Test: Škoda Octavia 1,9TDi

Featured Image

Tentokrát jsem si pro Vidlákův test vybral skutečně velké sousto, a to sice auto Škoda Octavia 1,9TDi. V horizontu dvou týdnů jsem měl k dispozici dvě Octavie 1,9TDi v provedení sedan, model 2001, oba vozy měly najeto mezi 60 a 70.000 km. Já sám jsem s nimi ujel 2000 km v tuzemských i zahraničních podmínkách, přičemž převážně jsem se pohyboval po německých dálnicích, tedy bez rychlostních omezení.

Byla to TDi s červeným i, tedy výkonnější varianta, ještě bez common rail. Pro mne jako řidiče absolutně bez zkušeností s diesely (když nepočítám naprosto stresující cestu do Bamberka s úplně novou felicií 1,9D) první seznámení se s moderní dieselovou technikou. Jindy jsem pro delší cesty volil Octavii 1,8 turbo, ale protože půjčovny chtějí za toto „žihadlo“ celkem dost peněz, musel jsem sáhnout po něčem levnějším, a tím byl právě turbodiesel. Musím říct, že jsem nelitoval.

Znám Octavie 1,6i a 1,8T, přičemž mne zaujala hlavně ta druhá. Šestnáctistovka se mi zdála podmotorovaná, což ovšem není vinou motoru, ale značnou hmotností vozu. 1,9 turbodiesel je o něčem jiném.

Začnu tím nejpodstatnějším, tedy motorem. 1,9 TDi má výhodný průběh kroutícího momentu. Motor „bere“ už od 1700 ot./min. a do 3.500 ot./min. je křivka průběhu kroutícího momentu subjektivně vzato zcela plochá. Z hlediska řidiče si nelze představit nic příjemnějšího. Výhoda je zřejmá při předjíždění, kdy prostě šlápnete na plyn a jedete. Diesel samozřejmě má i svoje negativa, například větší vibrace, které se projevují hlavně za studena. Vibrace se během jízdy přenášejí na pedál spojky, což se subjektivně projevuje jako jeho drhnutí. Při rozjezdu je třeba přidat více plynu, protože turbo v té chvíli odebírá svoji porci energie. Dynamika jízdy je naprosto na úrovni doby. Udržet octavii na 90km/h v podstatě nešlo a když ano, bylo to za cenu sešlapování a uvolňování plynu. Cestovní rychlost octavie s minimálním stálým plynem je asi 115km/h a jako doma je v rychlosti 130 km/h. Nejvíc jede něco přes 190 km/h, přičemž nad 170 km/h už je motor trochu dřevák. Měl jsem zpočátku problémy využívat správně vlastností dieselu a jezdil s ním „benzínově“, tedy v otáčkách a s podřazováním, ale pak jsem tomu přišel na kloub a byl jsem nadšený.

Nadprůměrné výkony jsou vyváženy velmi příznivou spotřebou. Po Čechách jsem jezdil se spotřebou 5,8 l/100km, v dálničním provozu pak kolem 7l/100km. Při rychlosti 200 km/h, kterou jsem z Octavie také jednou vyrazil, byla okamžitá spotřeba podle MFA 11,5l, což odpovídá 5,75 l/100km (tuto poznámku jsem doplnil dodatečně: není to pravda, spotřeba byla 11,5 l/100km, údaj MFA jsem špatně interpretoval – D-FENS). Když už jsem u MFA, ta věc lže. Podle MFA jsem měl dojezd ještě asi 100km, když údaj dojezdu podle MFA přestal korelovat se skutečnými kilometry a po ujetí 20km skutečných jsem měl dojezd už jen 50km podle MFA, dostal se do úzkých a musel najít pumpu. Ve výpočtovém modelu je někde chyba.

Škoda, že za takovým jedinečným motorem zbytek auta pokulhává. Zejména to bylo poznat na brzdách, které dynamickým poměrům nastoleným výkonným motorem nepostačovaly a byly typicky volkswagenovsky měkké. U jedné z octavií se při brždění objevovaly vibace, které svědčily o zprohýbání kotoučů a to zase o jejich nadměrném namáhání. I když to člověk před nějakou zatáčkou nedobrzdí, nevadí, protože podvozek hodně snese. Auto mělo ABS i ASR, což jsem na sněhu ocenil.

Co mi na octavii vadí spolehlivě nejvíc, je prostorové řešení karosérie. Auto má malý rozvor, kvůli tomu málo místa na zadních sedadlech a s tím vším kontrastuje veliký kufr, do kterého by nejspíš dal nastrkat celý trabant. Interiér působí dojmem, že je širší než delší. Dokud cestujete sám nebo s jedním spolujezdcem, je to ještě OK, ale víc lidí si v octavii moc nepohoví. Je to notoricky známý fakt, stejně jako se ví, že podobně řešené Toledo, které přišlo na svět později, už tyto disproporce nevykazuje. Zmíněný nedostatek je příčinou, proč bych si Octavii nekoupil, protože mi připadá jako nedomyšlený poloprodukt, nepříliš povedený pokus naroubovat sedan na platformu kompaktu (příklad : Renault Thalia, o jehož estetické „hodnotě“ asi nikdo nepochybuje). Další připomínky ke karosérii se nesou v tomto duchu také : velké převisy, hlavně ten zadní, komplikují manévrování s vozem. Z auta není směrem dozadu dobrý výhled, osoby menší postavy nevidí nejspíš vůbec nic.

Až se boleslavským designérům vrátí rozum z procházky a začnou myslet na to, jak postavit funkční auto, bude zase dobře. Zatím nejspíš hledají, kde ušetřit pár eurocentů a současně vzbudit dojem luxusu. Projevuje se to na detailech. Pravé zrcátko o rozměrech zrcátka z babetty je nanic a v dálničním provozu je životu nebezpečné. V kombinaci se zmíněným velkolepým převisem karosérie vzadu a špatného výhledu z auta činí couvání s octavií problematickým. Dále nelze otevřít kufr bez toho, aby se řidič zašpinil, o kapotě raději ani nemluvě. Ovladač směrovek je umístěn příliš nízko a je nutné přehmatávat na volantu. Co se týče detailů, je octavia ve srovnání s Opelem Vectra nebo Astra, se kterými také jezdím, hodně pozadu. Kdybych měl seřadit podle oblíbenosti astru, vectru a octavii, byla by octavia poslední.

Můj názor bude asi ojedinělý, protože octavia je na tuzemském trhu velmi populární a boleslavská automobilka z ní v podstatě žije, protože komerční úspěch fabie ani superbu se jaksi nekonal. Zakoupení Octavie je cestou, jak za přijatelné peníze přijít k dobrým motorům a dynamickým vlastnostem na úrovni doby – týká se hlavně turbodieselu 1,9 a turba 1,8 – a TDi od VW je velmi dobrý a ekonomický motor. Na druhé straně, motory 1,6 a 1,4 musejí být na tak těžké auto slabé.

Otázka: lze v Octavii provozovat sex? Nezkoušel jsem to, ale zdá se mi to poněkud akademické téma. Octavia není auto pro mladé lidi. V Čechách si octavii pořizují až na výjimky zájemci středního věku, kteří většinou zakotvili ve stabilních partnerských vztazích a sex v autě nemají již zapotřebí. V západní cizině si octavie pořizují často důchodci a ti zase mohou na sex v autě zapomenout. Ale řekněme, že někdo pocítí potřebu si v octavii zasexovat. Teoreticky by to mělo jít, napadne vás, jde to i ve felicii, tak proč by to nemělo jít ve škodovce nacházející se o třídu výše? Osobně si myslím, že sex v octavii by byl poměrně komplikovaný a vzniklé komplikace by v konečném součtu převážily kvalitu zážitku na negativní stranu. Pro sex v autě se více hodí dlouhá a úzká karosérie (Peugeot 405, Mégane, Škoda 120, Wartburg, Lada…) než krátká a široká, a to zvláště tehdy, pokud provozujete v autě sex na předních sedačkách, protože šířka mezery mezi nimi vytváří mezi partnery nežádoucí izolaci. Pokud se rozhodnete používat sedačku zadní, pocítíte zřejmě v plném rozsahu handicap popsaný výše. Interiér octavie respektuje módní pravidlo, že řidič má být interiérem obklopen a jakoby pohlcen, což je další omezující faktor. Auto bude zřejmě zapotřebí používat jen na ježdění.

Když jsem jezdil s turbodieselovou octavií, přemýšlel jsem často nad obecnějšími otázkami, které se týkají koncernu VW. Předně kontrastu mezi zážehovými a vznětovými motory. Zatímco v oblasti dieselových systémů platí VW za špičku, je to ten samý VW, který dal vzniknout hrůzu budícím tříválcovým zážehovým pohonným jednotkám typu 1,2HTP a 1,2HTP 12V. Za druhé nebylo možné přehlídnout fakt, že octavia, jakož i jiná auta koncernu VW mají jaksi nadváhu, přičemž ale v crash testech nic moc. VW se zřejmě snaží získat maximální tuhost, ale skutek zatím nějak utek. V širším pohledu vzniká otázka, kam to s VW všechno spěje, protože zatím dělá auta jen těžší a těžší, a to i přes masívnější nasazení plastů namísto ocelových a alu odlitků. Jak jsou ta auta těžší a těžší, budou také rozežranější a rozežranější, podle mne je to cesta do pekla.

Výhled do budoucna, pokud se octavie samotné týče, není špatný. Viděl jsem již prototypové díly na novou octavii a pokud usuzuji pouze z nich, bude u ní hlavní nedostatek – špatná karosérie – již odstraněn. Nový motor systému čerpadlo-tryska nabízí Škoda už nyní, přičemž jeho turbo má již měnitelný sklon lopatek. Je vidět, že dieselová divize VW na tom pořád dělá a tak doufám, že se i karosáři pochlapí natolik, aby ze škodovky vyjelo konečně pořádné auto.

12345 (7x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
1 570x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09
D-FENS © 2017