Trafika: Autobible - zpět na článek

Počet komentářů: 49

  1. Prijde mi, ze redaktori Autobible maji podobnou krevni skupinu, jako ja.

    Jak je s nejakym autem zasadnejsi problem, pak je vysoka pravdepodobnost, ze za to muze nafta.

    Podle mne nafta patri na pole.

  2. Nejlepší je jak se vždy dočtu že MERGL je horší než kterákoliv Škodovka protože má menší volant.

  3. Favorit/Forman – to jsou vzpomínky. Dodneška mám v kumbále lité kola z Marathona, kterého jsem plně pojízdného s kosmetickými vadami blbec dával do šrotu před šesti lety a nechce se mi je vyhazovat. No, udělám to, ale ještě je dám na měsíc na bazoš s cenovkou za odvoz.

    1. Z jakýho důvodu jste dělal takovou píčovinu?

      1. Samozřejmě kosmetické vady to byly v porovnání s tím, co budu dávat do šrotu příští měsíc :-). Tehdy jsem si prostě vykalkuloval, že oprava kastle (kterou již předchozí majitel nechal poctivě vyvařiti) + nějakých drobností je nad moje finanční možnosti a stejně by ji hnědý mor za pár let zase sežral.
        Ty kola jsem dal ráno na bazoš a ještě dneska si je jedna paní odvezla. Hurray, hurray!

        1. Tyhle věci (auta vyloženě neprohnilý skrz) ještě stále někdo za pár tisíc koupí. Občas i za dost pár tisíc. Někomu to mohlo do další technické pojezdit…

          1. Však to pojezdilo – formou náhradních dílů. Psal jsem o šroťáku, ale měl jsem na mysli vrakáč :-).

            1. Aha ᗡ-: Bohužel jsem ještě nekoupil kouli, tak jsem měl tendenci brát význam slov tak, jak je obvyklý :D

              1. Omlouvám se za mystifikaci, převáděl jsem svůj obvyklý mluvený projev do psané podoby. Buďte rád, že auta ve svých komentářích neposílám ze skály, což v souvislosti s likvidací vozidel používám v mluvě úplně nejčastěji. Už bych nejspíš seděl ve vazební cele na některém z plavidel Greenpeace…

  4. Tady v czechbabwe je to s vydáváním jakýchkoliv časopisů těžké. Extrémně malý trh, extrémně skrbliví obyvatelé (proč časák kupovat když ho mužu ukrást v čekárně u doktora) a značně servilní konkurence, která de facto po úpravě přetiskne přímo článek z PR oddělení automobilky poté co ho zkombinovala s reklamním katalogem, atd.
    Automagazíny v televizi, to je naprostí tragédie, to je jen prodloužená reklama.
    Není legrace přežít v současném světě, kde lobysti zařízli i Top Gear, kde Clarkson neváhal totálně zkritizovat i hodně drahé auta renomovaných značek.
    Top Gear byl sice fajn, ale pořád se tam člověk nic nedozvěděl o tom, co je pod kapotou, jak je to kvalitní, jestli podvozek se skládali z dílů předchozí generace, jestli motor prošel cost cuttingem na úkor životnosti atd. U nás se člověk často ani nedoví, jestli ten „nový“ model ma jen novou kastli a vytuněný držák nápojů, nebo jestli jde skutečně o nějaké zásadní úpravy.
    Holt je to bída a většina národa má informace o autech jen z reklam, kterým věří. Nebýt tohoto webu, tak bych se nikde nedověděl, že Rapid je slepenec 2 generace starých technologií a myslel bych si že je to docela fajn auto (když to má ten slušný TSi motor). A to je zarážející.

  5. Tak nevím zdali to byla oslava časopisu, nebo Favorita. Zkusím pohled z jiné strany onoho favoritního voz. Tu dobu jsem bohužel zažil a vzpomenu jak stranické orgány oznamovaly zářné termíny jeho vypuštění. Soudruh Hrdlička byl stranický poskok jenž byl schopen ono auto s pomocí vyspělé Evropy postavit. Takový amorální člověk, jenž „chtěl jen tu kariéru“, tudíž sloužil a sloužil převelice dobře. Ano, tito lidé pomáhali udržet socík při životě. Těmto charakterům můžeme být vděčni i za dnešní mizérii.Přemohl jsem se a přečetl odkazovaný článek na život a dílo autorovo. Krásně popisuje, jak je možné ze stranického úkolu udělat mírotvornou pohádku pro dospěle. Chybělo jen provolání k některému ze sjezdů KSČ. Aby lamentace byla kompletní je třeba zmínit i soudruha Andreje Koblihu Babiše, jenž se v té době vyučil a své zajisté výtečné charakterové vlastnosti přinesl i do naší doby a je nám tím neutuchajícím vzorem. Vychcaní bezcharakterní lidé, zlá podrazácká doba.Zlepšení v nedohlednu. Doba odhodila klasouvká zpětná zrcátka a míříme jen a jen vpřed. Přirozeně, že vpřed světlým zítřkům!

  6. 1. vydávat v ČR skutečný motoristický časopis nelze, protože jej není z čeho financovat. Redakci neplatí vašich 30 Kč (nebo kolik dneska ty přepisy press-kitů stojí), ale živí ji reklama. Za doby mého působení u vydavatelství Automedia a.s. přišlo vlivem mých testů a článků vydavatelství o cca 1,25 milionu Kč právě vlivem odřeknuté reklamy. Kritizovat inzerenty můžete, ale musíte počítat s jejich inzeretním embargem. Přežije to vaše redakce? Závěry, že nejlepší auta vyrábí značka nejvíce inzerující (a druhá nejlepší druhá nejvíce inzerující a tak dále, až zjistíte, že neinzerující značka vyrábí neskutečné šmejdy, aniž byste se vlastně dozvědali v čem jsou tak špatná) nejsou náhodné a jsou logická. Proto tyto časopisy nemá smysl číst, jejich redaktoři ve skutečnosti pouze hledají argmenty, v čem vyzdvihnout výrobky největších inzerentů.

    2. pan Hrdlička si pamatuje jen to, co chce a motá páté přes deváté. V článku jsou časové nesouvislosti (kdy mu příčina následuje po důsledku) a zejména jeho role při nárhu Š781 byla vysloveně politicko-manažerská. Jeho schopnost využít Bertoneho nasranost na Fiat, tedy být v pravou chvíli na pravém místě, je rozhodně obrovskou zásluhou a jeho tvrzení, že Š781 zachránila Škodu Auto je na jednu stranu pravdivá. Na druhou stranu ale chybí připomínka, že právě Š781 se významně podílela na vyčerpání finančního rozpočtu a zejména devizových rezerv nejen VHJ, ale celé ČSSR, a výraznou měrou přispěla k ekonomickému krachu československého stojírenského průmyslu (protože prodeje v devizové cizině zdaleka neodpovídaly plánům).

  7. Za pomerne kvalitni autocasak shledavam AutoTip Klassic, ktery je vetsinou pln pomerne obsahlych technickych informaci, krasnych vozu ze spravne doby a aktualnich cen oldtimeru a youngtimeru. Verim ze to asi nebude cteni pro kazdeho, ale uz podle zamereni periodika je jasne ze zde nenajdete zadne vtirave podplacene recenze.

    1. No je to zajímavej plátek, ale rozhodně ne kvalitní. Kvalitní tam jsou pouze vlastní texty, kterých je tam jen pár. Zbytek je převzatý nejspíš z Německa a překládá to asi nějaká holka, která o autech ví tak max to, že maj volant. Centrální svíčka, když myslí cívku, nebo rozdíl vačka/klika? Sere pes. Dokonce ani nejsou schopni udržet v testu několika Porsche 911 Turbo označení 911 a to je tedy od časopisu o autech zu viel. Bohužel takové chyby, nad kterými zůstává rozum stát jsou téměř v každém druhém článku, takže si už žádný další nekoupím a to jen kvůli tomuhle.

      1. Me prijdou obsahove kvalitni i ty nemecke clanky ovsem mate pravdu ze chyb je tam opravdu hodne, vice nez u konkurence :) Do redakce jsem jiz kvuli tomu psal, snad budou mit alespon snahu o zlepseni.

      2. Zase je problém v ceně. Když hledali redaktory, tak jsem nabídnul článek za 1500 Kč. Bylo to pro ně moc, tak jsem ještě sundal cenu na 1000 Kč, což je vysloveně damping, protože dohledávat a zpracovat zdroje, fotografie a podobně zabere zhruba 1–2 dny, a tím pádem člověk dělá pod plat ukrajinského přidavače na stavbě. I to ale bylo pro redakci moc. Redakce, kterou tvoří de facto odpad na trhu práce, pak těžko může vydávat špičková díla.

        V Německu je situace výrazně odlišná, a to nejen vzhledem k velikosti či kupní síle obyvatelstva. Podívejte se, jak křečovitě a zoufale se Němci snaží vyměnit svá bezcenná Eura za cokoli, u čeho očekávají trvalejší hodnotu. Oldtimery jsou považovány za jednu z nejvýhodnějších investic (tuším, že i v ČR byl nějaký takový fond loni první ve zúročení), což si myslím, že je mnohdy spíš klam (při pohledu na to, co se mnohdy v Německu prodá a za jaké ceny). Potom časopis, který laikům naznačí, do čeho mají své peníze vrážet, aby jim přinesly trvalé zhodnocení, má na trhu zcela jiné postavení, než sbírka fotografií pro pár zasvěcenců. Trend směny Koruny za cokoli trvalejší hodnoty u nás má jen pár lidí vyšší třídy a týká se prozatím zejména nemovitostí (což také připomíná spíš bublinu vzhledem k současným cenám nesmyslů na realitním trhu).

        1. S temi investicemi je to tezko, nechci si srat do vlastniho protoze i ja se snazim investovat do zajimavych vozu, ale doba se muze prudce zmenit a garaz treba s alfou montreal (i kdyz jsou dnes vyhlidky dobre) nemusi mit vubec zadnou cenu, ci smenitelnost.

        2. Když o tom mluvíte, máte nějaké obchodní kontakty i v Reichu? Je tu jedna Cortina, kterou majitelé chtějí předat dál…je tam samozřejmě co dělat, ale aktuálně je rozhýbaná, dokonce by měla odjet po svých a celkově je celkem zachovalá, nikde to vyloženě shnilý není…stačí vyndat značky z depozitu.

  8. Měl bych dvě malé poznámky.
    Pan Hrdlička, syn Karla a otec Martina Hrdličky, je Petr nikoliv Milan. Doporučuji pro doplnění souvisejících informací velmi čtivou knihu V soukolí okřídleného šípu.
    Jako dobrý motoristický časopis by, dle mého, neměl být opomenut měsíčník Automobil Revue, jehož byl do nedávna šéfredaktorem právě v článku zmíněný Tom Hyan. V tomto časopisu je ještě pořád snaha o poskytnutí co nejvíce technických informací, ač jsou stále hůře dostupné a z pohledu automobilek asi pro zákazníky nezajímavé.

    1. Souhlas s tím Automobil Revue. Odebírám již řadu let a je to podle mě nejlepší motoristický magazín na českém trhu. Pro srovnání občas koupím i ten SM nebo jiné zajímavé periodikum, třeba ten AutoTip Klassik a souhlasím, že SM v posledních letech kvalitu výrazně zvýšil, ale úrovně AR to zpravidla nedosahuje. Pravda je, že poté, co byl Tom Hyan před rokem odejit (zřejmě z ekonomických důvodů, ale o pozadí lze pouze spekulovat), tak naopak kvalita AR dle mého trochu poklesla, ale prozatím pokračujeme. Pro zajímavost — Tom Hyan vydává svůj vlastní elektronický magazín TH Auto: https://issuu.com/search?q=th%20auto&type=publication&sortby=date&language=cs

  9. S předchozí řadou škodovek s motorem vzadu by něco takového nebylo myslitelné a v Boleslavi by teď stál usine d’assemblage automobilky, co má ve znaku píču, za hrbem vládu a nasrané zákazníky po celém světě.

    Místo toho je v Boleslavi pobočný závod Wolfsburgu a vůbec nemá za sebou X miliónů nasraných zákazníků TDI :-)
    Fascinuje mě to neustálé opovrhování Francouzské techniky. Doporučuji autorovi, aby se alespoň jednou v životě projel ve Francouzském autě s méně než půl miliónem na tachometru, které nebude svařeno ze 4 kusů různých totálek. Jinak asi pravděpodobně žiju v jiném vesmíru, jelikož Favorit byl (je a bude) příšerný křáp (s jakou radostí jsem ho kuchal flexou do šrotu). Nejelo to, žralo to, mělo to mizerný podvozek, řízení a volant jsem neměl div né v rozkroku. Jediné + byla relativní spolehlivost, která ale byla dána tím, že auto z roku 1993 nemělo absolutně žádnou výbavu a kde jako krutý nadstandard byly digitální hodiny u stropního světla.

    1. Když pominu ten zbytek
      Ten rozkrok Vám může pravděpodobně většina populace závidět, protože Favorit měl volant naopak příliš nahoře a moc kolmý sloupek řízení, asi jako u autobusu. Bylo to z důvodu místa vevnitř. Vešel se pod něj nejen rozkrok, ale u vyšších verzí s menším volantem i partnerky hlava. Volant v rozkroku má Peugeot 308, protože se žabožroutí vývojáři nějak spletli a zapomněli při realizaci těch svých vizí, že lidi mají nohy.

    2. Docela by mě zajímalo jaké skvosty máte na mysli – za tento rok jsem měl tu čest odjet si několikrát štreku Bratislava-Ústí n/L nebo Budějice a zpět s auty z půjčovny (všechny relativně nové, nalítáno plus mínus 5K). Renault Megane, Megane a Talisman, Peugeot 308; Renaulty jsou naprosto příšerné vehikly s extrémně špatným řazením – trojku bylo potřeba tam i při plném sešlápnutí spojky často prostě narvat (podotýkám stejná zkušenost se 3 různými vozy, takže to asi nebude jenom „půjčovna syndrom“). Ovládací prvky naprosto nesmyslně umístěné (spuštění tempomatu? tlačítko čtyřblinkru?), na levé straně volantu kromě neintuitivního handsfree odvládání i prvek pro „rotaci“ dvojřádkového infa o aktuální/průměrné/ujeté/dojezdu, ale pro ovládání rádia musím na divnou páku pod volant, o přepínání stanic ani nemluvě (kolečko vzadu na páce). Nasoukat se do Megane s 186cm/100kg a najít relativně okay posed byl taky zázrak. Výhled dozadu nic moc. Talisman trpí naprosto stejně příšerným designem interiéru a (ne)ergonomií. Obzvlášť mě na Talismanu pobavil ten plastový kastl který vydávají za klíč. Peugeot 308 byl to samé v bledě modrém. Pokud se to někomu líbí, fajn, ale mě to přijde extrémne zlý design interiéru – na druhou stranu mě nevyhovuje moc ani interiér VW koncernu, nicméně tam jsou věci umístěné aspoň přibližně tam kde je poslepu čekám (sere mě hlavně tempomatová páka).

      1. Než budu ukamenován – handsfree je samozřejmě na pravé straně volantu; na levé je ovládání tempomatu (ne samotné spuštění tempomatu, to je na floorconsole).

      2. Jak to mají žábožrouti nevím; ale nedávno jsem měl půjčenou nějakou Mercedesku, a dovolil bych si na tomto místě poznamenat, že ten, kdo vynalezl ovládání tempomatu páčkou hned vedle páčky blinkrů, je blb intergalaktických rozměrů.

        Každou chvíli jsem v tom nesmyslu přepínal tempomat namísto blikání, tu a tam jsem blikal namísto ovládání tempomatu, a hlavně jsem každou chvilku musel místo na provoz kolem sebe koukat na ty páčky :(

        1. Tak s mercedesom mám presne tú istú skúsenosť – ML-ko 320CDI so 7-stupňovým automatom r.v. 2010. Volič automatu páčkou vpravo pod volantom (plus páky pod volantom na „manuálne radenie“) a vľavo hore pod volantom páčka na adaptívny tempomat / tempo limiter a pod ňou ovládač z Olcita na všetko – smerovky, diaľkové / tlmené, stierač predný a zadný. Za 1700 km som sa stým neskamarátil a bohovo som bol vďačný za jednoduchosť Grand Vitary s manuálom a benzínom.
          Nehovoriac o tom, že v tom Mercedese sa svetlá rozsvecujú takým hnusným otočným voličom ako u koncernových vozidiel a vrcholom je multimediálne centrum v blbej pozícii voči pohľadu na cestu a navyše BEZDOTYKOVÉ – každá zmena sa rieši tlačítkami ako u debilov. To už aj Dacia Duster r.v. 2010 v príplatkovej verzii mala dotykový displej infotainmentu (či jak sa to píše).
          A viezol som sa aj v dízlovej Lagune a jediné čo ma dráždilo bolo CD Ortieľu a blbý snímač automatickej regulácie predných stieračov.

        2. Ja som teda nemal Mercedes pozicany nikdy, ale v casoch Daimler-Chrysler to mali tak LX cars (Chrysler 300, Dodge Charger, Dodge Magnum), spolu so serpentinovym shifterom a’la Daimler Benz. Nastasie, pri facelifte po vzniku FCA to odstranili (spolu s plastami ktore patrili skor do pickupu, nie do entry level executive). Ovladanie tempomatu sa prestahovalo na volant. Bohuzial, shifter bol najprv nahradeny priamym bez aretacie a neskor otocnym gombikom. 300 ktoru som mal pozicanu od piatku do vcera mala otocny gombik plus padla pod volantom.

    3. V rodině jsme měli favority dva a dvě felicie. Jeden favál byl zrušen po havárii, ostatní byly prodány poté, kdy neúnosně klesla jejich spolehlivost vzhledem k tomu, že byly používány i na cesty do zahraničí (moje felcka opakovaně jezdila např. do Dolomit, což se pak už jevilo jako příliš riskantní).

      Žralo to asi 7 až 8 podle režimu provozu, na delších jízdách pod 7 a to u dosti věkovitých strojů. Jasně, za to jezdí 01 1,6 také (a místy o něco levněji), ale kapsu to netrhalo. Modernější auta dovedou méně ale také za jinou cenu pořizovací i dílů.

      Řízení v žádném z mých či rodinných kusů nemělo posilovač, přesto horské serpentiny zvládalo. S žádným následujícím autem jsem neměl tak přesný pocit odkud pokud to auto je. Na objížďce úzkou jednosměrnou horskou silničkou někde u Brunecu jsem dostal report z Hondy Civic jedoucí za nou, jak sledovali opakované míjení kamenných patníků o ne více, než 10 cm, je pravda, že auto mělo zatížený zadek. Těsnost míjení byla vědomá a nenáhodná, to auto jsem velmi dobře cítil.

      S místem jsem (185 cm 90-114 kg velmi proměnlivě v čase)nikdy neměl problém. Ani s volantem v rozkroku.

      Kromě výrazných nebo táhlých stoupání jsem z žádným autem nejezdil podstatně rychleji, kromě toho, že jsem přidal na mokrém a sněhu, kde zejména prázdné stroje měly nižší stabilitu. (60/100/130 šlo s 1.6 MPI udržet víceméně tam, kde jsem tak jezdil následně). Tedy to jelo. Například to vyjelo bez problémů stoupání k lanovce nad Werfenem nebo stoupání na Cinque Torri ve čtyřech lidech.

      Jako nevýhodu jsem vnímal hluk a stabilitu na vodě, zejména pokud byly kaluže hlubší, taktéž sníh byl částečný problém, zejména u krátkých verzí.

      V širší rodině je jedna felicie stále provozována a musím říci, že za ty peníze, co ten provoz stojí včetně údržby a plechařiny, je to dobrý stroj. Pokud ho výjimečně řídím, pochopitelně cítím nějaké to retro, ale kromě klimy v létě mi tam nic podstatného nechybí, na dálky bych asi už postrádal tempomat.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017