si burzu představujete jako Hurvínek válku. Jediné co nechápu já, proč ztrácíte čas pindáním na internetu místo studia základů obchodování na burze.

              1. Hehe, já myslím, že to chápe, on je něco jako takový ten „bull“, žejo fatdwi.

            2. Ja jsem delal ‚fjucrs‘ pred odstrelem dvojcat. Pak uz to nemelo par let smysl, pro amatera. Dnesni situaci neznam. I stalo se mi, ze jsem jednou sel do kratkyho cukru. Vzal jsem to za market a presto uz cena byla prakticky na pul cesty k planovanemu profitu. Stoplossy tehda skoro nemely smysl, jak to litaloi pres to, ze v tom konkretnim kontraktu jelo pres sto tisic lidi. Delal jsem technicke a pred zavirackou vzdy vylezl. Pamatuju se, ze jsem tehdy prave diky tomu, ze jsem u toho sedel, mel na jednom lotu pres dva tacky (coz v cukru nebylo malo) a diky tomu, ze jsem na zaviracce koupil, tak mi to zustalo, protoze druhej den bych otevrel v nekolikatisicove ztrate stoploss nestoploss, samozrejme.

              Kdybych byl byval udelal jakoukoli chybu, koho by to zajimalo? Ktery makler by mi rekl „jasne, jo, no jsme lidi, ze jo, takze to zrusime….“.

              A co starosta ted cinta, je tak nejak jedno. Svym zpusobem… ja jeho volic nejsem, takze je mi to zadel a pro volice porad lepsi, nez „nou koment“. Aspon vi, jak ma priste volit, pokud tento clovek bude priste zase kandidovat. Ja byt jeho volicem, klidne mu to hodim (pokud bych mel posuzovat jen tuto kauzu, jinak o tom typkovi nevim lautr nic).

              Burza je jinej svet a ma svoje pravidla. Kdo na ne neni pripraven, nemuze tam lezt.

              1. Sysop: ja nevim, jak uz mam napsat, ze neresim obchod jako takovy, ale kecy, ktere k faktum citil potrebu starosta dodat. O burze neco malo vim. Nechapu, proc se vsichni vcetne Tebe ohani prave burzou, kdyz o ni rec nevedu. Jako byste se bali, ze souhlasit s tim, ze starosta neni nejspis zrovna ferovy pan by byla nejaka desna prohra. Kdyby po te, ze kontrakt plati nerekl uz nic, nerikal bych nic ani ja. Vysvetlovat mi, ze burza je pro velky kluky je jako kdybych Ti vykladal, jaky je to zit na Sumave.

                1. Starosta výhodně nakoupil na burze. To je fakt. Kecy jsou vaše komentáře.

                2. Re: fatdwi
                  27.6.2018 v 10:46

                  Starosta zastupuje svoje volice, kde drtiva vetsina nema sajn o tom, co je nejaka burza. Mozna ti starsi ji maji v podvedomi jako hen ten cernej patek, co pak udelal krizi a ucila vo tom souska. Starosta si svuj postoj obhajuje predevsim pred temito lidmi, protoze ti mu to priste mohou, nebo nemusi hodit. Z toho, za kolik obec nakoupila elektrinu ma hovno. V tomto pripade dokonce ani vsimne nedostal, sakraprace.

                  Ze my dva vime, co to burza je, nic neznamena. K nam on nemluvil. Ja na jeho miste, kdyby se strhla medialni kampan proti me, bych samozrejme obhajoval svuj postoj, protoze mi jde o flek a o nem rozhoduji volici, nikdo jinej.

            3. Ono je třeba také hodnotit, kdo se obchodu účastní. Když se sekne nějaká velká organizace a jedná se o cca jen 10% z hodnoty kontraktu a zcela zanedbatelnou část jejího obratu, vůbec bych jejich omyl neřešil, na to mají vnitřní procesy a rezervy. Z mé strany byl uzavřen v dobré víře a tím to končí. Zvláště když sám nejednám za sebe a případné mé milosrdenství by musel zacvakat někdo jiný.

              Odlišnou věcí je, když se jedná o chybu zjevnou. Tam je morální povinnost na ni upozornit daná. K morálce se mnohdy přidává i sobecký zájem, to když protistrana je se mnou souměřitelná organizace, kterou budu v budoucnu potřebovat pro další kšefty. Rozhodnutí „ojebat“ nejspíš vyhodnotí hodně osobně a můj tým na tom výhledově bude škodný.

  5. pospec:
    Ankapáci? Proboha jen je sem moc nepřivolávejte, nebo se to tu zas nebude dát číst. Proti nim je libovolný uhrovitý kindermanagement kterému ještě nezaschl inkoust na Mba. diplomech, parta odborníků na svém místě. Už proto že znají aspoň základní pravidla ekonmiky :-D

    Občas si říkám, jestli tady ty ancapáky schválně neškolí jako ekonomické záškodníky nějací agenti z USA. Protože když nějaký mladý manažer po škole začne číst Urzovo a podobné blogísky, tak je zaručené že ve které působí, bude brzo nekonkurenceschopná a bude ji nedobrovolně zachraňovat evropský daňový poplatník. A o to jde, aby američanům Evropa ekonomicky nepřerostla přes hlavu a oni mohli udržovat svoji krachující ekonomiku naživu právě na úkor Evropy a zbytku světa.

  6. Tak já se teda přiznám, i když to vlastně není tak úplně moje vina. Nakupovala osoba blízká důchodového věku (klidně si myslete něco o výmluvě na osobu blízkou, myslel bych si to taky) na internetu nějakou záležitost a samozřejmě šla po ceně. Našla tu věc za 8 tisíc, i za 7 a dokonce snad i za 5, pak ale našla nabídku, které nešlo odolat: cca 1,5 litru, a to včetně dopravy. Tak objednala. V tu chvíli skutečně v dobré víře, že se jedná o nějakou markantní slevu, i když by ji asi mohlo praštit do očí, že se jedná o zboží, které se vlastně začne vyrábět až po objednání. Platilo se nicméně dopředu převodem.
    Pak mi ale ta osoba blízká volala a říkala: hele, oni už to tam na tom internetu nemaj. Maj tam ale jinou položku, která vypadá úplně stejně, ale není tam 1,5 litru, ale 15 litrů. Že voni se sekli vo desetinnou čárku?
    Vše nasvědčovalo tomu, že se opravdu sekli a tak jsme si řekli, že uvidíme, jestli zavolaj, řeknem „jasně, chyba se stane, ale za tyhle prachy to samozřejmě nechcem, to si naložte do octa“. No, jenže přišel mail, že už byla objednávka vyřízena a je možno si ji tam a tam vyzvednout, což jsem měl pro osobu blízkou zajistit já (tedy jsem spolupachatelem). A skutečně, dorazil jsem do výdejního místa, tam mi to ještěrkou skoro hodili do auta, vyjeli papír, bouchli razítko a já s tím odjel. Když jsem se díval na kvalitu provedení, bylo mi jasný, že tohle patnáct stovek stát nemůže ani na materiálu, natož jako celek. Vědom si existujících precedentů, kdy koncový spotřebitel skutečně nemusí od smlouvy odstupovat, ani když se přijde na to, že to je omyl, jsem to prostě dovezl na místo určení a tam je to doteď.

    Víc než to, že bych si z toho vzal nějaký morální ponaučení, mě fascinovalo, jak si celej ten řetězec od výrobce přes e-shop až po výdejce nevšiml tý (teď už zcela) zjevný chyby. Prostě se objednalo, zaplatilo, platba se spárovala, někomu někde vyjelo „platba dorazila, můžem“ a kolečka strojku se začala točit, až z toho vypadla 90% uplatněná sleva. Nikdo se dosud ani dodatečně neozval, že „promiňte, stala se chyba, mohli bychom…?“, je to už přes půl roku, možná na to přijdou při nějakým ročním zúčtování. Anebo to rovnou odepsali s tím, že si příště dají pozor, čemuž by odpovídala poměrně promptní změna v e-shopu s opravou ceny. Anebo (i když tomu moc nevěřím) se opravdu jednalo o nějakou výprodejní blíže neoznačenou akci, čemuž by zase nahrával fakt, že to v tom e-shopu bylo zaneseno jako nová položka s novým odkazem.
    Prostě jsme si vylosovali velkou slevu, no. Ponaučení? Ne, fakt žádný. Každej se někdy splete. Už jsme kolikrát přišli o víc, teď se na okamžik karta obrátila. Nic víc, nic míň.

    1. Pokud objednavka prosla a byla zaplacena a oni ji nestornovali, tak se chovaji tak, jak se chova vetsi obchodnik. Odepise to jako ztratu a nebude obtezovat zakaznika. Ale dycky je mozny, ze dotycnej obchod bude mit nejakyho aktivniho blbce, kterej to bude chtit hnat nekam dal, co ja vim :-) Naposledy se mi to stalo, kdyz jsem objednaval spacak, nestihli jej stahnout z e-shopu pred mym objednanim. Ja dokoncil objednani, za 10 minut telefon, ze ten model uz je vyprodany, ale za stejnou cenu mi nabizi model letosni, jestli teda chci. Ja chtel, misto slevy 20 % jsem mel slevu 50 %. Proste nektere obchody takovehle veci berou na sebe a zakaznika tim neotravuji :)

    2. To že eshop nebo operátor nabídl chybnou cenu za nějaký produkt už se stalo mockrát. Co si pamatuju, tak se to řešilo různě, často to bez keců dodali (a odepsali asi jako daň za blbost), ale myslím že občas se to snažili i stornovat – to asi většinou v případě, kdy si to za tu 10% cenu neobjedná jenom několik jednotlivců, ale třeba stovky/tisíce lidí a ztráta už by byla větší než malá :-)

  7. V Třebíči by měli mít elektřinu úplně zadarmo, protože mají za humny jadernou elektrárnu Dukovany a dočasné úložiště jaderného odpadu…

    1. Kežzbych měl za humny úložiště radioaktivního odpadu… Nejlépe na svém pozemku.

  8. Jeden ze slabších článků na tomhle webu.

    Za prvé je úplně mimo srovnání s pokladní, která se splete o sto korun, protože o sto korun nižší platba neodpovídá uzavřené kupní smlouvě (a tím pádem účtované částce) a jde o bezdůvodné obohacení zákazníka. Pokud by se omyl týkal vyšší částky a zákazník o tom věděl, tak jde o zatajení věci a trestný čin. Lepší srovnání odpovídá situaci, kdy v obchodě na cenovce je uvedena nějaká částka a obchodník by pak u pokladny (ano spíš až po zaplacení u východu z obchodu) chtěl naúčtovat víc nebo něco doplatit. Za sebe říkám, že když je v supermarketu nějaká cenovka, tak chci platit tolik, kolik je na cenovce a ne o x procent víc, protože „to tak mají v systému“. Docela časté je to u zlevněného ovoce a zeleniny v Kauflandu. Když je na cenovce 25 korun a na pokladně mi naúčtují 50, tak si ten rozdíl nechám vyplatit a nevidím na tom nic špatného.

    Za druhé, kdyby starosta ochotně zrušil smlouvu a cenu zvýšil, mohl by ho někdo popotahovat za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Správná cesta by proto byla, aby se chybující EON domáhal neplatnosti smlouvy u soudu, pokud by mu na tom zvlášť záleželo.

    1. nojo, ale tenhle web je o tom, že všechno co je státní je špatné a starosta je zmrd, protože dělá pro erár, i kdyby zachraňoval od rána do večera roztomilá štěnátka :)

      jinak souhlas s vámi, pokud je něco za oboustranně odsouhlasenou cenu pak smolík a jak je psáno výše, pokladní borok 100 Kč i pocítí, zato nadnárodní korporace i několik milionů spolkne jak malinu …

  9. Tak už konečně vím, proč holky z Třebíče a blízkého okolí, studující jednu z místních středních škol a bydlící na místním intru – v mrdání první ligy strčily v pohodě do kapsy i holky ze SČ kraje a z Prahe. To určitě ty zasraný pánbíčkáři v Třebíči! Holky toho musely mít plný kecky, páč by se vědělo, jestli některá kdy páchla do místního kostelíka. Ani jedna a dokonce ani ta nejméně pěkná!
    Holky si doma kvůli černoprdelníkům pořádně vrznout nemohly /anebo nebylo s kým/, tak tady na intru byly vysloveně jak urvaný ze řetězu, až to pravidelně končilo symbolickými dvojkami z mravů. Symbolickými proto, že se kočky chovaly tak na čtyřku, kdyby v klasifikaci byla. Dokonce i Pražačky, jinak taky dobře přičinlivé /nikoli ale tak krásné/ jenom kroutily krkama, mohly se zalknout závistí nad úspěšností lovu místních Terminátorů..:D
    Dlužno ale podotknouti, že ony děvenky z Třebíče a blízkého okolí /zvláště Okříšky…!!/ byly ale opravdu skvostně krásné, jen tak od přírody, to se zas musí nechat!

    1. …byly nádherné, ale co tak pamatuju, tak zhusta blbé jak punštok

    2. Muj dobry kamarad sveho casu na prelomu ’89/’90 jako brigadu delal vratneho v tech dvou kostkach (Netroufalky/Studentska), co jako jedine zustaly stat krome spitalu a budovy Chirany po vystavbe kampusu v Brne-Bohunicich. Vzdy to byly ubytovny sester, v Brne se jim nereklo jinak, nez ‚picifarma‘. Kamarad mi vypravel, ze provoz tam byl brutalni a brigada luxusni, protoze jen on rozhodoval, kdo se dovnitr dostane a za co. Vydelane penize bylo jen vsimne.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017