Test: ZuFuss 2.0 BioPower

Featured Image

Všeobecný trend katování kostů nás v důsledku týdletýkrizewoe vedl k otestování ekologického dopravního prostředku, k jehož řízení není třeba řidičský průkaz, silniční zákon nezakazuje jeho řízení pod vlivem alkoholu, nevztahuje se na něj nejvyšší povolená rychlost a s nímž není třeba pracně hledat parkovací místo. Zkrátka něco jako Segway.

Ekologický ZuFuss (čti cufús) je pomalý. Jeho maximálka je někde kolem 20 km/h, touto rychlostí se však dokáže pohybovat jen velmi krátkou dobu. Při pokusu o delší jízdu touto rychlostí se jednak motor začne dusit (výrobce patrně opomenul patřičně nadimensovat trubky v sání) a začne z něj vytékat na mnoha místech chladící kapalina (sajrajt na utěsnění chladičů na tomto modelu z nějakého neznámého důvodu nefunguje). Použitelná trvalá cestovní rychlost je někde mezi 5 a 7 km/h, do kopce o něco méně. Zrychlení ujde, v zatáčkách sedí také celkem slušně. ZuFuss je poměrně prostorný, přes to však není na dlouhé cesty nejpohodlnější, protože přes to, že se nevyrábí jiná verse, než fkůži, nemá dostatečně pohodlné sedačky – tedy přesněji, nemá vůbec žádné sedačky. Nemá také, podobně jako mopedy a motocykly, střechu, čili pokud chcete ZuFuss využívat k jízdám v deštivém počasí, zmoknete, pokud si ve zvláštní výbavě nekoupíte speciální dráto-látkovou stříšku, kterou lze sklopit a odklopit jako u kabrioletu. V kombinaci s výše uvedenou cestovní rychlostí se tedy jeví jako nevyhodný pro podnikání delších cest. ZuFuss se tedy bude hodit spíše do města, kde se projeví jeho přednosti. Dá se s ním jezdit do hospody a dokonce i z hospody bez risika postihu, není třeba hlídat tachometr (který ostatně ZuFuss většinou ani nemá) a nemusíte hledat parkovací místo – lze si jej vzít kamkoli s sebou.

Na druhou stranu, ZuFuss nemá zrovna malou spotřebu. Vezmeme-li jej na půldenní vyjížďku, při níž najede něco mezi 15 a 30 km, vezme si palivo za 200 – 400 Kč a to jsme ještě nezapočítali provozní kapaliny, které z něj unikají odpařováním téměř neustále. Provozní náklady na 1 km ujetý jakýmkoli automobilem jsou výrazně nižší. Narozdíl od Vašeho automobilu není třeba na ZuFuss pořizovat obutí, každopádně pro zvýšení výkonu a životnosti to je vhodné. Naštěstí pneumatiky pro ZuFuss se vyrábí v mnoha různých druzích, vzorcích, barvách i velikostech a většinu z nich není třeba dofukovat. V zimě je možné ZuFuss vybavit doplňkovými dřevěnými klouzátky, s nimiž na sněhu dosahuje vyšší stability a v řadě případů i výrazně vyšších rychlostí. Prý je k disposici speciální vybavení i na led (patrně nějaká obdoba pneumatik s hřeby) a podle posledních informací jsou k disposici i letní doplňky s podobným efektem, byť na odlišném principu.

Milovníci tohoto vozidla pořádají, stejně jako my, také různé soutěže ve stylu rallye, grand-prix, motocrossu a závodů Formule 1, byť tomu říkají trochu jinak, ale toho si není třeba všímat, nejspíše jim ještě nikdo nevysvětlil správnou terminologii motoristického sportu – a co je zajímavé, pořádají i různé, více či méně divoké závody ZuFussů se zimní výbavou na sněhu, ledě nebo s těmi letními doplňky.

Zabýval jsem se otázkou využití ZuFuss pro služební cesty a došel jsem k závěru, že pro služební cesty je ZuFuss až neobyčejně nevhodný, protože k němu není vystavován technický průkaz a nelze tedy spočítat průměrnou spotřebu, navíc ustanovení §4 vyhlášky MPSV č. 451/2008 Sb. nezná paliva, která ZuFuss obvykle používá. Nezbývá tedy, než načepovat benzín do prázdných lahví od toho, co ZuFuss je ochoten konsumovat a pak se jej pokoušet před hospodou či přímo v hospodě vyšmelit za něco, na co je náš ZuFuss ochoten jezdit, což je pochopitelně časově náročné a výsledek není vždy úplně jistý.

Z výše uvedených důvodů tedy shledávám tedy ekologické vozítko ZuFuss (někdy se prý označuje též jako tzv. pěškobus) zcela nevhodné jak pro běžné ježdění, tak také pro využití k pracovním cestám. Na milost je možné jej vzít nanejvýš v místech, kde jsou problémy s parkováním, případně jako alternativa k řízení pod vlivem alkoholu.

12345 (2x hodnoceno, průměr: 3,50 z 5)
148x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!