Test: První seznámení s chevroletem niva

Featured Image

Moje obliba amerických a ruských vozů je všeobecně profláknutá, takže moje představa – mít v garáži najednou chevy a ladu (a platit pokud možno jedno povinný ručení) je celkem dedukovatelná.

O chevroletu-Niva jsem už jednou obšírně psal, ale přesto, že jsem se tehdy snažil sehnat co nejvíce objektivních informací, bylo to pořád vyprávění takříkajíc z druhý ruky.

Za prvé bych rád uvedl na pravou míru název „chevrolet“ – tohle auto je skrz na skrz ruský se všemi ctnostmi a nedostatky z toho vyplývajícími. Kromě nějakých krabiček BOSCH, posilovače ZF, a vstřikování od oplu (narozdíl od samary, kdy je na některých komponentech napsáno „made in usa“) vyráběného v rusku je to
rusák jak poleno. Jak všichni doufám víme (nebo alespoň tušíme) Lada (VAZ) tohle vozítko kompletně vymyslela, ale pro nedostatek financí se dala do holportu s GM a Evropskou bankou.

První dojem, který jsem z nový nivy měl bylo, že je to trochu vyšší osobák-pětidveřovej hatchback. To auto je v reálu menší než na fotkách ! , na druhou stranu rozvor skoro 2,5 metru a délka přes 4 metry naznačuje že to není žádný prcek.  V kabině jsem nečekal žádný dřevo a kůži, ale jak jsem tam taky našel – bytelné
šedé plasty s přiměřenou trochou textilního čalounění ve dveřích. Posunul jsem si pohodlnou sedačku původem ze samary (má jen poněkud vylepšené obšití a ovládání opěráku na vnitřní místo vnější straně), sklopil trochu níž volant a přenastavil elektrická zrcátka. Palubní deska  také neoplývá žádnou extravagancí, ale mě osobně otáčkoměr, tachometr, teploměr a ukazetel paliva v logickém uspořádání stačí.  Docela mě zaujal klíček zapalování, který sice vypadá stejně jako starý klíček od samary, ale odemyká i centrál  dveří a navíc v sobě má bezkontaktní „odmykač“ imobilizéru. Dále se mi líbí velice dobrý výhled do všech stran (mnoho současných osobáků je na tom s výhledem mnohem hůř), společně s čitelnou siluetou auta a rozumnými rozměry, takže parkování či výjezd z řady je naprosto bez problémů. Zpátečka je narozdíl od samary umístěna „od sebe a dozadu“ a je na ní nutno vynaložit trochu více síly (asi jako ve fábii) ale ostatní kvalty jsou krátké, lehké a přesné. S pedálama (narozdíl například od nového golfu) taky nebyl žádný problém takže jsem pod plným plynem vyrazil na „test“. NIVA s motorem 1.7
není žádnej trhač asfaltu (asi jako fabia 55KW) takže žádný zdvihání předku, ale výjezd na hlavní s hustějším provozem vám nezpůsobí žádný trauma. Hluk motoru a hlavně od převodovek je trochu vyšší než u osobáku a hluk ruských pneumatik je také slyšet (jako by jste nazuli zimáky) – na druhou stranu v lehkém terénu a na horší silnici asi odvedou dobrou službu.  Provedl jsem několik základních manévrů jako je „brzdanapodlahu“, „plynnapodlahu“,  slalom (vyhnutí se díře) , a přešel na osmičku mezi kužely (pohozenými pneu), rojezd s plným plynem na písku, až po výjezdy, sjezdy a boční náklony. Vyšší světlá výška sice v „osmičce“ pod plynem auto trochu naklonila, ale NIVA stopu držela příkladně a odmítala se dát urvat. A i při všech ostatních manévrech se Niva chovala velice slušně.

Bohužel nebyl k mání žádný hrubý terén takže tím jsem projížďku ukončil.  Vyzkoušel jsem si ještě zadní sedačky – na kterých skutečně mohou sedět 3 dospělí lidé a to i když by někdo chtěl posouvat přední sedačky až dozadu a zkontroloval nevelký kufr.

V Nivě tak můžete opravdu získat dvě auta za cenu jednoho – pohodový osobák i opravdový offroad, který si s největší pravděpodobností dá mnoho „rádobyoffroadů“ k svačině.


08.08.2004 Flipper Tom
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
219x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!