Test: Citroen XM

Featured Image

Pre niektorých možno odpudivé pre iných zase príťažlivé auto, ktorému sa však rozhodne nedá uprieť jeho osobitnosť.

Hneď v úvode by som chcel napísať že XMko ktoré momentálne používam je už moje druhé takže skúseností mám s týmito vehiklami celkom dosť. Pohľad verejnosti na tieto limuzíny je naozaj dosť rozdielny, takže niektoré časti tohto článku sú písané pod vplyvom môjho čisto subjektívneho názoru, takže ma za ne prosím neukameňujte.

Na začiatok trocha teórie. Auto sa začalo vyrábať od roku 1989 do 2000 ako nástupca modelu CX. Za tento čas ich vyliezlo z výrobnej linky okolo 330 tisíc . Aj keď si to mnohí nemyslia, na koniec 80tych rokov to bola skutočne prevratná novinka s kopou nových technológií a tak logicky nasledovalo to, že v roku 1990 bolo XMko ocenené ako auto roku. Auto je síce v mnohých častiach totožné s Peugeotom 605 na ktorý som už kdesi na tomto webe videl recenziu. Líši sa však dvomi dôležitými vecami. Tou prvou je hydropneumatické odpruženie, riadenie a brzdový systém. Tým pádom má Citroen oproti Peugeotu zhruba o 30 percent dielov navyše. A tou druhou je originálny avantgardný design, ktorým sa budem zaoberať neskôr.

Moje terajšie XMko má túto konfiguráciu: klasický liftback (existuje ešte kombi-break ale pohrebnú službu zatiaľ nezakladám takže túto verziu nepotrebujem a osobne myslím že vyzerá dosť odpudivo), rok výroby 1991, motor 2.1 Turbo D12, najazdené podľa tachometra cca 190 000 km čomu samozrejme môže veriť akurát tak naivný blbeček.

Exteriér:

 Z vonku auto zaujme predovšetkým brutálnou hranatosťou. Kto by chcel na ňom nájsť nejaké guľatiny v štýle kórejských zlátanín má proste smolu. Na dnešnú dobu to už pôsobí trochu zastaralo. Predku dominuje klinovitý čumák s úzkymi svetlami, zadná časť je zase vyššia zakončená piatymi dverami s originálnym spojlerom. Osobne preferujem hlavne 5 dverovú koncepciu kvôli lepšej využiteľnosti kufra. Mal som raz to potešenie nakladať veci do pseudomafiánskeho wagenu Alfa 164, kde bol síce kufor ako krava, ale ten otvor bol robený zrejme len na nakladanie dvoch naporcovaných mŕtvol lebo cez všetku snahu sa nám do neho nepodarilo narvať ani priemerne veľký televízor. Čo sa týka dverí na XM sú dostatočne veľké takže ani pri svojej relatívne nadmernej výške a hmotnosti nemám problém s nastupovaním. Dookola nich sú natiahnuté celkom hrubé plastové lišty a teda riziko že auto omláti nejaký buran dverami svojho žigulíka je relatívne malé. Vonkajšie rozmery sú 4709x1973x1392.

Interiér:

Pri pohľade do vnútra má človek pocit, že by sa tam mohlo ešte jedno celé auto vopchať.
Presne tak ako celé auto je aj táto časť totálne hranatá. Od face liftu v roku 1994 nastala zmena a interiér prešiel komercializáciou a poriadne sa zaguľatil, ale podľa mňa sa už k vozu vôbec nehodí. Prístrojovka je síce prehľadná a sú na nej všetky potrebné veci ako : tachometer, otáčkomer aj s otáčkami turba, palivomer, teplota a hladina oleja. Má to však jeden háčik. Žabožrúti nejako nedomysleli podsvietenie, ktoré je riešené tými malými  zasúvacími žiarovičkami. Tie sa majú samozrejme tendenciu zakaždým vypáliť a môže sa teda ľahko stať, že v noci namiesto budíkov uvidíte prd. Sedačkám by som mohol uprieť jedine fakt, že sú príliš mäkké, ale prdel do nich parádne zapadne a miesta je na nich skutočne nadbytok. Ja mám verziu v koži a tak ani opotrebovanie nie je po toľkých rokoch veľmi poznať. Aj keď sadnúť si na ne pri vonkajšej teplote +40 stupňov je adrenalínový šport.

Motor:

Vôbec nepochybujem že sa tu vyskytnú ohlasy typu, že jazdím na kombajne alebo inom hospodárskom stroji pretože mám diesel.  Proti tomu samozrejme nič nenamietam, osobne nafťáky ani ja nemusím ale moje skúsenosti s benzínom vo francúzskych autách sú katastrofálne. Jedine snáď motory 3.0 12V a 3.0 24V boli ako tak schopné, ale pri výške povinného ručenia a spotrebe, ktorá sa po meste, kde väčšinou jazdím šplhá do astronomických hodnôt, by sa mi pri voľbe tohto agregátu mohlo stať, že čoskoro chcípnem od hladu. Okrem trojlitrov sa ešte XMko robilo v benzíne ako 2.0i 8V, 2.0i 16V a 2.0 turbo a tuším že existovali aj verzie so starým karbecovým motorom 2.0, ale tie sa snáď vozili len do Ruska. Všeobecne naftové motory sú u PSA podstatne vydarenejšie keď však neberiem do úvahy kšunt 2.5 TD, ktorému sa treba vyhnúť veľkým oblúkom, hlavne kvôli hlave ktorá sa odporúča po cca 100 000 km. Atmosférických dieselákov je zase málo a jazda s nimi je ako so zatiahnutou ručnou brzdou. Môj kus má priečny štvorvalec s objemom 2088 cm2, výkonom 80 kW a 3mi ventilmi na valec. Motor je ako inak celkom hlučný a do interiéru sa občas prenáša nepríjemné trasenie, ale rozhodne sa s ním auto nejaví ako prekážka v cestnej premávke. Maximálka je niečo okolo 200 km/h, ale počul som, že sa s tým dá ísť aj rýchlejšie (neviem neskúšal som). Spotreba sa reálne pohybuje medzi 5,5 – 7,5 litra a to je myslím celkom slušná hodnota.

Jazdné vlastnosti:

Kto nezažil jazdu v „pravom“ Citroene mi asi nebude veriť ale musím povedať, že ide o zážitok. Auto sa na ceste správa ako loď, alebo žehlička. Proste diery nevnímate. Toto sa rozhodne nedá porovnať sa žiadnym s výplodov nemeckých motor werken, snáď okrem sedmičkovej bavárie. Nemyslite si ale, že XM na ceste pláva, riadenie je totiž vskutku presné a auto robí len to, čo dostáva ako pokyn od volantu. Výhrady mám snáď len voči dlhému predku, na ktorý nie je vidno a pri parkovaní do radu treba počítať že máte pred sebou klavír. Pri dlhšom státí nad obrubníkmi nastáva tiež problém. Auto začne vďaka klesajúcemu tlaku v hydraulike padať a môže sa stať, že ho ráno nájdete zadkom, alebo predkom položené na obrubníku. Toto bolo doriešené pri novších modeloch montážou protipadacích zámkov.
 
 
 

Výbava:

Moje XM nie je rozhodne socka edition, ale k plnej výbave má predsa len ďaleko. Takže postupne: 4x elektrické okná, elektrické nastaviteľné  spätné zrkadlá, ktoré sú pri zapnutí vyhrievania zadného skla tiež vyhrievané, elektricky nastaviteľné sedačky v koži, info display.  Originálne hliníkové disky kolies, síce tak hnusné, že ich aspoň nik neštípne, no k autu sa hodia. A teraz veci, ktoré auto nemá: absolútne žiadne airbagy, ale to ma nejak netrápi, ABS, to ma naopak dosť trápi, AC, tempomat, atď. Samozrejme že táto moja výbava nie je celkom v súlade s tým čo sa bežne predávalo. Kopu vecí som do toho dodatočne pozháňal a namontoval. Pravdaže nepatrím ku skupine tuzerov a nič čo by do auta nepatrilo som tam nedával. Osobne považujem optický tuning XMka za najvyššiu formu zmrdsta. Proste k tomu autu to vôbec nejde.

Iné vychytávky:

A práve sa dostávam k tomu podstatnému. K tomu čo robí Citroen XM odlišným proti ostatným autám. Keď som prvýkrát do neho sadol, márne som hľadal ručnú brzdu. Namiesto nej tam bola skrinka s odkladacím priestorom. Brzda sa ale nachádza napravo od spojkového pedálu. Ako už asi mnohí z Vás pochopili nejde teda o ručnú brzdu ale núdzovú nožnú s poistkou (niečo podobné som videl na starších Mercedesoch). Klasická brzda je napojená totiž na hydraulický systém a v prípade poruchy by sa teoreticky mohlo dať dobrzdiť touto núdzovou, no asi by som to nikomu nedoporučoval skúšať. Ďalšou kapitolou je zadné sklo piatych dverí. Nikdy pred tým som na inom aute nevidel dve sklá nad sebou. Účel to má celkom prostý. Keď sa otvoril kufor spodné sklo zostalo na mieste a vrchné sa odklopilo spolu s dverami. Tak bolo zabezpečené, aby francúzskym papalášom, ktorí sedeli na zadných sedačkách netiahlo na plešinu. Naľavo od radiacej páky sa nachádza posuvátko prepínajúce dve polohy: auto a sport. Ide o reguláciu tuhosti podvozku. Napravo je zase nastavenie výšky auta. So zdvihnutým autom na maximum nie je problém prekonať skoro žiadnu prekážku, teda máte rozhodne väčšiu šancu ako keby ste sedeli v nejakom barbieoffroude. Za zmienku ešte stojí kúrenie a klíma, ktoré sa dajú nastaviť ako dvojzónové. Na 89ty rok je to veľmi slušný progres.

Poruchy:

No a tu nastáva problém. Obecne platí pravidlo, čo sa môže posrať to sa aj poserie. Táto teória však nemusí byť vždy pravdivá. Je to hlavne tým, že auto v cene okolo 1,5 milióna má určité nároky na údržbu a tie sa samozrejme s vekom zvyšujú. Na našom trhu sú tieto vozy (asi kvôli ich povesti a fámam) dosť podhodnotené. Môže sa teda stať, že kúpite ojetinu po zmrdovi, ktorý si myslel, že keď kúpi veľké auto za pár šupov, bude do neho liať už iba benzín alebo naftu. Samozrejme ho to veľmi rýchlo vyvedie z omylu a XMko strelí. Nový majiteľ sa potom nestačí diviť, čo všetko sa mu za relatívne krátku dobu pokazí. Pokiaľ ale kúpite auto od človeka, ktorý sa o neho vzorne staral určite nebudete ľutovať. Mne za 3 roky používania odišli iba 2 podstatnejšie veci: hydraulická rúrka a remenica poháňajúca rozvody. Tá bola zrejme predchádzajúcim majiteľom pri výmene remeňa zaistená nejakým neoriginálnym kolíkom oblepeným kopou tmelu a preto sa to následne celé urvalo. Takže toto by som za vinu Citroenu nedával. Okrem toho ešte zopár nepodstatných maličkostí ako napríklad úniky kvapalín, ktoré sa po čase nejak záhadne samé utesnili. No a nakoniec klasická údržba, výmena čapov, hydraulických gulí, tyčiek stabilizátorov, brzdových doštičiek a kotúčov, rozvoďáku atď. Pred kúpou Citroenu s hydraulickým odpružením by som určite odporučil nechať auto prehliadnuť nejakým odborníkom, lebo inak sa môže ľahko stať, že natrafíte na zmrdku po zmrdovi a investície ďaleko prevýšia reálnu cenu vozu. Čomu sa však určite nedá vyhnúť sú problémy s kontaktmi. Neviem aký imbecil to navrhoval, ale nie je nič neobvyklé, keď počítač začne mylne hlásiť poruchu brzdových svetiel, otvorené dvere a iné chyby. Ceny opráv však nie sú nijak astronomické a kopa dielov sa dá pozháňať na vrakáčoch za rozumný peniaz. Väčší problém je s mechanikmi. Zohnať človeka, ktorý sa v tom skutočne vyzná je poriadny výkon, pretože po svete pobieha kopa zmrdov, čo budú tvrdiť, že tomu rozumejú a akurát to doserú. Ale o tejto téme až nabudúce…

Citroen XM je napriek svojej povesti priestorné, zaujímavé a aj celkom spoľahlivé auto. Jeho tvar síce v tejto dobe príliš neoslní ale nápaditosť sa mu nedá uprieť ani po 18tich rokoch od začatia výroby. Pokiaľ ide o kvalitu spracovania sú na tom lepšie novšie modely, ktoré majú vychytanú väčšinu chýb. Pri cenách okolo 60 tisíc sa Vám ťažko podarí zohnať automobil spĺňajúci rovnaké nároky ako XM.


08.08.2007 Lucius

12345 (3x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
578x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017