Takový trochu jiný e-shop - zpět na článek

Počet komentářů: 205

  1. Tak ja hlavne pevne doufam, ze ty „nove“ dalnicni znamky uz budou konecne prenosne :-)

    1. Tak určitě. Stát určitě hrozně rád umožní mít jednu známku místo toho, aby zkásnul dvě. To je snad jasný.

    1. No ty pyčo! :-8

  2. Je tu jedna dost podivná a varující věc. Jak to, že tenhle šmírácký projekt připravuje ANOfert, když na Ministerstvu fízlování sedí Kakáček, pardon, Hamáček?
    To jako dělá socanům službičku?
    Kdo teda ovládá naše tajné služby, když je před ním v pozoru i Bureš?
    Tohle mě docela znervózňuje.

    A druhá věc. Co když ten stamilionový rozpočet na několik let provozu systému, je opodstatněný? Co je to za svinstvo že je to tak komplexní a náročné že to spolkne desítky milionů ročně?

    Za třetí, co ten obří rozpočet přes 100 mega na rozšíření systému? O co jej chtějí rozšířit?
    Vypadá to, že to rozšíření už je dávno vyprojektované, jen se to, jako každé svinstvo, dělá salámovou metodou.

    1. Řekl bych, že je to spíš Burešem využitá příležitost. jejda něco se provalilo, obětuju pěšáka, získám politické body a pak to v tichosti vyšmoulíme podle původních not.
      Ale zjevně je tu i víc kmotrů než jen Bureš, protože v minulé vládě měli socani vnitro a Bureš finance a hrozně moc posilovali a vyzbrojovali právě celníci. Evidentně nevěřil policii ovládané vnitrem a potřeboval vlastní praetoriánskou gardu řízenou z min. financí.

  3. Ale no tak… Přece když nic špatného neděláte, nemáte se čeho bát….
    Pokud teda nejste muž v červené bundě.

  4. Jak rychle se dá předpokládat, že buzeranti zcela přestanou fyzicky buzerovat, a nechají to čistě na automatonovejch buzerbudkách? Podobně jako je to dneska s rychlobuzerbudkama…

    Že esli můžu ušetřit na tom bazmegu hned první rok, nebo až ten následující :o)

  5. čus,
    cely systém je k tomu, aby ostříhal nekamaradské ovce, kurva, tadyk budou buzerovat nějaké dědky, co omylem najedou na dálnici, ale ukradnuté miliardy za ty pozemky v restituci vyřešili zatím tak, že uřednici byli unaveni či co, tak rozhodli v omylu, kurva, všechny strany se dušovaly o boji proti korupci, a ani hovno,

  6. Tak už to zvedl VKjr a chtěl by to otevřít ve sněmovně. „Kvůli jednodušším poslancům jsme to nazval Digitální Palermo“.
    No, tak aspoň víme, kde junior sourcuje.

  7. a v té celé diskusi zaniklo to podstatné, a to, že dálniční známka jako jednorázová platba je ad hoc vymyšlené jednorázové zalepení rozpočtu. když tedy pomineme, jestli je správné ad hoc rozpočet lepit, jestli osobní automobil mají vzhledem k rozpočtu (nebo komplet balíku veřejných peněz) bilanci kladnou nebo zápornou, jestli je správně danit osobní automobily další daní z luxusu, jestli je správně danit záporné externality a o těch kladných taktně pomlčet a jestli státu víc a víc peněz patří nebo ne, podívejme se, jestli koncepce jednorázové platby pro osobáky jako vstupné na dálnici má či nemá smysl.

    odpověď je jednoduchá, jednoznačně nemá.
    dálnice:
    1. zrychluje, zefektivňuje a zbezpečňuje dopravu. obrovské kladné externality.
    2. snižuje obtěžování okolí. opět obrovské kladné externality. problém je ale vytvoření bariéry v krajině a hluková zátěž okolí, ale to se dá (za prachy a někdy obtížně) řešit. všechny ostatní welfare-enviro externality jsou velmi v plusu.
    3. stojí prachy jak výstavba, tak údržba (což je překvapivě společné pro dálnice i okresky). buď to může mít v režii stát, nebo stát platit a soukromník stavět a provozovat (čili takzvaně PPP), nebo to je komplet v režii soukromníka (a o té poslední variantě se u nás ani neuvažuje). ok, stát na to někde ty prachy získat musí, a prameny jsou spotřební daň za pohonné hmoty, silniční daň, a samozřejmě celé daňové zatížení automobilismu od dph na benzín po zdanění práce automechanika. plus eventuálně tedy dálniční známka.

    jak by se to řešilo v mém pohádkovém světě (tedy bylo-li by zadání, že objem peněz napřímo vybraný by měl zůstat stejný)?
    zrušením dálniční známky a přesun daňové zátěže na pohonné hmoty. nějak by se jako pocitově muselo vyřešit to, abychom jako nedopláceli na tranzitní dopravu, ale nejlepší by bylo to nechat plavat. samozřejmě nějaké „mýto“ pro nákladní a těžkou dopravu by bylo vhodné zachovat (tranzit kamionů moc kladných externalit nepřináší), ale tam by to mělo být rozšířeno na celou síť veřejných pozemních komunikací a nikoli omezeno na dálnice.

    1. doplňuji ještě, humplování komunikací těžkou nákladní dopravou se nedá vyrovnat jen daní na phm, neboť ta těžká doprava je z hlediska spotřeby phm při přepočtu na jednotku přepravovaného nákladu velice efektivní a opotřebení komunikace se dle síly na nápravu chová „wohlerovsky“. tam by bylo asi na místě počítadlo kilometrů jako plombované a v pravidelných intervalech odečítané měřidlo a pro výpočet mýta násobeno maximální nápravovou silou krát počet náprav vozidla (a jestli to bude gps nebo něco jiného je v principu jedno).

    2. Ne! Za žádnou cenu! O naši zítřejší svobodu se dnes bojuje o krok vedle u těch, které nemáme rádi. Jakékoli „mýtné na celé síti veřejných pozemních komunikací“ znamená totalitní satelitní šmírování pohybů všech aut podléhajících systému.

      A jakmile se ve „Fázi 1“ zavede takový dohled nad „zlými transitními náklaďáky“, ve „Fázi 2“ by to bylo vnuceno i osobní individuální dopravě.

      Protože „systém už běží a takto budete platit jen za to, co skutečně ujedete, což je sociálně spravedlivé a nebudou vás vykořisťovat zlí podnikatelé v Superbech a BMW“. Na to skočí každý průměrný závistivý trouba, a průměrný technofašistický Pirát na to skočí „protože digitalizace je vždy dobrá“.

      Proto kategoricky nesouhlasím Z PRINCIPU s mýtným „Skytoll“, protože oproti řídkým mýtným branám je to nekonečné zhoršení směrem k nesvobodě a totalitnímu dohledu.

      1. pro osobáky absolutní souhlas. tam úplně stačí daňové zatížení pohonných hmot.
        a co máte principiálního proti zaplombovanému mechanickému počítadlu kilometrů pro náklaďáky? (teda, kromě nutnosti vyřešit překročení hranice a nějakého fér přístupu pro stavební, lesácké, zemědělské a lomařské stroje…)

        1. Právě. Kvůli těmto „technickým problémům“, které by bylo možné „zneužít k podvodům“, a kvůli tomu, že to není „digitální“ a tedy dostatečně „21. století“, by se záhy objevilo „řešení“ v podobě GPS Skytollu. Piráti to milují, a EU k tomu přímo vyzývá.

          Lepší je vůbec neotevírat Pandořinu skříňku.

          1. samozřejmě rozumím Vaší obavě. ale jak si představujete, že přehlasujete závistivé kondelíky?
            se stavebními a lesnickými stroji se to dá vyřešit „neelektronicky“ jediným možným způsobem, a to paušální roční/týdenní/denní známkou a ještě třeba větší slevou vázanou na omezení maximální rychlosti třeba na šedesátku v sazbě zlevněné (náklaďák na stavbě nebo v lese) a na čtyřicítku v sazbě nejnižší (kolový bagr, traktor, kombajn).

            1. anebo silniční známka celoroční paušální jako „okresní“ (dejmetomu perimetr 30? km vzdušnou čarou od místa registrace), s možností si koupit známku denní a týdenní celorepublikovou.

      2. Jan Mrcasik: řešíte zbytečnost. Šmírování nebude realizováno přes mýto, ale stejně jako v Číně na úrovni IoT, tedy všechna auta budou připojena do sítě a hlásit všechno možné na centrálu. Takže někde na obrazovce bude mít ten, kdo k tomu bude mít přístup, info o všem – kde je Vaše auto, jak rychle jede, kolik má kapacitu baterie. Předpokládám, že s tím se současně bude možné podívat úplně na vše – kde bydlíte, s kým se stýkáte, kde ti lidé jsou, kolik utrácíte, kde a za co.

        Když si k tomu přidáte povinné otroctví a nemožnost si auto koupit (jednoznačně další krok pro automobilky jak vytěžit obyvatele, na to nemusí být žádný zákon), nemyslím, že Skytoll je nějaké zásadní zlo a už vůbec že by bylo tím rozhodujícím faktorem. Maximálně jako přechodné období na roky, než budou všechna auta connected, aby bylo možné šmírovat i ty nezapojené.

        Nakonec Vy taky máte telefon. Sice blbej, ale máte. Časem si budete muset koupit něco co bude snažší šmírovat, například tím, že Váš dumbfone přestane fungovat v síti a fertig. Většina lidí už je na to zvyklá, každou chvíli nová televize nebo settopbox, protože už zase nové vysílání. Tak holt vyhodí telefon a koupí novej, však o co jde. Nebo nekoupí, dostanou a budou platit měsíčně v paušálu. Bude to jediný způsob jak telefon mít a opět hotovo. Těch pár lidí, kteří nebudou mít telefon vůbec budou pro systém nezajímaví a bude možné je řešit jinak. Jediný, koho nebude nutné monitorovat bude ten, který sedí doma na zadku bez telefonu – a co na takovém člověku monitorovat, že.

        Viděl jste toto? https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nova-aplikace-muze-znamenat-konec-soukromi-varuje/r~236449d43cff11eaa24cac1f6b220ee8/

        Jak z toho baráku vylezete, klidně bez telefonu a bez auta, systém si Vás najde sám, bude-li chtít.

    3. Vole blbej už teď sou daně a daně z daně asi tak 70 % ceny paliv, kdy budeš spokojenej, až to bude 95 % a bude to stát dvě stovky litr?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017