Tetterovo oko

Featured Image

Big brotha watchin´ you!

Opět se ponoříme do smrduté atmosféry Tetter City neboli Českých Budějovic a podíváme se na téma dopravní prevence. Vypadá to, že se Tetterův staff inspiroval v nyní populárních reality show a instaloval za naše peníze v Prdelákově kamery.

První kousek je na křižovatce ulic Karoliny Světlé a Pražské, druhý je u Výstaviště na Dlouhé louce. Zaměříme se na ten první, do něj se behaviorální model Tetterovy administrativy zhmotnil asi nejvíce. Zařízení je instalováno na sloupu těsně za křižovatkou ve směru na Prahu a vypadá jako ptačí budka uspořádaná podle dvojdomkového modelu soudruha Pitharta. Ve skutečnosti to ale ptačí budka není. Horní okénko je průzor pro kameru a dolní pro blesk. Ze zařízení vedou nějaké dráty, jeden dolu kamsi pod asfaltem, druhý nahoru k vysílači, aby zařízení mohlo meldovat do Tetterova HQ, co nafilmovalo. Jak to v Tetter City bývá, všechno, co provádí městská administrativa, je nějak špatně a Tetterovo oko není výjimkou – je to celé nějak nakřivo. Zařízení reaguje na dva typy podnětů – rychlost a projetí křižovatky na červenou.

Takto uvidíte Tetter´s eye z vašeho vozu:
Jak jsem ověřil praktickým pokusem, zařízení je nastaveno nikoli na 50km/h, které jsou v daném místě předepsané, ale na 60km/h. Spotřeboval jsem na to něco benzínu a deset minut času, během kterého jsem demontoval a opět připevňoval přední SPZ. Zdálo se, že nereaguje na projetí na červenou – v době, kdy jsem zařízení fotil, profrčelo kolem na červenou černé Audi A4 a Tetterovo oko jej nechalo bez reakce.  Je však jisté, že tato fíčura je v zařízení dostupná, jinak by nemělo ty dráty svedené pod povrch. Je však také možné, že je zařízení vybaveno on-line rozpoznáváním typů automobilů a německé vozy tolik populární u managementu s radnicí spřátelených společností nechává na pokoji, protože exsoudruzi v čele lokální mafie neradi vidí ve svých schránkách nějaké pitomé složenky.
Tetterovo oko hledí pouze na objekty jedoucí směrem ven z města, auta prasící směrem do centra přehlíží.  Logicky bych očekával, že město bude investovat moje peníze do zařízení, které ochrání nás, obyvatele města, před desperátními řidiči. Bylo by tedy v logice věci, aby kamera byla směrována na řidiče, kteří do Tetter City vjíždí. Je zde tedy přítomna jistá chyba v myšlení.
 
Když se zamyslíme hlouběji nad umístěním kamery, zjistíme několik překvapivých nesrovnalostí. Jeho zamíření do opačného směru, tedy směrem do centra, by sice přineslo ten zmíněný lokálně protektivní-prevenční effect, ale vytěžnost by byla sotva poloviční, protože v tomto směru je v křižovatce stále zácpa a jen málokdo ji projede bez zastavení. Kromě toho, úsek Pražské třídy, kam Tetterovo oko aktuálně hledí, je z bezpečnostního hlediska nekritický. Za jediné problematické místo v okolí lze považovat přechod pro chodce jdoucí od severní železniční zastávky za viaduktem vzdálený asi 200m od Tetterova oka směrem z centra. Toto místo je z důvodu značné výtěžnosti populární i u prasat z českobudějovické dopravky, protože tam jen málokdo jede padesátkou. Nicméně je tam přechod pro chodce se semafory a riziko pro chodce není větší než kdekoli jinde. Kdyby Tetterovo voko mělo pracovat v zájmu věřejnosti, muselo by být na křižovatce Pražská-Strakonická, která je skutečně problematická, zejména kvůli oblíbené zábavě řidičů kamiónů a trolejbusů jezdit z Pražské na Strakonickou na červenou. Další vhodné místo bych spatřoval na Pražské v okolí nákupního centra IGY, kde je to kvůli nechráněným přechodům pro chodce skutečně vodržku pro všechny strany. Vidíme, že Tetterovo oko není umístěno náhodně, ale že jeho umístění sledovalo jistý účel – je umístěno tak, aby co nejvíce vydělávalo.

Výsledek: Za první týden fungování zaznamenalo Tetterovo oko na 7.000 přestupků. V souvislosti s tím, co napíšu dále, je to velmi povzbudivé číslo.

Jak se vypořádat s Tetterovým okem?

1. Jezdit podle předpisů.

Když Tetterova administrativa dosáhne výtěžnosti své investice blízké nulové, ponese náklady na Big Brother sama a pozitivní cash-flow se náhle promění v negativní. Nejde jen o odpisy hardware, ale také o struktury, který si magoostrát musel pořídit, aby mohl zjištěné přestupky řešit. Například nějaké dámy na přestupovém oddělení. Ekonomická bilance Tetterova oka se změní na mínusovou, radnice ten krám bude muset přestěhovat někam jinam a obnoví se status quo.

2. Ignorovat Tetterovo oko.

Pokud Tetterovo oko bude zaznamenávat tisíce přestupků týdně, nebude magistrát schopen přestupky vyřizovat. Na magistrátu sice není o flákárnu nouze a manpower nebude náčelníkův problém, je tam dost těch, kteří si za naše peníze toliko válejí prdele, takže Tetter crew bude pravděpodobně přestupkové oddělení posilovat tak dlouho, dokud nenastane určitá rovnováha. Je však jasné, že takové řešení je ve své podstatě velmi drahé a Tetter City na něj samo po čase bude rezignovat.
 

Když vás nafilmují, neznamená to, že musíte zaplatit. Musíte se dostavit k projednání přestupku. Tam budete nucen se doznat, že jste auto skutečně řídil. Fotografie jakéhosi obličeje v autě není důkaz, takže prokazování přestupku je v podstatě věcí vaší cti. Nejste povinen poskytovat jakákoli vysvětlení. Dostavíte se tedy do kanceláře a oznámíte úředníkům, že automobil je váš, totožnost osoby za volantem je vám známa, ale nebudete v této věci poskytovat žádné vysvětlení. Tento postup je všeobecně znám a neshledávám na něm nic závadného, zejména v pozici občana, kterého město nějakým svým technickým zařízením fotografuje bez svolení.

Odhaduji, že  celkového počtu přestupků, které Tetter crew zaznamená, bude zhruba 15% přestupků spáchaných osobami radnici blízkými a jako takové nebudou prošetřovány. Dalších 25% připadne na občany, kteří se k tomu postaví podle vzorce, který jsem výše uvedl. Jakékoli prokazování je v takovém případě prakticky nemožné nebo administrativně natolik náročné, že to magistrát raději odloží. Dalších 20% budou tvořit přestupky, které sice byly zdokumentovány a majitelé vozidel budou obesláni, ale nedostaví se k projednání přestupku: prostě hodí papírek do koše. Rovněž z důvodu administrativní náročnosti bude Lišejův crew pravděpodobně rezignovat na jejich opětovné předvolávání, případně postoupení věci policii. Zbývá tedy nějakých 40% poctivých chudáků, kteří se prostě nechali nachytat, jak mají v nesprávném místě pravou nohu v nesprávné poloze, kajícně se k tomu pod vlivem skvrnité fotografie přiznají a odsypou magistrátu další peníze. Těchto 40% slušných a věci neznalých zoufalců bude sponzorem Tetter big brotha show.

K vašemu morálnímu dilematu, ke které skupině se právě přidat, přidávám následující argumenty: 1. Ptal se vás někdo, zda si jako daňový poplatník a příp. občan města ČB přejete zakoupení Tetterova oka, případně zda jeho zakoupení preferujete například před nadchodem u IGY? 2. Podepsal jste Tetterově crew, že vás mohou forografovat na veřejných místech bez vašeho svolení? 3. Kde se bere ochota Tetter crew investovat do camera systémů za okolnosti, kdy jsou mnohé ulice v městě dezolátní, dopravní značení chaotické a ještě loni disponovalo město pouze dvěma silničními sypači? Nebyl jste to vy, kdo se tady začal chovat amorálně. Když se tedy oni tedy chovají jako kurvy, chovejte se k nim jako ke kurvám.

Kdo by byl ještě na pochybách: Města si kupují kamery (za vaše prachy). Je jen otázkou počítačového vybavení, jaká všechna data z pořízeného snímku sejmou – může to být SPZ vašeho vozu, nebo váš obličej, v každém případě, při propojení těchto zařízení do sítě získí Big Brother – ten skutečný Velký policejní bratr, nikoli ta směšná show – data o vašem pohybu. Hodláte se podílet na sponzoringu tohoto systému?

Say no way.

Ptejme se, komu má Tetterovo oko posloužit. Určitě ne nám všem. Kdyby chtěla Tetterova administrativa něco udělat pro bezpečnost provozu, mohla by investovat do lepší zimní údržby komunikací, případně jejich oprav a zlepšení dopravních zařízení, případně nějakých podchodů nebo nadchodů. Jak jsme si řekli v souvislosti s lokalizací kamery, o bezpečnost tady apriori nejde. Spíš bych řekl, že šlo o to, aby se Tetter City připojilo módnímu trendu šikany řidičů a městská administrativa políbila prdel různým z Bruselu regulovaným dopravně-bezpečnostním projektům, Dětem Země a dalším zájmovým skupinám, v neposlední řadě také proto, aby vyhověla vohnoutímu volání po tom, „aby v naší zemi konečně byl pořádek jako za stara“.

Inteligentní člověk na rozdíl od šimpanze nebo voliče ČSSD dovede hledat souvislosti mezi jevy a fakty. Pražská je v ČB hlavní třída a málokdo se vyhne tomu, aby po ní aspoň jednou denně jel. Dříve nebo později se stane, že ho Tetterovo oko spatří svým chladným zrakem a naměří mu nějakou krutě asociální rychlost jízdy, třeba 61 km/h. Tetterovo oko je tedy prostředkem dodatečného plošného zdanění, který třeba nažene pár řidičů do prostředků hromadné dopravy, aby jako spokojený zákazník Dopravního podniku města ČB mohl odsýpat penízky do pokladny městského aparátu.
 


09.10.2005 D-FENS
 
 

12345 (4x známkováno, průměr: 4,00 z 5)
342x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017