Test: Zimní gumy z Asie

Featured Image

K provedení tohoto testu mě přimělo vyjádření jednoho majitele malého pneuservisu na podzim. Začínala tehdy ta hysterie s „povinnými“ zimními pneumatikami. Sdělil mi, že se prakticky nesetkává s novými značkovými pneumatikami, na druhé straně že je obrovský zájem o gumy použité, o protektory a o nejlevnější gumy z Asie.

Zájem mainstreamu že končí u značek jako Matador a Barum. Poté jsem si vzpomněl, co to mám ve sklepě. Krčily se tam zaprášené čtyři disky s nazutými gumami, na kterých bylo napsáno Champiro GT WT M+S Radial Studless Made in Indonesia. Tuto věc můžete v rozměru 185/65 R15 zakoupit za zhruba 1500 Kč za kus, pokud máte peníze a nemáte rozum. Navíc se mi patnáct stovek nezdá vysloveně málo. Cenu patrně napumpoval humloparagraf o „povinných“ zimních gumách.

Ještě jak jsem k tomu pokladu přišel. Dala mi je zdarma předchozí německá majitelka mojí Alfy se slovy, že to pro ní bylo pragmatické řešení „povinných zimních pneumatik“, protože v zimě stejně prakticky nejezdila a v pneuservisu jí poradili, aby to vyřešila takto a koupila ty nejlevnější zimní gumy, protože na těch jejích pár kilometrů to bude akorát. Pak na nich pak ujela prý jen asi 1000km. V podstatě se tak dopracovala ke stejnému východisku jako zákazníci shora citovaného majitele pneuservisu.

Valnou část letošní zimy jsem odjezdil na letních, vyjma tohoto testu a cest firemním autem. Nebyl jsem ani jednou popotahován policií a hlavně jsem nezahynul. Jsem tu dále mezi vámi, dokonce jsem se ani jednou nedostal do nějaké ošemetné situace. Jak je to jen možné? Inu, snadno. Zimní gumy jsou špatný překlad. Původně, kdysi v šedesátých letech, kdy se začaly zimní pneu vyrábět, se tomu říkalo „snow tyres“. Zimní gumy jsou lepší jen na sněhu. A po sněhu jsem nejezdil.

Takže zpátky k testu. Gumy v rozměru 185/65 R15 byly 4 roky staré, což je podle expertů doba, po které zimní gumy ztrácejí jejich magické vlastnosti, jako například ochranu matek s kočárky. Nebyly vůbec sjeté. Vzorek při montáži činil 7 až 7,3 mm (měřeno digitální posuvkou) svorně vpředu i vzadu. Byly obuty na plechových diskách a jejich vyvážení jsem nenechal zkontrolovat, protože jsem neměl s pneumatikami dlouhodobý úmysl. Na diskách nebyla žádná velká závaží, největší závaží mělo 20g. Testovacím vozidlem byla Alfa Romeo 147 s motorem 1.6 TS z roku 2004. Auto má ABS a nemá ESP (zaplaťbůh). Seřízení geometrie náprav proběhlo loni na jaře. Na gumách ujela Alfa asi 3000 km během února a března. Šílené gumy se mimojiné podívaly do Brna, do Norimberka a do Berlína, jezdily tedy v dálničním provozu i po městě.

Jídzní komfort: Úděsný. Již při nízkých rychlostech se začal ozývat zvuk, jako by někdo pleskal do karosérie mokrým hadrem. Zvuk s rychlostí přecházel v hučení. Při 90km/h nebyl slyšet motor, ale pneumatiky – jinak sympatické brumlání motoru TwinSpark bylo přehlušeno valivým hlukem od pneumatik, přičemž je třeba brát v úvahu, že Alfa má nadprůměrnou izolaci proti hluku od kol, u zadních kol dokonce jsou vložky podběhů pokryté textilní vrstvou. Problém s hlukem zanikl až ve 150 km, kdy začal být motor hlučnější než gumy. Hlučnost rostla s okolní teplotou. Na druhé straně se na to dalo zvyknout a po čase už mi to ani nepřišlo a mělo i jedno pozitivum. I taková rachotící krabice jako Superb TDI mi začala připadat vcelku tichá a kultivovaná.

Jízdní vlastnosti: Z pohledu uživatele, který rád jezdí rovně dopředu a nemá ambice projíždět rychleji zatáčky, by se gumy jevily jako uspokojivé. Na sněhu jsem je netestil, protože žádný sníh ve vhodnou dobu nenapadl. Na mokru fungovaly jako jiné zimní nebo letní pneumatiky. Automobil jevil celou dobu menší ochotu zatáčet, protože gumy byly „hranaté“, v místě přechodu bočnice do běhounu byl jen malý rádius. Za teplot nad 10°C nebylo možné projíždět ostré zatáčky pod plynem. Pokud se tak stalo, gumy začaly nejprve kvičet jako v americkém filmu a pak se odtrhlo přední vnější kolo. Například ostřejší výjezd z kruhového objezdu, jindy moje oblíbená kratochvíle, nepřipadal s tímto obutím v úvahu, anebo pouze opatrně, jako bych vezl vejce z Dynína. Při prudším brzdění za vyšších teplot se zpravidla aktivovalo ABS, což se jinak děje jen za zcela extrémních situací. Také nebylo záhodno překračovat rychlost 170 km/h, auto pak začalo plavat. Experti nám tvrdili, že každé zimní pneumatiky jsou v zimě lepší než letní, já bych to zde obrátil – jakékoli letní pneumatiky by byly na suchu a na mokru lepší než tohle. Podle mého názoru mohou takové pneumatiky uspokojit jen zcela netečného řidiče, pardon, kroutiče volantem. Například nějakého mámoně, který má na zadním skle dvě nálepky Baby on board, na střeše držák na kolo a čůrá vsedě.

Opotřebení: Na konci pokusu včera měly přední pneu vzorek 5,5 – 5,8 mm (průměr z více měření na různých místech běhounu), zadní asi 6,5mm. Životnost pneumatik se tak ukázala jako bídná. Pokud bych považoval jejich opotřebení za lineární, dosáhnou hranice opotřebení požadované zákonem na sněhu a ledu (4mm) asi po 8000 km jízdy (!) a zákonného minima (1,6mm) asi po 15000 km. Jestli je to málo nebo hodně, posuďte sami.

Spotřeba: Žádný zjevný vliv na spotřebu jsem nezaznamenal. Data jsem k tomu žádná nesebral, ale předpokládám, že vyšší valivý odpor měkkých gum byl kompenzován „zklidňováním dopravy“, které gumy díky jejich vlastnostem zajistily.

Bububu, letní gumy vám ztvrdnou jako hokejové puky… a zimní vám změknou jako europoslancův pyj.

Byly to skutečně mizerné gumy a nikdy bych si je sám od sebe nekoupil. Byl jsem rád, když jsem zimní gumy z Asie včera odmontoval, ukončil tento podvozkový potrat a nahradil je letními bezpečnými pneumatikami, na které se dá spolehnout. Jejich základní problém byl, že byly příliš měkké a pro dynamičtější jízdu k ničemu. Převládající pocit z tohoto obutí byl charakterizován slovem nejistota. Jejich negativní vlastnosti byly zčásti kompenzovány vynikajícím podvozkem Alfy, být namontované na podvozkově slabším autě, byla by to hotová katastrofa.

Jejich reálná cena by byla asi poloviční, za tuto cenu bych je akceptoval např. pro ježdění na nákupy. Jakékoli seriózní motoristické ambice tyto zimní takypneumatiky nemohly naplnit. Musím ještě jednou vyslovit poklonu soudruhu Humlovi a jeho úsilí, které dostalo řadu neinformovaných nebo spořivých řidičů do skutečně zajímavé situace.


 
Fotografie jsem nepořizoval, protože to mobilem v dílně nešlo.
25.03.2012 D-FENS
 
 

12345 (6x známkováno, průměr: 1,67 z 5)
669x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017