Test: Škoda Karoq 1.5 TSI 150 PS - zpět na článek

Počet komentářů: 104

  1. Ten lag na zrychlení podle mě není turbo, škodovky s manuálem to maj taky a lag je obří i při motoru v otáčkách, podle mě je to nějaká eko věc.

    1. To je ta úplně nejlepšejšejší ťéchnika přece, protože nový je dycky lepší a nejnovější je nejlepšejší, protože proto.

      Já asi zůstanu u starejch korábů, tudle pracovní papundeklovej krám (kupodivu taky šáde, akorát VW motor) sice má asi nulovou bezpečnost, nicméně i naloženej (plně naložený to potom váží jako průměrnej dnešní werk) na setamfóru ujedu tak 2/3+ vohnoutů a jezdí to v průměru za 6-7. Jo a je to ten komůrkovej atmodehet, co tady podle místních blbečků vůbec nejede a vůbec bláblá.

      Nějaký trochu zajímavější vozítko i ve věku dospěláka natrhne prdel většině moderních šmejdů jak na rozjezdu, tak v maximálce, a je to aspoň zajímavý auto. Jasně, 56válce se třema turbama v nafouklejch nesmyslech plnejch elektroniky sice na plným knedlu i takovýmu 200koňovýmu korábu ujedou, no, nakonec…akorát to má takový drobný nevýhody jako že dyž se člověk pokusí s tím udělat losí manévr, protože s těma elektropíčovinama má dojem, že s tím může dělat naprosto všechno, tak potom v protisměru zabije dva lidi najednou, protože pod tím pozlátkem je to hajzl, co se jinak než rovně neudrží na silnici.

      Sem se dozvěděl, že takle zrovna týpek v X4ce před měsícem zabil dva známý, co smetl v protisměru, dyž to ve dne na suché silnici strhnul před krávou, co mu tam vjela z vedlejší (kdyby ji nabral napřímo, tak jsou všichni zdraví). Vyžádám si vod opičáků spis, tak sem na to zvědavej, co mi řeknou, hádám, že to bude zase případ, kterej budou rozhovodat (taky)znalci a před soudama se to povleče minimálně do půlky desetiletí.

      1. Já myslel, že trháním prdele na semaforu žijou mladý pubescenti bez maturity. Nový poznatek: někteří z toho nevyrostli.

    2. Ještě mě pak napadlo, že by to mohlo být na podporu elektro aut, protoze u eUp se to neděje. Možná třeba škoda má lag a vw ne?

      Každopádně to by mě tak nevadilo, protože auta tohodle razeni nemusí být nějak hbitá ani mít zážitek z řízení, co mě vadí, tak že škodovky co jsem zkusil, i rok 2020 a nájezd kolem 2000, tak proste dělaj na nerovnostech pazvuků stejne jak moje 25 léte auto co má podvozek s nutností repase. Je mě jasné, že ČR je pro škodu malý trh, ale ty auta ani v jízdních vlastnostech, nedrncani a nepazvukovani, tj. Jízdní vlastnost nvh, což je u těchhle aut snad to hlavní, ignorují realitu stavu lokálních silnic.
      Negativních věci je na tom rozhodne víc, ale prostě bych od novýho auta, který má být pro přesun, ne sporťák, čekal nějaký pokrok i pozitivní.

    3. To bude eko věc. Hádám, že to má něco silně společného s faktem, že moderní Euro >=6 motory drží zuby nehty stechiometrickou směs 14.7:1 i při akceleraci (a dokonce i při kickdownu!) a tudíž vlastně nikdy pořádně akcelerovat nemůžou.

      1. To ne, ono to po prostě jen jakoby nereaguje na zmáčknutí akcelerátoru – akcelerátor jde zmáčknout nohou na maximum a zas zcela uvolnit s tim, že po uvolněni se malinko zvýší otáčky, takže vyloženě lag, kdy už vozidlo zrychluje ve chvíli kdy od řidiče vstup pro zrychlení ani nedostává.
        Nicméně když akcelerátor zmáčknuty podržíš, tak vozidlo pak začne zrychlovat, netuším jaký to má motor, ale zrychluje normálně podle očekávání až nad moje očekávání od takového typu vozidla, takže akcelerovat zjevně to vozidlo může.

        Nevyznám se v tom, ale pocitově mě to přijde, že je prostě problém buď s rychlostí odeslání signálu od akcelerátoru, jeho zpracováním nebo na trase.

        Ale jak píšu, více mě u takového typu vozidla vadí ty tragické jízdní vlastnosti co se NVH týče.

  2. Karoq ve me naopak vyvolava pocit akutni nevolnosti, hlavne zadek. Cele to vypada extremne cost-optimised, takze Vas nazor, ze to nevypada zas tak zle, nesdilim. Jsem ale prekvapen chovanim, necekal bych, ze zrovna tato papirove slibna kombinace pohonu je az takova tragedie.

    Skoda, ze nemeli toho Civika, uzil byste si zcela jinak a lepe. Snad priste.

    1. Karoq je ještě docela úhledný ve srovnání s produktem zvaným Kamiq.

      1. To se neshodnem, me prijde Karoq jako to nejhnusnejsi z minuleho designoveho smeru a Kamiq naopak zatim nejmin hnusne z toho noveho, Scala i Octavia jsou horsi. Predevsim Octavia kombi je silena, po Hnoosteru a Superbu 2 v Bolce opet nasadili system dvou designovych tymu, ktere mely zakaz spolu po dobu vyvoje mluvit. A ten co dela tradicne zadky to zvladl s obvyklou bravurou. Elegance, s jakou si octovka veze svou neforemnou tlustou zadnici je na urovni prumerne bachyne v Globusu, ktera svych 90+ kg vystavuje v ridkych leginach…

        1. No jestli Kamiq nebo Karoq, tak už radši Kamiq a Ateca.
          A používat stejná zadní světla na 3 modely je nějaký návrat k tradicím Favorita a Formana?
          Zezadu se mi docela líbí ta Scalalalala s tím prodlouženým sklem.
          Já s 1.5 TSi s manuálem jel v té Scale, a tak hrozné to rozhodně nebylo.
          To co popisuje Smrtihlav by tak odpovídalo zrychlování ze 40 na 5.RS.

          1. Dachmeister> A používat stejná zadní světla na 3 modely je nějaký návrat k tradicím Favorita a Formana?

            Favorit/Forman (a Felicia/felicia kombi) měly stejné celé páté dveře. Bylo to dost neobvyklé (najděte další takové auto – já o něm nevím), ale každému snad docvakne hned, proč to udělali. Výrobní náklady, nemusíte mít formu na lisování extra plechu. Forman prý vznikl jen díky tomu, že ho nabídli policii a protože ti na to odpověděli „ano, chceme kombi“, tak se začal vyrábět. Byla to tedy kombinace předpokládaných nákladů / výnosů, tzn. budeme to vyrábět, bude to stát tolik a tolik a půjde to na odbyt?

            Prý existovaly formany i s dieslem, ale jen na export.

            A ještě jedna perlička, kdysi jsem snad v ábíčku viděl návod, jak z plastového modelu Favorita udělat Forman – prostě rozříznutím příšlušného dílu a dolepením kousků plastu. Pro tehdejší modeláře výzva a současně nic zas tak těžkého.

            Proč teda dneska mají různé modely stejná světla, no ze stejného důvodu. (A jsou stejná nebo jen tak vypadají?)

            1. Stejné dveře kufru mají Niva 3dvířko (nepočítám-li Nivu 1600), Niva 5dvířko i Niva Speciál – taková s tou laminátovou nástavbou. Ale u těch Speciálů jsou ve vertikální ose dveře méně „zalomené“. Pokud vím, tak se na to rovnaly dveře kufru z klasických Niv.

              1. Jo, lada niva, vždyť to má i logiku, je to levné auto, tak na co by na různé modely dělaly extra páté dveře, jen aby to líp vypadalo.

                A na ten speciál fakt vzaly běžné dveře a na ohýbačce je narovnaly o potřebný úhel? ;-) Hustý.

                1. Takhle sháněl jsem dveře kufru na 3dvířko. Ofiko prodejce + servis mi nabídl buď nové, nebo že mají starší ze Speciálu, které by byly levnější, ale musely by se ohnout. Nebylo to řečeno napřímo, ale pochopil jsem z toho, že původní postup stvoření Speciálových dveří byl opačný, dveře kufru z 3dvířka se narovnaly.

        2. Abych si pořádně prohlédl jak vypadá nová Octavia Combi, otevřel jsem web škodovky. Tam mne odrovnala tahle věta: „Více než 7 milionů vozů OCTAVIA bylo od roku 1959 dodáno zákazníkům.“
          Nevíte, jestli Rapidy počítali od roku 1984, nebo od roku 1935?

          1. 1935 samozřejmě
            Superba od 1934
            Ale retro edici s V8 už jim asi ve Vlčím hradě nepovolí…

            1. Do počtu aut v edicích „Laurin & Klement“ beztak počítaj i ty bicykly, které tehdy začali Klement s Laurinem vyrábět. ;-)

          2. No co, marketingoví kreativci nacpali do jedné věty dvě věci: 1) tradici značky potažmo modelu „octavia“ a 2) úspěšnost modelu co do prodeje. Tak se prostě dělá marketing.

            Octavia model 1959 má dle wikipedie 286 tisíc vyrobených kusů, to je k těm 7 milionům jak plivnutí do rybníka.

            1. Na ja, jen si soudruzi marketingoví kreatůři neuvědomili, že kvůli jejich taksedělámarketingu vypadají zaměstnanci AZNP/Škodovky jako líní flákači.
              7 milionů Octavií od 1959 do 2020 = průměrně ani ne 115 tisíc Octavií ročně.
              To prácofitá němécká dělník z Folksvágnu je jiný makáč: u Golfu se mi povedlo dohledat údaje 25 milonů kůsů od 1974 do 2007 = více jak 750 tisíc Golfů ročně.

              1. Ale zase s těmi Brouky to šlo z kopce…

                1. Since Yoko Ono.

              2. Ale takhle si to nikdo nepřepočítává :-)

                1. Jak nikto? Šak sám Pán Predseda si to tak prepočítal.

                  1. Pan Předseda je u mě nikdo ;-)

      2. Já třeba osobně nepoznám Karoq od Kamiq, dokud si to nepřečtu na kufru. Z dálky se do toho plete i Kokodaq, prostě jedno jako druhý. Kde jsou ty časy nápaditosti Yetiho.

        1. Yes. Yeti je snad jediná škodovka u které si dokážu představit že bych s ní dobrovolně jezdil.

          1. a hádejte kdepak se dolejvaj chcanky pokud to má naftový motor…

            1. Kdo si koupí diesel, tomu dobře tak :)

              1. Tohle hejtování dieslů už taky není vtipné. Tak před 15 roky se to lámalo, kdy oktávka TDI měla relativně jednoduchý motor, nafta levná, emisní norma mírná… takže to jezdilo za málo, přitom to nebylo líné a bylo i relativně spolehlivé. Diskomfort byl ten kadle-kadle zvuk a možná že to hůř topilo.

                Pak přišel commonrail. EGR. DPF. AdBlue. Dieselgate. Nafta časem podražila, takže dneska stojí litr stejně jako benzín.

                Vedle toho diesly udělaly posun i v tom dobrém, jsou tišší a vzhledem k těm featurám, co mají za úkol redukovat saze a NOx, už ani tolik nekouří a nesmrdí.

                Problém (nejen) škody yeti je v tom, že se u toho auta původně s AdBlue nepočítalo, takže umístění nalévacího otvoru je takový hotfix. Novější auta to mají logicky vedle víčka nádrže (případně pod kapotou).

                1. Sice to není na mě, ale taky jsem se vyslovil pro benzín …
                  Berte to trošku s nadhledem, něco jako „horňáci a dolňáci“ :)
                  Dokonce jsem kdysi nafťáka měl, Lancii Prismu, a dodnes na to auto v dobrým vzpomínám. Ale to byla jiná doba, mechanický vstřikovací čerpadlo byl kus nádherné strojařiny a jediný drát který motor „potřeboval“ byl k elektromagnetické jehle co uzavírala přívod paliva.

                  1. Já jsem dokonce naftové auto nikdy nevlastnil.

                    Jo, ty starý diesly, ty snad nepotřebovaly ani baterii, jeden známej mi kdysi vypravoval historku, jak to přesně bylo, že někomu nechtělo auto nastartovat, tak mu půjčil svoji baterii, ten diesel chytnul, pak ji z auta vyndal, vrátil tam tu původní, tu svoji do svojeho a oba odjeli.

                    1. Na trojku to chytalo z kopce :)
                      Horší bylo bez elektriky ten motor chcípnout.

                    2. Zařadit kvalt, šlápnout na brzdu, pustit spojku. Strejda takhle chcípal traktor.

                    3. To šlo svého času u jakéhokoli nerozbitého auta, i benzinového. Do Euro3 by to mělo většinově fungovat, po nastartování tam ta baterie není k ničemu potřeba, veškerý zdroj proudu zajišťuje alternátor. U některých aut Vám může zhasnout motor proto, že řj zjistí napětí na baterii 0V a vyhodnotí to jako chybu, u některýho by mohla přepnout do nouzového režimu, ale většina by měla běžet normálně.

                    4. A nefunguje autobaterie jako filtr? Alternátor tam tlačí nějaký proud a napětí baterie se drží někde kolem 14V. Nahoru to moc nevyleze, alternátor + regulace to omezí.

                      Navíc jsou v benzínovém autě slušné špičky od zapalování, někdy je to i slyšet v autorádiu, typicky když si připojíš třeba mobil na nabíječku a kabelem do aux. Pískání / šumění, které se s otáčkami mění.

            2. Já se nákupem Yetiho nikdy vážněji nezabýval, jen se mě to auto (zvlášť lakovaný ve stylu Mini) líbilo. Potřebovat 4×4 asi by byl kandidát i dnes, ale s naftou néé :)

              1. 4×2, ne?

                1. Ne. Auto tohoto typu bych osobně preferoval právě z důvodu nutnosti občas využívat 4×4. Možná s věkem může přijít ještě pohodlnost nastupování …

          2. To je ta krása jak se každému líbí/hnusí něco jiného. Protože třeba podle mě Yety je jedna z nejhnusnějších škodovek vůbec, celkově ten design z těch let – Fabia II, Roomster a tohle… je z mého pohledu děs.
            Aktuální produkce je pro mé oči lepší průměr.

        2. Zezadu jsou ty K-q v pohodě rozeznatelné podle světel, ale Kamiq, Octavia a Scalalalala poznat zezadu podle lamp je výzva, v noci jen pro znalce…

          1. Hele já koukám na webu na obrázky a každé z těch aut má jiná světla. Že jsou si podobná, tak když je to jedna značka a design dělá jeden tým, tak má celá modelová řada stejný styl. Co je na tom divného? U Volva se nad tím taky nikdo nepozastavuje.

      3. Ja teda mezi karoq kamiq a kodiaq nedokážu poznat rozdíl, teda kodiaq a kamiq poznám, že prostě jedno je větší, ale vzhledově mě to příjde to stejný, jen menší a větší.

    2. Dyť už sme to tady rozebírali – škodiffka je lepší dáčia. Mají vod VW povolení dělat maximálně střední třídu a díky sdílení platforem, motorů a zbytku techniky zvládnou udělat za podobnou (výrobní) cenu přece jenom trochu lepší auto, než Logan, to zas jako nesrovnávám – řikám lepší dáčia, ať mě zas někdo nechytá za slovo.

      Suverénně nejlepším oddělením v schadewerke je ovšem poslední dvě dekády marketing. Vývoj se vod toho socialistickýho pletení hovna z biče moc neposunul, resp. když už se jim povede udělat něco na první pohled zajímavýho, tak je to buď nějakým způsobem nedotažený, anebo to zkurví výroba (ať už jejich, nebo subdodavatelů). Nad vodou je drží to, že dokáží technicky podřadný věci prodávat za o třídu vyšší cenu. A samozřejmě, jako většina ostatních, tlačit to na východ (za jiný ceny ovšem), kde berou všechno, protože proti jejich vlastní produkci je i Dáčia luxury car.

      1. Ti nevím, mě duster příjde co se NVH lepší než škodovky, popravdě jsem nevěděl, že jsou ješte jiné dačie než duster, to jsem se musel podívat na web. Asi to bude tím, že duster je od renaultu? Ala zas on ten duster bude stat jako fabia, ne? Takže ty levnější dacie nebudou srovnatelné s těmi škodovkami žádnými. Hledat to nebudu, jen odhaduji.

        1. Tak von i ten Logan (na tom začínali, pokud se dobře pamatuju) je eště trochu víc zkostkatovaná Thalia. Všechno to staví na renolťáckejch platformách, akorát je holt renolt-dáčia furt poněkud menší korporát, než celej fauwé.

          Na druhé straně cigáni v rumunsku makají za vo dost míň, jak Ingolstadt, bolka a další, takže byť je to vočesanější, stojí ty dáčie vo dost míň jak srovnatelná konkurence. A spousta lidí (oprávněně!) žádný elektrokokotiny ani nechce – takže (snad vyjma nejvyšéšéší výbavy, kde to je taky hlavně elektrický vokýnka a klíma) ty dáčie mají hlavně to, co je nařízený povinně z uhnije a nic moc navíc.

          1. Dacia Logan je aspon po rodokmeni „cistokrvny rumun“. Je to faceliftovany facelift faceliftu Dacie Solenza, co je zasa facelift Dacie SupeRNova, ktory je faceliftom faceliftovanej Dacie Nova. Tu si rumuni vyvinuli sami na baze motora (a asi aj podvozka) licencovaneho snad z Renaultu Clio este v 80. rokoch. S Thaliou to najskor nema nic spolocneho, skor by som povazoval za pravdepodobnejsie, ze sa francuzi inspirovali u rumunov, ked s nimi uz rumuni zdielali motory a podvozky.

  3. jen k tomu levá jedna do pravý jedna z kruháku ven… Jednička zatáčka je full i na vodě, tohle jsou tak šestky

    1. https://www.google.com/maps/@50.1085366,14.2747639,3a,75y,44.1h,67.49t/data=!3m6!1e1!3m4!1smiPeRtyNDI2BT12BbOLW2Q!2e0!7i16384!8i8192

      Kdyz je moznost optimalizovat stopu, projet tento kruhovy objezd rovne jsou tri vazane zatacky jedna. Sest bych hlasil kdyz budu sjizdet prvnim vyjezdem, ne?

      1. Dobře, tak tenhle je trojka :-) Můžem dát testík, jestli to projedete na plnej v rychlosti alespoň kilečko bez vrknutí.

        1. Ja znam slovo „vrknuti“ jako motorkarsky termin, kdyz se podrazuje dolu, tak s meziplynem, aby nesla moto do smyku. Co je prujezd zatacky bez vrknuti v Karoqu?

          1. vrknout plynem, ubrat, byť na okamžik
            Jednička je sedmičkovém i desítkovém i bůhvíjakém jiném rozpisu prostě zatáčka, kde se drží podlaha i kdyby padaly hovna s hákama.

            1. Souhlasim, pred zatackou jedna se proste neubira rychlost, jenom se krouti trochu volantem. Ted se podivejte na ten tahly kruhac co jsem linkoval a pojedete na nem rovne. Rozsekal jsem to na tri vazane zatacky jedna. Co je na tom blbe? jezdec by zacal hodne vlevo, apex by lizal travu stredu kruhace. Neni nutne drzet pruh, kdyz siroko daleko nikdo neni. Pred timto prujezdem by se neubiralo.

              1. zkuste to, jinak se nepohnem

  4. Takhle na první kouknutí to vypadá, že půjčovenský nastavili Károšovi buď přímo Eco režim v jízdních profilech, nebo to dojebali v Individual režimu. Pokud to má DCC tlumiče, tak popisované blátivé chování má na svědomí nastavení podvozku Comfort. Ale setup toho auta je fakt děsivě neintuitivní.

  5. Článek je jeden velký škoda-hejt. Jsem nasranej, že mi nedali hondu, jsem nasranej, že to nejede, že se to houpe, že to nemá navigaci a že to hodně žere ve městě… a že nejde zavřít kufr. Měl jsem to dva dny, ale už vím, že všechny škodovky jsou na hovno.

    To auto má podle údajů na webu škoda auta mít zrychlení 0-100 za 8,9s a kombinovanou spotřebu 5,3l. Pokud ti to nejelo, možná jsi blbě řadil a pokud to žralo 10/100, buď jsi jel se zataženou ručkou nebo to prostě při určitým městským provozu tak žere. 13/100 žrala i trojková oktávka s 1.6 TDI, když se s tím jezdilo dva kilometry mezi hotelem a firmou. Ovšem na trase Praha-Vídeň to mělo standardní spotřebu 5-6.

    Že to nemělo navigaci, není chyba škodovky, ale půjčovny. Na dovolené v řecku jsem měl půjčeného nějakého malého nissana s tříválcovým benzínem, ale navigaci to mělo.

    Že nejde zavřít kufr? Kdyby to bylo moje auto, jezdím s ním do prodejny tak dlouho, dokud mi to neopraví. Ale protože je to autopůjčovny, tam na to dlabou. Přítelkyně má jedničkovou fabii, kde jsem se v tom hrabal, dřív se s tím muselo třískat, pak jsem ten zámek opravoval a když jsem ho namontoval zpátky, zřejmě jsem to nevědomky seřídil, takže už se s tím nemusí třískat tolik.

    A pochopil jsem správně, že autorovi vadí i to, že to má VELKÝ kufr?

    1. At to auto melo dle webu Skoda Auto mit jakekoliv zarive parametery, moc mu to v realu nepomohlo. Meli to tam zkusit jeste trosku utahnout, na to webu, treba by si to auto nekde ten web precetlo a zacalo makat. Nevadi mi, ze mi nepujcili auto s navigaci, mame ji v telefonech. Jen mi pripada fascinujici v roce 2020 prodavat nova auta s obrovskym barevnym displejem, ktery je bez navigace k hovnu, za docela dost penez. Ze clanek neni komplexnim testem je myslim docela jasne. Pro clanky oslavujici Skodovky stacivavalo otevrit periodikum Svet motoru, tam se muzete uklidnit, jak je to dnes, nevim.

      1. O něco výš někdo píše, že řídil scalu s tím samým motorem a nesouhlasí, že by to jelo resp. nejelo tak, jak popisuješ.

        Barevný displej je dneska v autech standard. Navigace za příplatek, holt to tak má škoda nastaveno. Vždycky byla v autech navigace za příplatek (a dřív nestála za nic, resp. poměr cena / užitná hodnota byla horší, než když sis koupil garmin nebo tomtom; ostatně vestavěná rádia dtto, Sencoc v elektru za 3 tisíce, to originální třeba za 12…).

        Ne, článek není komplexní test, vlastně to není žádný test. Jenom hejt. Smysl takového článku mi nějak uniká, možná jako status na facebooku „nemám rád škodovky“ by se hodil.

        1. Je to rozhodne bliz statusu na facebooku nez testu ze Sveta motoru. Jen nemam facebook. Kazde auto ma v zatacce jinou jistotu, necekam ze Karoq bude mit chovani A-R 147, kdyz ma nejspis dvojnasobnou hmotnost. I kdyz, videl jsem losi test toho mastodontniho SUV od Alfy, a to auto se v zatacce chova neskutecne, podvozek zjevne fakt dobry, na to, ze ta vec ma hmotnost minibusu. Nevim, jak to udelali, hovada. V Karoqu jsem mel strach ze vypadnu z kruhoveho objezdu pri 40km/h a radeji jsem to nechal zpomalit. Voni racej miti Skodovku, vasnosto, ze maji s timto konstatovanim nejakej evidentni problem?

          1. Ne, nemám škodovku. Proč? Na popis chování na kruháku jsem nereagoval, nemůžu posoudit. Ostatní posoudit můžu, že by 150 koní vůbec nejelo, je nesmysl, jedině že bys měl zařazený úplně nevhodný kvalt. Že bys jezdil za 10, opět nesmysl, jedině, že bys měl díru v nádrži nebo s tím jezdil fakt 3km tam a 3km zpět a ještě každých 100m měl na semaforu červenou.

            Argument o velkém kufru už je přesně z té kategorie „kdo chce psa bít, hůl si najde“.

            Prostě škodovky jsou špatné, áno.

            1. Pár desítkami Karoqu jsem jel, cca půlka z nich byla v této motorizaci, v různých výbavách, AT i MT. Táhne to hlavně kolem 3 tisic, nad 4 je to úplně mrtvé. Pokud to máš s automatem, tak obzvlášť na sportovní režim to nepřeřadí pod plynem dříve jak v červeném. Tedy to auto nejede a žere. Jinak obecně pokud jedeš svižněji, není problém i s manuálem a správným řazením jezdit v průměru za 12 tam, kde si výkonové obdobná atmosféra nebo nafta vezme 8. Jinak podvozek na Karoqu je výrobců pokus o vrazdu klientů. Nechápu, že to někdo schválí k provozu.

            2. mjfox :
              V první řadě bych si nedovolil nějaké auto hodnotit podle toho, co si o něm napíše výrobce na web.
              Za druhé Vaše polemika o tom, že má-li motor max. výkon 150 koní (při nějakých otáčkách), je zcela vyloučeno, aby motor za nějakých konkrétních (byť blíže nespecifikovaných) podmínek špatně reagoval na plyn je zcela nesmyslná. Hodnota maximálního výkonu nemá na reakci na plyn za nějakých konkrétních podmínek žádný vliv.
              A za třetí – co se týká údaje o spotřebě paliva, mám stejný problém jako autor; všechna tahle auta mi taky žerou kolem 10 l/100 km.
              A obecně mám dlouhodobě tento problém: u aut, která jsou – řekněme – dynamicky méně emaptická, mám dlouhodobou spotřebu paliva s nimi výrazně vyšší, než uvádí výrobce. A naopak, u aut flexibilních mám obvykle dlouhodobě nižší spotřebu paliva, než uvádí výrobce. Výsledkem je, že moje osobní zkušenost je taková, že nejpodstatnější vliv na spotřebu paliva má v mém případě hmotnost a provozní podmínky vozu, zatímco výrobcem udávaná čísla obvykle hrají roli zcela zanedbatelnou. Možná jsem divnej, možná to má někdo úplně jinak, ale dlouhododobě mi to takto vychází a skutečně mám často i s jedním a tímtéž modelem nějakého vozu nižší spotřebu paliva s výrazně výkonnějším motorem, zatímco výrobce uvádí pravý opak. Stejně tak nemívám tak příznivou spotřebu paliva se vznětovými motory, u nichž mi spotřeba paliva tak nějak většinou koreluje s jejich obdobně výkonnými zážehovými alternativami. A stejně tak např. s třílitrovým Ducatem mám dlouhodobě menší spotřebu, než s 2.3… ale říkám, nemusí to tak mít ostatní.

              1. Integrale:
                1) Výrobce si to snad netahá úplně z paty. Samozřejmě, spotřeba bývá málokdy taková jako v katalogu, ale aby byla 2x taková? A pokud bych si půjčil auto, měl ho dva dny (a ještě jezdil jen po Praze) a dělal z toho závěry, jak tyhle auta žerou…
                2) Jestliže výrobce deklaruje zrychlení 0-100 za 9s, tak to asi znamená, že tam jdou nasázet kvalty a jde šlapat na plyn tak, aby to téhle hodnoty dosáhlo. Stěžovat si, že jsem to měl půjčený, šlápl na plyn a nejelo to, tak snad jedině, že bych tam dal 5-ku ve 40 km/h, jak tu myslím někdo poznamenal.
                3) Ale jo, jenže tady ty provozní podmínky nebyly vůbec řečeny, nevíme kudy jezdil a kolik km najezdil, zato víme, že jezdil za 10. Na sprintmonitor.de je tohle auto (s 1.5 tsi s manuálem) celkem 60x, nejvyšší spotřeba 8,3, nejnižší 5,3, průměrná 6,8. Za 10 tam nejezdí nikdo, což nezamená, že to za 10 jezdit nemůže, jen že to není zrovna obyklé.

                1. mjfox:
                  1. nějak nemůžu najít na webu žádný automobilky u žádného modelu něco v tom smyslu „tenhle model se nám nepovedl v tom a v tom“. Můžete hodit link? Pokud ne, nemá smyl řešit, zda lze posuzovat nějaký výrobek podle webu výrobce.
                  2. výrobce uvádí, že z místa na 100 km/h se nikdy (za stanovených podmínek) nemůžete rozjet rychleji. O tom, že byste se nemohl na tuto ryhlost rozjet pomaleji nebo za odlišných podmínek z jednoho číselného údaje rozhodně nevyplývá.
                  3. no, já teda nevím, z čeho usuzujete, že ty hodnoty nad 8,3 l/100 km se netýkají tohoto modelu, ale máte pravdu, že průměrné hodnoty jsou výrazně nižší. Zajímavé, mně se též nepovedlo se k něčemu podobnému ani přiblížit, byť jsem použil hodnoty palubního počítače (který bývá obvykle naopak optimističtější). Takže někde bude problém buď v konrétních kusech, nebo v betonových nohou (což bych u sebe nevylučoval).

                  Z bodů 2. a 3. bych usuzoval, že s uvedeným kusem, o němž autor píše, s největší pravděpodobností nebylo něco v pořádku.
                  Já jsem měl k dispozici kus, který měl dynamické parametry tak nějak očekávatelné (určitě nejsem schopen subjektivně posoudit, zda odpovídaly údajům výrobce a žádné testy jsem nedělal, za to mi to auto jednak nestálo a jednak bych bál ho trápit na brzdě s tím, že to taky třeba nevydrží), upřímně na 1500 ccm a nezanedbatelné odpory bych dynamické vlastnosti motoru hodnotil spíše pozitivně, kdyby byly alespoň trochu vyrovnané (a ne, že někdy to docela nečekaně vystřelí a jindy se to nepohne a při delší jízdě ustáleným režimem to samo začne zpomalovat). Ale spotřeba paliva se rovněž blížila 10 l/100 km a chování podvozku bych asi hodnotil velmi podobně, přičemž se jednalo o vůz soukromý a nikoli výdělečný. Na spotřebu paliva měl určitě velmi negativní význam stabilizační systém neumožňující od jisté rychlostní hranice (velmi nízké) projet jakýkoli oblouk plynule, hlavní důvody bych ale hledal v ekologiii (jak jsem ostatně ukazoval na grafu v článku o přeplňování).

                  1. Integrale:
                    1) Oni na tom webu teda mají jen hromadu nesmyslů? A dosud na to nikdo nepřišel, nenapadnul je třeba za klamavou reklamu? Po aféře dieselgate by si to dovolili?
                    2) Jasně, může být, pak je to ale chyba řidiče, ne auta.
                    3) Co z čeho usuzuju? Kouknul jsem na sprintmonitor, vyfiltroval si tohle auto a tenhle motor, pro porovnání mi to stačí, jezdit za 10 je prostě divné.

                    Ano, buď je špatně auto nebo je špatně řidič. Vzhledem k celkovému vyznění článku bych tipoval spíš toho řidiče, tzn. chci naplivat na škodovku, tak to udělám a když s autem jedu, budu dělat záměrně věci, aby to auto vypadalo co nejhůř. Argument o velkém kufru mi to jen potvrdil.

                    1. Vyjadrím sa len k bodu číslo 1.)
                      Neviem ako to máš ta (alebo väčšinový zákazníci), ale ja na webe výrobcov či predajcov motorových osobných vozidiel vždycky tápam.
                      Veľmi rýchlo si totiž viem prehliadnuť fotky vozidla v totálnej plnke a pri tom zavádzajúci (klamlivý) údaj o cene ťi spotreba: „Už od 13 990 Eur“ „Len 5,32698 L/100km“ atď.. Majú to tak všetci – naklikáš si v konfigurátore auto podľa obrázku a zrazu si pomaly na dvojnásobnej cene. Ďalej sa rýchlo dozviem o všetkých pre mňa nepotrebných veciach – veľkosť displeja infotainmentu, asistentoch. asistentoch asistentov, farebných kombináciach, lampičkách v kufri, miestach na PET fľašky, atď.
                      Ale trvá mi ozaj dlho (ak to teda vôbec niekde majú uvedené) aby som sa dozvedel o koncepcii motora, jeho výkone či nedaj satan o krútiacom momente. Nehovoriac o krivkách výkonu a krútiaceho momentu. A keď ešte chcem vedieť akú to má napr. automatickú prevodovku, alebo ako je riešený pohon 4×4 tak to sa potia predajcovia na predajni ako v saune.
                      Takže takéto informácie síce nie sú na žalobu (na to si dávajú kurva pozor) za klamlivú reklamu ale pre mňa sú tie informácie väčšinovo na hovno. Ale je dosť možné, že som divný a vôbec nepasujem do škatuľky bežný zákazník.

                    2. K té „ceně od“ je taková legenda, že to je úplně základní holo-auto, které ale ještě nikdy nevyrobili. Ale kdybys ho chtěl, tak ti ho vyroběj. Na zakázku. Za příplatek :-D

      2. Mě zase přijde nesmysl v dnešní době utrácet desítky tisíc za vestavěnou offilne navigaci, když mám ten chytrý mobil, který na tu barevnou obrazovku připojím přes Android Auto nebo Apple CarPlay a mám online navigace.

        1. Pochopil jsem autorovu výtku spíše obecně ve stylu: proč je centrem toho auta megadisplej na kterém vlastně ale nic není? Vidím to úplně stejně, přítomnost velkého displeje mi dává smysl zejména nebo spíš možná jen pro navigaci. Nebo je v tom televize? Nebo proč to tam vlastně vůbec je?

          1. Integrale: předně je to tam proto, že je to cool a že je levnější to narvat všude, i tam, kde nebude navigace (věc SW). Současně pokud to má Android Auto, tak tam prostě připojíte mobil a navigaci máte na displeji taky, ne? Já mám v autě navigaci, ale stejně jezdím na Waze přes AA. Naopak bych s chutí tu vestavěnou oželel, je mi k ničemu. Že by ale kvůli tomu byl k ničemu i ten displej? To přece vůbec nedává smysl.

          2. Já bych to rozdělil.
            Velký displej na který se vejde více informaci a lze použít přes AA (ACP) s mobilem je rozhodně fajn. Může tam být větší text, logičtější grafika dá se s tím pracovat tak aby to bylo užitečné.
            Ovšem pokud je velký displej znásilněn k tomu aby se většina až všechny ovládací prvky staly dotykovými právě přes ten displej (kdo sakra chce ovládat sílu ventilátoru na dotykové ploše na tenké lajně…), tak to je na nakopání do … a to se bohužel děje až neskutečně zvráceným způsobem.

            1. A nemecký súd potrestal majiteľa Tesly, že si na displeji svojho baterkáča počas ďažďa nastavoval intenzitu stieračov a nevenoval sa riadeniu a zliezol s autom z cesty do priekopy.
              Veľký displej je ozaj dobrý na to aby tam bola navigácia a nie aby sa stal stredobodom ovládania celého vozidla.
              Pre mňa je veľký displej v aute bez navigácie asi ako situácia, ktorej som kedysi čelil: dostal som firemný smartfón Nokia Lumia 900 s Windowsphone operačným systémom, ale mal som len hlasový paušál. Takže buď som niekde visel na WIFI-ne, alebo mi krám bol totálne na hovno.

              1. Když mně dali t.č. windows phone, tak jsem ho zahodil do šuplíku a firemní SIM kartu si dal do svojeho dual-SIM dumbphone. Dva roky na to šel celý Windows phone systém do háje, šéfka asi musela litovat vyhozených peněz za telefony pro celou firmu… ale to už jsem tam nebyl.

                1. Prvý deň sa to javilo ako OK zariadenie – predsa len aká taká intuitívnosť v tom bola, druhý deň to bolo také už nemastné-neslané a ke´d som na tretí deň našiel manuál na dve A4 strany pojednávajúci o nahraní nejakého vlastného zvonenia (nejaká pesnička, vlastný prd atď.) tak to už bol definitívny klinec do rakvy….. A SIM-ka šla tiež do mojeho tlačitkového mobilu a bolo vybavené. Nehovoriac o tom, že ten smartfon trebalo každý deň nabíjať, nefungovala tomu ich najväčšia pýcha v off-line móde (navigácia) a ešte zopár nezmyselností.

  6. V Praze na letišti půjčujeme BMW X1 nebo X2, tuším u Europcar. Akorát si půjčuju automat a nevím, jestli mají manuál. Normálně řídíme vlevo a v ČR je dost velký stres řídit v protisměru, řazení na druhé straně by byl jen další stres navíc, člověk pak první hodinu pořád otevírá okno, když chce řadit.
    Je to sice malé auto, ale aspoň si autor nebude stěžovat na velký kufr :-) Jinak infotainment BMW taky není bůh ví co na ovládání. Jinak by taky měli mít BMW 5 Series, ale to se mi nepovedlo ulovit.

    1. :)) jo, pětková báva tam měli, velká zlá a černá. Je to škoda, že ty půjčovny nejedou aspoň základní rozmanitost. Jak píše Filatura pode mnou, třeba nějaký ty blbý Toyoty kdyby tam měli. Takovou Corollu bych si hned vyzkoušel, abych věděl, jak to jezdí. Nevím, Suzuki Swift, Mini Cooper, Fiat pětistovku. Aut se ještě nedávno dělalo jako sraček. A oni mi dají na výběr škodovku, nebo škodovku, případně taky škodovku, pokud nechci VW Transporter nebo jezdit s „executive car“. Nejsem vůbec executive.

      1. Autopůjčovna na letišti asi nepůjčuje auta, aby lidi věděli, jak se s nima jezdí. Půjčují auta, aby měli lidi čím odjet z letiště.

        Když jsem si půjčoval auto na dovolené, chtěl jsem prostě auto, abysme přejeli ostrov napříč, velikosti aut byly odstupňované podle ceny, ale jestli přijede toyota nebo nissan, to bylo překvapení. Auto nás dovezlo tam i zpátky, účel splnilo.

        Až budu chtít vědět, jak se s nějakým autem jezdí, objednám se na nějakou testovací jízdu v autosalonu. Nebo si v půjčovně poručím konkrétní auto a předem si domluvím, že ho fakt maj a fakt mi ho přistaví.

      2. V malých SUV jako je ta X1 mají na výběr. Měl jsem tam jednou půjčený Peugeot 2008 a není to špatné, na pojíždění po dovolené. Jakousi Toyotu jsem tam taky půjčoval, nevím, jestli Corollu, ale něco v té velikosti. Moc to nejelo, co si pamatuju.
        Občas taky půjčuju z letiště Vídeň, a tam mají pravda výběr větší.
        Co oceňuju je, že ty auta jsou většinou v plné palbě, takže si můžu vyzkoušet všelijaké ty asistenty a automaty, abych věděl, co si nekoupit, až budu zase kupovat auto. V té X2 byl aktivní lane assistant, který uměl na dálnici v zácpě řídit sám, ale bylo to tak nepoužitelné, že bych za to rozhodně neplatil.

      3. Konkrétně Enterprise/Czechocar by na letišti měl mít Toyoty, případně i Opely, dříve tam byly také Peugeoty. Na Mini si nech zajít chuť, pokud stojí půlroční operák na Mini cca 35 tisíc, na Fabii 2, na Octu 3, na Lexus RX 9, tak ti nikdo Mini nenabídne.

        1. Jo a ještě, autopůjčovny vesměs neoperují s konkrétními auty, tam to stojí a padá na třídě vozu, potom se řeší, pokud se tomu fakt nedá vyhnout, požadavek MT/AT pokud jsou obě varianty k dispozici a pokud klient vysloveně trvá na jedné z nich (i tak je velmi časté, že s někým, kdo se bojí s AT a trvá na MT se udělá školící kolečko a narve se mu AT). Objednávky se berou v první řadě ty, které se díky korporátním smlouvám nedají odmítnout, pak následně, které se odmítat nevyplatí (např. pojišťovnu sice lze odmítnout, ale pak už nebudeš nr. 1 v dané lokalitě, ale třeba až druhý nebo třetí, koho osloví), zbytek volných aut se prodá třeba asistenčkám a pokud i tak nějakou náhodou někde zbyde nějaké nevytížené auto, tak se šoupne turistovi. No a nejdřív se nabírají objednávky, pak se shání auta, tedy jak se někde vrátí auto, třeba dříve, než se čekalo, tak se pronajme při první příležitosti, která se namane. No a čeká se na takováto vrácení vesměs pořád a tím se to lepí, pokud to nakonec nevyjde, půjčit si pár aut na vykrytí je otázka cca 2 hodin max. Tedy představa, že si vyberu auto a ono pro mě bude za měsíc připraveno, je naivní (pokud tedy neodebírám více aut na dlouhou dobu a neplatím víc, než je běžné).

  7. Článek je vyhrocenej do hroznýho dramatu, ale až moc. Zrovna na pražským letišti v půjčovně jsem dělal. Karoq bylo první 1.5 TSI, ke kterýmu jsem se dostal, a když to bylo auto v manuálu a nebylo dušený mezi 1200 a 1700 otáčkama jako když řadí DSG, docela mě ta jízda na takovou pixlu překvapila. Má to podle mě tak nějak moderně „uhlazenej“ průběh, až tedy někdy od těch 1700 otáček, ale proč budu benzinovou patnáctistovku držet v takovejch otáčkách.. Za mě ale příjemnejší projev, než třeba 150 koní v 2.0 TDI, ale pořád to nemá na projev 150 koní řadovýho šestiválce v E46. Celkově si ale myslim, že s tim Karoq jede slušně.

    Taky bych neřekl, že by se s autem nedalo jet víc jak 120, sice teda při „letištním losím testu“ – což je projetí kruháče při příjezdu na letiště rovně rychleji, než auta, co ho objíždí na bypassu, je trochu kroucení a náklon cítit, ale asi jsem se ani nikdy nedostal na hranici, kde by mi pomáhaly asistenty.

    Pak je tam taky nesoulad, že na výjezdu z letiště, když chci na D0 nebo Evropskou, jedu bypassem kruháče, případně prvním výjezdem. Rovně se jede akorát tak na Tuchoměřice, nebo na D7 na Kladno. Ale hejt pěknej.

    Jinak půjčovny mají (nebo měly, jsem odtud pryč 2 roky) tak ze třičtvrtě Škodovky, objeví se nějaký Toyoty/Lexusy, jediný zajímavější má myslím jen Europcar a Sixt, tam jsou nějaký BMW a Mercedesy. Jinak v rozmanitosti aut celkem bída.

  8. Ze srandy jsem si zadal do vyhledavace Letiste Praha.
    Naslo mi to i jeden Civic, za 1669 Kc, cenove stejne jako Fabia Combi.
    VW Polo je uz za 2000, Stary predvaceliftovy Focus 3 nekdy z roku 14 za 2200.
    Cena je imho hlavni a jediny duvod preference onoho Civica.

    Pricemz onen letity Focus ma u zakazniku popularitu 8.9/10, Civic ma 8.5/10
    Pujcovna vubec nespecifikuje motor, odhaduju to v teto cenove relaci na onen hondi litrovy trivalec, coz veru neni zadna hitparada.
    V porovnani s 1.5TSI je to naprosta tragedie.

    Napsat tenhle clanek muzelo dat tolik prace, pritom uplne nahovno…
    Kdyz uz chci psat hejty, musi to mit nejakou uroven. Tohle je smesne.

    Chlap dostane z kapacitnich duvodu lepsi auto nez nejlevneji sockoverzi co si objednal, v pujcovne odpovodajici cenove Fabii, a este vede kecy…

    1. Ja si to bookoval hodne predem, v dobe nejtvrdsi koronademence, a ceny byly jeste nizsi nez ted. Toho Civica jsem (mel mit) na vikend za 22 CHF. A opravdu mi rikali ze mam byt rad, ze mam Karoqa, ze to jsou jako na me hodni! Ale jestli jde o to, ze jsem socka, to nemam problem potvrdit, mate pravdu.

  9. 1. auto z půjčovny je samostatná kapitola a těžko srovnávat třeba s autem soukromým. Asi bychom měli stanovit nějaké kategorizace, jako půjčovny, operáky, korporátní služebáky a normální auta. U těch prvních kategorií auto není dopravním prostředkem, ale kapitálem, a u kapitálu platí, že se tvorbou důchodu neopotřebovává. Z toho důvodu zásadně nikdo nedělá vůbec nic, co výslovně nepředepisuje návod k údržbě. I kdyby rozvodový kolo bylo čtvercový (třeba vlivem zavedení samokontroly, kterou kdysi v rámci pokroku zavedli v AZLK), tak tam zůstane, protože v manuálu o výměně rozvodovýho kola není slovo. Je sice s podivem, že někdo dokáže z auta udělat vrak za 3 000 km, ale zažil jsem už i kratší doby (cca 4,75 hodiny).

    2. zapoměňte na turbolag, pokud si po tím budeme představovat totéž, co to slovo znamenalo, když vzniklo: tedy prodlevu nástupu turbodmychadla (neschoností vyvinutí dostatečného proudu spalin) po jeho zastavení vlivem nahromadění stlačeného vzduchu mezi kolem kompresoru a škrticí klapkou. U tohoto motoru je jednak tlak od kompresorového kola v případě zavření škrticí klapky prakticky ihned odveden a hlavně to turbo je tak malé a má tak malý moment setrvačnosti, že jej roztočíte silným fouknutím. Tím, kdo rozhoduje o tom, zda motor bude akcelerovat, decelerovat nebo se flákat nejste Vy jako řidič, ale výhradně řídící jednotka. V tom spíš bude jádro té frustrace. Pokud přehrajete mapy řj, budete se možná divit, jak ten motor hezky pojede (sice ne dlouho, ale to jste díky logu na kapitě mohl předvídat).

    3. je pravdou, že mám z celé podvozkové produkce, a to poslední dobou už zdaleka nejen VW, podobné pocity. Zdá se, že si konstruktéři v rámci předstírání ochoty vozu měnit směr jízdy (což je na autě jedna z nejdražších věcí) všimli, že nejochotněji mění směr jízdy auta rozbitá. Proto zjevně páchají zejména zadní nápravy coby velmi volné vlivem úmyslných vůlí v uložení, což na hladkém povrchu skutečně vytváří (částečně falešný) pocit, že vůz ochotně mění směr jízdy. Pokud ale povrch není ideálně hladký, vůle se začnou projevovat zejména vznikem různých bočních sil, které na karoserii vozu působí v různých směrech a na základě sčítání vektorů dokáží vytvořit i v 35 km/h z nového vozidla totálně neovladatelný křáp. Podobného efektu se dříve dosahovalo po cca 25 a více letech zpuchřelými a popraskanými silentbloky (zejména třeba na zadních Phersonech, pokud se urval horní gumový úchyt v ložisku, se vůz začal na rozbitých úsecích chovat podobně; rozdíl byl ale v tom, že tehdy to bylo rozbité až po desetiletích brutálního opotřebení a zejména zimními povětrnostmími vlivy, zatímco dneska Vám to automobilka rozbité naservíruje už z výroby bz ohledu na absenci zimního období). K tomu připsívají i požadavky na minimální přenosy vibrací a hluku od podvozku do interiéru, které si vynutily velké a měkké silentbloky, které se však velmi brzo opotřebovávají a je nutná jejich neustálá výměna (prakticky každoročně). Na druhou stranu je pravdou, že dnešní nové tlumiče do značné míry tyto vlastnosti umí posbírat a eliminovat, což je zase plus. Každopádně dá se očekávat že to bude s přibývajícím časem stále horší/lepší (záleží na osobních preferencích, v 90. letech bylo např. takové podivné období, kdy třeba nabouraná auta byla dražší než ta nenbaouraná…). Jak jsem zjistil, většině lidí to totiž vůbec nevadí, resp. nemají pocit, že by to mělo být jakkoli jinak (a i na tomto webu jsem v doskusi opakovaně pokládat otázku, zda to uživatelům nevadí) a dávají přednost tomu nepřenosu informací od podvozku do interiéru před jízdními vlastnostmi. A pokud to zákazníci takto chtějí, je logické, že jim výrobci vychází vstříc (a nás, kterým to skutečně vadí, je rozdýchávat staré křápy).

    1. Diky.
      K tem silentblokum, jedno auto v rodine mame manzelcino i20 co si kupovala nove v r. 2016 a moc nejezdilo. Podvozkove to fakt neni Alfa :) ale jako nove se to auto chovalo docela stabilne. Ted po 4 letech a 46 tkm to je pri vyssich rychlostech nejiste, gumove, a bezpecny limit jasne lezi nekde u 130 kmh. Dle toho co pisete to neni zadne prekvapeni, kosti stabilizatoru a silentbloky tam mohly byt za tu dobu uz alespon jednou menene, a nejsou. Oni mi je asi nevymeni zadarmo jen proto, ze je to furt v zaruce :) a platit to tady v CH ze sveho nema smysl, auto proste pujde na protiucet. A kdyz uz jsme do toho, Integrale, doporucte nejaky novy compact car :)

      1. Na díly, u kterých by to člověk potřeboval, se samozřejmě, jak píšete, záruka zásadně nevztahuje :-( I když byly doby, kdy takové programy existovaly, ale bylo to hodně drahé a v ČR jsme takto v 90. letech prodali snad do 5 aut. Dneska to opanovaly operáky, které jsou sice mnohem dražší a záruky neposkytují, ale holt je to tep doby.
        Před x lety byl údaj o záruce spíš jaksi navíc, protože výrobce garantoval, že se auto nerozpadne. Dneska je to důležitý údaj kvůli všem těm digitálním hračkám, která auta obsahují, a u nichž je záruka klíčová věc.
        Jinak s tím výběrem auta díky za důvěru, ale přiznám se, že nerad něco doporučuju, protože každý člověk má přecijen svůj žebříček hodnot a nerad bych ten svůj někomu vnucoval. Dřív jsem doporučoval lidem udělat si tabulku s požadavky a jejich vlastní výběr, k němuž jsem napsal nebo řekl třeba nějaké svoje poznámky. Ale poslední leta už ani nemám relevantní informace, protože jednak už nemám kontakty v redakcích časopisů ani v servisech, takže se svezu jen občas s něčím spíš náhodou, a jednak mě nová auta tak nějak až na výjimky už moc nezajímají, takže to ani nestuduju. A navíc jsem zaujatý až zaslepený :-)
        Tudíž Vás raději zklamu a řekněme, že obecně můžeme třeba probrat nějaké tipy, které máte, a pokud budu vědět, něco k tomu mohu napsat. Holt stáří…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017