Třebíčská dobrá víra

Featured Image

Třebíč má většina lidí spojenou s geniálním projektem zklidňování veřejné hromadné dopravy, realizovaným formou kruhového objezdu menšího než autobus. V Třebíči však nemají pouze chytré dopravní inženýry, ale také levnou elektřinu a vedení města, na které skutečně není třeba být hrdý.

Jde zkráceně o to, že si vedení moravského města Třebíče hodlalo nakoupit elektřinu na burze, protože si od toho slibovali úspory. Sehnali ji nečekaně levně, protože pracovnice firmy e.ON zadala do burzovního systému špatné číslo.

Pracovnice e.ONu totiž chtěla v systému upravit cenu v řádech jednotek korun, místo toho však zadala zhruba stokorunový rozdíl. Pravděpodobně změnila číslo v jiném řádu, než chtěla, protože původní cena byla 990 Kč a nová 889 Kč za MWh. Stalo se tak omylem, což vyšlo nepochybně najevo.

Z hlediska distributora to jistě není fatální, protože rozdíl mezi oběma cenami je asi 10%, což bude plus mínus jeho marže. Ale o to tolik nejde.

Představitelé Třebíče sami připouštějí, že vědí, že cena vznikla omylem jedné konkrétní pracovnice. Pan starosta se k tomu vyjádřil takto: . „Ale to se nedá nic dělat. I takové přehmaty se stávají. Někdo vydělá a pro někoho to může být fatální problém,“ doplnil starosta.

E.ON se po uzavření obchodu obrátila na třebíčské politiky s návrhem dohody, aby se zrušilo. To vedení města jasně odmítlo, přestože vedení města bylo známo, že cena byla stanovena nesprávně a omylem. Starosta města Pavel Janata (KDU-ČSL) potvrdil:

„My jsme zcela legálně dle pravidel nakoupili na burze elektřinu za velmi výhodnou cenu. Prověřili jsme vše u dohodce, který za nás obchod uskutečňoval na burze. Vše proběhlo v pořádku, jak mělo. Kontrakt platí.“

Dále povídal lidovecký starosta:

„Ale to se nedá nic dělat. I takové přehmaty se stávají. Někdo vydělá a pro někoho to může být fatální problém“

Nehodlám zde spekulovat o právní dimenzi celé věci, protože smlouvy mezi jednotlivými subjekty neznám. Dejme tomu, že smlouva platí a že je zcela legální, s ohledem na dispozitivní povahu obchodního zákoníku. Jinak řečeno, na čem se domluvili, to je platné, i když by to samozřejmě bylo zajímavé, co by na to řekl soud. Právní otázkou může třeba být, zda se nejedná o zjevnou chybu, protože taková smlouva by byla neplatná, a spor může být o výklad slova “zjevná”. Kromě toho by soud mohl dát prostor úvaze, jaký je smysl a účel práva, tzn. nakolik je platná smlouva, do které strana uvedla cenu, kterou zjevně uvést nechtěla, druhé straně to sdělila a ta z omylu zjevně těží.

Zajímá mě jiný aspekt celé věci, který je bohužel také zjevný.

Vyjádření pana starosty, že “to se nedá nic dělat”, je zjevně nesprávné a nepravdivé. Dalo se určitě něco dělat, totiž od smlouvy odstoupit.

Jak se zachováte, když vám prodavačka v obchodě vrátí například o stokorunu víc, než by měla?

Strčíte prachy do kapsy, jako to udělali v Třebíči, přestože víte, že to na konci směny spočítají a rozdíl dostane prodavačka zaplatit? Najdete milion důvodů, proč je to podle práva, nebo to není nezákonné nebo alespoň proč jste nepostižitelní. Třeba: Nejsem povinen si cokoli kontrolovat. Provádět peněžní transakce správně je v prodavačky odpovědnosti. Jsem v legitimním očekávání, že pracuje správně a peníze jsem přijal v dobré víře. Můžu si to vykládat jako ad hoc slevu na nákup. Nevšiml jsem si toho. Můžete to odůvodnit i po morální stránce, třeba že musíte živit rodinu. I přes velké množství nejrůznějších argumentů tohoto druhu si myslím, že většina z nás takovou částku nepřijala a peníze prodavačce vrátila.

Pár exotům, co budou psát do diskuse, že je to její problém, že si to vezmete jako svého druhu pokutu, abyste jí pomohli se napravit a pracovat svědomitěji případně že se jedná o trest pro velké korporace, které provozují obchody atd. mi nezbývá než vzkázat, že vykazují symptomy latentního zmrdismu a pokud to na sobě budou pozorovat častěji, tak nechť podají přihlášku do KDU-ČSL.

Je sice hezké, že pan starosta za pomoci této prasárny sehnal městu levnější elektřinu, takže si budou muset úředníci levněji svítit, ale být občanem Třebíče, tak bych jako volič v následujících komunálních volbách nakládal s volebním lístkem KDU-ČSL pouze v gumových rukavicích. Pan starosta je prostě lidsky závadný, stejně tak je závadná politická strana, která nedovede jeho jednání korigovat. Za situace, kdy hlavní představitel města s touto stranickou příslušností vykazuje morální defekt takové dimenze, si nemůže být v tom městě jistý nikdo ničím. Nyní sice vymrdali s e.Onem, což nás asi většinově nijak nebolí (svého času jsem s touto firmou vypověděl všechny smlouvy kvůli aroganci, s jakou se mnou mluvila holka na zákaznické lince), ale příště to může odnést kdokoli. Ne nezbytně rakouská velkofirma, ale jednotlivec, obyčejný člověk, co přišel na radnici něco zařídit. Nemáte žádnou jistotu, že vás neokradou na radnici hned na pokladně, kam jste přišli zaplatit nějaký poplatek (vždyť nám to dal dobrovolně a my to přijali v dobré víře, to se nedá nic dělat), dál při jakémkoli úředním řízení (rozhodujeme jak chceme, protože můžeme a komu se nelíbí, ten ať se s námi soudí!). Ojebat vás mohou při stanovování různých poplatků, při správních řízeních nebo mohou chtít protiprávně nějakou pokutu za něco, co se nestalo, jak obce často a rády chtějí. Jakýkoli i mimoúřední styk s takovými lidmi je rizikový, protože se nelze spolehnout na to, že nějak nezneužijí nějakého vašeho omylu nebo chvilkové nepozornosti.

Nějak jsme si přiliš navykli nadávat na ANO a na zloděje Babiše, který rozkrádá peníze Evropské Unie. Sorry jako, Čapí hnázdo a tak. To mi nakonec nepřipadá ani zdaleka závadné, protože to způsobuje zlodějská a amorální podstata EU samotné a je to něco jako zločin bílých límečků. Kvůli tomu jsme zapomněli na pravou nefalšovanou lidoveckou zkurvenost, inherentní vlastnost organizované skupiny lidí, jejichž mateřská strana se už několik desetiletí zabývá lezením do prdele nejrůznějším vládním garniturám a zdokonalování vlastní bezpáteřnosti. To se nemůže nezrcadlit v každodenních postojích jednoho každého člena a příznivce strany. Podle mně jediné, co může občan udělat, čistě na obranu svých zájmů, je vyhýbat se jim jako čert kříži.

Přeju třebíčským pevnou ruku za pár měsíců. Horší to snad být nemůže.


24.06.2018 D-FENS

12345 (336x známkováno, průměr: 1,58 z 5)
24 047x přečteno
Updatováno: 24.6.2018 — 21:25
D-FENS © 2017