Test: Fulcrum

Featured Image

Takže som, napriek svojej paranoji, prijal výzvu z komentárov a popíšem čo to o jednom fajnom aparáte.

Nerád by som bol obvinený z rusofilstva a pod., nasledujúce vety berte ako triezve zhodnotenie jedného výrobku obdobia studenej vojny ktorý aj v súčasnosti patrí k lepšiemu priemeru toho čo sa nad daňovými poplatníkmi Spojených štátov Európskych preháňa. Berte to tak že viem o čom hovorím a nemám to len z rozprávania.  8-)

Aby nedošlo odborníkmi na letectvo k napádaniu autora z neodbornosti, upozorňujem že článok je písaný voľnou formou a nakoľko ho dám do sekcie Auto, tak je písaný „automobilovou“ terminológiou.

MiG-29 Fulcrum … pozostatok studenej vojny, podľa poučky – „frontový stíhač na vybojovanie vzdušnej nadvlády určený primárne na obranu bodových cieľov“. V normálnej reči povedané je to spotrebný letecký materiál určený do prvej línie na obranu „high-value targets“ ako sú elektrárne, letiská, HQ a priamy kontakt so stíhačmi nepriateľa. Presne v duchu ruskej poučky – kvantitou prebijeme kvalitu. A tu nastáva prvá zmena. Napriek úsiliu dozorujúcich súdruhov a rôznym nátlakovým pracovným podmienkam v ZSSR 70-80-tych rokov sa podarilo konštruktérom vyrobiť lietadielko ozaj kvalitné.

Veľmi zhruba história typu – prototyp 1973, prvý sériový kus 1978, odvtedy veľa rôznych verzií v mnohých krajinách sveta. Konštrukčne prvé ruské lietadlo, ktoré aj pekne vyzerá. Design nadčasový, z čoho ťažia ešte aj dnešné verzie s full-glass cocpitom a najmodernejšími vychytávkami ako je vektorovaný ťah a pod. Bodyframe je zmesou duralových a titánových zliatin s dosť výrazným (na 80-90. roky) použitím kompozitných materiálov, takže žiadna hrdzavá guča.

Motory sú niečo čo ešte dlho bude západ doháňať a to aj napriek dôkladnému masírovaniu svojich daňových poplatníkov masívnymi platenými reklamnými článkami v odborných časopisoch aj magazínoch pre gazdinky. 2 x 81 kN na plnej forsáži (prídavné spaľovanie) a pomer ťah/hmotnosť 1,15…tzn. o 15% väčší výkon ako je vlastná hmotnosť lietadla dovoľuje lietadlu robiť psie kusy. Spaľuje letecký petrolej a ekonomika prevádzky je virtuálny pojem pretože tri tony paliva sa dajú spáliť (doslova) za cca 15min., v režime blízkom pracovnému režimu prietokového ohrievača, ale aj za hodinku letu. Ako value pack je možné zakúpiť externé palivové nádrže nesené pod trupom a krídlami alebo dosiahnuť vytrvalostnú a doletovú nirvánu zabudovaním systému na plnenie paliva za letu a ukájať svoje sexuálne fantázie zmyselným zasúvaním spomínaného zariadenia do lietadla-tankera.

Výkon by sa dal označiť automobilovou frazeológiou za „viac ako dostatočný“. Pre predstavu, zrýchlenie na plnej forsáži z 0-260 km/h na dráhe 250m…cca 3,46 s.(z 0 na 260 km/h)…tomu sa vraví jazda… Maximálna rýchlosť 2.450 km/h. Rýchlosť na pristátie cca 300 km/h. Hmotnosť –  min.11.000 kg, max. 18.000 kg.
O spomalenie sa starajú „niekoľkokotúčové“  brzdy s ABS. Na zvýraznenie účinku môže jockey použiť po pristáti brzdiaci padák. Pneumatiky sú  „all-season tubeless type“.

Letové vlastnosti ťažia z už spomínaného návrhu trupu a jeho aerodynamiky, kde končí aerodynamika tam začína brutálna sila motorov. Samozrejme existuje hranica, ale oproti iným lietadlám je výrazne posunutá a skôr zapracuje váš pud sebazáchovy ako napr.obmedzovač max.uhla nábehu atď.

Trošku rýchlej auto-terminológie :

Lietadlo disponuje  vychytávkami ako je autopilot, rádio(-stanica), GPS navigácia + rôzne iné  navigačné systémy, klimatizácia(manuálna), palubný počítač, výškové nastavovanie sedadla(elektrické) a  pedálov nožného riadenia(manuálne), štvorbodové upínacie pásy. Nakoľko deformačné zóny sú u lietadla nezmysel a pri dosahovaných násobkoch preťaženia by sa prípadný ABG na signál snímačov nafukoval a sfukoval rýchlejšie ako balónik vyrovnávania tlaku zdravotného kyslíka ťažkého astmatika na  ARO(JIS), stachanovci použili na riešenie prípadných krízových situácií katapultážnu sedačku s charakteristikou 0/0 t.j. katapultáž v nulovej výške pri nulovej rýchlosti. Tá dostane pilota do bezpečnej vzdialenosti od vzniknutých neriešiteľných problémov, ako to rusi viackrát názorne predviedli na rôznych leteckých dňoch so spoľahlivosťou na západ od Volgy nevídanou.

Zaujímavou vecou  je režim autopilota umožňujúci automatické pristátie aj keď súdruh nedomyslel, napriek plnej automatike systému, ovládanie motorov automatikou a to zostalo manuálne. Otváranie a zatváranie kabíny sa deje stlačeným vzduchom. Sranda je že aparát disponuje aj „spätnými“ zrkadlami a to tromi, ktoré slúžia takmer na to isté na čo v aute okrem cúvania.

K zbraňovému systému sa vyjadrovať nebudem, zostaneme pri tom že je „výrazne dostatočný“ zahŕňajúci rádiolokátor, infračervený zameriavač, prilbový zameriavač a rôzne typy riadených rakiet.

Výraznou charakteristickou črtou tohoto výkovku je jeho odolnosť voči nepriaznivým prevádzkovým podmienkam a opotrebovaniu. Bol totiž navrhnutý ako bojovník do podmienok od – 40° C  do + 40° C a nakoľko sa rátalo s použitím na rôznych „obsadených“  frontových letiskách disponuje napr. fíčurou – nasávaním vzduchu do motorov z hornej časti trupu, pričom hlavné vstupy do motorov sú automaticky uzatvorené čím odpadá nutnosť aby vzletovú a rolovaciu dráhu pred každým vzletom prechádzala a čistila rojnica G.I.Joe-ov prevažne afroamerického pôvodu ako to vídavame na leteckých cvičeniach pri používaní sofistikovanej a ospevovanej techniky pod kódom F-16 Fighting Falcon….Vždy ma pri tomto napadne dokument z Discovery kde MiG-29 po poodbíjaní cencúľov(cencúľ=rampouch) z nábežných hrán krídel a ofúknutí teplým vzduchom roluje na vzlet „kdesi na severe USSR“, po rolovacej dráhe „vytvorenej“ z panelov, spomedzi ktorých trčia meter vysoké kusy miestnej, blízkou základňou atómových ponoriek ovplyvnenej, flóry.

Nakoľko cyklus „garančných“ a „pravidelných“ prehliadok je po 100, 200 atď. letových hodinách, výsledkom je na priemerný vek cca 10-15 rokov výnimočne dobrý  technický stav. Tejto starostlivosti zodpovedá cena letovej hodiny cca 500.000,- slovenskokreditov, z čoho vyplýva nevhodnosť daného približovadla ako druhého motorizovaného prostriedku do rodiny. Nadobúdacia cena ojazdených kusov na svetovom trhu začína od 500.000.000,- SKK.

Je jasné že na trhu sú aj lietadielka ktoré už sú výrazne lepšie aj výkonovo a výrazne lepšie aj po stránke avioniky a zbraňového vybavenia, ergonómie kokpitu atď, ale opisovaný aparát ma stále vysoký image factor a taktiež, a čo je podstatné, vysoký JOY factor.
 
V krátkosti a v medziach uvedomovania si prítomnosti Veľkého brata je to asi všetko čo sa v rýchlosti dá o tejto pracovnej pomôcke starnúcich idealistov ktorým je práca koníčkom povedať a napísať.
 


16.12.2005 headshot69
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
295x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017