Test: Toyota Yaris 1.0 VVT z milénia

Featured Image

V průběhu roku 2001 jsem s budoucí nastávající usoudil, že je potřeba vyměnit už těžce zkoušenou Mikru za novější vůz. Výběr třídy jsem nechal na nežnější polovičce, díky tehdejší zmlsanosti z dopravy štábními vozy na plac a zpět jsem tuto otázku nijak zásadně neřešil. Pouze jsem kladl důraz na přibližovadlo opět japonské provenience.

Z řidičských počátků jsem považoval za etalon pojmu automobil zn. Volvo a z tohoto dogmatu pramenilo i moje doporučení – manželka trvala na malém voze, s Mikrou měla několikaletou velmi dobrou zkušenost, já svá očekávání od motorizovaného plechu soustředím do bodu spolehlivost. Volba byla tím pádem vcelku logická, a to Toyota. Koupi financovala manželka, já jsem přihazoval 100000,- na výbavu, důvody uvedu níže.

S odstupem času si dovolím pustit se do objektivního komentáře.

Motor:

Asi nejsilnější stránka celého vozu. Agregát o obsahu 1.0l 16Vs udávaným výkonem 50kW je papírově srovnatelný s o několik deci silnější motorizací. Což je první a nesporné plus. Podtržítko pod něj dává váha automobilu 980kg. Díky velmi krátkému předku a ne zrovna nejlepšímu odhlučnění přes slabý obsah dává motor do interiéru patřičnou odezvu. Od 120km výše je hluk uvnitř velmi citelný. Celkem pět převodových stupňů řadí krátce a přesně, překvapující je rozsah. Jednička kroutí v pohodě 40, dvojka s přehledem osmdesát, trojka 130 a čtyřka 150km. Maximální rychlost udávaná výrobcem končí na 155km/h. Sebevrazi plánovaně likvidující firmou zapůjčené vozy uvádí reálný strop 190km/h, čemuž není důvod nevěřit, nicméně do takovéto oblasti se pustí s miniaturou typu Yarise jenom šílenec postrádající byť minimální špetku pudu sebezáchovy. Minimotor díky proměnnému časování ventilů poskytuje celkem slušný a hlavně velmi stabilní nárůst výkonu a otáček, jejichž mez je výrobcem udaná na 6800 rpm. Nejvíc se mu líbí od 3000 výše a touhu přidávat čárky na displeji neztrácí ani kolem 5000. Tento vůz prý údajně disponuje navíc „tovární úpravou?“, jejíž výsledkem je cca 8HP navíc. Nikdy jsem to nezkoumal a neověřoval, jelikož mi to nepřipadá důležité.

Převodovka:

Pouze dokončím co jsem načal a shrnu do obligátní formy „dobře sladěná s motorem“.
Dodnes jsem nezaznamenal byť nejmenší problém s řazením kupředu, zpátečka občas neposlechne a je potřeba více pokusů při sešlápnutí příslušného pedálu. Dráhy jsou jasné a krátké, nevzhledná tyč připomínající přelomenou násadu od krumpáče sice vadí esteticky, nicméně ergonomicky má správnou výšku.

Podvozek:

Yaris má nezávisle věšená všechna kola umístěná v rozích a dost slušný rozvor s karoserií mírně se zužující směrem nahoru, nezvykle výraznou světlost karoserie i výšku. To dává tušit, že auto bude dost slušně sedět, nicméně subjektivní pocit bezpečí a jisté stopy narušuje výrazné naklánění vozu v zatáčkách díky vyšší kastli. Taková je i skutečnost, já přidám ještě velmi mírný sklon k nedotáčivosti a velmi jistou stopu v zatáčkách. Obutí 175/65 na 14-ti palcových ráfcích z lehkétěžké slitiny je odpovídající charakteru vozu a plně dostačující.
Stran podvozku se dostávám k jedné z největších slabin vozu. Odhlučnění je mizerné, podvozek je dost tvrdý. Yaris je díky tomu vysloveně kozoidní, všechny nerovnosti se přenášejí do karoserie a šofér citelně vnímá jakoukoliv díru. Na D1 panelu si budete připadat jako ve vlaku. Při přejíždění nerovností auto mírně odskakuje do strany, nicméně je důležité, že směr drží i ve vyšší rychlosti.

Brzdy:

Celkem klasika. Vpředu standardní maloprůměrové kotouče, vzadu bubnové, rozdělení síly je ale velmi dobré. Výrazné uvadání jsem vzhledem k dosti mírné agresivitě řízení nezaznamenal, brzdný účinek se projevuje poměrně rychle a přesně odpovídá síle sešlápnutí pedálu. Trvanlivost originálních destiček mimořádná. Výměna proběhla po 90000 km, a to s rezervou. Nutno dodat, že ale ze zvyku brzdím motorem. Kotouče již pomalu evokují lehce zvlněnou mořskou hladinu, na účinku to ovšem není příliš znát. Alespoň ne do té míry, abych byl nucen vážně uvažovat o jejich výměně.

Karoserie:

V době svého vzniku velmi moderní a s prvky avantgardy, dnes s odstupem času pochopitelně jednokulní nuda. Užitnou hodnotu ale prostě má, především výška je výrazné plus, do Yarisu neměl problém vměstnat se i můj otec s proporcemi odpovídajícími bývalému reprezentantu ve volném stylu a těžké váze. Pakliže bude úroveň posuvu zadní lavice nastavena na max. stupeň směrem vzad, poskytne překvapivě hodně místa i na zadních sedadlech.
Zvláštní kapitolou je variabilita vnitřního prostoru. Zkrátka pro dva dospělé bude Yaris po složení zadní lavice ve své třídě zcela mimořádným soumarem. Kufr se zvětší do hodnot Octavie kombi a k tomu je nutno připočíst nadstandardní výšku. Čtyři lidi odveze taky, pak ale počítejte s max. nákladem jedna kabelka a malá cestovní taška pro všechny….

Použitý interiérový plast je tvrdý a hnusný, vyluzující při jízdě různé zvuky, jejichž hladina sice není ohlušující, nicméně plynulé staccato bude asi nepříjemný sound pro každého. Tříramenný volant je nastavitelný pouze výškově, potřebu podélného posuvu nepociťuji. Výplně dveří jsou stejně ohavné jako zbytek plastu, budiž jim ke cti přičteno, že jsou relativně zticha. Odkládacích schrán je uvnitř poměrně hodně, nechybí držáky nápojů v podobě díry v plastu. Bohužel vše, co je v nich uloženo rezonuje silou motorů rolujícího jumba. Za všechno může použitý plast. Ne že by byl nekvalitní, dílenské zpracování, slícování atd. je dost slušné, ale tvrdost diamantu zkrátka udělá své…

Rádio nezmiňuji. Horší věc v interiéru nenajdete. Souprava s kazetovým mechanismem a dvěma reproduktory nestačila ani v této třídě a době. Integrovaný displej kombinuje zcela základní ukazatele v kombinaci s jednoduchým pal. počítačem. Tento celek je kompletně zabudován ve středové kapličce, nicméně fakt, který by ocenila spousta majitelů vyjímatelných autorádií devalvuje hodnota aparátu. Nedovedu si představit ubožáka, který by něco podobného hodlal loupit. Sedačky průměrné, chybí výraznější boční vedení.

Budík je digitální se základními ukazateli otáček, rychlosti a výstražnými kontrolkami, umístěn ve středu v jakési nástavbě a poměrně přesně umístěn v pohledové zóně řidiče.

Toto v té době neobvyklé řešení mi připadalo prazvláštní a samoúčelné. Zvykl jsem si velmi rychle a dnes bych neměnil. Geniálně vyřešené lomené sklo před ukazateli navíc při troše fantazie evokuje pocit, že mám místo palubky průhledový indikátor. Ovládací prvky jsou ameroasia standardní.

Dílenské zpracování:

Plasty a vnitřek průměrné, zbytek ovšem vynikající. Přesné a trvanlivé, nemám co víc dodat.

Kvalita, výbava a cena:

Kvalitu neváhám otitulovat pojmem mimořádná. Automobil má po sedmi letech provozu najeto 110000 km, s patřičně vyplněnou servisní knížkou. Jedinou výměnou kromě náplní a běžného opotřebení bylo zadní ložisko, které zkrátka dostalo na vyhlášených čekodromech pořádný punch a šlo srát. Tlumiče původní, výměna kolem cca 130000 km, podvozek trvanlivý, řízení bez vůlí. Závada na elektroinstalaci stála šrajtofli tisícovku, servisní kontroly po 15000 km 3800,- až 5600 podle náročnosti. Vůz budí dojem, že se tato kapitola nijak mimořádně nerozšíří ani po dalších pěti letech.

Výbava v standartu prachbídná, blížící se úrovní holofobii, cena příšerná – 396000,- po padesátitisícové slevě! Dlužno dodat, že auto bylo koupeno v nevhodnou dobu a slepým kupcem. Rok počkat a byli bychom o kilo níž. Nicméně za blbost se platí. V této ceně jsou zahrnuty „nadstandardní“ prvky, zejména man. klimatizace, elektrická výbava, doplňky v interiéru a letní + zimní kola. Tj. atributy, které jsou v dnešní době standardem i v tomto segmentu. Určitou výhodou je dobrá prodejní cena. Ještě stále se odpovídající Yaris dá prodat za 150000,-

Celkový dojem:

Pro mladou bezdětnou rodinu, na hospodárnost provozu hledícího kupce očekávajícího základně vybaveného pracanta a schopného obětovat relativně vysokou dávku jízdního komfortu čeká výtvor nesoucí v sobě kombinaci pragmatismu, nízkých provozních nákladů, málo vídané spolehlivosti a překvapivé užitné hodnoty. To vše ještě v kombinaci s příjemně výkonným a přitom hospodárným motorem, který dokáže dát šoférovi i radost z jízdy. Ojetý Yaris po faceliftu 2003 znamená dobré druhé auto do domácnosti, které bohatě kompenzuje vyšší pořizovací cenu svou reálnou hodnotou. Tím spíše, když výrobce dost zapracoval na odhlučnění, výbavě a interiéru vozu.


22.08.2007 Petr Drozda
 
 
 
 
 
 
 

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
528x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017