Tesla Model S: 12 kg uhlí na 100 km - zpět na článek

Počet komentářů: 366

  1. Oblíbeným antielektro vtipem je ten o výfuku, který má Tesla v Tušimicích. Není to zdaleka jen vtip. Podíl uhlí na výrobě elektřiny u nás byl v roce 2018 46.8% (42.9% hnědé, 3.9% černé). Zjednodušeně platí, že na výrobu 1 kWh je zapotřebí 1 kg uhlí. 46.8% spotřeby elektromobilu pokryje výroba z uhlí, tedy pro Teslu S 0.468 x 25.6 = 11.98 kWh a tedy cca 12 kg uhlí z nadpisu článku.

    Podobná argumentace naznačuje nedostatečné technické vzdělání dané osoby. Porovnávat výfuk v Tušimicích a na vozidle jde obtižně, protože číštění spalin v Tušimicích je úplně jiný level, navíc to taky nefuníte přímo do obličeje člověka za vámi.

    1. Sem ekológysta. Nefoukám lidem sračky přímo do ksichtu. Lepčí je, když jim budou padat z nebe do žrádla :-DD

    2. Jenže CO2 se nefiltruje ani v Tušimicích a tímto plynem právě elektromobilisti argumentují. Mimochodem včera jsem viděl v TV, jak Polreich vařil vývar 5 hodin na plynovém sporáku. Říkal tomu consommé, ale byl to prostě vývar a pět hodin pálení plynu. Každé pozér pak přijede domů svým elektromobilem a pohostí své přátele polévkou, na kterou spotřeboval 8 kWh v plynu.

      1. V topné sezóně je poněkud irelevantní řešit, kolik jsem toho doma spálil, protože pokud nejsem totální pako, pak se tato energie z velké části využila k vytápění, a tedy spotřebovalo se méně energie v kotli.

        1. Jako že si při vaření vytápím byt? Doporučuji exkurzi na střechu paneláku a počuchat si v 11:00 u odvětrávání, abyste měl představu, kolik energie se při vaření přes digestoř pošle do světa.

          1. To nevím, ten hučící krám téměř nepoužívám.

      2. Jenže CO2 se nefiltruje ani v Tušimicích a tímto plynem právě elektromobilisti argumentují.
        Obávám se, že elektromobilisti argumentují HC, CO, NOx a PM.

        1. HC a CO je minulost, která zmizela společně s karburátory. Atmosféra se vtřikováním, katalyzátorem a lambdou vypouští H20, CO2 a jen malé, prakticky zanedbatelné množství CO a HC.

          NOx je záležitost především dieslů, ale ty taky ušly dlouhou cestu a moderní diesel jich produkuje poměrně málo, poslední hit je AdBlue, které se dostalo i do osobních aut.

          Pevné částice, opět, moderní auto je vybaveno filtrem pevných částic, ať už je to turbodiesel nebo turbobenzín.

          Shrnuto: spalovací motory mají tyhle škodlivé látky zredukované na minimum, dá se říct skoro na nulu…

          (Co se zredukovat na nulu nedá, je produkce CO2, protože ten prostě vzniká při spalování uhlovodíků, ať už je to benzín, nafta, plyn nebo uhlí. Dá se snížit, pokud je motor efektivnější.)

          Takže pokud někdo oslavuje elektroauta a odkazuje se na HC, CO, NOx a PM, je to blbec, protože srovnává dnešní elektroauto s 30 let starým klasickým autem. To je stejné jako vzít nějaké 30 let staré elektroauto s NiMH bateriemi a mechanickou převodovkou (protože vzniklo přestavbou klasického auta) a ukazovat na jeho špantné vlastnosti.

          1. Takže pokud někdo oslavuje elektroauta a odkazuje se na HC, CO, NOx a PM, je to blbec
            HC a CO je minulost, která zmizela společně s karburátory. Atmosféra se vtřikováním, katalyzátorem a lambdou vypouští H20, CO2 a jen malé, prakticky zanedbatelné množství CO a HC.

            NOx je záležitost především dieslů, ale ty taky ušly dlouhou cestu a moderní diesel jich produkuje poměrně málo, poslední hit je AdBlue, které se dostalo i do osobních aut.

            To platí pouze ve chvíli prohřátí a cca střední zátěže. Doporučuji se zjistit, co z toho padá, když je to studené nebo na dálnici.

            V ČR pak dalším bonusem provoz různých vraků s nefunkčním nebo částečně funkčním systémem čištění emisí.

          2. 30 let? Trojčinný alias třícestný katalyzátor výfukových plynů pro zážehové motory byl povinně zaveden zákonem US Federal’83. Tedy katalyzátory, a tím pádem auta produkující místo karcinogenngích CO a HC čistý a neškodný CO2, jsou tu s námi již 38 let povinně. Pravda, byl to tehdy velký problém a ze dne na den zbankrotovala nebo se dostala do obrovských problémů spousta evropských automobilek orientovaných na US trh.

            V Evropě byl převzat US Federal ’83 nejprve v roce 1984 (a dlouho pouze) ve Švýcarsku, a proto se v 2. polovině 80. let 20. století často pro CH trh lišily motorizace od zbytku EHS. Poté se začal pomalu rozřiřovat i v Belgii, Lucembursku a Norsku. Naopak tento předpis poslední přejaly jihoevropské země (Itálie, Španělsko, Portugalsko…).
            Zvláštností je, že tento zákon nikdy neplatil v celém ostbloku, který přijal až normy EU, takže z hlediska bursíkovného je úplně fuk, že auto plní US Federal’83 a výpalné je tedy stejné, jakoby auto žádný řízený katalyzátor nikdy nemělo (takže se z těch aut katalyzátory logicky vyndávaly, aby se uvolnil průchod výfukovou soustavou, což bylo velmi, velmi ekologické – jako ostatně cokoli, na co kdy sáhli nevzdělaní levicoví zelení extremisté).
            Trojčinný alias třícestný katalyzátor je znám již od roku 1980. První velkosériově vyráběný automobil s katalyzátorem výfukových plynů byl sice tuším Cadillac Seville z roku 1975, ale nejednalo se o třícestný řízený, nýbrž pouze dvoucestný neřízený katalyzátor, jehož obdoba se počátkem 90. let 20. století používala i v ČR (vozy měly na čelném skle zelenou nálepku S2 a do kopce je bylo nutno tlačit).
            Do roku 1983 byly katalyzátory pouze příplatkovou výbavou a jejich přítomnost bývala komplenzována slevou na nějaké dani.
            Tedy správně by mělo být srovnání auta před 41 lety, nikoli 30.

            1. Před 30 lety se u nás ještě vyráběl favorit a to byla poslední škodovka s karburátorem (no možná felicie karbec šla na nějaký export). Tak nějak zhruba jsem to vzal.

              Že automobilový průmysl ve východním bloku byl pozadu, o tom žádná.

        2. Marty…: mohl byste prosím udělat dvě věci:
          1) Dát fakta ohledně toho „úplně jiného čištění spalin v Tušimích“, především pak jak se jim tam daří odbourávat CO2
          2) Dát odkaz na alespoň jedinou zemi, kde je výpalné dle HC, CO, NOx a PM a nikoliv dle CO2

          CO2 je svázané se spalováním a proto bylo zvoleno jako nástroj šikany a výpalného. Nelze ho totiž ničím odstranit – jakmile se pálí palivo, vzniká CO2. Proto ekologie politická, nikoliv praktická, protože v reálu CO2 produkuje i provoz elektromobilu, jen ne přímo samotné auto. Ale lze na tom doslova okrádat neskutečné množství lidí (doporučuji se podívat na pokuty ve Francii nebo nově od letoška v Rakousku).

          1. Proto ekologie politická, nikoliv praktická,
            Vzhledem k tomu, že elektromobilitou vyřešíte lokální produkci HC, CO, NOx a PM, tak jde o ekologii reálnou.

            1. Marty…: ještě jednou, protože jste zjevně nepochopil otázku – KDE se platí pokuty za škodliviny, které uvádíte?

              1. Jen tak na okraj:

                K tomu CO2 (kromě řečeného, že je ideálním základem pro výpalné z každého spalovacího procesu) bych ještě dodal, že CO2 je zlý, zlý, špatný, protože tak přece pravil prof. Svante Arrhenius, prapředek Grety Thunberg.

                Pradědek Arrhenius jako první rozhodl, že CO2 bude skleníkový plyn. Příspěvek CO2 ke skleníkovému efektu sice blbě spočítal, ale když byl opraven, aspoň si to vyřídil při udílení Nobelových cen, které ovlivňoval ve prospěch přátel a v neprospěch oponentů.

                A když už nám dnes politická korektnost velí vaporizovat lidi za jejich dávné názorové pomýlení (a nejlépe i za viny jejich předků), tu musíme připomenout, že prof. Arrhenius se podstatnou měrou zasadil o založení švédského Státního institutu pro rasovou biologii. (zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Svante_Arrhenius )

                Se divím, že Gréta vůbec leze na veřejnost a nejde do ústraní za pradědečka nafackovat :-P

              2. KDE se platí pokuty za škodliviny, které uvádíte?
                Třeba za léčbu rakoviny nebo astmatu, které vznikly zbytečně…

                1. Marty…: jste se koukám pěkně ožral a pak tady nablil. Zkuste se vrátit k tomu, o čem se bavíme.

                2. Samozřejmě nikde!!!

        3. CO2 se historicky měří / počítá, protože je to snadný. Množství ostatního sajrajtu se pak dovozuje podle toho.
          Komín v Tušimicích má na rozdíl od poloviny ropáků funkční filtr pevných částic, produkuje minimum CO, oxidů síry a právě probíhá program redukce rtuti.
          Co zbyde (vzduch + CO2 + pára + něco málo) opustí kotel ve výšce 100 – 300 m, takže se celkem slušně rychle naředí. To na parkovišti D1 nedosáhnete, ani kdyby byl stop-start povinný i u motorek.
          V článku jsem se nedozvěděl, jak se autor popasoval s účinností spalování (ropák 25% vz uhlák 40%). Účinnost elektromotoru se blíží 90%.
          To že dneska je jádro fuj a uhlí in ještě neznamená, že tomu tak bude vždycky.
          Nojo, jednoduchý to není.

          1. Ucinnost dieseloveho motoru se v literature udava c rozmezi 35-45%.
            Soucasne dieselove motory spise k te horni hranici. VW pro 1.6TDI udaval 43%

            S ucinnostmi spalovaku se autor popasoval velice jednoduse, vubec je neresil, resil celkovou spotrebu podle spritmonitoru plus energia potreba pro dopravu na benzinku, pricemz spotrebu elektriny prepocital pres ztraty nabijeni, prenosove soustavy a ucinnosti tepelne elektrarny.

            Velice jednoduchy a velice presny zpusob.

            Zktracene, uz palovaku dochazi k temto trasformacim energie:
            chemicka -> tepelna -> kineticka
            Celkem 2 transformace, kazda je ztratova

            U elektrosmecka tyto transformace:
            chemicka -> tepelkna -> kineticka -> elekticka VN -> eletricka VVN -> elektricka VN -> elektricka NN -> elekticka MN -> chemicka (v baterii) -> elektricka MN -> kineticka
            Celkem 10 transformaci – kazda je ztratova.

            TO je hlavni duvod, proc jsou elekroauta nesmysl

            1. Na konci té elektrické transformace ti asi jedna chemická chybí – při nabíjení se elektřina ukládá do baterie a při vybíjení totéž, ale naopak. Pokaždé je to chemická elektrická.

              Ale ani tak si nemyslím, že to je ten hlavní důvod, proč je elektroauto nesmysl. Ten hlavní důvod je umělé ohýbání trhu. Kdyby to elektroauto bylo tak skvělé, nepotřebuje dotace ani zakazovat fosilní konkurenci, prostě by si ho zákazníci našli sami.

              K neuvěření jsou ambice mnohých států do 5-10 let úplně zakázat registrace nových aut nafta/benzín, jakože ty elektroauta nás všechny spasí.

              To je jak před 150 lety zakázat koně, protože přece už bylo vynalezeno auto… přitom koně sloužili jako dopravní prostředek ještě za druhé světové války.

              1. Koně sloužili jako dopravní prostředek – byť spíše výjimečně – ještě za mého mládí. A válku pamatuji jen Studenou.

                Jinak co se týká té účinnosti, tak ta je obsažena v elektrárně: průměrně můžeme počítat cca 35% účinnost, protože náš energetický mix je postaven na uhlí (cca 35 %), jádru (cca 35 %), omezeně vodě (cca 90 %), omezeně solárech (cca 12 % ) a omezeně větru (cca 20 %). Pokud to zjednodušíme, tak účinnost spalovacího motoru s vratnými písty v autě je velmi podobná účinnosti elektrárny, ale přenosem el. proudu vznikají dodatečné ztráty, které nabíjecí elektromobil činí z hlediska účinnosti outsiderem.
                O něco líp na tom jsou Rakušáci, kteří mají hodně elektřiny z vodního potenciálu, mnohem hůř Němci, kteří mají vyšší zastoupení větru a fotovoltaiky. A těžko bude nějak výrazně líp – nejvyšší účinnost zatím mají plynovky (přes 55 %, mimochodem podobně jako třeba lodní turbodiesely spalující mazut), které jsou ale fuj, protože zvyšují naši závislost na Rusku (zatímco soláry s účinností do 15 % nás činí závislými na Asii a především Číně, což je asi nějak výrazně lepší nebo co), naopak soláry a větrníky, kterým se u fyzikálních repetentů říká zcela nesmyslně „obnovitelné zdroje“, mají účinnost mizernou, takže v součtu se ztátami přenosu je lepší jet raději na kole. No, a to vlastně nakonec jde.

            2. vasek: „S ucinnostmi spalovaku se autor popasoval velice jednoduse, vubec je neresil, resil celkovou spotrebu podle spritmonitoru plus energia potreba pro dopravu na benzinku, pricemz spotrebu elektriny prepocital pres ztraty nabijeni, prenosove soustavy a ucinnosti tepelne elektrarny.“

              Přesně tak, účinnost spalování je pro diskusi o provozu irelevantní. Nebo že by JirkaCV platil za něco jiného než těch 20 kWh, které mu to sežere? Já teda bez ohledu na účinnost zatím vždy platil za benzín. Jasně, že účinnost se projeví na spotřebě (proto turba), ale to je pro porovnání různých druhů pohonu nepodstatné.

              1. Ano buď se platí za benzín/naftu/LPG/CNG, nebo za elektřinu. Jenže zatím co u hmotných paliv máte v nádrži co vyteklo ze stojanu/pistole a to platíte u elektriky platíte co Vám vydal stojan bez ohledu na to kolik Vám doputovalo do nádrže. (ano píšete to v ztrátách nabíjení)
                Ale to ještě není vše.
                Když natankuji plnou benzínu, dojedu na letiště a na půl roku odjedu do tramtárie, tak třeba bez pomoci nenastartuji, poněvadž to starší baterie nedá, ale nádrž budu mít plnou benzínu a nastartuji například pomocí kabelů, odjedu a cestou se mi baterie dobije. Když přijdu k před půl rokem k plně natankovanému elektromobilu… myslíte že dojedu aspoň k nejblišší nabíječce, abych si tam po tom cestování odfrkl, místo trapného návratu domů?

          2. Ten komín se teď používá, jen pro roztopení kotle. Spaliny překvapivě odchází chladicími věžemi (po odloučení popílku a po odsíření).

            1. Jak kde. Tušimice už komín nemají žádný. Proto jsem psal o výšce 100 m (chladící věže) až 300 m (komín).

      3. Tahly vyvar varim i dyl.dobrej vyvar chce cas.a protoze praskl kotel a novy bude buhvikdy, bude se zitra topit i vyvarem;)
        proto mam i dotaz na majitele litinovych kotlu na drevo/uhli do 15kW, se kterym vyrobcem mate dobrou zkusenost?

    3. Marty.. 17.1.2021 v 22:52

      Mohl byste prosím porovnání stupně čištění zplodin ve vozidlech a v Tušimicích od diskutovaného CO2 trochu rozepsat, aby to pochopil i prostý vidlák?

      Děkuji.

      1. Mohl byste prosím porovnání stupně čištění zplodin ve vozidlech a v Tušimicích od diskutovaného CO2 trochu rozepsat, aby to pochopil i prostý vidlák?
        Samozřejmě článek si chytře vybírá jenom CO2, ale nikoliv to podstatné – HC, CO, NOx a PM.

        1. Marty…: článek si to nevybírá „chytře“, článek pouze reaguje na to, co „chytře“ vybrali soudruzi v celé Evropě k šikaně obyvatel. A proto na to reaguje a dává to do kontextu s dotacemi tlačenou elektromobilitou, která prý těmito neduhy netrpí. Což je lež.

          1. fatdwi 18.1.2021 v 12.41

            Přesně.

  2. Ztraty pri nabijeni versus macho co jezdi s cihlou na pedalu? Kdo bude mit vetsi ztraty? Ano, politici maji pred sebou zajimave dilema. Na celkovou osobni elektromobilitu v CR by byly potreba dalsi dva temelinske reaktory. Kdyz budou slunickari chtit jezdit ciste, tak holt budou potrebovat cistou energii z jadra. A jeste jinak. Rucnikare je potreba poslat zpatky tam, kam patri. Na velbloudy. Spalovaky jsou krasny historicky artefakt, ale budoucnost je v elektrice

    1. Časem ano, ale technologie na to ještě dnes není připravena (hlavně baterie a jejich nabíjení a rozvodná síť).

      Když před cca 100 lety začaly auta nahrazovat koně, tak to taky trvalo dlouho …. mezi 1920 a 1950 bylo např. v ČR cca 400 až 450 tisíc koní a teprve mezi lety 1950 a 1980 toto pomalu klesalo na dnešní úroveň (cca 20 – 30 tisíc koní).

      U elektroaut to bude asi o něco rychlejší, ale i tak doba kdy elektroauta budou přes 50% aut jsou pořád spíš desítky let.

      1. A kdy na to ta technológyje bude připravena, když to nedala za sto let, co se s elektrovozy experimentuje? Až tu budeme mít zdroje jen slunečníky a větrníky? Elektrovůz v technologickém vývoji přeskočily snad všechny obory od telegrafu po internet až mikronano a já nevím co; tak kdy dojde na něj? Rychlejší vývoj než u EV byl snad od ohně v jeskyni po indukční desku na sporák.

      2. Až bude nějaký stát mít logistiku závislou jen na elektromobilech, tak to bude prdel. Agresivní soused jim přivodí blackout a přijede si je „anektovat“ až spotřebují rezervní zásoby té špatné neekologické kapaliny.

        1. On by technicky nebyl problém postavit napájecí infrastrukturu. Jenže to by každé sídliště muselo mít svou elektrárnu, ale ty jsou zase podle ekoteroristů fuj. Protože když přijede 20 tisíc lidí domů z práce, tak potřebujou nabíjet stabilním zdrojem a ne nějakýma solárama nebo větrníkama. Ale i tak by to bylo drahé, postavit ke každému parkovacímu místu zásuvku.

          1. Pokud by si lidi nastavili svoje jizdy podle nabijeni elektroaut, tak by to problem nebyl, protoze pruser je rychlonabijeni vetsiho poctu vozu. Pokud v 5 prijedou z prace a odjizdi v 6, tak na to nabiti mas 13 hodin, z cehoz velka cast je pres domacnostmi nezatizenou noc, kdy muzes nabijet vyssim proudem.

            1. @deacon
              To platí někde na vesnici, kde má každý svůj barák, nebo pár baráků vedle sebe. Již vidím, jak by to fungovalo v Phe na sídlišti. Já bydlím v 13 patrovém věžáku ve 12. patře. To je 98 partají v jednom baráku. Cca 50% má 1 auto a cca 25% dvě. To bych musel mít za a) kliku, že vůbec zaparkují před barákem a za b) mít tak 100 metrový kabel, abych to z okna připojil do té plechovky. A to bydlím na malém sídlišťátku, kde je jen 5 takových věžáků a asi 6 dalších osmipatrových dlouhých paneláků. Vůbec si nedovedu představit, jak by se to řešilo. Třeba takové Jižní Město v Praze 4, cca 30 tisíc lidí na plácku o pár hektarech.

              1. Tim jsem chtel hlavne naznacit, ze problem jsou nabijeci mista, nikoliv odber. Pokud sidliste v klidu utahne vecerni hromadne orgie skrz vareni veceri(a treba i ohrev vody, pokud se jede na bojlery), tak to utahne nocni nabijeni aut. Pruser je, ze nemas jak zajistit to nabijeni, protoze nemas kam zapojit kabel.
                Pomale nabijeni na sidlisti ma i druhy pruser a to ten, ze kdyz kolem pujde banda ozralych individui, tak odpoji vsechna auta a rano bude dost lidi osklive prekvapenych.

                Hlavnim uskalim tohohle ovsem je, ze kdyz prijedes z prace a budes mit v aute dejme tomu stavu na 60 km a nekdo ti zavola, ze potrebuje pomoct a je od tebe treba 40 km, tak mu sice muzes prijet pomoct, ale uz snadno neodjedes – takze napriklad odvoz nekoho na pohotovost uz je realnej problem. Nemluve o tom, kdyz mistni pohotovst stoji za hovno a jedes s dotycnym nekam dal.

                1. Tohleto jsem zažil, takovou neplánovanou cestu. Přijeli jsme z dovolené (asi 90km), i kdybych jel tam i zpátky na jedno nabití, je to necelých 200km, to by elektroauto dalo… ale jen jsme se vrátili, zavolali tehdejší přítelkyni z letního tábora, kde byla její dcera (tehdy asi 9 let), že je nemocná, byli s ní na pohotovosti a máme si pro ni přijet. Až někam do Aše, takže 250 km tam, 250 zpátky…

                  Ohledně toho sídliště, fakt si nemaluju, že tam pro 200 elektroaut bude 200 parkovacích míst s nabíjením. Už teď je tam boj o parkování.

                  A lidi s barákem to zas mívají do práce dál než ti z toho sídliště, tím hůř je pro ně elektroauto použitelné…

                  1. nebude, pokud uvazujeme substituci 1 za 1, nebude. Ani netvrdim, ze bude :) Coz je samozrejme dalsi problem ty legrace zvane auta na baterky :)

                    1. Ano, nevyrcena a jedine realne mozna varianta elektrosmecka je zalozena velice jednoduse.
                      Masova automobilita skonci, automobil se stane vysadou nejbohatsich cca 20% a zbytek bude jezdit sockou.
                      Oni bolsani a zeleni toto moc dobre vi, to neni chyba navrhu, to je cilem.

                  2. Masove nabijeni je nesmysl i v tech rodinnych domcich.
                    Kdyz jsem stavel barak, CEZ si nechal zaplatit dlouhe penize, jakoze pro alokaci meho prikonu 3x25A. To zaplatil kazdy soused, celkem 19 parce.

                    A v realu jsme vsichni pripojeni pres jedny ulicni nozove pojistky 3x110A – overbooking 4.3:1.
                    Overbooking az do 5:1 je u rodinnych domu naprosto bezny, v pripade bytovek jeste vyssi.
                    System funguje zkratka s premisou, ze svou kvotu nikdo nevyuziva.

                    Kdyzby ale mel nastat ten raj na zemi, vsichni u nas budem jezdit elektrovehikly, pak kdyz se vecer vsichni pripoji, udela to na ulici pekne svetelne efekty z vypalechych nozovych pojistek.

                    Elektrosmecko je proste smecko, to chape kazdy, kdo ma matne poneti o elektrotechnice.

                    1. Je to stanovený ERÚ, a to můžem bejt eště rádi, že to je celkem lidovejch 200/A 1f a 500/A 3f (takže v případě 3×25 A potom 12500), anžto nechat distributorům volnou ruku, tak by si řekli tak pět tisíc za ampéru, protože měď je přece drahá, pyčo, a kvalifikovaní zaměstnanci taktéž.

                      Že vedení je obvykle v hlíně, pže v zemi tě netrápí, esli kabel má průměr 5, nebo 10 cm, a kvalifikovaná síla je parta UKček a k tomu jeden opravdovej pendlující eletrikář, no…

                    2. To je opravdu jenom platba za chimeru rezervovaneho prikonu.
                      Vlastni kabely natahal developer a platil jsem to v cene parcely.

                    3. No samozřejmě, nicméně distributor se zaklíná právě cenou vedení, transformátoroven, a podobně…

                2. deacon
                  18.1.2021 v 12:09

                  Milej zlatej, neutáhne. Nemáš vůbec představu, kolik partají v kolika panelácích pořádně nevaří a spolíhají na hipsterský dovozy hotovejch blafů, maximálně si udělají tousta, anžto si to můžou tč. dovolit finančně/že nemají děcka/a hlavně protože to kurva NEJDE. Jezdím občas jedné takové hvězdě teď v nově přiděleným městským bytě (ale jinak komplet původním, včetně umakartu) vypomáhat, původní 50letá elektroinstalace selhává už když si pustí na té jedné zásufce v kuchyni toustovač, nebo v obýváku vysavač. Má tam 1×25 A. Plyn tam není, a samozřejmě má panelák CZT. Teoreticky je možný navýšení na 3×20 A, ale kdyby to udělala víc jak půlka chodby, tak už to distributor nepovolí, protože stoupací vedení v nějaké hlíně, když se štěstím, 4×15 mm^2, nic takovýho ani omylem nedá. Ostatně i přívod do baráku bude tak možná 4×50 hnilík (ale to střílím, neviděl sem), a to je zase 13 pater (a partají nejspíš mnohem víc, má to chodby dlouhý jak písnička).

                  Už dyž sem dělal v Rudě na blbým 4patrovým paneláčku, tak zatímco během dne bylo v síti přes 230 V, v podvečer jak lidi přišli a začli trochu svítit, pustili telky, pračky a občas někdo něco povařil, tak do posledního patra už doběhne s bídou 220 V. To jen ať máš trochu představu; kdyby všechny partaje byly mladý rodiny co jim večer jede šporák s pračkama naplno, tak už ani nemusí pořizovat elektrodebila a napětí v síti ve špičce nedosáhne ani minima dle normy.

      3. „technologie na to ještě dnes není připravena“
        Technologie na to není připravena už přes 150 let. A v dohledné době nebude, takže nemá smysl s těmito nesmyly ztrácet čas. Věnujme se smysluplnějším věcem!!!

    2. N V: macho s cihlou na pedálu samozřejmě spálí uhlí mnohem víc, ale i k té cihle je pak nutné připočítat nemalé ztráty. Tj. macho co jezdí s eSkem za 30 kWh spálí přes 22 kg uhlí. Ale na argumentaci jako takové to nic nemění.

    3. Jádro moc čisté ve skutečnosti není. To píši s vědomím, že zelení extremisté tuto diskusi číst nebudou. To, co tu z jaderného štěpení necháváme budoucím pokolením je fakt megasvinstvo a raději si ani nepředstavovat, co nastane, až nějakcí naši potomci rýpnou třeba při stavbě čehokoli do jaderného úložiště. Spíš je to tak, že díky ukončení veškerého výzkumu a vývoje nic lepšího zatím nemáme, protože jsme hlupáci.

      Místo řešení naprostých nesmylů, jaké nás násilím nutí „řešit“ totalitní EU, bychom se spíš měli věnovat např. jaderné fůzi. Bylo by to eko a navíc by to bylo ještě k něčemu reálně dobré. Ale dobré věci EU zakazuje, nesmysly dotuje…

      Tedy první věc, jak se někam vývojově pohnout, je likvidace EU.

      1. Radioaktivní odpad je svinstvo, ale je ho málo, takže se dá zkopat hodně hluboko pod zem. Že by potomci v dohledné době náhodou rýpli do úložiště 500 metrů pod zemí moc nehrozí …

        Uhelné elektrárny jsou na tom s radioaktivním odpadem ale hůře než ty jaderné.
        Popílek z uhlí je lehce radioaktivní, ale zase je ho mnoho (spotřeba řádově miliony tun uhlí ročně vs. desítky tun uranu ročně), takže ve výsledku je té radioaktivity více. A ta je navíc rozptýlená do vzduchu a do prostředí. Nezahrabává se 500 metrů pod zem.
        https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=542938

        Jaderná fúze je sice lepší (materiálu je dost), ale zatím jediný opravdu dlouhodobě funkční a spolehlivý fúzní reaktor v dosahu je asi 150 000 000 km daleko, pokusy postavit něco v menším měřítku někde blíže zatím nebyly moc úspěšné.

      2. Rovnako ako zeleni budem argumentovat, ze na rieseni sa pracuje, palivo je mozne v urcitom type reaktorov dalej spracovat a produkty budu mat o jeden rad kratsi polcas rozpadu. Maly pokrok ale pokrok. Takze preberuc ich logiku vsetko je OK a bude vyriesene, takto oni pristupuju k otazkam surovin, distribucie elektriny a problemom stability rozvodnej sustavy.
        A neda mi pripomenut, ze aj vdaka ich sialenym postojom sa vyvoj v jadrovej energetike spomalil az zabrzdil na desiatky rokov.
        Kazdy kto ma v riti dieru pripomina Fukusimu a jej nasledky ale zabudne spomenut, ze len ta samotna tsunami zabila okamzite 10 tisic ludi.

      3. Kdyby se nekašlalo na vývoj jádra, tak už možná máme reaktory tuším páté generace které prý jedou na vyhořelé palivo z těch současných JE. Něco v tomto smyslu jsem kdysi zaslechl v rozhovoru s paní Drábovou.
        Ale to se pořád bavíme jen o současném nešťastném využití jádra jen jako náhrady uhlí, protože s tím jen topíme…
        Vymyslet jak přeměnit radioaktivitu na elektřinu nějak přímo.. to by byl opravdový pokrok.

        1. Ty reaktory, co zpracují vyhořelé palivo (místo aby se nesmyslně za drahé peníze ukládalo) už máme ukrutně dávno, technicky je to zvládnuté a vyzkoušené. Jen je to v krásném novém všeobecně demokratickém světě jaksi politicky nekorektní, takže je nepoužíváme, a místo nich vymýšlíme naprosto zhovadilé větrníky a fotovoltaiku :(

          https://atomicinsights.com/plutonium-power-for-the-people/

          1. On ten rozhovor byl už před léty a tak si už detaily nepamatuji. Každopádně dostavět v Temelíně další bloky co pojedou na to vyhořelé palivo mi přijde celkem logické. Ovšem hledat logiku v politických rozhodnutích z pohledu technika asi netřeba bych řekl.

  3. Těch 12kg uhlí by žádného uživatele elektromobilu nemělo nechat chladným!
    Zavedeme jim dobíjení JEN obnovitelnou elektřinou. Pokud bude v síti eko elektřina nabíjí, jinak ne.(Jádro není pro ně žádné EKO.) Připojení k internetu elektromobily mají, tak není problém to zavést povinně v rámci EU. To by byl příspěvek k ekologii!

    1. To je nápad! Ostatně dá se to řešit i tak, že se do frekvence sítě přidá identifikační puls, který bude „označovat“ eko sinus od neeko sinu. Kdyby to mělo zachránit jen jednoho sysle…
      Zároveň je třeba zabránit tomu, aby elektromobilisti obírali o „čistou“ elektřinu zbytek společnosti, takže bych uzákonil povinnost nabíjet pouze v čase, kdy je celkový odběr elektrické energie podprůměrný. Toto by měl uživatel zaznamenávat a na vyžádání úřada prokázat, jinak se uplatní fikce nedodržení a správní pokutička.

      1. Kdyz ma urad neco sledovat, bejva s tim mrzeni. Lepsi bude posilat vsem kazdej mesic prikaz s urcenou castkou a necht oni prokazou nevinu, coz?

      2. to: dedek
        ten neeko bude cosinus :)

        1. Kosinus fyy se musi zakazat. Diky nemu je pak prej ten fazovej posuv, co dela hen te probleme.

          1. to: Sysop

            To by nešlo. Jistě přece víte, proč třífázový proud vyžaduje třech drátů.
            Jedním tečou volty, druhým ampéry a třetím cosinus fí …

            1. Ked zakazeme cosinus fi budu stacit dva droty. To budu uspory.

            2. Tak tak, tlustoproud jsem na fuckulte taktez utrpel…

    2. Coz o to, nove FVE uz maji i generatory H2, takze prebytky rvou do nej. Nicmene je otazkou, ktera ta ‚nocni‘ elektrina ve finale bude drazsi. Jestli z klasickych elektraren dusenych povolenkama, nebo z vodikovych menicu, ktere jaxi nemohou mit 100% ucinnost.

    3. Já bych jim jen zavedl, že odebrané kWh budou platit v cenách, které jsou zatížené veřejnými dotacemi obnovitelných zdrojů. By asi koukali, jak musí platit kWh třeba 14,- Kč (FVE nejsou jedinou dotovanou složkou).

  4. Článek jsem hodnotil za pět, stejně jako ostatní články, které se vezou na módní vlně prskání na elektromobily.
    Já jsem doma ztopil čtyři tuny uhlí, pokud bych ztopil další tunu v elektromobilu, nevím proč by mě to mělo trápit. Skladba produkce el. energie je čistě politická záležitost, to by si kvůli tomu lidé měli odpírat výhody elektromobilů? Měl bych přestat svítit, protože jsme se za třicet let zmohli na to, postavit šest reaktorů místo třiceti?

    Pokud, autorovi tak vadí spalování uhlí, asi by měl doma při svícení přejít na elektrocentrálu.

    1. Autorovi spalování uhlí nijak nevadí, to naopak vadí těm, co elektromobily tak horlivě propagují, a o tom to je… ;-)

    2. Elekrokramy jsou zvyhodnovany a dotovany prave se zduvodnenim, ze jakoze malo CO2.
      Realita je presny opak.

      1. Ale jak chcete lidem třeba jako vy, který nechápe produkci emisí ve spalovacím motoru a jejich následné šíření, vysvětlit, že spalovací motory jsou emisně přežité?

        Tak se prostě zvolilo CO2.

        1. Tohle bylo troleni, nebo ses vazne tak blbej?
          Chapes vybec hlavni sdeleni tohoto clanku, ze elektrokramy generuji CO2 _VICE_ nez normalni spalovaky?

        2. Meze a remízky a sedláci a podnikatelé byli taky jednu dobu přežití…

        3. Jasan. Cili nejprve zrusime spalovaky. Pak zjistime, ze je potreba zrusit i ty spalovaci elektrarny. Pak zjistime, ze FVE v noci faakt nejede a pres vodik mame 70 % ztraty. A ve finale zakazeme i kone, protoze metan.

          Uz mas pro deti vyhlidnutou nejakou jeskyni? Nebudou…

        4. Spalovací motor je způsob, jak individuálně rychle a pohodlně někam cestovat. Nic lepšího zatím vymyšleno nebylo. Benzínové auto si s sebou veze energii schovanou v palivové nádrži a to na 600 – 1000 km, když energie dojde, dotankuje za 10 minut… ano, produkuje nějaké škodlivé látky a CO2, ale to každá lidská činnost, to tu je od té doby, co pračlověk objevil oheň.

          Elektrické auto je sice technicky jednodušší než klasické benzínové, takže by bývalo mohlo být lepší… jenomže dojezd, dojezd a zase dojezd, 1000km nedá žádné, 600 jen některé (a hlavně nepouštět topení a klimu), většina tak 200-300km. Do baterií není zatím (a zřejmě ještě dlouho nebude) možné schovat tolik energie jako do benzínové nádrže, dobít baterie trvá několik hodin, rychlonabíjení je možné jen v kombinaci rychlá nabíječka + elektroauto, které ji dokáže využít.

          A elektroauto taky kupodivu produkuje škodlivé látky, ať už je to CO2, oxidy síry nebo radioaktivní odpad. Akorát je to za kopcem a ne v místě, kde to auto zrovna jede…

          Takže to „emisně přežité“ benzínové auto je na tom z hlediska komfortu používání, provozních nákladů i ekologie relativně dobře. Na rozdíl od elektroauta, které není lepší snad v ničem, omezený dojezd + voser s dobíjením degraduje komfort používání dost podstatně, vysoká pořizovací cena se projeví na provozních nákladech fest a s tou ekologií to taky není tak sluníčkové, jak se by se mohlo zdát.

          Elektromobilisti tak mají jen argumenty typu „moje auto je tiché“ (benzínové auto sice nějaký hluk vydává, ale žádný ohlušující kravál to není), „nemusím řadit“ (i benzínové auto se vyrábí s automatem, nicméně ono to kvedlání řadící pákou zas takový problém není, když to zvládne i ženská) nebo „koukni na to zrychlení z místa“ (akorát že to úžasné zrychlení 0-100km/h s „plynem“ na podlaze může ukázat tak 3x a musí na nabíječku).

          1. Hm, no, kdyz u prace nabiju auto, ktere mi jinak jede tech cca 40-50 km na elektriku a zaprahnu prazdnej dvounapravovej vozejk, tak jsou baterky prazdny za mene, jak polovicni dojezd. Jeste, ze je to hybrid…

          2. Když dám stranou politiku (tlačení elektromobility skrze šikanu a zákazy spalováků – a za to elektromobil sám o sobě nemůže), tak na elektromobilu jako takovém mi zásadně vadí 2 věci – snížený dojezd při nízkých teplotách (jak je to dlouho, co na Vysočině stála D1 v mrazu snad desítky hodin? Ta představa, že tam sedím v elektromobilu a nemůžu si ani zatopit, protože pak už bych taky nemusel odjet, až to půjde) a potom ta neustále se snižující dobíjecí kapacita baterky, kdy po, plácnu pěti, deseti letech dobíjím třeba už jen půlku původní kapacity a z 300km dojezdu je třeba ani ne 150. Do nádrže spalováku se vejde pořád stejně paliva a když auto postupem času pije víc, něž by mělo a tím zkracuje dojezd, dá se to řešit jednodušeji a levněji, než výměnou baterky, když s tou původní se následně stane bůhvíco.

            1. Z toho duvodu se do nekterych evozu instaluje topeni na naftu. Jak moc a kde to je nevim, je mi to burt, benzin powa

          3. Elektrické auto je sice technicky jednodušší než klasické benzínové, takže by bývalo mohlo být lepší… jenomže dojezd, dojezd a zase dojezd, 1000km nedá žádné, 600 jen některé (a hlavně nepouštět topení a klimu), většina tak 200-300km. Do baterií není zatím (a zřejmě ještě dlouho nebude) možné schovat tolik energie jako do benzínové nádrže, dobít baterie trvá několik hodin, rychlonabíjení je možné jen v kombinaci rychlá nabíječka + elektroauto, které ji dokáže využít.
            Pokud si vezmete průmerný nájezd vozidel v ČR, tak lze snadno odhadnout, maximální dojezd elektromobilu omezuje opravdu malou skupinu obyvatel.

            A elektroauto taky kupodivu produkuje škodlivé látky, ať už je to CO2, oxidy síry nebo radioaktivní odpad. Akorát je to za kopcem a ne v místě, kde to auto zrovna jede…

            Takže to „emisně přežité“ benzínové auto je na tom z hlediska komfortu používání, provozních nákladů i ekologie relativně dobře. Na rozdíl od elektroauta, které není lepší snad v ničem, omezený dojezd + voser s dobíjením degraduje komfort používání dost podstatně, vysoká pořizovací cena se projeví na provozních nákladech fest a s tou ekologií to taky není tak sluníčkové, jak se by se mohlo zdát.
            Zde je vidět opravdu nedostatek technického vzdělání.

            1. Marty…> Pokud si vezmete průmerný nájezd vozidel v ČR, tak lze snadno odhadnout, maximální dojezd elektromobilu omezuje opravdu malou skupinu obyvatel.

              Průměrný nájezd je falešný argument. To je jak s tím kuřetem – když já sním celé grilované kuře a ty nic, průměrně jsme každý snědli půlku kuřete. Jenže hlad bude mít jen jeden z nás. Když potřebuju jeden den v týdnu ujet 200km a zbytek sedím doma, je mi auto s dojezdem 150km úplně k ničemu, přestože jsem denně ujel v průměru 30km.

              Marty…> Zde je vidět opravdu nedostatek technického vzdělání.

              Aha, technika mě živí od té doby, co jsem vylezl ze školy, ale jo, pouč mě, že technice nerozumím a měl jsem radši zametat chodníky. Když řekneš A, musíš taky dodat B. To B je napadnout konkrétní tvrzení:

              1) Elektroauto produkuje školdivé látky, ale za kopcem
              2) Omezený dojezd + voser s dobíjením
              3) Vysoká pořizovací cena zvyšuje provozní náklady
              4) Ekologie, viz výše, provoz elektroauta = produkce CO2 a dalších odpadních látek, akorát je to v elektrárně a ne v tom autě

              Your turn.

              1. Průměrný nájezd je falešný argument. To je jak s tím kuřetem – když já sním celé grilované kuře a ty nic, průměrně jsme každý snědli půlku kuřete. Jenže hlad bude mít jen jeden z nás. Když potřebuju jeden den v týdnu ujet 200km a zbytek sedím doma, je mi auto s dojezdem 150 km úplně k ničemu, přestože jsem denně ujel v průměru 30km
                Pokud potřebujete ujet 200 km, tak si asi nekoupíte vozidlo, které ujede 150 km, ne? Většinu bežných dojezdů už elektromobily zvládnou. Samozřejmě pro obchodní zástupce to asi ještě není.

                Aha, technika mě živí od té doby, co jsem vylezl ze školy, ale jo, pouč mě, že technice nerozumím a měl jsem radši zametat chodníky. Když řekneš A, musíš taky dodat B. To B je napadnout konkrétní tvrzení:

                1) Elektroauto produkuje školdivé látky, ale za kopcem
                2) Omezený dojezd + voser s dobíjením
                3) Vysoká pořizovací cena zvyšuje provozní náklady
                4) Ekologie, viz výše, provoz elektroauta = produkce CO2 a dalších odpadních látek, akorát je to v elektrárně a ne v tom autě

                Zkusme to:
                1) Část vyrobená bezemisně a vyšší level čištění spalin v stacionárních zdrojích
                2) Nejpozději po 350 km se to píchne na supercharger….kde je problém?
                3) Ano, technické profese Češi blbě platí a z tého mzdy je cena opravdu vysoká.
                4) Viz 1

                Ale myslím, že je to vlastně jedno. Hlavní je vysvětlit, že to nejde:-)

                1. 1) Část bezemisně, jojo, to jsou ty 3% solárních, 2% vodních a 1% větrných elektráren v ČR. Nejsme Rakousko nebo Norsko, abysme tu měli většinu energie z vody, prostě na to nemáme podmínky. Takže zůstaneme u jádra a uhlí.
                  2) Superchargerů je v ČR asi 5.
                  3) nová fabia stojí 300 tisíc, nový leaf asi 900 tisíc. Oktávka půl milionu, tesla 1,5 mega. To je 3x tolik za elektroauto… to prostě pro běžného smrtelníka není, jak s tím souvisí výše platu? Jsou lepší způsoby jak utratit zbytečně milion korun.

                2. Co má tedy dělat člověk co potřebuje 1x ročně zajet např. do Chorvatska, když jinak jezdí denně max 30 km do práce? Má si na cestu půjčit nějaký drahý elektromobil? Nebo tem nemá vůbec jezdit? Případně má jet vlakem?
                  Jinak moc o tom nevím, ale měl jsem za to, že čištění spalin z uhlí ve stacionárních zdrojích znamená dostat ze spalin jednak sloučeniny síry a rtuti a druhak pevné částice. V benzínu a naftě podle mě moc té síry a rtuti není a ty pevné částice jsou problém především u dýzlu, kde se to řeší nějakou filtrací. Jaký je tedy ten vyšší level čištění?

                3. Nechtel jsem, ale musim.

                  Vis treba o tom, ze Tesla vypina superchargery opravovanym vozum, VCETNE VOZU KTERE TESLA ZPETNE CERTIFIKOVALA NA SUPERCHARGNIG?

                  Kuprikladu pokud trefis elektromotor vepredu, tak Tesla neopravuje, nicmene Tesla je take jedina, kdo ti ten elektromotor muze prodat. Takze mas vicemene funkcni kchar za miliony lezici ladem, protoze proste nasrat. Pokud si sezenes sesrotovanou teslu s pouzitelnym elektromotorem, ten nechas vymenit, tak pokud se Tesla dozvi, ze doslo k oprave, tak ti vypne supercharging.

                  Takze tvoje ekologicky argumenty jsou v pici, protoze Tesla odmita opravovat vozidla a vypina supercharging ekologickym vozum, ktere nekdo opravil, kdyz Tesla odmitla. Opravdu je ekologicke nahradit opravitelne vozy novymi?!

            2. Z průměrného nájezdu můžete odhadovat uplný prd. Moje auto najede za rok 5Mm, ale to neznamená, že to nejsou dlouhé štreky přes půl Evropy a někdy i v zimě. Po 5 dnech při -15C chci vidět ten el. zazrak, jak nas doveze 800km domu.
              To Vaše technické vzdělání asi „bude“.

              1. Je to naprostej kripl, kterej tady ty letákový hovna blemcá dlouhodobě a bude desítky a stovky lidí z oboru (strojařů, energetiků elektrikářů a dalších) přesvědčovat, že von jedinej tomu rozumí.

    3. Michal Lenc: pokud Vás netrápí ztopená další tuna uhlí v elektromobilu, tak nevím, proti čemu se vymezujete, to Vám předpokládám nedělá ani problém pár barelů spáleného benzínu.

      Můžete prozradit, jaké má výhody elektromobil oproti obdobnému autu na benzín?

      A nakonec – autorovi nevadí spalování uhlí, autorovi vadí lži, které tvrdí, že elektromobilita je čistá a nic se při ní nespaluje plus z toho vyplývající šikana a okrádání obyvatel na „pokutách za neekologická auta“. Autor si například myslí, že by bylo mnohem přínosnější, kdyby se snaha k čistému prostředí řešila přesunem spalování uhlí z lokálních topenišť do elektráren, protože sám topí tepelným čerpadlem a sousedé s kotli na tuhá paliva jsou otřesný hnus. Oproti tomu smrad z aut je v obci minimální, protože kupodivu málokdo má auto nastartované celý den před domem a s moderními spalovacími motory už není nic moc smrad ani z těch co jezdí. A také autorovi vadí lži o tom, že elektromobilita bude už jen ekologičtější, protože bude stále větší podíl OZE (zatím má OZE pouze stále větší podíl na průserech rozvodné soustavy).

      1. Ano, to je na cele konedii nejzoufalejsi.

        Za cenu desivych investic nasadime elektrosmejdy, ktere maji na deklarovany problem emisi CO2 minimalni dopad a spise zaporny, nez kladny.

        Mnohem levneji by bylo mozno delat opatreni, ktera jsou co dusledku mnohem efektivnejsi, zatepleni budov, vysadba lesu, efektivni hromadna doprava.

        On IMHO za celym smeckem je IMHO krapet temnejsi pozadi. Omezovani individualni mobility dava bolsevikum moc, to maji velice radi.

      2. Máte pravdu, mě nedělá problém spalování benzínu. Důvodů, proč bych chěl přejít k elektromobilu jak jen si to budu moci finančně dovolit je několik.
        1) Mnohem lehčí údržba. Tak 50% problému, které jsem kdy s autem musel řešit by u elektromobilu odpadlo. A to nemluvím o výměnách oleje.
        2) Vyhnutí se spotřební dani.
        3) Pohodlí v zimě. (Jasný, to by šlo řešit bufíkem, ale kdo z vás to má. A zároveň je to jedna z věcí, které si lidé na autech s velkou baterkou, včetně plug-in hybridů, chválí.)

        K ostatním problémům, které tady diskutující řeší. Pokud vám elektromobil nevyhovuje, tak si jej nekupujte. Pokud vám vadí, že vám jej stát chce vnutit, nenadávejte na elektrická auta, ale udělejte potřebné kroky abyste vyměnili vládu. Opustit EU pak bude nejspíš nutností. Alternativně můžete koordinovaně do EU parlamentu v celé Evropě zvolt strany které současně nastolené politice udělají konec. Hodně štěstí s tím.

        1. 1) Běžná údržba klasického auta nestojí raketu a výměna oleje je tak jednoduchá, že se dá udělat i na chodníku před panelákem. Samozřejmě, pokud se něco porouchá, stane se z auta kasička; u nového to ale zpravidla majitel řešit nemusí, protože je na něj záruka.
          2) Ale jo, akorát to v budoucnu dopadne jako s LPG, stát o daně nepřijde.
          3) V jakém smyslu? Že po zapnutí topení padne dojezd elektroauta na polovinu?

          1. Jak to dopadlo s LPG?

            1. Patrně měl pan předřečník na mysli dálniční známky, k nimž se Strana A Vláda vyjádřila zhruba v tomto smyslu: „ekologické vozy, tedy ty na plyn, budou platit půlku. Moment… kromě LPG, protože těch je moc, a my ty prachy potřebujem, protože můžem. Tlusťochu zaplať!“

              1. Hm, no, tak predevsim on ten system, jako vzdy od statu, uchvatne funguje. Hned na pocatku mesice jsem pozadal o potvrzeni, ze mohu jezdit zdarma, dolozil vsechny doklady a… tim to zvadlo. Na moji urgenci, ze jako kde je problem, mi prisel dopis, je fpohode, ze do konce ledna plati stara legislativa, cili mohu jezdit zdarma a ze mi potvrzeni pro rok 2021 brzy prijde.

                Nu, ocekavam, ze zitra mi tedy prijde doklad, ze to zaevidovali a ja si z toho zazraku sednu na prdel…

              2. Aha, díky za info. Ano, všiml jsem si jak protěžují CNG, ti nějaké výhody v tomto směru mají lepší než LPG. Na štěstí se zatím nepotvrdily predikce některých lidí že na LPG dá stát spotřbní daň jako na BA a tak se údajně zástavba LPG nevyplatí. (mělo nastat 2012-2013)
                Kdysi se s autem na LPG neplatila silniční daň, jestli to ještě tak je či nikoliv nevím.

        2. Michal Lenc
          1) Nechci slevu zadarmo! Nevím, čím jste jezdil, ale můžu Vás ujistit, že náklady na údržbu neelektromobilu jsou drobné ve srovnání s příplatkem za něj. Výměna oleje se děje 1x nebo 2x za rok současně s přehozením pneu, takže netuším, v čem má odpadnutí jakýkoliv vliv na údržbu v tom smyslu, že „o tom ani nemluvíte“. Klidně se rozepište.
          2) Jasně, dám pár set tisíc, abych ušetřil pár tisícovek… svatá prostoto. Navíc pouze dočasně na úkor ostatních, tj. tohle není výhoda elektromobilu, ale jeho dotačního charakteru. Části lidí se ukradnou peníze za nákup spalováku a dají se chudákům co kupují auta za mega plus, aby se ulehčilo jejich peněžence (tj. dotace bohatých chudými).
          3) Nejspíš jste se dostatečně neinformoval. Tepelné čerpadlo nemá zdaleka každé auto, dokonce ho nemá ani Tesla 3 za 1.5M. V zimě Vás tedy čeká spíše mrznutí, abyste vůbec někam dojel (protože spotřeba jde nahoru o brutálních cca 25%).

          Já mimochodem na elektrická auta nijak nenadávám, nadávám na lži, které jejich propagátoři šíří.

          1. fatdwi> Já mimochodem na elektrická auta nijak nenadávám, nadávám na lži, které jejich propagátoři šíří.

            Jo, to bude ono. Poslouchat a číst nesmysly jako „50km denně musí stačit každému“, „nulové emise“, „elektroauto se dá přece dobíjet OZE“, „elektroauto přece to klasické plně nahradí“…, to přece rozumného člověka nenechá chladným.

            O tom dojezdu tady už řeč byla; „nulové emise“ už si dneska nikdo nedovolí prohlásit, místo toho jsou tu „nulové lokální emise“; podíl OZE na výrobě energie v ČR je směšný (a ve zbytku Evropy to není o moc lepší); plně nahradit neznamená mít akční rádius 200km od domova.

            Čeká nás automobilová budoucnost jako na Kubě = udržovat stará auta za každou cenu. Uvidíme za pár let, až začnou platit v některých zemích první zákazy spalovacích aut.

          2. Vůbec si neumím představit, že s dnešními dojezdy těch vehiklů, bych s něčím takovým musel jezdit po servisu.
            Tam je často problém někam zapojit páječku, natož tak mezi cestami dobít auto. Nebýt servisních zásuvek pro páječky, měřáky apod., které do svých zařízení starší výrobci montovali, tak bych často musel od páječky odštípnout vidlici a připojit se někam na síťový svorky. Jednu dobu to tak bylo – to jsem vozil v base s nářadím kabelovou zásuvku s dvěma 0,5m fousy a izolovanými krokodýly, protože nikde v dosahu nebyla normální zásuvka..
            Ty paneláky – o tom už jsem tady jedenkrát psal, co by to znamenalo pro rozvodnou síť v navýšení příkonu, ale i v rekonstrukcích, neboť stávající kabel sice má rezervy, ale plánovaný pro další elektrizaci domácností, nikoli pro trvalý dobíjecí příkony třeba 25kW/vůz.
            Dost lidí si nedovede ani představit „obyčejné“ potíže spojené např. s tím, že klasickou 3F CEE zástrčkou 32A, můžete těch 32A prohánět jen za ideálních podmínek – naprosto čisté kolíky zástrčky i dutinky v zásuvce, nová instalace, stavěná na plné zatížení takových zásuvek, odpovídající jištění, rezervované příkony, soudobost v zástavbě. To všecko by se muselo dramaticky změnit.
            Kdo používáte nějaké stroje s 3F přívody a velkým příkonem, tak jste jistě zažili situaci, že po pár hodinách plného příkonu, např. přes 16A 3F zásuvku, se vidlice ohřála natolik, že se v zásuvce doslova „zapekla“ a nešla vytáhnout.
            To se běžně stávalo u zásuvek pro výkonnější pračky v koupelnách a při dvou malých dětech – jedna zásuvka a jedna vidlice ročně, nejméně.
            A teď si představte, že elektronika auta bude držet příkon z takovéto 1F zásuvky, byť dobře jištěné, na hraně dovolených 16A a třeba dvanáct hodin. Vyhořelý zásuvky a hořící starší instalace by byly to nejmenší..

          3. Jezděte si čím chcete. Já jsem teď koupil deset let staré auto, za padesát tisíc. Co jsem dělal v rámci úvodního servisu: Výměna reduktoru LPG, svíček, zavěšení motoru, výměna oleje, zadní destičky, výměna alternátoru. Co mě čeká je asi katalyzátor, výměna LPG nádrže. A ve vzduchu visí výměna motoru, protože to žere olej.
            S radostí bych to vyměnil za to, abych měnil vadné články v Leafu, protože to je alespoň čistá práce.

            S tím zimním provozem jsem to myslel tak, že v elektromobilu člověk sedá do vyhřátého auta, protože dálkové topení (nebo alespoň spuštění vytápění dle hodin) má snad každé auto, které se připojuje do zásuvky. Jasný, mohl bych do mý starý vrány nainstalovat bufík, v hodnotě pětiny auta. Ale znovu se zeptám, kdo z vás to má?

            Znovu to zopakuji, jezděte si čím chcete mě by i v zimě stačil dojezd Leafu první generace se zapnutým topením. Do diskuze na D-Fensu nechodím abych změnil názor můj nebo váš, ale abych se pohádal.

            1. Michal Lenc: 8 let starý leaf se dá koupit za 200-250 tisíc.

              Takže když je elektroauto na nabíječce, současně se vyhřeje interiér… a když není? Bufík i s montáží vyjde max. do 30 tisíc, to je láce oproti elektroautu. A bude to topit i jinde než 5 metrů od zásuvky.

              1. mjfox: Moje první auto stálo čtyřiatřicet a druhé sedmačtyřicet tisíc. Ale měli nalítáno 230 (před stočením, to jsem nevěděl) a 305 tisíc. Takže já si na elektromobil ještě musí, chvíli počkat. A i poté to nejspíš bude nějaká plečka, které budu muset věnovat údržbu a nejspíš repas baterie.

                Relevnatní informace o používání elektromobilu ale nenajdu na D-Fensu. Už jsem to tu jednou zmiňoval. Velmi střízlivý pohled na elektromobily má na svém blogu Jiří Zima. Podle mě by si to měli přečíst i odpůrci elektromobilů, protože informace z jeho článků jim mohou pomoci najít hůře vyvratitelné argumenty.
                http://notebookblog.cz/ostatni/auta/prvni-sezona-s-ev-vyhody-i-odvracena-strana-elektromobility/

                1. Jestliže benzínové auto za 40 tisíc je už skoro kategorie levných aut na dojetí, elektrické za tu cenu bude prostě bezcenný šrot. Resp. nejspíš na něm bude fungovat všechno kromě baterie a do 10-15 let starého auta vrazit 100-200 tisíc za novou? Proti tomu je výměna benzínového motoru sranda.

                  Tady je docela seriózní test ojetého leafu, stáří 8 let, najeto 110 000 km. Původní dojezd byl 150km, auto v době testu ukazovalo 128km, ale řidič v praxi bezpečně najezdil 80-90km. To je třetina pryč…

                  https://www.garaz.cz/clanek/nissan-leaf-i-generace-elektricka-tryskomys-prukopnikem-21003491

                  Takže víme co nás čeká v budoucnu na trhu ojetých aut. Budou všechna v top stavu, teda až na tu baterii, čím bude starší, tím menší dojezd, po 8 letech 20-30% pryč a pořizovat novou bude nesmysl (se zvýšenou poptávkou po bateriích cena spíš poroste).

                  1. Jo, testy od Kraba jsou rozhodně jedny z lepších, co se na českém internetu dá přečíst. V těch Leafech baterie docela odcházejí. (Taky jsou to jedny z prvních elektromobilů, co se daly koupit.) Na druhou stranu, ta baterie tam jde docela snadno rozebrat a vyměnit jenom opotřebené články. Třeba u Tesly, tam jsou zalepené v pryskyřici a vyměníte jenom celý modul.
                    Pokud budete trochu kreativně pracovat se statistikou, není problém dokázat, že elektromobily jsou absolutní pitomost a jako ojetina (nebo i nové auto) jsou neprodejné. Samozřejmě, šlo by to i na druhou stranu. Stačí vzít za etalon benzínového motoru, nebo Italského strojírenství motory Twinspark.

                    1. Obávám se, že po 8 letech budou opotřebené všechny články v baterii. Má to nějaký počet cyklů a samozřejmě to stárne i věkem. Když to srovnám s bateriemi v mobilech, tak to moc růžově nevidím.

                      S benzínem a naftou jsou dlouhodobé zkušenosti. Za 200 000 koupím slušnou ojetinu, která mi bude 100 000 km sloužit bez větších investic; dobře i kdybych do ní nastrkal 50 000 Kč, pořád jsem na ceně toho ojetého 8-letého leafu, který má reálný dojezd 100km.

                      Kdejaká oktávka TDI má najeto půl milionu (i když většina z nich nemá na tachometru víc než 200 000 km).

                    2. Ano, opotřebení tam bude. Ale ta baterie se částečně chová podle nejslabšího článku. Takže pokud jsou všechny články na 90%kapacity a pak dva na 65% kapacity tak právě výměnou těchto dvou nejslabších můžete kapacitu baterie částečně obnovit na hladinu těch ostatních. Můžete si o tom přečíst více informací na internetu. Ostatně, jsou lidé, kteří rozebírají staré „mrtvé“ baterie z notebooků a recyklují ty funčkní články. Pak si z toho staví domácí úložiště, nebo třeba powerpacky na kolo.
                      To je také možná důvod, proč zatím není recyklace lion baterií moc rozšířená. O baterky z bouraných elektromobilů je docela velký zájem. A i „mrtvé“ packy mají nějakou hodnotu.

                    3. U notebooků je to částečně plánovanou životností – je v tom nějaký chip, který má naprogramováno, kdy má baterie odejít.

                      Jo, použitá baterie z elektroauta se prý použije jako úložiště energie… což mi jako majiteli auta bude k ničemu, budu shánět novou nebo rozebírat nějakou z vrakáče a dávat dohromady ze dvou, to mi teda nepřijde jako terno.

                      A těch článků je tam snad tisíc, sérioparalelní kombinace, v tomhle se hrabat a hledat, který článek odešel?

                    4. O tom, že by tam byla vysloveně plánovaná životnost, toho si vědom nejsem. A ani jsem nenarazil na to, že by tam někdo takový čip našel. Když ještě byly baterie výměnné (Což je taky tak deset let nazpátek?) Byl tam čip, který držel nějaké sériové číslo baterie a myslím i informaci o vybíjecím profilu baterie. Aby PC věděl, že když je ta baterie jetá a má napětí např. 10.3V, že zbývá již jen 8Wh, místo 20 jako při plné.

                    5. Co se týče auta, ten Leaf má v baterii 48 identických modulů. To je ta základní jednotka, která se mění. (1 modul se pak sklád, ze čtyř článků). Použitý, otestovaný modul koupíte za 80-120USD. Přes OBD2 jde udělat vcelku podrobná diagnostika té baterie. Takže to není zase až takový zajíc v pytli.
                      Ale pořád se bavíme o Leafu, kde ty baterie prostě odcházejí. Jiné elektromobily tyto problémy (zatím?) nemají. Leaf už se prodává deset let, ale Tesla, BMW i3 a i-MiEV, už taky mají nějako historii ze které se dají vyvozovat závěry.

                    6. …a od toho okamžiku, kdy vyměníte ty první dva 65%, už to budete dělat kontinuálně a jen sypat prachy za každý další článek a další servisní zákrok.
                      A to se vyplatí.

                      „Ostatně, jsou lidé, kteří rozebírají staré „mrtvé“ baterie z notebooků a recyklují ty funčkní články. Pak si z toho staví domácí úložiště, nebo třeba powerpacky na kolo.
                      To je také možná důvod, proč zatím není recyklace lion baterií moc rozšířená. O baterky z bouraných elektromobilů je docela velký zájem. A i „mrtvé“ packy mají nějakou hodnotu.“

                      Pokud vím, tak přesně toto, ale v mnohem větším, prakticky celosvětovém měřítku dělá číňan. Ten si dá práci i s novým, lákavějším obalem, nebo úplně jinou smršťovačkou a prodává tyto zesláblé články jako nové značkové, za úplně stejnou cenu.
                      Své ti k tomu napíše Behemot, ten s LiIon přichází do styku daleko častěji, nežli já.
                      Je to neuvěřitelný svinstvo, sám jsem takto naletěl na čtyři 18650 články „Panasonic“, který nebyly zrovna nejlevnější = nedalo se jednoduše a přímočaře usoudit, že jde o levný šrot, jestliže to má věrohodně vypadající obal Panasonic.
                      Byl to prostě fejkový Panasonic, konkrétně toto udělal číňan a až se Češi dostatečně otrkají, budou stejný sviňárny dělat i tady, v místě a také pro tebe.

                      Za mě – už aby to bylo, to poslední.

                    7. servisdok: Jop, diagnostika té baterie bude rozhodně důležitá. Zatím je celý ten byznys v plenkách. Tak nějak čekám, že možnosti opravy budou dle ceny cca následující:
                      1)Koupě nové baterie v autorizáku
                      1a)Koupě nové baterie od alternativního výrobce. (To je s otazníkem, jestli se to někdy rozjede. Pokusy jsou už dnes, ale zatím žádné hmatatelné výsledky co vím.)
                      2)Repas od výrobce
                      3)Repas třetí stranou
                      4)Repas doma.

                      Imho, každá z těch variant bude stát jiný peníze, ale taky bude mít jinou záruku. Pokud chce někdo od stolu smést variantu číslo tři, tak by mě proč by to nešlo. Imho se v neoficiálních servisech dělají těžší věci.

                    8. Michal Lenc:
                      1) Bude to stát 200-300 tisíc, proti tomu nějakých 60-80 za nový benzínový polomotor je sranda.
                      1a) Jako s novými bateriemi do notebooku, obvykle nevydrží tolik, co originál.
                      2) Bude to stát 150-200 tisíc, pokud to výrobce bude vůbec dělat.
                      3) Bude to stát podobně jako 2)
                      4) Piplačka, nutnost mít vybavení a nějak ty články změřit, abych to nedělal několikrát metodou pokus – omyl.

                      Důležitá je bezpečnost, protože ty LiION baterie dobře hoří, takže případná chyba je zdraví a životu nebezpečná. Repasovat doma na koleně nebo u nějaké pokoutné firmy…

                    9. mjfox:
                      Vzhledem k tomu, že teď v roce 2020 stojí nová originál baterie se zárukou do Leafa 8000USD (Ještě před dvěma rokama stála 5000USD) tak o těch vašich cenách pochybuji. Jasný, Babiš se Schillerovou pracují na tom, aby to inflace dotáhla do vašich čísel.
                      Takže, já sázím, že za deset let bude stát nová baterie s 30kWh čtyři průměrné hrubé platy. A repas z použitých článků dva.

                    10. Hele, koupis si jeste dneska 3 1/2″ disketu, kdyz bude za korunu?

                      Ja spis tipuju, ze ta baterka bude stat porad stejnej ranec, jen bude mit treba sestkrat vetsi kapacitu.

                      Babis z nas udelal spicku na svete stran COVIDu a Schillerova zase trhla rekord v kamenictvi, ma nejvetsi schodek v historii. Mame tam ted hvezdnej tym.

                    11. Michal Lenc: A bude se za 10 let ta baterie vůbec vyrábět? Bude mít leaf 2030 stejnou baterii jako 2020? Bude chtít někdo do 10-15 let starého auta (v ceně cca 4 platů) vrazit 4 platy za novou baterii?

                    12. Teď nerozumím. Psal jsem, že nyní stojí 24kWh 8kUSD. Do ostatních elektroaut se zatím mění baterie hlavně v rámci záruky.

                      mjfox: Před chvílí jsi mi radil, abych do auta za dva platy vrazil další dva. Myslím, že spíš zvolí repas za dva platy. Pokud přijmeme premisu, že na elektromotoru se nemá moc co podělat, tak tím významně prodloužíš životnost auta. Když si vezmu, co dneska lidi sypou za peníze do spalováků. Si někdy objektivně spočítej náklady na auta.

                    13. Michal Lenc: Co jsem kde radil?

                      Na elektromotoru že se nemá co podělat? Tady za rohem je firma „opravy elektromotorů“. V současných autech jsou startéry a alternátory, které taky odcházejí. 10-15 leté elektroauto nebude jen o baterii, ale i o podvozku, korozi a dalších dílech. Nejspíš i o elektronice.

                      Průměrná hrubá mzda 2020 byla asi 34 tisíc, takže auto za 4 platy by stálo 136. Představa, že takové auto koupím a vrazím do něj okamžitě dalších 136 nebo i jen 68 tisíc?

                      Náklady na auto objektivně spočítané mám, představit si to umím. Proto moc nevěřím tomu, že někdo bude resuscitovat 10 let stará nebo ještě starší elektroauta výměnou baterie. Když to pravděpodobně nebude jediný nutný servis. (Samozřejmě, možná to bude jediná možnost, protože za 10 let budou spalovací auta zakázaná, ale pak bych čekal spíš vyšší ceny všeho, jak ojetých elektroaut, tak náhradních baterií.)

                    14. Pokud plánuješ koupit za čtyři platy elektromobil s mrtvou baterií, tak to je tvoje volba. Nemusí být nesmyslná, když to bude šest, osm let staré auto s hezkou kastlí. Znám lidi (ale jsou to spíš automechanici), co kupovali nějakým způsobem poškozené auto, opravili ho a se ziskem prodali či používali. Ale není to úplně standardní postup.

                      Pokud porovnáváš motor z el. auta s alternátorem, tak mi ukaž který elektromobil používá kartáčový motor. Já jsem měnil alternátor a kdyby měl někdo podobný design jako hlavní pohonnou jednotku tak půjdou o dům dál. To fakt nejde porovnávat.

                      Já nevím, proč tady furt řešíme nějaké hypotetické scénáře. Trh s ojetými auty je skoro esencí volnotržního prostředí. A každý koupí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Popravdě, vést tady debatu kde mluvíme o tom, jak každý máme jiné preference je únavné. Psal jsem to v každém druhém příspěvku, ať si každý kupuje a jezdí v čem se mu zachce. Na to, že jsem z cizinec z internetu tak máte hroznou péči abych si nekoupil něco, z čeho budu zklamaný. (Paradoxně naposled jsem byl zklamaný z koupě benzínového auta.)

                    15. Michal Lenc
                      19.1.2021 v 15:40

                      Tak samozřejmě, inteligentně zadrátovaný můžeš mít v packu i články v naprosto různým stádiu rozkladu, jenže to pak hrozně leze do peněz i místa z toho poskládat něco, co dá větší výkony. Takže udělat si z toho domá svítítko, pack do vrtačky nebo maximálně do toho kola, OK. V autě hodně KO.

              2. Ono to elektricke vyhriatie interieru sa da doplnit aj do benzinoveho auta:
                https://www.webasto-comfort.com/int/heating/car-parking-heater/electric-heating/

                1. To bych snad dokázal udělat na koleně pomocí něčeho takového:

                  https://www.mall.cz/teplovzdusne-ventilatory/ecg-tv-30-black

                  1. Ale iste. keby som to naozaj chcel urobit, tak by som asi tiez urobil nieco podobne*. Chcel som len ukazat profi riesenie.

                    *Skusenosti v rodine ukazuju ze pouzivanie blockheatera ktory je na autach predanych v Kanade standard nielen zlahci studeny start, ale urychli aj nabeh kurenia. Preto som na take cosi nemyslel.

                    1. Jasně, do nového auta profi řešení za 10-15 tisíc klidně. Do starého střepu nabastlit horkovzdušný ventilátor za 300 ;-)

                      Jen mít kde parkovat u zásuvky, takže za plotem vlastního pozemku. Nebo rovnou v garáži :-/

                    2. Tak ja to privilegium mam. Nie je to sice za plotom, oplotena je len zadna cast pozemku, ale tak ci tak auta stoja na sukromom pozemku a blockheatery sa pripajaju na zasuvku garaze. Na severe maju parkoviska firiem a hotelov pripojky pri kazdom parkovacom mieste.

                      Co sa tyka tej garaze…nie som si isty ci budem chciet parkovat auta v garazi. Aj ked sa chystame vydat dost vela penazi za jej rekonstrukciu.

                  2. Kedysi som si niečím podobným (ale tvaru „menej vysoký než široký“, takže nehrozilo prevrátenie a požiar) zvykol za silnejších zím vyhrievať Feldu, jednoducho som to večer hodil na sedadlo a pripojil k predlžovačke, a ráno som na nejaký čas zapojil predlžovačku (kým vykonám rannú hygienu a ostatné veci).

                    Neskôr som zistil, že mi stačí pre osobný komfort vyhrievaná podložka na sedadlo a proti nutnosti škriabať čelné sklo reflexná fólia…

            2. Aha, myslim ze sme nasli merito problemu. Ked niekto nekupuje auta ale srot, zakonite nejake problemy bude mat. 50k Kc je cca 3000 CAD. Takychto aut sme v rodine mali niekolko. Posluzili, sli dalej. Ale nikdy v zivote by mi nenapadlo kupit stare auto s tym ze pripadne by som vymenil motor.
              Teda, vlastne, napadlo. Keby som si kupil nejake stare auto ktore chcem mat ako hracku a dat ho postupne do poriadku. Ale na daily driver? Oh, fuck no!

              1. Jako, trochu si za to můžu sám. První auto byl naftovej Fiat a dobře mi sloužil deset let. Fiat kolem roku 2010 kombíky nedělal, takže jsem koukal po Meganu, Laguně nebo Cromě. A pak jsem narazil na Focuse FL, 2009 v plynu a tak nějak bez rozmýšlení jsem pro něj sjel. Budete se mi smát, ale až doma jsem zjistil, že je vyrobený v Německu. A že ty 2.0 Duratecy žerou olej. A že se s tím občas sveze i katalyzátor. Poučení pro příště, je jasné. Nekupovat auta navržená v Německu a nejednat impulzivně.

                Co se týče rozpočtu, bylo by v mých možnostech koupit auto za 200k. Ale o to víc by mě štvalo, když by mě tam potkaly podobné problémy (ačkoliv pravděpodobnost jejich výskytu by nejspíš byla nižší).

                1. Počkat, to je to auto, co má nalítáno 305 tisíc? Tady by bylo spíš divný, kdyby to olej nežralo. „You get what you pay for“, za 47 tisíc je to docela levné (na bazoši nebo na tipcars jsou focusy 2009 od 50 nahoru).

                  1. Já to tomu autu nevyčítám ve smyslu, že jsem koupil nejhorší auto na světě. Prakticky každý model auta trpí na nějakou konstrukční vadu. Když projdete fóra majitelů, tak se o tom dočtete. Fordí (Mazdí) 1.8 a 2.0, těm odchází kroužky, zavěšení motoru, a katalyzátory. Laguny II, předfl byly známe odcházením čteček karet. Megany II, tam odcházela atuomatická převodovka a hořely (od zrcátek myslím?).
                    Já jsem to auto kupoval s tím, že nějaké závady (LPG, LPG nádrž, zavěšení) vyřešit musím a to žraní oleje a během měsíce umřelý alternátor holt bylo nepříjemné překvapení. Ale jo, byl to tehdy nejlevnější benzínový poFL Focus v republice. Po provedení všech oprav budu asi na průměrné ceně, ale s tím že budu vědět, že jsou ty věci opravený.

                    1. Mám mazdu 2.0, 210 000 km na tachometru, s motorem žádný problém, spotřeba oleje nula. Měnili mi tam nedávno nějaký silentblok na motoru (po 200 000 km snad má auto nárok nějaké opravy), katalyzátor je tam původní. K Renaultům se nevyjadřuju, to jsem neměl a nechci.

                      Koupit 11 let staré auto s 300 000, tak počítám s tím, že se tam může vysypat úplně všechno. Překvapený bych byl, kdyby to dva roky nepotřebovalo žádný servis.

                    2. Jop, to by měl být ten samý motor. Viz https://en.wikipedia.org/wiki/Mazda_L_engine . Co se týče spotřeby oleje, klidně to může být vlastnost těch Fordích verzí, které se vyráběly ve Španělsku. Mazdu 2.0 jsem tehdy také zvažoval a tam o spotřebě oleje nepsali.
                      Ten silentblok, vypadá identicky jako mám na Fordu. Prý se tam vyplatí si připlatit a dát Lemföder, nebo OEM.

            3. Až na to, že 10 let starý Leaf opravdu nekoupíte za 50 tisíc, nýbrž minimálně 3x – 4x dráž. Až na to, že nebudete měnit články protože to výrobce nedovolí (bezpečnostní riziko), ale hezky si koupíte autorizovaný a certifikovaný powerpack za 100-300 tisíc. Až na to, že vám na tom sice nebude odcházet těsněné motoru, ale zato se vám budou propalovat cívky a budete se úžasně bavit „lovením duchů“ ve výkonové digitální elektroinstalaci.

              A až na to, že máme známého který Leafem jezdí a je to totální masochismus – cestu na chatu na Vysočinu musí plánovat se 3 dobitími s více jak hodinovými přestávkami po cestě, kde musí bavit děti, a nějaké topení – ani omylem, ekojízda.

              Veškerá údržba a opravy toho auta, co máte teď, by vás i s instalací bufíku vyšla pořád o desítky tisíc levněji.

            4. Michal Lenc: tak se přiznám, že jste mě dostal. Bavíme se tady o autech v ceně několika set tisíc, něco rozumně použitelného je komplet vše přes milion (e-Niro, Tesla 3, Kona, Soul…). A Vy sem dojdete s tím, že to porovnáváte se starými křápy za pár kaček.

              To fakt normální člověk nevymyslí. Takže dle Vás bude ta úspora na údržbě, o které tady plácáte platit i pro olítané e-auto za 50k? Jste se zbláznil? Myslíte si, že Vás žádný ekvivalent výměny reduktorů LPG (navíc Vaše chyba, že koupíte starou vraždu s LPG…), svíček apod. u takového e-křápu nečeká? Můžete nějak zkusit naznačit, jak se to stane? Uvědomujete si, že těžký krám s půl tunou baterek bude potřebovat třeba hromady dílů podvozku? Že může odejít něco v motoru, elektronice atd. (viděl jste vůběc někdy motorový prostor elektromobilu?)?

              Ad vytápění – tady se přiznám, že mě to vůbec nenapadlo, protože bufík nemám, neb auto parkuje v garáži a tam ho nepotřebuju a tedy ani u e-auta bych to neřešil. Nicméně, cena bufíku je směšná proti příplatku za elektro.

              Ještě jedna „drobnost“ – až budou elektroauta krámy za 50k, je ten Váš bod o vyhnutí se spotřební dani totálně směšný. Fakt mě vůbec nenapadlo, že by někdo mohl o vyhýbání se spotřební dani mluvit nikoliv v intencích dneška, ale o situaci za 10-15 let, kdy už dle soudruhů bude elektromobilů hromada a bude nutné z nich vytřískat daně, které dříve plynuly z prodeje benzínu a nafty.

              Někdo tu psal, že tento týden vyhrál Marty…, ale myslím, že jste dost silně zaútočil na první místo. Gratuluji.

              1. Už tomu rozumím, proč pořád melete z cesty. Vy jste autor článku a těžce nesete, že jsem vaše blábolení opětkoval.
                První podmínkou, abyste byl schopný psát je umět číst. Pokud chcete psát o technické problematice, pak musíte umět i počítat.

                V elektromobilech zkrátka budete řešit jiný typ problémů než u spalovacích vozů. Vzhledem k tomu, že výrobci furt pláčou, jak se evropský průmysl zhroutí, protože elektromobil obsahuje o třetinu méně součástek než spalovací vůz, tak předpokládám, že já jako uživatel na tom vydělám.

                Tím, jak moc nesnášíte el. vozy, tak mě vaše argumenty ani moc nezajímají. Zajímavé diskuze dosáhnete s člověkem, který je otevřen novým myšlenkám. S člověkem, který pochybuje a zvažuje svoji pravdu. V okamžiku, kdy se bavíte s někým z okraje názorového spektra, tak jsou ty příkopy tak široké, že se vlastně nemáte o čem bavit. Když vezmu jiné aktuální téma, tak třeba u problematiky uprchlíků a islámu by mě nejspíš jedna strana nazvala stupidním sluníčkářem a druhá stupidním fašistou.

                A já, jakožto dost Laissez faire smýšlející člověk, můžu zároveň chtít elektromobil a zároveň odmítat dotace a zvýhodnění pro něj. To je neuvěřitelná výhoda toho, když jste názorově konzistentní. Takže vaše názory vám neberu, jen si myslím, že jsou stupidní.

                1. Hele, já nejsem autor článku, ale když si mám vybrat mezi fatdwi : Lenc, dám za pravdu fatdwi. Jeho článek nebyl ve stylu „elektroauta jsou špatná, áno“, ale „elektroauta mají taky uhlíkovou stopu a ne zrovna malou“.
                  Elektroauto není špatné samo o sobě a jsou aplikace, kde má svoje výhody. Po zoologické zahradě může jezdit malý náklaďáček na baterky a rozvážet tam seno. Ještěrka může sloužit ve skladu. Ale jako daily-car nemůže dneska plně nahradit klasické auto. Auto na elektřinu je snad dokonce starší než to se spalovacím motorem, jenže před 150 lety se hodně rychle přišlo na to, že ty baterie prostě nestačí. Všechno ostatní bylo vyřešené, elektromotor byl celkem běžný stroj. Někdy v devadesátkách byly pokusy nabídnout zákazníkům elektrické auto, např. golf citystromer nebo škoda favorit eltra, jenže s tehdejšími bateriemi (NiMH nebo dokonce olovo) to nemělo šanci klasická auta nahradit. S rozvojem LiXXX baterií to výrobci zkusili znovu asi před 10-15 lety a šli trochu dál než jen upravit nějaké benzínové auto.
                  Když jsem před lety na silnici potkal peugeot ion, nevěřil jsem vlastním očím. Tohle má být auto? Nákupní taška na kolečkách, malé, pomalé, hnusné a a dojezd 100km mě teda neoslnil. Až vizionář Elon Musk postavil auto, které se konečně přiblížilo tomu klasickému = teslu. Je rozumně velké a dojede 500km na jedno nabití. Dokonce dobře vypadá… Jenže cenovka je strašná, ok, byla to novinka, ale i po 10 letech výroby je 3x tak dražší než srovnatelné klasické auto. Navíc je to jak v tom přísloví „jednooký mezi slepci králem“, většina konkurence má dojezd poloviční a nebo je ještě dražší (porsche taycan). A stále, i po 150 letech, se čeká na lepší baterie…
                  Takže ty elektroauta nikdo nekupuje, resp. jen hrstka bohatých, co si to může dovolit. A tak nějaký úředník rozhodne od stolu, že fosilní konkurenci zakáže, protože Tesla je přece tak ekologická a zachrání planetu a kdesi cosi… Námitky, že elektrická auta jsou drahá, taky mají emise CO2 a klasická auta nenahradí ani dnes, ani za 10 let = nezájem. Od roku 2025-2030 už žádná nová fosilní auta…
                  Když zavedli tzv. „ekodaň“ za registraci ojetého auta, průměrné stáří vozového parku se zvýšilo. Nic jiného jsem ani nečekal, navíc to bylo, jak už tu padlo: „sebrat peníze chudým“ – potrestat chudé, že si nemůžou dovolit koupit nové auto… „když nemají chleba, tak ať jedí koláče“
                  Zákaz nových fosilních aut je ještě větší nesmysl než ekovýpalné a zapůsobí stejně resp. ještě hůř.

                  Nakonec, použít 10 let starého benzínového focuse s 300 000 km jako důkaz toho, jak jsou ta benzínová auta složitá a poruchová a s elektrickým by se to nestalo… jenže ten focus stál 50, i kdybys do něj dalších 50 vrazil, bude ti 5-10 let sloužit. Zatímco Tesla s 300 000 km stojí pořád milion. Podobně ojetý Nissan Leaf stojí 250 tisíc, ale s jeho bateriemi byl na hranici použitelnosti už jako nový.

                  1. Díky náčelníku, že ses mě zastal. Na ten ion jsem si vzpomněl, kamarád to kdysi měl půjčené, v zimě vyjel s dojezdem 70 km a po 30 to odstavil na nabíječce a domů jel vlakem (a to ani netopil, prostě jen u malých baterek je ten úbytek v mrazu extrémně poznat). O prostornosti, jízdních vlastnostech atd. ani nemluvím, proti tomu i Smart působil jako bezpečný supersport.

                  2. Já nechápu, proč se zrovna mě pořád snažíte vysvětlovat, že dotace a zákazy jsou špatně. Ano jsou a já jsem poslední, kdo by podobnou špínu podporoval. To je jak kdybych já vám říkal, že se máte koupit benzínové auto.
                    Argument, že před stopadesáti lety se rychle přišlo na to, že elektromobily nikdy nebudou fungovat je tak stupidní, že popravdě nevím jak na to reagovat. Ona i argumentace elektromobily z devadesátých let je docela pochybná.
                    Zkusím to otočit, představte si, že se píše rok 2005:
                    Turbo v benzínovém autě pro masy nikdy nebude fungovat. Je to absolutně zcestná myšlenka. Neustále to nějací snílkové zkoušejí, nejdřív v letadlech kde to sotva zaplatí armáda. Už před třiceti lety ve sportovních vozech jako 911turbo apod. Každý vidí, že benzínové turbomotory je odchylka pro pár procent nejbohatších, kteří mají čas auto po každé jízdě dochlazovat. A mohou dávat turbo každé dva roky do servisu. Probuďte se, benzínový motor s turbem nikdy nebude stát do půl milionu.

                    Takže asi tak vnímám vaše silná slova.

                    1. Michal Lenc> Argument, že před stopadesáti lety se rychle přišlo na to, že elektromobily nikdy nebudou fungovat je tak stupidní…

                      Ale to jsem netvrdil, žádné „nikdy“. Před 150 lety prostě postavili elektrické auto a zjistili, že se tehdejšími bateriemi je to slepá ulička. Za 100 let byla elektroauta ve stále stejné slepé uličce, protože i když se baterie vyvíjely, olovo, kadmium ani metal-hydrid neměly dostatečnou měrnou kapacitu (kWh/kg). To má až lithium, jenže ta cena… posledních 10 let je v podstatě o hledání kompromisu mezi cenou a dojezdem (a velikostí) takového auta. Je tam přímá úměra, vyšší dojezd = vyšší cena (= větší auto). Elektroauto za cenu fabie má dojezd 100km (a navíc je menší než fabie), s dojezdem 200km stojí jako oktávka (a v lepším případě je velké jako fabia), s dojezdem 500km stojí jako tři oktávky (ale je už aspoň velké jako oktávka).

                      K turbobenzínu: v roce 2005 tu byla oktávka 1.8T (a nebyl to zas taový exot), bylo jasné, že fungovat může, dál to bylo jen o výrobní ceně. Turbo už bylo vymyšlené, vyzkoušené, diesely s ním jezdily už X let, fabriky jako Continental to chrlily jak Baťa cvičky, naroubovat to na benzínové auto byla jen otázka času; samozřejmě bez tlaku na CO2 by dneska nebyl turbobenzín tak samozřejmá věc. Ale užitnou hodnotu auta turbína nijak nezmenšila, spíš naopak (nižší spotřeba). Vždyť vedle sebe jezdily (a jezdí) úplně stejná auta s téměř identickým motorem, jen jedno má navíc turbo, jediné, v čem se liší, je výkon, zrychlení a spotřeba, jinak to z pohledu uživatele je to samé. Na rozdíl od elektroauta.

                    2. to: předřečníci

                      Tak tak, s turbem. Já neříkám, že turbo je špatně s principu, já říkám, že bylo špatné vynucovat ho, a zejména pak skrze nesmyslné emisní normy. Já osobně, mám-li si vybrat, preferuji velkou atmosféru před malým oturbencem. Jen ta velká atmosféra už skoro není k dostání (snad kromě Mazdy).

                      A výrobci jsou schopní auta dokurvit až do nevídana. Měl jsem nedávno z pučovny Seata Leon s motorem 1.0 TSI. Tomu autu snad navrhovali pohonný agregát dva buzeranti v rozvodovém řízení nebo co. Malý vysokoobrátkový oturbenec je v tom oplodněn nesmyslně dlouhou převodovkou (to asi udělal ten recipientní tomu penetrativnímu naschvál). V normálních otáčkách to nejelo, v podstatě to nejelo vůbec. Jezdil jsem s tím na stejných cestách průměrně o jeden kvalt níže (a s otáčkoměrem v červeným), než jsem zvyklý se svou oktávkou. Jestliže jsem na oktávku 1.4 TSI nadával, tímto se jí dodatečně omlouvám, páč existují ještě o 1-2 řády horší zmrdiauta).

                      Ale, přece proto nezavrhnu spalovací motor, že.

                      Když manželka nabořila svoji Hondu a z pujčovny byla gtentokráte Mazda cx3 se skyactivem 2.0, tak jsem si zase spravil náladu, že ještě existují normální auta pro normální lidi. Jen se bojím, že vimřou.

                      —–
                      (A přectavte si, že jsem na netu našel píčuse, který byl schopný Seatí 1.0 tsi postavit na roveň se skyactivem 2.0 a tvrdit, že ty motory jsou srovnatelný. No fakt, https://blog.auto.cz/aktivnybloger/2017/05/10-tsi-85-kw-vs-20-skyactiv/ mě málem jeblo když jsem ten blábol četl).

                    3. No dať turbo (bi-turbo) do radového šesťvalcového benzínového troj-litra, či twin-turbo do nejakej benzínovej V6-tky a poslať do sveta nejaké zaujímave auto (v malej sérii) s dostatkom výkonu a poriadnym podvozkom na športovú jazdu je jedna vec.
                      Iná vec je oturbiť benzínovú radovú trojvalcovú 0,9-tku, výkonovo ju dohnať blízko k hranici max. výkonu, otestovať v „labáku“ za optimálnych podmienok na množstvo emitovaného CO2, z množstva CO2 vyrátať priemernú normovanú spotrebu, tú spotrebu rozrátať do flotilovej spotreby a potom to masovo predávať a tváriť sa, že predsa „to je to čo masy chcú, lebo sa to predáva (a ignorovať pritom fakt, že sa turbo-kosačky predávajú lebo nieto viacmenej inej voľby)“ je vec druhá. A tá druhá vec reflektuje šialený hon na čarodejnice (v tomto prípade sú čarodejnicami všetky zlé škaredé nemoderné a ne-eko-veci), ktorý si usporiadali nejaké zeleno-červené hlavy pomazané (v našom prípade existencie EU dokonca sú tie hlavy pomazané NEVOLENÉ ľuďmi) a my svoloč (ovčania) im to celé pekne zacvakáme. A ešte sa nájde kopec debilov čo sa im to páči a medzi nimi sú ďalší, ktorí by to chceli hnať ešte do ďalších extrémov.

                      A navyše je tu taký drobný rozdiel medzi tými čo tvrdia, že elektrifikácia všetkého (v tejto diskusii hlavne e-auta) je cesta do pozemského pekla a medzi tými čo tvrdia, že v roku 2005 skoro každý vravel, že turbo-benzín v bežnom aute je nezmysel a nebude fungovať. Ten rozdiel je v dostupnosti paliva pre tieto dva rozdielne typy pohonov. Tam kde turbo-benzín využíva bez okolkov existujúcu fungujúcu a dostatočne dimenzovanú infraštruktúru fosílnych palív (budovaná niekoľko desaťročí a to nielen z daní za palivo ale aj z verejných zdrojov) tam e-auta parazitujú na existujúcej infraštruktúre elektrickej energie, ktorá aj vďaka rôznym víziam (napr. Energiewände) a stále stúpajúcemu odberu prichádza na svoje limity (napr. letné mesiace v juhoeurópskych štátoch a ich problémy s produkciou či nákupom dostatku elektrickej energie na pokrytie vysokej spotreby spôsobenej aj používaním klimatizácii v súkromnou či firemnom sektore) a rozširovanie výroby či distribúcie elektrickej energie v rámci Európy (a nielen tu) naráža na čoraz viac prekážok (finančné, legislatívne, aktivistické atď.) a nedokáže držať tempo s nárastom spotreby elektrickej energie. Zatiaľ sa výrobné kapacity darí držať v prevádzky schopnom stave, ale vďaka šialeným víziám vypínania zlých (rozumej ideovo nevhodných) elektrárni a ich (ne)nahrádzaním dobrými (rozumej ideovo vhodnými) zdrojmi elektrickej energie (z ktorých hlavne fotovoltaika a veterníky trpia šialene nekonzistentnou dodávkou elektrickej energie) dôjde k tomu, že dopyt po elektrickej energii bude väčší ako ponuka (tu nieje otázka či k tomu dôjde, ale kedy k tomu dôjde – za podmienky že pôjdeme ďalej cestou len a len čistej energie). No a samozrejme narážame aj problémy s kapacitou prenosovej siete (a to nielen koncovej NN ale aj diaľkových VN-iek či VVN-iek) – a to v rámci VN / VVN vedení v ČR už dlhšiu dobu pociťujete aj napriek tomu, že problémy pochádzajú z DDR+BRD a nie od priamo od Vás. Ja jazdím pomerne dosť po Európe (hlavne AT, BRD+DDR či SUI) ale za posledných 10 rokov som videl naživo len 2 miesta kde sa aktívne pracovalo na posilnení / rozšírení VN či VVN vedení – jedno miesto je v socialistickom Rakúsku (križovatka A4 a A6 – kvôli Windenergiepark Bruck am Leitha) a jedno miesto bolo na Slovensku (diaľnica R1 niekde okolo Žarnovice). Netvrdím, že som videl všetko, ale…….

                    4. to: SatanOkkY
                      +1, dobře ty !

                      K tomu zatížení sítě jen malá ilustrace. V SRN to v nejlepším případě funguje tak, že u moře na severu se jim točí větrníky a ještě je třeba, aby se taky v Bavorsku točila kola v továrnách. Jenže Němci nemají dostatečně robustní přenosovou soustavu, aby tu energii od Baltu do Bavor přenesli. Takže hodně z toho jde přes nás: u nás svítí dráty (případně ještě my platíme tím vzniklé ztráty). A tohle je pořád ještě ten lepší případ, kdy to jakž takž funguje.

                    5. SatanOkkY> No dať turbo (bi-turbo) do radového šesťvalcového benzínového troj-litra, či twin-turbo do nejakej benzínovej V6-tky…

                      V Top Gearu jednou dělali eko-rallye, prcek měl VW Polo 1.4 TDI, Jeremy nějakého Jaguara bi-turbo diesel. Oba dojeli přes půl Evropy, tzn. asi 1200-1400km na jednu nádrž. V cíli se oba svorně zasmáli, Jeremy ukázal na jaguara a povídá „tohle je druhé nejúspornější auto na světě“.

                      Kapitán Šnek jel ještě úsporněji, takže do cíle nedojel v časovém limitu…

                    6. Hmmm, kto je kto? Prcek je Hammond a May je Kapitán Šnek?

                    7. Ano. Akurat chyba informacia co soferoval Kapitan pomaly.

                    8. Dik, no neviem ci by som si na eko-rallye vybral prave Subaru ale May je skratka May.

                2. Michal Lenc: takže jste napsal spoustu zbytečností a na moje „stupidní argumenty“ radši nijak nereagoval, holt věřící, který má „otevřenou mysl“. Něco jako inkvizitor z Jména růže.

                  Nemáte pravdu, že elektrická auta nesnáším, s docela dost jsem jel a jejich pořízení zvažoval, tedy fail. I mjfox se Vám pokusil vysvětlit, o čem ten článek byl, když jste to sám nepochopil ani když jsem to zcela jednoznačně napsal do odpovědi výše.

                  Tesla Vám zatím vůbec neumožní auto si sám opravit, tedy představa, jak ušetříte (a jak asi taková Tesla bude vypadat, až bude stát 50k nebo ekvivalent dvou výplat) je úsměvná. Resp. když si to vyřešíte bez ní, tak se Vám pomstí způsobem, jaký může tolerovat jen fanatik Vašeho ražení.

                  PS: Vaše představa, že mě Vaše známkování nějak zasáhlo mě popravdě upřímně rozesmála a přesvědčila o tom, že jste buď extrémně mladý (tyhle dětské argumenty ze ZŠ se ještě občas ujaly na střední, ale už na vejšce nikdo tak zpomalenej nebyl) nebo máte IQ odpovídající průměrnému diskutérovi z hovinek (Ko-za sem Vám podobné citoval tuším z lžidnesu minulý týden). V obou případech to vysvětluje Vaši naivitu a/nebo neschopnost vidět věci v širších souvislostech (hloupá představa, že se vyhnete spotřební dani v době, kdy elektroauto bude ekvivalentem olítané plečky za 50k).

                  1. fatdwi: O jakých argumentech mluvíte? Ve vašem projevu je tolik vaty, že fakt nevím na co bych měl reagovat. Napište tedy pod tento příspěvek tři nejhlavnější argumenty, na které chcete abych reagoval. Vynasnažím se co nejlépe.
                    1)
                    2)
                    3)

                    1. Michal Lenc: už jsem přistoupil na diskusi s děckem, tak tedy po lopatě znovu:
                      1) Z čeho soudíte, že údržba elektroauta ve stavu, kdy bude za 50k, bude levnější než údržba obdobného auta se spalovacím motorem?
                      2) Proč si myslíte, že v době, kdy bude olítaný elektromobil stát 50k, bude jeho provozování zároveň znamenat vyhnutí se spotřební dani? Bonusová podotázka: kdy si myslíte, že tento stav (elektromobil velikosti Focusu za 50k) nastane?
                      3) Jaký problém představuje u auta se spalovacím motorem výměna oleje, že „o ní ani nemluvíte“?

                      Pro začátek začneme s tímto a pak uvidíme.

                    2. fatdwi: To je mnohem lepší, takto se můžeme bavit o konkrétních bodech.

                      1) Ani jednou jsem nepoužil slovo levnější. Napsal jsem, že 50% problémů bylo přímo spjato se spalovacím motorem. Část (jako brzdy) pak nepřímo protože auta která umějí rekuperovat brzdnou energii mají brzdy často celoživotní. (Pokud výrobce zvládne jejich funkci implementovat tak, aby se alespoň občas použili a nedocházelo k zareznutí apod.)
                      Třecí plochy a jejich mazání, teplotní managment, tlaky. Spalovací motor je fakt vysoká strojařina oproti elektrickému. Všechno co se musí hejbat, má vyšší riziko selhání než statické věci. Někde píšou, že elektromobil obsahuje 200 součástek oproti 1400 u spalováku a já bych tomu docela věřil.
                      Pokud přijmeme premisu, že nejdražší věcí na elektromobilech jsou baterie, tak ty neustále zlevňují. Za deset let zlevnily z tisíce dolarů někam ke 150 za kWh. Takže údržba možná nebude přímo levnější, ale bude imho snazší a bude jí méně.
                      Už teď existují deset let staré Leafy. Proč v inzerci nenajdu ekvivalent toho mýho Focuse? Evidentně je po nich větší poptávka než po tom Focusu a to drží jejich cenu nahoře i když mají dojezd jenom 80km. (A lidi ví, že třeba za 500USD jsou schopni ten dojezd vrátit zpátky na 120km)

                      2) Napsal jsem, že chci přejít na elektromobil jak jen si to budu moci finančně dovolit. (To asi není dobrá formulace, koupit Leafa za 200 bych mohl už teď) Před rokem jsem koupil auto, tak za pět bych chtěl měnit znovu a myslím, že ještě patnáct let spotřební daň na elektromobily nezavedou. Respektive ona to nebude asi ani spotřební daň z elektřiny, nevím jak by to šlo technicky provést. Je možné, že zavedou nějaké mýto a že se bude platit na STK anebo že napálí daně z provozu jako v Holandsku.

                      2b) Myslím, že tak za pět let. Tipoval bych, že to bude třeba ten Leaf, patnáct let starý tak 150kkm najeto. Kupující bude počítat s výměnou několika článků který vyjde tak na dvacet tisíc. Po tom repasu nebude dojezd na původní hodnotě, ale třeba 90km. Zatím je ojetých elektromobilů málo a poptávka je vyšší než nabídka. To podle mě drží cenu i objektivně horších kusů vysoko.

                      3) Jednou až dvakrát ročně musíte najet na nájezdy, lehnout pod auto, dostat se k výpustnímu šroubu. Vypustit olej atd. Já nevím jestli jste to někdy dělal, ale je to prostě špinavá práce a já si jí rád odpustím. Já nevím jak je to, když se to dělá v servisu. Jestli tam musíte čekat, nebo jestli vám dají náhradní auto a to musíte zaplatit. Nebo jestli vás někdo vyzvedne a pak zase hodí nazpátek. Mě to rozhodně chybět nebude. Ostatně, tankování plynu mi taky chybět nebude.

                    3. Michal Lenc> K výměně oleje, dělám to 2x-3x do roka, trvá mi to dvě hodiny, když mi to nejde od ruky a hodinu, když se daří. Jo, umažu se, solvinu mám. Starý olej přeleju do prázdné bandasky od oleje a když se mi toho nastřádá víc, hodím to do sběrného dvora i s olejovými filtry. Za mně: je to velice easy.

                      Když jsem jezdil do servisu, tu hodinu a půl jsem tam počkal. Je to potřeba párkrát do roka… naproti tomu majitel elektroauta musí u nabíječky čekat docela často. Náhradní auto mu určitě nikdo nedá.

                    4. Michal Lenc> Ostatně, tankování plynu mi taky chybět nebude.

                      Teď nějak nechápu, když někomu vadí tankování plynu, proč si kupuje auto s LPG…

                      Nezlob se na mě, připadáš mi tak nějak celkově naivní, očekáváš, že se elektroautem se vyhneš problémům, které máš s benzínovým autem, ale že budeš řešit úplně jiné problémy spojené s provozem elektroauta, to nějak nevidíš nebo prostě podceňuješ.

                      Čekat, že si za 5 let koupíš 15-letého Leafa za 50 tisíc a veškeré servisní náklady budou 12 tisíc za repas baterie, no to asi budeš zklamaný.

                    5. mjfox: Já nevím, v jakém černobílém světě žijete. Napsal jsem tankování plynu, protože benzín jezdím čerpat tak čtyřikrát do roka. Pro plyn každých čtrnáct dní.
                      A samozřejmě, u plynu je ten opruz, že mají stojany na klíček. Takže někde si musíš dojít na kasu pro klíč, jinde ti někdo dojde natankovat. Takže jestli mi vadí tankování LPG? Ano vadí mi to víc, než čerpání benzínu. Stokrát to vyváží, že ušetřím cca 14 tisíc za rok.

                      Mě přijde, že nechcete diskutovat o věcech které jsem řekl, tak mi pořád vkládáte do úst názory které nezastávám.

                      V komentáři v 11:32 píšu, že neočekávám, že elektromobil nebude potřebovat údržbu, ale že té údržby bude méně. (Dokonce píšu, že ta údržba možná ani nebude levnější. Myslím si že bude, ale do budoucnosti nikdo nevidíme.)

                      A ty mi napíšeš, že bych se měl připravit na to, že elektromobil potřebuje údržbu. Tak o čem se chcete bavit? Asi by vašim potřebám mnohem lépe posloužilo, kdybyste si založil mulťáka. Jemu vždy do úst vložily nějaký svůj názor a ten pak ztrhali jak potřebujete.

                      Rozhodně očekávám, že v elektromobilu nebudu muset měnit zapalovací svíčky. Naopak u Focuse očekávám, že tam nebudu muset měnit trakční baterii.

                    6. Michal Lenc> Mě přijde, že nechcete diskutovat o věcech které jsem řekl, tak mi pořád vkládáte do úst názory které nezastávám.

                      Máš nějaké konkrétní téma, u kterého ti vadí, že jsem na to nereagoval?

                      Jinak tak nějak cítím, že diskuze se blíží k vyčerpání, tzn. za chvíli už nebude o čem, protože všechno už tu padlo.

                    7. 1) Z počtu dílů nelze dedukovat cenu ani jednoduchost. Ale aspoň chápu, proč si to myslíte, budete dle mého nepříjemně překvapen.
                      2) Jestli bude za 5 let spořebka na elektřinu závisí primárně na tom, kolik se podaří lidem elektromobilů narvat a tedy o kolik peněz erár přijde. Současně zjevně hodláte na elektřinu přejít před tím, než bude Leaf za 50k a pak je otázkou, kdy se Vám ten rozdíl zaplatí na ušetřené spotřební dani. Zkuste si to hodit do excelu…
                      2b) Já mluvil o autě na úrovni Focusu, Leaf je spíš o třídu menší.
                      3) Proč máte plyn, když Vám to vadí? Tomu se vyhnete i koupí auta bez něj, takže jako argument je to úplně mimo. Pokud jde o olej, tak to nedělám doma, dělá to servis při výměně kol, takže v tom nějak nevidím problém ani jinou zátěž.

                    8. 2b) Běžte se podívat na autonoto. Leaf je v každém rozměru větší než Focus. Rozvor je o 50mm delší. Btw, stejnou chybu lidé dělají, když porovnávají Teslu Model 3 s oktávkou, zatímco rozměry je to konkurent Superbu. Pokud budete chtít i podobný výkon, tak se najednou cenový rozdíl smrskne na nějakých 150tis. Kč, neboli 10% ceny vozidla.

                    9. pre Michal Lenc 20.1.2021 v 16:06
                      2b.) A pokiaľ budem chcieť od tej Tesly podobný reálny dojazd a komfort (v zime či horúcom lete) ako v tom aute o 150 000 lacnejšom tak to ako spravím?

                    10. SatanOkkY: A když budu chtít od Škodovky stejný výkon jako má model 3, jak to udělám? A když budu chtít do Ferrari naložit stejně krámů jako Škodovky, jak to udělám? A když budu chtít v Miatě odvézt pět lidí, jak to udělám?

                    11. Michal Lenc: jasně, a teď tu o Smolíčkovi. Octavia 3 je o plných 5 mm kratší než Tesla 3, to je tedy vážně rozdíl třídy. Superb je o 15 cm delší.

                      Ad Leaf vs. Focus: psal jste, že máte kombi a tomu se Leaf jaksi nevyrovná, takže chyba bude spíš v tom, že porovnáváte jabka a hrušky.

                    12. fatdwi: Pokud určuješ (a tobě podobní) zařazení aut do tříd podle délky, tak už chápu proč všichni tak žerou Škodovky. Dejte autu na záda baťužek a rázem je z nižší střední střední třída.
                      Všichni řadí Teslu 3 do střední třídy. Rozvor je 3 2875, Superb 2841 Šířka 1850 vs 1864mm. Výkon max 355kW vs max 206kw.

                      Btw, nedávno jsem šel kolem Leafu 2 gen. A až naživo mě překvapilo, že je to docela kus auta. Z fotek ty ocucané bmbony vždy vypadají dost menší.

                    13. Michal Lenc: Vy jste komik. Jak moc zjistíte ve chvíli, kdy se stejně jako já v té Tesle 3 svezete a zjistíte, že rozvor je poněkud zavádějící údaj (podobně jako například u prémiových zadokolek typu BMW, kde je rozvor typicky velmi slušný a místo v autě výrazně menší, než by rozvor naznačoval – takže i když BMW 3 patří do střední třídy, prostorné je zhruba jako ta oktávka, tedy nic moc).

                      Škoda Octavia je nižší střední, mimochodem. Stejně jako onen Focus apod. Prostornost Superbu je oproti Tesle 3 ohromující. Ale to teoretik jako Vy nemá šanci zjistit a tak tady plácá nesmysly.

                    14. fatdwi: Jop, centimetry jste si chtěl vesele poměřovat, než jste zjistil, že jich máte (v Superbu) méně.

                    15. Michal Lenc 20.1.2021 v 11:32

                      Praktická poznámka:
                      ad 3) Dvakrát ročně zajedu do autoservisu, sednu do čekárny a při kávě si přečtu, co je na D-F nového. Zaplatím, odjedu. Stojí to necelých 1500 Kč a trvá to hodinu od vyjetí ze dvora po zajetí do dvora.
                      Jinak: Ona to zas tak špinavá práce není, opruz je těch dvanáct šroubů na spodním krytu motoru.

                    16. A protože tuhle hru mohou hrát dva, rád bych vám též položil tři body k diskuzi:

                      A) Pokud Karel vyhodnotí, že krom cesty do Chorvatska mu stačí Ioniq. A do toho Chorvatska buď poletí, půjčí si auto nebo to vezme se zastávkami. Je to idiot, který slouží svému autu a dělá nepromyšlená rozhodnutí. Nebo jako dospělý člověk má právo na jiný názor a hodnoty než vy?
                      B) Pokud se Petr rozhodne, že si koupí elektromobil jako jediné auto a jezdí každý měsíc za rodiči z ČB do Prahy. Po cestě musí dobíjet třicet minut v Písku a cestou zpět třicet minut v Příbrami. Je to nezodpovědný idiot, který slouží svému autu, nevidí dál než na špičku svého nosu, nebo má právo se dobrovolně týrat?
                      C) Smí si Jaroslav koupit elektromobil i když ČR produkuje půlku elektřiny v uhelných elektrárnách? Nebo je to pokrytec a musí čekat až to procento padne pod dvacet? A co když je mu to jedno, kde se bere elektřina v zásuvce. A co když je to příznivec jaderných elektráren a tímto krokem chce vyvinout tlak na vládu, aby podpořila výstavbu JE?

                    17. to: Michal Lenc

                      Promiňte, že vstupuji do vaší zajisté kvalitní diskuse s fatdwim.

                      Já bych řekl, že Karel, Petr i Jaroslav jsou čuráci a idioti, nevidící si dále než na špičku vlastního nosu. Za mne mají nicméně mají svaté právo dělat pičoviny ve svém životě a dělat ze sebe blbce v diskusích – je to jejich volba. Jenom prosím, ať kurva pokrytecky nelžou, že jimi zvolená alternativa je ekologická (budou usvědčeni ze lži) a jediná správná. (Mimochodem: třeba letadlo = 3 l paliva / osobu / 100 km, zatímco Gréta jela lodí).

                      Což je přesně onen problém: fatdwi ani já vám nebereme právo na názor (a vynucenou dobíjecí zastávku v Písku), bohužel ekoteroristi motoristům všeobecně ano. Věrchuška dělá vše pro to, aby lidstvu odepřela spalovací motor a znemožnila mobilitu všeobecně; je to jen součást předehry k nové totalitě. Je smutné, jestliže se myslící člověk nechá zmást ideologickým (zde ekologickým) maskováním podstaty věci.

                      Mimochodem, motoristi jsme (třebas nepřímo) my všichni. Naše současná životní úroveň byla a je umožněna spalovacím motorem. Bez něj byste byl nahý a hladový: Nezapomeňte laskavě, že PC (NTB) z něhož své blitky píšete, k vám také přivezla dodávka, stejně jako váš mobil, oblečení, které máte na sobě, rohlíky které jste měl ke snídani a vůbec všechny materiální statky, jichž užíváte. Nic z toho k vám nepřijelo na oslu.

                      A to nemluvmě např. o tom, kolik zboží do Evropy přijíždí zcela zbytečně z opačného konce světa, z Číny, přičemž tuto dopravní zátěž matky Gaji ekopošuci a jiní pokrytci vůbec neřeší. Průserem Evropana je, že chce ušetřit deset eurocentů na kartáčku na zuby, odvykl si pracovat a ztratil selský rozum. Upřímně řečeno, celý ten humbug kolem elektromobility je imho pouze jedním z celé řady čím více viditelných příznaků smrtelné nemoci euroatlantické civilizace.

                      Ale tu nabíjecí zastávku v Příbrami si klidně dejte ! je to vaše svaté právo.

                3. Pyčo už teď nejsou eletrikáři na celkem jednoduchý instalace po barákách. Za 10 let, esli se to tady celý nezesype, budeš za hodinu v servisu u tady pojízdnýho toustovaču platit dva litry. Se prober včas, až tě probere realita, tak by sis to taky mohl chtít jít hodit.

          4. Este som nevidel Teslu – vratane modelu S, ktorej vodic by pri jazde mimo mesta v zime nebol naobliekany ako na Nanga Parbat. A navyse fizli z nich musia mat tiez radost – malokto dodrziava nas smiesne nizky limit na dialnici tak ako teslaci.

            1. Wildcat 13:54
              Některé hybridy na to jdou od lesa – topení je realizováno nezávislým topením na fosilní paliva. Argumentuje se hlavně potřebou ohřevu baterií pro jejich optimální funkci. Takto spotřebované palivo do energetické bilance (spotřeby) vozu nikterak nevstupuje.

              1. „Takto spotřebované palivo do energetické bilance (spotřeby) vozu nikterak nevstupuje.“

                A neni to nejaky svindl, Antone Pavlovici?

                1. Nie je pretoze nariadenia podla ktorych sa to meria a vyhodnocuje s touto moznostou nerataju.

            2. Vodič či pasažieri akéhokoľvek e-auta sú v zime na diaľnici (tam ich vídam najčastejšie) naobliekaný od hlavy po päty ako polárnici a ešte to valia takou 90-tkou aby vôbec niekam došli. A ja ich obieham v krátkom tričku a furt sa čudujem ako môže byť niekto takýto masochista – asi na to treba mať nejakú úchylku.
              Inak je super ako taký zodpovedný rodič mysliaci ekologicky na zelenú planétu pre svoje deti jazdí v e-aute a v zime narve dieťa poriadne hrubo naobliekané do autosedačky a pritom v každom návode sa píše, že kvôli najlepšej funkcii detskej autosedačky tam nemáš dávať dieťa v hrubom oblečení či mu dávať pod zadok nejaké hrubšie podložky aby sedelo vyššie.
              Ono to musí byť celkom zábava keď premočené dieťa po zimných radovánkach strčíš do takého e-auta a hodinu či dlhšie ho vezieš v takej zime domov.
              Asi by bolo vyplniť dieru na trhu a priniesť na svet elektricky vyhrievané detské autosedačky, alebo aspoň také malé elektro-dečky do tých sedačiek.
              Inak mal som tú česť s e-Golfom ako spolujazdec na prednom sedadle v zime pri asi -7°C. Odpojili sme e-auto od nabíjačky, sadli sme, šofér strčil kľúč do spínacej skrinky a prebudil e-auto k životu. Batéria bola plne nabitá a dozvedeli sme sa dojazd (asi 200 kilometrov). Tak som zapol ohrevy sedačky spolujazdca a šoféra a kúrenie. A po chvíli ma zjebal šofér, že čo blbnem, že nám klesol dojazd niekde k 125 kilometrom……..Išli sme len do reštiky na obed (to boli krásne staré časy keď sa mohol človek naobedovať vnútri v reštaurácii) v rámci malo-mesta takže nám tých 125km dojazdu bohate stačilo, ale inak…….

              1. Tohle je zajímavá poznámka ta autosedačka a nemělo by se to opomíjet. Když jsem byl na škole smyku (teambuilding akce), tak nám říkal instruktor, že jet v autě v zimní bundě je v případě větší havárky docela jistota nepříjemě tvrdé až hodně vážné rány od airbagu.

  5. Ano, celkem známý výpočet.

    Možná jste pro úplnost a přehlednost mohl ještě přihodit:

    CO2 na kWh průměr EU 355 g, ČR 600 g

    při spotřebě 25 kWh/100 km to máme 89 g/km průměr EU (ovšem to extrémně snižuje francouzské jádro a skandinávské vodní a příbojové), v ČR 150 g/km

    Můj 2006 Hyundai Getz 1,5 CRDi 118 g/km na 15 let staré klunkře za jednu výplatu.

  6. Jako sice se mi nelíbí to protěžování elektromobility, ale to laciné zjednodušování („tento a tento aspekt teď necháme stranou“) není IMHO na místě.
    Jasně, že elektroauto má výfuk v elektrárně, jasně, že když se bude porovnávat průměrná spotřeba flotily tak ty těžké auta s těžkýma a ne zrovna efektivníma baterkama budou mít spotřebu „uhlí“ vyšší. Ale ono dieselové auto taky nejezdí za 6 litrů hned po nastartovnání při studené jízdě do práce. A v dieselovém (i benzínovém) autě taky člověk krátkýma studenýma jízdama kurví mnohem víc věcí, než v elektroautě. Prostě elektroauta jsou efektivní a supr věc pro specifickou sortu lidí a jejich potřeb, a stejně jak je píčovina všechno nahrazovat elektroautama, tak je píčovina porovnávat a vypichovat jen jeden aspekt celku, který se člověku zrovna hodí do krámu.

    1. Hele, ono je to v obou pripadech porovani podle realnych spotreb na spritmonitoru.
      tedy rez je o agregovanych datech, ve kterych jsou schovany i ty jizdy studenym dieselem.
      Vypocet je velice korektni a dobre sedi.

      1. To nerozporuju… Jen jsem chtěl podotknout to, že sledovat/porovnávat jen a pouze spotřebu energie k pohonu auta je docela krátkozraké.

        1. A čo by sa malo porovnávať k pohonu auta aby to bolo „dlhozraké“?

          1. A tak kromě paliva je tam třeba olej (který určitě není zadarmo), a nebo by se do toho mělo ještě počítat s opotřebením/kurvením motoru nebo součástek.

            Připomíná mi to hospodské řeči stylu „a stejně mi ta nafta jezdí za míň“.

            1. Myslíš započítat CO2 nutný k výrobě toho oleje nebo náhradních dílů? To už můžeme hodit na jednu hromadu i CO2 nutný k výrobě celého auta (elektroauta prý prohrávají).

              Jinak ten olej, když se mění po 10 000 km, je to 0,04 l / 100km. Při ceně 700 za olej je to 7 Kč navíc na 100km. V podstatě obojí zanedbatelné částky vzhledem k ceně za palivo.

            2. Citujem:“ Připomíná mi to hospodské řeči stylu „a stejně mi ta nafta jezdí za míň“. “ No veď presne toto je hlavný argument všetký e-veriacich: Veď mi to jazdí takmer zadarmo. Elektrika je predsa všade a je lacná………………….

              Tak motor a pohyblivé súčiastky sa kurvia aj v klasickom a aj e-aute.
              V klasickom aute dochádza k opotrebeniu samotného spaľovacieho motora, prevodovky, diferenciálov, dielov podvozku atď.
              V e-aute dochádza k opotrebeniu elektro-motora (motorov), batérie vplyvom nabíjania / vybíjania / nevhodných podmienok, výkonovej elektroniky, prevodovky (ak ju vozidlo má), diferenciálov, dielov podvozku atď.
              V klasickom aute máme navyše motorový olej (podlieha pravidelnej výmene), chladiacu kvapalinu v motore (nejakú chladiacu kvapalinu by malo mať aj e-auto kvôli battery managementu), výfukový systém s príslušenstvom (lambda sondy, katalyzátor, EGR, DPF, SCR) a zložitejší motor s dodatočnými komponentami (turbo, intercooler, palivové čerpadlá atď.).
              V e-aute máme navyše výkonovú elektroniku a obrovskú batériu a možno tepelné čerpadlo. A ako tu bolo spomínané zrejme jesto aj e-auta s doplnkovým nezávislým kúrením pomocou uhľovodíkových palív. No a netreba zabúdať na zvýšenú hmotnosť (ak porovnávame vozidlá rovnakej veľkosti), ktorá vplýva nepriaznivo na komponenty podvozku a pneumatiky. Ešte k pneumatikám – videl som na e-autách také „atypické“ kolesá ktoré majú pomerne veľký priemer ale malú šírku dezénu (valivý odpor) a navyše musia mať vyššie záťažové indexy. Takže je otázne koľko stoja 4 pneumatiky, ktoré nie sú momentálne ešte tak veľmi rozšírené. Ale asi budú drahšie ako pneumatiky na Fábiu či Octaviu.

  7. +1, dobře fatdwi

    Přidejme ještě poznatek, že ekologická zátěž z výroby jednoho elektromobilu je (hlavně díky Li bateriím) zhruba o 1/3 vyšší, než u auta se spalovacím motorem.

    K tomu black-outu si dovolím doporučit dobrý článek na českém netu: https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/lednove-pocasi-a-chyby-francouzu-co-s-odstupem-vime-o-blackoutu-ktery-ohrozil-evropu . Jeví se, že tady v naprosté tichosti zapadlo, jak velký průser to mohl být. Podle článku to brutálně pojebali Francouzi a nikoliv Balkán, jak původně odváděla pozornost idnes: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/elektrina-energie-blackout-evropa-prirodni-zdroje-uhli.A210111_135118_eko-zahranicni_tbr .
    Mimochodem, do jakých sraček jde dlouhodobě energetika v EU, popisuje detailně a skvěle třeba RNDr. Wagner na Oslu, https://osel.cz/autor/78/vladimir-wagner/ , jehož si dovolím doporučit taky.

    S využitím linkovaných pramenů, například takoví Němci si energetiku zkurvili naprosto dokonale. Rezignovali na JE (nikdy neřekli proč, obávají se snad teroristických útoků Novoněmců ?), vyhlásili svou Energiewende, nainstalovali OZE (soláry a větrníky) a pak se diví, když 1/3 dní v roce ani nesvítí slunko, ani nefouká vítr. Ve výsledku jejich OZE produkují jen zlomek předpokládaného/instalovaného výkonu, a to ještě nepravidelně a nárazově. Atom si zrušili a tak ekofašisti Němci dnes mají největší podíl elektřiny z tepelných elektráren. Kdyby Němci chtěli přejít z uhlí na plyn, tak budou zcela závislí (a plyn podraží); přejdou-li na topení biomasou, dokázali by odlesnit střední Evropu během 10 let. Zatím Němci statečně skupují emisní odpustky (povolenky) na další léta dopředu.

    Produkce elektřiny v OZE je z principu nárazová (zasvítí slunko, zafouká vítr anebo oba přírodní jevy ustanou). Už při poměrně malém podílu OZE v mixu to činí energetickou soustavu obtížně regulovatelnou. Zejména když OZE vypadnou, české JE už nejednou zachraňovaly prdel našim sousedům. (V té souvislosti si nelze nevzpomenout na permanentní vyrypování Rakušáků do našich JE a knížecí rady, že si máme nastavět vodní elektrárny … kde kurva, když nemáme Alpy).

    Nuže, větru a dešti neporučí ani soudružka Merkelová. A když se přidá vypatlaný soudruh Macron, který nepobere, že lidi potřebují svítit právě když slunce zapadne a ochladí se, no tak je neštěstí na cestě. Ten blackout prostě BUDE, spíše dřív, než později. Vypráskat ty zmetky z politiky bičem !

    Asi se jeví nutné mít doma záložní elektrocentrálu. Koukal jsem třeba na tuhle: https://www.mall.cz/elektrocentraly/scheppach-sg-3100?src=bestsellers , anebo mi někdo poradí lepší ?

    1. Němci mají čistotu a pořádek rádi. Bohužel nejsou schopni zůstat u načančaných městeček a vesnic, ale nejdřív blbnou s čistou rasou, teď s čistou energií. Pokaždé na to šli vědecky, die Wisseschaft ist objektiv, die Wissenschaft ist unbestetlich.

      1. Merkelova neni blba a asi vi, proc je cas jit do prdele. Pak uz se jen bude rikat ‚za Merkel to jeste vsechno fungovalo…‘.

    2. Vono ty black-outy nesmíš brát zase tak vážně.
      Takový to „byli jsme 5min od blackoutu…“. Proč zrovna 5min? A co by se za těch 5min stalo? Aby došlo k skutečnému blackoutu, muselo by se toho posrat násobně víc.
      Blackout ve střední Evropě není v tuhle chvíli vůbec žádnou hrozbou, než se začnou odpínat jednotlivé části sítě kvůli přebytku anebo nedostatku energie – k tomu bude ještě dlouhá cesta.

      Blackout ještě fakt ne.

      1. My v nasi prdeli mame blackout tak dvakrat rocne, nekdy i na tri dny a svet se, kupodivu, nijak nehrouti.

        Stran te centraly – opravdu kvalitni zacinaji na 20 tKc. Je potreba se podivat, jakej prikon domacnosti/domku je, jestli staci jednofaz a nebo musi bejt trifaz a v pripade trifazu se zamyslet nad rozlozenim zateze pres jednotlive faze, aby treba TUV nevisel se svymi 2 kW+ na te stejne fazi, co pracka a pak si clovek nekoupil centralu, co sice ma v nazvu 6 kW, ale to je u Cinana teoreticky vykon motoru, pricemz generator dava 2,5 kW par minut v plne zatezi, 2 kW tak nejak furt a ve finale je to 800 W na fazi, ze…

        1. To sysop, ad centrála:

          Tak upřímně, já jsem myslel zhruba na nejnutnější osvětlení, ať se člověk při pohybu po baráku nezabije. Dále, což je důležité, aby fungoval plynový kotel vč. termostatu. A aha, ještě by měla zůstat funkční lednička/mrazák. A asi i komunikační prostředky (TV, PC…). I když jsem nepočítal zrovna s pračkou+sušičkou, i tak se to kurva naskládá. (Kafe lze rovněž vařit na plynu…)
          Abych nemusel prasit elektroinstalaci, odpojil bych celou chalupu chráničem od elektroměru a šťávu z agregátu to pustil do (nejlépe třífázové, že), zásuvky zvenčí chalupy. Tak to asi bude trochu dražší, jaqidím :)

          1. Otázka je jestli třeba pujde při blekautu plyn. Já bych na to moc nevsázel. Oni ty UPSky co drží elektroniku a ventily na tlakových stanicích taky nebudou nekonečné.

          2. Pokud nemáte „pravý“ 3f spotřebič – třeba 3f čerpadlo=3f asynchronní motor, tak Vám stačí 1f centrála a pouze v napojení se to rozdělí.
            Připojování centrály a odpojení sítě se musí udělat blbuvzdorně. Jinak, pokud dojde k „paralelnímu“ chodu, tak to může být docela drahé.

            1. Re: Sela

              Ja to mam v baraku pres stykac, protoze jsem predelaval rozvodnici. Nakopnuti a prifazovani centraly odpoji stavu z ulice. Jenze ne kazdej si chce rozmrdat hlavni rozvadec, eventualne poslouchat pindy od revizaka. Chce to holt zapojovat mozek. Blby je, kdyz vola zena, ze doma nejde stava a clovek je zrovna v hokne, ze…

            2. Pindy od revizáka není nutný poslouchat, pokud je na to ofiko projekt a rozvaděč vyrobí firma, co na to má licenci. Já okopíroval stykačovo-tyristorovou, křížovou automatiku z nouzového osvětlení kin a funguje to perfektně. Nebýt toho, že centrála je hodně stará, naprosto nezničitelná jednofázová Honda 2,2kVA bez startéru /a v záloze vojenská jednička/, tak by to naskakovalo úplně samo.
              Klíčová věc je tzv. křížové blokování, tehdy se obě šťávy ani teoreticky nemohou potkat. V okamžiku, kdy rozvoďáci nahodí síť, mi o tom dá vědět malé piezo v rozvaděči, ale pořád to drží kříž, dokud bude na výstupu centrály aspoň 10V. Až ji zhasnu, tak za 10s po zmizení napětí z jejího výstupu to připojí síť.

          3. Jo, tak se to dela bezne, shodis hlavni jistic a do nejake zasuvky to posles kabelem z centraly. Nove digitalni hodiny z toho maj obcas budiky v pejru, proc je napeti na vystupu, ale pres ne ze neci netece. Dokud nemaji SIM a nebonzujou na EON/CEZ, tak nehrozi komando s beranidlem :-)

            Zapni si to, co bezne jede a jdi se podivat na hodiny, jakou mas okamzitou spotrebu. Od toho se da odpichnout. Maximalni spotreba treba pri rozjezdu nejakeho motoru se muze projevit kratkym pohasnutim zarovek, ale AVR centraly to poberou a jede se dal.

          4. kundohlav smrduty 18.1.2021 v 11:22

            To, co popisujete, jsem zažil před lety v Oděse. Pravidelný půldenní výpadek dodávky elektřiny, před každým obchodem či hospodou na chodníku centrála a kabel do domovní skříně.

      2. Proc 5 minut? Je znama aktualni spotreba i aktualni odber, stejne jako dynamika celeho systemu. Pokud zacne klesat frekvence a napeti v siti, zacne rust odber proudu. Bohuzel tento jev ma charakter kladne zpetne vazby. Po nejake dobe se pretizene zdroje zacnou odpojovat, coz opet zesili ekeft zpetne vazby. Pravdepodobne se k tomu pridaji dalsi jevy, jako je rozkmitani prenosove soustavy, apod. Nicmene v teto „rovnici“ jsou vsechny parametry zname, vysledkem je casova konstanta.

      3. Childeater 18.1.2021 v 10:10

        Ja by som tie blackouty radsej bral vazne. Siet bola v podstate na hrane kolapsu a stacila drobnost na to aby doslo v skutocnemu blackoutu. Ako napriklad tuto:
        https://en.wikipedia.org/wiki/Northeast_blackout_of_2003
        Tento moja rodina zazila na vlastnej kozi. Ja nie, pretoze som bol v case vypadku v Edmontone a nemohol som sa vratit domov. Ale pokazene potraviny z mraznicky som po navrate vyhadzoval ja.

    3. kundohlav smrduty: článek na info.cz je velmi zajímavý, díky za něj. Bohužel ekopošuci tohle vůbec nechápou a vlastně je jim to fuk, protože je přece potřeba být zelený a ten zbytek „se nějak vyřeší“. Případně si myslí, že jich se to netýká.

      Nad elektrocentrálou jsem taky uvažoval, situace horší o vytápění tepelným čerpadlem, takže to není jen o něčem malém.

    4. Co jsem cetl a videl ruzne studie, tak CO2 stopa ICE auta je kolem 10 tun CO2 a je priblizne stejna jako u EV bez baterii. Baterie prida dalsich 5-15 tun (podle velikosti). Takze bych to videl, ze CO2 zatez je o 50%-150%. Napr. tento zdroj https://www.energyindepth.org/myth-busting-zero-emissions-evs-actually-run-on-natural-gas/ uvadi ekvivalent CO2 pri vyrobe baterii 150-200kg/kWh, coz je vcelku v souladu s mym odhadem.

  8. Stejne je to prdel, pozorovat svedky baterkovy.
    I kdyz jim fakta prineses az pod rypak, budou provadet reality denial, neco jako Buresovi volici.

    Co me ovsem na celem candrbalu nejvic bavi, je Nemecky zpusob. Jaderky budou nahrazovat ruskym plynem.
    Strasne by me zajimalo srovani, jak je na tom Tesla nababita elektrinou z plynoffky versus treba Octavia 1.5TSI GTEC.
    Mohl by autor pogooglit? (Ja jsem prilis liny)

  9. Problem ekologicnosti Tesla kcharu je vsem u prdele, jinak by Tesle neprochazelo jejich vyjebavani se zakazniky.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017