Test: VW Golf II 1.6 GTD

Featured Image


Turbo pro všední den nebo rachotina k pohledání? Záleží na úhlu pohledu.

Golf patří bezesporu mezi auta, která dokázala Volkswagen nejenom proslavit, ale také zachránit před hrozícím zánikem. Druhá generace přišla na svět v roce 1983 a viděno dnešní optikou, šlo o facelift jedničky vyráběné od roku 1974. Model, s nímž přicházím do kontaktu, byl vyroben v roce 1991, rok před ukončením výroby. Dlouhá doba vývoje se z mého pohledu příznivě projevila na celkové dotaženosti auta, a tak ani za dlouhou dobu používání nevyvstal problém, který by se dal svést na nepromyšlenost konstrukce. Samozřejmě s uvážením možností doby vzniku.

Pod kapotou našeho Golfu trůní nejsilnější dodávaný turbodiesel 1.6 / 59 kW. Pravdou je, že na Euro IV nemůže myslet ani v nejdivočejším snu, nicméně relativně nízká hmotnost auta v kombinaci s tímto motorem z něj dělá až neuvěřitelně živé přibližovadlo. Zejména na několika „kopcích pravdy“ (např. stoupání u Votic na Benešovské E55) dokáže spolehlivě zahnat Octavie v tédéíčku-černym-íčku.

Aktuální stav tachometru činí necelých 180 tisíc kilometrů, což už je docela slušná porce na to, aby se dala posoudit celková spolehlivost. První majitel, hračička, ho prodal tchánovi v roce 1995. Oproti sériové verzi přibyla litá kola, decentní spoiler u zadního okna, podomácku (tzn. s bublinkami) tónovaná zadní skla a centrální zamykání. Osobně s Golfem přicházím do kontaktu přibližně poslední tři roky, takže všechny další informace se vztahují k tomuto období.

Exteriér

Hranatá, řekl bych skoro nadčasová, karoserie nebudí odpor ani dnes. Osobně bych vyzdvihnul několik věcí. Předně to je naprosto jednoznačný přehled, kde vám auto začíná a končí. Zkrátka a jednoduše, dříve si s aerodynamikou zas tolik nehráli, takže kapotu bez problémů vidí i řidič menší postavy. Zejména pro ženy je to geniální vlastnost, nemusí odhadovat, kde jim auto skutečně končí. Pokud tedy řidič bezpečně nezaparkuje ani s Golfem II, měl by raději cestovat hromadnou dopravou.

Hodně praktické jsou i vysoké nárazníky, zejména ten vzadu. Zadní sklo se díky němu špiní naprosto minimálně. Ukázalo se, že je i hodně pevný, takže když jeden spoluúčastník dopravy nedobrzdil, přišel o přední masku, zatímco Golf to odnesl prakticky jen s odřeným plastem.
Překvapivá je úroveň koroze, alespoň u popisovaného Golfa je naprosto minimální. Jediným šrámem, který potřeboval ošetřit, byla střecha v místech, kde na auto spadla nezajištěná vrata od garáže a odrazila lak. Inkriminovaná místa, jako prahy, podběhy, apod. jsou bezproblémová.

Interiér

Současného motoristického novináře by zřejmě trefil infarkt. Nepřítomnost posilovače řízení nahrazuje volant hodně velkého průměru, který, zcela nečekaně, nejde seřídit ani v jedné ose. Nepadne moc dobře do ruky, což by tak nevadilo, jako skutečnost, že delším osobám nepříjemně zmenšuje prostor pro nohy. Osobně mám trochu problém s nalezením aspoň trochu rozumné pozice pro řízení. Z tohoto pohledu mi mnohem více vyhovoval Favorit.

Další zajímavou kapitolou je přístrojová deska. Veškerou indikaci mají na starosti LEDky, kterých rozhodně není nadbytek. Z celkového počtu deseti diod vám například po odečtení všech možných provozních zbyde pouze jedna pro ukazatele směru. Tudíž ať zmáčknete jakýkoliv blinkr, vždy se rozsvítí stejná LED. Vzhledem k tomu, že náš Golf nemá otáčkoměr, výrobce to vyřešil barevnými tečkami u příslušných rychlostí na rychloměru. Pokud byste snad neslyšeli, kdy máte přeřadit, můžete se orientovat tímto způsobem.

Příjemnou vlastností jsou zrcátka seřizovatelná z vnitřku vozu. Obdobně jako u Favoritu máte na dveřích příslušné „kormidlo“. Zajímavé je i zapínání světel. Řeší se totiž dvoustupňovým vypínačem na levé straně přístrojové desky. Osobně mi to přijde šikovnější řešení, než dvě tlačítka u zmíněné Škodovky, která se udržela ještě v éře Felicií.

Trochu rozporuplné dojmy mám z kufru. O nízké nakládací hraně si můžete nechat zdát. Vstupní otvor je konstruován spíše pro vkládání předmětů shora, než dnes obvyklejším zastrčením předmětů. Objemově rovněž není zcela ideální. Zaplníte ho větší sportovní taškou a pár drobnostmi. Zkrátka do úložného prostoru skříňové Avie, ideálu průměrného chataře, má hodně daleko.

Najeté kilometry jsou na autě znát. Dveře sice pěkně zaklapnou, všechno, aspoň opticky, vypadá stále dobře slícované, nicméně uvnitř to poměrně hodně povrzává, rezonuje a drncá. Rádio si však stále můžete pustit v normální úrovni hlasitosti.

Zkušenosti

Subjektivně vzato, jako druhé auto do rodiny funguje poměrně dobře. Průměrná spotřeba se pohybuje na úrovni 6,3 litrů nafty, přičemž většinu provozu v posledních letech tvoří krátké cesty. Za celou svoji existenci Golf vždy dojel do cíle a nebýt zamrzlé nafty, dalo by se říci, že nikdy nestávkoval. Poměrně značný vliv má na něj použitý olej. Levnější maziva se projevují ve výkonu i celkové spotřebě, tudíž se vyplácí připlatit za kvalitnější Shell, OMV, apod. Paradoxně u něj však nějak zvlášť nepoznáte rozdíl mezi naftou V-Power Diesel a nějakou podivnou u levné benzínky.

Díky kvalitní autokosmetice se ho daří držet i opticky v hodně slušném stavu. Pravdou je, že bez přípravků pro renovaci plastů, kvalitních vosků a podobných chemií už to však nejde. Z hlediska servisu se na autě mění pouze spotřební díly, o tom však dále.

Hodný strejda

Popisovaného Golfa v drtivé většině případů řídí přítelkyně. Z mě naprosto neznámých důvodů ji slouží vždy naprosto bez problémů. Ovšem o to je zajímavější, když do něj usednu. Ač auto si lze těžko představit jako věc živou, v tomto případě to tak funguje. Jakmile s ním mám jet, poměrně záhy buď přestane něco fungovat, případně mě auto upozorní na dosluhující díl. Krásnou ukázkou je letošní rok. Charakteristický hluk ohlašující děravý výfuk mi přihrál klíče od tohoto stroje a zanechavše svého Focuse partnerce, vydal jsem se s Golfem do servisu. Původní idea, že stačí vyměnit pouze přední díl, vzala rychle za své, neboť se výfuk prakticky rozpadal pod rukama. Kompletně nový výfuk včetně práce vyšel na velmi slušných 6 tisíc včetně daně. Večer jsem opravené auto předal. Nicméně nejezdím s ním tak často, takže nějaké klepání navíc mi nepřišlo podezřelé a moc jsem stížnosti přítelkyně nebral v potaz.

Uplynuly dva týdny, kdy už mi to nedalo, a opět došlo k výměně vozů a razím tedy výfuk reklamovat. Přijedu na parkoviště před servisem, chci zatáhnout ručku… Marně. Bezvládně padne na zem. V servisu (dělají jen výfuky) vyřeší problém s rachtáním (šroubek narážející do výfuku) a po cestě se stavuji jinde, aby koukli na tu ruční brzdu. Opravář spraví pojistku (odjišťovací čudlík), nicméně se mu pořád nezdá, že nejde dotáhnout. Na můj podnět, že předloni byly zadní bubny stáčené, projeví přání sundat kola a zadní brzdy zkontrolovat. Mělo to svůj smysl. Bubny už dosluhovaly, navíc kvůli rozbitému prasátku auto postupně ztrácelo brzdovou kapalinu. Nové zadní bubny s prací přišly na 3500 Kč.

Poměrně zajímavou specialitou jsou u tohoto auta některé díly. Nejspíš tím, že jde o nejsilnější diesel, tak přední brzdy jsou totožné s modelem GTI. V servisu (pravda, neautorizovaném) jim trvalo snad celý den, než na to přišli. Katalogem doporučovaný typ totiž nejde namontovat.

Bezpečnost

Dnešní doba plná havárií a hvězdiček NCAP samozřejmě otevírá i otázku bezpečnosti. Dá se říci, že viděno očima dummies, tak s Golfem lépe nebourat. Viděl jsem video s tímto typem auta a při nárazu v 50 km/h by řidič nejspíš přišel o nohy, volant mu otestoval pevnost žeber a A sloupek pocuchal účes. Prakticky jistý konec má náraz na roh karoserie, s nímž mají dodnes problémy i podstatně novější auta. Nicméně zatímco v Superbu se rohový náraz stal Hlinkovi osudný v minimálně stokilometrové rychlosti, u Golfa to znamená „zranění neslučitelná se životem“ i v rychlosti poloviční.

Závěr

V globálu auto plně slouží svému současnému účelu. Na to, že stojí celoročně venku a posledních pět let má péči minimální, s ním nejsou žádné zmíněníhodné problémy. Mění se na něm výhradně spotřební díly v podobě oleje a pneumatik. Za poslední tři roky dostalo patrně největší příděl nových dílů v podobě kompletních brzd a celého výfuku. Spojka je k mému údivu stále původní. Pohodlí moderních vozů v něm nenajdete, nicméně v rámci možností se to snaží kompenzovat výborným motorem a solidními jízdními vlastnostmi.


25.11.2006 catana
 

12345 (5x známkováno, průměr: 3,60 z 5)
1 173x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:05
D-FENS © 2017