Top 10 hříchů výrobců aut

Featured Image

Je základní vlastností člověka, že po uběhnutí relativně krátké doby začíná být nespokojen prakticky s čímkoliv. Pak existují ovšem jevy seroucí od počátku – a právě těm se dnes budeme věnovat. Ohraničíme si záběr pouze na jeden obor, který se ovšem týká většiny z nás.

Doby, kdy stačilo, že se kola točí, vozidlo se hýbe žádaným směrem a moc na nás neprší, jsou ty tam. Máme na auto mraky nároků od pohodlí po jízdní vlastnosti. Jsou ovšem i nároky virtuální, kdy výrobce na poptávku nereaguje, nýbrž ji podněcuje, což mívá za následek, že si sebou vozíme haldy zbytečností, za které si ve své naivitě ještě zaplatíme. Pozor: netýká se to jen příslušenství, ale i základních vlastností vozu.

Tedy – hurá na to:

1. Nepřehledná karosérie

Od doby, co jsem poprvé ve služební octovce zařadil zpátečku, se nemohu zbavit dojmu, že designéři něco podstatného prosrali. Na stejné a možná i horší úrovni co se špatného výhledu týče je i Honda Civic 5D a třídveřová C4 od Citroënu, nemluvě o Priusu či Insightu. Jediné auto, u něhož by mi to nejspíš nevadilo, je Lancia Stratos. Jediné vozidlo, u něhož bych to necítil potřebu řešit, je T-72 M84. S upilovanou hlavní.

Na druhé straně: kdyby byl z aut dostatečný rozhled, asi by se tak dobře neprodávaly couvací kamery a parkovací senzory, že.

2. Stabilizační systém VW

Osobně jsem tu zkušenost neudělal, ale se služebním Golfem zažil kolega následující: jede si takhle v zimě do práce a před vjezdem na parkoviště je ledová plotna. ESP či jak se to u Volkswagenu jmenuje seznalo, že je potřeba zásahu, tak přibrzdilo libovolný počet kol, čehož efektem byl okamžitý přechod vozu do hodin. U mého auta je toto řešeno poněkud lépe, přesto ocením možnost tuto začátečnickou featuru vypnout.

Na druhé straně: nebýt nejrůznějších elektronických obezliček, došlo by k tomu, že budou prasit jen takoví jezci, kteří na to mají schopnosti; ostatní by se ukáznili nebo by vyhynuli, ubylo by nehod, nová auta by se kupovala míň a ten jaksemenuje… Tržil by neměl na koho nasazovat pasáty.

3. Dotykové ovládání čehokoliv v autě

Prý je móda dotykových mobilů, takže nacpeme dotykové displeje všude možně, kam to jde. Kdo už někdy měl dotykový mobil, ten ví, jak nepříjemný proces je pouhé napsání SMS zprávy. Ťupkat cosi na absolutně hladkém displeji autorádia za jízdy je nadto i nebezpečné a divím se legislativcům, že tohle neřeší, narozdíl třeba od takového kouření za volantem. To je vidět, co za své daně dostáváme.

Na druhé straně: komu nedochází vztah bezpečnosti a hmatového vjemu versus zacílení zrakem, ten si nic jiného nezaslouží.

4. Megakola

Typicky třeba na Oplu Insignia, který má natolik nabubřelý design, že dvacetipalcové disky vypadají opticky adekvátně. Na nich jsou ovšem parodie na pneumatiky, co vypadají spíše jako nástřik černou barvou. Tedy tvrdím: 35% pneu nemají v této zemi s těmito silnicemi praktického využití! Stejně jako italská auta. A stejně jako octovky, ale ty nejsou vhodné vůbec nikam.

Na druhé straně: takovou mrvu jako tohle si snad ani u nás nikdo nekoupí, stejně jako Hummera či Cadillac Escalade v bílé se zlatem místo chromu a 26“ leštěnými koly. Doufám.

5. Liány

Poté co z našich silnic zmizely východoněmecké nákladní vozy IFA převzaly liazky štafetový kolík nejsmrdutějšího vehiklu u nás. Kdo tvrdí opak anebo kdo prohlašuje, že má u prdele exhalační normy Euro něco, toho bych nechal projet se v levém pruhu souběžně se zadní nápravou Liazky přes půlku Gottwaldova, jak se to stalo mně včera ráno. Mimochodem, liáně šlapou na paty načipovaná tédéíčka hulící na každém semaforu jako sestřelený Messerschmitt. Přeji brzkou a bolestivou smrt čerpadlu a trysce.

Na druhé straně: existují i poctivá STKčka, tak lze věřit tomu, že u příští kontroly no pasaran.

6. SUV s xenonama

Na koho už někdy něco takového juklo zpoza kopce či do zpětných zrcátek, ten nezapomene. Bohužel pro ostatní, když už si někdo kupuje tu X šestku, tak je potřeba dodat viele Extras, aby se ta tři mega někde viditelně projevila. A ještě můžeme být rádi, že móda protáčejících se chromových poklic, skákajících podvozků, subwooferů přes celý kufr a neonového osvitu podvozků zůstala za oceánem – tedy až na pár naprosto vymaštěných jedinců, kteří se stejně brzo zabijou, což je z hlediska evoluce druhu Homo sapiens sapiens nutná podmínka.

Na druhé straně: bez xenonů se to v noci špatně sype sto pade po okreskách. Kde taky jinde? Potřebuje někdo ve městě nebo na dálnici xenony?

7. Přístrojový štít uprostřed

Mini, Yaris, Primera. Tato auta si nikdy nekoupím kvůli tomu, že před očima v zorném poli nemám to, co bych tam mít měl a chtěl. Místo palubních přístrojů nechutně prázdný kus plastu, ergonomie totálně v hajzlu, estetický dojem taktéž. Je zvláštní, že zatímco u některých automobilek se snaží dostat potřebné informace co nejvíc řidiči před xicht (HUD, parádní věc), jinde nou problem. Upřímně doufám, že se nad tímto diletantstvím co nejdřív zavře voda a za jeho tvůrci brány vězení.

Na druhé straně: máte si kam odložit vázu s kytičkou (nutno připevnit lepidlem) nebo otevřený pornáč, což dozajista zásadním způsobem zvýší využitelnost SRS airbagů.

8. Automatický parkovací systém

Popravdě řečeno si nedovedu představit, pro koho (kromě vozidel autoškoly) je tento systém určen. Na parkovišti u supermarketu je vám na prd a na sídlišti zase nenajde dostatečně velkou díru, do které by zaparkoval – průměrně intelektuálně zdatný gibon zvládne parkování lépe a levněji. Kdo nemá aspoň hrubý odhad rozměrů auta, nepatří za volant (a kdo mi na tomto místě chce omlátit o hlavu bod 1, bude rituálně vykastrovánJ).

Na druhé straně: už teď jsme ve stádiu, kdy není nutno mít cit v noze a rukou, odhad vzdálenosti a rychlosti a senzitivní zadek. Testují se systémy plně automatického řízení, takže nás čeká světlá budoucnost, kdy nebude rozdílu mezi jízdou autem a autobusem. Užijme si ty poslední roky.

9. Nevyhřívané čelní sklo

Tedy přinejmenším to místo, kde leží stěrače. Už jedničkový Avensis to měl, a to je už patnáct let! Kde je nějaký pokrok, ptám se? Pokud si už pořídím auto s uzavřenou karosérií, pak je pravděpodobné, že je budu provozovat i při teplotách pod nulou. Na vyhřívaný sedačky kašlu, TOHLE je potřebná výbava.
Na druhé straně: stejně tak bych si mohl stěžovat, že do obyč auta se dá objednat vyhřívání sedadel, kdežto ne vyhřívání volantu. Co si potřebujete ohřát víc – prdel v kalhotách, nebo holý ruce?

10. Kýbl naprostých zbytečností

Nechápu, kdo a proč přišel s nápadem elektrického ovládání zrcátka na straně řidiče, elektrického seřizování výšky sedadla, ambientního osvětlení prostoru kolem řadicí páky, plnobarevného velkoplošného displeje palubního počítače, grafického ekvalizéru na autorádiu a elektronické parkovací brzdy. Vše směřuje k tomu, aby auto vypadalo (a jelo) jako pojízdná diskotéka.

Na druhé straně – dokud budou existovat lidé, kteří si pořizují do auta tygrované chlupaté potahy (červené z červeného tygra, modré z tygra modrého), bude poptávka i po tomto.

Ale co. Ještě pořád existují auta jako Aston Martin Vantage, Rapide, Ford Focus RS, Nissan GT-R, Dodge Challenger…, kterým rádi odpustíme jejich chyby a nedokonalosti. Ještě pořád žijeme v době, kdy řízení auta může být radost.

Užijme si to.


08. 01. 2010 hombreux

12345 (5x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
505x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017