Test: Škoda Karoq 1.5 TSI 150 PS - zpět na článek

Počet komentářů: 104

  1. Malinko přidám svoji nepřímou zkušenost, občas v tom sedím nebo i řídím, manželka to má jako služebáka.
    Motor, no je to takové vrčedlo, trochu to trvá než nadávkuje výkon, takže ta prodleva tam je někdy cítit, je to možné i jak je motor zahřáty.
    Je to vždy y podle toho s čím to člověk srovnává, na co je zvyklý nebo s čím jezdil doposud. Podvozek, ano, je to vyšší a to těžiště v zatáčkách je cítit, víc se houpe, ale drží, je to o zvyku. Manželka jezdila par let s oktavkou TDI 110 kw, ta byla v porovnáním s tím sportovnější, sama to přiznává, ale chtěla vyšší auto, tak to má. Interiér je fajn, má hezké asi připl. sedačky, i navigaci, ta funguje.
    Někomu to auto jistě bude vyhovovat, pokud si na něho zvykne. Je to vždy stejný pohled, já s tím též bojuji, mam velkého Smaxe v benzinu 149kw a snívám opět o sedan v atmosféře, neboť jsem s tím jezdil 20 let (Honda, Mišak..). Ono je patrny rozdíl a to jsme zjistili, sedan a SUV, oktavka se řídila sportovně, trochu moc lehké řízeni, malinko prkenní podvozek, ale TDI 110 kw byl prijemny a silny motor, dalnice s nim super. Tenhle Karoq jde dobře, ale má jinou geometrii podvozku a přenos sil kvůli výšce karoserii je jiny a je to cítit malinko v neprospěch. Ale da se s tím jezdit tak nějak normálně, trochu rychleji též, asi o zvyku.

  2. Buď to auto bylo neskutečný vrak nebo autor neskutečně přehání. Realita bude asi kombinace obojího.
    Mám Scalu 1,0TSI 85Kw
    v reálném provozu je výkon OK. V porovnání se atmosférickými 1,6 od 70 – 83kw různých ročníků co jsem řídil je to o dost dál. stejně tak ve srovnání s koncernovými 1,6 – 1,9 turbo diesly.
    jízdní vlastnosti taky lepší průměr (teda do té doby než jsem to rozstřelil a v servise se s leasingovkou a asi pojišťovnou dohodli, že škoda 350tis na autě v aktuální bazarové hodnotě 350tisíc není totálka a „opravili“ to).
    Co je na přesdržku jsou assistenti, hlavně line asist je spíš nebezpečný než nápomocný na čemž jsme se shodli i s prodejcem, který s tím jel v jiné Scale a byl velmi nepříjemně překvapený…

    Takže těžko říct, jestli dostal autor taky auto po bouračce nebo si prostě chtěl jen schladit žáhu, že nedostal co chtěl… za to ale to auto nemůže.

    1. Pokud podvozek Scaly hodnotíte „jízdní vlastnosti taky lepší průměr“, tak evidentně netušíte, o čem to autor vlastně píše.

      1. hodnotím to z pohledu běžného uživatele auta, který má řekněme trochu ostřejší způsob jízdy zejména v zatáčkách. Srovnávám s tím co jsem řídil. Takže ano pro mě subjektivně lepší průměr, co se týká jízdních vlastností. Komfort už bych řekl jen průměr.
        Pro představu, řídíl jsem (uvádím jen auta, se kterýma mám najeto alespoň 1000km a mohl jsem si je vyzkoušet na svých oblíbených okreskách a neuvadím dodávky včetně těch osobních jako VIT a pod…
        Všechny generace (moderních) Octavii, Rapida, Toledo, Focuse předposlední generace, Mondeo rv 2001, Mitsubishi Lancer rv 1996, Superb II a Superb III, Roomster, všechny generace Fabie, Felicie, Megane Scenic.
        Horší než Scala jsou pro mě – Megane Scenic, Felicie, 3x Fabie, Octavia I a Octavia III, Rapid, Toledo, Roomster. to je 10 ze 16 -> lepší průměr :)

        Když ten podvozek zhodnotím. Při vypnutém line assist. Chová se očekávaně, zvládne hodně ostrou jízdu, nemám s ním problém. Zápory – podivné zvuky při některých nerovnostech, že by to bylo extra pohodlné na to jak se to díky přeposilovanému řízení tváří se taky říct nedá. Elektronika – fakt nevim kdo vymyslel, že line assist vám hrábne do řízení, když projíždíte ostře zatáčku a tečujete čáru ale nejede to po ní. To je fakt demence top kalibru. A front assist to samé, jen se to děje výjimečně a dá se to předpokládat a předejít tomu (stalo se mi to „jen“ 2x za 45tis km).

        1. Mondeo 01 a Lancer 96 mívaly dobrý podvozky.
          Řekněme, že to je u mě ten lepší průměr.

          1. no pro mě (bohužel) zase to nejlepší co jsem řídil :) na oba vozy vzpomínám s láskou na rozdíl od toho zbytku…
            Ale když se to vztáhne na to co jezdí běžně na silnici tak se asi shodneme, že Scala je to lepší co tam lze potkat. Jasně pokud to budu srovnávat s autama co jsou konstruována s důrazem na jízdní vlastnosti a držení stopy, tak tam se Scala nechytá, ovšem jako většina toho co se vyrábí pro mainstream.

            1. Máte pravdu, posuzovat je třeba s ohledem na konkurenci v daném segmentu.

            2. ja přidam kratce, Lancer 2006 jsem vlastnil jako novy 5 let, velice oblibene auto, trochu mimo mainstream, kombi, atmo 2.0, 99 kw, sport. uprava z vyroby, momo volant, vyborny podvozek, auto na norm. ježdeni a na okresky, ne daln.stíhač, kratke převody 5st.př., točivý motor.
              bordova metal. jako v katalogu, bez ESP = nebylo třeba, strme řízeni, víš co řidiš…do dnes na něho vzpominam a tajne doufam že ho stihnu koupit v sedanu z DE jako lieberfarzeug, sehnat již pekny kousek je obtížne.

  3. 5 vteřin turbo lag :) I vy jeden filuto, takhle nás zkouset. Test není test, je to spíš rant a jeste dost nudnej a ubohej na fakta. Okridlenou slepici fakt neadoruju, ale tohle je nuda. S uvedenou motorizaci jsem jel, stejně jako s její stejně výkonnou predchudkyní 1.4 110kW. Lag je v rozumným pásu otáček zcela minimální.

    1. Taky mám s tímto motorem (krátkou) zkušenost, takže jsem u 5s lagu přestal číst… za 5.
      Jinak za mě Karoq nejhnusnější a designově nejchudší Škodovka současnosti.

  4. To auto se mi nelíbí, zvlášť když ho porovnám s první generací Yetiho (kterého, snad jsem nečetl blbě, má „nahrazovat“). Zepředu vypadá stejně blbě jako většina dnešní produkce, z ostatních stran jako by ho navrhoval kus po kusu jiný metrosexuál. Z mého pohledu hnus. Nemám důvod to zkoumat víc. Škoda simply never. Bohužel (měl jsem ke škodovkám vztah – můj táta této značce obětoval život – prakticky doslovně).

  5. Tak si autor zapřeháněl…

  6. Mna by zaujimalo to o tej poznamke k zavedeniu 50tky a koncernovych autach. Moje auto z roku 1993 konstruovane koncernom ma na tachometri vyznacene dve rychlosti: 50km/h a 130 km/h. 50tku drzi celkom spokojne a v pohode na 4rke na +- 1800 otacok. Bez vaznejsich problemov ale prakticky s neexistujucou akceleraciou sa to da ist aj na 5ke. 60tka v meste mi pride miestna (CZ & SK a mozno PL a HU) anomalia. V podstate identicky sa chova aj Rapid Coupe 136 az na to, ze ten sa na 5ke z tacho 60tky zdviha len velmi velmi neochotne za dost citelnych vibracii.

  7. Ten expresivně popsaný jízdní projev mi připomněl něco, na co jsem se chtěl místní odborné crew zeptat už nějaký čas.

    Čím to je, že dnešní auta při najetí na hrbol (nebo všeobecně na špatné silnici), hází s posádkou dopředu a dozadu? Ze starého mondea jsem byl zvyklý, že se auto zhouplo ladně zhruba v kolmici nahoru a pak zase zpátky. Ty dnešní krámy se houpou vodorovně, dopředu a dozadu. Proč? Je to tak otravné. Měl jsem pujcenou novou Mokku, a během asi 200 km jsem měl hlavu omlácenou o opěrku hlavy. Ve Fordu jsem tu opěrku za desetiletí ani nezaregistroval, natož abych se o ní praštil. A ne, ta oplovská opěrka nešla posunout víc dozadu. A zaregistroval jsem to u více nových aut. Může mi někdo vysvětlit, co se to stalo? A proč?

    1. Aris 10:04

      Je to souběh několika faktorů:

      1) velká a těžká kola
      2) kombinace měkkých pružin a tuhých tlumičů

      Tuhle kombinaci nutí výrobcům trend, aby bylo zachováno alespoň zdání komfortu a jízdních vlastností.

      1. K tem kolum, mam za to, ze vnejsi rozmer, tj. prumer mezi plochami pneu, je fajn mit velky. To totiz implikuje vetsi dosedaci plochu, vice adheze. To chci. Zaroven je dobre mit „tlustou“ pneu, ktera se postara o tlumeni sama o sobe. Na starem Foresterovi jsem mival 205/70 R15, a byl jsem moc spokojeny. No a mela by byt co nejlehci, jak pisete.
        Dava to smysl? jenom na to aplikuju nejakou fyziku, nevim jak to funguje.

        1. D-Fens tu mal o tom článok – Prase s betónovýma botama či ja sa to volalo.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017