Test: Obytný Fiat Ducato aneb infekce karavaningem - zpět na článek

Počet komentářů: 26

  1. Dekuji za obsazny a ctivy clanek. Kdyztak piste dal.

  2. krásné povídání začínajícího nadšence :-)
    přidám pár svých poznatků – snad se budou hodit. Cenu dovolené poměrně úspěšně zvyšuje představa okolí, že majitel je bohatý, proto sazby za parkování, vjezd … atd jsou citelně vyšší než za auto. Nemluvě tedy o spotřebě na delších trasách.

    Při dělení aut nezazněl jeden parametr – 3,5t – část aut se do této hmotnosti vejde, což znamená že papírově je to osobák se vším všudy, tedy řidičák, vjezdy do měst, vjezdy na P obchoďáků, dálniční známky. Nevýhodou je že se do toho prodávané modely obtížně vejdou. V nabídce najdete auta označená < 3,5t která mají pohotovostní hmotnost klidně pře 3300 kg – to už je pak jen na hubenou manželku. Už dnes není problém být "zvážen" a platit citelné pálky za přeložení.
    Auta nad 3,5t znamenají jiný řidičák, mnoho omezení vjezdu a dálniční "krabičky" pro spoustu států.

    jízdní vlastnosti – obytka je širší než původní Ducato na původním podvozku – tedy se více naklání. Řeší se to až 5cm podložkami které rozšíří zadní montáž kol. Dále se vedle pružení montují vzduchové měchy, nastavením tlaku se pak odlehčí zadnímu pružení a zvedne se zadek. Oboje dost pomůže a zklidní jízdu.

    Lípnout na střechu solár a případně doplnit druhou baterku do nástavby je na delší cesty užitečné. Někteří vozí centrálu. Někteří investují do Efoy.

    STLP – tedy vyhrazené parkování třeba v DE často "obsahuje" ubytovací poplatek = což znamená slevu na muzea, termály atd.
    Začínají se také množit nabídky hospůdek k přespání na jejich v noci prázdném P, většinou za tichého předpokladu, že si dáte alespoň pivo :-)

    Pište si deníček, mít svůj seznam vhodných míst na spaní je nedocenitelný ….

    a ať to šlape a jede

  3. ještě jeden parametr ta auta mají – „zimní výbava“ – to je příplatková věc, jde o zateplení vodního rozvodu a odpadní nádrže. Pak to dovolí zimní kempování. Většina lanovek toleruje stání na P, neb jinam než na lanovku pak stejně nepůjdete. Na čumák se šije deka, či se plechová prosklená kabina odděluje od interieru závěsem, případně na zipu. To je hlavní rozdíl plněintegrovaných aut, že mají izolační sendvich i na čumáku a pochopitelně i širší zevnitř.

  4. Tech info: motory 2,5D 2,5TD a 2,8TD jsou v podstatě shodné a hlavně zaměnitelné, nejjednodušší cestou aby to trochu víc jelo je montáž turbodmychadla. Ty turba jsou s přetlakovou regulací wastegate a nic jiného než mazání a odvod oleje zpět není nutno řešit. Sám jsem do jednoho Ducata foukání instaloval a to dokonce z Peugeota (turbo je rozměrově jiné a bylo nutno dobrousit příruby)Použil jsem origo Fiat intercooler, s těmi hadicemi tlakového vzduchu to bylo trošku laborování ale náklady na instalaci se smrskly do tisícikoruny za jeté turbo a dvou dnů práce. Výroba trubičky mazání a odpadní hadičky, zkrácení výfuku, slícování svodů s dmychadlem a montáž intercooleru s vedením. U normální plechovky se poté projevovala krátká převodovka ale tento neduh by asi obytné auto nemělo.

  5. Překvapila mne ta nízká cena. Loni jsem vyhlížel koncepčně velmi podobné auto – přepravák na dva koně. A tam jsou ty ceny takové rakety, že jsme nakonec přepravu čtyřech koní pořešili velkým přívěsem. Jinak problém hmotnosti je i u těch přepraváků – i ty nejmenší s pouze třímístnou kabinou a bez sedlovny mají prázdnou hmotnost cca 2,4t. A tam už na osádku, cajky a hlavně ty dva koně opravdu moc kg nezbývá – tudíž naprostá většina z nich jezdí přes oficiální hmotnost.

  6. super článek.
    Taky vlastním karavan. Koupil sem ho původně k chalupě, protože se v zimě rychlejc vytopí. Přijedu zatopim, za 15 minut mám 25st. celsia, najíme se uložíme haranty můžu si jít hrát s kamnama v chalupě :-)
    Nakonec sem si ale řek, že když už ten karavan mám, má technickou a všechno funguje, proč ho nevzít někam na výlet :-) A tak se zrodili dovolený ve stylu cikánování po repubice – návštěva kamarádů, příbuznejch a tak.
    Nesnášim kempy, tak stojíme na divoko, buď někde u lesa, v lese, u vody nebo u kamarádů před barákem :-)
    Letošní dovolená 14 denní nás vyšla asi na 3000 korun :-) a to je myslim slušná částka.
    Už sem taky udělal solár, vyměnil všechny 12 V žárovky za LED pásky – prostě si hraju a je to fajn :-)
    Kdo si hraje nezlobí.
    A vždycky mě potěší, když třeba na cestě pekelně prší, že zastavíme, přeskáčeme do bydlíku, uklohníme oběd a kocháme se deštivou krajinou v teple karavanu.
    Snažíme se jezdit i v zimě a je to fakt super.

    groula

  7. Kupovali jsme karavan (přívěs) nedávno, teď o víkendu bylo první testování. Je to taky retro kousek – r.v.88, ale všechno funguje, interiér v super stavu a zatečení jsem zatím nikde neobjevil. Cena byla 67 tis.Kč. Když jsem viděl ceny půjčovného, tak jsem vůbec neváhal koupit něco vlastního, co si zabydlím, vybavím vlastníma věcma a hlavně budu vědět, s čím jezdím. V půjčovnách jsou sice podstatně novější kousky, ale možná budou víc vybydlené než tenhle 28-letý, půjčovna prostě „drobnosti“ neřeší a nebo až po sezóně. Navíc, když ho budu chtít za 3 roky prodat, tak už cena skoro nemá kam spadnout.

    Jak bylo zmíněno v článku, jízdní vlastnosti v nevhodné variantě auto-přívěs dostávaj pěkně na prdel. Mám benzínovej focus 1,6. Že to s tunovým přívěsem nebude žádnej závodník jsem čekal, ale že to bude na nerovných silnicích tolik cloumat autem… to jsem nečekal. Holt lehké auto a delší zadní převis. Co mě naopak příjemně překvapilo, je jízda v zatáčkách – úplně v pohodě, jako bych za sebou nic neměl.

    Spotřeba jde samozřejmě strmě nahoru. Měřil jsem jízdu 80km/h zcela po rovině na tempomat – jenom auto 5,0; auto s karavanem 8,5 :-)

    1. – u pucovanych privesu/bydliku je obvykle tragedie se zaclonkami,sitemi,stolky,… proste vsechno,co je z plastu
      – mit prives skoro stejne tezky jako auto je fakt odvaha. Je dobre zajet pred odjezdem nekam na nakladni vahu a zvazit,kolik ten nalozeny „drobek“ ma.Nezda se to,ale on neni problem tam dolozit treba i pul tuny bordelu,aniz by si to clovek uvedomil.Uvedomi si to pak v prvni hrbate zatacce
      – pozor na celkovou hmotnost,curaci Rakusaci a curaci Nemci velmi radi vazi.Pokuty jsou „ceneny“ dle hmotnosti a znam rodinu,co nechala v Nemecku na vaze 1600 euro.

  8. Ano, velice podobnou evoluci uz mam take za sebou. Jen jsem se, ponekolikaletem pujcovani bydlika, zasekl ve fazi „co koupime sveho“. Ukazuje se, ze idealnim resenim je integral,pricemz v USA delaji paradni kousky za evropske penize (bavim se o jetinach, funglovka pro nas na dve dovolene rocne nema smysl), jen je drobny problem v tom, ze vetsina jich je sirsich o 5 cm, nez dovoluji evropske predpisy (a,bohuzel,po trpke zkusenosti meho kamarada se ukazalo, ze Rakousti fizlove nebyli lini siri bydlika premerit, nasledne zakazat pokracovani v jizde a nechat zaplatit odvoz specialnim vozidlem pro nadmerne naklady). V USA je fura statu,ktere take nedovoluji siri vozidla pres 2,5 metru, nicmene Amici na to serou a jejich fizlove nebuzeruji. U nas buzeruji. Takze musim najit bydlika, ktery se do teto sirky vchazi (par modelu existuje) a pak poridim.

    Kdo nezkusil, netusi. Kdo zkusil, uz chce porad. Neni nad to,kdyz treba jsme hnili v zacpe u Bolzana,zena se zvedla, sla dozadu, udelala kafe a zacala varit obed. Az se to rozjelo, taxem hlasil vetsi zatacky,jinak to zena uzonglovala.Zastavili jsme,nazrali se a jelo se dal…

  9. …pokud ten manžel bývalé majitelky nezemřel zrovna v tom co jste koupil, máte vyhráno… :-) Krása, přeji mnoho šťastných kilometrů!

    1. Predpokladam, ze stastny majitel prohledal i lednici… tvrzeni prodavajici v prosinci „…on se uz od posledni dovolene neukazal…“ by mne nenechalo v klidu :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017