Test: Volvo 850 T5

Featured Image

Po prodeji mého dosavadního pohybovadla vyvstala akutní potřeba jej něčím nahradit. Vzhledem k tomu že je pro mne značka Volvo tím co pro nekrofila pitevní stůl bylo o značce předem rozhodnuto.

Problém byl který konkrétní vůz a v jakém stavu si za svůj sociální budget 70tis. Kč mohu obstarat. Po létech strastí, bolesti a nervů s pološrotem se na mne usmálo štěstí v podobě velmi zachovalého Volva 850 T5 (r.v.1995 , 250.000km najeto)  za přijatelnou cenu.Autí bylo pravidelně servisované u autorizovaného dealera, stromečkem vyvoněné, s návodem v češtině a pan předchozí majitel působil solidním dojmem.

Trocha historie

Volvo 850 se začalo vyrábět od r.1991 do r.1997 jeho dnešním nástupcem je Volvo S60. Ve době svého vzniku mělo čtyři světová prvenství: Pětiválcový motor umístěný napříč, boční airbagy SIPS, zadní víceprvkovou nápravou Delta-link a v neposlední řadě samonastavitelné bezpečnostní pásy. Vůz také úspěšně absolvoval netradiční crashtesty možná by nebylo od věci vidět jak by v podobném testu uspěly dnešní vozy.

Dostupné motorizace měly motory výkonové škály od 93kW (atmosférický zážehový dvoulitrový pětiválec) až po vrcholnou variantu označovanou T5-R se 184kW ( přeplňovaný zážehový pětiválec o objemu 2.3l ), pro fanoušky nafty byl k dispozici osvědčený 2.5TDi od VW s výkonem 103kW.

Design vozu se povětšinou líbí jen volvofetišistům jako jsem já. Pro zbytek populace je to jen o něco ošklivější lednice na kolečkách. Jak jsem již předeslal, mi se exteriér, lehce evokující emerické káry, zamlouvá. Výhodou jeho krabicovosti je také to že víte kde auto končí, kde začíná a kolik cm nejspíš zbývá než to do někoho u suprmárketu ťuknem. Jedinou zradou při couvání je přečnívající nárazník, alespoň napoprvé to pro mne zrada byla J
 
 

 

Interiér a prostor
 
 

 

Vůz je vybaven interiérem f dřevě a sociální polokůží. Až na drobné nedostatky a šrámy úměrné věku vše působí solidním a (pokud máte rádi pravé úhly) esteticky příjemným dojmem. Nikde nic nevrže a krom stromečku ani nepáchne. Jediná “zrada“ pramení z  ovládacích prvků ve formě kolébkových přepínačů – to mi zprvu po přesedlání z o něco mladší S40ky dělalo největší problémy. Např.  “děkovný“ problik výstražnými blinkry (ten červený trojúhelníček) je vcelku náročná a nebezpečná operace. Také je třeba zmínit netradiční páčku místo klik dveří. Působí dost lacině, křehce a vůbec nehezky, je to snad jediná věc co mi oproti předchozí S40ce chybí (krom plnohodnotné kůže). Co se týče prostornosti – oproti S40 je zde znatelný rozdíl. Pro 4 zdravé, dospělé osoby je na každou stranu dostatek prostoru, pátá se také samozřejmě vejde, ale jen na takové to “domácí ježdění“, žádné dálky. Protože se vůz designově blíží krabici nemusí zadní spolujezdec zaujímat polohu “bezhlavého rytíře“ tolik známou z jiných vozů. Vzhledem k tomu že v rodině máme jeden Jeep Grand Cherokee (2002) můžu konstatovat že vnitřním prostorem se Volvo 850 směle vyrovná tomuto opticky daleko většímu vozu. Za zajímavý detail považuji integrovanou dětskou sedačku na zadních sedadlech, ve sklopeném stavu to funguje jako opěrka ale po odklopení se z toho stává plnohodnotná dětská sedačka pro dítě od 3-10 let.

K dalším zajímavostem patří buzerační tikátko a blikátko na stropním světle při nezapnutém bezpečnostním pásu řidiče a osvětlené zrcátko na protisluneční cloně – ocení hlavně ženy holdující maskování xichtu za jízdy. Podobné serepetičky jako otvor pro lyže, dvouzónová klima, elektronické tohleto i támhleto a stěrače světel není snad u Volva potřeba připomínat. Ještě jediná věc mne ale neskutečně sejří, ovšem za to autí nemůže. Předchozí majitel si vůz dovybavil rádiem Sencor, umí sice mptroi!ky, modrý zub i usb což je fajn, ovšem má miliardu mrňavoučkých tlačítek vhodných tak pro prsty elfích nemluvňat a ne pro prsty zdravého člověka.

Několikrát se mi stalo že při pokusu o posunutí skladby jsem si vysunul celý anti-theft panel. Být tam originál rádio tak takové problémy určitě nejsou – znám to z předchozího vozu. Tam mělo originální autorádio tlačítka v rozumném počtu a velikosti. Jediná vada u starších origo rádií je časem opotřebovaná hlava a nemožnost featur typu mp14troi!ky.

Shrnuto a podtrženo ve Volvu 850 se nemusíte krčit, ani bát různých pazvuků. Sedadla jsou pohodlná, nevypadáváte z nich ani vás z nich nebolí za krkem, nebo jinde.Hluk je velice dobře utlumen (což je u verzí T5 a výš škoda) a nastupování do vozu díky jeho světlé výšce a kolmým stěnám pohodlné i pro mou invalidní babičku. Subjektivně je kufr dostatečně prostorný s nízkou nákladovou hranou. Oproti předchozí S40ce je tak o cca 10cm delší a o 5cm širší. Ale exaktní hodnoty v litrech se mi nechtějí hledat, tak mne nekamenujte J
 

Motor a jízdní vlastnosti

 
 

Mnou vlastněný vůz je varianty T5 – tedy druhé nejsilnější.

Něco TTD motoru :

Technické označení motoru je B5234T výrobce Volvo
Přeplňovaný zážehový pětiválec s dvaceti ventily, vybavený turbokompresorem a intercoolerem.
Objem činí 2319 cm2
Výkon 165kW/225k
Točivý moment 300Nm při 2000 – 5000 ot/min.
Maximální otáčky 6500 ot/min.
Zrychlení z 0-100km/h   7,4 sekund
 

Z těchto údajů je jasné že při pohotovostní hmotnosti 1410kg nemá vůz přílišné problémy s předjížděním.

Hned po nastartování nás motor pozdraví krásným zabručením.

Chod motoru je krásně plynulý, zabírá od cca 2000 otáček ovšem spíš než otáčkoměr je třeba sledovat ukazatel tlaku turba. Pokud je v pravém (bílém) poli zabírá turbo nejvíc. Nástup turba se ovšem neděje skokově, ale pozvolna – tedy podle toho jak šlapete na plynový pedál. Zrychlení a chování vozu je naprosto skvělé. Podvozek je někde na půli cesty mezi “sportovním“ a “komfortním“ v zatáčkách při vyšších rychlostech je znát generační rozdíl oproti S40 (má modernější zadní nápravu multi-link). Přesto je na naše tankodromy možná až příliš tvrdý (anebo mám vylágrované tlumiče + čepy ). Než na řádění po serpentinách je vůz dělán na dlouhé a svižné cestování po dálnici. Tam se cítí jako doma. Hlavně pro mne, jakožto řidiče jenž přesedlal z turbodehtu (66kW na cca 1400kg) na turbo benzín o výkonu 166kW to byl šok. Tam kde bych s předchozím vozem jel 110km/h, jsem nyní jel 170km/h za naprosto stejných pocitů (jistota na silnici, hluk atp.).

Maximálku má tento vůz 240km/h, při nočnědálničním experimentu jsem dosáhl 230km/h tachometrových, pak jsem kvůli okolnímu provozu  “vyměkl“ já, ne motor ten měl ještě pohodlnou rezervu.

Daleko častěji než při prasení na dálnici využijete potenciál vozu při standartních okresních sprintech – kombinaci Karosa+Avia+Zetor f hovnech zvládá T5 v rekordním čase, na mnohem menší vzdálenost než předchozí turbochrocht. Čímž nejsem brzdou provozu a šetřím svůj čas a nervy i čas a nervy ostatních řidičů.

A kolikpa to papá? No dle TP a výrobce to je : 14,2 l město, 6,6l při stabilních 90km/h , 8,4l při stabilních 120km/h

Co se mi zatím podařilo zjistit, tak při kombinaci 50% okresky, 20% dálnice, 30% město se spotřeba pohybuje okolo 9,7l – 10,5l (údaje dle palubního počítače)

Ani po dálnici se mi nepodařilo dostat se (dlouhodobě) pod 9l, pokud navíc musíte absolvovat nějakou tu zácpu přes jižní spojku tak je 12l ještě hodně dobrý výsledek. Přiznám se že pro mne, jakožto předchozího uživatele turbodehtu, zvyklého jezdit pod 6 to byl šok. Ovšem je mi jasné že tenhle motor je o něčem jiném než o spotřebě. Navíc ona ta nafta asi opravdu patří do kamen – už jen ten zvuk a vůně benzínu, to se nedá srovnat J !

Samozřejmě tím nechci říct že údaje výrobce o spotřebě jsou nepravdivé, spíš je to způsobeno mou řidičskou nezkušeností (zatím jsem s tímhle mazlem najel jen 3000km). Pomalu přicházím na to že motor má radši rozjet se na takových 130-140km/h a pak ho nechat “sednout“ na 110km/h cestovních. Než s ním jezdit jako s dýzlem – na 5ku 90km/h při skomírajících 2200ot. ,  to nemá ani hezký zvuk ani aktuální spotřebu.  Á propos aktuální spotřeba 50l při rozjezdu a 30l při svižnějším předjíždění vás nesmí odradit ! J

Resumé

Volvo 850 T5 vám za dnes levný peníz (cena v r. 1995 byla okolo 1.300.000kč) poskytne dostatečný prostor, bezpečnost, spolehlivost a výkon. Vzhledem ke stáří modelů se nemusíte bát ani návštěvy (a opravy) v autorizovaném servise. Alespoň já jsem tedy servisní prohlídku absolvoval (abych využil faktu že vůz má servisní knížku) a ceny nebyly nikterak vysoké. Posuďte sami :Olejový Filtr-314kč, Svíčky(sada)-1779kč, Vzduchový Filtr-704kč, Zadní brzdový kotouč-1779kč, Pakny zadní brzdy-1112kč, Zadní brzdové destičky (pár)-1400kč.

Dle mého názoru a za předpokladu že nenarazíte na vyloženou past (jako já se svým prvním vozem) jsou starší vozy renomovaných značek mnohem lepší variantou nákupu než např. felicie nebo escort za stejné peníze. U vozů Volvo to myslím platí dvojnásob, neboť díky tomu že nejsou mezi lidmi tolik populární, není ani taková poptávka po jejich “ojebávání“ stran autobazaristů. A srovnatelní konkurenti (mercedes, bmw, audi) jsou díky poptávce s cenami mnohem výš.

Tolik můj názor & dojmy .


28.04.2007 Drewid
 

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
1 244x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!