Telekomunikační pohádka

Featured Image

Slyšte telekomunikační pohádku, která je zcela smyšlená…

Slyšte telekomunikační pohádku, která je zcela smyšlená, rozhodně nesouvisí s článkem Tomáše Němečka Vražda monopolu, který vyšel v Respektu z 1. 6. 1998 a který je citován na stránce http://www.lupa.cz/clanky/etel-preoral-internetovou-divizi/, ani se článkem „Synáčkové prominentů“ zakořenili na českém kapitálovém trhu (http://ipoint.financninoviny.cz/-synackove-prominentu-zakorenili-na-ceskem-kapitalovem-trhu.html), ani se článkem Tlustý je podezřelý z kontaktů s hazardem (http://ekonomika.ihned.cz/c3-20118180-001000_d-tlusty-je-podezrely-z-kontaktu-s-hazardem), ani se článkem Pitr: Trickster on a tight-rope (http://www.cbw.cz/phprs/2006111305.html), ani se článkem Generální ředitel Setuzy skončil (http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/generalni-reditel-setuzy-skoncil_2991.html), ba ani se článkem GTS Novera zvítězila v tendrech ministerstva obrany na poskytování mezinárodní konektivity v rámci NATO (http://www.businessworld.cz/bw.nsf/id/GTS-Novera-NATO-Ministerstvo-obrany)

*****

Bylo — nebylo, za devatero horami a devatero řekami rozkládalo se Půlnoční království. Platily v něm divné zákony, textové vzkazy tam byly zpoplatněny podle délky textu, směla je přenášet jen královská Společnost přenosu textů (SPT) sídlící na Olšové hoře a běda, kdyby někdo z poddaných chtěl poslat textový vzkaz do říše za oceánem! Přestože velkoobchodní cena za minutu textu činila 2 koruny půlnoční (2 Kp), královská SPT vyúčtovala poddaným 60 Kp. Politicky nespolehliví blouznivci někdy básnili o světě, kde by textové zprávy mohl přenášet vlastně kdokoli i do zahraničí, ale na texty v Půlnočním království dohlíželi kouzelníci z Čarodějné textové úchylnosti (ČTÚ).

Jednoho léta přišel králův rádce Drda s návrhem, aby král prodal podíl v SPT cizokrajnému konsorciu TxtSrk. O SPT projevilo zájem více subjektů, ale Drda hrozil, že když podíl v SPT nedostane TxtSrk, musel by se oběsit. TxtSrk dostal tedy podíl v SPT, monopol SPT na doručování textů zůstal, Drda byl spokojen a zdánlivě se nic nedělo.

Při mezinárodním přenosu textů platí odesílatel adresátovi, resp. společnost, ze které text odchází, platí společnosti, do jejíž sítě text přichází. Pochopitelně vyjdou dráže poplatky za přenos textu přes oceán než poplatky za přenos textu mezi sousedními královstvími.

Dveřníci zaměstnaní v SPT však jednoho dne přišli na něco divného.

Texty, které mířily z říše za oceánem do Půlnočního království do SPT, nechal TxtSrk směrovat do sítě svého majitele, transoceánský poplatek tak slupl sám. TxtSrk pak platil SPT jen poplatek za přenos textu mezi sousedními královstvími. Tak mohl TxtSrk šidit krále, se kterým SPT spoluvlastnil a nemusel spoléhat na marži z maloobchodní ceny svých služeb, nafouklou díky trvajícímu monopolu.

V Půlnočním království bujela magie a pokud jste chtěli něčeho dosáhnout, mohli jste zkusit očarovat úředníka či velmože kouzelnou rybkou, nejčastěji kapříkem. Poddaní si šuškali, že pokud TxtSrk očaroval králova rádce Drdu, kouzlo se mu určitě vyplatilo.

Chytřejší poddaní začali přemýšlet, zda by nešlo monopol SPT nějak obejít. Na trhu se tak objevily společnosti GTA a Globus, které převáděly texty na data a zase zpátky (nebo to aspoň tvrdily) a podle svého právního názoru tak mohly texty přenášet do zahraničí také. Jak jsme již uvedli, velkoobchodní cena za hovor přes oceán činila 2 Kp a maloobchodní cena 60 Kp, SPT tak dosahoval hrubé marže 2900%. Firmy GTA a Globus se domluvily s lukrativními zákazníky (mezinárodní penězoměnci apod.), že si budou za minutu textu účtovat jen 20 Kp. Firemní zákazníci jim mohli ruce utrhat a firmy GTA a Globus přesto dosáhly hrubé marže 900%.

Firmy GTA i Globus by si dobře žily, kdyby Globus neměl lepší obchodníky. Globus tak ve výběrových řízeních u penězoměnců vítězil nad GTA a to se vedení GTA nelíbilo.

V marketingovém oddělení GTA se objevil malý český oportunista (ty potvory vlezou všude). Byl spíše činorodý než moudrý, a tak jednoho dne přišel s podivným nápadem na zničení Globusu pomocí čarodějů z ČTÚ. Neuvědomil si, že byznys Globusu i GTA stojí na stejných základech a že kdyby čarodějové zavřeli Globus, ten samý den končí i GTA.

V Půlnočním království vycházel podivný týdeník Úcta, který štědře dotoval kníže Bělohorský. Kníže kamarádil s králem Václavem I. a prostřednictvím Úcty chtěl poddané přesvědčit o králových idejích Pravdy a Lásky. Redaktoři Úcty považovali svůj mediální aktivismus za správný a normální, kromě Pravdy a Lásky však někdy hájili různé parciální zájmy.

Malý český oportunista z marketingového oddělení GTA přesvědčil redaktora N. Tomáška z týdeníku Úcta, aby napsal investigativní článek o zlém alternativním operátoru Globus, který bere kšefty královskému SPT. I stalo se, Úcta se objevila v trafikách a čarodějové z ČTÚ začali vyšetřovat alternativní operátory Globus a GTA. Vedení GTA se chytilo za hlavu a přemluvilo čaroděje z ČTÚ, aby s vyšetřováním přestali. Zda promluvili i kapříci, není známo.

Mezitím začaly do Půlnočního království vanout jiné větry. Království se chystalo vstoupit to Kontinentální organizace (KO), bylo tedy nutno sladit předpisy a zákony. Na textárenské, trhu měla zavládnout konkurence. Královští rytíři shromáždění na Rytířském sněmu však konkurenci různě oddalovali, asi aby se Drda neoběsil.

Nakonec nebylo zbytí a konkurence do textárenství vstoupila. Oportunista Drda se angažoval v alternativním operatoru Textýno, ale ten okamžitě zkrachoval. Drda se pustil i do dalších aktivit (v některých figuroval se svým synem) a v současné době pojídá nastřádané kapříky.

Vláda zřídila Ministerstvo textáreství, ministrem se shodou okolností stal W. Mouka, bývalý šéfredaktor Úcty z dob Vraždy monopolu. Ministr Mouka správně podotkl, že není minstem SPT, ale spíše ministrem zákazníků SPT. U vedení SPT nebyl oblíben, a tak se rozhodlo namydlit Moukovi schody.

Firma SPT nebyla díky svým obchodním praktikám příliš oblíbená a některé poddané iritovalo, že za peníze vyždímané ze zákazníků sponzoruje královský hokejový tým či divadelní festival v Karlových Lázních. Jeden chytrý člověk z vedení SPT tak vymyslel ďábelský plán, jak neoblíbenost SPT a absurditu sponzoringu obrátit ve prospěch SPT:

Firma SPT opět sponzorovala výroční divadelní festival, pozvala na něj ministra Mouku, objednala mu nejlepší apartmá v nejlepším hotelu a dala echo novinářům. Novináři v Půlnočním království lest neprohlédli, a tak vylíčili Mouku jako loutku SPT. Naštěstí Mouka tuto kauzu ustál a rezignoval až mnohem později z jiných důvodů.

Královská vláda se snažila SPT privatizovat zcela, definitivní privatizace však z různých důvodů zadrhávala. Jedním ze zájemců byla finanční skupina FRK miliardáře Kollera, která zkoušela očarovat tehdejšího premiéra Stanleyho Kleina. Kapříci pro Kleina měli různou podobu, například paní Kleinová dostala úvěr na nákup nemovitostí od ExtraBanky, kterou zrovna tehdy finanční skupina FRK vlastnila. Stanley však selhal, rozlítil FRK a „nezávislí“ novináři v Půlnočním království začali psát o podivném financování premiérova bytu. Klein aféru neustál a z politiky odešel. Větší štěstí na média měl předseda koaliční strany Sova, jehož byt financoval zbrojařský magnát Hlávka, a poslanec Tenký, jehož usedlost financoval majitel sázkové kanceláře Valerián. Když se Tenký stal královským pokladníkem, měl jeho úřad na starosti mj. regulaci loterií. Ministr Tenký tak dostal příležitost odvděčit se Valeriánovi. Na úřadě pokladníka se trochu vzpíral příliš nestranný ředitel odboru, Tenký jej musel vyhodit a do jeho funkce jmenoval pana Vrzala, bývalého manažera v kasinu a ještě dřívě poslance za Radikální stranu. Ale to už odbočujeme příliš, milé děti, další osudy ministra Tenkého patří do jiné pohádky.

Do jiné pohádky patří i osudy slečny Petry Činčilové, která nejprve seděla ve vedení Jižní továrny ovládané kontroverzním podnikatelem Pitralonem, poté se zjevila v marketingovém oddělení SPT, kvůli Jižní továrně ji začali trestně stíhat a nakonec odešla na mateřskou dovolenou porodit Pitralonovi nemanželské dítě. Jak se slučovalo manažerské angažmá Činčilové s vazbami na Pitralona s bezpečnostní prověrkou SPT, aby firma mohla poskytovat své služby vládním aktivitám, zůstává záhadou.

Textárenský trh nakonec prošel v Půlnočním království konsolidací. Královi rádci nakonec prodali SPT toreadorům z jihu, americký majitel GTA se dostal do potíží a prodal GTA magnátovi z Východní říše. GTA pak pohltila několik konkurentů, majitele ve Výchdní říši mezitím zavřeli a není tedy jasné, kdo nyní GTA ovládá. Ministerstvo vojenství Půlnočního království přesto přikleplo firmě GTA strategickou zakázku na přenos vojenských textů. (Kam se hrabe Činčilová!) Globus byl koupen firmou eText ze Zeleného ostrova. Po několikaletém potácení a koupi několika menších firem nakonec celý eText koupily dosud nezprivatizované Císařsko-královské textárny z království na jihu.

A pohádce je konec.

Milé děti, buďte rády, že žijete v České republice, kde by se takové věci stát nemohly…

Rudolf Mrva, 6. 11. 2007

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
142x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017